شکاف توسعه ای کردستان باید به دغدغه ملی تبدیل شود

11:55 ۲۲۴ روز و ۱ ساعت پیش ایرنا 222 0
شکاف توسعه ای کردستان باید به دغدغه ملی تبدیل شود

سنندج - ایرنا - رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی کردستان گفت: شکاف توسعه ای در مناطق مختلف بویژه این استان نباید تنها مطالبه مردمی و مدیران محلی باشد بلکه باید به دغدغه ملی تبدیل شود.

ایرنا

بهرام نصرالهی زاده روز یکشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: در استان هایی مانند کردستان این شکاف توسعه همچنین باید دغدغه روشنفکران، دانشگاهیان، غیر دولتی ها و رسانه ای ها نیز باشد تا به تقویت اجماع ملی در مورد ضرورت توسعه جهشی کردستان کمک کنند.
وی با اشاره به اینکه توسعه فقط جاده خاکی را آسفالت کردن و یا آجر روی آجر گذاشتن نیست، افزود: توسعه در واقع چند بعدی است که همه مسایل فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی، انسانی و ابعاد مختلف زندگی شهروندان را در بر می گیرد.
نصرالهی زاده تاکید کرد: در هیچ کجای دنیا توزیع پول به تنهایی توسعه ایجاد نکرده و در کشور ما هم نمی تواند توسعه ایجاد کند از این منظر نقش رسانه ها مهم است و می توانند به فراهم کردن بستر اجتماعی توسعه کمک کنند.
رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان کردستان یادآور شد: وقتی در کشور 2 و نیم برابر میانگین جهانی برق مصرف می شود یا وقتی در اداره ای با 20 کارمند چهار اتاق جلسه طراحی می شود این اقدام ها هدر دادن منابع و نشانه های آشکار توسعه نیافتگی در بعد فرهنگی، اجتماعی و سازمانی است.
وی رفتارهای مدیران، رفتارهای عمومی مردم، شفافیت داشتن در نظام های مالی و اداری کشور، اعتماد سازی در میان جامعه را در توسعه همه جانبه موثر دانست و گفت: ممکن است این مسایل همه نیازها را یکجا برطرف نکند اما می توان امیدوار بود که حرکت در مسیر درست، اطمینان و رضایت مورد نظر را ایجاد کند.
نصرالهی زاده مطالبات و انتظارات مردم از دولت و مدیران دولتی را بجا و بحق دانست و اظهار داشت: بخش زیادی از زمینه های توسعه را در بستر زیرساخت های فرهنگی و اجتماعی جامعه و در میان مطالبات هوشمندانه مردم می توان یافت.
وی اضافه کرد: فرهنگ سازی، پرورش انسان های توسعه گرا، بهره گیری از رسانه ها و انتقال صحیح و شفاف اطلاعات همگی به توسعه جامعه کمک می کند.
** کردستان توسعه یافته به ایران در مسیر توسعه یافتگی کمک می کند
نصراللهی زاده افزود: کردستان علیرغم اینکه فقط 2 درصد مساحت کشور را دارد اما 6 درصد روان آب های کشور، پنج درصد اراضی قابل کشت و 6 درصد مراتع درجه یک کشور را دارد و این موضوع باید به خوبی در میان مردم و مسئولان تبیین شود که وقتی در مورد توسعه کردستان صحبت می شود در واقع توسعه ملی مد نظر است.
وی یکی از ایرادات موجود در روابط بین شهروندان در سطح ملی را کمبود تعامل ملی اعلام کرد و گفت: تعامل همه استان ها تنها با تهران باعث مرکز گرایی و در نهایت موجب کاهش تعامل میان شهروندان دیگر مناطق و استان های دیگر با هم شده است.
** صاحبان قلم به شکل گیری تعامل ملی و به تبیین نقش استان ها در توسعه ملی کمک کنند
رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی کردستان گفت: لازم است اصحاب رسانه و صاحبان قلم و تریبون به شکل گیری تعامل ملی و به تبیین نقش استان ها در توسعه ملی کمک کنند.
نصراللهی زاده یادآور شد: هم اکنون نیازمند شکل گیری گفتمانی هستیم که در آن توسعه شامل توسعه همه اجزای کشور باشد و امنیت شامل امنیت همه نقاط، رسانه ها می توانند در این بخش نیز به شکل گیری این نگاه و توسعه متوازن کمک کنند.
وی تاکید کرد: در 40 سال گذشته نگاه کلان نظام به توسعه، عدالت محورانه و تلاش برای جبران عقب ماندگی مناطق کمتر توسعه یافته بوده و ضریب نفوذ امکانات زیربنایی در این مناطق رشد قابل توجهی داشته اما هنوز هیچ کس در کشور از فرایند توسعه راضی نبوده و این نارضایتی در مناطق کمتر توسعه یافته بیشتر است.
رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی کردستان اظهار داشت: بسیاری از رفتارهای ما در سطوح مختلف قابل نقد است و در ایران این ایراد تاریخی وجود دارد که هر آنچه نام دولت بر آن باشد بخشی از مردم کمتر در نگهداری و محافظت از آن حساسیت دارند.
وی اضافه کرد: تاکنون اعتمادی ایجاد نشده که مردم سرمایه ملی را همچون سرمایه شخصی خود محافظت کنند در حالیکه تک تک شهروندان باید بپذیرند علیرغم اینکه برای مصرف آب و برق پول می پردازند اما صحیح نیست آن را بی رویه مصرف کنند.
** حداکثر سود مشروع و قانونی برای سرمایه گذاران قائلیم
نصراللهی زاده با اشاره به ضرورت جذب سرمایه گذاران داخلی و خارجی گفت: ما به حداکثر سود مشروع و قانونی برای سرمایه گذاران رضایت داریم و از بخش خصوصی توقع ایثارگری نداریم.
وی افزود: سرمایه گذار باید در پی درآمد و سود منطقی باشد چرا که از هر کجای ایران و دنیا به کردستان بیاید نتیجه حضورش در استان افزایش اشتغال، درآمد سرانه، تولید و در نهایت توسعه است.
رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی کردستان یادآور شد: در استانی همچون کردستان ضعف زیرساخت ها مانع جذب سرمایه گذاران بود و همین مساله باعث شد در سال های گذشته بر روی تقویت و تکمیل زیرساخت ها از جمله حوزه حمل و نقل تمرکز بیشتری شود و بخش زیادی از منابع دولتی در این مسیر هزینه شود.
استان کردستان طبق سرشماری سال 1395 دارای یک میلیون و 603 هزار نفر جمعیت است و این استان از شمال به استان آذربایجان غربی و قسمتی از زنجان، از جنوب به کرمانشاه و از شرق به همدان و از غرب با کشور عراق همسایه است.
استان کردستان دارای 10 شهرستان، 29 شهر، 31 بخش، 86 دهستان و یک هزار و 697 آبادی دارای سکنه و 187 آبادی خالی از سکنه است.
3034/9102


گروه های زیر مجموعه اقتصادی

عمومی
عمومی

آخرین اخبار

مرد ژاپنی که خودش را به یک عروسک زنده تبدیل کرد
مدل و هنرمند ژاپنی «مت کوواتا» در سال‌های اخیر با تغییرات ظاهری خود توجه زیادی را جلب کرده است. این پسر ۲۴ ساله ژاپنی خودش را به یک عروسک زنده تبدیل کرده است.
موجودات افسانه‌ای در داستان‌های اساطیری یونان
موجودات افسانه‌ای در داستان‌های اساطیری یونان جزء ترسناک‌ترین، عجیب‌ترین و حیرت‌انگیزترین موجودات تاریخ باستان محسوب می‌شوند که در ادامه با آن‌ها آشنا می‌شویم.
مغز زن‌ها زودتر پیر می‌شود یا مغز مردها؟
پژوهش‌ها نشان داده‌اند مغز خانم‌ها به طور متوسط تقریبا سه برابر جوان‌تر از مغز مردهاست (در یک سن). این یافته‌ی علمی می‌تواند توجیه کننده‌ی این باشد که چرا زن‌ها نسبت به مردها، از نظر ذهنی جوان‌تر و هوشیارتر می‌مانند. به گفته‌ی دانشمندان، زن‌ها موفق شده بودند امتیازات بهتری در آزمون‌های عملکرد ادراکی نسبت به مرد‌های همسن خود کسب کنند.
سنگ کلیه؛ علل، روش‌های جلوگیری و درمان آن
سنگ کلیه عموما زمانی در بدن ایجاد می‌شود که حجم زیادی پسماند در بدن وجود داشته باشد، اما مایعات زیادی درون کلیه نباشد. دفع طبیعی سنگ کلیه معمولا با درد زیادی همراه است. برخی زنان حتی مدعی هستند که این درد از زایمان نیز بدتر است.
انواع املت؛ بفرمایید صبحانه لاکچری!
انواع املت جز غذا‌های ملل محسوب می‌شوند که بسیاری از آن‌ها وارد سفره‌های ایرانی نیز شده اند. مواد اولیه آسان و در دسترس برخی املت‌ها شخص را به درست کردن آن تشویق می‌کند. مانند املت اسپانیایی و املت ایتالیایی و املت فرانسوی که مواد اولیه‌ی مشترک و ساده‌ای دارند.
چهره‌ها در شبکه‌های اجتماعی؛ از ولنتاین تا ولنتاین!
در روزگاری که جامعه مجازی و شبکه‌های اجتماعی یکی از ارکان اصلی ارتباط افراد با یکدیگر شده است، ستارگان و چهره‌ها نیز این صفحات را برای ارتباط بهتر با مردم انتخاب کرده اند و با داشتن صفحه در شبکه‌های اجتماعی قصد در ارتباط مستمر و دو طرفه با مردم دارند. این مطلب با گزیده‌ای از این تصاویر در خدمت شماست.
چگونه فرهادی ابهام اخلاقی را به شکل هنری بیان می‌کند؟
اصغر فرهادی، موفق‌ترین کارگردان تاریخ سینمای ایران، شاید علاقه چندانی به سیاست جهانی نداشته باشد، اما سیاست جهانی به او بسیار توجه دارد
مدل ناخن و رنگ لاک در مورد شخصیت شما می‌گویند!
بسیاری افراد دوست دارند با توجه به ویژگی‌های ظاهری، از خصوصیات فردی خود و دیگران آگاه شوند. آیا می‌دانستید با نگاه کردن به ناخن‌ها هم می‌توان در مورد شخصیت هر فرد به نتایج جالبی رسید؟ رنگ لاک و فرم ناخن، برخی از خصوصیات فردی شما را بازگو می‌کند.
اجازه ندهید همسرتان شما را عصبانی کند
هیچکس نمی‌تواند احساسی را به ما تحمیل کند. بله مطمئنا همسرمان می‌تواند کاری کند یا حرفی بزند که ما را کاملا عصبانی و خشمگین کند یا احساس واقعا بدی پیدا کنیم، ولی این چیزی نیست که برایش برنامه ریزی شده باشد؛ بلکه فقط اتفاقی است که روی می‌دهد.
عمده فروشی چیست و چه کاربردی دارد؟
در این مقاله قصد داریم نگاهی کلی به عمده فروشی داشته باشیم و با هم نگاهی به نقش عمده فروشی در بازار بیندازیم. بد نیست پیش از هر چیز به تعریف درستی از عمده فروشی برسیم. به خرید کالا در مقیاس‌های بزرگ (عمدتا از تولید کننده) و فروش آن به مشتریان (خرده فروشان، صنایع و ...) به صورت عمده و قیمت پائین عمده فروشی گفته می‌شود.

پر بازدید ترین اخبار امروز

تعامل دانشگاه و جامعه برنامه‌ریزی نیاز دارد؛دستوری نیست-دلیل اثرگذارنبودن پروژه‌های علوم‌انسانی
رئیس مرکز تحقیقات سیاست علمی کشور با بیان اینکه این نگرش که دانشگاه‌ها تنها در توسعه مرزهای دانش به صورت جزیره‌ای مؤثر باشند، مطرود است، گفت: اگر دانشگاه می‌خواهد بماند، متحول شود و ارتقا یابد، مسیر ناگزیر آن پیوند با جامعه است و اکنون که ۴۰ سال تجربه را پشت سر داریم، باید در این زمینه اولویت‌بندی‌های واقعی را شناسایی و خلاءها و به هم ریختگی‌های روابطی که موجود است را ساماندهی کنیم.
هنرمندان معلول دیر بوشهر6 مقام کسب کردند
بوشهر- ایرنا- رئیس هیات مدیره انجمن معلولان شهرستان دیر استان بوشهر گفت: هنرمندان بازیگر معلول این شهرستان در جشنواره منطقه ای تئاتر مهر آیین خلیج فارس 6 مقام کسب کردند.
آغاز مهلت مجدد ثبت نام آزمون ارشد از امروز
مشاور عالی سازمان سنجش آموزش کشور از آغاز ثبت نام مجدد آزمون کارشناسی ارشد از امروز ۲۸ بهمن خبر داد.
فرمانداری مجوز تشییع همسر شریعتی از حسینیه ارشاد را داده بود
تهران- ایرنا- فرماندار تهران اعلام کرد: مجوز تشییع پیکر پوران شریعت رضوی همسر دکتر شریعتی از حسینیه ارشاد صادر شده بود و نیروی انتظامی نیز همکاری لازم را در این زمینه داشته است.
125 میلیون مترمکعب آب سد چم شیر به گچساران اختصاص یافت
1173 روستای استان مرکزی از نعمت برق برخوردار هستند
سه جاده استان زنجان برف روبی و باز شد
703 دستگاه ناوگان عمومی خراسان شمالی آماده خدمات نوروزی شد
راه آهن کرمانشاه به خسروی 31 درصد پیشرفت داشته است
استاندار کرمانشاه خواستار تسریع در اجرای پروژه راه آهن شد
رهاسازی آب سد ساروق تکاب به سمت دریاچه ارومیه آغاز شد
60 درصد جمعیت خوی تحت پوشش فاضلاب هستند
درخشش خدمات دولت در هرمزگان
41 دستگاه اتوبوس به ناوگان شهری بندرعباس اضافه می شود