کره جنوبی توقف خرید نفت از ایران را تکذیب کرد

10:15 ۱۱ روز و ۹ ساعت پیش ایرنا 26 0
کره جنوبی توقف خرید نفت از ایران را تکذیب کرد

تهران - ایرنا - خبرگزاری شینهوای چین امروز (یکشنبه) گزارش داد که سفارت کره جنوبی در پکن اخبار منتشر شده مبنی بر اینکه این کشور دیگر از ایران نفت نمی خرد، را انکار و تکذیب کرد.

ایرنا

براساس این گزارش، سفارت کره جنوبی با هماهنگی با دولتش در سئول با انتشار بیانیه ای این اخبار را ادعایی واهی از سوی رسانه های غربی عنوان کرد و افزود: 'کره جنوبی از ماه ژوئیه (تیرماه) واردات نفت خام و میعانات گازی از ایران را قطع نکرده و محموله های انرژی همچنان از سوی ایران به کره جنوبی در جریان است.'
روز جمعه برخی رسانه های بین المللی اعلام کرده بودند که کره جنوبی از ماه ژوئیه دیگرهیچ نفت و یا میعانات گازی از ایران نمی خرد؛ بنا براین تحت فشارهای آمریکا دریافت هر محموله ای از ایران را برای نخستین بار طی شش سال اخیر متوقف کرده است چرا که دولت آمریکا، کره جنوبی و برخی کشورهای آسیایی را تحت فشار قرار داده تا واردات نفتی خود از ایران را در یک فرصت 180 روزه تا 4 نوامبر (13 آبان) به صفر برسانند و گرنه با مجازات های سختی از سوی کاخ سفید روبه رو خواهند شد.
براساس این بیانیه، دولت کره جنوبی در حال انجام مذاکراتی سخت با آمریکا است تا بتواند نظر موافق آن کشور را جلب و واشنگتن را مجاب و متقاعد سازد به اینکه کره جنوبی از تحریم های اقتصادی کاخ سفید علیه ایران مستثنی کند.
این بیانیه اعلام کرد که کره جنوبی از 21 مارس (اول فروردین) 296 هزار بشکه نفت خام از ایران خریده است که این حجم بزرگترین خرید نفتی بعد از چین و هند از ایران است.
خبرگزاری رویترز روز سه شنبه گذشته بطور همزمان از مسکو و سئول گزارش داده بود که دولت کره جنوبی تصمیم گرفته است با هدف همراهی با تحریم های نفتی آمریکا علیه ایران، نفت خام نوع 'سی پی سی' ترکیب نفت قزاقستان و روسیه را جایگزین نفت خام ایران کند.
رویترز به نقل از منابع اطلاعات کشتیرانی و بازرگانی اعلام کرد که دولت کره جنوبی خرید ترکیب نفتی سی پی سی را امسال در مقایسه با سال گذشته چهار برابر کرد تا بتواند در صورت لزوم و تشدید تحریم های اقتصادی واشنگتن علیه تهران جایگزین مناسبی برای نفت ایران باشد.
این گزارش به نقل از منابع آگاه پیش بینی کرده بود که طبق روند موجود، احتمالا خرید نفتی کره جنوبی از ایران در ماه سپتامبر (اواخر مرداد ماه) به پائین ترین سطح خود طی سه سال گذشته برسد، چون خرید نفتی سئول از تهران در ماه ژانویه 2016 (دی ماه 1396) از 179 هزار و 444 بشکه در روز به تدریج به پائین ترین حد در ماه مه (اردیبهشت) امسال رسیده و می رود در ماه ژوئیه (تیر) امسال به 248 بشکه در روز برسد.
براساس این گزارش، کره جنوبی میزان خرید سی پی سی برای تحویل در ماه ژانویه تا ژوئیه امسال را چهار میلیون تن اعلام کرد که در مقایسه با مدت مشابه در سال قبل که یک میلیون تن بود، چهار برابر شده است.
ترکیب نفت سی پی سی قزاقستان-روسیه از طریق خط لوله نفتی مشترک روسیه با شرکت نفتی شورون آمریکا از سواحل دریای خزر به پایانه نفتی 'یوژنیا اوزریوکا' در دریای سیاه می رسد و از آنجا به کشورهای اروپایی می رود تا با نفت چاه های منطقه اورال روسیه ترکیب و مورد استفاده قرار گیرد.
حتی سخنگوی پالایشگاه جی سی کالتکس کره جنوبی در این خصوص به رویترز گفته بود که این کشور تلاش دارد به دلیل قیمت اقتصادی و کیفیت نفت سبک دارای 0،5 سولفور نفت سی پی سی که از نفت سنگین و حتی سبک ایران مرغوب تر است، خرید این نوع نفت را افزایش دهد.
این بیانیه سفارت کره جنوبی و گزارش رویترز و دیگر رسانه های غربی تا روز جمعه در حالی منتشر شد که چهارشنبه گذشته هم یک مقام وزارت خارجه این کشور در گفت وگو با خبرگزاری رسمی یونهاپ کره جنوبی اعلام کرده بود که سئول همچنان به واردات نفت از ایران امیدوار است.
این مقام که خواست نامش فاش نشود و در واقع خود سرپرستی کارگروه تقلیل تاثیرات منفی سیاست های تحریمی آمریکا علیه ایران را به عهده دارد، اعلام کرد که یک تیم متشکل از نمایندگان چندین نهاد کره جنوبی به سرپرستی یان کانگ-یئون معاون اقتصادی وزیر خارجه این کشور اواخر ماه جاری (میلادی) عازم واشنگتن هستند تا با برگزاری دومین دور از این مذاکرات که دور نخست آن در ماه ژوئن (خرداد) انجام شده بود، راهی برای ادامه خرید نفت از ایران بیابند.
در ماه مه (اردیبهشت) گذشته بود که دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا خروج کشورش از توافق جامع قدرت های هسته ای جهان با ایران (برجام) را که در سال 2015 به امضاء رسیده بود اعلام کرد و از آن پس سعی می کند تحریم های شدیدی را بر اعضای سازمان صادرکنندگان نفت (اوپک) وارد کند.
به گزارش یونهاپ، این مقام وزارت خارجه به عنوان پیشینه موضوع به خبرنگاران گفت که هدف نهایی ترامپ از این اقدامات تنبیهی علیه ایران از بین بردن همه عایدات نفتی این کشور است، این درحالی است که دولت اوباما همواره می کوشید سیاستی را در برابر ایران در پیش بگیرد که به کاهش تدریجی درآمدهای نفتی ایران بیانجامد.
وی منابع انرژی ایران را برای اقتصاد کره جنوبی بسیار حائز اهمیت ارزیابی کرد و گفت: 'اگرچه سئول تحت فشار واشنگتن واردات نفتی خود از ایران را به تدریج کم کرد، اما ما چاره ای نداریم بار دیگر از این کشور نفت وارد کنیم، چرا که برای تولید انواع محصولات پتروشیمی خود نیاز مبرم به نفت خام نوع بسیار سبک ایران داریم'.
این مقام همچنین اعلام کرد که کشورش برای نیل به این هدف حتی هفته گذشته یک هیات ویژه را به تهران اعزام کرد تا موضع اصلی سئول در باره این موضوع را به گوش مقامات تهران برسانند.
براساس این گزارش، کره جنوبی از زمان امضای برجام و کاسته شدن از تحریم ها علیه ایران میزان قابل توجهی نفت از ایران وارد کرده و امروزه 13،1 درصد از نیاز نفتی خود را از ایران تامین می کند.
با این وجود کره جنوبی 53 درصد از میعانات نفتی خود را از ایران می خرد که 73 درصد از این میعانات فقط نفت است.
با این وجود، ایران و کره جنوبی در سال 2017 بیش از 12 میلیارد دلار مبادلات تجاری داشتند که از این مبلغ فقط 4 میلیارد دلار به فروش محصولات از کره جنوبی به ایران اختصاص داشت.
آساق**1378**1337


گروه های زیر مجموعه بین‌الملل

بین‌الملل
بین‌الملل

آخرین اخبار

188 هزار هکتار از اراضی کشور زیر کشت گیاهان دارویی است
آستارا - ایرنا - معاون برنامه ریزی و بین الملل گیاهان دارویی وزارت جهاد کشاورزی گفت: گیاهان دارویی در 188 هزار هکتار از اراضی کشور کشت می شود و از این میزان، 107 هزار به زعفران و 20 هزار هکتار به گل محمدی اختصاص دارد
ترامپ: بسیاری از روایات رسانه ها «کاملا ساختگی» هستند
تهران - ایرنا - «دونالد ترامپ» رئیس جمهوری آمریکا «رسانه های منتشر کننده اخبار جعلی» را بشدت مورد انتقاد قرار داد و گفت بسیاری از روایات رسانه ها درباره او و تیمش «کاملا ساختگی» هستند.
عربستان قرارداد خرید 5 ناو جنگی از اسپانیا را امضا کرد
تهران-ایرنا-عربستان که درحال حاضر یکی از بزرگترین واردکنندگان سلاح و تجهیزات نظامی در جهان به شمار می رود، قرارداد نظامی تازه ای را با یک شرکت کشتی سازی اسپانیایی برای خرید 5 ناو جنگی امضا کرد.
پادشاه عربستان حاضر به ترک قدرت نیست
دوحه -ایرنا -برخی منابع نزدیک به دربار پادشاهی عربستان گفتند که 'سلمان بن عبدالعزیز' با وجود بیماری حاضر به ترک قدرت نیست.
اتحادیه اروپا از تصویب قانون «کشور یهود» ابراز نگرانی کرد
تهران - ایرنا - اتحادیه اروپا از تصویب قانون جدیدی در پارلمان رژیم صهیونیستی که حق تصمیم گیری صهیونیست ها در سرزمین های اشغالی را به رسمیت می شناسد، ابراز نگرانی و اعلام کرد: تصویب این قانون، راه حل تشکیل دو کشور مستقل (فلسظینی- صهیونیستی) را پیچیده می کند.
250 میلیارد دلار در جمهوری آذربایجان سرمایه گذاری شده است
باکو – ایرنا – رئیس جمهوری آذربایجان گفت: میزان سرمایه گذاری در 15 سال اخیر در اقتصاد جمهوری آذربایجان نزدیک به 250 میلیارد دلار بوده است .
هیاتی آمریکایی برای تحریم ایران به آنکارا سفر می کند
آنکارا- ایرنا- سخنگوی وزارت امور خارجه ترکیه اعلام کرد که یک هیاتی آمریکایی برای مذاکره در خصوص چند موضوع از جمله تحریم علیه ایران فردا وارد آنکارا می شود.
سفر رییس جمهوری چین به پنج کشور عربی و آفریقایی آغاز شد
پکن- ایرنا - سفر 10 روزه 'شی جین پینگ' رئیس جمهوری چین به 5 کشور عربی و آفریقایی از امروز پنجشنبه آغاز شد او در گام نخست راهی امارات متحده عربی شد.
43 نیروی امنیتی هند در درگیری های کشمیر کشته شده اند
دهلی نو-ایرنا- بر اساس گزارشی که به پارلمان هند ارائه شده است در 6ماه گذشته 100 تروریست و 43 نیروی امنیتی هند در درگیری های ایالت جامو و کشمیر کشته شده اند.
امکان نشست سه جانبه رهبران دو کره و آمریکا وجود دارد
پکن- ایرنا- وزیر امور خارجه کره جنوبی که به لندن سفر کرده است می گوید امکان نشست سه جانبه رهبران دو کره و رییس جمهوری آمریکا در حاشیه مجمع عمومی سازمان ملل که شهریور سال جاری در نیویورک برگزار می‌شود وجود دارد.

پر بازدید ترین اخبار امروز

دستگیری خواننده پاپ به اتهام آزارجنسی
معاون مبارزه با جرایم جنایی پلیس آگاهی تهران بزرگ، از دستگیری جوانی خبر داد که با سوءاستفاده از عنوان هنری خوانندگی و دادن وعده ازدواج اقدام به فریب و آزار و اذیت دختران جوان کرده است.
بازیکن سابق رنجرز به تراکتورسازی پیوست
هری فوریستر بازیکن تیم فوتبال رنجرز، به تیم تراکتورسازی تبریز پیوست.
دلیل بازگشت بازیکن استقلال به تهران مشخص شد
بازیکن تیم فوتبال استقلال از اردوی تیمش در ترکیه به ایران بازگشت.
رییس اسبق موزه گرگان درگذشت
تهران_ایرنا_ قربانعلی عباسی، باستان شناس و میراث بان برجسته استان گلستان پس از یک دوره بیماری امروز پنج شنبه در بیمارستان شهید صیاد شیرزای گرگان دارفانی را وداع گفت.
پیام تسلیت نوبخت برای وحید حقانیان
سخنگوی دولت درپیامی درگذشت مرحوم سیدحسن حقانیان پدر سیدوحید حقانیان معاون محترم دفتر رهبرمعظم انقلاب را تسلیت گفت.
فیلیپین در معرض اقدامات تلافی جویانه امریکا قرار گرفت
واشنگتن: با مراکز اعتراضات در عراق تماس دایمی داریم
اقدام غیرقانونی مشکلات تجارت بین المللی را حل نمی کند
آلمان: «حداقل درجه قابلیت اعتماد» را از آمریکا می خواهیم
درخواست ترامپ از اردوغان؛ کشیش آمریکایی را آزاد کنید
آمریکا مصمم به شکست برجام است
پایگاه های ناتو پوشش تداوم حضور نظامی آمریکا در عراق است
نماینده جمهوریخواه آمریکا خواستار استیضاح ترامپ شد
سمیع الحق ازپیشنهاد آمریکا برای مذاکره با طالبان استقبال کرد
مهمترین عناوین خبری ایرنا از شامگاه چهارشنبه تا صبح پنجشنبه