کره جنوبی توقف خرید نفت از ایران را تکذیب کرد

10:15 ۱۳۴ روز و ۴ ساعت پیش ایرنا 307 0
کره جنوبی توقف خرید نفت از ایران را تکذیب کرد

تهران - ایرنا - خبرگزاری شینهوای چین امروز (یکشنبه) گزارش داد که سفارت کره جنوبی در پکن اخبار منتشر شده مبنی بر اینکه این کشور دیگر از ایران نفت نمی خرد، را انکار و تکذیب کرد.

ایرنا

براساس این گزارش، سفارت کره جنوبی با هماهنگی با دولتش در سئول با انتشار بیانیه ای این اخبار را ادعایی واهی از سوی رسانه های غربی عنوان کرد و افزود: 'کره جنوبی از ماه ژوئیه (تیرماه) واردات نفت خام و میعانات گازی از ایران را قطع نکرده و محموله های انرژی همچنان از سوی ایران به کره جنوبی در جریان است.'
روز جمعه برخی رسانه های بین المللی اعلام کرده بودند که کره جنوبی از ماه ژوئیه دیگرهیچ نفت و یا میعانات گازی از ایران نمی خرد؛ بنا براین تحت فشارهای آمریکا دریافت هر محموله ای از ایران را برای نخستین بار طی شش سال اخیر متوقف کرده است چرا که دولت آمریکا، کره جنوبی و برخی کشورهای آسیایی را تحت فشار قرار داده تا واردات نفتی خود از ایران را در یک فرصت 180 روزه تا 4 نوامبر (13 آبان) به صفر برسانند و گرنه با مجازات های سختی از سوی کاخ سفید روبه رو خواهند شد.
براساس این بیانیه، دولت کره جنوبی در حال انجام مذاکراتی سخت با آمریکا است تا بتواند نظر موافق آن کشور را جلب و واشنگتن را مجاب و متقاعد سازد به اینکه کره جنوبی از تحریم های اقتصادی کاخ سفید علیه ایران مستثنی کند.
این بیانیه اعلام کرد که کره جنوبی از 21 مارس (اول فروردین) 296 هزار بشکه نفت خام از ایران خریده است که این حجم بزرگترین خرید نفتی بعد از چین و هند از ایران است.
خبرگزاری رویترز روز سه شنبه گذشته بطور همزمان از مسکو و سئول گزارش داده بود که دولت کره جنوبی تصمیم گرفته است با هدف همراهی با تحریم های نفتی آمریکا علیه ایران، نفت خام نوع 'سی پی سی' ترکیب نفت قزاقستان و روسیه را جایگزین نفت خام ایران کند.
رویترز به نقل از منابع اطلاعات کشتیرانی و بازرگانی اعلام کرد که دولت کره جنوبی خرید ترکیب نفتی سی پی سی را امسال در مقایسه با سال گذشته چهار برابر کرد تا بتواند در صورت لزوم و تشدید تحریم های اقتصادی واشنگتن علیه تهران جایگزین مناسبی برای نفت ایران باشد.
این گزارش به نقل از منابع آگاه پیش بینی کرده بود که طبق روند موجود، احتمالا خرید نفتی کره جنوبی از ایران در ماه سپتامبر (اواخر مرداد ماه) به پائین ترین سطح خود طی سه سال گذشته برسد، چون خرید نفتی سئول از تهران در ماه ژانویه 2016 (دی ماه 1396) از 179 هزار و 444 بشکه در روز به تدریج به پائین ترین حد در ماه مه (اردیبهشت) امسال رسیده و می رود در ماه ژوئیه (تیر) امسال به 248 بشکه در روز برسد.
براساس این گزارش، کره جنوبی میزان خرید سی پی سی برای تحویل در ماه ژانویه تا ژوئیه امسال را چهار میلیون تن اعلام کرد که در مقایسه با مدت مشابه در سال قبل که یک میلیون تن بود، چهار برابر شده است.
ترکیب نفت سی پی سی قزاقستان-روسیه از طریق خط لوله نفتی مشترک روسیه با شرکت نفتی شورون آمریکا از سواحل دریای خزر به پایانه نفتی 'یوژنیا اوزریوکا' در دریای سیاه می رسد و از آنجا به کشورهای اروپایی می رود تا با نفت چاه های منطقه اورال روسیه ترکیب و مورد استفاده قرار گیرد.
حتی سخنگوی پالایشگاه جی سی کالتکس کره جنوبی در این خصوص به رویترز گفته بود که این کشور تلاش دارد به دلیل قیمت اقتصادی و کیفیت نفت سبک دارای 0،5 سولفور نفت سی پی سی که از نفت سنگین و حتی سبک ایران مرغوب تر است، خرید این نوع نفت را افزایش دهد.
این بیانیه سفارت کره جنوبی و گزارش رویترز و دیگر رسانه های غربی تا روز جمعه در حالی منتشر شد که چهارشنبه گذشته هم یک مقام وزارت خارجه این کشور در گفت وگو با خبرگزاری رسمی یونهاپ کره جنوبی اعلام کرده بود که سئول همچنان به واردات نفت از ایران امیدوار است.
این مقام که خواست نامش فاش نشود و در واقع خود سرپرستی کارگروه تقلیل تاثیرات منفی سیاست های تحریمی آمریکا علیه ایران را به عهده دارد، اعلام کرد که یک تیم متشکل از نمایندگان چندین نهاد کره جنوبی به سرپرستی یان کانگ-یئون معاون اقتصادی وزیر خارجه این کشور اواخر ماه جاری (میلادی) عازم واشنگتن هستند تا با برگزاری دومین دور از این مذاکرات که دور نخست آن در ماه ژوئن (خرداد) انجام شده بود، راهی برای ادامه خرید نفت از ایران بیابند.
در ماه مه (اردیبهشت) گذشته بود که دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا خروج کشورش از توافق جامع قدرت های هسته ای جهان با ایران (برجام) را که در سال 2015 به امضاء رسیده بود اعلام کرد و از آن پس سعی می کند تحریم های شدیدی را بر اعضای سازمان صادرکنندگان نفت (اوپک) وارد کند.
به گزارش یونهاپ، این مقام وزارت خارجه به عنوان پیشینه موضوع به خبرنگاران گفت که هدف نهایی ترامپ از این اقدامات تنبیهی علیه ایران از بین بردن همه عایدات نفتی این کشور است، این درحالی است که دولت اوباما همواره می کوشید سیاستی را در برابر ایران در پیش بگیرد که به کاهش تدریجی درآمدهای نفتی ایران بیانجامد.
وی منابع انرژی ایران را برای اقتصاد کره جنوبی بسیار حائز اهمیت ارزیابی کرد و گفت: 'اگرچه سئول تحت فشار واشنگتن واردات نفتی خود از ایران را به تدریج کم کرد، اما ما چاره ای نداریم بار دیگر از این کشور نفت وارد کنیم، چرا که برای تولید انواع محصولات پتروشیمی خود نیاز مبرم به نفت خام نوع بسیار سبک ایران داریم'.
این مقام همچنین اعلام کرد که کشورش برای نیل به این هدف حتی هفته گذشته یک هیات ویژه را به تهران اعزام کرد تا موضع اصلی سئول در باره این موضوع را به گوش مقامات تهران برسانند.
براساس این گزارش، کره جنوبی از زمان امضای برجام و کاسته شدن از تحریم ها علیه ایران میزان قابل توجهی نفت از ایران وارد کرده و امروزه 13،1 درصد از نیاز نفتی خود را از ایران تامین می کند.
با این وجود کره جنوبی 53 درصد از میعانات نفتی خود را از ایران می خرد که 73 درصد از این میعانات فقط نفت است.
با این وجود، ایران و کره جنوبی در سال 2017 بیش از 12 میلیارد دلار مبادلات تجاری داشتند که از این مبلغ فقط 4 میلیارد دلار به فروش محصولات از کره جنوبی به ایران اختصاص داشت.
آساق**1378**1337


گروه های زیر مجموعه بین‌الملل

بین‌الملل
بین‌الملل

آخرین اخبار

سوالاتی که نباید در اولین قرار ملاقات بپرسید
اولین قرار ملاقات از اهمیت زیادی برخوردار است زیرا طرف مقابل تان شما را از همان دیدار اول قضاوت می کند و در مورد رابطه با شما تصمیم می گیرد، بنابراین باید خیلی محتاط باشید و طوری رفتار کنید که تاثیرگذار باشد. مطمئنا سوالات زیادی در ذهن تان هست که دوست دارید در اولین قرار از طرف مقابل تان بپرسید اما آیا پرسیدن هر سوالی، مجاز است؟
جوکوویچ: زورو استحقاق قهرمانی را داشت
الکساندر زوِرِو توانست با برتری مقابل جوکوویچ عنوان قهرمانی تور تنیس لندن را کسب کند.
آقای برانکو، آقای کی‌روش؛ بس کنید
دیگر حوصله همه از این مقدار تکه‌پرانی و متلک گویی کی‌روش و برانکو به هم سر رفته است.
آگهی ترحیم هوادار یوونتوس درباره گلزنی رونالدو
ماریو استفانینی در آگهی ترحیمش اعلام کرد با گل‌های مهاجم پرتغالی به آرامش خواهد رسید.
ساوت گیت: هری کین بهترین گلزن جهان است
سرمربی تیم ملی فوتبال انگلیس با تمجید از هری کین او را بهترین گلزن سال ۲۰۱۸ دانست.
گل زده پرسپولیس سرانجام دو رقمی می‌شود؟
شاگردان برانکو ایوانکوویچ در 9 بازی ابتدایی 9 گل زدند و حالا امیدوارند در مقابل پیکان گل زده خود را دو رقمی کنند.
پنجره بسته پرسپولیس تمدید می‌شود؟
مهاجم فعلی تیم پیکان تهران برای دریافت مطالباتش از باشگاه پرسپولیس تصمیم دارد تا اجازه ثبت قرارداد بازیکنان جدید سرخپوشان را در نیم فصل نقل و انتقالات ندهد.
ادعای واهی کی‌روش در مورد تهدید در استادیوم‌ها
سرمربی تیم ملی در حالی مدعی است طی چند وقت اخیر در استادیوم‌ها با توجه به تهدید برخی لیدرها حضور نیافته، که بعید است حتی با پذیرش این موضوع هم در برخی استادیوم‌ها تهدیدی متوجه او باشد.
سرمربی آمیان: قدوس رهبر تیم من است
سرمربی 53 ساله آمیان از عملکرد مهاجم تیمش رضایت کامل دارد.
محرمی: می‌خواهند پوست پرسپولیس را بکنند!
ستاره پیشین باشگاه پرسپولیس نیز وارد دعوای مدیران این باشگاه با سازمان لیگ بابت برگزاری دیدار با پیکان شد.

پر بازدید ترین اخبار امروز

دولت 9.9 میلیارد تومان یارانه بلیت اتوبوس تهران را پراخت کرد
تهران- ایرنا- رئیس کمیسیون عمران و حمل و نقل شورای شهر تهران اعلام کرد: 9.9 میلیارد تومان یارانه بلیت اتوبوس توسط دولت پرداخت شد.
بسته‌های حمایتی دولت به چه گروه هایی تعلق می گیرد؟
محسنی بندپی گفت: بسته‌های حمایتی برای تمامی افراد تحت پوشش نهادهای حمایتی، کارکنان دولت و بیمه‌شدگان و مستمری‌بگیران صندوق بازنشستگی کشوری و تأمین اجتماعی پیش‌بینی شده است.
نماینده مجلس: باید با سرقت علمی برخورد جدی کرد
تهران - ایرنا - عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس گفت: دانشگاه ها باید شرایط را برای پژوهش مهیا کنند و اگر سرقتی علمی رخ دهد با آن برخورد جدی شود.
گریم عجیب مصطفی زمانی- عکس
مصطفی زمانی به جمع بازیگران سریال «نهنگ آبی» پیوست.
لیلا اوتادی در میان «خرهایی که آدم نمی شوند» -عکس
با پایان فیلمبرداری، ساخت موسیقی و انجام جلوه های ویژه فیلم «خرها آدم نمی شوند» آغاز شد.
قیمت نفت افزایش یافت
نمایش وحدت فرانسه و آلمان مقابل پوپولیسم در دوران ترامپ
اتهام مجدد ترامپ به پاکستان و واکنش اسلام آباد
اعزام ناو بیمارستانی بر تنش بین آمریکا و ونزوئلا افزود
رئیس جمهور سابق پرو از اروگوئه درخواست پناهندگی کرد
پس از شکست اپک، چشم ها به گروه 20 دوخته شده است
وزیر خزانه داری آمریکا تلفنی با عبدالمهدی گفتگو کرد
تنش ها در مرز مکزیک- آمریکا به دنبال حضور مهاجران ادامه دارد
اقرار مقام ارشد نظامی آمریکا به شکست در افغانستان
شرکت ژاپنی خرید نفت از ایران را از سر می گیرد