مشق های آسمانی از رشت تا سوریه

10:08 ۱۳۳ روز و ۱۴ ساعت پیش ایرنا 267 0
مشق های آسمانی از رشت تا سوریه

رشت- ایرنا- زن کنار ساحل خیره به تلاقی گاه آسمان و دریا نشسته . فرزندش آنطرف تر با تکه چوبی درحال نقش زدن بر ماسه ها است . مادر را برای دیدن طرحش به تماشا می خواند . تصویر کودکی است دست در دست پدر ، اما موج می آید و دستهایشان را از هم جدا می کند. کودک می گرید و مادر نیز با او .

ایرنا

خاطرات تلخ و شیرین دوباره با طعم همان احساسات روزهای از دست رفته در درونش هویدا و مجسم می شود.
روزهایی که مرد زندگی اش با وجود همه خستگی از سرکار آمدن ، هنوز تن پوش نظامی اش را در نیاورده سینی چای را از همسرش می گرفت و می گفت تو خسته ای ، استراحت کن خانمم بذار من ازت پذیرایی کنم .
یکان یکان خوبی هایش را به یاد می آورد ، مهربانی هایش ، قدردانی و بزرگ منشی اش . انسانی که با وجود زندگی متوسط بخشی از حقوش را هر ماه برای نیازمندان کنار می گذاشت گویا ایثار و بخشش جزو لاینفکی از شخصیت و ذاتش بود؛ پدری مهربان اما مقتدر و شجاع برای پسر پنج ساله اش و اینهمه خوشبختی در مخیلات بانو نمی گنجید . تا آن که یکباره روزی با شور و شوق گفت: فردا به سوریه اعزام می شویم ، برای دفاع از حرمین، برای دفاع از میهن و ناموس مردم که اگر من امروز نروم ، فردا باید دشمن را در خاک پاک کشورم ببینیم و جنگ را در کشور لمس کنیم ...
سادگی ، بی پیرایگی، خلوص نیت، ایثار و فداکاری برای دیگران خصیصه همه شهیدان و این مردان بی ادعا و خدایی است .
شمیم عشق و عطر دفاع از ارزش ها و میهن همواره در این سرزمین جاریست چه در زمان دفاع مقدس و چه حال که کیلومترها فرا سوی مرزها انجام می شود.
دلاوران گیلانی همچون روزهای دفاع مقدس امروز نیز از جان گدشته و رایحه جانفزاینده و حیات بخش شهید و شهادت را در زمین گستراندند
جنگ سوریه جنگ غریبی است ، جنگی سخت و پیچیده و نبرد باورهاست ؛ باید اول با خودت کنار آمده باشی تا بتوانی از میان اینهمه شک و شبهه ی که شهر و زمانه در دلت می افکند ، خانه امن و راحتت را رها کنی و در میانه این میدان سخت در مقابل گلوله های آتشین قرار بگیری و تا آخرین قطره خون از آرمانت، حرم حضرت زینب(س) و مردم کشورت در فاصله ای دور از مام میهن بایستی.
برای تصویر کشیدن گوشه ای از زندگی این شهدای آزاده شماره های خانواده های آنها را جستجو می کنیم و وقتی از نهادهای مربوطه برای ارائه شماره تلفن های خانواده انها مایوس می شویم از طریق یکی از آشنایان شماره شهید سجاد طاهر نیا در اختیار ما قرار می گیرد.
سجاد طاهر نیای مژدهی یکی از شهدای مدافع حرم رشت است که پدرش با رویی گشاده و قدر دانی؛ پاسخگوی پرسش های ما می شود.
به گفته پدر این شهید بزرگوار که لفظ آقا سجاد در تمامی گفت و گو حتی یکبار هم از دهانش نمی افتد، شهید طاهر نیا متولد سال 64 ، متاهل و صاحب دو فرزند بود.
فتحعلی طاهر نیا افزود: البته آقا سجاد هرگز فرزند دومش را که پسر بود، ندید چرا که ایشان 14 مهر ماه 94 به سوریه اعزام شد و فرزندش محمد حسین یک روز بعد 15 مهرماه متولد شد.
وی آقا سجاد را نمونه ای از تجمیع اخلاقیات می داند و می گوید : سجاد از دوران نوجوانی که خودش را شناخت به مسجد و مهدیه می رفت و خودش را برای چنین روزهایی می ساخت.
وی ادامه می دهد: ایشان سال 84 لباس مقدس پاسداری را برتن کرد و در خدمت این ارگان قرار گرفت ؛ نه اینکه اکنون که شهید شده می گویم اخلاق او در خانواده بی همتا بود.
فتحعلی طاهر نیا در حالی که سعی می کرد ، غم و غصه و دلتنگی نبود آقا سجاد را در چهره اش نمایان نکند، مرتبا بغض خود را فرو می خورد ؛ به یاد می آورد که فرزندش همیشه در هر دیدار با پدرو مادر در زمان احوالپرسی، دستشان را می بوسید و می گفت این کار مثل نماز خواندن واجب است.
وی ادامه می دهد: احترام به پدر و مادر بیش از هر چیزی برایش اهمیت داشت اما خانواده اش را هم هرگز فراموش نمی کرد، به آنها بسیار علاقه داشت و به انها نیز احترام می گذاشت و از همسرش ابراز رضایت کامل داشت.
وی یادآوری می کند: همسر آقا سجاد خادم جمکران است و زن بسیار بزرگیست و با وجود اینکه بیشترین سختی را در غیاب همسرش ایشان متحمل می شود و هم برای فرندان خردسالش مادر و هم پدر هست ، بیشتر وقت ها ما را دلداری و آرامش می دهد .
وی با اشاره به دو فرزند خردسال این شهید بزرگوار گفت: فاطمه دخترش شش سال دارد و وابسته به پدر بود و همیشه می گوید دعا کنید پدرم با امام زمان (عج) بیاید .
وی ادامه می دهد: می گویند، شهدا زنده هستند و این موضوع وقتی بیشتر ملموس می شود که محمد حسین دو سال و نیمه که هرگز پدر را ندیده ، هر کجا عکس پدرش را ببیند، می شناسد و برایش بوسه می فرستد.
آقای طاهر نیا خلوص نیت، قناعت ، رافت ، سادگی و صداقت و روحیه فداکاری را از خصوصیات بارز فرزند شهیدش عنوان و بیان کرد: همواره توکلش فقط بر خدا بود و بیشتر وقت ها به نماز جماعت می رفت و تا هر شب قرآن نمی خواند، نمی خوابید.
وی با اشاره به پنج صفحه وصیت نامه این شهید گفت: در هر پنج صفحه این وصیت نامه اسم آقا را آورده و بر تبعیت از رهبری تاکید داشت و خود نیز در هنگام حیات نه جلوتر و نه عقب تر از رهبری حرکت می کرد.
سرهنگ پاسدار فتحعلی طاهر نیای مژدهی با اشاره به اینکه فرزندش بدلیل آموزش های عالی که دیده بود، بیشتر در سیستان و بلوچستان خدمت می کرد، گفت: برای دفاع از آرمان ها و ارزش ها و میهن بایستی جنگید و از اینرو خودم نیز در سال 61 درجبهه بودم اما توفیق شهادت را نداشتم.
وی با بیان خاطره ای گفت: آیت الله احدی بعد از شهادت پسرم به منزل ما آمد که ایشان تاکید می کرد با وجود اینکه خودم درس اخلاق را تدریس می کنم اما خیلی مطالب از آقا سجاد آموختم .
پدر این شهید بزرگوار با نقلی از آن روحانی گفت: شهید طاهر نیا قبل از اعزامش به سوریه تماس گرفت و خواست استخاره ای برای او بگیرم که آیه 123 سوره توبه که در آن از شهادت گفته شده آمد.
دلتنگی فرزند آنچنان لحظاتی او را بی تاب کرد که دیگر صدایش منقطع به گوش می رسید و در لابه لای آن هق هق های آرام مردانه قلب هر انسانی را بدرد می اورد.
وی با اشاره به اینکه برخی می گویند این دلاورمردان غیور برای پول در جبهه های جنگ حق علیه باطل حضور می یابند، تصریح کرد: به عنوان پدر این شهید گواه می دهم که برای 99 درصد رزمندگانی که داوطلبانه به آن سوی مرزها می روند ، اینچنین نیست ؛ اگر قرار باشد انسان نباشد ، خانواده اش را نبیند و در کنار آنها لحظات خوشی را سپری نکند، پول به چه کارش می آید ، مگر می شود انسان برای پول جان خود را گرو بگذارد.
وی تصریح کرد: اگر این جوانان از ارزش ها در کیلومتر ها دور از میهن دفاع نکنند بایستی فردا در خاک خودمان با این افراد بجنگند اما این شهیدان با فداکاری اجازه ندادند نه تنها پای دشمن به خاک پاک ایران باز شود بلکه به نزدیکی آن برسد.
بایستی قدر دانست این مردانی که آسایش و رفاه را برای مان اگرچه بسیار نامحسوس به ارمغان آوردند ، کسانی که می توانستند اولویت را زندگی و خانواده قرار بدهند اما مشق های الهی را از آسمان ایران به سوریه نقش کردند.
آن عاشقان شرزه ، که با شب نزیستند / رفتند و شهر خفته ندانست کیستند/فریادشان تموج شط حیات بود / چون آذرخش در سخن خویش زیستند / دریا و موج و صخره برای شان گریستند/ اینک ببین برابر چشم تو چیستند.
گیلان در زمان دفاع مقدس حدود هشت هزار شهید را تقدیم میهن اسلامی کرده است.همچنین 22 شهید معظم از شهدای مدافع حرم گیلانی هستند.
7296 /6030


گروه های زیر مجموعه فرهنگی هنری

ساير حوزه ها
ساير حوزه ها

آخرین اخبار

سریال ثانیه پایانی و این‌بار ایمان صادقی
نماینده وزن ۶۱ کیلوگرم ایران در حالیکه تا ۲ ثانیه مانده به پایان از حریف چینی خود ۳ بر یک پیش بود ۲ امتیاز از دست داد و از رسیدن به مدال برنز امیدهای جهان بازماند.
کشتی ایران بالاخره رنگ طلا را دید
آزادکار وزن ۸۶ کیلوگرم ایران مدال ارزشمند طلای جهان را در رقابت‌های زیر ۲۳ سال قهرمانی جهان بر گردن آویخت تا تنها طلایی کشتی ایران در این رقابت‌ها باشد.
سومی کشتی آزاد امیدهای ایران در جهان
تیم ملی کشتی آزاد زیر ۲۳ سال ایران با کسب یک مدال طلا و ۴ برنز پس از روسیه و گرجستان به عنوان سومی رقابت‌های جهانی رومانی رسید که این تیم نسبت به سال قبل پنج پله صعود داشت.
اوزیل: حضورم در آرسنال خاص بوده است
مسوت اوزیل، هافبک خلاق آلمانی در مورد سالهای حضور خود در ترکیب آرسنال صحبت کرد.
ماجرای جذاب پسرعموهای سرخابی تیم امید!
مدافع جوان استقلال با هافبک بازیسازی پرسپولیس نسبت فامیلی دارد و در صورتی که این دو بازیکن بتوانند به بازیکنان فیکس این دو تیم تبدیل شوند می توانند اتفاق جالبی را رقم بزنند.
آماده‌سازی مرموزترین رقیب ایران با دلار‌ سعودی
یمنی‌ها بعد از ماه‌ها درگیری با جنگ و خونریزی در فاصله مدت زمان کوتاه باقی‌مانده تا جام ملت‌ها به تکاپو افتادند تا سروسامانی به وضعیت تیم ملی خود بدهند.
آگهی فوت؛ تقدیم به کریستیانو رونالدو!
در همین مدت کوتاه کریستیانو رونالدو تبدیل به یکی از مجبوب ترین بازیکنان یوونتوس شده است.
آذری: هیچ فشاری روی منصوریان نیست
مدیرعامل باشگاه ذوب‌آهن گفت: برای نتیجه‌گیری هیچ فشاری روی علیرضا منصوریان وارد نخواهد بود.

پر بازدید ترین اخبار امروز

اعتماد به رهبری و توسل به اهل بیت(ع) از ضرورت های امروز است
اصفهان – ایرنا – استاد اخلاق حوزه علمیه اصفهان گفت: اعتماد به رهبری، انجام و ظیفه و توسل به اهل بیت (ع) سه وظیفه مهم امروز و لازمه دفاع از اسلام و هدایتگری در نیروهای مسلح است.
متکی: آمریکا برای تامین منافع از حربه تحریم استفاده می کند
مشهد- ایرنا- معاون امور بین الملل مجمع تقریب مذاهب اسلامی گفت: آمریکا برای تامین مطامع خود از کوبا تا هند، چین، روسیه و اتحادیه اروپایی را تحت تحریمهای مختلف دارد و از آن به عنوان حربه ای برای تامین منافعش استفاده می کند.
هشدار به متقاضیان دریافت سبد کالا: فریب پیامک ها را نخورید
تهران- ایرنا- وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی هشدار داد: متقاضیان دریافت سبد کالا شماره و رمز دوم کارت خود را در اختیار سودجویانی که پیامک های فاقد اعتبار برای مردم ارسال می کنند، قرار ندهند.
واکنش متفاوت مدیران به شایعات در صداوسیما
تهران- ایرناپلاس- در حالی که معاون توسعه و فناوری رسانه صداوسیما از اجرای قانون منع به کارگیری بازنشستگان در این معاونت خبر می‌دهد، روابط عمومی سازمان از توضیح درباره استثنا شدن برخی مدیران معاونت سیاسی صداوسیما خودداری می‌کند.
آقای حکایتی و هنرمندان در جشن کتابخوان های انزلی
انزلی – ایرنا- بهرام شاه محمد لو 'آقای حکایتی' برنامه کودک دهه 60 و 70 ، کامران رسول زاده شاعر ، نمایشنامه نویس و خالق و خواننده ترانه ی زیبای ' درخت' و حمید نور شمسی روزنامه نگار، فعال حوزه نشر و کتاب در جشن ' تو هم بخوان ' کتابخوانهای انزلی حضور یافتند.
نمایشگاه صحرایی کتاب در آستارا بر پا شد
رئیس نهاد رهبری در دانشگاهها: جامعه دانشگاهی اهل انس با قرآن هستند
امام‌جمعه ابرکوه تلاش مسئولان را برای احیای وقف خواستار شد
افزایش سرانه مطالعه مردم مهریز نیازمند برنامه‌ریزی است
اجتماع طلاب و فضلای تهرانی در حمایت از مردم یمن برگزار شد
جشنواره مردمی چله نمایش ما فراخوان داد
ارتقای همبستگی و پیشبرد منافع با تقویت ورزش قهرمانی
رفت و آمدها و گپ و گفت های فرهنگی ایران و روسیه
دکه های مطبوعاتی کرج بر اساس شرح وظایف فعالیت کنند
کارگزاران به اقوام، مذاهب و ادیان نگاه برابر داشته باشند