سیستان و بلوچستان ششمین استان کم بارش کشور است

10:07 ۱۳۲ روز و ۱۹ ساعت پیش ایرنا 216 0
سیستان و بلوچستان ششمین استان کم بارش کشور است

تهران - ایرنا - رئیس جمعیت هلال احمر گفت: استان سیستان و بلوچستان بعد از استان های یزد، کهگیلویه و بویر احمد، خوزستان، خراسان جنوبی و اصفهان در رده ششمین استان کم بارش و متاثر از متاثر از خشکسالی در کشور قرار گرفته است.

ایرنا

علی اصغر پیوندی روز یکشنبه در گفت و گو با خبرنگار اجتماعی ایرنا با بیان اینکه خشکسالی از بلایای طبیعی نامحسوس در کشور است، افزود: در 20 سال گذشته خشکی تالاب بین المللی هامون در شمال سیستان و بلوچستان و جازموریان در جنوب غرب این استان، قطع آب رودخانه هیرمند، کاهش سفره های آب زیرزمینی، کمبود نزولات آسمانی، گرمای زیاد و تبخیر بیش از حد نرمال، این استان را با مشکلات زیادی در زمینه تامین آب آشامیدنی و کشاورزی رو به رو کرده است.
وی اضافه کرد: مقابله با خشکسالی در شرایط کنونی، نیاز به عزم و برنامه ملی و افزایش سطح آگاهی های عمومی دارد که این برنامه ها باید به طور منظم مورد بازبینی و اصلاح سازمان های دخیل در امر مدیریت بحران و سوانح و نهادهای ذی صلاح قرار گیرد.
وی که در هنگام بازدید از مناطق حادثه دیده و متاثر از کم آبی و خشکسالی های شهرستان های زابل شامل روستای آبیل، هیرمند (روستاهای خاک سفیدی، گله بچه و تپه کنیز) و زهک (روستای محمد شاه کرم و محله کوهکن) با خبرنگار ایرنا گفت و گو می کرد، افزود: دو دهه خشکسالی در این استان بزرگ اکنون به مرحله بحرانی رسیده و شرایط در برخی مناطق به گونه ای است که واقعا ادامه زندگی ممکن نیست.
پیوندی اظهار داشت: جمعیت هلال احمر مانند هر حادثه دیگری وظیفه دارد به آسیب دیدگان کمک کند اگر چه نمی توانیم با بروز خشکسالی مقابله کنیم، یا بهتر است بگویم اساسا هلال احمر وظیفه ای در این زمینه ندارد، اما تسکین آلام حادثه دیدگان و امدادرسانی به آنها وظیفه سازمانی و انسانی همه امدادگران و نجاتگران هلال احمر است که امیدواریم با برنامه ریزی مناسب بر اساس بررسی های میدانی شیرینی کمک به این مردم صبور بچشیم.
وی افزود: این بازدیدها وظیفه را برای ما به عنوان یک سازمان مردمی در راستای رفع مشکلات معیشتی، اجتماعی مردم این مناطق مضاعف کرد به طوری که اقدامات مختلفی از جمله راه اندازی کمپین نذر آب، توزیع سبدها و بسته های غذایی مورد نیاز مردم درگیر با خشکسالی، کمک هایی در راستای بهبود وضعیت اجتماعی مردم در بخش های مختلف و اعزام کاروان های سلامت در اولویت قرار گرفت.

* کمپین نذر آب
پیوندی با اشاره به راه اندازی کمپین «نذر آب» در مناطق حادثه دیده و متاثر از خشکسالی در استان سیستان و بلوچستان گفت: در قالب این کمپین تلاش خواهیم کرد تا کمک های نقدی و غیرنقدی مردم کشور را جمع آوری کرده و در راه بهبود وضعیت معیشت، آب و زندگی مردم این استان محروم و کمتر برخوردار هزینه کنیم.
وی با بیان تعریفی مفهومی از این بلای طبیعی نامحسوس در برخی از استان های کشور اظهار داشت: خشکسالی عبارت است از رخداد شرایطی که در آن بارندگی و آب باران قابل دسترس پائین تر از حد نرمال باشد که این پدیده در اثر نوسانات اقلیمی به وجود می آید.
پیوندی توضیح داد: هر اتفاق طبیعی غیرمترقبه و در موارد ناگهانی که موجبات تضعیف و نابودی توانمندی های اقتصادی، اجتماعی و فیزیکی مانند خسارات جانی و مالی، تخریب تاسیسات زیربنایی، منابع اقتصادی و زمینه های اشتغال جامعه را فراهم آورد، به عنوان بلایای طبیعی تعریف می شود که از مصادیق بارز آن می توان به خشکسالی، زلزله، سیل، پیشروی آب دریا، آتشفشان، لغزش لایه های زمین، رانش زمین، توفان و آفات طبیعی را نام برد.
رئیس جمعیت هلال احمر در ادامه بازدید از مناطق حادثه دیده و متاثر از خشکسالی های استان سیستان و بلوچستان اظهار داشت: با برنامه ریزی های انجام شده بر اساس تفکرات سیستمی و مدیریت اقتضایی از سوی کارشناسان خبره هلال احمر در حوزه خشکسالی جمعیت هلال احمر به عنوان یک موسسه عام المنفعه از روز چهارشنبه 13 تیر ماه به موضوع کمک به کاهش آلام افراد حادثه دیده از خشکسالی در استان های متاثر از این بلای طبیعی نامحسوس در کشور ورود کرده است تا با تلاش نیروهای امدادرسان در تمام استان ها و با راه اندازی کمپین نذر آب از آثار خشکسالی بکاهد.
وی هدف از انجام این سفر را بازدید و بررسی کارشناسی مشکلات مردمی که دچار خشکسالی شدید هستند، عنوان کرد و گفت: تمام تلاش خود را برای کمک به مردم این منطقه بکار می گیریم؛ چراکه خشکسالی این مقطع در سیستان و بلوچستان بسیار پیچیده و سخت است و راهکار خاص خود را می طلبد.
جمعیت هلال احمر جمهوری اسلامی ایران وظایف عمده ای را در سطح ملی و بین المللی برعهده دارد و می کوشد تا به اهدافی که در اساسنامه این جمعیت آمده است، جامه عمل بپوشاند.
این اهداف عبارت از تلاش برای تسکین آلام بشری، احترام به انسان ها و کوشش در راستای برقراری دوستی و تفاهم و صلح پایدار میان ملت ها و حمایت از زندگی و سلامت انسان ها بدون درنظرگرفتن هرگونه تبعیض میان آنها است.
جمعیت هلال احمر جمهوری اسلامی ایران با سابقه ای بیش از 90 سال در خدمت رسانی به مردم ایران و جهان، از بدو تاسیس خود تا به حال در مسیر اهداف انسان دوستانه و اصول هفتگانه نهضت بین المللی صلیب سرخ و هلال احمر حرکت کرده است.
سیستان و بلوچستان به دلیل بروز خشکسالی افزون بر 20 سال و وزش بادهای موسمی 120 روزه و مونسون (بادهایی که شبیه به نسیم دریا بوده، اما سرعت وزش باد در آنها شدیدتر و هماهنگ تر است و در زمان های خاصی از سال نیز جریان دارند) در دریای عمان و سواحل چابهار همواره با بادها و توفان های شدید و گرد و غبار روبرو است که گاه سبب کاهش دید و آلودگی هوا بیشتر از 20 برابر حد استاندارد می شود.
این استان به سبب گستردگی زیاد (11.5 درصد گستره کشور) و موقعیت جغرافیایی و آب و هوایی از جمله استان هایی است که احتمال وقوع چندین مخاطره طبیعی به طور همزمان در آن وجود دارد، در شمال این استان تندبادها و گرد و غبار شدید و خشکسالی، در مرکز سیل و زلزله و در جنوب نیز احتمال وقوع سونامی و دمای زیاد هوا معمولا تا بیش از 50 درجه و ریزش باران های فصلی و جاری شدن سیل های مقطعی وجود دارد.
اجتمام*7029*1834


گروه های زیر مجموعه اجتماعی

حوادث و انتظامی
حوادث و انتظامی

آخرین اخبار

لو رفتن پسورد کاربران اینستاگرام با نشت امنیتی
اینستاگرام نشت امنیتی بسیار جدی را تجربه کرده که می‌تواند رمز عبور کاربر را در معرض دید عموم قرار دهد.
لو رفتن مشخصات سخت‌افزاری گوشی ال‌جی کیو ۹
مشخصات سخت‌افزاری در کنار عکسی از گوشی هوشمند 6.1 اینچی ال‌جی Q9 در فضای مجازی منتشر شد. از سوی دیگر گفته می‌شود گوشی جی 7 وان اولین گوشی کمپانی کره‌ای است که به اندروید 9 پای مجهز می‌شود.
کشف جسد پدر و پسر ۷ ساله در شهرستان انزلی
ساعتی پیش جسد یک پدر و پسر ۷ ساله در شهرستان انزلی شد.
مجری: سکه‌های سلطان سکه بعد از اعدام چی شد؟
مجری تلویزیون در برنامه شبکه یک، به اعدام وحید مظلومین، سلطان سکه واکنش نشان داد و به عدم انتشار عکسی از اعدام او انتقاد کرد.
سفر لاکچری به خارج چقدر خرج برمی‌دارد
تبلیغ تورهای نوروز ۹۸ درحالی آغاز شده که با کاهش ارزش پول ملی در برابر ارزهای خارجی، قیمت سفرهای خارجی نجومی شده است؛ به طوری که یک سفر ۱۷ روزه به کانادا حدود ۱۰۰ میلیون تومان آب می‌خورد.
زمزمه قاچاق گندم به خارج کشور
رئیس بنیاد توانمندسازی گندمکاران ایران با بیان اینکه زمزمه‌های قاچاق گندم در سال جاری وجود دارد، گفت: این امکان وجود دارد که گندم‌های تولیدی کشور به مرز عراق برود و در آنجا به دلار تبدیل شود.
واریز بسته حمایتی کارکنان و بازنشستگان دولت
اجرای بسته حمایتی دولت در دو مرحله‌ی(مشمولان کمیته امداد و بهزیستی و مددجویان) و سیاست جبرانی کارکنان دولت(واریز۲۰۰هزارتومان به حساب حقوق) از روز دوشنبه ۲۱ آبان ماه به صورت مرحله ای آغاز شده است.
پیام ورود طیب‌نیا به شورای پول و اعتبار چیست؟
عضویت علی‌طیب‌نیا به عنوان یک اقتصاددان نزدیک به جریان نهادگرایی در شورای پول و اعتبار علاوه بر اینکه می‌تواند حامل پیام گردش به چپ در سیاست‌های اقتصادی دولت تدبیر و امید باشد، به لحاظ عملیاتی هم می‌تواند باعث ایجاد تغییراتی در سیاست‌های پولی و ارزی دولت شود.
حدیث آموزنده امام جواد(ع) درباره زمان غیبت
حدیث امام جواد(ع) درباره امام زمان(عج) را در اینجا بخوانید.
چند توصیه امام عسکری(ع) به شیعیان درباره نحوه رفتار با دیگران
امام حسن عسکری علیه السلام می‌فرمایند: با همه مردم، چه مؤمن و چه مخالف، به زبان خوش سخن بگویید. مؤمن، به هم مذهبان، روی خوش نشان می دهد و با مخالفان، با مدارا سخن می گوید تا به ایمان، جذب بشوند و حتّی اگر نشدند، با این رفتار، از بدی های آنان در حقّ خود و برادران مؤمنش، پیشگیری کرده است.

پر بازدید ترین اخبار امروز

تیپ بیش از حد شاد «شراره رخام» -عکس
شراره رخام با انتشار این عکس، صفحه شخصی خود را به روز کرد.
ایتالیاگردی زوج مشهور بازیگر با تیپی خاص-عکس
نرگس محمدی، بازیگر سریال پرطرفدار «ستایش» پُست زیر را منتشر کرد.
درخشش ستارگان موسیقی ایران در شب جشن استقلال لهستان
تهران- ایرنا- ارکستر نیلپر رویدادی که شاید بتوان آن را حلقه مفقوده کیفیت در ارکسترهای ایرانی دانست شنبه شب در تالار وحدت جشن صدمین سالگرد استقلال لهستان را گرامیداشت .
لو رفتن پسورد کاربران اینستاگرام با نشت امنیتی
اینستاگرام نشت امنیتی بسیار جدی را تجربه کرده که می‌تواند رمز عبور کاربر را در معرض دید عموم قرار دهد.
لو رفتن مشخصات سخت‌افزاری گوشی ال‌جی کیو ۹
مشخصات سخت‌افزاری در کنار عکسی از گوشی هوشمند 6.1 اینچی ال‌جی Q9 در فضای مجازی منتشر شد. از سوی دیگر گفته می‌شود گوشی جی 7 وان اولین گوشی کمپانی کره‌ای است که به اندروید 9 پای مجهز می‌شود.
آنتی‌بیوتیک طبیعی برای مقابله با باکتری‌های مقاوم
شیوع دیابت در آذربایجان غربی رو به افزایش است
ˮقلب شهید رجاییˮ؛ از ایران تا خاورمیانه
390 نیروی خدمات شهری قشم در برابر هپاتیت ایمن سازی شدند
میزگرد نحوه جمع آوری و دفن پسماندهای پزشکی در ایرنای قزوین برگزار شد
4736 معتاد در مراکز اقامتی درمان قزوین پذیرش شدند
بیمارستان 220 تختخوابی امام خمینی (ره) خوی افتتاح می شود
1630 میلیاردریال پروژه درمانی در ارومیه افتتاح می شود
مصرف آنتی بیوتیک در دامپزشکی سلامت مردم را تهدید می کند
مقابله با اعتیاد نیازمند مطالعات تخصصی و کارشناسانه است