سیستان و بلوچستان ششمین استان کم بارش کشور است

10:07 ۷۸ روز و ۴ ساعت پیش ایرنا 160 0
سیستان و بلوچستان ششمین استان کم بارش کشور است

تهران - ایرنا - رئیس جمعیت هلال احمر گفت: استان سیستان و بلوچستان بعد از استان های یزد، کهگیلویه و بویر احمد، خوزستان، خراسان جنوبی و اصفهان در رده ششمین استان کم بارش و متاثر از متاثر از خشکسالی در کشور قرار گرفته است.

ایرنا

علی اصغر پیوندی روز یکشنبه در گفت و گو با خبرنگار اجتماعی ایرنا با بیان اینکه خشکسالی از بلایای طبیعی نامحسوس در کشور است، افزود: در 20 سال گذشته خشکی تالاب بین المللی هامون در شمال سیستان و بلوچستان و جازموریان در جنوب غرب این استان، قطع آب رودخانه هیرمند، کاهش سفره های آب زیرزمینی، کمبود نزولات آسمانی، گرمای زیاد و تبخیر بیش از حد نرمال، این استان را با مشکلات زیادی در زمینه تامین آب آشامیدنی و کشاورزی رو به رو کرده است.
وی اضافه کرد: مقابله با خشکسالی در شرایط کنونی، نیاز به عزم و برنامه ملی و افزایش سطح آگاهی های عمومی دارد که این برنامه ها باید به طور منظم مورد بازبینی و اصلاح سازمان های دخیل در امر مدیریت بحران و سوانح و نهادهای ذی صلاح قرار گیرد.
وی که در هنگام بازدید از مناطق حادثه دیده و متاثر از کم آبی و خشکسالی های شهرستان های زابل شامل روستای آبیل، هیرمند (روستاهای خاک سفیدی، گله بچه و تپه کنیز) و زهک (روستای محمد شاه کرم و محله کوهکن) با خبرنگار ایرنا گفت و گو می کرد، افزود: دو دهه خشکسالی در این استان بزرگ اکنون به مرحله بحرانی رسیده و شرایط در برخی مناطق به گونه ای است که واقعا ادامه زندگی ممکن نیست.
پیوندی اظهار داشت: جمعیت هلال احمر مانند هر حادثه دیگری وظیفه دارد به آسیب دیدگان کمک کند اگر چه نمی توانیم با بروز خشکسالی مقابله کنیم، یا بهتر است بگویم اساسا هلال احمر وظیفه ای در این زمینه ندارد، اما تسکین آلام حادثه دیدگان و امدادرسانی به آنها وظیفه سازمانی و انسانی همه امدادگران و نجاتگران هلال احمر است که امیدواریم با برنامه ریزی مناسب بر اساس بررسی های میدانی شیرینی کمک به این مردم صبور بچشیم.
وی افزود: این بازدیدها وظیفه را برای ما به عنوان یک سازمان مردمی در راستای رفع مشکلات معیشتی، اجتماعی مردم این مناطق مضاعف کرد به طوری که اقدامات مختلفی از جمله راه اندازی کمپین نذر آب، توزیع سبدها و بسته های غذایی مورد نیاز مردم درگیر با خشکسالی، کمک هایی در راستای بهبود وضعیت اجتماعی مردم در بخش های مختلف و اعزام کاروان های سلامت در اولویت قرار گرفت.

* کمپین نذر آب
پیوندی با اشاره به راه اندازی کمپین «نذر آب» در مناطق حادثه دیده و متاثر از خشکسالی در استان سیستان و بلوچستان گفت: در قالب این کمپین تلاش خواهیم کرد تا کمک های نقدی و غیرنقدی مردم کشور را جمع آوری کرده و در راه بهبود وضعیت معیشت، آب و زندگی مردم این استان محروم و کمتر برخوردار هزینه کنیم.
وی با بیان تعریفی مفهومی از این بلای طبیعی نامحسوس در برخی از استان های کشور اظهار داشت: خشکسالی عبارت است از رخداد شرایطی که در آن بارندگی و آب باران قابل دسترس پائین تر از حد نرمال باشد که این پدیده در اثر نوسانات اقلیمی به وجود می آید.
پیوندی توضیح داد: هر اتفاق طبیعی غیرمترقبه و در موارد ناگهانی که موجبات تضعیف و نابودی توانمندی های اقتصادی، اجتماعی و فیزیکی مانند خسارات جانی و مالی، تخریب تاسیسات زیربنایی، منابع اقتصادی و زمینه های اشتغال جامعه را فراهم آورد، به عنوان بلایای طبیعی تعریف می شود که از مصادیق بارز آن می توان به خشکسالی، زلزله، سیل، پیشروی آب دریا، آتشفشان، لغزش لایه های زمین، رانش زمین، توفان و آفات طبیعی را نام برد.
رئیس جمعیت هلال احمر در ادامه بازدید از مناطق حادثه دیده و متاثر از خشکسالی های استان سیستان و بلوچستان اظهار داشت: با برنامه ریزی های انجام شده بر اساس تفکرات سیستمی و مدیریت اقتضایی از سوی کارشناسان خبره هلال احمر در حوزه خشکسالی جمعیت هلال احمر به عنوان یک موسسه عام المنفعه از روز چهارشنبه 13 تیر ماه به موضوع کمک به کاهش آلام افراد حادثه دیده از خشکسالی در استان های متاثر از این بلای طبیعی نامحسوس در کشور ورود کرده است تا با تلاش نیروهای امدادرسان در تمام استان ها و با راه اندازی کمپین نذر آب از آثار خشکسالی بکاهد.
وی هدف از انجام این سفر را بازدید و بررسی کارشناسی مشکلات مردمی که دچار خشکسالی شدید هستند، عنوان کرد و گفت: تمام تلاش خود را برای کمک به مردم این منطقه بکار می گیریم؛ چراکه خشکسالی این مقطع در سیستان و بلوچستان بسیار پیچیده و سخت است و راهکار خاص خود را می طلبد.
جمعیت هلال احمر جمهوری اسلامی ایران وظایف عمده ای را در سطح ملی و بین المللی برعهده دارد و می کوشد تا به اهدافی که در اساسنامه این جمعیت آمده است، جامه عمل بپوشاند.
این اهداف عبارت از تلاش برای تسکین آلام بشری، احترام به انسان ها و کوشش در راستای برقراری دوستی و تفاهم و صلح پایدار میان ملت ها و حمایت از زندگی و سلامت انسان ها بدون درنظرگرفتن هرگونه تبعیض میان آنها است.
جمعیت هلال احمر جمهوری اسلامی ایران با سابقه ای بیش از 90 سال در خدمت رسانی به مردم ایران و جهان، از بدو تاسیس خود تا به حال در مسیر اهداف انسان دوستانه و اصول هفتگانه نهضت بین المللی صلیب سرخ و هلال احمر حرکت کرده است.
سیستان و بلوچستان به دلیل بروز خشکسالی افزون بر 20 سال و وزش بادهای موسمی 120 روزه و مونسون (بادهایی که شبیه به نسیم دریا بوده، اما سرعت وزش باد در آنها شدیدتر و هماهنگ تر است و در زمان های خاصی از سال نیز جریان دارند) در دریای عمان و سواحل چابهار همواره با بادها و توفان های شدید و گرد و غبار روبرو است که گاه سبب کاهش دید و آلودگی هوا بیشتر از 20 برابر حد استاندارد می شود.
این استان به سبب گستردگی زیاد (11.5 درصد گستره کشور) و موقعیت جغرافیایی و آب و هوایی از جمله استان هایی است که احتمال وقوع چندین مخاطره طبیعی به طور همزمان در آن وجود دارد، در شمال این استان تندبادها و گرد و غبار شدید و خشکسالی، در مرکز سیل و زلزله و در جنوب نیز احتمال وقوع سونامی و دمای زیاد هوا معمولا تا بیش از 50 درجه و ریزش باران های فصلی و جاری شدن سیل های مقطعی وجود دارد.
اجتمام*7029*1834


گروه های زیر مجموعه اجتماعی

حوادث و انتظامی
حوادث و انتظامی

آخرین اخبار

ترفند‌هایی برای جلوگیری از وقت‌گذرانی در شبکه‌های اجتماعی
کاربران زیادی را سراغ داریم که روزِ آن‌ها بدون حضور در شبکه‌های اجتماعی شب نمی‌شود و دائم سرشان در گوشی است و مشغول به گشت‌و‌گذار در شبکه‌های اجتماعی هستند. خوشبختانه روش‌هایی را سراغ داریم که به کمک آن‌ها می‌توان جلوی وقت‌گذرانی در شبکه‌های اجتماعی را گرفت، در ادامه با ما همراه باشید.
سعید علی‌حسینی مسابقات جهانی را از دست داد
با اعلام سرمربی تیم ملی وزنه‌برداری سعید علی‌حسینی به دلیل مصدومیت در مسابقات جهانی حضور نخواهد داشت.
برومند: شرایط روحی پرسپولیس در دربی بهتر است
دروازه‌بان سابق استقلال گفت: شرایط روحی پرسپولیس در این دربی بهتر از استقلال است اما دست سرمربی تیم استقلال هم بازتر است.
تابلو فرش؛ هدیه‌ای ماندگار و خاص
وقتی صحبت از هدیه دادن می‌شود، تنها چیزهایی که به ذهن هر کسی می‌رسد بعد از وسایل و لوازم شخصی، دکوری‌های کوچک برای خانه است.
مسی، غایب بزرگ مراسم بهترین بازیکن سال فیفا
فوق ستاره آرژانتینی در مراسم انتخاب بهترین بازیکن سال فیفا حضور پیدا نمی کند.
راهنمای خرید مبلمان اداری
نکات مهم راهنمای خرید مبلمان اداری کمک می‌کند که بهترین مبلمان اداری را برای محل کار خود تهیه کنید.
دونادونی در آستانه سرمربیگری تیم ملی ژاپن
مسئول فنی اسبق تیم ملی فوتبال ایتالیا احتمال دارد سکان هدایت سامورایی‌های آبی را برعهده گیرد.
۵ مقصد دیدنی که باید در پاییز به آنها سفر کنید
همین که پاییز شروع شده و هوای دلنشین و خنک پاییزی در ایران روزها و شب‌های شما را دگرگون کرد، بدانید می‌توانید بهترین سفرها را با مناسب‌ترین قیمت‌ها برای زیباترین نقاط دنیا انتخاب کنید و با آژانس مسافرتی مقتدر سیر تابان همراه شوید
ساعت بازی دربی تغییر نخواهد کرد
کمیته مسابقات سازمان لیگ فوتبال به صحبت‌های پیرامون تغییر زمان بازی دربی پایتخت واکنش نشان داد.
واکنش پیرمرد بجستانی به سخنان وزیر بهداشت
خودش می گوید: «از برخورد وزیر ناراحت نیستم» اما خیلی‌ها با دیدن فیلم نحوه برخورد وزیر با او ناراحت شدند و حسن قاضی‌زاده هاشمی، وزیر بهداشت دولت روحانی، را سرزنش کردند.

پر بازدید ترین اخبار امروز

تحلیلگر لبنانی: پاسخ ایران به حمله اهواز قاطع خواهد بود
تحلیلگر سیاسی لبنانی در واکنش به حمله تروریستی اهواز گفت ایران برای احقاق حق خود سکوت نمی‌کند به ویژه که این حق در برابر حمله‌ای امنیتی در خلال یک رژه نظامی باشد که بیانگر قدرتش است.
تنها راه احیای قدرت خرید مردم حذف بازار ثانویه
سرپرست اسبق وزارت اقتصاد تنها راه قدرت خرید از دست رفته مردم را حذف بازار ثانویه ارزیابی کرد و گفت: حالا که نرخ بازار ثانویه هم دستوری است، چرا دولت آن را به جای ۸۰۰۰ تومان همان ۴۲۰۰ تومان اعلام نمی‌کند.
هنوز به رونق این بازارچه هنری امیدوارند
تنها بازارچه دائمی صنایع دستی شهرستان گنبد کابوس با مبلغی بالغ بر ۲۰ میلیارد ریال افتتاح و بعد از یک سال و حدود چهار ماه همچنان بی‌رونق است اما معاون صنایع دستی استان گلستان می‌گوید تا سه هفته آینده رونق می‌گیرد.
حال و هوای مردم اهواز ساعاتی پس از حادثه
ساعت از ۱۰ صبح گذشته است که مادرم از شهرستان تماس می‌گیرد و می‌پرسد در اهواز چه خبر است؟ می‌گویند تیراندازی شده است! از شب پیش درگیر پسر خردسال و تب‌دارم هستم و اظهار بی‌اطلاعی می‌کنم.
حمله خانوادگی سلطان- عکس
تصاویری دیدنی از حمله سه شیر در تانزانیا به یک بوفالو را مشاهده می کنید.
تفاوت ساختار مغز در مبتلایان به افسردگی و اختلال دوقطبی
وضعیت اقلام مصرفی پزشکی در بیمارستان‌ها-چرایی ماندگاری طولانی بیماران در اورژانس‌ها
برنامه وزارت بهداشت برای ورود برخی خدمات درمانی به آمبولانس‌ها
برنامه پنج ساله اورژانس نهایی شد-اورژانسی‌ها رتبه‌بندی می‌شوند
اصول تغذیه دانش آموزان در مدرسه-مغز کودکان را با صبحانه بیدار کنید
دانش و توان داخلی کشور را از شرایط تحریم دارویی عبور می دهد
دست بانوی کارگر املشی پیوند می شود
112 کسبه آبیک از فروش دخانیات خودداری می کنند
هفت هزار و پنج واحد خون در بروجرد اهدا شد
گلایه شهروندان از تعطیلی یک کلینیک درمانی در بجنورد