سیستان و بلوچستان ششمین استان کم بارش کشور است

10:07 ۷ روز و ۲۱ ساعت پیش ایرنا 24 0
سیستان و بلوچستان ششمین استان کم بارش کشور است

تهران - ایرنا - رئیس جمعیت هلال احمر گفت: استان سیستان و بلوچستان بعد از استان های یزد، کهگیلویه و بویر احمد، خوزستان، خراسان جنوبی و اصفهان در رده ششمین استان کم بارش و متاثر از متاثر از خشکسالی در کشور قرار گرفته است.

ایرنا

علی اصغر پیوندی روز یکشنبه در گفت و گو با خبرنگار اجتماعی ایرنا با بیان اینکه خشکسالی از بلایای طبیعی نامحسوس در کشور است، افزود: در 20 سال گذشته خشکی تالاب بین المللی هامون در شمال سیستان و بلوچستان و جازموریان در جنوب غرب این استان، قطع آب رودخانه هیرمند، کاهش سفره های آب زیرزمینی، کمبود نزولات آسمانی، گرمای زیاد و تبخیر بیش از حد نرمال، این استان را با مشکلات زیادی در زمینه تامین آب آشامیدنی و کشاورزی رو به رو کرده است.
وی اضافه کرد: مقابله با خشکسالی در شرایط کنونی، نیاز به عزم و برنامه ملی و افزایش سطح آگاهی های عمومی دارد که این برنامه ها باید به طور منظم مورد بازبینی و اصلاح سازمان های دخیل در امر مدیریت بحران و سوانح و نهادهای ذی صلاح قرار گیرد.
وی که در هنگام بازدید از مناطق حادثه دیده و متاثر از کم آبی و خشکسالی های شهرستان های زابل شامل روستای آبیل، هیرمند (روستاهای خاک سفیدی، گله بچه و تپه کنیز) و زهک (روستای محمد شاه کرم و محله کوهکن) با خبرنگار ایرنا گفت و گو می کرد، افزود: دو دهه خشکسالی در این استان بزرگ اکنون به مرحله بحرانی رسیده و شرایط در برخی مناطق به گونه ای است که واقعا ادامه زندگی ممکن نیست.
پیوندی اظهار داشت: جمعیت هلال احمر مانند هر حادثه دیگری وظیفه دارد به آسیب دیدگان کمک کند اگر چه نمی توانیم با بروز خشکسالی مقابله کنیم، یا بهتر است بگویم اساسا هلال احمر وظیفه ای در این زمینه ندارد، اما تسکین آلام حادثه دیدگان و امدادرسانی به آنها وظیفه سازمانی و انسانی همه امدادگران و نجاتگران هلال احمر است که امیدواریم با برنامه ریزی مناسب بر اساس بررسی های میدانی شیرینی کمک به این مردم صبور بچشیم.
وی افزود: این بازدیدها وظیفه را برای ما به عنوان یک سازمان مردمی در راستای رفع مشکلات معیشتی، اجتماعی مردم این مناطق مضاعف کرد به طوری که اقدامات مختلفی از جمله راه اندازی کمپین نذر آب، توزیع سبدها و بسته های غذایی مورد نیاز مردم درگیر با خشکسالی، کمک هایی در راستای بهبود وضعیت اجتماعی مردم در بخش های مختلف و اعزام کاروان های سلامت در اولویت قرار گرفت.

* کمپین نذر آب
پیوندی با اشاره به راه اندازی کمپین «نذر آب» در مناطق حادثه دیده و متاثر از خشکسالی در استان سیستان و بلوچستان گفت: در قالب این کمپین تلاش خواهیم کرد تا کمک های نقدی و غیرنقدی مردم کشور را جمع آوری کرده و در راه بهبود وضعیت معیشت، آب و زندگی مردم این استان محروم و کمتر برخوردار هزینه کنیم.
وی با بیان تعریفی مفهومی از این بلای طبیعی نامحسوس در برخی از استان های کشور اظهار داشت: خشکسالی عبارت است از رخداد شرایطی که در آن بارندگی و آب باران قابل دسترس پائین تر از حد نرمال باشد که این پدیده در اثر نوسانات اقلیمی به وجود می آید.
پیوندی توضیح داد: هر اتفاق طبیعی غیرمترقبه و در موارد ناگهانی که موجبات تضعیف و نابودی توانمندی های اقتصادی، اجتماعی و فیزیکی مانند خسارات جانی و مالی، تخریب تاسیسات زیربنایی، منابع اقتصادی و زمینه های اشتغال جامعه را فراهم آورد، به عنوان بلایای طبیعی تعریف می شود که از مصادیق بارز آن می توان به خشکسالی، زلزله، سیل، پیشروی آب دریا، آتشفشان، لغزش لایه های زمین، رانش زمین، توفان و آفات طبیعی را نام برد.
رئیس جمعیت هلال احمر در ادامه بازدید از مناطق حادثه دیده و متاثر از خشکسالی های استان سیستان و بلوچستان اظهار داشت: با برنامه ریزی های انجام شده بر اساس تفکرات سیستمی و مدیریت اقتضایی از سوی کارشناسان خبره هلال احمر در حوزه خشکسالی جمعیت هلال احمر به عنوان یک موسسه عام المنفعه از روز چهارشنبه 13 تیر ماه به موضوع کمک به کاهش آلام افراد حادثه دیده از خشکسالی در استان های متاثر از این بلای طبیعی نامحسوس در کشور ورود کرده است تا با تلاش نیروهای امدادرسان در تمام استان ها و با راه اندازی کمپین نذر آب از آثار خشکسالی بکاهد.
وی هدف از انجام این سفر را بازدید و بررسی کارشناسی مشکلات مردمی که دچار خشکسالی شدید هستند، عنوان کرد و گفت: تمام تلاش خود را برای کمک به مردم این منطقه بکار می گیریم؛ چراکه خشکسالی این مقطع در سیستان و بلوچستان بسیار پیچیده و سخت است و راهکار خاص خود را می طلبد.
جمعیت هلال احمر جمهوری اسلامی ایران وظایف عمده ای را در سطح ملی و بین المللی برعهده دارد و می کوشد تا به اهدافی که در اساسنامه این جمعیت آمده است، جامه عمل بپوشاند.
این اهداف عبارت از تلاش برای تسکین آلام بشری، احترام به انسان ها و کوشش در راستای برقراری دوستی و تفاهم و صلح پایدار میان ملت ها و حمایت از زندگی و سلامت انسان ها بدون درنظرگرفتن هرگونه تبعیض میان آنها است.
جمعیت هلال احمر جمهوری اسلامی ایران با سابقه ای بیش از 90 سال در خدمت رسانی به مردم ایران و جهان، از بدو تاسیس خود تا به حال در مسیر اهداف انسان دوستانه و اصول هفتگانه نهضت بین المللی صلیب سرخ و هلال احمر حرکت کرده است.
سیستان و بلوچستان به دلیل بروز خشکسالی افزون بر 20 سال و وزش بادهای موسمی 120 روزه و مونسون (بادهایی که شبیه به نسیم دریا بوده، اما سرعت وزش باد در آنها شدیدتر و هماهنگ تر است و در زمان های خاصی از سال نیز جریان دارند) در دریای عمان و سواحل چابهار همواره با بادها و توفان های شدید و گرد و غبار روبرو است که گاه سبب کاهش دید و آلودگی هوا بیشتر از 20 برابر حد استاندارد می شود.
این استان به سبب گستردگی زیاد (11.5 درصد گستره کشور) و موقعیت جغرافیایی و آب و هوایی از جمله استان هایی است که احتمال وقوع چندین مخاطره طبیعی به طور همزمان در آن وجود دارد، در شمال این استان تندبادها و گرد و غبار شدید و خشکسالی، در مرکز سیل و زلزله و در جنوب نیز احتمال وقوع سونامی و دمای زیاد هوا معمولا تا بیش از 50 درجه و ریزش باران های فصلی و جاری شدن سیل های مقطعی وجود دارد.
اجتمام*7029*1834


گروه های زیر مجموعه اجتماعی

عمومی
عمومی

آخرین اخبار

آیا امام زمان (عج) هم منتظر ظهور هستند؟
انتظار فرج یکی از ارکان اساسی اسلام، به ویژه مذهب شیعه است. انتظار فرج به معنای آرزوی گشایش و رهایی یافتن از نابرابری ها و رفع گرفتاری های همه جهانیان است.
گلایه های شدید بازیگر جوان از پرویز پرستویی!
پولاد کیمیایی گفت: چند ماه قبل آقای پرویز پرستویی در برنامه سی و پنج آقای جیرانی، گفتند قرار بود من سکانسی را در قاتل اهلی مقابل پولاد بازی کنم، اما دیالوگ‌های من عوض شد. قرار بود دیالوگ‌هایی بگویم و در ازای آن پولاد به من جواب دهد.
جنجال‌های ناتمام صداوسیما- از پویول و مائده تا افشاگری های نکونام!
چطور ملی نباشیم؟ این بی شک می تواند سرفصلی آموزشی باشد برای مدیران رسانه ملی. برای آنها که گاه با تصمیم‌هایی ناگهانی کاری می‌کنند هجمه‌ای سراسری علیه‌شان راه بیفتد و بعد کاسه چه کنم دست بگیرند تا شاید هر طور هست این حجم وسیع انتقادات را بخوابانند.
آقای بازیگر: نمی‌توانم باندبازی در سینما را کتمان کنم!
من از تلویزیون آمده ام، همیشه آن را دوست دارم و از طریق آن به شهرت رسیده ام. اگر پیشنهاد خوبی داشته باشم حتما قبول می کنم، مثل سریالی که پس از مدتها برای تلویزیون کار کرده ام و به آن اعتقاد دارم.
ورود پیکان به دیوار!- عکس
برخورد عجیب خودروی پیکان با یک دیوار در شهر شیراز...
کلاهبرداری یک سلبریتی در پوشش کمک به کودکان بیمار!
سلبریتی جنجالی این روز‌های فضای مجازی پس از دریافت مبلغ کلانی از مردم به نام کودک بیمار قزوینی از کمک به کودک سرباز زد و هزینه‌های دریافتی را به‌حساب کودک واریز نکرد.
پنج قلوهای آقا و خانم دلیخون- عکس
طاهره کمالی ۲۹ ساله در اوایل دومین بارداری خود متوجه شد که ۶ قلوباردار است و یکی از قل ها در همان زمان بدلیل بی توجهی پزشکان از بین میرود.
این شربت طبیعی در درمان عفونت ها معجزه می کند
حیدر عظمایی محقق و پژوهشگر طب سنتی درباره مهم‌ترین خواص شربت سیر، سرکه و عسل اظهار کرد: این شربت خاصیت آنتی‌بیوتیکی بسیار قوی و طبیعی دارد بنابراین انواع عفونت‌ها، ویروس‌ها و قارچ‌ها را از بین می‌برد.
مصاحبه بولتون با سی‌ان‌ان لغو شد
سخنگوی کاخ سفید اعلام کرد که مصاحبه مشاور امنیت ملی آمریکا با شبکه خبری سی‌ان‌ان لغو شده است.
معامله قرن مُرده به دنیا آمد
رئیس دفتر سیاسی حماس با اشاره به اینکه مقاومت فلسطین معادلات خود را بر دشمن صهیونیست تحمیل می‌کند، افزود: معامله قرن مُرده به دنیا آمده است.

پر بازدید ترین اخبار امروز

بُرد والیبال نشسته زنان و مردان ایران در اولین گام
تیم ملی والیبال نشسته زنان و مردان در جریان رقابت‌های قهرمانی جهان در هلند توانستند نخستین دیدار خود را با پیروزی آغاز کنند.
گریزمان: می‌خواستم مثل زیدان، چیپ بزنم
آنتوان گریزمان، ستاره تیم ملی فرانسه، فاش کرد که قصد داشت پنالتی امشبش در دیدار مقابل کرواسی در فینال جام جهانی را چیپ بزند.
ورزشگاه آزادی در دست تعمیر است!
دو باشگاه استقلال و پرسپولیس در آستانه شروع لیگ برتر با مشکلی به نام بازسازی ورزشگاه آزادی مواجه شدند.
پوگبا: از بس داد زدم، صدایم درنمی آید!
پل پوگبا، ستاره تیم ملی فرانسه، از اینکه با قهرمانی در جام جهانی، باعث شادی هموطنانش شد، ابراز خوشحالی کرد.
ژیرو، جام را بدون شوت در چارچوب تمام کرد
اولیویو ژیرو در تیم قهرمان جام جهانی تا پایان این رقابت‌ها بدون زدن شوت در چارچوب این رقابت‌ها به پایان برد.
۱۲ روش‌ طبیعی درمان سرفه
خطر قطع عضو در کمین سیگاری‌ها
اجرای بی کم و کاست قانون، مطالبه اصلی معلولان
افزون بر چهار هزار یزدی تحت پوشش طرح سلامت بنیاد شهید هستند
بهزیستی کاشان افزون بر 14 میلیارد ریال کمک مردمی جذب کرد
تعریف نظام بیمه‌ای مبتنی بر دانش روز
کنترل ابتلا به ایدز از طریق اعتیاد تزریقی به دنبال اجرای برنامه ˮکاهش آسیبˮ
قول تامین اجتماعی برای پرداخت سریع‌تر مطالبات وزارت بهداشت
ارتباط بینایی با سلامت مغز
زندگی شهرنشینی عامل اصلی ایجاد بیماری‌های خاص است