سیستان و بلوچستان ششمین استان کم بارش کشور است

10:07 ۲۲۵ روز و ۲۰ ساعت پیش ایرنا 273 0
سیستان و بلوچستان ششمین استان کم بارش کشور است

تهران - ایرنا - رئیس جمعیت هلال احمر گفت: استان سیستان و بلوچستان بعد از استان های یزد، کهگیلویه و بویر احمد، خوزستان، خراسان جنوبی و اصفهان در رده ششمین استان کم بارش و متاثر از متاثر از خشکسالی در کشور قرار گرفته است.

ایرنا

علی اصغر پیوندی روز یکشنبه در گفت و گو با خبرنگار اجتماعی ایرنا با بیان اینکه خشکسالی از بلایای طبیعی نامحسوس در کشور است، افزود: در 20 سال گذشته خشکی تالاب بین المللی هامون در شمال سیستان و بلوچستان و جازموریان در جنوب غرب این استان، قطع آب رودخانه هیرمند، کاهش سفره های آب زیرزمینی، کمبود نزولات آسمانی، گرمای زیاد و تبخیر بیش از حد نرمال، این استان را با مشکلات زیادی در زمینه تامین آب آشامیدنی و کشاورزی رو به رو کرده است.
وی اضافه کرد: مقابله با خشکسالی در شرایط کنونی، نیاز به عزم و برنامه ملی و افزایش سطح آگاهی های عمومی دارد که این برنامه ها باید به طور منظم مورد بازبینی و اصلاح سازمان های دخیل در امر مدیریت بحران و سوانح و نهادهای ذی صلاح قرار گیرد.
وی که در هنگام بازدید از مناطق حادثه دیده و متاثر از کم آبی و خشکسالی های شهرستان های زابل شامل روستای آبیل، هیرمند (روستاهای خاک سفیدی، گله بچه و تپه کنیز) و زهک (روستای محمد شاه کرم و محله کوهکن) با خبرنگار ایرنا گفت و گو می کرد، افزود: دو دهه خشکسالی در این استان بزرگ اکنون به مرحله بحرانی رسیده و شرایط در برخی مناطق به گونه ای است که واقعا ادامه زندگی ممکن نیست.
پیوندی اظهار داشت: جمعیت هلال احمر مانند هر حادثه دیگری وظیفه دارد به آسیب دیدگان کمک کند اگر چه نمی توانیم با بروز خشکسالی مقابله کنیم، یا بهتر است بگویم اساسا هلال احمر وظیفه ای در این زمینه ندارد، اما تسکین آلام حادثه دیدگان و امدادرسانی به آنها وظیفه سازمانی و انسانی همه امدادگران و نجاتگران هلال احمر است که امیدواریم با برنامه ریزی مناسب بر اساس بررسی های میدانی شیرینی کمک به این مردم صبور بچشیم.
وی افزود: این بازدیدها وظیفه را برای ما به عنوان یک سازمان مردمی در راستای رفع مشکلات معیشتی، اجتماعی مردم این مناطق مضاعف کرد به طوری که اقدامات مختلفی از جمله راه اندازی کمپین نذر آب، توزیع سبدها و بسته های غذایی مورد نیاز مردم درگیر با خشکسالی، کمک هایی در راستای بهبود وضعیت اجتماعی مردم در بخش های مختلف و اعزام کاروان های سلامت در اولویت قرار گرفت.

* کمپین نذر آب
پیوندی با اشاره به راه اندازی کمپین «نذر آب» در مناطق حادثه دیده و متاثر از خشکسالی در استان سیستان و بلوچستان گفت: در قالب این کمپین تلاش خواهیم کرد تا کمک های نقدی و غیرنقدی مردم کشور را جمع آوری کرده و در راه بهبود وضعیت معیشت، آب و زندگی مردم این استان محروم و کمتر برخوردار هزینه کنیم.
وی با بیان تعریفی مفهومی از این بلای طبیعی نامحسوس در برخی از استان های کشور اظهار داشت: خشکسالی عبارت است از رخداد شرایطی که در آن بارندگی و آب باران قابل دسترس پائین تر از حد نرمال باشد که این پدیده در اثر نوسانات اقلیمی به وجود می آید.
پیوندی توضیح داد: هر اتفاق طبیعی غیرمترقبه و در موارد ناگهانی که موجبات تضعیف و نابودی توانمندی های اقتصادی، اجتماعی و فیزیکی مانند خسارات جانی و مالی، تخریب تاسیسات زیربنایی، منابع اقتصادی و زمینه های اشتغال جامعه را فراهم آورد، به عنوان بلایای طبیعی تعریف می شود که از مصادیق بارز آن می توان به خشکسالی، زلزله، سیل، پیشروی آب دریا، آتشفشان، لغزش لایه های زمین، رانش زمین، توفان و آفات طبیعی را نام برد.
رئیس جمعیت هلال احمر در ادامه بازدید از مناطق حادثه دیده و متاثر از خشکسالی های استان سیستان و بلوچستان اظهار داشت: با برنامه ریزی های انجام شده بر اساس تفکرات سیستمی و مدیریت اقتضایی از سوی کارشناسان خبره هلال احمر در حوزه خشکسالی جمعیت هلال احمر به عنوان یک موسسه عام المنفعه از روز چهارشنبه 13 تیر ماه به موضوع کمک به کاهش آلام افراد حادثه دیده از خشکسالی در استان های متاثر از این بلای طبیعی نامحسوس در کشور ورود کرده است تا با تلاش نیروهای امدادرسان در تمام استان ها و با راه اندازی کمپین نذر آب از آثار خشکسالی بکاهد.
وی هدف از انجام این سفر را بازدید و بررسی کارشناسی مشکلات مردمی که دچار خشکسالی شدید هستند، عنوان کرد و گفت: تمام تلاش خود را برای کمک به مردم این منطقه بکار می گیریم؛ چراکه خشکسالی این مقطع در سیستان و بلوچستان بسیار پیچیده و سخت است و راهکار خاص خود را می طلبد.
جمعیت هلال احمر جمهوری اسلامی ایران وظایف عمده ای را در سطح ملی و بین المللی برعهده دارد و می کوشد تا به اهدافی که در اساسنامه این جمعیت آمده است، جامه عمل بپوشاند.
این اهداف عبارت از تلاش برای تسکین آلام بشری، احترام به انسان ها و کوشش در راستای برقراری دوستی و تفاهم و صلح پایدار میان ملت ها و حمایت از زندگی و سلامت انسان ها بدون درنظرگرفتن هرگونه تبعیض میان آنها است.
جمعیت هلال احمر جمهوری اسلامی ایران با سابقه ای بیش از 90 سال در خدمت رسانی به مردم ایران و جهان، از بدو تاسیس خود تا به حال در مسیر اهداف انسان دوستانه و اصول هفتگانه نهضت بین المللی صلیب سرخ و هلال احمر حرکت کرده است.
سیستان و بلوچستان به دلیل بروز خشکسالی افزون بر 20 سال و وزش بادهای موسمی 120 روزه و مونسون (بادهایی که شبیه به نسیم دریا بوده، اما سرعت وزش باد در آنها شدیدتر و هماهنگ تر است و در زمان های خاصی از سال نیز جریان دارند) در دریای عمان و سواحل چابهار همواره با بادها و توفان های شدید و گرد و غبار روبرو است که گاه سبب کاهش دید و آلودگی هوا بیشتر از 20 برابر حد استاندارد می شود.
این استان به سبب گستردگی زیاد (11.5 درصد گستره کشور) و موقعیت جغرافیایی و آب و هوایی از جمله استان هایی است که احتمال وقوع چندین مخاطره طبیعی به طور همزمان در آن وجود دارد، در شمال این استان تندبادها و گرد و غبار شدید و خشکسالی، در مرکز سیل و زلزله و در جنوب نیز احتمال وقوع سونامی و دمای زیاد هوا معمولا تا بیش از 50 درجه و ریزش باران های فصلی و جاری شدن سیل های مقطعی وجود دارد.
اجتمام*7029*1834


گروه های زیر مجموعه اجتماعی

حوادث و انتظامی
حوادث و انتظامی

آخرین اخبار

بیماری سخت دروازه‌بان اسبق استقلال
دروازه‌بان اسبق استقلال در سکوت خبری پیگیر درمان بیماری‌اش شده و بی‌سر و صدا مراحل شیمی‌درمانی و پرتودرمانی را پشت سر گذاشته و حالا منتظر نتیجه معاینات جدید است.
موراتا: اتلتیکو در لالیگا و CL برای قهرمانی می‌جنگد
آلوارو موراتا، مهاجم اتلتیکو مادرید می‌گوید این تیم تا لحظه آخر پا پس نخواهد کشید و چه در لالیگا و چه در لیگ قهرمانان اروپا با تمام قوا برای قهرمانی تلاش خواهد کرد.
یک رکورد جدید برای لیونل مسی
مهاجم بارسلونا برای یازدهمین فصل پیاپی حداقل ۳۰ گل در یک فصل به ثمر رساند.
ابهام بزرگ پیش روی برانکو و پرسپولیس
در شرایطی مجوز حضور مهدی ترابی در رقابت پرسپولیس و پدیده شهرخودرو در چارچوب جام حذفی صادر شده که این بازیکن یک بار دیگر هم در این مرحله از جام حذفی امسال به میدان رفته‌ است.
حسینی: هنوز پاداش جام جهانی را نگرفته‌ایم
دروازه‌بان تیم ملی فوتبال ساحلی ایران گفت: متأسفانه ما هنوز پاداش جام جهانی را نگرفته‌ایم و سال گذشته تنها بخشی از آن را دریافت کردیم، البته بسیاری از پاداش‌های دیگرمان که مبلغ خاصی هم نیست نیز عقب‌افتاده است.
پیزارو، مسن‌ترین گلزن تاریخ بوندسلیگا شد
مهاجم با تجربه تیم وردربرمن با گلزنی در بازی شنبه شب برابر هرتابرلین به مسن‌ترین گلزن تاریخ بوندسلیگا تبدیل شد.
طباطبایی: استقلال مقابل تراکتور برنامه‌ای نداشت
هادی طباطبایی، دروازه‌بان پیشین تیم فوتبال استقلال اعتقاد دارد، این تیم در دیدار مقابل تراکتورسازی برنامه‌ای برای گلزنی‌ نداشته است.
تارتار: جلالی استاد من است و به او اهانت نمی‌کنم
سرمربی تیم فوتبال پارس جنوبی جم نسبت به سوءتفاهم ایجاد شده برای هواداران نساجی مازندران توضیحاتی را ارائه کرد.
مهاجرانی: انتخاب سرمربی تیم ملی خیلی آسان است
حشمت مهاجرانی، سرمربی پیشین تیم ملی فوتبال کشورمان می‌گوید که کسی از فدراسیون برای حضور در کمیته فنی با او صحبت نکرده است.
خلیلی: پرسپولیس چند هفته از داوری متضرر شد
سرپرست جدید تیم فوتبال پرسپولیس، گفت: پرسپولیس در چند هفته از داوری متضرر شده است اما قطعا اشتباهات به دلیل عدم تمرکز و غیر عمد است.

پر بازدید ترین اخبار امروز

تمام تلاشمان را برای رفع مشکلات دانشجویان خارجی خواهیم کرد
رئیس دانشگاه فردوسی مشهد گفت: ما در دانشگاه فردوسی تمام سعی خود را خواهیم کرد که دانشجویان خارجی مشکلی نداشته باشند، اما به هر حال باز هم سختی‌هایی وجود خواهد داشت.
پیکر شهدای ‌تروریستی سیستان و بلوچستان وارد فرودگاه اصفهان شد
‌پیکر شهدای حادثه تروریستی شامگاه گذشته سیستان و بلوچستان به شهر اصفهان رسید.
در اینستای ستاره‌های خارجی؛ کیتی پری ترسناک و نیمار هدفون باز!
در این سری مطالب ما سعی داریم به طور هفتگی گزیده‌ای از عکس‌های چهره‌های محبوبتان را با شما به اشتراک بگذاریم.
بارش های مطلوب و ذخیره سازی خوب آب در گنبدکاووس
گنبدکاووس - ایرنا - بارش های خوب سال زراعی جاری به ذخیره سازی خوب این نزولات آسمانی در چند سد، آب بندان و سه تالاب منطقه گنبدکاووس که اقلیمی نیمه خشک دارد، منجر شده و علاوه بر آن این بارش ها نوید بخش سالی پرمحصول برای کشاورزان این دیار است.
دو جایزه برای «بنفشه افریقایی» از جشنواره وزول
مونا زندی حقیقی با دومین فیلم بلندش «بنفشه افریقایی» که در سی و هفتمین جشنواره فیلم فجر حضور داشت، موفق به کسب دو جایزه از این جشنواره شد.
نمونه تقلبی یک مکمل تغذیه‌ای در بازار و دستور سازمان غذا و دارو
داروی بیماران خاص مازندران هم هست و هم نیست!
ارتباط قندخون با خطر شکستگی در دیابت نوع یک
هشدار سازمان بهداشت جهانی درباره استفاده از سیستم صوتی گوشی‌های هوشمند
عرضه هورمون رشد تنها در داروخانه‌های منتخب
عوارض جسمی و روانی ازدواج زیر 13 سال برای دختران
سند جامع سلامت قم 70 درصد پیشرفت دارد
پزشکان اردبیلی برای طی دوره پزشکی آبدرمانی به ترکیه می روند
مقابله با پدیده اعتیاد به عزم همگانی نیازمند است
نیروی متخصص نیاز مبرم شبکه بهداشت و درمان ماهشهر است