رودخانه های خوزستان با 63 خشکسالی مواجه هستند

10:37 ۷۸ روز و ۴ ساعت پیش ایرنا 97 0
رودخانه های خوزستان با 63 خشکسالی مواجه هستند

اهواز - ایرنا - معاون حفاظت و بهره برداری از منابع آب سازمان آب و برق خوزستان با اشاره به کاهش 70 درصدی ذخایر سدهای استان، گفت: رودخانه های خوزستان 63 درصد کاهش داشته است.

ایرنا

مصطفی شبه یکشنبه در گفت وگوی اختصاصی با ایرنا اظهار داشت: آورد رودخانه های استان در سال آبی جاری نسبت به آمار طولانی مدت 63 درصد و نسبت به سال گذشته 40 درصد کاهش داشته است.
وی افزود: رودخانه مارون نسبت به آمار بلندمدت 80 درصد و نسبت به پارسال 62 درصد کاهش نشان می دهد.
شبه اضافه کرد: آبدهی کارون نسبت به آمار بلندمدت 65 درصد و نسبت به سال گذشته 43 درصد کم شده است.
این مقام مسئول تصریح کرد: رودخانه زهره با 97 درصد خشکسالی روبه روست و آبدهی این رودخانه نسبت به پارسال نیز 84 درصد کاهش یافته است.
به گفته وی، رودخانه کرخه نسبت به آمار بلندمدت 44 درصد و نسبت به پارسال 21 درصد کاهش داشته است.
معاون سازمان آب و برق خوزستان همچنین ظرفیت مخازن سدهای استان را 18 میلیارد مترمکعب عنوان کرد و گفت: در حال حاضر حجم آب مفید سدها در حدود پنج میلیارد مترمکعب است که نسبت به سال های نرمال 70 درصد و نسبت به سال گذشته 60 درصد کاهش نشان می دهد.
وی اظهار داشت: سدهای حوزه کارون 1.5 میلیارد مترمکعب، سد دز 1.2 میلیارد مترمکعب، سد مارون کمتر از 140 میلیون متر مکعب، سد جره، 68 میلیون مترمکعب و سد کوثر 1.9 میلیارد مترمکعب ذخیره دارد.
شبه تاکید کرد: در برنامه ریزی برای مصارف تابستان باید مصارف کشت های پائیزه، آب شرب و سهمیه محیط زیست لحاظ شود.
وی افزود: حوزه کارون بزرگ با توجه به اینکه بیشتر مصرف کنندگان بخش کشاورزی را تغذیه می کند، حساس ترین حوزه آبی استان به شمار می رود و خشکسالی در این حوزه تبعات بسیاری برای استان به همراه دارد.

*کارون همچنان شور است
شبه با اشاره به تداوم شوری و نفوذ آب دریا به کارون گفت: شوری آب در ایستگاه تصفیه خانه خرمشهر 28 هزار و 486 میکروموس و در تصفیه خانه آبادان 11 هزار و 986 میکروموس است.
وی افزود: شوری آب در تاریخ 16 تیر در خروجی سد شهید عباسپور 543 میکروموس است که به تدریج در طی مسیر افزایش می یابد به طوری که در خروجی سد گتوند 921 میکروموس، در ملاثانی یک هزار و 556 میکروموس، پایین دست اهواز 2 هزار و 372 میکروموس، دارخوین 6 هزار و 721 میکروموس و در ایستگاه مارد 10 هزار و 264 میکروموس است.
شبه اضافه کرد: با احداث سد خاکی مارد میزان شوری تا حد زیادی کم شده است و با بهره برداری از طرح غدیر آب شرب آبادان و خرمشهر از سد کرخه تامین می شود.
وی در ادامه با انتقاد از برداشت بیش از اندازه آب توسط مزارع نیشکر و شلتوک تاکید کرد: تنها راه کاهش شوری در پایین دست کارون، افزایش آب رودخانه است اما رهاسازی آب از سدهای بالادست این مشکل را حل نمی کند زیرا مصرف کنندگان و کشاورزان مسیر هر چقدر آب رهاسازی شود، برداشت می کنند، بنابراین باید مصارف و برداشت های بالادست کاهش یابد و مدیریت شود.
شبه اضافه کرد: کشت شلتوک یکی از عوامل تهدید کمی و کیفی رودخانه است و با وجود ممنوعیت کشت امسال بیش از 20 هزار هکتار در حوزه کارون و 10 هزار هکتار در حوزه کرخه شلتوک کاری شده است، البته پارسال که مشکل آب نداشتیم 65 هزار هکتار شلتوک کاری در این 2 حوزه انجام شده بود.

*ممنوعیت کشت تابستانه در خوزستان
معاون سازمان آب و برق خوزستان گفت: درخواست ما ممنوعیت کشت بهاره و تابستانه در حوزه های کارون، جراحی و زهره بوده اما ستاد بحران استان برای کشت های تابستانه تصمیم گیری می کند که هنوز بحث در این زمینه ادامه دارد و تصمیم نهایی در روزهای آینده اتخاذ می شود.
وی افزود: محدود 50 درصدی کشت در حوزه دز و ممنوعیت کشت برنج در حوزه کرخه از دیگر درخواست های ما برای مدیریت مصارف در تابستان امسال بوده است.
شبه تصریح کرد: علاوه بر محدودیت منابع آّبی، شبکه های زهکشی حوزه کرخه برای کشت برنج طراحی نشده و در صورت شلتوک کاری با طغیان این شبکه ها و خسارت به همه مزارع روبه رو می شویم، همانطور که در سال های گذشته نیز با این مشکل روبه رو بوده ایم.
خوزستان، قطب کشاورزی کشور، بیش از سه میلیون هکتار زمین حاصلخیز دارد که به دلیل کمبود آب کمتر از یک میلیون هکتار آن در کشت های پائیزه زیر کشت می رود.
پنج رودخانه دائمی و پرآب خوزستان (کارون، دز، کرخه، مارون- جراحی و زهره) در بیش از یک دهه گذشته با خشکسالی شدید روبه رو بوده اند.
در ماه های اخیر کاهش شدید آب رودخانه کارون، موجب نفوذ دریا به این رودخانه و شوری آب شرب شهرهای آبادان و خرمشهر شد که اعتراضات خیابانی بسیاری را به همراه داشت.
اعلام ممنوعیت کشت شلتوک در استان نیز با اعتراض کشاورزان و برگزاری چند تجمع همراه بوده است.

/6002/9754


گروه های زیر مجموعه اقتصادی

ارتباطات و فناوری اطلاعات
ارتباطات و فناوری اطلاعات

آخرین اخبار

سعید علی‌حسینی مسابقات جهانی را از دست داد
با اعلام سرمربی تیم ملی وزنه‌برداری سعید علی‌حسینی به دلیل مصدومیت در مسابقات جهانی حضور نخواهد داشت.
برومند: شرایط روحی پرسپولیس در دربی بهتر است
دروازه‌بان سابق استقلال گفت: شرایط روحی پرسپولیس در این دربی بهتر از استقلال است اما دست سرمربی تیم استقلال هم بازتر است.
تابلو فرش؛ هدیه‌ای ماندگار و خاص
وقتی صحبت از هدیه دادن می‌شود، تنها چیزهایی که به ذهن هر کسی می‌رسد بعد از وسایل و لوازم شخصی، دکوری‌های کوچک برای خانه است.
مسی، غایب بزرگ مراسم بهترین بازیکن سال فیفا
فوق ستاره آرژانتینی در مراسم انتخاب بهترین بازیکن سال فیفا حضور پیدا نمی کند.
راهنمای خرید مبلمان اداری
نکات مهم راهنمای خرید مبلمان اداری کمک می‌کند که بهترین مبلمان اداری را برای محل کار خود تهیه کنید.
دونادونی در آستانه سرمربیگری تیم ملی ژاپن
مسئول فنی اسبق تیم ملی فوتبال ایتالیا احتمال دارد سکان هدایت سامورایی‌های آبی را برعهده گیرد.
۵ مقصد دیدنی که باید در پاییز به آنها سفر کنید
همین که پاییز شروع شده و هوای دلنشین و خنک پاییزی در ایران روزها و شب‌های شما را دگرگون کرد، بدانید می‌توانید بهترین سفرها را با مناسب‌ترین قیمت‌ها برای زیباترین نقاط دنیا انتخاب کنید و با آژانس مسافرتی مقتدر سیر تابان همراه شوید
ساعت بازی دربی تغییر نخواهد کرد
کمیته مسابقات سازمان لیگ فوتبال به صحبت‌های پیرامون تغییر زمان بازی دربی پایتخت واکنش نشان داد.
واکنش پیرمرد بجستانی به سخنان وزیر بهداشت
خودش می گوید: «از برخورد وزیر ناراحت نیستم» اما خیلی‌ها با دیدن فیلم نحوه برخورد وزیر با او ناراحت شدند و حسن قاضی‌زاده هاشمی، وزیر بهداشت دولت روحانی، را سرزنش کردند.
فتحی: ما هم با ۵۰-۵۰ شدن دربی مخالف بودیم
سرپرست باشگاه استقلال می‌گوید با نظر شورای تامین، جایگاه تماشاگران در دربی پایتخت ۵۰-۵۰ شد و هیچ کس با این نظر موافق نبود.

پر بازدید ترین اخبار امروز

تحلیلگر لبنانی: پاسخ ایران به حمله اهواز قاطع خواهد بود
تحلیلگر سیاسی لبنانی در واکنش به حمله تروریستی اهواز گفت ایران برای احقاق حق خود سکوت نمی‌کند به ویژه که این حق در برابر حمله‌ای امنیتی در خلال یک رژه نظامی باشد که بیانگر قدرتش است.
تنها راه احیای قدرت خرید مردم حذف بازار ثانویه
سرپرست اسبق وزارت اقتصاد تنها راه قدرت خرید از دست رفته مردم را حذف بازار ثانویه ارزیابی کرد و گفت: حالا که نرخ بازار ثانویه هم دستوری است، چرا دولت آن را به جای ۸۰۰۰ تومان همان ۴۲۰۰ تومان اعلام نمی‌کند.
هنوز به رونق این بازارچه هنری امیدوارند
تنها بازارچه دائمی صنایع دستی شهرستان گنبد کابوس با مبلغی بالغ بر ۲۰ میلیارد ریال افتتاح و بعد از یک سال و حدود چهار ماه همچنان بی‌رونق است اما معاون صنایع دستی استان گلستان می‌گوید تا سه هفته آینده رونق می‌گیرد.
حال و هوای مردم اهواز ساعاتی پس از حادثه
ساعت از ۱۰ صبح گذشته است که مادرم از شهرستان تماس می‌گیرد و می‌پرسد در اهواز چه خبر است؟ می‌گویند تیراندازی شده است! از شب پیش درگیر پسر خردسال و تب‌دارم هستم و اظهار بی‌اطلاعی می‌کنم.
حمله خانوادگی سلطان- عکس
تصاویری دیدنی از حمله سه شیر در تانزانیا به یک بوفالو را مشاهده می کنید.
رئیس کمیسیون شهرسازی شورای تهران: تهدید شدم
اصفهان ظرفیت ارایه خدمات علمی در کشور را دارد
رئیس کمیسیون شهرسازی شورای تهران: تهدید شدم
712 روستای زنجان از خدمات اینترنت پر سرعت بهره مند می شوند
افزون بر یک میلیون مسافر توسط ناوگان جاده ای جابجا شدند
مرحله نخست بازآفرینی شهری اردستان امسال پایان می یابد
کاهش تعرفه لاستیک خودروهای سنگین اجرایی شد
350‌ کیلومتر راه عشایری در سربیشه مرمت شد
مردم از مراجعات غیر ضروری به جایگاه های سوخت پرهیز کنند
ساختارهای حمل ونقل کشور نیازمند اصلاح است