رودخانه های خوزستان با 63 خشکسالی مواجه هستند

10:37 ۱۳۲ روز و ۱۸ ساعت پیش ایرنا 153 0
رودخانه های خوزستان با 63 خشکسالی مواجه هستند

اهواز - ایرنا - معاون حفاظت و بهره برداری از منابع آب سازمان آب و برق خوزستان با اشاره به کاهش 70 درصدی ذخایر سدهای استان، گفت: رودخانه های خوزستان 63 درصد کاهش داشته است.

ایرنا

مصطفی شبه یکشنبه در گفت وگوی اختصاصی با ایرنا اظهار داشت: آورد رودخانه های استان در سال آبی جاری نسبت به آمار طولانی مدت 63 درصد و نسبت به سال گذشته 40 درصد کاهش داشته است.
وی افزود: رودخانه مارون نسبت به آمار بلندمدت 80 درصد و نسبت به پارسال 62 درصد کاهش نشان می دهد.
شبه اضافه کرد: آبدهی کارون نسبت به آمار بلندمدت 65 درصد و نسبت به سال گذشته 43 درصد کم شده است.
این مقام مسئول تصریح کرد: رودخانه زهره با 97 درصد خشکسالی روبه روست و آبدهی این رودخانه نسبت به پارسال نیز 84 درصد کاهش یافته است.
به گفته وی، رودخانه کرخه نسبت به آمار بلندمدت 44 درصد و نسبت به پارسال 21 درصد کاهش داشته است.
معاون سازمان آب و برق خوزستان همچنین ظرفیت مخازن سدهای استان را 18 میلیارد مترمکعب عنوان کرد و گفت: در حال حاضر حجم آب مفید سدها در حدود پنج میلیارد مترمکعب است که نسبت به سال های نرمال 70 درصد و نسبت به سال گذشته 60 درصد کاهش نشان می دهد.
وی اظهار داشت: سدهای حوزه کارون 1.5 میلیارد مترمکعب، سد دز 1.2 میلیارد مترمکعب، سد مارون کمتر از 140 میلیون متر مکعب، سد جره، 68 میلیون مترمکعب و سد کوثر 1.9 میلیارد مترمکعب ذخیره دارد.
شبه تاکید کرد: در برنامه ریزی برای مصارف تابستان باید مصارف کشت های پائیزه، آب شرب و سهمیه محیط زیست لحاظ شود.
وی افزود: حوزه کارون بزرگ با توجه به اینکه بیشتر مصرف کنندگان بخش کشاورزی را تغذیه می کند، حساس ترین حوزه آبی استان به شمار می رود و خشکسالی در این حوزه تبعات بسیاری برای استان به همراه دارد.

*کارون همچنان شور است
شبه با اشاره به تداوم شوری و نفوذ آب دریا به کارون گفت: شوری آب در ایستگاه تصفیه خانه خرمشهر 28 هزار و 486 میکروموس و در تصفیه خانه آبادان 11 هزار و 986 میکروموس است.
وی افزود: شوری آب در تاریخ 16 تیر در خروجی سد شهید عباسپور 543 میکروموس است که به تدریج در طی مسیر افزایش می یابد به طوری که در خروجی سد گتوند 921 میکروموس، در ملاثانی یک هزار و 556 میکروموس، پایین دست اهواز 2 هزار و 372 میکروموس، دارخوین 6 هزار و 721 میکروموس و در ایستگاه مارد 10 هزار و 264 میکروموس است.
شبه اضافه کرد: با احداث سد خاکی مارد میزان شوری تا حد زیادی کم شده است و با بهره برداری از طرح غدیر آب شرب آبادان و خرمشهر از سد کرخه تامین می شود.
وی در ادامه با انتقاد از برداشت بیش از اندازه آب توسط مزارع نیشکر و شلتوک تاکید کرد: تنها راه کاهش شوری در پایین دست کارون، افزایش آب رودخانه است اما رهاسازی آب از سدهای بالادست این مشکل را حل نمی کند زیرا مصرف کنندگان و کشاورزان مسیر هر چقدر آب رهاسازی شود، برداشت می کنند، بنابراین باید مصارف و برداشت های بالادست کاهش یابد و مدیریت شود.
شبه اضافه کرد: کشت شلتوک یکی از عوامل تهدید کمی و کیفی رودخانه است و با وجود ممنوعیت کشت امسال بیش از 20 هزار هکتار در حوزه کارون و 10 هزار هکتار در حوزه کرخه شلتوک کاری شده است، البته پارسال که مشکل آب نداشتیم 65 هزار هکتار شلتوک کاری در این 2 حوزه انجام شده بود.

*ممنوعیت کشت تابستانه در خوزستان
معاون سازمان آب و برق خوزستان گفت: درخواست ما ممنوعیت کشت بهاره و تابستانه در حوزه های کارون، جراحی و زهره بوده اما ستاد بحران استان برای کشت های تابستانه تصمیم گیری می کند که هنوز بحث در این زمینه ادامه دارد و تصمیم نهایی در روزهای آینده اتخاذ می شود.
وی افزود: محدود 50 درصدی کشت در حوزه دز و ممنوعیت کشت برنج در حوزه کرخه از دیگر درخواست های ما برای مدیریت مصارف در تابستان امسال بوده است.
شبه تصریح کرد: علاوه بر محدودیت منابع آّبی، شبکه های زهکشی حوزه کرخه برای کشت برنج طراحی نشده و در صورت شلتوک کاری با طغیان این شبکه ها و خسارت به همه مزارع روبه رو می شویم، همانطور که در سال های گذشته نیز با این مشکل روبه رو بوده ایم.
خوزستان، قطب کشاورزی کشور، بیش از سه میلیون هکتار زمین حاصلخیز دارد که به دلیل کمبود آب کمتر از یک میلیون هکتار آن در کشت های پائیزه زیر کشت می رود.
پنج رودخانه دائمی و پرآب خوزستان (کارون، دز، کرخه، مارون- جراحی و زهره) در بیش از یک دهه گذشته با خشکسالی شدید روبه رو بوده اند.
در ماه های اخیر کاهش شدید آب رودخانه کارون، موجب نفوذ دریا به این رودخانه و شوری آب شرب شهرهای آبادان و خرمشهر شد که اعتراضات خیابانی بسیاری را به همراه داشت.
اعلام ممنوعیت کشت شلتوک در استان نیز با اعتراض کشاورزان و برگزاری چند تجمع همراه بوده است.

/6002/9754


گروه های زیر مجموعه اقتصادی

عمومی
عمومی

آخرین اخبار

لو رفتن پسورد کاربران اینستاگرام با نشت امنیتی
اینستاگرام نشت امنیتی بسیار جدی را تجربه کرده که می‌تواند رمز عبور کاربر را در معرض دید عموم قرار دهد.
لو رفتن مشخصات سخت‌افزاری گوشی ال‌جی کیو ۹
مشخصات سخت‌افزاری در کنار عکسی از گوشی هوشمند 6.1 اینچی ال‌جی Q9 در فضای مجازی منتشر شد. از سوی دیگر گفته می‌شود گوشی جی 7 وان اولین گوشی کمپانی کره‌ای است که به اندروید 9 پای مجهز می‌شود.
کشف جسد پدر و پسر ۷ ساله در شهرستان انزلی
ساعتی پیش جسد یک پدر و پسر ۷ ساله در شهرستان انزلی شد.
مجری: سکه‌های سلطان سکه بعد از اعدام چی شد؟
مجری تلویزیون در برنامه شبکه یک، به اعدام وحید مظلومین، سلطان سکه واکنش نشان داد و به عدم انتشار عکسی از اعدام او انتقاد کرد.
سفر لاکچری به خارج چقدر خرج برمی‌دارد
تبلیغ تورهای نوروز ۹۸ درحالی آغاز شده که با کاهش ارزش پول ملی در برابر ارزهای خارجی، قیمت سفرهای خارجی نجومی شده است؛ به طوری که یک سفر ۱۷ روزه به کانادا حدود ۱۰۰ میلیون تومان آب می‌خورد.
زمزمه قاچاق گندم به خارج کشور
رئیس بنیاد توانمندسازی گندمکاران ایران با بیان اینکه زمزمه‌های قاچاق گندم در سال جاری وجود دارد، گفت: این امکان وجود دارد که گندم‌های تولیدی کشور به مرز عراق برود و در آنجا به دلار تبدیل شود.
واریز بسته حمایتی کارکنان و بازنشستگان دولت
اجرای بسته حمایتی دولت در دو مرحله‌ی(مشمولان کمیته امداد و بهزیستی و مددجویان) و سیاست جبرانی کارکنان دولت(واریز۲۰۰هزارتومان به حساب حقوق) از روز دوشنبه ۲۱ آبان ماه به صورت مرحله ای آغاز شده است.
پیام ورود طیب‌نیا به شورای پول و اعتبار چیست؟
عضویت علی‌طیب‌نیا به عنوان یک اقتصاددان نزدیک به جریان نهادگرایی در شورای پول و اعتبار علاوه بر اینکه می‌تواند حامل پیام گردش به چپ در سیاست‌های اقتصادی دولت تدبیر و امید باشد، به لحاظ عملیاتی هم می‌تواند باعث ایجاد تغییراتی در سیاست‌های پولی و ارزی دولت شود.
حدیث آموزنده امام جواد(ع) درباره زمان غیبت
حدیث امام جواد(ع) درباره امام زمان(عج) را در اینجا بخوانید.
چند توصیه امام عسکری(ع) به شیعیان درباره نحوه رفتار با دیگران
امام حسن عسکری علیه السلام می‌فرمایند: با همه مردم، چه مؤمن و چه مخالف، به زبان خوش سخن بگویید. مؤمن، به هم مذهبان، روی خوش نشان می دهد و با مخالفان، با مدارا سخن می گوید تا به ایمان، جذب بشوند و حتّی اگر نشدند، با این رفتار، از بدی های آنان در حقّ خود و برادران مؤمنش، پیشگیری کرده است.

پر بازدید ترین اخبار امروز

تیپ بیش از حد شاد «شراره رخام» -عکس
شراره رخام با انتشار این عکس، صفحه شخصی خود را به روز کرد.
ایتالیاگردی زوج مشهور بازیگر با تیپی خاص-عکس
نرگس محمدی، بازیگر سریال پرطرفدار «ستایش» پُست زیر را منتشر کرد.
درخشش ستارگان موسیقی ایران در شب جشن استقلال لهستان
تهران- ایرنا- ارکستر نیلپر رویدادی که شاید بتوان آن را حلقه مفقوده کیفیت در ارکسترهای ایرانی دانست شنبه شب در تالار وحدت جشن صدمین سالگرد استقلال لهستان را گرامیداشت .
لو رفتن پسورد کاربران اینستاگرام با نشت امنیتی
اینستاگرام نشت امنیتی بسیار جدی را تجربه کرده که می‌تواند رمز عبور کاربر را در معرض دید عموم قرار دهد.
لو رفتن مشخصات سخت‌افزاری گوشی ال‌جی کیو ۹
مشخصات سخت‌افزاری در کنار عکسی از گوشی هوشمند 6.1 اینچی ال‌جی Q9 در فضای مجازی منتشر شد. از سوی دیگر گفته می‌شود گوشی جی 7 وان اولین گوشی کمپانی کره‌ای است که به اندروید 9 پای مجهز می‌شود.
تردد در جاده های ارتباطی روستاهای شهرستان اندیکا برقرار شد
گاز برخی مناطق باشت روز یکشنبه قطع می شود
عملیات اجرایی 15 کیلومتر از بزرگراه ارومیه - سرو آغاز می شود
ساخت واحدهای مسکونی در بافت های فرسوده هرمزگان مشمول تخفیف است
ساخت توقفگاه راه آهن در رودبار شتاب گیرد
محور مراغه - ارومیه جزو ایمن ترین محورهای ریلی کشور است
2 میلیون مترمربع مسیر روستایی در آذربایجان غربی آسفالت شد
فرودگاه و نیروگاه منطقه آزاد ماکو افتتاح می شود
وزیر ارتباطات: دستاوردهای بسیار با رفتن افراد از بین می رود
200روستا و یک شهر آذربایجان غربی از گازطبیعی برخوردار می شود