نگاه نشریه گلشن مهر گلستان به جام جهانی فوتبال

00:49 ۱۴ روز و ۲۲ ساعت پیش ایرنا 140 0
نگاه نشریه گلشن مهر گلستان به جام جهانی فوتبال

نشریه گلشن مهر با گستره توزیع در استانهای شمالی در مطلبی به تب و تاب جام جهانی فوتبال 2018 روسیه پرداخته و درس هایی که می توان از این رویداد ورزشی پرتماشاگر گرفت، را بازتاب داد.

ایرنا

رقیه مسلمی پور در گلشن مهر نوشت: بعد از بازی های المپیک؛ جام جهانی فوتبال پرتماشاگرترین رویداد ورزشی دنیاست؛ رویدادی که در گوشه و کنار جهان، بزرگ و کوچک را به خود مشغول کرده و طرفداران بی شماری دارد. همه مردم دنیا فوتبال را دوست دارند حتی اگر برای یک بار هم پا به توپ نشده باشند؛ فوتبال ازجمله کم خرج ترین ورزش گروهی است که با قوانینِ ساده ی بازی، قابل درک برای یک تماشاگرِ صرف است و حتی با چهار پاره سنگ نیز قابلیت اجراشدن دارد، درواقع با فوتبال می توان هم ساعت ها سرگرم شد و هم از یک بازی زیبا لذّت برد. در این بین خلاقیت، رنگ سیاه و سفید و زرد و قهوه‌ای نمی شناسد؛ همه می توانند الگو شوند. فرقی نمی کند شما در کجای دنیا جام جهانی‌ را تماشا کنید؛ همه زبان بین‌المللی فوتبال را تکلم می کنند؛ گل، کُرنر و آفساید، در همه جای دنیا یک معنی‌ دارند. اما شاید بارها با خودمان فکر کرده ایم رقابت هایی در این سطح چگونه و چرا می تواند اینقدر مهم باشد که دنیا را اینگونه درگیر خود کند. واقعیت آن است برای پاسخ به این سوال، باید فوتبال را فراتر از یک ورزش و جام جهانی را نیز بالاتر از یک تورنمنت بین المللی دید؛ جام جهانی فوتبال در واقع یک جنگ جهانی است، جنگی که بیش از سه سال تمامی کشورهای جهان را به مبارزه می طلبد تا سرانجام نام یک ملّت عنوان بهترینِ جهان را از آن خود کند، جنگی شیرین که با تمام اتفاق های عجیب و غیرقابل پیش بینی اش به ما می آموزد همه قرار نیست با یک سبک بازی در میدان باشند و همیشه برتری از آنِ چهره های خاص باشد.
عبور از نشدن ها
بازی های جام جهانی‌ فوتبال اگر یک ماه کل جهان را به خود مشغول می کند اما ماه ها قبل و بعد از بازی ها به عنوان یک دغدغه ی مهم برای تمامی کشورهای دنیا برجسته می شود. جام جهانی میدانی برای زورآزمایی کشورهاست و با هر نتیجه‌ای که به همراه آورد، برای آنها شیرین است. در این بین، مهم چالش برای پیروز شدن است و تلاش برای بهتر شدن، و بی شک برنده شدن در این میدان لزوماً دلیل موفقیت نخواهد بود چه آنکه بهتر از پیش عمل کردن خود عامل موفقیت محسوب می شود. به همین دلیل است که وقتی‌ تیمی فاقد سبک و بی نام و نشان در فوتبال، در برابر تیمی نسبتاً سرشناس پیروزی را تجربه می‌کند ‌لذّتی را به هواداران هدیه می کند که خاص است هرچند بهتر از همه می داند کوچکترین شانسی‌ برای قهرمانی ندارد، اما‌ افتخار آن است به چیزی دست یافته که پیش از این از عهده آن بر نیامده بود.
در میدان جام جهانی استعدادهای فوتبالی به صورت شگفت انگیزی ظهور می کنند؛ بازیکنانی که حتی با تحمل شرایط دشوار اقتصادی تا قبل از جام جهانی کمتر نزد هواداران فوتبال کشورشان هم شناخته نبودند چه رسد به فوتبالی های جهان. آدم هایی با جام جهانی می شوند «پِله» بازیکن افسانه‌ای برزیل، «الکسیس سانچز» مهاجم گلزن شیلی، «لویز سوارز»، «نیمار» یا «رونالدو» و... که به همه می آموزند تلاش برای رسیدن به یک هدف، اراده می‌خواهد؛ باید از نشدن هایی که در ذهن ساخته ایم عبور کنیم.
مهمانی محترم باشیم!
ویترین جام جهانی‌ فوتبال زیباست، با تمام تفاوت هایی که در آن به چشم می خورد. هواداران جام جهانی نیز، همین تفاوت ها را می پسندند و از آنها لذّت می برند. از جمله درس هایی که جام جهانی فوتبال به همه ی کشورهای حاضر و غایب در آن می دهد این است که قرار نیست برنده ها و بازنده ها در این میدان، همیشه برنده و بازنده بمانند بلکه در این میدان هیچ تیمی آن‌‌قدر قوی نیست که شکست نخورد و هیچ تیمی هم آن‌قدر ضعیف نیست که نتواند طعم پیروزی را بچشد. اینجاست که غیر قابل پیش بینی‌ بودن نتایج و حوادث اکثر مسابقات و بروز شگفتی ها اتفاق می افتد.
برای محبوبیت جام جهانی فوتبال شاید دلایل دیگری هم باشد که هست اما نگارنده معتقد است در جنگی که در پایانش، چه برنده و چه بازنده، دست هم را به دوستی می فشارند می توان اهداف و زیبایی هایی فراتر را نیز دنبال کرد. هرچند عرصه ی جام جهانی، عرصه ی کُری خواندن ها است اما باید آموخت تا بتوان در آن مهمانی محترم بود.
حرفه ای شویم
جام جهانی فوتبال اما برای ما ایرانی ها شاید متفاوت ترین در دنیا باشد؛ جایی که با یک گل بادآورده حریف به آن برد افتخار می کنیم، جایی که در مقابل قهرمان اروپا تساوی را دلچسب ترین می دانیم و جایی که حتی برای صعود نکردن از گروه هم راضی و خشنود به خیابان ها رفته و با تلاقی حسرت و غرور جشن می گیریم. در اینکه از هوادار گرفته تا رسانه و مسئول و غیرمسئول، همه می خواهیم غیرت و جنگندگی فوتبالیست هایمان را برجسته کنیم شکی نیست، در اینکه می خواهیم به واسطه فوتبال با شادی مردم مان شادی کنیم هم شکی نیست و دراینکه برای یک بازی زیبا فارغ از هر نتیجه ای (تساوی، برد یا شکست) دست و سوت و هورا داشته باشیم باز هم شکی نیست اما اینکه به جای دوری از هیجان زدگی، در به اصطلاح دفاع از حملات مجازی به یک بازیکن ستاد بحران در زادگاهش تشکیل می دهیم، اینکه هزینه صورت گرفته برای به خدمت گرفتن یک مربی کاربلد، باهوش و سطح اول فوتبال جهان را هدردادن سرمایه می دانیم، اینکه در حرفه ای ترین سطح فوتبال جهان برای صعود از گروه به دنبال واژه ی شانس هستیم، اینکه با استادیوم های معدود و مثال زدنی مان در فوتبال می خواهیم در جام جهانی معجزه کنیم و اینکه .... یعنی هنوز برای درخشش و موفقیت در جام جهانی باید مسیر طولانی تری را طی کنیم. جام جهانی میدان حرفه ای های فوتبال دنیاست؛ همانهایی که نه آنقدر احساسی و هیجانی به این جام می نگرند و نه مغرضانه و تخریبگرانه. بپذیریم نگاه ما نیز به این عرصه باید در تمام ابعاد حرفه ای تر شود.
3014/2729


گروه های زیر مجموعه ورزشی

کشتی و رزمی
کشتی و رزمی

آخرین اخبار

تیم کشتی آزاد جوانان ایران قهرمان آسیا شد
پس از قهرمانی تیم ملی کشتی فرنگی جوانان در آسیا اینبار نیز تیم ملی کشتی آزاد جوانان ایران قهرمان زودهنگام رقابت های آسیایی هند شد.
ویزای کار مربی استقلال دردسرساز شد
مربی تیم فوتبال استقلال به هنگام ورود به ایران با مشکلاتی دست به گریبان شد.
چشمی در استقلال ماندنی شد
سرپرست باشگاه استقلال از حضور روزبه چشمی برای فصل آینده در این تیم خبر داد.
سکوت اوزیل درباره ملاقات با اردوغان شکسته شد
ستاره ترک تبار تیم ملی آلمان اعلام کرد تنها به دلیل احترام به سرزمین مادری‌اش با رییس جمهور ترکیه دیدار کرده است.
بدنساز پیشین بایرن‌مونیخ در استقلال می‌ماند
مربی بدنساز پیشین بایرن‌مونیخ که در تمرینات بدنسازی تمرین‌های پیش‌فصل استقلال را برعهده داشت، در این تیم می‌ماند و قراردادش را نهایی می‌کند.
زمان سوپرجام اسپانیا مشخص شد
فدراسیون فوتبال اسپانیا جزئیات مصاف قهرمان دوگانه فوتبال این کشور در فصل گذشته و نایب قهرمان کوپا دل ری را اعلام کرد.
بیل به دلایلی عجیب مراسم ازدواجش را لغو کرد!
ستاره ولزی رئال مادرید به خاطر اتفاقی غیرمنتظره، مراسم ازدواج خود را لغو کرد.
زلاتان در قامت رئیس جمهور آمریکا!
صحبت‌های زلاتان ایبراهیموویچ درباره اینکه می توانست پیش از این رئیس جمهور شود، سوژه رسانه‌ها شده است.
باقری: نگران نیمکت ضعیف‌مان هستیم
مربی تیم فوتبال پرسپولیس گفت: بازیکنانی که رفتند به آینده خود فکر کردند، اما با جدایی‌شان نیمکت پرسپولیس ضعیف شد.
دایی: اگر تیمی خودرو می‌داد، شما آنجا بودید!
مربی سایپا به اظهارات مربی سپاهان علیه او پاسخ داد و اوضاع این باشگاه اصفهانی را برای رسیدن به قهرمانی لیگ برتر مساعد دانست.

پر بازدید ترین اخبار امروز

گزارشی از حضور کاروان‌های زیر سایه خورشید در ۲۰۰۰ نقطه در سه قاره جهان
در دهه کرامت که از ولادت حضرت معصومه (س) هم‌زمان با اولین روز ماه ذی‌قعده آغاز می‌شود و تا یازدهم این ماه و با ولادت حضرت رضا (ع) ادامه می‌یابد، دل‌های همه عاشقان و دلدادگان به کریمان اهل‌بیت (ع) غرق در شادی سرور می‌شود.
نفس خودروسازان به شماره افتاد-پیشخوان
روزنامه های اقتصادی امروز یکشنبه 31 تیر 97 را در اینجا مشاهده کنید.
افزایش تنش ها میان اوکراین و روسیه
مسکو- ایرنا- دامنه اختلافات میان روسیه و اوکراین که از سال 2014 در پی روی کار آمدن دولتی غربگرا در اوکراین و الحاق کریمه به روسیه آغاز شد، هر روز بیشتر می شود و اوکراین در سیاست فاصله گیری از روسیه و همگرایی با غرب اقدامات خود را تشدید کرده است.
حریق گسترده در ساختمان ۲۰ طبقه شهرک راه آهن
تهران- معاون امداد و نجات هلال احمر استان تهران از وقوع حریق گسترده در ساختمان ۲۰ طبقه شهرک راه آهن خبر داد.
گرمای هوا تغییر ساعت کاری ادارات مازندران را ماندگار کرد
ساری - ایرنا - تداوم گرمای هوا در مازندران سبب شده است تا استانداری با انتشار اطلاعیه ای اعلام کند که تغییر ساعات کار ادارات این استان در ماه مرداد نیز ادامه خواهد یافت .
ویزای کار مربی استقلال دردسرساز شد
چشمی در استقلال ماندنی شد
سکوت اوزیل درباره ملاقات با اردوغان شکسته شد
بدنساز پیشین بایرن‌مونیخ در استقلال می‌ماند
زمان سوپرجام اسپانیا مشخص شد
بیل به دلایلی عجیب مراسم ازدواجش را لغو کرد!
زلاتان در قامت رئیس جمهور آمریکا!
باقری: نگران نیمکت ضعیف‌مان هستیم
دایی: اگر تیمی خودرو می‌داد، شما آنجا بودید!
لیونل مسی؛ مجازات بزرگ جدایی رونالدو!