نگاه نشریه گلشن مهر گلستان به جام جهانی فوتبال

00:49 ۲۲۶ روز و ۵ ساعت پیش ایرنا 552 0
نگاه نشریه گلشن مهر گلستان به جام جهانی فوتبال

نشریه گلشن مهر با گستره توزیع در استانهای شمالی در مطلبی به تب و تاب جام جهانی فوتبال 2018 روسیه پرداخته و درس هایی که می توان از این رویداد ورزشی پرتماشاگر گرفت، را بازتاب داد.

ایرنا

رقیه مسلمی پور در گلشن مهر نوشت: بعد از بازی های المپیک؛ جام جهانی فوتبال پرتماشاگرترین رویداد ورزشی دنیاست؛ رویدادی که در گوشه و کنار جهان، بزرگ و کوچک را به خود مشغول کرده و طرفداران بی شماری دارد. همه مردم دنیا فوتبال را دوست دارند حتی اگر برای یک بار هم پا به توپ نشده باشند؛ فوتبال ازجمله کم خرج ترین ورزش گروهی است که با قوانینِ ساده ی بازی، قابل درک برای یک تماشاگرِ صرف است و حتی با چهار پاره سنگ نیز قابلیت اجراشدن دارد، درواقع با فوتبال می توان هم ساعت ها سرگرم شد و هم از یک بازی زیبا لذّت برد. در این بین خلاقیت، رنگ سیاه و سفید و زرد و قهوه‌ای نمی شناسد؛ همه می توانند الگو شوند. فرقی نمی کند شما در کجای دنیا جام جهانی‌ را تماشا کنید؛ همه زبان بین‌المللی فوتبال را تکلم می کنند؛ گل، کُرنر و آفساید، در همه جای دنیا یک معنی‌ دارند. اما شاید بارها با خودمان فکر کرده ایم رقابت هایی در این سطح چگونه و چرا می تواند اینقدر مهم باشد که دنیا را اینگونه درگیر خود کند. واقعیت آن است برای پاسخ به این سوال، باید فوتبال را فراتر از یک ورزش و جام جهانی را نیز بالاتر از یک تورنمنت بین المللی دید؛ جام جهانی فوتبال در واقع یک جنگ جهانی است، جنگی که بیش از سه سال تمامی کشورهای جهان را به مبارزه می طلبد تا سرانجام نام یک ملّت عنوان بهترینِ جهان را از آن خود کند، جنگی شیرین که با تمام اتفاق های عجیب و غیرقابل پیش بینی اش به ما می آموزد همه قرار نیست با یک سبک بازی در میدان باشند و همیشه برتری از آنِ چهره های خاص باشد.
عبور از نشدن ها
بازی های جام جهانی‌ فوتبال اگر یک ماه کل جهان را به خود مشغول می کند اما ماه ها قبل و بعد از بازی ها به عنوان یک دغدغه ی مهم برای تمامی کشورهای دنیا برجسته می شود. جام جهانی میدانی برای زورآزمایی کشورهاست و با هر نتیجه‌ای که به همراه آورد، برای آنها شیرین است. در این بین، مهم چالش برای پیروز شدن است و تلاش برای بهتر شدن، و بی شک برنده شدن در این میدان لزوماً دلیل موفقیت نخواهد بود چه آنکه بهتر از پیش عمل کردن خود عامل موفقیت محسوب می شود. به همین دلیل است که وقتی‌ تیمی فاقد سبک و بی نام و نشان در فوتبال، در برابر تیمی نسبتاً سرشناس پیروزی را تجربه می‌کند ‌لذّتی را به هواداران هدیه می کند که خاص است هرچند بهتر از همه می داند کوچکترین شانسی‌ برای قهرمانی ندارد، اما‌ افتخار آن است به چیزی دست یافته که پیش از این از عهده آن بر نیامده بود.
در میدان جام جهانی استعدادهای فوتبالی به صورت شگفت انگیزی ظهور می کنند؛ بازیکنانی که حتی با تحمل شرایط دشوار اقتصادی تا قبل از جام جهانی کمتر نزد هواداران فوتبال کشورشان هم شناخته نبودند چه رسد به فوتبالی های جهان. آدم هایی با جام جهانی می شوند «پِله» بازیکن افسانه‌ای برزیل، «الکسیس سانچز» مهاجم گلزن شیلی، «لویز سوارز»، «نیمار» یا «رونالدو» و... که به همه می آموزند تلاش برای رسیدن به یک هدف، اراده می‌خواهد؛ باید از نشدن هایی که در ذهن ساخته ایم عبور کنیم.
مهمانی محترم باشیم!
ویترین جام جهانی‌ فوتبال زیباست، با تمام تفاوت هایی که در آن به چشم می خورد. هواداران جام جهانی نیز، همین تفاوت ها را می پسندند و از آنها لذّت می برند. از جمله درس هایی که جام جهانی فوتبال به همه ی کشورهای حاضر و غایب در آن می دهد این است که قرار نیست برنده ها و بازنده ها در این میدان، همیشه برنده و بازنده بمانند بلکه در این میدان هیچ تیمی آن‌‌قدر قوی نیست که شکست نخورد و هیچ تیمی هم آن‌قدر ضعیف نیست که نتواند طعم پیروزی را بچشد. اینجاست که غیر قابل پیش بینی‌ بودن نتایج و حوادث اکثر مسابقات و بروز شگفتی ها اتفاق می افتد.
برای محبوبیت جام جهانی فوتبال شاید دلایل دیگری هم باشد که هست اما نگارنده معتقد است در جنگی که در پایانش، چه برنده و چه بازنده، دست هم را به دوستی می فشارند می توان اهداف و زیبایی هایی فراتر را نیز دنبال کرد. هرچند عرصه ی جام جهانی، عرصه ی کُری خواندن ها است اما باید آموخت تا بتوان در آن مهمانی محترم بود.
حرفه ای شویم
جام جهانی فوتبال اما برای ما ایرانی ها شاید متفاوت ترین در دنیا باشد؛ جایی که با یک گل بادآورده حریف به آن برد افتخار می کنیم، جایی که در مقابل قهرمان اروپا تساوی را دلچسب ترین می دانیم و جایی که حتی برای صعود نکردن از گروه هم راضی و خشنود به خیابان ها رفته و با تلاقی حسرت و غرور جشن می گیریم. در اینکه از هوادار گرفته تا رسانه و مسئول و غیرمسئول، همه می خواهیم غیرت و جنگندگی فوتبالیست هایمان را برجسته کنیم شکی نیست، در اینکه می خواهیم به واسطه فوتبال با شادی مردم مان شادی کنیم هم شکی نیست و دراینکه برای یک بازی زیبا فارغ از هر نتیجه ای (تساوی، برد یا شکست) دست و سوت و هورا داشته باشیم باز هم شکی نیست اما اینکه به جای دوری از هیجان زدگی، در به اصطلاح دفاع از حملات مجازی به یک بازیکن ستاد بحران در زادگاهش تشکیل می دهیم، اینکه هزینه صورت گرفته برای به خدمت گرفتن یک مربی کاربلد، باهوش و سطح اول فوتبال جهان را هدردادن سرمایه می دانیم، اینکه در حرفه ای ترین سطح فوتبال جهان برای صعود از گروه به دنبال واژه ی شانس هستیم، اینکه با استادیوم های معدود و مثال زدنی مان در فوتبال می خواهیم در جام جهانی معجزه کنیم و اینکه .... یعنی هنوز برای درخشش و موفقیت در جام جهانی باید مسیر طولانی تری را طی کنیم. جام جهانی میدان حرفه ای های فوتبال دنیاست؛ همانهایی که نه آنقدر احساسی و هیجانی به این جام می نگرند و نه مغرضانه و تخریبگرانه. بپذیریم نگاه ما نیز به این عرصه باید در تمام ابعاد حرفه ای تر شود.
3014/2729


گروه های زیر مجموعه ورزشی

فوتبال و فوتسال
فوتبال و فوتسال

آخرین اخبار

بیماری سخت دروازه‌بان اسبق استقلال
دروازه‌بان اسبق استقلال در سکوت خبری پیگیر درمان بیماری‌اش شده و بی‌سر و صدا مراحل شیمی‌درمانی و پرتودرمانی را پشت سر گذاشته و حالا منتظر نتیجه معاینات جدید است.
موراتا: اتلتیکو در لالیگا و CL برای قهرمانی می‌جنگد
آلوارو موراتا، مهاجم اتلتیکو مادرید می‌گوید این تیم تا لحظه آخر پا پس نخواهد کشید و چه در لالیگا و چه در لیگ قهرمانان اروپا با تمام قوا برای قهرمانی تلاش خواهد کرد.
یک رکورد جدید برای لیونل مسی
مهاجم بارسلونا برای یازدهمین فصل پیاپی حداقل ۳۰ گل در یک فصل به ثمر رساند.
ابهام بزرگ پیش روی برانکو و پرسپولیس
در شرایطی مجوز حضور مهدی ترابی در رقابت پرسپولیس و پدیده شهرخودرو در چارچوب جام حذفی صادر شده که این بازیکن یک بار دیگر هم در این مرحله از جام حذفی امسال به میدان رفته‌ است.
حسینی: هنوز پاداش جام جهانی را نگرفته‌ایم
دروازه‌بان تیم ملی فوتبال ساحلی ایران گفت: متأسفانه ما هنوز پاداش جام جهانی را نگرفته‌ایم و سال گذشته تنها بخشی از آن را دریافت کردیم، البته بسیاری از پاداش‌های دیگرمان که مبلغ خاصی هم نیست نیز عقب‌افتاده است.
پیزارو، مسن‌ترین گلزن تاریخ بوندسلیگا شد
مهاجم با تجربه تیم وردربرمن با گلزنی در بازی شنبه شب برابر هرتابرلین به مسن‌ترین گلزن تاریخ بوندسلیگا تبدیل شد.
طباطبایی: استقلال مقابل تراکتور برنامه‌ای نداشت
هادی طباطبایی، دروازه‌بان پیشین تیم فوتبال استقلال اعتقاد دارد، این تیم در دیدار مقابل تراکتورسازی برنامه‌ای برای گلزنی‌ نداشته است.
تارتار: جلالی استاد من است و به او اهانت نمی‌کنم
سرمربی تیم فوتبال پارس جنوبی جم نسبت به سوءتفاهم ایجاد شده برای هواداران نساجی مازندران توضیحاتی را ارائه کرد.
مهاجرانی: انتخاب سرمربی تیم ملی خیلی آسان است
حشمت مهاجرانی، سرمربی پیشین تیم ملی فوتبال کشورمان می‌گوید که کسی از فدراسیون برای حضور در کمیته فنی با او صحبت نکرده است.
خلیلی: پرسپولیس چند هفته از داوری متضرر شد
سرپرست جدید تیم فوتبال پرسپولیس، گفت: پرسپولیس در چند هفته از داوری متضرر شده است اما قطعا اشتباهات به دلیل عدم تمرکز و غیر عمد است.

پر بازدید ترین اخبار امروز

تمام تلاشمان را برای رفع مشکلات دانشجویان خارجی خواهیم کرد
رئیس دانشگاه فردوسی مشهد گفت: ما در دانشگاه فردوسی تمام سعی خود را خواهیم کرد که دانشجویان خارجی مشکلی نداشته باشند، اما به هر حال باز هم سختی‌هایی وجود خواهد داشت.
پیکر شهدای ‌تروریستی سیستان و بلوچستان وارد فرودگاه اصفهان شد
‌پیکر شهدای حادثه تروریستی شامگاه گذشته سیستان و بلوچستان به شهر اصفهان رسید.
در اینستای ستاره‌های خارجی؛ کیتی پری ترسناک و نیمار هدفون باز!
در این سری مطالب ما سعی داریم به طور هفتگی گزیده‌ای از عکس‌های چهره‌های محبوبتان را با شما به اشتراک بگذاریم.
بارش های مطلوب و ذخیره سازی خوب آب در گنبدکاووس
گنبدکاووس - ایرنا - بارش های خوب سال زراعی جاری به ذخیره سازی خوب این نزولات آسمانی در چند سد، آب بندان و سه تالاب منطقه گنبدکاووس که اقلیمی نیمه خشک دارد، منجر شده و علاوه بر آن این بارش ها نوید بخش سالی پرمحصول برای کشاورزان این دیار است.
دو جایزه برای «بنفشه افریقایی» از جشنواره وزول
مونا زندی حقیقی با دومین فیلم بلندش «بنفشه افریقایی» که در سی و هفتمین جشنواره فیلم فجر حضور داشت، موفق به کسب دو جایزه از این جشنواره شد.
بیماری سخت دروازه‌بان اسبق استقلال
موراتا: اتلتیکو در لالیگا و CL برای قهرمانی می‌جنگد
یک رکورد جدید برای لیونل مسی
ابهام بزرگ پیش روی برانکو و پرسپولیس
حسینی: هنوز پاداش جام جهانی را نگرفته‌ایم
پیزارو، مسن‌ترین گلزن تاریخ بوندسلیگا شد
طباطبایی: استقلال مقابل تراکتور برنامه‌ای نداشت
تارتار: جلالی استاد من است و به او اهانت نمی‌کنم
مهاجرانی: انتخاب سرمربی تیم ملی خیلی آسان است
خلیلی: پرسپولیس چند هفته از داوری متضرر شد