توافق صلح در افغانستان عقدی بدون طرف دوم

16:52 ۲۳۱ روز و ۵ ساعت پیش ایرنا 627 0
توافق صلح در افغانستان عقدی بدون طرف دوم

کابل - ایرنا - تلاش های داخلی و خارجی برای آغاز گفت وگوهای صلح در افغانستان در حالی امیدوارانه پیگیری می شود و قرار است هفته جاری نشستی متشکل از علمای 36 کشور اسلامی در عربستان برگزار شود که طرف دوم این داستان برسر میز نمی نشیند.

ایرنا

به گزارش ایرنا، شورای عالی صلح افغانستان خبر داده است که در این هفته نشستی دو روزه با حضور نمایندگان علمای شماری از کشورهای اسلامی در شهرهای جده و مکه گردهم خواهند آمد و درباره صلح و جنگ جاری افغانستان از منظر دینی سخن خواهند گفت .
قرار است در این همایش درباره ابعاد مشروع و نامشروع جنگ مخالفان مسلح با دولت افغانستان و روند گفت وگوهای صلح بحث و تبادل نظر صورت گیرد و شورای صلح افغانستان اگر چه ابراز امیدواری کرده بود که عربستان بتواند علمای طالبان را نیز در این نشست حاضر کند اما طالبان چنین رخدادی را ناممکن دانسته است.
گروه طالبان دیروز قبل از آغاز و طرح سخنان و نتایج نشست عربستان به آن واکنش نشان داد و آن را نشستی نمایشی و فرمایشی از سوی آمریکایی ها خوانده که انحراف افکار عمومی از موضوع اصلی یعنی اشغال افغانستان توسط آنها را دنبال می کند.
شورای عالی صلح افغانستان اعلام کرد که برای نشست نمایندگان علمای در عربستان یک هیأت 30 نفری از افغانستان عازم جده خواهند شد.
«احسان طاهری» سخنگوی شورای عالی صلح افغانستان از جمله کسانی است که گفته علمای شرکت کننده در جلسات عربستان ، درباره جنگ و صلح افغانستان از منظر دین مقدس اسلام بحث و تبادل نظر خواهند کرد و بدون شک نتایج آن را برای تأمین صلح و ثبات دایمی در کشورش مفید خواهد بود.
«داوود مایار» نیز به عنوان کارشناس مسائل سیاسی افغانستان بر این باور است که نقش علمای اسلامی در این نشست برای پایان جنگ مفید خواهد بود و ابراز امیدواری کرده است که این نشست بتواند اثرات مثبت بر پایان جنگ افغانستان داشته باشد.
اما وی اشتراک علمای پاکستان در این نشست را به دیده تردید نگریست و افزود که علمای پاکستان تحت تأثیر دستگاه اطلاعات نظامی آن کشور موضع گرفته و می گیرند و نقش علمای پاکستان در این نشست نمایشی خواهد بود.
پیش از این نیز نشست مشترک علمای افغانستان، اندونزی و پاکستان در 21 اردیبهشت ماه امسال به میزبانی جاکارتا برگزار شد که در پایان آن علمای سه کشور اعلام کردند که باید در تمام کشورهای اسلامی با تمام اشکال تروریست مبارزه شود.
«قاسم حلیمی» سخنگوی شورای علمای افغانستان در پایان آن نشست به رسانه ها گفت که همه علما تاکید داشتند که افراطی گری و تروریسم تابع هیچ دین و کشوری نیست و خواستار مبارزه مشترک و یکسان با آن در منطقه شدند.
کمتر از یک ماه بعد از آن بود که بیش از دو هزارو 500 تن از علمای افغانستان در 14 خرداد ماه امسال در محل «لوی جرگه» یا مجلس بزرگان در شهر کابل پایتخت این کشور گردهم آمدند و ضمن صدور فتوای مشترک مبنی بر حرام خواندن درگیری های جاری در افغانستان از دو طرف درگیری خواستند به حرمت ماه مبارک رمضان آتش بس اعلام کنند.
اگر چه هم آن روز مسیر خروجی حاضرین در تجمع علما در کابل مورد حمله انتحاری قرار گرفت و هفت تن از علما جان باختند اما دولت دو روز بعد به این پیشنهاد علما واکنش مثبت نشان داد و در ابتکاری مورد قبول اجماع جهانی از 27 ماه رمضان تا پنجمین روز بعد ازعید فطر را یک جانبه با طالبان اعلام آتش بس کرد.
طالبان که پیش از این برای توجیه شرعی اقدامات خود اعلام کرده بود برای جنگ فتوای بیش از یک هزار و 500 تن از علمای دینی را دارد این بار بدون اشاره به پیشنهاد علما و بیشتر متاثر از فشار افکار عمومی با سه روز آتش بس در تعطیلات عید فطر موافقت کرد و برای اولین بار مردم افغانستان بعد از بیش دو دهه درگیری سه روز آتش بس دوجانبه را تجربه کردند.
این آتش بس برای 10 روز دیگر از سوی دولت وحدت ملی افغانستان تمدید شد اما طالبان دیگر آن را همراهی نکرد اما این رخداد سه روزه نشان داد که امکان صلح وجود دارد و در بدنه طالبان نیز این اندیشه را ایجاد کرد که راههای دیگری نیز برای رسیدن به اهداف به جز جنگ می توان تصور کرد.
همین آتش بس سه روزه در عید فطر باعث شد که اقدامات خودجوش مردمی برای طرح مطالبه ملی به منظور برقراری صلح جوانه بزند و امیدها را برای امکان تکرار آن در دل مردم زنده کند.
حرکت مردم در استان های «هلمند»، «پکتیا»، «پکتیکا»، «کنر» و «بغلان» برای صلح خواهی ریشه درهمین آتش بس دارد و شماری از مردم با پرچم های آبی و سفید به معنای درخواست صلح با پای پیاده به طرف کابل حرکت کردند و از دولت و طالبان می خواهند که با مذاکره و آتش بس راه صلح را در پیش گیرند.
کاروان مردمی که بیش از 20 روز است در کابل به سر می برد و 10 روز گذشته را مقابل سفارت آمریکا در کابل اردو زده بود و امروز شنبه به مقابل سفارت روسیه رفتند ، قرار است در روزهای آینده در مقابل سفارت های پاکستان ، انگلیس و ایران نیز حاضر شوند و صلح را برای کشورشان با مشارکت این کشورها درخواست کنند.
هم راستا با این تحولات شورای عالی صلح افغانستان دو روز قبل از آغاز گفت وگوهای مستقیم با طالبان برای صلح در هفته جاری خبر داد که بازتابی گسترده در رسانه های داخلی افغانستان داشت هر چند مکان و زمانی برای آن اعلام نشده بود.
«اکرم خپلواک» رئیس دبیرخانه شورای عالی صلح افغانستان چهارشنبه گذشته در جلسه علنی مجلس نمایندگان اعلام کرد که احتمال آغاز گفت و گوهای رودرو با طالبان در هفته آینده وجود دارد و مقدمات آن فراهم شده است.
با اعلام برگزاری نشست علما در عربستان و ابراز امیدواری به حضور علمای طالبان درآن جلسه که پنجشنبه خبری شد ، می توان آن وعده خپلواک را با آن در ارتباط دانست اما طالبان به عنوان طرف دوم داستان وقوع چنین رخدادی را ناممکن خوانده و از اساس وجود هر نوع مذاکره را در هر سطح با دولت افغانستان برای صلح رد کرده است.
«ذبیح الله مجاهد» یکی از سخنگویان گروه طالبان در واکنش به سخنان خپلواک روز جمعه با انتشار اطلاعیه ای در صفحه توئیتر خود نوشت که رهبران طالبان هیچ برنامه ای برای گفت و گو با دولت کابل ندارند.
وی افزود که نشر چنین خبرهایی از طرف شورای عالی صلح برای مغشوش کردن اذهان مردم است و موضع طالبان درباره گفت وگوهای صلح در افغانستان بارها شفاف بیان شده و موضوع اصلی ما حضور اشغالگران در کشورمان است.
مجاهد اشاره کرده است که تا زمان حضور نظامیان اشغالگر آمریکایی هیچ گونه گفت وگوی داخلی برای صلح معنا ندارد و اول باید برای برچیده شدن پایگاه نظامیان آمریکایی از افغانستان گفت و گو با آنها صورت گیرد و به همین دلیل طالبان برنامه ای برای گفت وگو با دولت افغانستان ندارد.
اما پیش از این ژنرال «جان نیکلسون» فرمانده سابق آمریکایی نظامیان خارجی در افغانستان از گفت وگوهای صلح بین دولت افغانستان و طالبان ابراز خوشبینی کرده و افزوده بود که پیشرفت های در این رابطه با حضور دیپلمات های آمریکایی صورت گرفته است.
در تازه ترین رخداد نیز «آلیس ویل» معاون وزارت خارجه آمریکا در جریان سفرش به اسلام آباد یک بار دیگر از پاکستان خواست که به طالبان فشار بیشتر وارد کند تا به گفت و گوهای صلح رضایت دهند که البته امروز شنبه منابع خبری افغانستان به نقل از «محمد فیصل» معاون وزارت خارجه پاکستان اعلام کردند که پاکستان به تنهایی قادر نیست طالبان را بر سر میز مذاکره حاضر کند.
تلاش ها برای صلح در حالی رو به افزایش گذاشته است که طرف جدی درگیری در داخل افغانستان که گروه طالبان محسوب می شود، تاکنون به شکل رسمی به گفت وگو با دولت افغانستان چراغ سبز نشان نداده است اما همواره ادعاهایی در داخل و خارج از این کشور درباره جریان داشتن مذاکرات غیر رسمی و نزدیک بودن مذاکره مستقیم مطرح می شود که البته بدون مصداق نیست.
ادعای مکرر مقامات دولت افغانستان، شورای عالی صلح و بازیگران خارجی در مورد روشن بودن افق مذاکرات صلح در میان مردم باورهایی را بوجود آورده و امیدهای تازه به صلح شکل گرفته است و شاید بتوان کاهش چشم گیر تحرکات خصمانه طالبان در پهنه افغانستان را در ماه اخیر به عنوان نشانه ای از شکل گیری جوانه اندیشه صلح در رده های مختلف طالبان تفسیر کرد که اگر این تحلیل درست باشد تحقق صلح با طالبان دور از انتطار نیست.
آساق*291*1104*1337


گروه های زیر مجموعه بین‌الملل

بین‌الملل
بین‌الملل

آخرین اخبار

اسامی ۱۲ بازیکن ایران برای بازی با استرالیا
کادر فنی تیم ملی بسکتبال اسامی ۱۲ بازیکن را برای رویارویی با تیم ملی استرالیا در مسابقات انتخابی جام جهانی ۲۰۱۹ اعلام کرد.
نتایج فرنگی کاران ایران در تورنمنت مجارستان
یک کشتی گیر ایران برای کسب مدال نقره و ۳ کشتی گیر برای کسب مدال برنز رقابت‌های پنج وزن نخست کشتی فرنگی جایزه بزرگ مجارستان امشب به میدان می‌روند.
پاسخ برانکو به شایعه سرمربیگری تیم ملی
سرمربی تیم پرسپولیس گفت: ما می‌خواستیم مقابل مسجدسلیمان پیروز شویم،‌اما زمین اجازه نمی‌داد که خوب بازی کنیم.
تقدیر رئیس فدراسیون فوتبال از سردار آزمون
رئیس فدراسیون فوتبال در تماس با مهاجم تیم ملی از عملکرد وی در لیگ اروپا به همراه تیم زنیت تقدیر کرد.
توقف خانگی یاران طارمی برابر الدحیل
تیم الغرافه در حضور مهدی طارمی، ملی‌پوش ایرانی برابر الدحیل به تساوی بسنده کرد.
لحظه شماری رئالی‌ها برای حذف یووه و رونالدو
یوونتوس چهارشنبه شب در زمین اتلتیکو با دو گل مغلوب شد تا در آستانه حذف از لیگ قهرمانان قرار بگیرد.
مرزبان: تا من هستم نمی‌گذارم نفت سقوط کند
سرمربی تیم نفت مسجدسلیمان گفت: مقابل پرسپولیس عده‌ای با دسیسه می‌خواستم ببازیم تا مربی خودشان را بیاورند.
کی‌روش در مونیخ، همنشینی با رومنیگه و هوینس
کارلوس کی روش سرمربی سابق تیم ملی ایران برای تماشای بازی خامس رودریگز به مونیخ رفته است .
بیرانوند: کاور پوشیدم که خونِ لباسم دیده نشود
سنگربان پرسپولیس می گوید که زمین عامل اصلی یکی از بدترین بازی های آنها بوده است.
امید یوونتوس به سلطان هت‌تریک
توتواسپرت امیدوار است رونالدو نمایش سه سال قبل برابر وولفسبورگ را تکرار کند.

پر بازدید ترین اخبار امروز

آلمان،فرانسه وانگلیس با راه اندازی سازوکار مالی از برجام حمایت کردند
تهران - ایرنا - درحالیکه آلمان،فرانسه وانگلیس با راه اندازی سازوکار حمایت ازمبادلات تجاری ایران و اروپا(اینستکس)درصدد انجام تعهدات خود وپایبندی به برجام و گشودن باب مراودات تجاری با تهران هستند، معاون وزیر خزانه داری آمریکا در مطلبی این اقدام را به معنای حمایت این کشورها از برجام دانست.
فروش فوری ایران‌خودرو و سایپا متوقف شد
در ادامه اجرای طرح فروش فوری دو خودروسازی بزرگ کشور، فروش محصولات این دو شرکت امروز شنبه بدون اطلاع قبلی متوقف شد.
چرا کودک‌تان رشد نمی‌کند؟
خوب وزن نگرفتن کودکان مشکلی رایج است که عموما مادر متوجه آن می‌شود یا پزشک تشخیص می‌دهد که روند رشد کودک طبیعی نیست و طبق الگوی نرمال پیش نمی‌رود.
تراژدی ساماندهی مطبوعات استان لرستان
پایگاه خبری تحلیلی قدس آنلاین در مطلبی با عنوان ' تراژدی ساماندهی مطبوعات استان لرستان' نوشت: مطبوعات استان مبدل به شنبه‎بازاری شده که همه چیز و همه کس در آن وجود دارد، بی‎آنکه نگاه صنفی بر کلیت آن حاکم باشد.
تحویل خودرو به مشتریان سایپا 2 برابر شد
تهران- ایرنا- گروه خودروسازی سایپا تحویل خودرو به مشتریان را در بهمن ماه به 2 برابر افزایش داد.
اولین محموله صادراتی افغانستان از «نیمروز» عازم چابهار می شود
فرود موفقیت آمیز کاوشگر هایابوسا -2 ژاپن بر روی سیارک ریوگو
مقام روسی: انتقال تروریست ها به افغانستان تهدید بزرگی است
احتیاط چینی‌ها در مقابل ایران و عربستان
افغانستان از ایجاد گروه تماس استقبال کرد
هند و پاکستان، پاداش سکوت در قبال قتل خاشقجی را دریافت کردند
اشرف غنی: برای آب ارزشمند خود سرمایه گذاری می کنیم
تلاش آمریکا و روسیه برای خروج طالبان از فهرست سیاه
اعتراض گسترده به سهمیه بندیها درپذیرش دانشگاههای افغانستان
افغانستان بار دیگر از پاکستان شکایت کرد