توافق صلح در افغانستان عقدی بدون طرف دوم

16:52 ۱۵ روز و ۸ ساعت پیش ایرنا 254 0
توافق صلح در افغانستان عقدی بدون طرف دوم

کابل - ایرنا - تلاش های داخلی و خارجی برای آغاز گفت وگوهای صلح در افغانستان در حالی امیدوارانه پیگیری می شود و قرار است هفته جاری نشستی متشکل از علمای 36 کشور اسلامی در عربستان برگزار شود که طرف دوم این داستان برسر میز نمی نشیند.

ایرنا

به گزارش ایرنا، شورای عالی صلح افغانستان خبر داده است که در این هفته نشستی دو روزه با حضور نمایندگان علمای شماری از کشورهای اسلامی در شهرهای جده و مکه گردهم خواهند آمد و درباره صلح و جنگ جاری افغانستان از منظر دینی سخن خواهند گفت .
قرار است در این همایش درباره ابعاد مشروع و نامشروع جنگ مخالفان مسلح با دولت افغانستان و روند گفت وگوهای صلح بحث و تبادل نظر صورت گیرد و شورای صلح افغانستان اگر چه ابراز امیدواری کرده بود که عربستان بتواند علمای طالبان را نیز در این نشست حاضر کند اما طالبان چنین رخدادی را ناممکن دانسته است.
گروه طالبان دیروز قبل از آغاز و طرح سخنان و نتایج نشست عربستان به آن واکنش نشان داد و آن را نشستی نمایشی و فرمایشی از سوی آمریکایی ها خوانده که انحراف افکار عمومی از موضوع اصلی یعنی اشغال افغانستان توسط آنها را دنبال می کند.
شورای عالی صلح افغانستان اعلام کرد که برای نشست نمایندگان علمای در عربستان یک هیأت 30 نفری از افغانستان عازم جده خواهند شد.
«احسان طاهری» سخنگوی شورای عالی صلح افغانستان از جمله کسانی است که گفته علمای شرکت کننده در جلسات عربستان ، درباره جنگ و صلح افغانستان از منظر دین مقدس اسلام بحث و تبادل نظر خواهند کرد و بدون شک نتایج آن را برای تأمین صلح و ثبات دایمی در کشورش مفید خواهد بود.
«داوود مایار» نیز به عنوان کارشناس مسائل سیاسی افغانستان بر این باور است که نقش علمای اسلامی در این نشست برای پایان جنگ مفید خواهد بود و ابراز امیدواری کرده است که این نشست بتواند اثرات مثبت بر پایان جنگ افغانستان داشته باشد.
اما وی اشتراک علمای پاکستان در این نشست را به دیده تردید نگریست و افزود که علمای پاکستان تحت تأثیر دستگاه اطلاعات نظامی آن کشور موضع گرفته و می گیرند و نقش علمای پاکستان در این نشست نمایشی خواهد بود.
پیش از این نیز نشست مشترک علمای افغانستان، اندونزی و پاکستان در 21 اردیبهشت ماه امسال به میزبانی جاکارتا برگزار شد که در پایان آن علمای سه کشور اعلام کردند که باید در تمام کشورهای اسلامی با تمام اشکال تروریست مبارزه شود.
«قاسم حلیمی» سخنگوی شورای علمای افغانستان در پایان آن نشست به رسانه ها گفت که همه علما تاکید داشتند که افراطی گری و تروریسم تابع هیچ دین و کشوری نیست و خواستار مبارزه مشترک و یکسان با آن در منطقه شدند.
کمتر از یک ماه بعد از آن بود که بیش از دو هزارو 500 تن از علمای افغانستان در 14 خرداد ماه امسال در محل «لوی جرگه» یا مجلس بزرگان در شهر کابل پایتخت این کشور گردهم آمدند و ضمن صدور فتوای مشترک مبنی بر حرام خواندن درگیری های جاری در افغانستان از دو طرف درگیری خواستند به حرمت ماه مبارک رمضان آتش بس اعلام کنند.
اگر چه هم آن روز مسیر خروجی حاضرین در تجمع علما در کابل مورد حمله انتحاری قرار گرفت و هفت تن از علما جان باختند اما دولت دو روز بعد به این پیشنهاد علما واکنش مثبت نشان داد و در ابتکاری مورد قبول اجماع جهانی از 27 ماه رمضان تا پنجمین روز بعد ازعید فطر را یک جانبه با طالبان اعلام آتش بس کرد.
طالبان که پیش از این برای توجیه شرعی اقدامات خود اعلام کرده بود برای جنگ فتوای بیش از یک هزار و 500 تن از علمای دینی را دارد این بار بدون اشاره به پیشنهاد علما و بیشتر متاثر از فشار افکار عمومی با سه روز آتش بس در تعطیلات عید فطر موافقت کرد و برای اولین بار مردم افغانستان بعد از بیش دو دهه درگیری سه روز آتش بس دوجانبه را تجربه کردند.
این آتش بس برای 10 روز دیگر از سوی دولت وحدت ملی افغانستان تمدید شد اما طالبان دیگر آن را همراهی نکرد اما این رخداد سه روزه نشان داد که امکان صلح وجود دارد و در بدنه طالبان نیز این اندیشه را ایجاد کرد که راههای دیگری نیز برای رسیدن به اهداف به جز جنگ می توان تصور کرد.
همین آتش بس سه روزه در عید فطر باعث شد که اقدامات خودجوش مردمی برای طرح مطالبه ملی به منظور برقراری صلح جوانه بزند و امیدها را برای امکان تکرار آن در دل مردم زنده کند.
حرکت مردم در استان های «هلمند»، «پکتیا»، «پکتیکا»، «کنر» و «بغلان» برای صلح خواهی ریشه درهمین آتش بس دارد و شماری از مردم با پرچم های آبی و سفید به معنای درخواست صلح با پای پیاده به طرف کابل حرکت کردند و از دولت و طالبان می خواهند که با مذاکره و آتش بس راه صلح را در پیش گیرند.
کاروان مردمی که بیش از 20 روز است در کابل به سر می برد و 10 روز گذشته را مقابل سفارت آمریکا در کابل اردو زده بود و امروز شنبه به مقابل سفارت روسیه رفتند ، قرار است در روزهای آینده در مقابل سفارت های پاکستان ، انگلیس و ایران نیز حاضر شوند و صلح را برای کشورشان با مشارکت این کشورها درخواست کنند.
هم راستا با این تحولات شورای عالی صلح افغانستان دو روز قبل از آغاز گفت وگوهای مستقیم با طالبان برای صلح در هفته جاری خبر داد که بازتابی گسترده در رسانه های داخلی افغانستان داشت هر چند مکان و زمانی برای آن اعلام نشده بود.
«اکرم خپلواک» رئیس دبیرخانه شورای عالی صلح افغانستان چهارشنبه گذشته در جلسه علنی مجلس نمایندگان اعلام کرد که احتمال آغاز گفت و گوهای رودرو با طالبان در هفته آینده وجود دارد و مقدمات آن فراهم شده است.
با اعلام برگزاری نشست علما در عربستان و ابراز امیدواری به حضور علمای طالبان درآن جلسه که پنجشنبه خبری شد ، می توان آن وعده خپلواک را با آن در ارتباط دانست اما طالبان به عنوان طرف دوم داستان وقوع چنین رخدادی را ناممکن خوانده و از اساس وجود هر نوع مذاکره را در هر سطح با دولت افغانستان برای صلح رد کرده است.
«ذبیح الله مجاهد» یکی از سخنگویان گروه طالبان در واکنش به سخنان خپلواک روز جمعه با انتشار اطلاعیه ای در صفحه توئیتر خود نوشت که رهبران طالبان هیچ برنامه ای برای گفت و گو با دولت کابل ندارند.
وی افزود که نشر چنین خبرهایی از طرف شورای عالی صلح برای مغشوش کردن اذهان مردم است و موضع طالبان درباره گفت وگوهای صلح در افغانستان بارها شفاف بیان شده و موضوع اصلی ما حضور اشغالگران در کشورمان است.
مجاهد اشاره کرده است که تا زمان حضور نظامیان اشغالگر آمریکایی هیچ گونه گفت وگوی داخلی برای صلح معنا ندارد و اول باید برای برچیده شدن پایگاه نظامیان آمریکایی از افغانستان گفت و گو با آنها صورت گیرد و به همین دلیل طالبان برنامه ای برای گفت وگو با دولت افغانستان ندارد.
اما پیش از این ژنرال «جان نیکلسون» فرمانده سابق آمریکایی نظامیان خارجی در افغانستان از گفت وگوهای صلح بین دولت افغانستان و طالبان ابراز خوشبینی کرده و افزوده بود که پیشرفت های در این رابطه با حضور دیپلمات های آمریکایی صورت گرفته است.
در تازه ترین رخداد نیز «آلیس ویل» معاون وزارت خارجه آمریکا در جریان سفرش به اسلام آباد یک بار دیگر از پاکستان خواست که به طالبان فشار بیشتر وارد کند تا به گفت و گوهای صلح رضایت دهند که البته امروز شنبه منابع خبری افغانستان به نقل از «محمد فیصل» معاون وزارت خارجه پاکستان اعلام کردند که پاکستان به تنهایی قادر نیست طالبان را بر سر میز مذاکره حاضر کند.
تلاش ها برای صلح در حالی رو به افزایش گذاشته است که طرف جدی درگیری در داخل افغانستان که گروه طالبان محسوب می شود، تاکنون به شکل رسمی به گفت وگو با دولت افغانستان چراغ سبز نشان نداده است اما همواره ادعاهایی در داخل و خارج از این کشور درباره جریان داشتن مذاکرات غیر رسمی و نزدیک بودن مذاکره مستقیم مطرح می شود که البته بدون مصداق نیست.
ادعای مکرر مقامات دولت افغانستان، شورای عالی صلح و بازیگران خارجی در مورد روشن بودن افق مذاکرات صلح در میان مردم باورهایی را بوجود آورده و امیدهای تازه به صلح شکل گرفته است و شاید بتوان کاهش چشم گیر تحرکات خصمانه طالبان در پهنه افغانستان را در ماه اخیر به عنوان نشانه ای از شکل گیری جوانه اندیشه صلح در رده های مختلف طالبان تفسیر کرد که اگر این تحلیل درست باشد تحقق صلح با طالبان دور از انتطار نیست.
آساق*291*1104*1337


گروه های زیر مجموعه بین‌الملل

بین‌الملل
بین‌الملل

آخرین اخبار

5 خصوصیت دوست خوب از از زبان امام صادق(ع)
امام صادق(ع) فرمود: دوستی شرایطی دارد که هرکس آن را رعایت نکند، او را دوست کامل ندان و کسی که هیچکدام از این شرایط را نداشته باشد چیزی از دوستی نمی‌داند.
ظاهر متفاوت سوسن پرور +عکس
اصغر خلیلی تازه‌ترین نمایش خود را با عنوان «دیکتاتور عاشق» که روایتی از روز‌های پایانی جنگ جهانی دوم در اردوگاه آشویتس است را در سالن تئاتر مستقل تهران روی صحنه می‌برد.
بازیگر اخراجی‌ها در آلمان درگذشت +عکس
جلال پیشوایان، بازیگر سینما و تلویزیون در سن ۸۹ سالگی در آلمان درگذشت.
شفاف‌سازی«ملیکا زارعی»درخصوص شایعه‌ای درباره خواهرش +عکس
ملیکا زارعی با انتشار عکس دوم اعلام کرد خواهرش مریلا زارعی هیچ فعالیتی در فضای مجازی ندارد.
خواننده پاپ معروف در مراسم ختم پدر وحید حقانیان+عکس
مراسم ختم سید حسن حقانیان پدر سید وحید حقانیان معاون امور ویژه دفتر مقام معظم رهبری عصر امروز یکشنبه سی‌و یکم تیرماه در مسجد نور تهران برگزار شد.
پویایی کشور در گرو نشاط  در خوزستان است
اهواز – ایرنا- سرپرست امور فرهنگ، گردشگری و ورزش سازمان برنامه و بودجه پویایی در کشور را منوط به ایجاد نشاط در خوزستان دانست و گفت: امیدوارم شرایط استان خوزستان روز به روز بهبود یابد.
این داروها در فصل تابستان بسیار خطرناک هستند
داروهای ضد افسردگی تغییراتی را در شیمی مغز ایجاد کرده و بر انتقال دهنده های عصبی موجود در آن تاثیر می گذارند. این شرایط می تواند در تنظیم دما تداخل ایجاد کرده و موجب تعریق بیش از حد شود.
حمل مبل با تیبا!- عکس
تصویری عجیب از حمل مبلمان با خودروی تیبا در تهران.
زلزله تازه آباد به 951 واحد مسکونی خسارت وارد کرد
کرمانشاه - ایرنا - استاندار کرمانشاه گفت: 951 واحد مسکونی روستایی و شهری در اثر زلزله 5.9 ریشتری ساعت 14.37 دقیقه امروز (یکشنبه) تازه آباد مرکز شهرستان ثلاث باباجانی تخریب و یا دچار خسارت شد.
اعتراض شاکیان پرونده فیلترینگ تلگرام به قرار منع تعقیب
وکلای دادگستری که شکایتشان از تصمیم بازپرس دادسرای فرهنگ و رسانه مبنی بر فیلتر تلگرام به صدور قرار منع تعقیب منجر شده است، در نشستی خبری گفتند که به قرار صادره اعتراض کرده‌اند.

پر بازدید ترین اخبار امروز

5 خصوصیت دوست خوب از از زبان امام صادق(ع)
امام صادق(ع) فرمود: دوستی شرایطی دارد که هرکس آن را رعایت نکند، او را دوست کامل ندان و کسی که هیچکدام از این شرایط را نداشته باشد چیزی از دوستی نمی‌داند.
پویایی کشور در گرو نشاط  در خوزستان است
اهواز – ایرنا- سرپرست امور فرهنگ، گردشگری و ورزش سازمان برنامه و بودجه پویایی در کشور را منوط به ایجاد نشاط در خوزستان دانست و گفت: امیدوارم شرایط استان خوزستان روز به روز بهبود یابد.
این داروها در فصل تابستان بسیار خطرناک هستند
داروهای ضد افسردگی تغییراتی را در شیمی مغز ایجاد کرده و بر انتقال دهنده های عصبی موجود در آن تاثیر می گذارند. این شرایط می تواند در تنظیم دما تداخل ایجاد کرده و موجب تعریق بیش از حد شود.
حمل مبل با تیبا!- عکس
تصویری عجیب از حمل مبلمان با خودروی تیبا در تهران.
نکات عجیب در قانون اساسی کوبا
مجمع ملی (پارلمان) کوبا سرگرم بحث و بررسی درباره پیش‌نویس قانون اساسی جدید این کشور است.
تولید ناخالص داخلی کره شمالی به شدت کاهش یافت
'دوستم' با حمله انتحاری در کابل پذیرایی شد
کلمبو برای تجارت نفت در برابر چای با ایران تلاش می کند
«دوستم» به کابل برگشت
نگرانی هند از همگرایی اقتصادی چین و پاکستان
تظاهرات ضد آمریکایی در مانیل سرکوب شد
رسانه های چین: ایران نسبت به جنگ افروزی آمریکا هشدار داد
آسیای مرکزی همچنان نگران داعش
ترکمنستان در خزر جزیره می سازد
کیودو: چین در کره شمالی تحریم های آمریکا را نقض می کند