پیامدهای جنگ تجاری چین و آمریکا بر اقتصاد دنیا

16:40 ۸ روز و ۱۴ ساعت پیش ایرنا 24 0
پیامدهای جنگ تجاری چین و آمریکا بر اقتصاد دنیا

پکن- ایرنا- جنگ تجاری میان چین و آمریکا که از روز گذشته (جمعه) با اعمال تعرفه متقابل دو کشور به ارزش 34 میلیارد دلار بر روی صدها قلم از کالاهایشان آغاز شد می تواند پیامدهای سنگینی برای کشورهای مختلف دنیا داشته باشد.

ایرنا

به گزارش ایرنا به دنبال آغاز جنگ تجاری دو کشور در روز جمعه بسرعت ارزش شاخص سهام در بازارهای منطقه از جمله در چین، کره جنوبی و ژاپن دستخوش تحول شد و بیشترین ریزش متعلق به چین بود که در دو سال گذشته بی سابقه بوده است.
کارشناسان چینی معتقدند «استفاده از ابزارهای عوارضی و مالیاتی» از جمله روش های قدیمی و از رده خارج شده است و نمونه سلطه گرایی تجاری است اما چین برای حفظ توسعه سالم و مستمر اقتصاد خود اطمینان و اعتماد به نفس کافی دارد.
از میان 34 میلیارد کالای چینی مشمول افزایش نرخ عوارض گمرکی اعلام شده از سوی آمریکا 59 درصد یعنی 20 میلیارد آن توسط شرکت های خارجی مقیم چین از جمله شرکت های آمریکایی فعال در چین تولید می شود.
'جانگ یان شنگ' محقق ارشد مرکز تبادلات اقتصادی بین المللی چین می گوید: شرکت های آمریکایی در بالادست زنجیره ارزش جهانی قرار دارند و بدیهی است که دولت آمریکا می خواهد از طریق جنگ تجاری این شرکت ها را به آمریکا برگرداند اما این نوعی اقدام مخالف روند جهانی شدن است و به جایی نخواهد رسید.
اما این موضوع جدای از اینکه برای صنایع، بخش های کشاورزی و خدماتی دو کشور زیانبار است و برای هر دو طرف حکم باخت - باخت دارد برای کشورهای دیگر هم مشکل ساز خواهد شد و می تواند ضربات مرگباری بر پیکره اقتصادی آنها وارد کند.
کشورهایی که بیشتر به زنجیره اقتصادی جهان متصل هستند از این نبرد زیان زیادی متحمل خواهند شد دستکم 10 کشور در این میان بیشترین فشارها و آسیب ها را تجربه خواهند کرد.
در جنگ تجاری جهانی که با قدرت نمایی دو اقتصاد بزرگ دنیا شروع شده است، کشورهای مختلف شاهد مشکلات فزاینده خواهند بود و باید خود را برای برون رفت از این وضع از هم اکنون آماده کنند.
'بیزینس اسنایدر' در گفت و گو با کارشناسان می نویسد ایرلند از جمله اولین کشورهایی است که خسارت می بیند زیرا این کشور نزدیک به 59 درصد تولیداتش را صادر می کند برای همین در بخش های مختلف بخصوص صنایع بانکی و فناوری پیشرفته، متضرر خواهد شد و دریافت سرمایه گذاری خارجی مستقیم برایش مشکل تر از قبل می شود.
ایسلند کشور دیگری است که آن هم نزدیک به 59 درصد تعاملات صادراتی با دنیا دارد و بازاری بسیار حساس دارد که بسرعت در برابر جنگ تجاری واکنش نشان می دهد صنایع آلومینیوم، گردشگری و شیلات آن می تواند آسیب پذیرتر از جاهای دیگر باشد زیرا این کشور به اروپا، آمریکا و ژاپن صادرات زیادی دارد.
مالزی با 60 درصد و کره جنوبی با 62 درصد صادرات در تجارت جهانی از جمله کشورهای دیگری هستند که در این نبرد تجاری بزرگ آسیب زیادی می بینند و محصولات فراوانی دارند که صادرات آنها با مشکلات بیشتری روبرو خواهد شد.
نباید فراموش کرد که این دو کشور به بازارهای سنگاپور، آمریکا و ژاپن وابستگی زیادی دارند و شرکای تجاری بزرگ یکدیگر هستند و این وضعیت را برای آنها بغرنج تر می کند.
جمهوری چک با 64 درصد، مجارستان با بیش از 65 درصد، اسلواکی با 67 درصد، تایوان با 67 درصد و لوکزامبورگ که در رده نخست آسیب پذیری قرار می گیرد با بیش از 70 درصد صادرات در زمینه های بانکی، خدمات، صنایع فولاد و آلومینیوم و بسیاری از بخش های صنعتی دیگر از نبرد تجاری چین و آمریکا و گسترش آن به بخش های دیگر دنیا متضرر خواهند شد زیرا تجارت گسترده تری با دنیا دارند.
از سوی دیگر داده های گمرک کل چین نشان می دهد حجم صادرات و واردات کالای چین در سال گذشته میلادی 27 تریلیون و 790 میلیارد یوان معادل 4 تریلیون دلار بوده است.
کارشناسان چینی می گویند 34 میلیارد دلار کالا چینی مشمول ارتقا نرخ عوارض گمرکی اعلام شده از سوی آمریکا، در کوتاه مدت تاثیرات چندانی بر رشد تجارت خارجی و رشد اقتصادی چین نخواهد گذاشت.
آنان معتقدند رشد اقتصاد چین در سال های اخیر در گرو افزایش تقاضای داخلی بوده است از این رو، در کوتاه مدت اقدام آمریکا بر رشد اقتصاد چین تاثیرات چندانی نمی گذارد از سوی دیگر، با توجه به آن که این 34 میلیارد دلار کالای چینی بسیار متنوع و مرتبط با صنایع و اصناف زیادی است، فقط برخی شرکت ها که بازارهای اصلی آن ها آمریکا است، لطمه سنگینی می ببینند اما هیچ صنعت یا صنفی تحت تاثیرات جدی قرار نخواهد گرفت.
'دونالد ترامپ' رییس جمهوری آمریکا روز گذشته (جمعه) با اعمال تعرفه بر روی 34 میلیارد دلار از کالاهای وارداتی چین عملا شروع یک «جنگ تجاری» با چین را کلید زد پکن نیز چند ساعت بعد در تقابل با آمریکا، 34 میلیارد دلار تعرفه 25 درصدی روی کالاهای وارداتی از این کشور اعمال کرد یعنی دقیقا همان مبلغی که آمریکا اعمال کرده بود.
گمرک چین اعلام کرد تعرفه های اعمال شده شامل 545 کالا به ارزش 34 میلیارد دلار است.
تعرفه های اعمال شده توسط آمریکا در مرحله نخست 25 درصد و شامل 818 نوع کالا از جمله خودروها و قطعات هواپیماها است قسمت دوم وضع مالیات اضافی بر کالاهای تجاری چین شامل 300 محصول به ارزش تقریبا 16 میلیارد دلار، هفته سوم این ماه اجرا می شود.
ترامپ اعلام کرده است در صورت واکنش متقابل چین به وضع مالیات اضافی٬ مجددا به اعمال تعرفه گمرکی به ارزش 200 میلیارد دلار خواهد پرداخت.
**آساق**1904**1337


گروه های زیر مجموعه بین‌الملل

بین‌الملل
بین‌الملل

آخرین اخبار

آیا امام زمان (عج) هم منتظر ظهور هستند؟
انتظار فرج یکی از ارکان اساسی اسلام، به ویژه مذهب شیعه است. انتظار فرج به معنای آرزوی گشایش و رهایی یافتن از نابرابری ها و رفع گرفتاری های همه جهانیان است.
گلایه های شدید بازیگر جوان از پرویز پرستویی!
پولاد کیمیایی گفت: چند ماه قبل آقای پرویز پرستویی در برنامه سی و پنج آقای جیرانی، گفتند قرار بود من سکانسی را در قاتل اهلی مقابل پولاد بازی کنم، اما دیالوگ‌های من عوض شد. قرار بود دیالوگ‌هایی بگویم و در ازای آن پولاد به من جواب دهد.
جنجال‌های ناتمام صداوسیما- از پویول و مائده تا افشاگری های نکونام!
چطور ملی نباشیم؟ این بی شک می تواند سرفصلی آموزشی باشد برای مدیران رسانه ملی. برای آنها که گاه با تصمیم‌هایی ناگهانی کاری می‌کنند هجمه‌ای سراسری علیه‌شان راه بیفتد و بعد کاسه چه کنم دست بگیرند تا شاید هر طور هست این حجم وسیع انتقادات را بخوابانند.
آقای بازیگر: نمی‌توانم باندبازی در سینما را کتمان کنم!
من از تلویزیون آمده ام، همیشه آن را دوست دارم و از طریق آن به شهرت رسیده ام. اگر پیشنهاد خوبی داشته باشم حتما قبول می کنم، مثل سریالی که پس از مدتها برای تلویزیون کار کرده ام و به آن اعتقاد دارم.
ورود پیکان به دیوار!- عکس
برخورد عجیب خودروی پیکان با یک دیوار در شهر شیراز...
کلاهبرداری یک سلبریتی در پوشش کمک به کودکان بیمار!
سلبریتی جنجالی این روز‌های فضای مجازی پس از دریافت مبلغ کلانی از مردم به نام کودک بیمار قزوینی از کمک به کودک سرباز زد و هزینه‌های دریافتی را به‌حساب کودک واریز نکرد.
پنج قلوهای آقا و خانم دلیخون- عکس
طاهره کمالی ۲۹ ساله در اوایل دومین بارداری خود متوجه شد که ۶ قلوباردار است و یکی از قل ها در همان زمان بدلیل بی توجهی پزشکان از بین میرود.
این شربت طبیعی در درمان عفونت ها معجزه می کند
حیدر عظمایی محقق و پژوهشگر طب سنتی درباره مهم‌ترین خواص شربت سیر، سرکه و عسل اظهار کرد: این شربت خاصیت آنتی‌بیوتیکی بسیار قوی و طبیعی دارد بنابراین انواع عفونت‌ها، ویروس‌ها و قارچ‌ها را از بین می‌برد.
مصاحبه بولتون با سی‌ان‌ان لغو شد
سخنگوی کاخ سفید اعلام کرد که مصاحبه مشاور امنیت ملی آمریکا با شبکه خبری سی‌ان‌ان لغو شده است.
معامله قرن مُرده به دنیا آمد
رئیس دفتر سیاسی حماس با اشاره به اینکه مقاومت فلسطین معادلات خود را بر دشمن صهیونیست تحمیل می‌کند، افزود: معامله قرن مُرده به دنیا آمده است.

پر بازدید ترین اخبار امروز

بُرد والیبال نشسته زنان و مردان ایران در اولین گام
تیم ملی والیبال نشسته زنان و مردان در جریان رقابت‌های قهرمانی جهان در هلند توانستند نخستین دیدار خود را با پیروزی آغاز کنند.
گریزمان: می‌خواستم مثل زیدان، چیپ بزنم
آنتوان گریزمان، ستاره تیم ملی فرانسه، فاش کرد که قصد داشت پنالتی امشبش در دیدار مقابل کرواسی در فینال جام جهانی را چیپ بزند.
ورزشگاه آزادی در دست تعمیر است!
دو باشگاه استقلال و پرسپولیس در آستانه شروع لیگ برتر با مشکلی به نام بازسازی ورزشگاه آزادی مواجه شدند.
پوگبا: از بس داد زدم، صدایم درنمی آید!
پل پوگبا، ستاره تیم ملی فرانسه، از اینکه با قهرمانی در جام جهانی، باعث شادی هموطنانش شد، ابراز خوشحالی کرد.
ژیرو، جام را بدون شوت در چارچوب تمام کرد
اولیویو ژیرو در تیم قهرمان جام جهانی تا پایان این رقابت‌ها بدون زدن شوت در چارچوب این رقابت‌ها به پایان برد.
قتل یک سیاه‌پوست به دست پلیس شیکاگو موج اعتراض ها را کلید زد
شاهزادگان انگلیس حاضر به دیدار با ترامپ نشدند
فنلاندی ها از دیدار ترامپ و پوتین چه می گویند
سناتور آمریکایی: نگران سوءاستفاده پوتین از ترامپ هستیم
سفیر آمریکا در مورد دخالت روسیه در انتخابات هشدار داد
ترامپ: روسیه، اتحادیه اروپا و چین دشمن آمریکا هستند
ترامپ : انتظار زیادی از دیدار با پوتین ندارم
سناتورها به دنبال معافیت هند از تحریم های آمریکا هستند
نتانیاهو:موضوع ایران و سوریه محور نشست هلسینکی است
ناقوس مرگ سیاست های غرب در برابر روسیه به صدا درمی آید