پیامدهای جنگ تجاری چین و آمریکا بر اقتصاد دنیا

16:40 ۷۸ روز و ۲۲ ساعت پیش ایرنا 341 0
پیامدهای جنگ تجاری چین و آمریکا بر اقتصاد دنیا

پکن- ایرنا- جنگ تجاری میان چین و آمریکا که از روز گذشته (جمعه) با اعمال تعرفه متقابل دو کشور به ارزش 34 میلیارد دلار بر روی صدها قلم از کالاهایشان آغاز شد می تواند پیامدهای سنگینی برای کشورهای مختلف دنیا داشته باشد.

ایرنا

به گزارش ایرنا به دنبال آغاز جنگ تجاری دو کشور در روز جمعه بسرعت ارزش شاخص سهام در بازارهای منطقه از جمله در چین، کره جنوبی و ژاپن دستخوش تحول شد و بیشترین ریزش متعلق به چین بود که در دو سال گذشته بی سابقه بوده است.
کارشناسان چینی معتقدند «استفاده از ابزارهای عوارضی و مالیاتی» از جمله روش های قدیمی و از رده خارج شده است و نمونه سلطه گرایی تجاری است اما چین برای حفظ توسعه سالم و مستمر اقتصاد خود اطمینان و اعتماد به نفس کافی دارد.
از میان 34 میلیارد کالای چینی مشمول افزایش نرخ عوارض گمرکی اعلام شده از سوی آمریکا 59 درصد یعنی 20 میلیارد آن توسط شرکت های خارجی مقیم چین از جمله شرکت های آمریکایی فعال در چین تولید می شود.
'جانگ یان شنگ' محقق ارشد مرکز تبادلات اقتصادی بین المللی چین می گوید: شرکت های آمریکایی در بالادست زنجیره ارزش جهانی قرار دارند و بدیهی است که دولت آمریکا می خواهد از طریق جنگ تجاری این شرکت ها را به آمریکا برگرداند اما این نوعی اقدام مخالف روند جهانی شدن است و به جایی نخواهد رسید.
اما این موضوع جدای از اینکه برای صنایع، بخش های کشاورزی و خدماتی دو کشور زیانبار است و برای هر دو طرف حکم باخت - باخت دارد برای کشورهای دیگر هم مشکل ساز خواهد شد و می تواند ضربات مرگباری بر پیکره اقتصادی آنها وارد کند.
کشورهایی که بیشتر به زنجیره اقتصادی جهان متصل هستند از این نبرد زیان زیادی متحمل خواهند شد دستکم 10 کشور در این میان بیشترین فشارها و آسیب ها را تجربه خواهند کرد.
در جنگ تجاری جهانی که با قدرت نمایی دو اقتصاد بزرگ دنیا شروع شده است، کشورهای مختلف شاهد مشکلات فزاینده خواهند بود و باید خود را برای برون رفت از این وضع از هم اکنون آماده کنند.
'بیزینس اسنایدر' در گفت و گو با کارشناسان می نویسد ایرلند از جمله اولین کشورهایی است که خسارت می بیند زیرا این کشور نزدیک به 59 درصد تولیداتش را صادر می کند برای همین در بخش های مختلف بخصوص صنایع بانکی و فناوری پیشرفته، متضرر خواهد شد و دریافت سرمایه گذاری خارجی مستقیم برایش مشکل تر از قبل می شود.
ایسلند کشور دیگری است که آن هم نزدیک به 59 درصد تعاملات صادراتی با دنیا دارد و بازاری بسیار حساس دارد که بسرعت در برابر جنگ تجاری واکنش نشان می دهد صنایع آلومینیوم، گردشگری و شیلات آن می تواند آسیب پذیرتر از جاهای دیگر باشد زیرا این کشور به اروپا، آمریکا و ژاپن صادرات زیادی دارد.
مالزی با 60 درصد و کره جنوبی با 62 درصد صادرات در تجارت جهانی از جمله کشورهای دیگری هستند که در این نبرد تجاری بزرگ آسیب زیادی می بینند و محصولات فراوانی دارند که صادرات آنها با مشکلات بیشتری روبرو خواهد شد.
نباید فراموش کرد که این دو کشور به بازارهای سنگاپور، آمریکا و ژاپن وابستگی زیادی دارند و شرکای تجاری بزرگ یکدیگر هستند و این وضعیت را برای آنها بغرنج تر می کند.
جمهوری چک با 64 درصد، مجارستان با بیش از 65 درصد، اسلواکی با 67 درصد، تایوان با 67 درصد و لوکزامبورگ که در رده نخست آسیب پذیری قرار می گیرد با بیش از 70 درصد صادرات در زمینه های بانکی، خدمات، صنایع فولاد و آلومینیوم و بسیاری از بخش های صنعتی دیگر از نبرد تجاری چین و آمریکا و گسترش آن به بخش های دیگر دنیا متضرر خواهند شد زیرا تجارت گسترده تری با دنیا دارند.
از سوی دیگر داده های گمرک کل چین نشان می دهد حجم صادرات و واردات کالای چین در سال گذشته میلادی 27 تریلیون و 790 میلیارد یوان معادل 4 تریلیون دلار بوده است.
کارشناسان چینی می گویند 34 میلیارد دلار کالا چینی مشمول ارتقا نرخ عوارض گمرکی اعلام شده از سوی آمریکا، در کوتاه مدت تاثیرات چندانی بر رشد تجارت خارجی و رشد اقتصادی چین نخواهد گذاشت.
آنان معتقدند رشد اقتصاد چین در سال های اخیر در گرو افزایش تقاضای داخلی بوده است از این رو، در کوتاه مدت اقدام آمریکا بر رشد اقتصاد چین تاثیرات چندانی نمی گذارد از سوی دیگر، با توجه به آن که این 34 میلیارد دلار کالای چینی بسیار متنوع و مرتبط با صنایع و اصناف زیادی است، فقط برخی شرکت ها که بازارهای اصلی آن ها آمریکا است، لطمه سنگینی می ببینند اما هیچ صنعت یا صنفی تحت تاثیرات جدی قرار نخواهد گرفت.
'دونالد ترامپ' رییس جمهوری آمریکا روز گذشته (جمعه) با اعمال تعرفه بر روی 34 میلیارد دلار از کالاهای وارداتی چین عملا شروع یک «جنگ تجاری» با چین را کلید زد پکن نیز چند ساعت بعد در تقابل با آمریکا، 34 میلیارد دلار تعرفه 25 درصدی روی کالاهای وارداتی از این کشور اعمال کرد یعنی دقیقا همان مبلغی که آمریکا اعمال کرده بود.
گمرک چین اعلام کرد تعرفه های اعمال شده شامل 545 کالا به ارزش 34 میلیارد دلار است.
تعرفه های اعمال شده توسط آمریکا در مرحله نخست 25 درصد و شامل 818 نوع کالا از جمله خودروها و قطعات هواپیماها است قسمت دوم وضع مالیات اضافی بر کالاهای تجاری چین شامل 300 محصول به ارزش تقریبا 16 میلیارد دلار، هفته سوم این ماه اجرا می شود.
ترامپ اعلام کرده است در صورت واکنش متقابل چین به وضع مالیات اضافی٬ مجددا به اعمال تعرفه گمرکی به ارزش 200 میلیارد دلار خواهد پرداخت.
**آساق**1904**1337


گروه های زیر مجموعه بین‌الملل

بین‌الملل
بین‌الملل

آخرین اخبار

۴ کارگردان تازه‌نفس سینمای دفاع مقدس
اتفاق خوبی که دهه 90 در حوزه سینمای دفاع مقدس افتاده، این است که فیلم سازان جوان، بار سنگین مسئولیت ساخت آثاری درباره جنگ تحمیلی را بر دوش خود احساس می‌کنند‌ و روایتگر بخش مهمی از تاریخ سرزمین‌مان شده‌اند.
ناگفته‌هایی از «حسین منزوی»؛ شاعری که قدر ندید
غزل معاصر به قبل و بعد از حسین منزوی تقسیم می‌شود. حسین منزوی از دهه ۴۰ به ادبیات و مشخصا شعر فارسی ورود جدی پیدا می‌کند و اکنون بخش مهمی از تاریخ ادبیات ماست؛ به اعتباری شگفتی‌هایی که در غزل معاصر می‌آفریند غزل را از فضای کلاسیک عبور می‌دهد. معاصران او از شهریار و آتشی و نیستانی و اخوان بوده‌اند تا سیمین، سایه و محمدعلی بهمنی.
ترفند‌هایی برای جلوگیری از وقت‌گذرانی در شبکه‌های اجتماعی
کاربران زیادی را سراغ داریم که روزِ آن‌ها بدون حضور در شبکه‌های اجتماعی شب نمی‌شود و دائم سرشان در گوشی است و مشغول به گشت‌و‌گذار در شبکه‌های اجتماعی هستند. خوشبختانه روش‌هایی را سراغ داریم که به کمک آن‌ها می‌توان جلوی وقت‌گذرانی در شبکه‌های اجتماعی را گرفت، در ادامه با ما همراه باشید.
سعید علی‌حسینی مسابقات جهانی را از دست داد
با اعلام سرمربی تیم ملی وزنه‌برداری سعید علی‌حسینی به دلیل مصدومیت در مسابقات جهانی حضور نخواهد داشت.
برومند: شرایط روحی پرسپولیس در دربی بهتر است
دروازه‌بان سابق استقلال گفت: شرایط روحی پرسپولیس در این دربی بهتر از استقلال است اما دست سرمربی تیم استقلال هم بازتر است.
تابلو فرش؛ هدیه‌ای ماندگار و خاص
وقتی صحبت از هدیه دادن می‌شود، تنها چیزهایی که به ذهن هر کسی می‌رسد بعد از وسایل و لوازم شخصی، دکوری‌های کوچک برای خانه است.
مسی، غایب بزرگ مراسم بهترین بازیکن سال فیفا
فوق ستاره آرژانتینی در مراسم انتخاب بهترین بازیکن سال فیفا حضور پیدا نمی کند.
راهنمای خرید مبلمان اداری
نکات مهم راهنمای خرید مبلمان اداری کمک می‌کند که بهترین مبلمان اداری را برای محل کار خود تهیه کنید.
دونادونی در آستانه سرمربیگری تیم ملی ژاپن
مسئول فنی اسبق تیم ملی فوتبال ایتالیا احتمال دارد سکان هدایت سامورایی‌های آبی را برعهده گیرد.
۵ مقصد دیدنی که باید در پاییز به آنها سفر کنید
همین که پاییز شروع شده و هوای دلنشین و خنک پاییزی در ایران روزها و شب‌های شما را دگرگون کرد، بدانید می‌توانید بهترین سفرها را با مناسب‌ترین قیمت‌ها برای زیباترین نقاط دنیا انتخاب کنید و با آژانس مسافرتی مقتدر سیر تابان همراه شوید

پر بازدید ترین اخبار امروز

تحلیلگر لبنانی: پاسخ ایران به حمله اهواز قاطع خواهد بود
تحلیلگر سیاسی لبنانی در واکنش به حمله تروریستی اهواز گفت ایران برای احقاق حق خود سکوت نمی‌کند به ویژه که این حق در برابر حمله‌ای امنیتی در خلال یک رژه نظامی باشد که بیانگر قدرتش است.
تنها راه احیای قدرت خرید مردم حذف بازار ثانویه
سرپرست اسبق وزارت اقتصاد تنها راه قدرت خرید از دست رفته مردم را حذف بازار ثانویه ارزیابی کرد و گفت: حالا که نرخ بازار ثانویه هم دستوری است، چرا دولت آن را به جای ۸۰۰۰ تومان همان ۴۲۰۰ تومان اعلام نمی‌کند.
هنوز به رونق این بازارچه هنری امیدوارند
تنها بازارچه دائمی صنایع دستی شهرستان گنبد کابوس با مبلغی بالغ بر ۲۰ میلیارد ریال افتتاح و بعد از یک سال و حدود چهار ماه همچنان بی‌رونق است اما معاون صنایع دستی استان گلستان می‌گوید تا سه هفته آینده رونق می‌گیرد.
حال و هوای مردم اهواز ساعاتی پس از حادثه
ساعت از ۱۰ صبح گذشته است که مادرم از شهرستان تماس می‌گیرد و می‌پرسد در اهواز چه خبر است؟ می‌گویند تیراندازی شده است! از شب پیش درگیر پسر خردسال و تب‌دارم هستم و اظهار بی‌اطلاعی می‌کنم.
حمله خانوادگی سلطان- عکس
تصاویری دیدنی از حمله سه شیر در تانزانیا به یک بوفالو را مشاهده می کنید.
ترامپ در سازمان ملل مدعی موفقیت سیاست خارجی اش می شود
دورخیز ترامپ برای جنگ تجاری با ژاپن
مگر تروریست میانه رو هم داریم
المانیتور: آینده پادشاهی سعودی در تهدید است
اصراربه مذاکره با ایران به رغم رفتارهای غیردیپلماتیک آمریکا
ایران از برتری حقوقی و اخلاقی خود در نیویورک استفاده کند
شکست آمریکا در بسترسازی حذف نفت ایران از بازار جهانی
رئیس جمهوری کوبا: تحریم های آمریکا سیاستی ناکام بوده است
نشنال اینترست:آمریکا خود را در جنایات یمن بیگناه جلوه ندهد
انزوای ترامپ در نشست شورای امنیت