پیامدهای جنگ تجاری چین و آمریکا بر اقتصاد دنیا

16:40 ۱۳۳ روز و ۱۶ ساعت پیش ایرنا 463 0
پیامدهای جنگ تجاری چین و آمریکا بر اقتصاد دنیا

پکن- ایرنا- جنگ تجاری میان چین و آمریکا که از روز گذشته (جمعه) با اعمال تعرفه متقابل دو کشور به ارزش 34 میلیارد دلار بر روی صدها قلم از کالاهایشان آغاز شد می تواند پیامدهای سنگینی برای کشورهای مختلف دنیا داشته باشد.

ایرنا

به گزارش ایرنا به دنبال آغاز جنگ تجاری دو کشور در روز جمعه بسرعت ارزش شاخص سهام در بازارهای منطقه از جمله در چین، کره جنوبی و ژاپن دستخوش تحول شد و بیشترین ریزش متعلق به چین بود که در دو سال گذشته بی سابقه بوده است.
کارشناسان چینی معتقدند «استفاده از ابزارهای عوارضی و مالیاتی» از جمله روش های قدیمی و از رده خارج شده است و نمونه سلطه گرایی تجاری است اما چین برای حفظ توسعه سالم و مستمر اقتصاد خود اطمینان و اعتماد به نفس کافی دارد.
از میان 34 میلیارد کالای چینی مشمول افزایش نرخ عوارض گمرکی اعلام شده از سوی آمریکا 59 درصد یعنی 20 میلیارد آن توسط شرکت های خارجی مقیم چین از جمله شرکت های آمریکایی فعال در چین تولید می شود.
'جانگ یان شنگ' محقق ارشد مرکز تبادلات اقتصادی بین المللی چین می گوید: شرکت های آمریکایی در بالادست زنجیره ارزش جهانی قرار دارند و بدیهی است که دولت آمریکا می خواهد از طریق جنگ تجاری این شرکت ها را به آمریکا برگرداند اما این نوعی اقدام مخالف روند جهانی شدن است و به جایی نخواهد رسید.
اما این موضوع جدای از اینکه برای صنایع، بخش های کشاورزی و خدماتی دو کشور زیانبار است و برای هر دو طرف حکم باخت - باخت دارد برای کشورهای دیگر هم مشکل ساز خواهد شد و می تواند ضربات مرگباری بر پیکره اقتصادی آنها وارد کند.
کشورهایی که بیشتر به زنجیره اقتصادی جهان متصل هستند از این نبرد زیان زیادی متحمل خواهند شد دستکم 10 کشور در این میان بیشترین فشارها و آسیب ها را تجربه خواهند کرد.
در جنگ تجاری جهانی که با قدرت نمایی دو اقتصاد بزرگ دنیا شروع شده است، کشورهای مختلف شاهد مشکلات فزاینده خواهند بود و باید خود را برای برون رفت از این وضع از هم اکنون آماده کنند.
'بیزینس اسنایدر' در گفت و گو با کارشناسان می نویسد ایرلند از جمله اولین کشورهایی است که خسارت می بیند زیرا این کشور نزدیک به 59 درصد تولیداتش را صادر می کند برای همین در بخش های مختلف بخصوص صنایع بانکی و فناوری پیشرفته، متضرر خواهد شد و دریافت سرمایه گذاری خارجی مستقیم برایش مشکل تر از قبل می شود.
ایسلند کشور دیگری است که آن هم نزدیک به 59 درصد تعاملات صادراتی با دنیا دارد و بازاری بسیار حساس دارد که بسرعت در برابر جنگ تجاری واکنش نشان می دهد صنایع آلومینیوم، گردشگری و شیلات آن می تواند آسیب پذیرتر از جاهای دیگر باشد زیرا این کشور به اروپا، آمریکا و ژاپن صادرات زیادی دارد.
مالزی با 60 درصد و کره جنوبی با 62 درصد صادرات در تجارت جهانی از جمله کشورهای دیگری هستند که در این نبرد تجاری بزرگ آسیب زیادی می بینند و محصولات فراوانی دارند که صادرات آنها با مشکلات بیشتری روبرو خواهد شد.
نباید فراموش کرد که این دو کشور به بازارهای سنگاپور، آمریکا و ژاپن وابستگی زیادی دارند و شرکای تجاری بزرگ یکدیگر هستند و این وضعیت را برای آنها بغرنج تر می کند.
جمهوری چک با 64 درصد، مجارستان با بیش از 65 درصد، اسلواکی با 67 درصد، تایوان با 67 درصد و لوکزامبورگ که در رده نخست آسیب پذیری قرار می گیرد با بیش از 70 درصد صادرات در زمینه های بانکی، خدمات، صنایع فولاد و آلومینیوم و بسیاری از بخش های صنعتی دیگر از نبرد تجاری چین و آمریکا و گسترش آن به بخش های دیگر دنیا متضرر خواهند شد زیرا تجارت گسترده تری با دنیا دارند.
از سوی دیگر داده های گمرک کل چین نشان می دهد حجم صادرات و واردات کالای چین در سال گذشته میلادی 27 تریلیون و 790 میلیارد یوان معادل 4 تریلیون دلار بوده است.
کارشناسان چینی می گویند 34 میلیارد دلار کالا چینی مشمول ارتقا نرخ عوارض گمرکی اعلام شده از سوی آمریکا، در کوتاه مدت تاثیرات چندانی بر رشد تجارت خارجی و رشد اقتصادی چین نخواهد گذاشت.
آنان معتقدند رشد اقتصاد چین در سال های اخیر در گرو افزایش تقاضای داخلی بوده است از این رو، در کوتاه مدت اقدام آمریکا بر رشد اقتصاد چین تاثیرات چندانی نمی گذارد از سوی دیگر، با توجه به آن که این 34 میلیارد دلار کالای چینی بسیار متنوع و مرتبط با صنایع و اصناف زیادی است، فقط برخی شرکت ها که بازارهای اصلی آن ها آمریکا است، لطمه سنگینی می ببینند اما هیچ صنعت یا صنفی تحت تاثیرات جدی قرار نخواهد گرفت.
'دونالد ترامپ' رییس جمهوری آمریکا روز گذشته (جمعه) با اعمال تعرفه بر روی 34 میلیارد دلار از کالاهای وارداتی چین عملا شروع یک «جنگ تجاری» با چین را کلید زد پکن نیز چند ساعت بعد در تقابل با آمریکا، 34 میلیارد دلار تعرفه 25 درصدی روی کالاهای وارداتی از این کشور اعمال کرد یعنی دقیقا همان مبلغی که آمریکا اعمال کرده بود.
گمرک چین اعلام کرد تعرفه های اعمال شده شامل 545 کالا به ارزش 34 میلیارد دلار است.
تعرفه های اعمال شده توسط آمریکا در مرحله نخست 25 درصد و شامل 818 نوع کالا از جمله خودروها و قطعات هواپیماها است قسمت دوم وضع مالیات اضافی بر کالاهای تجاری چین شامل 300 محصول به ارزش تقریبا 16 میلیارد دلار، هفته سوم این ماه اجرا می شود.
ترامپ اعلام کرده است در صورت واکنش متقابل چین به وضع مالیات اضافی٬ مجددا به اعمال تعرفه گمرکی به ارزش 200 میلیارد دلار خواهد پرداخت.
**آساق**1904**1337


گروه های زیر مجموعه بین‌الملل

بین‌الملل
بین‌الملل

آخرین اخبار

قایم موشک بازی با حیوانات
وقتی در دنیایی زندگی می‌کنید که هر لحظه ممکن است ناهار موجود دیگری شوید، داشتن مهارت‌های پنهان شدن، اهمیت ویژه‌ای پیدا می‌کند.‌ می‌توانید حیوانات را در تصاویر زیر پیدا کنید؟
رمان «خاما»؛ راوی قصه عاشقان تنها
یوسف علیخانی دل پردردی دارد؛ او به تجربه می‌گوید که گرچه همه ما تلاش می‌کنیم و مسئولان مدعی هستند که باید مردم کتاب بخوانند، اما تمام ساز وکار‌ها جوری چیده شده است که اصلا و ابدا جز کتابخوان‌های حرفه‌ای هیچ کس دیگری سمت کتاب نمی‌رود.
نگاهی به فیلم‌های روی پرده سینمای جهان
این هفته یک فیلم ترسناک به نام «اورلرد» نیز اکران گرفته که در دوران جنگ جهانی اول و در روز حمله متفقین به نرماندی فرانسه اتفاق می‌افتد.
نوزادان نارس؛ علل، نشانه‌ها و بیماری‌های آن‌ها
نوزادان نارس زودتراز نوزادان رسیده و کامل به دنیا می‌آیند. اگربارداری کمتر از ۳۷ هفته طول بکشد، نوزاد نارس خواهد بود، اما نوزادان رسیده ۳۷ تا ۴۲ هفته پس ازآخرین قاعدگی مادر متولد می‌شوند.
۵ برنامه تردمیل برای چربی سوزی و کاهش وزن
تمرینات تردمیل می‌تواند یکی از مؤثرترین فعالیت‌های ورزشی برای کالری سوزی باشد. اما چگونه؟ کلید این کار، تناوب در تمرین با برنامه تردمیل است.
غذا‌های خوشمزه با گل کلم
گل کلم فقط برای تهیه ترشی و شور نیست، غذا‌های خوشمزه‌ای هم می‌توان با آن پخت که در این مطلب تعدادی از آن‌ها را یاد می‌گیرید.
۵ کارگردان مطرح هالیوود که آگهی بازرگانی ساختند!
بسیاری از کارگردانان بزرگ سینمای هالیوود که فیلم‌های مهمی ساخته‌اند و در دنیای سینما اسم و رسمی دارند، در دوره‌ای از فعالیت هنری‌شان آگهی بازرگانی هم ساخته‌اند.
با ملکه‌های حال حاضر دنیا آشنا شوید
اگرچه امروزه اغلب کشور‌ها دیگر نظام پادشاهی ندارند، اما هنوز هم در نقاط مختلفی از دنیا خانواده‌های سلطنتی وجود دارند، با اینکه اغلب به طور رسمی حکومت نمی‌کنند و صرفاً مقامی تشریفاتی دارند.
مد‌های عروسی سال ۲۰۱۹
اگر قرار است که عروسی تان را در سال ۲۰۱۹ برگزار کنید و به دنبال آنید که چگونه برگزارش کنید، ما ایده‌های جالبی را برایتان آورده ایم. مد‌های عروسی سال ۲۰۱۹، از سال‌های قبل بسیار متفاوت است. اگر دوست دارید بدانید که چه چیز‌هایی در این سال مد می‌شود، با ما در ادامه مطلب همراه باشید.
لیزر مو‌های زائد، هزینه، مزایا و عوارض
قیمت لیزر مو‌های زائد برای تمام صورت و بدن از ۵۰۰ هزار تومان تا یک میلیون تومان برای هرجلسه لیزر بسته به نوع دستگاه لیزر و تعداد شات متفاوت است. مزایا و عوارض لیزر مو‌های زائد نسبت به رنگ پوست و ضخامت مو‌ها متفات است که از قبل باید بدانید.

پر بازدید ترین اخبار امروز

شوخی جالب شکیرا با جرارد پیکه
شکیرا همسر جرارد پیکه شرح جالبی برای عکسی که در توییتر همراه همسرش منتشر کرده، نوشته است.
تیپ بیش از حد شاد «شراره رخام» -عکس
شراره رخام با انتشار این عکس، صفحه شخصی خود را به روز کرد.
ایتالیاگردی زوج مشهور بازیگر با تیپی خاص-عکس
نرگس محمدی، بازیگر سریال پرطرفدار «ستایش» پُست زیر را منتشر کرد.
درخشش ستارگان موسیقی ایران در شب جشن استقلال لهستان
تهران- ایرنا- ارکستر نیلپر رویدادی که شاید بتوان آن را حلقه مفقوده کیفیت در ارکسترهای ایرانی دانست شنبه شب در تالار وحدت جشن صدمین سالگرد استقلال لهستان را گرامیداشت .
با ملکه‌های حال حاضر دنیا آشنا شوید
اگرچه امروزه اغلب کشور‌ها دیگر نظام پادشاهی ندارند، اما هنوز هم در نقاط مختلفی از دنیا خانواده‌های سلطنتی وجود دارند، با اینکه اغلب به طور رسمی حکومت نمی‌کنند و صرفاً مقامی تشریفاتی دارند.
رژیم سعودی ابزار توحش خود را از شمشیر به اره تغییر داده است
آمریکا قتل خاشقچی را پیگیری می کند
ترامپ ارزیابی سیا را زودهنگام توصیف کرد
وزارتخارجه آمریکا: در پرونده خاشقچی به نتیجه نهایی نرسیده ایم
یونانی ها پرچم آمریکا را به آتش کشیدند
ترامپ باب تعطیلی دولت آمریکا را باز نگه داشت
ترامپ: استرداد گولن به ترکیه در دست بررسی نیست
قرارداد تسلیحاتی بروکسل و واشنگتن، مغایر با منافع اروپا است
ترامپ مدعی بی گناهی ولیعهد عربستان در قتل خاشقچی شد
واشنگتن پست: خاشقچی پیش از مرگ با یک زن مصری ازدواج کرده بود