دماغ هایی که چشم ها را کور کرده اند

15:02 ۱۳۴ روز و ۱۸ ساعت پیش ایرنا 139 0
دماغ هایی که چشم ها را کور کرده اند

روزنامه محلی طلوع زاهدان روز شنبه /16 تیر 97 سرمقاله ای به قلم نرگس شجاعی فر سردبیر این روزنامه با عنوان «دماغ هایی که چشم ها را کور کرده اند» منتشر کرده است.

ایرنا

دراین مطلب آمده است: در سال های گذشته مبحث دروغ به عنوان یکی از مسائل و مشکلات اغلب مردم مطرح است و این که چرا بسیاری از مردم ما عادت کرده اند به راحتی دروغ بگویند، بی آن که دچار عذاب وجدان شوند و خاطرشان ذره ای مکدر؟!
آنچه که بر اساس آموزش ها از دوران کودکی در خانواده به همه داده می شود و بر همه روشن است این است که دروغ، کلید صندوق زشتی های دیگر است و اگر در جامعه ای رواج یابد، ریاکاری، خیانت در امانت، دزدی و اختلاس، بی عفتی و دیگر ناهنجاری ها هم می آید. این در حالی است که راستگویی به عنوان یک ارزش اخلاقی هم در باورهای دینی مورد تأکید است و هم در آموزه های ملی و تاریخی.
دروغ و میزان دروغ گفتن حکایت داستان پینوکیو است و در پس داستان یک عروسک خیمه شب بازی که سعی می کند پسر خوبی باشد٬ این داستان کودکانه درباره ی “خوب بودن”، که پر از درسهائی از قبیل “دروغ نگفتن” است، داستان و تصویر بی رحم داستان پینوکیو٬ یک منظره ی ترسناک و ظالمانه از دنیای مدرن ما را نمایش داده و حالا با یاد آن داستان کودکانه چه بسا دروغ هایی که از فرط زیاد شدن، دماغ ها چشم ها را کور کرده اند
در طول تاریخ؛ آنچه از ایرانیان یه یادگار مانده است صفاتی چون راستگویی و صداقت در گفتار و رفتار در نزد دیگر جوامع بوده و زبانزد عام و خاص بوده اند؛ برای مثال جمله فیثاغورث در کتابی را می خوانیم که درباره ایرانیان نوشته است از نظر ایرانیان؛ شرم آورترین کار در جهان این است که دروغ بگویند؛؛؛و راستی و حقیقت گویی از منش های شاخص ایرانیان است و آنها رباخور نیستند؛
در روابط اجتماعی و روزمره گاها شرایطی بوجود می آید که در این وضعیت ها افراد خود را ناتوان از گفتن حقیقت و کل حقیقت می یابند. و در اکثر موارد، بیان و توصیف واقعیت به نحوی غیر از آنچه واقعا هست را، سبب بهبود شرایط دانسته و خود را از مخمصه خلاص می یابند.
برای اکثر ما این مورد مصداق دارد که صداقت تنها یک مسئله اخلاقی است و آنچه برای ما تبدیل به عادت شده است به راحتی با شنیدن سخن دروغ و مواجه با فرد دروغگو با لبخند و بی تفاوت از کنار آن عبور میکنیم و متأسفانه شروع به توجیه این عمل ناپسند پرداخته و بدتر از آن در برخی موارد با رفتار و کردار خودمان افراد را نه تنها در راست گفتن تشویق نمیکنیم بلکه وادار به دروغگویی نیز میکنیم. البته در توضیح علل دروغگویی بر دو نکته تاکید دارد: «ما به دو دلیل دروغ می گوییم: 1. برای به دست آوردن یک موقعیت خوب؛ 2. برای اجتناب از یک وضعیت بدعدم صراحت و تعارفات در روابط اجتماعی و خوش آیند دیگران رفتار کردن و سخن گفتن و خوش آیند جلوه کردن از جمله دستورالعمل هایی هستند که کم و بیش در بسیاری جوامع به انسان ها آموخته می شوند.
در بیشتر موارد دروغ هایی که می گوییم را با نام دروغ های مصلحتی می دانیم و این دروغ ها برای این گفته می شوند که به ما به نحوی فرصت زندگی بدون خشونت و پرخاشگری دهند زیرا اغلب ترجیح می دهیم آنچه مورد پسند ماست را بشنویم تا واقعیت هایی که ممکن است تلخ جلوه کند.
دروغ دیگر مسئله ای پنهان در هیچ مورد نیست،از مسائل اجتماعی و عاطفی گرفته تا اقتصادی، علمی،سیاسی و.....
چه زندگی ها که برای موجه نشان دادن با دروغ شروع نمی شود همان ضرب المثل مشهور که خشت اول گر نهد معمار کج تا ثریا می رود دیوار کج را به همراه داشت. یا مسائل اقتصادی یا سیاسی که در سطح کلان نیز شاهد آن هستیم برای مثال در بحث تبلیغات نامزدهای انتخاباتی. آنچه دیده میشود نه تنها در این دوره بلکه در سنوات گذشته چه بسیار وعده هایی که تحقق نیافته....
وقتی مردم می بینند که که برخی از مسؤولان شان به راحتی دروغ می گویند و سریع در صورت انتشار مطلبشان تکذیب می کنند حتی با وجود عکس و فیلم، یادمان باشد تکرار دروغ خود باعث می شود تا حرف باورمان بشود.یا وجود اختلاس ها در بحث اقتصادی، یا چهره های دروغین و پشت نقاب در فضای مجازی و هزاران دروغ رواج یافته دیگر....
به این نکته توجه شود که حقیقت راه روشن است و مردم به دنبال صداقت حتی جان نیز می دهند و مثال بارز آن حرف و کلام امام (ره) در اوایل انقلاب است. تا هنگامی که دروغ هزینهای نداشته باشد و حتی منفعت کلانی برای دروغگو به بار آورد نه تنها دروغ از میان نخواهد رفت، بلکه هر روز گستردهتر هم خواهد شد. پس بر همه ماست که ابتدا، خود را ملزم به راستگویی کنیم و سپس بدان حد که از دست مان بر می آید، صداقت را ترویج دهیم چه بسا که در غیر این صورت، خودمان هم در منجلاب جامعه ای که به دروغ و عوارض بعدی گرفتار شده، غرق خواهیم شد و اینچنین خواهد شد که طیف وسیعی از ساختارهای اجتماعی و اقتصادی و سیاسی و فرهنگی را مبتلا و به خود معطوف بنماید؛ ودر ادامه نیز قبح و ماهیت ناپسندی آن عمل نیز در اجتماع شکسته می شود. آنچه به آن در این مطلب کوتاه پرداخته شد، تنها بخش کوچکی از علل رواج دروغ است که باعث شده در جامعه ما گسترده شود و اعتماد عمومی را در تمامی سطوح ،به نازل ترین حد خود برساند. گرچه که هنوز راستگویی هم قطعا وجود دارد ولی دروغ، حتی اندکش هم مهلک و زیان آور است. در پایان به کلام گهربار حضرت امیرالمومنین علی (ع) اشاره می کنم که میفرمایند: بزرگترین خطاها نزد خداوند زبان دروغپرداز است. یادمان باشد اگر واقعا سبک زندگی اسلامی بر گرفته از آیات و روایات در جامعه به خوبی محقق شود آن موقع است که دیگر بسیاری از نابسامانیها و معضلات اخلاقی در جامعه مرتفع خواهد شد.
8006**6081


گروه های زیر مجموعه فرهنگی هنری

ادبیات
ادبیات

آخرین اخبار

عاشقانه هایی که زندگی را به آتش می‌کشند
مجموعه داستان‌ خواب‌های مشکوک از سری کتاب‌های سمر (نسخه سیاه) به شمار می‌آید که توسط مصطفی علیزاده نوشته شده و نشر بان آن را منتشر کرده است.
ترسناک‌ترین فیلم‌های کره‌ای؛ ببینید و جیغ بکشید!
کشور‌های شرق دور مثل ژاپن و کره‌جنوبی هر یک با رویکرد‌های خاص خود، تقریبا از سال ۲۰۰۰ به صورت جدی وارد فیلم‌سازی در ژانر وحشت شده‌اند. البته بر‌عکس ژاپن که توانسته با استفاده از نگاه آتئیستی‌اش به مقوله ترس، سینمای خاص خود را پایه‌گذاری کند و حتی الگوی هالیوود در ژانر وحشت باشد، کره‌جنوبی با توجه به پیشینه و تاریخش، توفیق کمتری داشته است.
شکستن قولنج چه عوارضی دارد؟
شکستن قولنج جزو عادت‌های غلطی محسوب می‌شود که بین مردم بسیار رایج است. قولنج شکستن آسیب‌های جبران ناپذیری را به بدن وارد می‌کند. در ادامه به بررسی این موضوع می‌پردازیم که قولنج چیست و شکستن آن چه عوارضی دارد؟
سندروم سیندرلا؛ بیماری روانی میان دختران جوان
سندروم سیندرلا به معنی نداشتن استقلال و وابستگی مالی، عاطفی، فیزیکی و ... زنان به مردان است. کسانی که با این سندروم و عقده دست و پنجه نرم می‌کنند، افرادی هستند که تفکر غالب و هدف آن‌ها از ازدواج فقط فراهم شدن خواسته هایشان و رسیدن به کمبود‌های زندگی است.
دستور تهیه سوپ لازانیا؛ متفاوت، مقوی و خوشمزه
شاید برایتان عجیب باشد، اما واقعا غذای به نام سوپ لازانیا داریم این غذا بسیار مقوی و خوشمزه می‌باشد و کاملا متفاوت می‌باشد و می‌توانید از آن به عنوان یک پیش غذا یا غذای اصلی، چون از مواد مقوی درست می‌شود استفاده کنید.
طرز تهیه جغول بغول؛ خوراک خوشمزه جگر
جغول بغول یا خوراک جگر از آن دسته از غذا‌هایی می‌باشد که همه‌ی ما خورده ایم و از طعم و مزه‌ی آن خاطره داریم. دستور پخت آن نیز بسیاز ساده می‌باشد.
کی‌روش و محبوبیتی که رو به زوال است
روند دومینوی از دست رفتن محبوبیت کی‌روش، یا لااقل بخش زیادی از محبوبیتش، سرعت بالایی به خود گرفته.
جراحی زیبایی بینی؛ قیمت سال ۹۷ و جدیدترین انواع آن
جراحی زیبایی بینی یکی از رایج‌ترین جراحی‌هایی است که امروزه به‌خصوص در کشور ما انجام می‌شود. هزینه عمل بینی در ایران بسته به نوع بینی و منطقه جغرافیایی بین ۲ تا ۲۰ میلیون تومان متفاوت است. جراحی زیبایی بینی به دو روش باز و بسته انجام می‌شود.
عالیشاه: اجازه ندادند ۱۱ بازیکن داشته باشیم!
تیم فوتبال پرسپولیس با نایب‌قهرمانی در لیگ قهرمانان آسیا پایان خوبی در این رقابت‌ها برای خود ساخت و حالا از امروز مجددا وارد رقابت‌های لیگ برتر خواهد شد تا از دو عنوان قهرمانی متوالی خود در این رقابت‌ها دفاع کند.
فتحی و استقلال با مشکل جدیدی مواجه شدند
اواسط شهریورماه امسال بود که با اعلام امیرحسین فتحی سرپرست باشگاه استقلال، مدیران این باشگاه موفق شدند پرونده‌های بدهکاری خود را بدون مشکل به سرانجام برسانند.

پر بازدید ترین اخبار امروز

آغاز انهدام اهداف گروه‌های تروریستی در حومه ادلب سوریه
یک منبع نظامی سوری از آغاز انهدام اهداف گروه‌های تروریستی در حومه استان ادلب از سوی ارتش سوریه خبر داد.
عاشقانه هایی که زندگی را به آتش می‌کشند
مجموعه داستان‌ خواب‌های مشکوک از سری کتاب‌های سمر (نسخه سیاه) به شمار می‌آید که توسط مصطفی علیزاده نوشته شده و نشر بان آن را منتشر کرده است.
ترسناک‌ترین فیلم‌های کره‌ای؛ ببینید و جیغ بکشید!
کشور‌های شرق دور مثل ژاپن و کره‌جنوبی هر یک با رویکرد‌های خاص خود، تقریبا از سال ۲۰۰۰ به صورت جدی وارد فیلم‌سازی در ژانر وحشت شده‌اند. البته بر‌عکس ژاپن که توانسته با استفاده از نگاه آتئیستی‌اش به مقوله ترس، سینمای خاص خود را پایه‌گذاری کند و حتی الگوی هالیوود در ژانر وحشت باشد، کره‌جنوبی با توجه به پیشینه و تاریخش، توفیق کمتری داشته است.
شکستن قولنج چه عوارضی دارد؟
شکستن قولنج جزو عادت‌های غلطی محسوب می‌شود که بین مردم بسیار رایج است. قولنج شکستن آسیب‌های جبران ناپذیری را به بدن وارد می‌کند. در ادامه به بررسی این موضوع می‌پردازیم که قولنج چیست و شکستن آن چه عوارضی دارد؟
چرا «محله گل و بلبل» تکراری پخش می‌شد؟
صفحه اول روزنامه های اصفهان- دوشنبه 28 آبان
دلیل تعطیلی جشنواره مطبوعات و آخرین وضعیت وام خبرنگاران
انتخاب نماینده مدیران مسئول در هیات نظارت به مرحله دوم کشید
رسانه ها نقش کلیدی در بی اثر کردن توطئه های دشمن دارند
جای خالی بازی های کودکانه
اغلب رسانه های ما در کما هستند
جلو خان بعد از هفت ‌خان
تلویزیون «بالشت‌ها» را می‌خرد
روایتهای خواندنی از شکست حصرسوسنگرد که فتح الفتوح شد