دماغ هایی که چشم ها را کور کرده اند

15:02 ۲۲۴ روز و ۲۳ ساعت پیش ایرنا 195 0
دماغ هایی که چشم ها را کور کرده اند

روزنامه محلی طلوع زاهدان روز شنبه /16 تیر 97 سرمقاله ای به قلم نرگس شجاعی فر سردبیر این روزنامه با عنوان «دماغ هایی که چشم ها را کور کرده اند» منتشر کرده است.

ایرنا

دراین مطلب آمده است: در سال های گذشته مبحث دروغ به عنوان یکی از مسائل و مشکلات اغلب مردم مطرح است و این که چرا بسیاری از مردم ما عادت کرده اند به راحتی دروغ بگویند، بی آن که دچار عذاب وجدان شوند و خاطرشان ذره ای مکدر؟!
آنچه که بر اساس آموزش ها از دوران کودکی در خانواده به همه داده می شود و بر همه روشن است این است که دروغ، کلید صندوق زشتی های دیگر است و اگر در جامعه ای رواج یابد، ریاکاری، خیانت در امانت، دزدی و اختلاس، بی عفتی و دیگر ناهنجاری ها هم می آید. این در حالی است که راستگویی به عنوان یک ارزش اخلاقی هم در باورهای دینی مورد تأکید است و هم در آموزه های ملی و تاریخی.
دروغ و میزان دروغ گفتن حکایت داستان پینوکیو است و در پس داستان یک عروسک خیمه شب بازی که سعی می کند پسر خوبی باشد٬ این داستان کودکانه درباره ی “خوب بودن”، که پر از درسهائی از قبیل “دروغ نگفتن” است، داستان و تصویر بی رحم داستان پینوکیو٬ یک منظره ی ترسناک و ظالمانه از دنیای مدرن ما را نمایش داده و حالا با یاد آن داستان کودکانه چه بسا دروغ هایی که از فرط زیاد شدن، دماغ ها چشم ها را کور کرده اند
در طول تاریخ؛ آنچه از ایرانیان یه یادگار مانده است صفاتی چون راستگویی و صداقت در گفتار و رفتار در نزد دیگر جوامع بوده و زبانزد عام و خاص بوده اند؛ برای مثال جمله فیثاغورث در کتابی را می خوانیم که درباره ایرانیان نوشته است از نظر ایرانیان؛ شرم آورترین کار در جهان این است که دروغ بگویند؛؛؛و راستی و حقیقت گویی از منش های شاخص ایرانیان است و آنها رباخور نیستند؛
در روابط اجتماعی و روزمره گاها شرایطی بوجود می آید که در این وضعیت ها افراد خود را ناتوان از گفتن حقیقت و کل حقیقت می یابند. و در اکثر موارد، بیان و توصیف واقعیت به نحوی غیر از آنچه واقعا هست را، سبب بهبود شرایط دانسته و خود را از مخمصه خلاص می یابند.
برای اکثر ما این مورد مصداق دارد که صداقت تنها یک مسئله اخلاقی است و آنچه برای ما تبدیل به عادت شده است به راحتی با شنیدن سخن دروغ و مواجه با فرد دروغگو با لبخند و بی تفاوت از کنار آن عبور میکنیم و متأسفانه شروع به توجیه این عمل ناپسند پرداخته و بدتر از آن در برخی موارد با رفتار و کردار خودمان افراد را نه تنها در راست گفتن تشویق نمیکنیم بلکه وادار به دروغگویی نیز میکنیم. البته در توضیح علل دروغگویی بر دو نکته تاکید دارد: «ما به دو دلیل دروغ می گوییم: 1. برای به دست آوردن یک موقعیت خوب؛ 2. برای اجتناب از یک وضعیت بدعدم صراحت و تعارفات در روابط اجتماعی و خوش آیند دیگران رفتار کردن و سخن گفتن و خوش آیند جلوه کردن از جمله دستورالعمل هایی هستند که کم و بیش در بسیاری جوامع به انسان ها آموخته می شوند.
در بیشتر موارد دروغ هایی که می گوییم را با نام دروغ های مصلحتی می دانیم و این دروغ ها برای این گفته می شوند که به ما به نحوی فرصت زندگی بدون خشونت و پرخاشگری دهند زیرا اغلب ترجیح می دهیم آنچه مورد پسند ماست را بشنویم تا واقعیت هایی که ممکن است تلخ جلوه کند.
دروغ دیگر مسئله ای پنهان در هیچ مورد نیست،از مسائل اجتماعی و عاطفی گرفته تا اقتصادی، علمی،سیاسی و.....
چه زندگی ها که برای موجه نشان دادن با دروغ شروع نمی شود همان ضرب المثل مشهور که خشت اول گر نهد معمار کج تا ثریا می رود دیوار کج را به همراه داشت. یا مسائل اقتصادی یا سیاسی که در سطح کلان نیز شاهد آن هستیم برای مثال در بحث تبلیغات نامزدهای انتخاباتی. آنچه دیده میشود نه تنها در این دوره بلکه در سنوات گذشته چه بسیار وعده هایی که تحقق نیافته....
وقتی مردم می بینند که که برخی از مسؤولان شان به راحتی دروغ می گویند و سریع در صورت انتشار مطلبشان تکذیب می کنند حتی با وجود عکس و فیلم، یادمان باشد تکرار دروغ خود باعث می شود تا حرف باورمان بشود.یا وجود اختلاس ها در بحث اقتصادی، یا چهره های دروغین و پشت نقاب در فضای مجازی و هزاران دروغ رواج یافته دیگر....
به این نکته توجه شود که حقیقت راه روشن است و مردم به دنبال صداقت حتی جان نیز می دهند و مثال بارز آن حرف و کلام امام (ره) در اوایل انقلاب است. تا هنگامی که دروغ هزینهای نداشته باشد و حتی منفعت کلانی برای دروغگو به بار آورد نه تنها دروغ از میان نخواهد رفت، بلکه هر روز گستردهتر هم خواهد شد. پس بر همه ماست که ابتدا، خود را ملزم به راستگویی کنیم و سپس بدان حد که از دست مان بر می آید، صداقت را ترویج دهیم چه بسا که در غیر این صورت، خودمان هم در منجلاب جامعه ای که به دروغ و عوارض بعدی گرفتار شده، غرق خواهیم شد و اینچنین خواهد شد که طیف وسیعی از ساختارهای اجتماعی و اقتصادی و سیاسی و فرهنگی را مبتلا و به خود معطوف بنماید؛ ودر ادامه نیز قبح و ماهیت ناپسندی آن عمل نیز در اجتماع شکسته می شود. آنچه به آن در این مطلب کوتاه پرداخته شد، تنها بخش کوچکی از علل رواج دروغ است که باعث شده در جامعه ما گسترده شود و اعتماد عمومی را در تمامی سطوح ،به نازل ترین حد خود برساند. گرچه که هنوز راستگویی هم قطعا وجود دارد ولی دروغ، حتی اندکش هم مهلک و زیان آور است. در پایان به کلام گهربار حضرت امیرالمومنین علی (ع) اشاره می کنم که میفرمایند: بزرگترین خطاها نزد خداوند زبان دروغپرداز است. یادمان باشد اگر واقعا سبک زندگی اسلامی بر گرفته از آیات و روایات در جامعه به خوبی محقق شود آن موقع است که دیگر بسیاری از نابسامانیها و معضلات اخلاقی در جامعه مرتفع خواهد شد.
8006**6081


گروه های زیر مجموعه فرهنگی هنری

عمومی
عمومی

آخرین اخبار

فروش خودرو به صورت آنلاین، رایگان و بدون دردسر
شاید شما هم حداقل یک‌بار با مسئله فروش خودرو روبرو شده باشید. اگر زمانی هر خودرویی که می‌خریدید به اصطلاح سه سوته به پول تبدیل می‌شد اما امروزه آشفته‌بازار خودروهای دست دوم و کارکرده باعث شده تا فروش خودرو به امری پردردسر تبدیل شود.
اقامت رایگان در هتل‌های استانبول، برای مسافران ایرانی آمریکا و کانادا
برای مسافرانی که قصد سفر به آمریکا و کانادا را دارند یک خبر خوب داریم.
خطر لغو کانال مالی
«اخیراً گروه اقدام مالی برخی از کشورها از جمله عربستان را در لیست سیاه قرار داده است. با ما نباید در حد عربستان برخورد شود و به لیست سیاه برگردیم.»
ویدئو - تشییع پیکر همسر دکتر شریعتی از کنار حسینیه ارشاد
پیکر پوران شریعت رضوی همسر مرحوم دکتر علی شریعتی، صبح یکشنبه (۲۸ بهمن) تشییع شد. این مراسم قرار بود از حسینیه ارشاد تهران برگزار شود اما در ابتدای مراسم اعلام شد که با این مسأله مخالفت شده و ناگزیر، این مراسم از کنار و در محوطه بیرونی همان محلی که روزگاری با نام علی شریعتی عجین شده بود، برگزار شد. پوران شریعت رضوی روز جمعه (۲۶ بهمن) درگذشت و پیکر او بعد از مراسم تشییع و قرائت نماز توسط حجت‌الاسلام احمد منتظری در امامزاده عبدالله شهرری به خاک سپرده شد.
سازمان حمل و نقل شهرداری تهران مستقل می شود
تهران- ایرنا- محسن پورسیدآقایی معاون حمل و نقل و ترافیک شهرداری تهران با صدور حکمی یوسف حجت را به عنوان جانشین سازمان حمل و نقل و ترافیک شهرداری به منظور پیگیری امور اداری مربوط به استقلال این سازمان منصوب کرد.
اقتدار ایران اسلامی مدیون خون شهداست
اصفهان- ایرنا- معاون آموزش و تربیت دفتر عقیدتی سیاسی فرماندهی کل قوا گفت: آرامش و اقتدار امروز حاکم در ایران اسلامی را مدیون خون شهدا هستیم.
حاج یوسف‌زاده: تعطیلی اردوها سبب افت عملکرد جودوکاران شده است
سرمربی تیم ملی جودوی نابینایان و کم‌بینایان از برگزاری اردوی نابینایان و کم‌بینایان بعد از ۴ ماه تعطیلی در مجموعه ورزشی آزادی خبر داد و گفت: متاسفانه ۴ ماه تعطیلی اردوها سبب شده تا جودوکاران از نظر عملکردی دچار افت شوند که امیدوارم تا قبل از اعزام به مسابقات گرند اسلم باکو که اردیبهشت برگزار می‌شود، تیم را به اوج آمادگی برسانیم.
رتبه استاندارد ایران در جهان ارتقا یافت
گناوه- ایرنا- مدیرکل هماهنگی امور استان های سازمان ملی استاندارد ایران گفت: این سازمان در سطوح بین المللی باوجود مشکلات و تنگناها به موفقیت هایی مهم نایل شده و امسال در بین 163 کشور عضو سازمان جهانی استاندارد از رتبه 32 به 21 ارتقا یافت.
قیام 29 بهمن تبریز؛ نماد هویت طلبی دینی
تبریز-ایرنا- قیام تاریخی 29 بهمن سال 1356 مردم تبریز از ابعاد و زوایای مختلفی قابل بررسی است، اما ویژگی اصلی آن، هویت طلبی دینی قیام کنندگان به زعامت آیت الله قاضی طباطبائی است.
نوار شکست تیم نیما عالمیان همچنان ادامه دارد
تیم نیما عالمیان بازی خود را درهفته دوازدهم لیگ برتر تنیس روی میزفرانسه وا گذار کرد.

پر بازدید ترین اخبار امروز

تعامل دانشگاه و جامعه برنامه‌ریزی نیاز دارد؛دستوری نیست-دلیل اثرگذارنبودن پروژه‌های علوم‌انسانی
رئیس مرکز تحقیقات سیاست علمی کشور با بیان اینکه این نگرش که دانشگاه‌ها تنها در توسعه مرزهای دانش به صورت جزیره‌ای مؤثر باشند، مطرود است، گفت: اگر دانشگاه می‌خواهد بماند، متحول شود و ارتقا یابد، مسیر ناگزیر آن پیوند با جامعه است و اکنون که ۴۰ سال تجربه را پشت سر داریم، باید در این زمینه اولویت‌بندی‌های واقعی را شناسایی و خلاءها و به هم ریختگی‌های روابطی که موجود است را ساماندهی کنیم.
هنرمندان معلول دیر بوشهر6 مقام کسب کردند
بوشهر- ایرنا- رئیس هیات مدیره انجمن معلولان شهرستان دیر استان بوشهر گفت: هنرمندان بازیگر معلول این شهرستان در جشنواره منطقه ای تئاتر مهر آیین خلیج فارس 6 مقام کسب کردند.
آغاز مهلت مجدد ثبت نام آزمون ارشد از امروز
مشاور عالی سازمان سنجش آموزش کشور از آغاز ثبت نام مجدد آزمون کارشناسی ارشد از امروز ۲۸ بهمن خبر داد.
مرد ژاپنی که خودش را به یک عروسک زنده تبدیل کرد
مدل و هنرمند ژاپنی «مت کوواتا» در سال‌های اخیر با تغییرات ظاهری خود توجه زیادی را جلب کرده است. این پسر ۲۴ ساله ژاپنی خودش را به یک عروسک زنده تبدیل کرده است.
وحدت رسانه ها عامل اصلی مقابله با هجمه روانی دشمنان است
یزد نو دیگری برای یزدی ها ‏در جزیره قشم ‏
تصویربرداری سریال «گاندو» در ترکیه ادامه دارد + عکس
۷ هزارمین شماره روزنامه «ایران» منتشر شد
ساخت سریال‌های «موسی (ع)» و «سلمان فارسی» با فرمت جدید
تیترهای 28 بهمن ماه روزنامه افکار مردم
کاسبی عجیب با زندانیان بزرگ
هادی‌آباد؛ انباشت مشکلات 50 ساله در یک محله
نیاز پایتخت به بیداری
35 سال فعالیت در مسیر دشوار اطلاع رسانی