دهه کرامت باید به کمک امیدآفرینی وگسترش نشاط اجتماعی بیاید

18:05 ۲۲۴ روز و ۱۹ ساعت پیش ایرنا 421 0
دهه کرامت باید به کمک امیدآفرینی وگسترش نشاط اجتماعی بیاید

تهران – ایرنا – وزیرفرهنگ وارشاد اسلامی به تلاش دشمن برای ایجاد یأس‌ و افزایش ناامیدی‌ درکشور اشاره کرد و افزود: دهه کرامت در چنین وضعیتی باید به کمک امیدآفرینی، نشاط اجتماعی وگسترش آن در جامعه بیاید.

ایرنا

به گزارش عصریکشنبه خبرنگار فرهنگی ایرنا، سیدعباس صالحی در نشست شورای هماهنگی بزرگداشت دهه کرامت، زمان‌های مبارک و متبرک را یکی از سرمایه‌های اجتماعی و معنوی هر جامعه‌ای برشمرد و گفت: از آن جا که این روزها با حافظه و سابقه تاریخی همراه هستند یک سرمایه، ذخیره و منبع اجتماعی به شمار می‌آیند.
وی دهه کرامت را سنجشی برای تبدیل زمان‌های مبارک و متبرک به ذخیره و منبع عظیم اجتماعی معرفی کرد و اظهار داشت: حضرت امام رضا (ع) و حضرت معصومه (س) سرمایه‌های اجتماعی و معنوی عظیمی هستند که از گذشتگان به دست ما رسیده‌ و ما باید این سرمایه‌های عظیم را در راستای کارکردهای اجتماعی مورد استفاده قرار دهیم.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در ادامه با اشاره به انتخاب شعار «خدمت کریمانه به رسم اهل بیت (ع)» به عنوان شعار دهه کرامت در سال 1397، گفت: جامعه ما کارکردگرا شده است و به دنبال این است که بداند مناسبت‌ها و زمان‌های مبارک و متبرک مانند دهه کرامت چه تاثیری در زندگی و جامعه ما دارد.
صالحی اظهار کرد: هر اندازه مناسبت‌های دینی و زمان‌های مختلف را با کارکردهای اجتماعی همراه کنیم، در تعمیق و تثبیت باورهای دینی مردم اثرگذارتر خواهد بود و در همین راستا انتظار دارم دستاوردهای دهه کرامت در حوزه خدمت کریمانه پس از پایان این دهه به طور عملیاتی و شفاف ارائه شود.
وی با بیان اینکه گاهی شعارهای مطرح در کشور در حد همان شعار باقی مانده و دستاورد و کارکرداجتماعی مشخصی ندارد، گفت: باید مراقب بود شعار دهه کرامت در سال 1397 در حد شعار باقی نماند و دستاوردهای آن را در گسترش خدمت کریمانه در کشور مشاهده کنیم.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در ادامه با تأکید بر اهمیت برنامه‌ریزی در هر موضوعی برای رسیدن به نتایج مفید و کاربردی، خاطرنشان کرد: برنامه‌ریزی برای تبدیل مناسبت‌های دینی و زمان‌های مقدس و مبارک به سرمایه‌های سرشار و عینی اجتماعی ضروری است، همان‌طور که نفت از ابتدا ثروت به حساب نمی‌آمد بلکه پس از اکتشاف، تاسیس پالایشگاه‌ها و تبدیل نفت به فرآورده‌های مفید این سرمایه به ثروت اجتماعی و مادی تبدیل شد.
صالحی ادامه داد: شورای هماهنگی بزرگداشت دهه کرامت باید در طول سال و نه صرفا در دو ماه منتهی به دهه کرامت برنامه‌ریزی داشته باشد، ضمن اینکه دبیرخانه آن باید از ظرفیت هیئت‌های اندیشه‌ورز و هفت کارگروه این شورا استفاده کند و برای برگزاری برنامه‌های دهه کرامت برنامه‌ریزی دقیقی داشته باشد.
وی گفت: شورای هماهنگی بزرگداشت دهه کرامت نیازمند کارهای پژوهشی دقیق و تبیین دستاوردهای این میزان برنامه‌هایی است که اعتاب مقدسه و دستگاه‌های مختلف در دهه کرامت انجام می‌دهند.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، در ادامه با اشاره به ریشه‌دار بودن فرهنگ سوگ در تاریخ ایرانیان، اظهار کرد: «تخلیه روانی» یکی از دستاوردهای فرهنگ سوگ است که ما نباید اهمیت آن را نادیده بگیریم.
صالحی ادامه داد: آنچه در این میان جای خالی آن احساس می‌شود توازن میان دو فرهنگ سوگ و شادی است، بنابراین یکی از اهداف دهه کرامت باید ارتقای فرهنگ نشاط و شادی در جامعه باشد.
وی با اشاره به تلاش دشمن برای یأس‌پراکنی و افزایش ناامیدی‌ در کشور، بیان کرد: دهه کرامت در چنین وضعیتی باید فضای امید، نشاط اجتماعی و شادی را در جامعه گسترش دهد.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، افزود: دهه کرامت باید به کمک امید‌آفرینی، نشاط‌‌‌ زایی و شادی‌پراکنی در کشور بیاید.
براساس اعلام وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، در ادامه این نشست هریک از اعضای شورای هماهنگی بزرگداشت دهه کرامت مطالبی را پیرامون مسائل مختلف این دهه و اعلام مهم‌ترین برنامه‌های خود در دهه کرامت سال 1397عنوان کردند.
نشست شورای هماهنگی بزرگداشت دهه کرامت با حضور دبیر ستاد عالی هماهنگی و نظارت بر کانون‌های فرهنگی هنری مساجد کشور، نمایندگان آستان قدس رضوی، آستانه مقدسه حضرت فاطمه معصومه (ع) حرم مطهر حضرت احمد بن موسی شاهچراغ (ع) و آستان مقدس حضرت عبدالعظیم الحسنی (ع) و همچنین 31 دستگاه عضو این شورا برگزار شد.

** آشنایی اجمالی با دهه کرامت
به گزارش ایرنا، فاصله زمانی یکم ذی القعده سالروز ولادت کریمه اهل بیت حضرت معصومه (س)، تا یازدهم ذی القعده سالروز ولادت ثامن الائمه شمس الشموس عالم آل محمد حضرت امام رضا (ع) با عنوان دهه کرامت نامگذاری شده که جشن ها و آیین های شادباش و معنوی ملهم از آموزه های رضوی در سراسر ایران اسلامی و خارج از کشور به یمن قدوم موالید نورانی، برگزار می شود.
برنامه ریزی، سیاستگذاری و هماهنگی برنامه های مردمی جشنواره بین المللی امام رضا (علیه السلام) در دهه کرامت توسط شورای هماهنگی جشن های مردمی دهه کرامت صورت می گیرد. در حال حاضر بیش از 30 دستگاه، نهاد و تشکل های مردمی و فرهنگی عضویت دارند و با مسئولیت ستاد عالی کانون های فرهنگی و هنری مساجد کشور عهده دار ساماندهی جشن های این ایام به شمار می آید.
دهه کرامت یادآور لطیف‌ترین علائق و مهر و وفاهای کم‌نظیر یک خواهر نسبت به مقام شامخ و معنوی برادر است. مهر و وفایی که خواهر مهربان و دلداده را به هجرت وادار نموده و غربت و بیماری و مرگ در فصل جوانی را برای او آسان کرده است.
مهربانی که جز در مورد امام حسین و حضرت زینب (ع) سابقه ندارد.
دهه کرامت تداعی کننده عزم و قاطعیت و اراده آهنین زنان بزرگ و بانوان والامقام و گرانقدر جهان می‌باشد.
همزمان با دهه کرامت، شانزدهمین جشنواره بین‌المللی امام رضا(ع) ۲۳ تیر ماه تا دوم مرداد ماه در ۳۱ استان کشور و شهرهای مختلف جهان با حضور مسئولان کشور برگزار می‌شود.
فراهنگ ** 1355 **1418


گروه های زیر مجموعه فرهنگی هنری

فرهنگ حماسه
فرهنگ حماسه

آخرین اخبار

تاکید استاندار کردستان بر برگزاری شکوهمند کنگرە ۵۴۰۰ شهید
استاندار کردستان بر برگزاری شکوهمند کنگرە ۵۴۰۰ شهید استان با بهرەگیری از همە توان و امکانات تاکید کرد.
یورو رشد کرد-قیمت ارز مسافرتی در 28 بهمن 97
شعب منتخب بانکی امروز قیمت فروش ارز مسافرتی را بدون کارمزد ۱۴ هزار و ۱۱۱ تومان اعلام کرده‌اند.
60 واحد تولیدی راکد در البرز به چرخه تولید بازگشت داده شد
کرج - ایرنا - مدیر عامل شرکت شهرک های صنعتی البرز گفت: امسال 60 واحدتولیدی صنعتی راکد و نیمه تعطیل استان به چرخه تولید بازگشت داده شد.
تصویربرداری سریال «گاندو» در ترکیه ادامه دارد + عکس
سریال «گاندو» که تابستان امسال کار خود را در تهران آغاز کرده بود، این روزها در حال ضبط سکانس‌های خارجی خود در کشور ترکیه است.
هرمزگان در تولید قیر رتبه نخست ایران را دارد
بندرعباس- ایرنا- رییس اداره صنایع غیر فلزی سازمان صنعت، معدن و تجارت هرمزگان گفت: این استان با دارا بودن 24 واحد تولیدی قیر و ظرفیت تولید سالانه 6 میلیون و 700 هزار تن، رتبه نخست را در ایران دارد.
روش جدید توزیع گوشت تنظیم بازار
یک منبع آگاه اعلام کرد: روش جدید توزیع گوشت تنظیم بازاری امروز ابلاغ می‌شود.
موراتا: اتلتیکو در لالیگا و CL برای قهرمانی می‌جنگد
مهاجم اتلتیکو مادرید می‌گوید این تیم تا لحظه آخر پا پس نخواهد کشید و چه در لالیگا و چه در لیگ قهرمانان اروپا با تمام قوا برای قهرمانی تلاش خواهد کرد.
۷ هزارمین شماره روزنامه «ایران» منتشر شد
روزنامه «ایران» که کمتر از یک ماه پیش ۲۵ سالگی خود را جشن گرفته بود، امروز (۲۸ بهمن ماه) هفت هزارمین نسخه را به چاپ رساند.
سهمیه گوشت در خلخال بر اساس شاخص جمعیت تخصیص یابد
اردبیل - ایرنا - فرماندار خلخال گفت: ضعف بازرسی و نظارت بر کالا‌ها و مایحتاج عمومی ارسالی از مرکز استان برای مردم این شهرستان باید برطرف و سهیمه گوشت نیز بر اساس شاخص جمعیت تخصیص یابد.
درآمد ۲۰ میلیارد دلاری امارات از سوخت‌ کشتی‌‌های خلیج فارس
رئیس کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه از ظرفیت سوخت‌رسانی به کشتی‌ها غافل مانده‌ایم، گفت: امارات سالانه ۲۰ میلیارد دلار از محل سوخت‌رسانی به کشتی‌های منطقه درآمد دارد و این ده‌ها برابر اعتبارات عمرانی ماست.

پر بازدید ترین اخبار امروز

تعامل دانشگاه و جامعه برنامه‌ریزی نیاز دارد؛دستوری نیست-دلیل اثرگذارنبودن پروژه‌های علوم‌انسانی
رئیس مرکز تحقیقات سیاست علمی کشور با بیان اینکه این نگرش که دانشگاه‌ها تنها در توسعه مرزهای دانش به صورت جزیره‌ای مؤثر باشند، مطرود است، گفت: اگر دانشگاه می‌خواهد بماند، متحول شود و ارتقا یابد، مسیر ناگزیر آن پیوند با جامعه است و اکنون که ۴۰ سال تجربه را پشت سر داریم، باید در این زمینه اولویت‌بندی‌های واقعی را شناسایی و خلاءها و به هم ریختگی‌های روابطی که موجود است را ساماندهی کنیم.
هنرمندان معلول دیر بوشهر6 مقام کسب کردند
بوشهر- ایرنا- رئیس هیات مدیره انجمن معلولان شهرستان دیر استان بوشهر گفت: هنرمندان بازیگر معلول این شهرستان در جشنواره منطقه ای تئاتر مهر آیین خلیج فارس 6 مقام کسب کردند.
آغاز مهلت مجدد ثبت نام آزمون ارشد از امروز
مشاور عالی سازمان سنجش آموزش کشور از آغاز ثبت نام مجدد آزمون کارشناسی ارشد از امروز ۲۸ بهمن خبر داد.
مرد ژاپنی که خودش را به یک عروسک زنده تبدیل کرد
مدل و هنرمند ژاپنی «مت کوواتا» در سال‌های اخیر با تغییرات ظاهری خود توجه زیادی را جلب کرده است. این پسر ۲۴ ساله ژاپنی خودش را به یک عروسک زنده تبدیل کرده است.
اعضای کانون اردبیل در مسابقات بین المللی درخشیدند
فرهنگ و هنر ، زبان مشترک دو ملت ایران و بوسنی
برگزیدگان شانزدهمین دوره حامیان نسخ خطی معرفی شدند
حفظ وانتقال نسخ خطی به نسل‌های آینده حائز اهمیت است
گذر «فرهنگ و هنر» در شهر ری راه اندازی می شود
اخوت دینی میان ملت‌ ایران و عراق تقویت شود
نمایشگاه آثار منتخب جشنواره قرآن و عترت در گرمه گشایش یافت
ماندگاری: کتاب باید همراه همیشگی مردم باشد
جشنواره داستان و نمایشنامه نویسی در هرسین برگزار می شود
فریبا کلهر به دنبال احیای سنت استاد و شاگردی نویسندگی در تورنتو