بحران آب و تظاهرات برای شوری خاک

16:00 ۷۹ روز و ۱۳ ساعت پیش ایرنا 71 0
بحران آب و تظاهرات برای شوری خاک

بغداد – ایرنا – دهها شهروند عراقی در شهرستان ابوخصیب جنوب استان بصره درحالی علیه شوری خاک و نابودی زمین های کشاورزی تظاهرات کردند که به گفته مسوولان، بحران آب در این کشور امسال به اوج خود رسیده است.

ایرنا

به گزارش ایرنا، روز جمعه در حالی شهروندان خشمگین با راه اندازی تظاهرات، دولت های مرکزی و محلی را به کوتاهی و ناتوانی در ارائه خدمات اساسی متهم کردند که یک موسسه بین المللی هواشناسی اعلام کرد از 15 شهر جهان که گرمترین نقاط بوده اند، هشت شهر مربوط به عراق است.
طبق جدول منتشر شده از سوی ایستگاه آب و هوایی 'بلاسیرویلی' در کالیفرنیای آمریکا در روز جمعه 15 تیرماه 97 هشت شهر عراق شامل بدره 51، خانقین 51، ناصریه 50.5، عماره 50.4، بصره 50، عمادیه 49.7، تکریت 49.5 و کوت 49.4 درجه سانتیگراد از گرمترین شهرهای جهان بوده اند.
کاهش بارندگی در عراق و کشورهای اطراف که موجب افت شدید سطح سرشاخه های تغذیه کننده دجله و فرات و نیز شط العرب (اروند رود) شده است، افزایش درجه حرارات و تبخیر آب و پیشروی دریا از عواملی است که اهالی بصره آن را عامل پیشروی شوری خاک و از بین رفتن صدها هکتار زمین کشاورزی و باغ و نخلستان می دانند و دولت را متهم می کنند در رفع این مشکل حیاتی کوتاهی می کند.
درهمین راستا تظاهر کنندگان خشمگین در منطقه الصنکر در شهرستان ابوخصیب در اعتراض به بحران شوری آب و بدتر شدن وضعیت ارائه خدمات اساسی، به خیابان ها آمدند و چند لاستیک خودرو را به نشانه اعتراض آتش زدند.
تظاهر کنندگان در طول تظاهرات خود، شعارهایی در توصیف مشکلات ناشی از شبکه های آب رسانی و آب های آلوده و بسیار شور دریا به جای آب شیرین سر دادند.
معترضان خواستار اعلام بصره به عنوان استان بحران زده و تسریع در ایجاد راه و حل های اساسی برای رفع این بحران شدند.
وزارت منابع آب عراق نیز پیش تر اعلام کرده بود که شوری رودخانه شط العرب (اروند رود) به سطح بالایی رسیده است و نمی توان همچون گذشته از آن استفاده های معمول را در استان بصره انجام داد.
بر اساس گزارش این وزارتخانه، به دلیل بالا رفتن سطح شوری آب شط العرب نمی توان استفاده معمول از آب آن را ادامه داد و استان بصره از این وضعیت غم انگیز رنج می برد.
وی توضیح داد که غلظت شوری آب در منطقه سیحان مصب تاریخی رود کارون به شط العرب (اروند رود) به 25 هزار پی پی ام رسیده است.
به زعم وزارت منابع عراق شوری شط العرب به دو عامل رها شدن آب های شور از طرف ایران به این رودخانه و نیز مد بالای آب دریا به سوی مرکز شهر بصره باز می گردد.
کارشناسان و فعالان اجتماعی در عراق، برخی مسوولان عراقی را متهم می کنند بجای مذاکره بر اساس توافق های دو جانبه با کشورهای همسایه در خصوص سهمیه بندی رودخانه های مشترک، به طرح اتهامات کلی و یکطرفه بسنده می کنند.
برخی دیگر نیز با اشاره به این که کاهش شدید میزان آب ورودی دجله از سوی ترکیه بویژه با احداث سد ایلسیو مهمترین عامل کم آبی در عراق است، رسانه ها و دولت را به چشم پوشی از این عامل مهم بدلیل ملاحظات سیاسی متهم می کنند.
درهمین حال 'حیدرالعبادی' نخست وزیر عراق هفته گذشته اعلام کرد که برای تامین سهم آب کشاورزی عراق درحال مذاکره با ایران و ترکیه هستیم و از این بابت به مردم اطمینان می دهیم.
پیش تر مشاور وزارت منابع آب عراق اعلام کرده بود که به دلیل کاهش مقدار بارش باران در این کشور، هشت میلیارد متر مکعب از ذخایر استراتژیک عراق نسبت به سال های قبل کم شده است.
'ظافر عبدالله حسین' گفته بود عراق در فصل تابستان کنونی از بحران آب رنج می برد.
وی درعین حال گفت که این وزارتخانه با دیگر سازمان های ذیربط در کشور برای غلبه بر بحران آب در حال همکاری و هماهنگی است
ظاهر عبدالله، دلیل اصلی کمبود آب در فصل تابستان کنونی را کاهش 40 درصدی میزان بارش باران در حوزه رودخانه های دجله و فرات نسبت به میزان متوسط در ده سال گذشته عنوان کرد.
وی کاهش هشت میلیارد متر مکعبی ذخایر استراتژیک آب عراق را یک کمبود بزرگ خواند و نسبت به تبعات و عوارض آن هشدار داد.
وی با اشاره به این که بسیاری از شاخص های کنونی نشان دهنده آن است که عراق در تابستان جاری (بویژه در دوران گرمای بسیار شدیدتر در ماههای مرداد و شهریور) از کمبود آب رنج می برد در عین حال گفت که تدابیر و اقدامات لازم انجام شده تا شهروندان عراق با کمبود آب مواجه نشوند.
ظاهر عبدالله در ادامه گفت: چیزی که از آن اطمینان داریم تامین آب آشامیدنی شهروندان است اما با این حال تامین آب آشامیدنی در مناطق دور دست همچنان یک مشکل جدی است.
مشاور وزارت منابع آب در مورد تاثیر کاهش منابع آب بر بخش کشاورزی گفت: 75 درصد منابع آب عراق در بخش کشاورزی مصرف می شود و این وزارتخانه بر کم و کیف مصرف آن اشراف و مسوولیتی ندارد بلکه فقط مسوول تامین نیازهای آبی و توزیع در این بخش می باشد.
وی تاکید کرد که سهمیه بندی آب که امسال توسط این وزارت اعمال می شود حفظ بیش از نیم میلیون هکتار از باغ های عراق و نیز آبیاری 150 هزار هکتار از زمین های کشاورزی و مزارع صیفی جات را تامین می کند که این رقم تنها معادل نیمی از حجم برنامه کشاورزی برای فصل تابستان امسال می باشد.
خاورم*4**380**


گروه های زیر مجموعه اقتصادی

عمومی
عمومی

آخرین اخبار

گوگل ۲۰ ساله شد
مراسم 20 سالگی گوگل در سان‌فرانسیسکو امروز دوشنبه در حالی برگزار شد که از جستجو روی اینترنت تبدیل به غول همه‌کاره شده که زندگی روزانه مردم بدان وابسته شده است.
واکنش روحانی به ادعای یک مقام آمریکایی
رئیس جمهوری اسلامی ایران در واکنش به ادعای یک مقام آمریکایی در مورد نقش دولت ایران در حمله تروریستی اخیر در اهواز، به ماجرای تروریستی ۱۱ سپتامبر ۲۰۰۱ در آمریکا اشاره کرد.
ترافیک سنگین در محورهای کرج، چالوس و هراز
رئیس مرکز کنترل و ترافیک پلیس راهور از ترافیک سنگین در آزادراه کرج، قزوین، و محور چالوس به دلیل ریزش کوه خبر داد.
کشف گور چکمه‌ای در کاشان
کاوش‌های باستان‌شناسی در محوطه «استرک جوشقان» که همراه با دوره آموزشی با حضور اساتید بین‌المللی در حال انجام است به کشف ۱۲گور از نوع چکمه‌ای، بقایایی از دوره برنز تا آهن، ظروف سفالی خاکستری‌ و مهره‌هایی از جنس سنگ و عقیق منجر شد.
بزرگترین خطر تهدیدکننده دین
یک پژوهشگر مسائل تاریخ اسلام گفت: بزرگترین خطری که دین را تهدید می‌کند این است که دین تحت‌الشعاع مناسک خود قرار می‌گیرد و امروز ما به طور جدی با چنین تهدیدی مواجه هستیم.
لغو اعزام‌ها به خاطر قیمت ارز- بدمینتون‌بازان ایران از سهمیه المپیک دورتر می‌شوند
با اعزام نشدن بدمینتون بازان به دو مسابقه ای که فدراسیون قبلا اعلام کرده بود، به نظر می‌رسد بازیکنان ایران اگر بخواهند قدم در راه کسب سهمیه المپیک بگذارند نباید چندان روی اعزام های فدراسیون حسابی باز کنند.
مظلومی: با ۴ برد، این عدد را نماد خود کردیم- استقلال قبلا از این بدتر هم بوده است
پرویز مظلومی معتقد است پیروزی در داربی می‌تواند کلید قهرمانی یا بالانشینی استقلال در جدول باشد.
زادمهر: هافبک‌ها در داربی تعیین کننده هستند
یک پیشکسوت باشگاه پرسپولیس می‌گوید تیمی که بتواند خط هافبک تیم مقابلش را کنترل کند می‌تواند در داربی موفق باشد.
تکذیب شایعه باز کردن مرزهای ترانزیت موادمخدر از سوی ایران به سمت اروپا
سخنگوی ستاد مبارزه با مواد مخدر ضمن رد شایعه باز کردن مرزهای ترانزیت مواد مخدر از سوی ایران به سمت اروپا گفت: موضوع بازکردن مرزهای اروپا از سوی ایران برای ترانزیت مواد مخدر به دنبال نقض برجام در سطوح عالی نظام اصلا مطرح نیست. ایران عضو کنوانسیون‌های بین المللی مبارزه با موادمخدر است و به تعهداتش کاملا پایبند است.
شبکه‌های اجتماعی عامل اختلالات روان در دانش‌آموزان انگلیسی
بررسی‌ها در انگلیس نشان می‌دهد در هر کلاس درس سه کودک از مشکلات سلامت روان ناشی از کاربریِ شبکه‌های اجتماعی رنج می‌برند.

پر بازدید ترین اخبار امروز

رونالدو و صلاح هم می‌توانستند برنده شوند
مرد سال فوتبال جهان به ستایش از رقیبان خود در راه کسب بهترین بازیکن سال پرداخت.
گوگل ۲۰ ساله شد
مراسم 20 سالگی گوگل در سان‌فرانسیسکو امروز دوشنبه در حالی برگزار شد که از جستجو روی اینترنت تبدیل به غول همه‌کاره شده که زندگی روزانه مردم بدان وابسته شده است.
واکنش روحانی به ادعای یک مقام آمریکایی
رئیس جمهوری اسلامی ایران در واکنش به ادعای یک مقام آمریکایی در مورد نقش دولت ایران در حمله تروریستی اخیر در اهواز، به ماجرای تروریستی ۱۱ سپتامبر ۲۰۰۱ در آمریکا اشاره کرد.
ترافیک سنگین در محورهای کرج، چالوس و هراز
رئیس مرکز کنترل و ترافیک پلیس راهور از ترافیک سنگین در آزادراه کرج، قزوین، و محور چالوس به دلیل ریزش کوه خبر داد.
وزیر ارتباطات: عرصه عمل به شجاعت و خلاقیت جوانان نیاز دارد
«سند آمایش مراکز لجستیک» زمینه ساز حمل ونقل پاک وارزان ریلی*
تردد وسایل نقلیه در جاده های سمنان 15 درصد افزایش یافت
28 نفر برای کسب کرسی های نظام مهندسی کردستان رقابت می کنند
طرح تکمیل پایانه مرزی بازرگان 82 درصد پیشرفت دارد
عرصه تحول دیجیتال نیازمند نهاد سازی است
پروازهای فرودگاه مسافری پیام روزانه می شود
2.5 میلیون پورت 'فیبرنوری تا منزل' در کشور راه اندازی می شود
2.5 میلیون پورت 'فیبرنوری تا منزل' در کشور راه اندازی می شود
امسال 300 کیلومتر راه و بزرگراه زیربارترافیک قرار گرفت