بحران آب و تظاهرات برای شوری خاک

16:00 ۱۳۶ روز و ۱۴ ساعت پیش ایرنا 122 0
بحران آب و تظاهرات برای شوری خاک

بغداد – ایرنا – دهها شهروند عراقی در شهرستان ابوخصیب جنوب استان بصره درحالی علیه شوری خاک و نابودی زمین های کشاورزی تظاهرات کردند که به گفته مسوولان، بحران آب در این کشور امسال به اوج خود رسیده است.

ایرنا

به گزارش ایرنا، روز جمعه در حالی شهروندان خشمگین با راه اندازی تظاهرات، دولت های مرکزی و محلی را به کوتاهی و ناتوانی در ارائه خدمات اساسی متهم کردند که یک موسسه بین المللی هواشناسی اعلام کرد از 15 شهر جهان که گرمترین نقاط بوده اند، هشت شهر مربوط به عراق است.
طبق جدول منتشر شده از سوی ایستگاه آب و هوایی 'بلاسیرویلی' در کالیفرنیای آمریکا در روز جمعه 15 تیرماه 97 هشت شهر عراق شامل بدره 51، خانقین 51، ناصریه 50.5، عماره 50.4، بصره 50، عمادیه 49.7، تکریت 49.5 و کوت 49.4 درجه سانتیگراد از گرمترین شهرهای جهان بوده اند.
کاهش بارندگی در عراق و کشورهای اطراف که موجب افت شدید سطح سرشاخه های تغذیه کننده دجله و فرات و نیز شط العرب (اروند رود) شده است، افزایش درجه حرارات و تبخیر آب و پیشروی دریا از عواملی است که اهالی بصره آن را عامل پیشروی شوری خاک و از بین رفتن صدها هکتار زمین کشاورزی و باغ و نخلستان می دانند و دولت را متهم می کنند در رفع این مشکل حیاتی کوتاهی می کند.
درهمین راستا تظاهر کنندگان خشمگین در منطقه الصنکر در شهرستان ابوخصیب در اعتراض به بحران شوری آب و بدتر شدن وضعیت ارائه خدمات اساسی، به خیابان ها آمدند و چند لاستیک خودرو را به نشانه اعتراض آتش زدند.
تظاهر کنندگان در طول تظاهرات خود، شعارهایی در توصیف مشکلات ناشی از شبکه های آب رسانی و آب های آلوده و بسیار شور دریا به جای آب شیرین سر دادند.
معترضان خواستار اعلام بصره به عنوان استان بحران زده و تسریع در ایجاد راه و حل های اساسی برای رفع این بحران شدند.
وزارت منابع آب عراق نیز پیش تر اعلام کرده بود که شوری رودخانه شط العرب (اروند رود) به سطح بالایی رسیده است و نمی توان همچون گذشته از آن استفاده های معمول را در استان بصره انجام داد.
بر اساس گزارش این وزارتخانه، به دلیل بالا رفتن سطح شوری آب شط العرب نمی توان استفاده معمول از آب آن را ادامه داد و استان بصره از این وضعیت غم انگیز رنج می برد.
وی توضیح داد که غلظت شوری آب در منطقه سیحان مصب تاریخی رود کارون به شط العرب (اروند رود) به 25 هزار پی پی ام رسیده است.
به زعم وزارت منابع عراق شوری شط العرب به دو عامل رها شدن آب های شور از طرف ایران به این رودخانه و نیز مد بالای آب دریا به سوی مرکز شهر بصره باز می گردد.
کارشناسان و فعالان اجتماعی در عراق، برخی مسوولان عراقی را متهم می کنند بجای مذاکره بر اساس توافق های دو جانبه با کشورهای همسایه در خصوص سهمیه بندی رودخانه های مشترک، به طرح اتهامات کلی و یکطرفه بسنده می کنند.
برخی دیگر نیز با اشاره به این که کاهش شدید میزان آب ورودی دجله از سوی ترکیه بویژه با احداث سد ایلسیو مهمترین عامل کم آبی در عراق است، رسانه ها و دولت را به چشم پوشی از این عامل مهم بدلیل ملاحظات سیاسی متهم می کنند.
درهمین حال 'حیدرالعبادی' نخست وزیر عراق هفته گذشته اعلام کرد که برای تامین سهم آب کشاورزی عراق درحال مذاکره با ایران و ترکیه هستیم و از این بابت به مردم اطمینان می دهیم.
پیش تر مشاور وزارت منابع آب عراق اعلام کرده بود که به دلیل کاهش مقدار بارش باران در این کشور، هشت میلیارد متر مکعب از ذخایر استراتژیک عراق نسبت به سال های قبل کم شده است.
'ظافر عبدالله حسین' گفته بود عراق در فصل تابستان کنونی از بحران آب رنج می برد.
وی درعین حال گفت که این وزارتخانه با دیگر سازمان های ذیربط در کشور برای غلبه بر بحران آب در حال همکاری و هماهنگی است
ظاهر عبدالله، دلیل اصلی کمبود آب در فصل تابستان کنونی را کاهش 40 درصدی میزان بارش باران در حوزه رودخانه های دجله و فرات نسبت به میزان متوسط در ده سال گذشته عنوان کرد.
وی کاهش هشت میلیارد متر مکعبی ذخایر استراتژیک آب عراق را یک کمبود بزرگ خواند و نسبت به تبعات و عوارض آن هشدار داد.
وی با اشاره به این که بسیاری از شاخص های کنونی نشان دهنده آن است که عراق در تابستان جاری (بویژه در دوران گرمای بسیار شدیدتر در ماههای مرداد و شهریور) از کمبود آب رنج می برد در عین حال گفت که تدابیر و اقدامات لازم انجام شده تا شهروندان عراق با کمبود آب مواجه نشوند.
ظاهر عبدالله در ادامه گفت: چیزی که از آن اطمینان داریم تامین آب آشامیدنی شهروندان است اما با این حال تامین آب آشامیدنی در مناطق دور دست همچنان یک مشکل جدی است.
مشاور وزارت منابع آب در مورد تاثیر کاهش منابع آب بر بخش کشاورزی گفت: 75 درصد منابع آب عراق در بخش کشاورزی مصرف می شود و این وزارتخانه بر کم و کیف مصرف آن اشراف و مسوولیتی ندارد بلکه فقط مسوول تامین نیازهای آبی و توزیع در این بخش می باشد.
وی تاکید کرد که سهمیه بندی آب که امسال توسط این وزارت اعمال می شود حفظ بیش از نیم میلیون هکتار از باغ های عراق و نیز آبیاری 150 هزار هکتار از زمین های کشاورزی و مزارع صیفی جات را تامین می کند که این رقم تنها معادل نیمی از حجم برنامه کشاورزی برای فصل تابستان امسال می باشد.
خاورم*4**380**


گروه های زیر مجموعه اقتصادی

عمران و اشتغال
عمران و اشتغال

آخرین اخبار

سهرابیان: مثل بکن‌بائر با دست‌ شکسته بازی می‌کنم
مدافع استقلال می گوید هر طور که شده می خواهد برای تیمش بازی کند.
غلبه قهرمان جهان بر اروگوئه در پاریس
قهرمان جام جهانی موفق شد در دیدار مقابل اروگوئه به پیروزی برسد.
خبر خوب به بارسلونا در مورد ستاره برزیلی
فیلیپ کوتینیو، ستاره برزیلی و گرانقیمت بارسلونا از روز گذشته در تمرینات گروهی تیمش شرکت کرد.
درویش: پرسپولیسی‌ها بازیکن تیم ما را کتک زدند
مدیرعامل باشگاه سایپا گفت: آنطور که من شنیدم بازیکنان پرسپولیس بازیکن ما را کتک زدند و بازیکنان سایپا کاری نکردند که مستحق محرومیت باشند
جواد خیابانی؛ منتقد جدید تیم ملی
گزارشگر صدا و سیما از وضعیت تیم ملی ایران انتقاد کرد.
عینک‌ نامناسب حالت چشم را تغییر می‌دهد
یک اپتومتریست با اشاره به این‌که محدود شدن میدان دید، ماهیچه‌های چشمی را کوچک می‌کند، گفت: عینک‌های نامناسب حالت چشم را تغییر می‌دهند.
۲۱ نوامبر؛ روزی که انسان برای نخستین بار پرواز کرد
انسان قرن‌ها رویای پرواز را در سر داشته است. با نگاهی به اساطیر و افسانه‌های ملت‌های مختلف جهان به خوبی پی می‌بریم که در همه نقاط جهان، اندیشه پرواز در هوا و گردش در آسمان و حتی از آن بالاتر، ماورای عالم خاک در ذهن افراد مختلف بوده و در طول قرون و اعصار مختلف تداوم داشته است.

پر بازدید ترین اخبار امروز

آمریکا با تحریم غذا و دارو مردم ایران را نشانه گرفته
رئیس جمعیت هلال احمر کشور گفت: آمریکا با رویکرد خصمانه و تحریم های مختلف از جمله غذا و دارو مردم ایران اسلامی را برای ضربه زدن نشانه گرفته است.
سفارت ایران حمله تروریستی هتل اورانوس کابل را محکوم کرد
سفارت جمهوری اسلامی ایران در کابل، واقعه تروریستی هتل اورانوس در افغانستان را محکوم کرد.
هفته آینده؛ رفع ابهام از قانون منع به‌کارگیری بازنشستگان در مجلس
نماینده مردم مبارکه در مجلس شورای اسلامی از جلسه نمایندگان برای رفع ابهام از یک قانون خبر داد.
ادعای پیدا شدن بقایای کشتی نوح (ع) در ایران
گروهی از محققان پسث از بررسی تکه چوب‌های سنگ شده در کوه تخت سلیمان در شمال ایران معتقدند این چوب‌ها متعلق به کشتی حضرت نوح (ع) است.
خداوند چه جوان هایی را دوست دارد؟
حدیث رسول اکرم(ص) درباره جوانان را در اینجا بخوانید.
سه دلیل استقبال مردم از پیام رسان ها اعلام شد
کمیسیون ماده 100 شهرداری ها وحدت رویه داشته باشند
احداث 257 کیلومتر بزرگراه در چهارمحال و بختیاری
ثبت نام طرح مسکن مهر در مهاباد سه برابر ظرفیت است
موازی کاری در اجرای طرح های عمرانی اتلاف هزینه است
اعضای شورای راهبری پارک تخصصی ارتباطات تعیین شدند
مشکل رجیستری تجهیزات سیمکارت خور به سامانه همتا گزارش شود
شیوه تامین آب شرب پایدار خوی بررسی می شود
1450 مین مسکن مقاوم سازی شده سروآباد تحویل شد
بهسازی خانه معلم بروجرد انجام شود