بحران آب و تظاهرات برای شوری خاک

16:00 ۱۲ روز و ۱۷ ساعت پیش ایرنا 25 0
بحران آب و تظاهرات برای شوری خاک

بغداد – ایرنا – دهها شهروند عراقی در شهرستان ابوخصیب جنوب استان بصره درحالی علیه شوری خاک و نابودی زمین های کشاورزی تظاهرات کردند که به گفته مسوولان، بحران آب در این کشور امسال به اوج خود رسیده است.

ایرنا

به گزارش ایرنا، روز جمعه در حالی شهروندان خشمگین با راه اندازی تظاهرات، دولت های مرکزی و محلی را به کوتاهی و ناتوانی در ارائه خدمات اساسی متهم کردند که یک موسسه بین المللی هواشناسی اعلام کرد از 15 شهر جهان که گرمترین نقاط بوده اند، هشت شهر مربوط به عراق است.
طبق جدول منتشر شده از سوی ایستگاه آب و هوایی 'بلاسیرویلی' در کالیفرنیای آمریکا در روز جمعه 15 تیرماه 97 هشت شهر عراق شامل بدره 51، خانقین 51، ناصریه 50.5، عماره 50.4، بصره 50، عمادیه 49.7، تکریت 49.5 و کوت 49.4 درجه سانتیگراد از گرمترین شهرهای جهان بوده اند.
کاهش بارندگی در عراق و کشورهای اطراف که موجب افت شدید سطح سرشاخه های تغذیه کننده دجله و فرات و نیز شط العرب (اروند رود) شده است، افزایش درجه حرارات و تبخیر آب و پیشروی دریا از عواملی است که اهالی بصره آن را عامل پیشروی شوری خاک و از بین رفتن صدها هکتار زمین کشاورزی و باغ و نخلستان می دانند و دولت را متهم می کنند در رفع این مشکل حیاتی کوتاهی می کند.
درهمین راستا تظاهر کنندگان خشمگین در منطقه الصنکر در شهرستان ابوخصیب در اعتراض به بحران شوری آب و بدتر شدن وضعیت ارائه خدمات اساسی، به خیابان ها آمدند و چند لاستیک خودرو را به نشانه اعتراض آتش زدند.
تظاهر کنندگان در طول تظاهرات خود، شعارهایی در توصیف مشکلات ناشی از شبکه های آب رسانی و آب های آلوده و بسیار شور دریا به جای آب شیرین سر دادند.
معترضان خواستار اعلام بصره به عنوان استان بحران زده و تسریع در ایجاد راه و حل های اساسی برای رفع این بحران شدند.
وزارت منابع آب عراق نیز پیش تر اعلام کرده بود که شوری رودخانه شط العرب (اروند رود) به سطح بالایی رسیده است و نمی توان همچون گذشته از آن استفاده های معمول را در استان بصره انجام داد.
بر اساس گزارش این وزارتخانه، به دلیل بالا رفتن سطح شوری آب شط العرب نمی توان استفاده معمول از آب آن را ادامه داد و استان بصره از این وضعیت غم انگیز رنج می برد.
وی توضیح داد که غلظت شوری آب در منطقه سیحان مصب تاریخی رود کارون به شط العرب (اروند رود) به 25 هزار پی پی ام رسیده است.
به زعم وزارت منابع عراق شوری شط العرب به دو عامل رها شدن آب های شور از طرف ایران به این رودخانه و نیز مد بالای آب دریا به سوی مرکز شهر بصره باز می گردد.
کارشناسان و فعالان اجتماعی در عراق، برخی مسوولان عراقی را متهم می کنند بجای مذاکره بر اساس توافق های دو جانبه با کشورهای همسایه در خصوص سهمیه بندی رودخانه های مشترک، به طرح اتهامات کلی و یکطرفه بسنده می کنند.
برخی دیگر نیز با اشاره به این که کاهش شدید میزان آب ورودی دجله از سوی ترکیه بویژه با احداث سد ایلسیو مهمترین عامل کم آبی در عراق است، رسانه ها و دولت را به چشم پوشی از این عامل مهم بدلیل ملاحظات سیاسی متهم می کنند.
درهمین حال 'حیدرالعبادی' نخست وزیر عراق هفته گذشته اعلام کرد که برای تامین سهم آب کشاورزی عراق درحال مذاکره با ایران و ترکیه هستیم و از این بابت به مردم اطمینان می دهیم.
پیش تر مشاور وزارت منابع آب عراق اعلام کرده بود که به دلیل کاهش مقدار بارش باران در این کشور، هشت میلیارد متر مکعب از ذخایر استراتژیک عراق نسبت به سال های قبل کم شده است.
'ظافر عبدالله حسین' گفته بود عراق در فصل تابستان کنونی از بحران آب رنج می برد.
وی درعین حال گفت که این وزارتخانه با دیگر سازمان های ذیربط در کشور برای غلبه بر بحران آب در حال همکاری و هماهنگی است
ظاهر عبدالله، دلیل اصلی کمبود آب در فصل تابستان کنونی را کاهش 40 درصدی میزان بارش باران در حوزه رودخانه های دجله و فرات نسبت به میزان متوسط در ده سال گذشته عنوان کرد.
وی کاهش هشت میلیارد متر مکعبی ذخایر استراتژیک آب عراق را یک کمبود بزرگ خواند و نسبت به تبعات و عوارض آن هشدار داد.
وی با اشاره به این که بسیاری از شاخص های کنونی نشان دهنده آن است که عراق در تابستان جاری (بویژه در دوران گرمای بسیار شدیدتر در ماههای مرداد و شهریور) از کمبود آب رنج می برد در عین حال گفت که تدابیر و اقدامات لازم انجام شده تا شهروندان عراق با کمبود آب مواجه نشوند.
ظاهر عبدالله در ادامه گفت: چیزی که از آن اطمینان داریم تامین آب آشامیدنی شهروندان است اما با این حال تامین آب آشامیدنی در مناطق دور دست همچنان یک مشکل جدی است.
مشاور وزارت منابع آب در مورد تاثیر کاهش منابع آب بر بخش کشاورزی گفت: 75 درصد منابع آب عراق در بخش کشاورزی مصرف می شود و این وزارتخانه بر کم و کیف مصرف آن اشراف و مسوولیتی ندارد بلکه فقط مسوول تامین نیازهای آبی و توزیع در این بخش می باشد.
وی تاکید کرد که سهمیه بندی آب که امسال توسط این وزارت اعمال می شود حفظ بیش از نیم میلیون هکتار از باغ های عراق و نیز آبیاری 150 هزار هکتار از زمین های کشاورزی و مزارع صیفی جات را تامین می کند که این رقم تنها معادل نیمی از حجم برنامه کشاورزی برای فصل تابستان امسال می باشد.
خاورم*4**380**


گروه های زیر مجموعه اقتصادی

عمومی
عمومی

آخرین اخبار

واژگونی اتوبوس 9 کشته و زخمی برجای گذاشت
تهران-ایرنا- واژگونی اتوبوس مسافربری در محور چابهار- زاهدان 9 کشته و زخمی بر جای گذاشت.
دولت سیاست ارزی را متناسب با نیازها و نظر مردم اعمال می کند
یزد - ایرنا - معاون صادراتی وزارت صنعت، معدن و تجارت گفت: سیاست ها در بخش ارزی تغییر کرد و دولت مصمم است تصمیمات را متناسب با شرایط و با توجه به نیازها و نظر مردم اعمال کند.
شهیدی که در مرقد امام حسین (ع) جواز شهادت گرفت
بجنورد- ایرنا- مرتضی زرهرن شهید مدافع حرم شیروان که قبل از اعزام به سوریه به زیارت امام حسین (ع) و عتبات عالیات مشرف شد و مجوز شهادتش را برای دفاع از حرم آل الله از سرور و سالار شهیدان گرفت.
دادگاه صهیونیستی دو فلسطینی را به حبس ابد محکوم کرد
تهران – ایرنا – منابع خبری گزارش دادند که دادگاه رژیم صهیونیستی دو فلسطینی را به اتهام قتل یک شهرک نشین صهیونیست به حبس ابد محکوم کرد.
چین سفر به کشور پالائو را غیرقانونی اعلام کرد
پکن- ایرنا- چین با اعلام اینکه از این پس سفر به 'پالائو' برای گردشگران این کشور غیرقانونی است در تلاش است این کشور متحد تایوان را تحت فشار بگذارد.
جدال نفسگیر آمریکایی ها در روز دعوت از پوتین به کاخ سفید
تهران – ایرنا – در روزی که ارکان اطلاعاتی، امنیتی و قضایی آمریکا دست به دست هم دادند تا به محبوبیت ولادیمیر پوتین نزد دونالد ترامپ خدشه وارد کنند، رئیس جمهوری ایالات متحده شگفتی دیگری خلق کرد و از برنامه ریزی برای دیداری دوباره با همتای روس خود خبر داد.
آمریکا از ابتکار نماینده ویژه سازمان ملل در یمن استقبال کرد
نیویورک- ایرنا- وزیر خارجه آمریکا در دیدار نماینده ویژه دبیرکل سازمان ملل متحد در امور یمن ابتکار دیپلماتیک برای حل بحران این کشور استقبال کرد.
آموزش و پرورش رسانه 'سینا تی وی' راه اندازی می کند
شهرکرد- ایرنا- رئیس مرکز برنامه ریزی منابع انسانی و فناوری اطلاعات وزارت آموزش و پرورش از فعال شدن و راه اندازی رسانه تعاملی 'سینا تی وی ' در این وزارتخانه خبر داد و گفت: این رسانه با استفاده از اینترنت رایگان برای تمامی اولیای دانش آموزان در استانهای کشور قابل دریافت است.
آموزش و پرورش رسانه 'سینا تی وی' راه اندازی می کند
شهرکرد- ایرنا- معاون وزیر و رئیس مرکز برنامه ریزی منابع انسانی و فناوری اطلاعات وزارت آموزش و پرورش از فعال شدن و راه اندازی رسانه تعاملی 'سینا تی وی ' در این وزارتخانه خبر داد.
اجرای دوباره عقد ازدواج با مهریه متفاوت، بدون انحلال عقد اول
اگر عقد اول بر مهریه پانصد هزار تومان خوانده شده، مهریه همین مقدار است و عقد دوم هیچ اثرى ندارد و نوشتن سى سکه در قباله محضرى، هیچ حقى براى زن ایجاد نمى‌کند، مگر آنکه در ضمن عقد لازم دیگرى شرط کنند که سى سکه بر مهریه اول اضافه گردد.

پر بازدید ترین اخبار امروز

خواراکی‌هایی که صبح بمب انرژی شما هستند
انواع مختلفی از دانه‌های خوراکی وجود دارند که می‌توانند با خستگی صبحگاهی مقابله کنند. این مواد غذایی کالری کمی دارند و سرشار از مواد مغذی هستند که به حفظ و تقویت سلامت بدن کمک می‌کنند.
شکست ٤ گله حریف استقلال در آسیا
تیم فوتبال السد با نتیجه ٤-١ برابر دویسبورگ شکست خورد.
مشکل عجیب یورگن کلوپ با جوردن هندرسون
یورگن کلوپ، سرمربی لیورپول، فاش کرد که جوردن هندرسون، کاپیتان تیمش، را متقاعد کرده که زودتر از موعد مقرر، از تعطیلات برنگردد.
وزیر کار: بنده وزیر بیکاران هم هستم
وزیر کار، تعاون و رفاه اجتماعی با بیان اینکه کارگران انقلابی‌ترین قشر جمهوری اسلامی هستند گفت: اجازه نمی‌دهیم تحریم به زندگی مردم آسیب برساند، من وزیر کار هستم و باید از کارگران حمایت کنم بنده وزیر بیکاران هم هستم.
با 3 دهان‌شویه طبیعی بوی بد دهان را از بین ببرید!
متأسفانه بوی بد دهان یا همان هالیتوز روی اعتماد به نفس فرد تأثیر منفی می‌گذارد چون وجه اجتماعی فرد را دچار مشکل می‌کند.
بودجه پروژه های نیمه تمام خوزستان تامین می شود
وزیر ارتباطات از سد تنظیمی مارد در خرمشهر بازدید کرد
تکمیل راه ابهر- قیدار مهمترین درخواست مردم شهرستان ابهر است
توسعه زیرساخت های ارتباطی برای کنترل بحران ها ضروری است
تقویت خطوط مخابراتی از نیازهای ضروری شهرها است
تعریض جاده های اورامانات از اولویتهای اداره راه است
بیش از 17 هزار مسکن روستایی در خوی سنددار شد
وزیر ارتباطات: توسعه فناوری اطلاعات فساد را کاهش می دهد
روابط عمومی همراه اول سرآمد شد
مشکلات سرمایه گذاران را پیگیری می کنیم