تحلیلگران نفتی:عربستان قادر به تامین بازار نفت نیست

15:23 ۷۹ روز و ۱۱ ساعت پیش ایرنا 119 0
تحلیلگران نفتی:عربستان قادر به تامین بازار نفت نیست

تهران- ایرنا- کارشناسان آمریکایی و اروپایی معتقدند: بعید است عربستان بدون حفاری های جدید بتواند بیشتر از یک میلیون بشکه نفت در روز تولید کند و مانع از افزایش قیمت طلای سیاه شود.

ایرنا

به گزارش روز شنبه ایرنا، نشریه نیویورک تایمز با اشاره به وعده ماه گذشته تولیدکنندگان بزرگ نفت مبنی بر جلوگیری از افزایش قیمت طلای سیاه، با طرح این سوال که چرا با وجود این وعده، قیمت نفت همچنان سیر صعودی دارد؟ نوشت: در حالی که 'دونالد ترامپ' بارها خواستار کاهش بیشتر قیمت نفت شده است، اعضای سازمان صادر کنندگان نفت(اوپک) در نشست اخیر در وین وعده دادند تولید کل را تا حدود یک درصد ذخایر نفت جهان افزایش دهند اما، قیمت این ماده همچنان بالاست و قیمت نفت خام برنت در سال جاری میلادی بیش از 20 درصد افزایش یافت و به حدود 78 دلار در هر بشکه رسید.
این روزنامه آمریکایی با بیان این مطلب که برخی عوامل باعث بالا رفتن قیمت نفت است، افزود: عربستان برای افزایش سریع تولید نفت تحت فشار قرار دارد اما، این افزایش تولید احتمالا برای جبران کاهش تولید ایران، ونزوئلا و لیبی دست به گریبان بحران، کافی نیست.
دولت ترامپ از کشور‌هایی چون چین و هند خواسته است به واردات نفت از ایران پایان دهند. اما، ترامپ همزمان با آماده شدن آمریکا برای اعمال دوباره تحریم ها علیه بخش انرژی ایران، به دنبال جلب حمایت کشورها علیه تهران است.
به نوشته نیویورک تایمز، در حال حاضر ایران روزانه حدود دو میلیون بشکه نفت، معادل دو درصد عرضه جهانی صادر می کند. آمریکا می خواهد توان تهران در زمینه فروش منابع طبیعی این کشور را مهار کند و نفت بیشتر را از طریق عربستان، روسیه و سایر کشور‌ها تامین کند.
طبق برآورد تحلیلگران، صادرات نفت خام ایران احتمالا از چند صد هزار بشکه تا حدود یک میلیون بشکه در روز کاهش می یابد و این همان میزانی است که تولیدکنندگان نفت در وین وعده افزایش آن را دادند.
تولید نفت ونزوئلا هم که زمانی از تولید کنندگان اصلی نفت بود، به خاطر شرایط اقتصادی این کشور و تحریم های بین المللی، به نصف و کمتر از 1.4 میلیون بشکه در روز رسیده است.
درگیری بین جناح های مختلف مسلح در لیبی نیز به این معناست که این کشور آفریقایی قادر به عرضه حدود 850 هزار بشکه نفت در روز نخواهد بود.
به گفته 'حلیمه کرافت' تحلیلگر بازار سرمایه آر.بی.سی، بازارهای نفت در شرف طوفان ژئوپلیتیک هستند. پر کردن شکاف ناشی از کاهش صادرات ونزوئلا، ایران و لیبی از سوی عربستان سخت و دشوار است.
تحلیلگران عرصه نفت و گاز معتقدند با توجه به اقتصاد رو به رشد دنیا و افزایش تقاضا برای انرژی، در صورتی که تولید نفت سایر کشورها، کمبود ناشی از کاهش عرضه به بازار نفت را جبران نکنند، قیمت طلای سیاه از یکصد دلار در بشکه خواهد گذشت.
به گفته یکی از کارشناسان شرکت 'کیروس' در پاریس، عربستان برای جبران کاهش صادرات ایران آماده است و در ماه ژوئن تولید خود را به طور قابل ملاحظه ای افزایش داد.
با این حال، درباره میزان افزایش تولید عربستان و مدت زمان این افزایش تردید وجود دارد. ریاض مدعی است که از توان تولید دو میلیون بشکه نفت اضافه در روز برخوردار است اما به گفته تحلیلگران، این پادشاهی بدون حفاری های بیشتر تنها می تواند حدود یک میلیون بشکه در روز بیشتر نفت تولید کند.
اروپام**1088**1485


گروه های زیر مجموعه اقتصادی

عمومی
عمومی

آخرین اخبار

با دلار ۱۵ هزاری به رقابت‌های جهانی نمی‌رویم
مدیر تیم‌های ملی کشتی آزاد امید و بزرگسالان ایران با تاکید بر لزوم حل مشکل ارزی فدراسیون کشتی توسط وزارت ورزش گفت: با دلار بالای ۱۵ هزار تومان نمی‌توانیم به رقابت‌های جهانی برویم.
تیم منتخب سال فیفا؛ با مسی و بدون صلاح!
تیم منتخب سال ۲۰۱۸ فیفا مشخص شد.
رونالدو و صلاح هم می‌توانستند برنده شوند
مرد سال فوتبال جهان به ستایش از رقیبان خود در راه کسب بهترین بازیکن سال پرداخت.
کی‌روش به مودریچ رای داد، شجاعی به صلاح
آرای کارلوس کیروش و مسعود شجاعی، سرمربی و کاپیتان تیم ملی ایران در مراسم بهترین‌های سال ۲۰۱۸ فیفا اعلام شد.
لمپارد: مورینیو نیازی به تعریف ندارد
سرمربی دربی کانتی از تقابل با مورینیو در جام حذفی سخن گفت و به تمجید از این مربی پرداخت.

پر بازدید ترین اخبار امروز

با دلار ۱۵ هزاری به رقابت‌های جهانی نمی‌رویم
مدیر تیم‌های ملی کشتی آزاد امید و بزرگسالان ایران با تاکید بر لزوم حل مشکل ارزی فدراسیون کشتی توسط وزارت ورزش گفت: با دلار بالای ۱۵ هزار تومان نمی‌توانیم به رقابت‌های جهانی برویم.
رونالدو و صلاح هم می‌توانستند برنده شوند
مرد سال فوتبال جهان به ستایش از رقیبان خود در راه کسب بهترین بازیکن سال پرداخت.
تداوم خرید نفت از ایران برجام را حفظ می کند
چهار درصد اعتبار توسعه میادین مشترک در ایلام هزینه می شود
همدلی استانها راهکار رفع بحران آب است
100 واحد صنتعی قزوین از نعمت گاز بهره مند شدند
افزایش ظرفیت تولید و ذخیره سازی نفت در امارات
مدیر عامل توانیر تغییر کرد
برق آبی‌ها کم آوردند
سوخت استاندارد شاخص کیفی هوای کرج را بهبود بخشید
استان بوشهر کمبود سوخت ندارد
مصرف بنزین در دهلران افزایش یافت