اروپا راهی جز مقاومت مقابل راهبرد جنون آمیز آمریکا ندارد

13:10 ۷۹ روز و ۱۷ ساعت پیش ایرنا 154 0
اروپا راهی جز مقاومت مقابل راهبرد جنون آمیز آمریکا ندارد

بیروت- ایرنا- «حبیب فیاض» نویسنده و تحلیلگر لبنانی در گفت و گو با ایرنا گفت: نفع اروپا در اتخاذ سیاست مستقل از آمریکا در موضوع برجام است و اروپایی ها راهی جز ایستادگی مقابل راهبرد جنون آمیز آمریکایی ها ندارند.

ایرنا

به گزارش ایرنا، گفت و گو با فیاض به بهانه سفر اخیر «حسن روحانی» رئیس جمهوری ایران به سوئیس و اتریش صورت گرفت. از او نظرش را درباره اهمیت و ابعاد این سفر و جایگاه اروپا در برجام پرسیدیم.

**سفر روحانی به اروپا
فیاض سفر روحانی به سوئیس را مهمتر از اتریش دانست و دلیل آن را این گونه شرح داد: سوئیس ویژگی خاص خود را دارد و آن حفاظت از منافع آمریکا در تهران است و آنچه که روحانی در سوئیس شنید، موضع آمریکا بود. بنا بر اطلاعاتی که دارم سوئیسی ها پیشنهاد معامله ای به ایران دادند که بر مبنای آن، ایران، 'اسرائیل' را به رسمیت بشناسد یا حداقل در برابر «معامله قرن» سکوت کند و در مقابل مشکلاتش حل شود و فشارها بر ایرانیان متوقف شود.
وی در تبیین سیاست روحانی در این سفر گفت: رئیس جمهوری ایران یک تصویر کامل از مشکلات منطقه را به آنها ارائه کرد و سوئیسی ها، جوابی قاطع شنیدند؛ اینکه سیاست خارجی ایران بر پایه اصولی استوار است و کوتاهی از آنها امکان ندارد.
این تحلیلگر و نویسنده لبنانی، موضع رئیس جمهور ایران در ممکن نبود صدور نفت برای دیگر کشورها در صورت مانع تراشی برای کشور دیگر (ایران) را پیامی به همه جهان عنوان کرد که در میان آنها کشورهای اروپایی هم وجود دارند.
وی درباره این مفاد و محتوای این پیام خاطرنشان کرد: محتوای این پیام این بود که همه جریانهای سیاسی داخل ایران، در مقابله با فشارهای آمریکا و تحریم ها یکپارچه هستند و همگی در ایران، تا آخرین لحظه در هر نبرد نظامی یا اقتصادی خواهند جنگید.
این کارشناس مسائل راهبردی اظهار داشت: ایران خود را برای سناریویی آماده می کند که اگر اروپایی ها در برابر شروط آمریکا در موضوع تحریم های نفتی تسلیم شوند، چه خواهد کرد.
فیاض البته بعید دانست که اروپا در مقابل فشارهای آمریکایی تسلیم شود.

**اروپا در مقابل آمریکا
از نظر این تحلیلگر مسائل راهبردی، به نفع اروپایی ها نیست که در برابر همه خواسته های آمریکا از خود وادادگی نشان دهند، چرا که آمریکایی ها در همین حد متوقف نمی شوند و استراتژی ترامپ بر اساس سیری ناپذیری در بسیاری از مسائل بنا شده است.
فیاض خاطر نشان کرد: اروپایی ها، یک سری معادلات، اطلاعات و محاسباتی برای خود دارند، اما سیاست ترامپ بر مبنای معیارهای منطقی اتخاذ نمی شود. ترامپ دستور به اقداماتی داد که به جداکردن فرزندان از مادرانشان شد و اروپایی ها این غیرمنطقی بودن رییس جمهوری آمریکا را درک می کنند.
حبیب فیاض در این زمینه موضع اخیر صدراعظم آلمان را یادآور شد و گفت: فقط موضع «آنگلا مرکل» که اشاره به جنگ تجاری واشنگتن داشت، کفایت می‌کند که اروپایی ها با آمریکایی ها در استراتژی و رویکرد اختلاف اساسی دارند.
وی ادامه داد: کشورهای اروپایی به خوبی می دانند که خروج آنها از بازار ایران به نفع کشورهایی مانند چین و هند است تا از این فرصت بهره ببرند. تجربه هایی تاریخی ه وجود دارد که اروپایی ها، همگامی با آمریکا را رد کرده اند؛ به طور مثال در جنگ عراق، اروپا در برابر واشنگتن ایستاد.
وی افزود: بر این باورم که اکنون در لحظاتی تاریخی هستیم که اروپا نمی تواند رو در روی استراتژی جنون آمیز آمریکا نایستد. اروپا در صورت شکست در برابر فشارهای آمریکا، موضع بی طرفی خواهد داشت، اما نمی تواند با جنون های آمریکایی وارد یک رویارویی نشود.
فیاض، پیش بینی کرد که در آینده نزدیک تناقض های بیشتری بین دو طرف اروپایی و آمریکایی بوجود آید.
وی گفت: به نظرم در نشست سران کشورهای عضو پیمان آتلانتیک شمالی-ناتو که طی چند روز آینده برگزار خواهد شد، تناقض های بیشتری را بین دو طرف اروپایی و آمریکایی شاهد باشیم. نشستی که در ادامه نشست کشورهای بزرگ صنعتی خواهد بود که در کانادا برگزار شد و تناقض ها و اختلاف های زیادی را بین دو طرف نمایان کرد.
خاورم**388**2054*1049


گروه های زیر مجموعه بین‌الملل

بین‌الملل
بین‌الملل

آخرین اخبار

مسی به رونالدو رای داد، رونالدو به مودریچ
با اعلام برندگان نهایی جوایز بهترین های سال فیفا، فدراسیون جهانی فوتبال آرای مربیان، کاپیتان ها و روزنامه نگارانی که در این رای گیری شرکت داشتند را اعلام کرد.
نماینده فوتبال ایران در مراسم بهترین‌های فیفا
کارلوس کی‌روش در مراسم بهترین‌های فیفا یافت.
پورعلی‌ گنجی: تیم ملی حمایت شود، با همه رقابت می‌کند
مرتضی پورعلی‌گنجی، مدافع تیم ملی فوتبال کشورمان اعتقاد دارد که تفاوت رقابتی مثل جام ملت‌های آسیا با جام جهانی، تفاوت بین انگیزه‌ها و حس جنگندگی تیم‌هاست.
برنامه نود؛ دربی و جنجال برای ۵۰ - ۵۰ تماشاگران
عادل فردوسی‌پور بیشترین بخش برنامه نود این هفته را به دربی 88 اختصاص داده بود.
زادمهر: هافبک‌ها در داربی تعیین کننده هستند
یک پیشکسوت باشگاه پرسپولیس می‌گوید تیمی که بتواند خط هافبک تیم مقابلش را کنترل کند می‌تواند در داربی موفق باشد.

پر بازدید ترین اخبار امروز

رونالدو و صلاح هم می‌توانستند برنده شوند
مرد سال فوتبال جهان به ستایش از رقیبان خود در راه کسب بهترین بازیکن سال پرداخت.
مسی به رونالدو رای داد، رونالدو به مودریچ
با اعلام برندگان نهایی جوایز بهترین های سال فیفا، فدراسیون جهانی فوتبال آرای مربیان، کاپیتان ها و روزنامه نگارانی که در این رای گیری شرکت داشتند را اعلام کرد.
نماینده فوتبال ایران در مراسم بهترین‌های فیفا
کارلوس کی‌روش در مراسم بهترین‌های فیفا یافت.
30 نفر نامزد ریاست جمهوری عراق شدند
لبنانی ها به یاد شهدای حمله تروریستی اهواز شمع روشن کردند
نمایشگاه ساختمان قطر با حضور شرکت های ایرانی آغاز به کار کرد
عربستان مناطق مسکونی یمن را مورد حمله قرار داد
عفو بین‌الملل: چین به سرکوب مسلمانان پایان دهد
رئیس جمهوری لبنان از حضور حزب الله در سوریه دفاع کرد
میشل عون: اسرائیل برای تجزیه خاورمیانه به اقلیت‌های طائفه‌ای تلاش می‌کند
وزارت دفاع روسیه: اظهارات نظامیان اسرائیلی درمورد دست نداشتن در سقوط هواپیمای روسی دروغ است
شهادت یک فلسطینی در غزه
فلسطینی ها پهپاد صهیونیست ها را سرنگون کردند