رضایت رژیم صهیونیستی به هیچ – داود پورصحت*

13:03 ۷۹ روز و ۱۳ ساعت پیش ایرنا 115 0
رضایت رژیم صهیونیستی به هیچ – داود پورصحت*

تهران - ایرنا - ارتش سوریه اکنون روزهای همراه با موفقیتی را در مناطق جنوبی این کشور و نزدیک مرزهای اردن و رژیم صهیونیستی برای آزادسازی مناطق باقیمانده در اختیار تروریست ها سپری می کنند.

ایرنا

ارتش سوریه بر اساس آخرین اطلاعات اکنون پس از حدود دو هفته از زمان آغاز عملیات نظامی، بر خلاف پیش بینی های اولیه بر بیش از 70 درصد از روستاها، شهرک ها و مناطق مختلف استان مرزی 'درعا' که در هشت سال پیش ناآرامی ها و بحران را در این کشور آغاز کرد، تسلط یافته است.
پیش از این و قبل از گسیل نیروهای نظامی سوریه برای آزادسازی مناطق جنوبی این کشور، زمانی بیش از سه ماه برای پایان حضور تروریست ها در این مناطق پیش بینی شده بود، ولی اکنون همگان بر برق آسا بودن آزادسازی مناطق اشغالی در جنوب سوریه اعتراف می کنند و حتی در برخی از مناطق ارتش این کشور در خط مرزی با اردن در حال حرکت و ادامه پیشروی های خود به سمت غرب درعا و در نزدیکی 'جولان اشغالی' از سوی رژیم صهیونیستی است.
اکنون گذرگاه 'نصیب – جابر' بین اردن و سوریه که پیش از بحران شاهد عبور و مرور روزانه 6 هزار دستگاه کامیون و خودروهای مختلف بین دو طرف برای نقل و انتقال کالا و رونق اقتصادی دو کشور بود، در اختیار ارتش سوریه قرار گرفته و می توان گفت که نفس تروریست ها در این مناطق به شماره افتاده و در صورت نبود برخی مسایل و مشکلات مانند مانع تراشی های رژیم صهیونیستی و حمایت از تروریست های مستقر در این مناطق نیز امکان آزادی سریع آنها وجود دارد.
مرز سوریه با اردن میان شهرک نصیب در استان درعا و شهرک 'جابر' در استان 'مفرق' اردن قرار دارد و گذرگاه نصیب به دلیل عبور کالاها و محصولات اردن، لبنان، سوریه و کشورهای عربی حوزه خلیج فارس، از فعال ترین گذرگاه های مرزی سوریه و اردن پیش از آغاز بحران در سال 1389 بود.
همانگونه که پیش بینی می شد، درگیری های ارتش سوریه در این منطقه هر میزان که به بلندی های جولان نزدیک تر می شود، به خاطر وابستگی گروهی تروریست های مستقر در آن، حضور نیروهای نظامی صهیونیست تقویت شده در پشت سر تروریست ها و ادامه حرکت ارتش به سوی آنان حساس تر شده و روی همین نگاه است که حرکت ها کمی حساب شده تر و یا بر اساس سیاست 'هویج و چماق' (توافق یا جنگ) و همراه با برخی تلاش های دیپلماتیک صورت می گیرد.
اکنون که تروریست های وابسته به گروه هایی مانند 'فرقة أحرار نوی'، 'فرقة جمیل أبو الزین'، 'فرقة المغاویر الخاصة' و 'ائتلاف أبناء الجولان' که پیش از عملیات ارتش سوریه بر اساس سازماندهی جدید که بیشتر به نظر می رسد از سوی صیهیونیست ها همراه با اعطای تجهیزات نظامی جدید وارد شده از بندر 'عقبه' اردن صورت گرفته، ارتش 'نجات بخش' یا 'جیش الانقاذ' را تشکیل داده بودند و پیش از آن در یک نگاه کلی به عنوان 'تحریر الشام' (جبهه النصره سابق) شاخه سوری 'القاعده' شناخته می شوند. این گروهها به دنبال تنگ تر شدن عرصه بر آنان دست به برخی اقدامات برای درگیر کردن رژیم صهیونیستی با ارتش سوریه می زنند تا خود از این مهلکه جان سالم بدر ببرند.
پیش از این نیز روزنامه صهیونیستی 'هاآرتص' در اسفند ماه سال 1396 فاش کرده بود که عناصر مسلح در سوریه در نزدیک بلندهای جولان با جمع آوری و ارسال مستمر اطلاعات و ارسال آن به اسراییل، کمک های گوناگون از جمله نظامی دریافت می کنند.
در چند روز گذشته اخباری مبنی بر شلیک سه خمپاره از مناطق مزبور به سمت بلندهای جولان اشغالی منتشر شد که با پاسخ نظامیان صهیونیست مواجه شد و به نظر می رسد این حملات بیشتر از طرف کسانی صورت می گیرد که تحت شدیدترین محاصره در روزهای اخیر قرار گرفته و در تلاش هستند تا از این میدان به هر نحو ممکن خلاص شوند.
اکنون باید گفت که علاوه بر تروریست های مزبور حامی اصلی آنها که از سلاح تا دارو و غذا در اختیار آنان قرار می دهد نیز در تنگنا قرار گرفته و رژیم صهیونیستی که پیش از آغاز عملیات در جنوب برای ترساندن طرف های مختلف ضمن برخی حملات موشکی به اطراف دمشق تهدید می کرد که نیروهای مستشاری ایران و حزب الله باید از سوریه خارج شوند و به هیچ وجه به آنان اجازه نزدیک شدن به مرزهای اشغالی خود را نمی دهد و دمشق را روی سر 'بشار اسد' خراب خواهد کرد و حتی جلسه ای نیز از سوی شورای امنیت سازمان ملل در ارتباط با تحولات جنوب سوریه برگزار شد ، یکی پس از دیگری از شروط خود عقب نشینی کرده و در آخرین مرحله از دولت دمشق درخواست کرده تا با توجه به نزدیک شدن به مرزهای جولان اشغالی توافق نامه 1974 را رعایت کند.
توافق نامه مزبور برای پایان درگیری‌های میان رژیم صهیونیستی و سوریه در سال 1974 و پس از اشغال بلندی‌های جولان از سوی رژیم صهیونیستی در سال 1967 امضا باشد و بر اساس آن دو طرف ضمن قبول استقرار 750 نیروی حافظ صلح سازمان ملل (آندوف) در یک منطقه حائل بین دو طرف بر اساس قطعنامه 350 شورای امنیت این سازمان نسبت به استفاده نکردن از سلاح های سنگین در این منطقه متعهد شده اند.
پیشتر برخی رسانه های صهیونیست به نقل از منابع اطلاعاتی این رژیم پیش بینی کرده بودند که عملیات ارتش سوریه در جنوب این کشور چند ماه به طول می انجامد، ولی اکنون آنان مجبور به اعتراف شده اند که پیش بینی هایشان با وجود حمایت های بی دریغ به خصوص در روزهای گذشته برای ادامه مقاومت تروریست ها درست از آب در نیامده و به زودی باید شاهد کشته یا زخمی شدن آنان و یا انتقال اتوبوس های سبز برای رفتن این گروه از تروریست ها به شمال سوریه باشیم و یا این که رژیم صهیونیستی بخواهد از آنان برای اهداف بعدی خود در منطقه بهره برداری کرده و با انتقال به فلسطین اشغالی طرح های جدیدی را برای استفاده دیگر از این گروه آماده کند.
اکنون مقام های رژیم صهیونیستی که تا پیش از این به دنبال حمایت از تروریست ها برای ساقط کردن نظام سوریه بودند، سرافکنده از این همه حمایت های بی نتیجه در هشت سال گذشته، بیشتر نگران اوضاع در بلندی های جولان اشغالی سوریه و احتمال استفاده مردم فلسطین از فرصت پیش آمده برای هرگونه انتقام 70 سال اشغالگری و ظلم رفته بر آنان و آغاز مقاومت و همچنین استفاده دمشق از فرصت پیش آمده برای انتقام تجاوزات موشکی و هوایی رژیم صهیونیستی در سال های اخیر علیه مناطق مختلف سوریه هستند و بی دلیل نیست که این روزها نظامیان صهیونیست خود را در جولان اشغالی تقویت کرده تا بتوانند با هرگونه تحول غیره منتظره مقابله کنند.
*کارشناس خاورمیانه


گروه های زیر مجموعه بین‌الملل

بین‌الملل
بین‌الملل

آخرین اخبار

با دلار ۱۵ هزاری به رقابت‌های جهانی نمی‌رویم
مدیر تیم‌های ملی کشتی آزاد امید و بزرگسالان ایران با تاکید بر لزوم حل مشکل ارزی فدراسیون کشتی توسط وزارت ورزش گفت: با دلار بالای ۱۵ هزار تومان نمی‌توانیم به رقابت‌های جهانی برویم.
تیم منتخب سال فیفا؛ با مسی و بدون صلاح!
تیم منتخب سال ۲۰۱۸ فیفا مشخص شد.
رونالدو و صلاح هم می‌توانستند برنده شوند
مرد سال فوتبال جهان به ستایش از رقیبان خود در راه کسب بهترین بازیکن سال پرداخت.
کی‌روش به مودریچ رای داد، شجاعی به صلاح
آرای کارلوس کیروش و مسعود شجاعی، سرمربی و کاپیتان تیم ملی ایران در مراسم بهترین‌های سال ۲۰۱۸ فیفا اعلام شد.
لمپارد: مورینیو نیازی به تعریف ندارد
سرمربی دربی کانتی از تقابل با مورینیو در جام حذفی سخن گفت و به تمجید از این مربی پرداخت.

پر بازدید ترین اخبار امروز

با دلار ۱۵ هزاری به رقابت‌های جهانی نمی‌رویم
مدیر تیم‌های ملی کشتی آزاد امید و بزرگسالان ایران با تاکید بر لزوم حل مشکل ارزی فدراسیون کشتی توسط وزارت ورزش گفت: با دلار بالای ۱۵ هزار تومان نمی‌توانیم به رقابت‌های جهانی برویم.
رونالدو و صلاح هم می‌توانستند برنده شوند
مرد سال فوتبال جهان به ستایش از رقیبان خود در راه کسب بهترین بازیکن سال پرداخت.
30 نفر نامزد ریاست جمهوری عراق شدند
لبنانی ها به یاد شهدای حمله تروریستی اهواز شمع روشن کردند
نمایشگاه ساختمان قطر با حضور شرکت های ایرانی آغاز به کار کرد
عربستان مناطق مسکونی یمن را مورد حمله قرار داد
عفو بین‌الملل: چین به سرکوب مسلمانان پایان دهد
رئیس جمهوری لبنان از حضور حزب الله در سوریه دفاع کرد
میشل عون: اسرائیل برای تجزیه خاورمیانه به اقلیت‌های طائفه‌ای تلاش می‌کند
وزارت دفاع روسیه: اظهارات نظامیان اسرائیلی درمورد دست نداشتن در سقوط هواپیمای روسی دروغ است
شهادت یک فلسطینی در غزه
فلسطینی ها پهپاد صهیونیست ها را سرنگون کردند