رضایت رژیم صهیونیستی به هیچ – داود پورصحت*

13:03 ۸ روز و ۲۲ ساعت پیش ایرنا 24 0
رضایت رژیم صهیونیستی به هیچ – داود پورصحت*

تهران - ایرنا - ارتش سوریه اکنون روزهای همراه با موفقیتی را در مناطق جنوبی این کشور و نزدیک مرزهای اردن و رژیم صهیونیستی برای آزادسازی مناطق باقیمانده در اختیار تروریست ها سپری می کنند.

ایرنا

ارتش سوریه بر اساس آخرین اطلاعات اکنون پس از حدود دو هفته از زمان آغاز عملیات نظامی، بر خلاف پیش بینی های اولیه بر بیش از 70 درصد از روستاها، شهرک ها و مناطق مختلف استان مرزی 'درعا' که در هشت سال پیش ناآرامی ها و بحران را در این کشور آغاز کرد، تسلط یافته است.
پیش از این و قبل از گسیل نیروهای نظامی سوریه برای آزادسازی مناطق جنوبی این کشور، زمانی بیش از سه ماه برای پایان حضور تروریست ها در این مناطق پیش بینی شده بود، ولی اکنون همگان بر برق آسا بودن آزادسازی مناطق اشغالی در جنوب سوریه اعتراف می کنند و حتی در برخی از مناطق ارتش این کشور در خط مرزی با اردن در حال حرکت و ادامه پیشروی های خود به سمت غرب درعا و در نزدیکی 'جولان اشغالی' از سوی رژیم صهیونیستی است.
اکنون گذرگاه 'نصیب – جابر' بین اردن و سوریه که پیش از بحران شاهد عبور و مرور روزانه 6 هزار دستگاه کامیون و خودروهای مختلف بین دو طرف برای نقل و انتقال کالا و رونق اقتصادی دو کشور بود، در اختیار ارتش سوریه قرار گرفته و می توان گفت که نفس تروریست ها در این مناطق به شماره افتاده و در صورت نبود برخی مسایل و مشکلات مانند مانع تراشی های رژیم صهیونیستی و حمایت از تروریست های مستقر در این مناطق نیز امکان آزادی سریع آنها وجود دارد.
مرز سوریه با اردن میان شهرک نصیب در استان درعا و شهرک 'جابر' در استان 'مفرق' اردن قرار دارد و گذرگاه نصیب به دلیل عبور کالاها و محصولات اردن، لبنان، سوریه و کشورهای عربی حوزه خلیج فارس، از فعال ترین گذرگاه های مرزی سوریه و اردن پیش از آغاز بحران در سال 1389 بود.
همانگونه که پیش بینی می شد، درگیری های ارتش سوریه در این منطقه هر میزان که به بلندی های جولان نزدیک تر می شود، به خاطر وابستگی گروهی تروریست های مستقر در آن، حضور نیروهای نظامی صهیونیست تقویت شده در پشت سر تروریست ها و ادامه حرکت ارتش به سوی آنان حساس تر شده و روی همین نگاه است که حرکت ها کمی حساب شده تر و یا بر اساس سیاست 'هویج و چماق' (توافق یا جنگ) و همراه با برخی تلاش های دیپلماتیک صورت می گیرد.
اکنون که تروریست های وابسته به گروه هایی مانند 'فرقة أحرار نوی'، 'فرقة جمیل أبو الزین'، 'فرقة المغاویر الخاصة' و 'ائتلاف أبناء الجولان' که پیش از عملیات ارتش سوریه بر اساس سازماندهی جدید که بیشتر به نظر می رسد از سوی صیهیونیست ها همراه با اعطای تجهیزات نظامی جدید وارد شده از بندر 'عقبه' اردن صورت گرفته، ارتش 'نجات بخش' یا 'جیش الانقاذ' را تشکیل داده بودند و پیش از آن در یک نگاه کلی به عنوان 'تحریر الشام' (جبهه النصره سابق) شاخه سوری 'القاعده' شناخته می شوند. این گروهها به دنبال تنگ تر شدن عرصه بر آنان دست به برخی اقدامات برای درگیر کردن رژیم صهیونیستی با ارتش سوریه می زنند تا خود از این مهلکه جان سالم بدر ببرند.
پیش از این نیز روزنامه صهیونیستی 'هاآرتص' در اسفند ماه سال 1396 فاش کرده بود که عناصر مسلح در سوریه در نزدیک بلندهای جولان با جمع آوری و ارسال مستمر اطلاعات و ارسال آن به اسراییل، کمک های گوناگون از جمله نظامی دریافت می کنند.
در چند روز گذشته اخباری مبنی بر شلیک سه خمپاره از مناطق مزبور به سمت بلندهای جولان اشغالی منتشر شد که با پاسخ نظامیان صهیونیست مواجه شد و به نظر می رسد این حملات بیشتر از طرف کسانی صورت می گیرد که تحت شدیدترین محاصره در روزهای اخیر قرار گرفته و در تلاش هستند تا از این میدان به هر نحو ممکن خلاص شوند.
اکنون باید گفت که علاوه بر تروریست های مزبور حامی اصلی آنها که از سلاح تا دارو و غذا در اختیار آنان قرار می دهد نیز در تنگنا قرار گرفته و رژیم صهیونیستی که پیش از آغاز عملیات در جنوب برای ترساندن طرف های مختلف ضمن برخی حملات موشکی به اطراف دمشق تهدید می کرد که نیروهای مستشاری ایران و حزب الله باید از سوریه خارج شوند و به هیچ وجه به آنان اجازه نزدیک شدن به مرزهای اشغالی خود را نمی دهد و دمشق را روی سر 'بشار اسد' خراب خواهد کرد و حتی جلسه ای نیز از سوی شورای امنیت سازمان ملل در ارتباط با تحولات جنوب سوریه برگزار شد ، یکی پس از دیگری از شروط خود عقب نشینی کرده و در آخرین مرحله از دولت دمشق درخواست کرده تا با توجه به نزدیک شدن به مرزهای جولان اشغالی توافق نامه 1974 را رعایت کند.
توافق نامه مزبور برای پایان درگیری‌های میان رژیم صهیونیستی و سوریه در سال 1974 و پس از اشغال بلندی‌های جولان از سوی رژیم صهیونیستی در سال 1967 امضا باشد و بر اساس آن دو طرف ضمن قبول استقرار 750 نیروی حافظ صلح سازمان ملل (آندوف) در یک منطقه حائل بین دو طرف بر اساس قطعنامه 350 شورای امنیت این سازمان نسبت به استفاده نکردن از سلاح های سنگین در این منطقه متعهد شده اند.
پیشتر برخی رسانه های صهیونیست به نقل از منابع اطلاعاتی این رژیم پیش بینی کرده بودند که عملیات ارتش سوریه در جنوب این کشور چند ماه به طول می انجامد، ولی اکنون آنان مجبور به اعتراف شده اند که پیش بینی هایشان با وجود حمایت های بی دریغ به خصوص در روزهای گذشته برای ادامه مقاومت تروریست ها درست از آب در نیامده و به زودی باید شاهد کشته یا زخمی شدن آنان و یا انتقال اتوبوس های سبز برای رفتن این گروه از تروریست ها به شمال سوریه باشیم و یا این که رژیم صهیونیستی بخواهد از آنان برای اهداف بعدی خود در منطقه بهره برداری کرده و با انتقال به فلسطین اشغالی طرح های جدیدی را برای استفاده دیگر از این گروه آماده کند.
اکنون مقام های رژیم صهیونیستی که تا پیش از این به دنبال حمایت از تروریست ها برای ساقط کردن نظام سوریه بودند، سرافکنده از این همه حمایت های بی نتیجه در هشت سال گذشته، بیشتر نگران اوضاع در بلندی های جولان اشغالی سوریه و احتمال استفاده مردم فلسطین از فرصت پیش آمده برای هرگونه انتقام 70 سال اشغالگری و ظلم رفته بر آنان و آغاز مقاومت و همچنین استفاده دمشق از فرصت پیش آمده برای انتقام تجاوزات موشکی و هوایی رژیم صهیونیستی در سال های اخیر علیه مناطق مختلف سوریه هستند و بی دلیل نیست که این روزها نظامیان صهیونیست خود را در جولان اشغالی تقویت کرده تا بتوانند با هرگونه تحول غیره منتظره مقابله کنند.
*کارشناس خاورمیانه


گروه های زیر مجموعه بین‌الملل

بین‌الملل
بین‌الملل

آخرین اخبار

سایه روشن‌های جام ۲۰۱۸: عشق کامل
حمیدرضا صدر به بازنگری جام جهانی 2018 پرداخته، به سایه روشن های آن...
«فغانی،‌ سخندان و منصوری»؛ قاب ماندگار ایرانی
عملکرد علیرضا فغانی در جام جهانی 2018 روسیه نشان داد که شاید تنها مسائل دیپلماتیک می‌تواند مانع از سوت زدن او در فینال جام جهانی شود وگرنه داور ایران از نظر فنی نقصی نداشت.
حاشیه‌ها، دستِ استقلال را از آسیا کوتاه می‌کند
پیشکسوت باشگاه استقلال می‌گوید گرفتن بازیکن جوان خوب است اما تیم برای موفقیت در میادین بزرگ به بازیکن های بزرگ احنیاج دارد.
امباپه؛ پله ۶۰ سال بعد
بهترین بازیکن جوان جام جهانی و دومین گلزن جوان تاریخ جام جهانی نیز مانند پله شماره 10 را به تن می کند.
فینال جام جهانی ۲۰۱۸؛ فرانسه ۴ - کرواسی ۲
دو تیم ملی فرانسه و کرواسی برای تعیین قهرمان جام جهانی ۲۰۱۸ روسیه در مسکو برابر هم به میدان رفتند و تیم ملی فرانسه با پیروزی قاطع مقابل کرواسی با نتیجه ۴ بر ۲ برای دومین بار در تاریخش قهرمان جام جهانی شد.
تصمیم فغانی برای زندگی در کشوری دیگر
پايان كار عليرضا فغاني در جام‌جهاني 2018، يك بازي بدون اشتباه و خنثي بود كه در نهايت به كسب عنوان سومي بلژيك منجر شد.
کی‌روش خلف وعده می‌کند؟
ضرب الاجل ۱۰ روزه کی‌روش به فدراسیون فوتبال برای تحقق خواسته‌هایش تا جام ملت‌های آسیا به پایان رسیده اما به نظر می‌رسد اتفاق مثبتی برای جلب رضایت کی‌روش رخ نداده است.
کورتوا از قهرمانی فرانسوی‌ها خوشحال نیست
سنگربان تیم ملی فوتبال بلژیک بسیار خوشحال است که عنوان بهترین دروازه‌بان جام جهانی را به دست آورد. البته او از قهرمانی فرانسوی ها خوشحال نیست.
مودریچ: سلام من را به برانکو برسانید
بازیکن تیم ملی کرواسی به سوال خبرنگار ما پاسخ داد.
کارتون؛ خداحافظی مجتبی جباری از فوتبال
کارتون روزنامه خبرورزشی در حاشیه خداحافظی مجتبی جباری از دنیای فوتبال

پر بازدید ترین اخبار امروز

بولتون: تا زمانی که تهدید ایران پابرجا باشد در سوریه می‌مانیم
مشاور امنیت ملی کاخ سفید در مصاحبه‌ای که روز یکشنبه منتشر شده ادعاها علیه ایران را تکرار کرده و گفته نظامیان آمریکایی در سوریه باقی خواهند ماند.
وحشت نخست وزیر سابق ایتالیا از رونالد!
مالک سابق باشگاه میلان از قدرت گرفتن رقیب دیرینه این تیم با جذب ستاره پرتغالی رئال مادرید ناراحت است.
گریزمان: می‌خواستم مثل زیدان، چیپ بزنم
آنتوان گریزمان، ستاره تیم ملی فرانسه، فاش کرد که قصد داشت پنالتی امشبش در دیدار مقابل کرواسی در فینال جام جهانی را چیپ بزند.
ادیانی: تعرفه برق مشترکین پرمصرف و بدمصرف افزایش یابد
یک عضو کمیسیون انرژی مجلس گفت: وقتی در کشور تعرفه مشترکین پر مصرف و کم مصرف یکی باشد به طور طبیعی بدمصرفی و اسراف انرژی ظهور پیدا می‌کند.
عملیات نجات ۱۲ نوجوان؛ فداکاری با چاشنی معجزه
۱۲ نوجوان تایلندی عضو یک تیم فوتبال به همراه مربی شان برای گردش علمی به غار «کائو لوانگ» در پارک کوهستانی استان چیانگ رای تایلند رفته بودند که شروع نابهنگام باران‌های موسمی موجب محبوس شدن شان در غار شد و آن‌ها را در صدر اخبار جهانی قرار داد!
دلالی نتانیاهو در مسکو
اردوغان: کودتای ۱۵ ژوئیه نمایش دموکراسی در ترکیه بود- ˮاختاپوس فتوˮ را نابود می‌کنیم
استرداد عوامل فراری کودتا، در اولویت دولت ترکیه قرار دارد
اعتراضات اجتماعی در عراق فروکش کرد
رهبر هندوهای افراطی: در ساخت معبد مانع ایجاد کنید، حج نمی‌روید!
تظاهرکنندگان عراقی دفاتر احزاب سیاسی در المثنی را آتش زدند
پامپئو: مذاکرات با کره‌شمالی درباره بازگرداندن بقایای اجساد سربازان آمریکایی ثمربخش بود
خروج آخرین گروه شبه‌نظامیان کرد از منبج سوریه
از سرگیری پروازها در فرودگاه نجف
اعلام آمادگی امیر کویت برای کمک به عراق جهت عبور از بحران کنونی