رضایت رژیم صهیونیستی به هیچ – داود پورصحت*

13:03 ۲۲۵ روز پیش ایرنا 265 0
رضایت رژیم صهیونیستی به هیچ – داود پورصحت*

تهران - ایرنا - ارتش سوریه اکنون روزهای همراه با موفقیتی را در مناطق جنوبی این کشور و نزدیک مرزهای اردن و رژیم صهیونیستی برای آزادسازی مناطق باقیمانده در اختیار تروریست ها سپری می کنند.

ایرنا

ارتش سوریه بر اساس آخرین اطلاعات اکنون پس از حدود دو هفته از زمان آغاز عملیات نظامی، بر خلاف پیش بینی های اولیه بر بیش از 70 درصد از روستاها، شهرک ها و مناطق مختلف استان مرزی 'درعا' که در هشت سال پیش ناآرامی ها و بحران را در این کشور آغاز کرد، تسلط یافته است.
پیش از این و قبل از گسیل نیروهای نظامی سوریه برای آزادسازی مناطق جنوبی این کشور، زمانی بیش از سه ماه برای پایان حضور تروریست ها در این مناطق پیش بینی شده بود، ولی اکنون همگان بر برق آسا بودن آزادسازی مناطق اشغالی در جنوب سوریه اعتراف می کنند و حتی در برخی از مناطق ارتش این کشور در خط مرزی با اردن در حال حرکت و ادامه پیشروی های خود به سمت غرب درعا و در نزدیکی 'جولان اشغالی' از سوی رژیم صهیونیستی است.
اکنون گذرگاه 'نصیب – جابر' بین اردن و سوریه که پیش از بحران شاهد عبور و مرور روزانه 6 هزار دستگاه کامیون و خودروهای مختلف بین دو طرف برای نقل و انتقال کالا و رونق اقتصادی دو کشور بود، در اختیار ارتش سوریه قرار گرفته و می توان گفت که نفس تروریست ها در این مناطق به شماره افتاده و در صورت نبود برخی مسایل و مشکلات مانند مانع تراشی های رژیم صهیونیستی و حمایت از تروریست های مستقر در این مناطق نیز امکان آزادی سریع آنها وجود دارد.
مرز سوریه با اردن میان شهرک نصیب در استان درعا و شهرک 'جابر' در استان 'مفرق' اردن قرار دارد و گذرگاه نصیب به دلیل عبور کالاها و محصولات اردن، لبنان، سوریه و کشورهای عربی حوزه خلیج فارس، از فعال ترین گذرگاه های مرزی سوریه و اردن پیش از آغاز بحران در سال 1389 بود.
همانگونه که پیش بینی می شد، درگیری های ارتش سوریه در این منطقه هر میزان که به بلندی های جولان نزدیک تر می شود، به خاطر وابستگی گروهی تروریست های مستقر در آن، حضور نیروهای نظامی صهیونیست تقویت شده در پشت سر تروریست ها و ادامه حرکت ارتش به سوی آنان حساس تر شده و روی همین نگاه است که حرکت ها کمی حساب شده تر و یا بر اساس سیاست 'هویج و چماق' (توافق یا جنگ) و همراه با برخی تلاش های دیپلماتیک صورت می گیرد.
اکنون که تروریست های وابسته به گروه هایی مانند 'فرقة أحرار نوی'، 'فرقة جمیل أبو الزین'، 'فرقة المغاویر الخاصة' و 'ائتلاف أبناء الجولان' که پیش از عملیات ارتش سوریه بر اساس سازماندهی جدید که بیشتر به نظر می رسد از سوی صیهیونیست ها همراه با اعطای تجهیزات نظامی جدید وارد شده از بندر 'عقبه' اردن صورت گرفته، ارتش 'نجات بخش' یا 'جیش الانقاذ' را تشکیل داده بودند و پیش از آن در یک نگاه کلی به عنوان 'تحریر الشام' (جبهه النصره سابق) شاخه سوری 'القاعده' شناخته می شوند. این گروهها به دنبال تنگ تر شدن عرصه بر آنان دست به برخی اقدامات برای درگیر کردن رژیم صهیونیستی با ارتش سوریه می زنند تا خود از این مهلکه جان سالم بدر ببرند.
پیش از این نیز روزنامه صهیونیستی 'هاآرتص' در اسفند ماه سال 1396 فاش کرده بود که عناصر مسلح در سوریه در نزدیک بلندهای جولان با جمع آوری و ارسال مستمر اطلاعات و ارسال آن به اسراییل، کمک های گوناگون از جمله نظامی دریافت می کنند.
در چند روز گذشته اخباری مبنی بر شلیک سه خمپاره از مناطق مزبور به سمت بلندهای جولان اشغالی منتشر شد که با پاسخ نظامیان صهیونیست مواجه شد و به نظر می رسد این حملات بیشتر از طرف کسانی صورت می گیرد که تحت شدیدترین محاصره در روزهای اخیر قرار گرفته و در تلاش هستند تا از این میدان به هر نحو ممکن خلاص شوند.
اکنون باید گفت که علاوه بر تروریست های مزبور حامی اصلی آنها که از سلاح تا دارو و غذا در اختیار آنان قرار می دهد نیز در تنگنا قرار گرفته و رژیم صهیونیستی که پیش از آغاز عملیات در جنوب برای ترساندن طرف های مختلف ضمن برخی حملات موشکی به اطراف دمشق تهدید می کرد که نیروهای مستشاری ایران و حزب الله باید از سوریه خارج شوند و به هیچ وجه به آنان اجازه نزدیک شدن به مرزهای اشغالی خود را نمی دهد و دمشق را روی سر 'بشار اسد' خراب خواهد کرد و حتی جلسه ای نیز از سوی شورای امنیت سازمان ملل در ارتباط با تحولات جنوب سوریه برگزار شد ، یکی پس از دیگری از شروط خود عقب نشینی کرده و در آخرین مرحله از دولت دمشق درخواست کرده تا با توجه به نزدیک شدن به مرزهای جولان اشغالی توافق نامه 1974 را رعایت کند.
توافق نامه مزبور برای پایان درگیری‌های میان رژیم صهیونیستی و سوریه در سال 1974 و پس از اشغال بلندی‌های جولان از سوی رژیم صهیونیستی در سال 1967 امضا باشد و بر اساس آن دو طرف ضمن قبول استقرار 750 نیروی حافظ صلح سازمان ملل (آندوف) در یک منطقه حائل بین دو طرف بر اساس قطعنامه 350 شورای امنیت این سازمان نسبت به استفاده نکردن از سلاح های سنگین در این منطقه متعهد شده اند.
پیشتر برخی رسانه های صهیونیست به نقل از منابع اطلاعاتی این رژیم پیش بینی کرده بودند که عملیات ارتش سوریه در جنوب این کشور چند ماه به طول می انجامد، ولی اکنون آنان مجبور به اعتراف شده اند که پیش بینی هایشان با وجود حمایت های بی دریغ به خصوص در روزهای گذشته برای ادامه مقاومت تروریست ها درست از آب در نیامده و به زودی باید شاهد کشته یا زخمی شدن آنان و یا انتقال اتوبوس های سبز برای رفتن این گروه از تروریست ها به شمال سوریه باشیم و یا این که رژیم صهیونیستی بخواهد از آنان برای اهداف بعدی خود در منطقه بهره برداری کرده و با انتقال به فلسطین اشغالی طرح های جدیدی را برای استفاده دیگر از این گروه آماده کند.
اکنون مقام های رژیم صهیونیستی که تا پیش از این به دنبال حمایت از تروریست ها برای ساقط کردن نظام سوریه بودند، سرافکنده از این همه حمایت های بی نتیجه در هشت سال گذشته، بیشتر نگران اوضاع در بلندی های جولان اشغالی سوریه و احتمال استفاده مردم فلسطین از فرصت پیش آمده برای هرگونه انتقام 70 سال اشغالگری و ظلم رفته بر آنان و آغاز مقاومت و همچنین استفاده دمشق از فرصت پیش آمده برای انتقام تجاوزات موشکی و هوایی رژیم صهیونیستی در سال های اخیر علیه مناطق مختلف سوریه هستند و بی دلیل نیست که این روزها نظامیان صهیونیست خود را در جولان اشغالی تقویت کرده تا بتوانند با هرگونه تحول غیره منتظره مقابله کنند.
*کارشناس خاورمیانه


گروه های زیر مجموعه بین‌الملل

بین‌الملل
بین‌الملل

آخرین اخبار

ظریف: آمریکا مدت‌ها مشوق یاغی‌گری دولت‌های اقماری� خودش بوده است
وزیر خارجه جمهوری اسلامی ایران در سخنرانی خود در کنفرانس امنیتی مونیخ از سیاست‌های حکومت آمریکا علیه ایران انتقاد کرد.
نقد کتاب «زنی با کفش‌های مردانه»
کتاب «زنی با کفش‌های مردانه» در روز سه شنبه ۳۰ بهمن ماه در موزه انقلاب اسلامی و دفاع مقدس نقد می‌شود.
توسعه شبکه ارتباطی زنان کارآفرین کشور ضروری است
قزوین - ایرنا - رییس هیات مدیره انجمن زنان مدیر کارآفرین با تاکید بر تقویت و توسعه شبکه ارتباطی زنان کارآفرین در سراسر کشور، گفت: زنان کارآفرین از طریق ارتباط پیرامونی با نهادهای عمومی تاثیرگذار می توانند مسیر صحیح کار و حرفه را طی کنند.
نوای سرنای لرستان از ˮافلاکˮ گذشت
در چهارمین روز از سی و چهارمین جشنواره موسیقی فجر، گروه «نوای سیمره» از استان لرستان به خوانندگی «مهران غضنفری» برنامه سراسر حماسی، شاد و تغزلی خود را در قالب مقام‌های لری سرزمین فلک الافلاک به روی صحنه برد.
بدهی 5 میلیاردی پرسپولیس!
در روزهای اخیر باشگاه پرسپولیس در رسانه ها مدعی شده که با ارسال نامه ای به سازمان لیگ خواستار دریافت پول خود از محل درآمدهای تبلیغات محیطی شده است.
مشکل تیم شفر از نظر طباطبایی
هادی طباطبایی، دروازه‌بان پیشین تیم فوتبال استقلال اعتقاد دارد، این تیم در دیدار مقابل تراکتورسازی برنامه‌ای برای گلزنی‌ نداشته است.
پاسخ نوبخت به اما و اگرهای یارانه 4200 میلیاردی
تهران- ایرنا- رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور گفت: هر ماه 4200 میلیارد تومان به عنوان یارانه نقدی پرداخت می شود اما این رقم فقط مربوط به یارانه 45 هزار و 500 تومانی واریزی به ازای هر فرد نیست.
پیشنهاد استقرار سامانه دفاع ضدموشکی اروپایی در خاک اوکراین
نامزد پست ریاست کمیسیون اروپایی معتقد است که استقرار سامانه‌های دفاع ضدموشکی در کشورهای شرق اروپا، از جمله لهستان، لتونی و اوکراین می‌تواند اتحادیه اروپا را در برابر تهدیدات موشکی احتمالی محافظت کند.
تجلیل از هدایت‌الله بهبودی و معصومه سپهری
مراسم تجلیل از هدایت‌الله بهبودی و معصومه سپهری در قالب طرح «چهل قلم» در تبریز برگزار شد.

پر بازدید ترین اخبار امروز

تعامل دانشگاه و جامعه برنامه‌ریزی نیاز دارد؛دستوری نیست-دلیل اثرگذارنبودن پروژه‌های علوم‌انسانی
رئیس مرکز تحقیقات سیاست علمی کشور با بیان اینکه این نگرش که دانشگاه‌ها تنها در توسعه مرزهای دانش به صورت جزیره‌ای مؤثر باشند، مطرود است، گفت: اگر دانشگاه می‌خواهد بماند، متحول شود و ارتقا یابد، مسیر ناگزیر آن پیوند با جامعه است و اکنون که ۴۰ سال تجربه را پشت سر داریم، باید در این زمینه اولویت‌بندی‌های واقعی را شناسایی و خلاءها و به هم ریختگی‌های روابطی که موجود است را ساماندهی کنیم.
هنرمندان معلول دیر بوشهر6 مقام کسب کردند
بوشهر- ایرنا- رئیس هیات مدیره انجمن معلولان شهرستان دیر استان بوشهر گفت: هنرمندان بازیگر معلول این شهرستان در جشنواره منطقه ای تئاتر مهر آیین خلیج فارس 6 مقام کسب کردند.
آغاز مهلت مجدد ثبت نام آزمون ارشد از امروز
مشاور عالی سازمان سنجش آموزش کشور از آغاز ثبت نام مجدد آزمون کارشناسی ارشد از امروز ۲۸ بهمن خبر داد.
مرد ژاپنی که خودش را به یک عروسک زنده تبدیل کرد
مدل و هنرمند ژاپنی «مت کوواتا» در سال‌های اخیر با تغییرات ظاهری خود توجه زیادی را جلب کرده است. این پسر ۲۴ ساله ژاپنی خودش را به یک عروسک زنده تبدیل کرده است.
صهیونیستها بر مدار شکست
ارتش فرانسه یکی از افسران خود را به دلیل انتقاد از عملیات ائتلاف آمریکا در سوریه مجازات می‌کند
به چنگ آوردن ۴۰ تن طلا؛ حسن ختام تبانی آمریکا و داعش در آخرین پایگاه تروریست‌ها در سوریه
مجلس اعیان انگلیس فروش سلاح به عربستان را نقض قوانین بین‌المللی دانست
یک امیر داعش در چنگ ارتش لبنان
وزیر خارجه عمان: اسرائیل را یکی از ˮکشورهایˮ خاورمیانه می‌دانیم!
دیدار ولیعهد ابوظبی با فرمانده فرماندهی مرکزی آمریکا
وزیر خارجه پاکستان: روابط ما با عربستان استراتژیک است
فرماندهی عملیات عراق: مخفیگاه ابوبکر بغدادی همچنان نامعلوم است
خط و نشان ترامپ برای اروپایی‌ها در صورت نپذیرفتن صدها داعشی محبوس در سوریه