حکم زندان نواز شریف و راه دشوار حزب 'مسلم لیگ-نواز'

12:28 ۱۰ روز و ۱ ساعت پیش ایرنا 143 0
حکم زندان نواز شریف و راه دشوار حزب 'مسلم لیگ-نواز'

اسلام آباد-ایرنا- دادگاه ویژه دیوان محاسبات ملی پاکستان روز گذشته با مجرم شناختن «نواز شریف» نخست وزیر پیشین این کشوردر یکی از پرونده‌های فساد مالی، وی را به 10 سال زندان محکوم کرد.

ایرنا

به گزارش ایرنا، دادگاه احتساب در اسلام آباد پایتخت پاکستان، روز گذشته 'نواز شریف' نخست وزیر پیشین این کشور و 'مریم نواز' دختر و ' صفدر' همسر وی را به جرم پولشویی و اختلاس، به ترتیب به حبس و پرداخت جریمه نقدی محکوم کرد.
'قاضی محمد بشیر' رئیس دادگاه احتساب شهر اسلام آباد روز گذشته پس از 9 ماه و 22 روز از رسیدگی به پرونده قضایی علیه خانواده نواز شریف، رای نهایی آن را صادر کرد.
بر اساس حکم این دادگاه، نواز شریف همچنین به پرداخت هشت میلیون پوند و دخترش به دو میلیون پوند جریمه نقدی محکوم شدند.
رای نهایی دادگاه احتساب درخصوص پرونده قضایی علیه خانواده نواز شریف موسوم به آپارتمان 'ایوان فلدس' مربوط به آپارتمان های شخصی خانواده شریف در لندن صادر شد.
«ایوان فلدس»، چهار آپارتمان در یکی از مجلل ترین مناطق لندن است که گفته می شد متعلق به اعضای خانواده شریف است.
دادگاه عالی پاکستان همچنین، بیست و چهارم فروردین ماه امسال، «محمد نواز شریف» نخست وزیر پیشین این کشور که 9 سال در ادوار مختلف زمام قدرت را در دست داشت در ارتباط با پرونده رسوایی اسناد پاناما تا پایان عمر، سلب صلاحیت کرد، موضوعی که برخی تحلیلگران آن را پایان فعالیت سیاسی وی تلقی می کنند.
سال 2015 یک موسسه پانامایی به نام 'موساک فونسکا' بیش از 11 میلیون اوراق و اسناد را در خصوص بیش از 214 هزار شرکت و شخصیت های شناخته شده جهان از جمله سه نفر از فرزندان نواز شریف به نام های 'مریم نواز، حسین نواز و حسن نواز' افشا کرد که حکایت از دست داشتن این افراد در پولشویی، تخلفات مالیاتی و تاسیس شرکت های مالی پنهانی در خارج از کشور داشت.
اگرچه نام نواز شریف نخست وزیر پاکستان در اسناد افشا شده از سوی این موسسه پانامایی نبود، مخالفان سیاسی وی مدعی شدند که خانواده نخست وزیر و حتی شخص نواز شریف دارایی غیرقانونی انباشته کرده و تخلفات غیرقابل انکاری در زمینه پولشویی انجام داده است.
افشای اسناد موسوم به 'پاناما'، پای نواز شریف و فرزندانش را به دادگاه کشاند و سرانجام پس از روند طولانی رسیدگی قضایی به این پرونده فساد مالی، دادگاه عالی پاکستان ششم مرداد ماه سال 1396(28 ژوئیه 2017) رای نهایی خود را صادر و حکم به سلب صلاحیت نواز شریف داد و بدین ترتیب پرونده سومین دوره نخست وزیری نواز شریف نیز نیمه کاره مختومه شد.
دادگاه عالی پاکستان پس از صدور حکم سلب صلاحیت نواز شریف، وی را تا پایان عمر از سیاست منع کرد.
پرونده او و خانواده اش طی 6 هفته به دادگاه ویژه مبارزه با فساد ارائه شد و دادگاه نیز به پرونده نواز شریف و خانواده وی و محمد اسحاق دار وزیر اقتصاد این کشور رسیدگی کرد.
اگرچه نواز شریف نخست وزیر پیشین پاکستان، روز گذشته پس از اعلام رای محکومیت خود، در لندن اعلام کرد که بزودی به پاکستان بازگشته و به رای دادگاه اعتراض می کند، تحلیلگران سیاسی بر این عقیده اند که مسیر حزب مسلم لیگ - نواز- با توجه به پیوستن چند عضو دیگر این حزب به تحریک انصاف (PTI) به رهبری عمران خان، برای انتخابات آتی این کشور بسیار دشوار خواهد بود.
اخیرا 'ظفر علی شاه' سناتور پیشین و نماینده ارشد حزب مسلم لیگ نواز، پیوستن خود به حزب تحریک انصاف را رسما اعلام کرد.
وی اعلام کرد که به نفع عمران خان از شرکت در انتخابات از حوزه انتخاباتی (ان.ای 53 ) انصراف داده است.
وی در نشست مطبوعاتی مشترک با عمران خان گفت که رهبر تحریک انصاف در هیچ فساد مالی دست نداشته و روزنه تشکیل پاکستانی روشن را ایجاد کرده است، به همین دلیل از امروز عمران خان رهبر وی است.
همچنین 'فواد حسن فواد' منشی ارشد نواز شریف و دبیرکل دولت نواز شریف، به اتهام میلیاردها روپیه فساد مالی از سوی سازمان ملی حسابرسی بازداشت شد، وی در پرونده مسکن آشیانه و اقبال به دادگاه احضار شده بود.
بر اساس نظر برخی تحلیلگران سیاسی پاکستان، محاکمه نواز شریف دشواری های حزب مسلم لیگ نواز را برای تحقق برنامه های انتخاباتی این حزب و پیروزی در انتخابات آتی این کشور را دوچندان کرد.

**واکنش به رای محکومیت نواز شریف
'چودری نثار' وزیر پیشین کشور پاکستان در واکنش به اظهارات نواز شریف گفت:افرادی به درس عبرت تبدیل می شوند که برای پنهان کردن خطاهای خود کوهی از دروغ بافتند.
وی اضافه کرد:نمی خواهم با نواز شریف درگیر شوم چراکه وی آبرویی ندارد اما من به فکر آبروی خود هستم اما انتقاد یکجانبه را تحمل نخواهم کرد.
عمران خان رهبر حزب تحریک انصاف نیز در گفت و گو با خبرنگاران خطاب به نواز شریف گفت:به کشور بازگرد چراکه زندان در انتظار توست.
وی اضافه کرد:نواز شریف خواستار تعویق صدور حکم شده، ولی وی باید بداند که قانون برای همه یکسان است و آیا یک مجرم عادی نیز از چنین تسهیلاتی برخوردار می شود؟
عمران خان اضافه کرد:در کشورهایی که قانون برای قدرتمندان و افراد ضعیف مساوی نباشد، نابود می شوند.
رهبر حزب تحریک انصاف همچنین با انتقاد از اعلامیه رئیس دیوان محاسبات ملی مبنی بر اینکه نامزدهای انتخاباتی مفسد تا زمان برگزاری انتخابات دستگیر نمی شوند، گفت:با به دست گرفتن قدرت عوامل فساد و سارقان را دستگیر خواهیم کرد و نواز شریف باید حساب300 هزار میلیون روپیه را پس بدهد.
«بلاول بوتو زرداری» رئیس حزب مردم نیز در واکنش به حکم نواز شریف نخست وزیر پیشین این کشور گفت که دیگر هیچ اعتمادی به حزب نواز ندارد و نمی‌تواند وعده سران این حزب را باور کند، زیرا آنها هر بار در پی فریب مردم بودند.
وی تصریح کرد:هر بار از برنامه‌های حزب نواز سئوال می کنیم، مسئولان این حزب در پاسخ از واژه‌های دموکراسی و جمهوریت استفاده می‌کنند تا کم کاری‌های خود را بپوشانند.
بلاول بوتو گفت: اگر انتخابات سالم برگزار شده و در آن تقلب صورت نگیرد حزب مردم با قاطعیت پیروز انتخابات خواهد بود.
رئیس حزب مردم اضافه کرد:اگر ما پیروز انتخابات شویم، مردم را از بسیاری مشکلات نجات می دهیم .
آساق**6125**1600**1337


گروه های زیر مجموعه بین‌الملل

بین‌الملل
بین‌الملل

آخرین اخبار

حضور فعال بانک رفاه در کنفرانس ملی فرصت‌ها و چالش‌های هوشمندسازی
بانک رفاه کارگران در راستای اهداف و سیاست‌های کلان خود و همچنین توسعه فعالیت‌های حوزه پدافند غیر عامل، در کنفرانس ملی فرصت‌ها و چالش‌های هوشمندسازی حضور فعال و اثربخش داشت.
آغاز تحویل سکه‌های پیش‌فروش سه ماهه در شعب بانک ملی
تحویل سکه‌های پیش‌فروش شده با موعد سه ماهه از امروز در شعب بانک ملی ایران آغاز شد.
خدمات بانک قرض‌الحسنه مهر ایران در راستای کمک به بانوان سرپرست خانوار قابل تقدیر است
معاون هماهنگ‌کننده امور اقتصادی و توسعه منابع استانداری فارس از خدمات بانک قرض‌الحسنه مهر ایران در راستای کمک به بانوان سرپرست خانوار تقدیر کرد.
صدور ماهانه نیم‌ میلیون «سپهر کارت» جدید در شعب بانک صادرات ایران
​بانک صادرات ایران ماهانه نیم میلیون سپهر کارت جدید برای مشتریان صادر می کند.
تعیین تکلیف سه هزار میلیارد ریالی اموال مازاد در بانک ملی ایران
بانک ملی ایران در سال ۹۶ و سه ماه ابتدای امسال سه هزار و ۳۹۲ میلیارد ریال از املاک مازاد ملکی و تملیکی خود را تعیین تکلیف کرده است.
توصیه هایی مهم برای افزایش طول عمر ماشین ظرفشویی
پس از خرید یک ماشین ظرفشویی جدید ممکن است نگران این موضوع باشید که چگونه می توانید به بهترین نحو از این وسیله استفاده کنید تا بهترین بهره وری را از آن ببرید. اولین مسئله مهم، طرز استفاده از این وسیله و در ادامه نحوه نگهداری از آن می باشد.
در انتخابات تتلو را باب کردند،‌ امروز مائده هژبری را!
«همان کسانی که در انتخابات خواستند تتلو را باب کنند، امروز هم آمدند مائده هژبری را ‏باب بکنند که باز هم کارشان نگرفت. نمی‌دانم چرا درس نمی‌گیرند.‏»
هشدار! روس‌ها چترشان را با کسی تقسیم نمی‌کنند
خیس شدن ماکرون و کیتاروویچ در حالی که پوتین زیر چتر بود یک تصویر واقعی از تصمیمات روسیه در سیاست خارجی است. به آنها نمی‌شود ایرادی گرفت. روس‌ها به دنبال منافع ملی خود هستند و عاشق چشم و ابروی هیچ کس نیستند.
آقای مطهری! شما که این قدر به ملیت بها نمی‌دادید
جالب است که آقای مطهری بازیکنان آفریقایی تیم ملی فوتبال فرانسه را دیده ولی دورگه‌های تیم ملی خودمان را ندیده است!
وزیر ورزش: استان‌های کم برخوردار در اولویت اتمام طرح‌های ورزشی نیمه تمام هستند
وزیر ورزش و جوانان گفت: استان های محروم و کم برخوردار ورزشی نظیر سیستان و بلوچستان در اولویت اتمام طرح های ورزشی نیمه تمام قرار دارند.

پر بازدید ترین اخبار امروز

سقوط جوان ۲۰ ساله در حوالی پل طبیعت
دقایقی پیش یک جوان ۲۰ ساله از پل عابرپیاده حوالی پل طبیعت سقوط کرد که سقوط وی در اتوبان مدرس باعث ترافیک در این بزرگراه شده است.
جلسه پیگیری طرح نوسازی بافت‌های فرسوده با حضور رییس جمهور
جلسه پیگیری طرح نوسازی بافت‌های فرسوده با حضور رییس جمهور برگزار شد
برگزیدگان آزمون دستیاری تقدیر شدند
وزیر بهداشت صبح امروز از 10 نفر برتر آزمون دستیاری تخصصی تقدیر کرد.
اگر به دنبال مرگ راحت و آسان هستید، بخوانید
برای جان دادن راحت میت خواندن آیاتی نظیر یس، صافات بر بالین سودمند است اما ذکر این نکته لازم است که انسان باید در این دنیا خودش بار خود را ببندد.
ژست‌گرفتن اوباش برای دوربین خبرنگاران!- عکس
مرحله دوم طرح سراسری دستگیری اراذل و اوباش مرحله دوم طرح سراسری دستگیری اراذل و اوباش و مزاحمین نوامیس محلات در تهران بزرگ توسط مأموران پلیس امنیت عمومی فاتب کلید خورد.
پادشاه مالزی خواستار وحدت شد
اتحادیه اروپا خواستار تجارت آزاد با مالزی است
وزیر سابق دولت پاکستان از حمله تروریستی جان سالم به در برد
50 تروریست در اندونزی دستگیر شدند
سیل بخش های وسیعی از چین را فرا گرفت
کره جنوبی و اروپا خواستار تحکیم صلح در شبه جزیره کره شدند
رشد اقتصادی چین به مرز 6.8 درصد رسید
تهران و اسلام آباد از مشترکات فراوان برخوردارند
عصر جدیدی در روابط تهران - اسلام آباد آغاز شده است
اشرف غنی با فرمانده ارتش پاکستان گفت وگو کرد