جایگاه انتخاباتی احزاب سیاسی پاکستان در آینه نظرسنجی ها

12:19 ۱۳۴ روز و ۱۲ ساعت پیش ایرنا 147 0
جایگاه انتخاباتی احزاب سیاسی پاکستان در آینه نظرسنجی ها

اسلام آباد- ایرنا - این روزها با نزدیک شدن به انتخابات سرنوشت ساز مجلس ملی و مجالس ایالتی پاکستان، تب و تاب انتخابات نیز کم کم در حال اوج گیری است و فعالیت احزاب مختلف با صدور و انتشار بیانیه ها و اعلامیه ها در میان افکار عمومی نمود بیشتر یافته است.

ایرنا

به گزارش ایرنا، تنها کمتر از 20 روز به برگزاری انتخابات سراسری و ایالتی پاکستان که قرار است، همزمان در 25 ژوئیه (سوم مردادماه) برگزار شود، شخصیت های مشهور سیاسی این کشور با ثبت نام در حوزه های انتخاباتی، خود را برای کسب رای شهروندان در این حوزه ها آماده می کنند.
انتخابات مجلس ملی در پاکستان به این دلیل اهمیت دارد که با رای نمایندگان منتتخب، رئیس جمهوری و نخست وزیر برای مدت پنج سال برگزیده می شوند.
برای انتخاب نخست وزیر که قدرت اصلی و اجرایی را در اختیار دارد، حزب حاکم و جناح مخالف در مجلس ملی هرکدام نامزدهای مورد نظر خود را معرفی می کنند و به طور طبیعی حزب یا گروهی که دارای اکثریت باشد، فرد مورد نظر خود را بر قدرت می نشاند.
نظرسنجی های صورت گرفته از سوی موسسات تحقیقاتی در پاکستان نشان می دهد که حزب مسلم لیگ نواز شریف با وجود دو دستگی و اختلاف نظرهای عمیق درون حزبی همچنان در ایالت پنجاب بزرگترین و پرجمعیت ترین ایالت پاکستان در جایگاه اول قرار دارد.
اما حزب تحریک انصاف توانسته است در انتخابات سراسری موقعیت خود را در برابر حزب مسلم لیگ نواز به طور قابل توجهی تثبیت کرده و در موقعیت تقریبا برابر یا در جهت برد قرار گیرد.
این تحقیقات به صورت مشترک از سوی موسسه تحقیقاتی گالوپ، موسسه مشاور پالس و موسسه تحقیقات افکار عمومی در پاکستان صورت گرفته است.
بر اساس تحقیقات صورت گرفته، موقعیت تحریک انصاف در انتخابات سراسری ( مجل ملی پاکستان ) و محلی ایالت خیبرپختون خواه در شمال غرب پاکستان در جایگاه نخست قرار دارد اما حزب مردم در ایالت سند همچنان پیشتاز است .
در ایالت بلوچستان که بزرگترین و کم جمعیت ترین ایالت پاکستان محسوب می شود،موقعیت احزاب در انتخابات سراسری قدری متفاوت و سردرگم است.
بر اساس نظرسنجی صورت گرفته از سوی موسسه گالوپ پاکستان، حزب مسلم لیگ نواز برای کسب کرسی های مجلس ملی با اختلاف کمی از تحریک انصاف پیشی گرفته اما تحقیقات موسسه تحقیقاتی پالس نشان دهنده برتری نسبی تحریک انصاف به مسلم لیگ نواز شریف است.
موقعیت احزاب بزرگ در انتخابات ایالتی پنجاب، سند و خیبرپختونخواه در زمان کنونی همانند انتخابات سراسری سال 2013 پیش بینی می شود که بر اساس آن حزب مردم در ایالت سند، حزب مسلم لیگ در ایالت پنجاب و حزب تحریک انصاف در ایالت خیبرپختون خواه پیشتاز است.
برخلاف انتخابات سال 2013 میلادی که حزب مسلم لیگ با کسب اکثریت آرای توانست، بیشترین کرسی های مجلس ملی را از آن خود کند این بار و با گذشت پنج سال تحریک انصاف موفق شده است تا افکار عمومی مردم پاکستان را در انتخابات پیش روی ( انتخابات سراسری 3 مرداد ماه) به سوی خود جلب کند و برتری نسبی نسبت به حزب مسلم لیگ نواز پیدا کند.
براساس این گزارش، هنوز 20 درصد مردم تصمیمی در خصوص انتخابات سراسری و ایالتی نگرفته اند ،رای این افراد می تواند در این انتخابات تعیین کننده باشد.
بر اساس نظرسنجی موسسه گالوپ ، 26 درصد از افرادی که مورد پرسش قرار گرفته اند گفته اند که در انتخابات به حزب مسلم لیگ نواز شریف و 25 درصد به تحریک انصاف رای خواهند داد.
اما نظرسنجی موسسه تحقیقاتی پالس نشان می دهد که 30 درصد مصاحبه شوندگان به تحریک انصاف و 27 درصد به مسلم لیگ نواز شریف رای می دهند.
حزب مردم سومین حزب بزرگ پاکستان نیز تنها 17 آرا را به خود اختصاص داده است.
بر اساس پیش بینی موسسه گالوپ، 40 درصد مردم ایالت پنجاب بزرگترین و پرجمعیت ترین ایالت پاکستان به مسلم لیگ نواز و 26 درصد به تحریک انصاف رای خواهند داد اما براساس نظر سنجی موسسه پالس 43درصد به مسلم لیگ نواز و 34 درصد به تحریک انصاف رای می دهند.
براساس نظر سنجیی پالس و گالوپ در ایالت خیبرپختونخواه ،تحریک انصاف با کسب 57 درصد و مسلم لیگ نواز با کسب امتیاز بین 9 تا 10 درصد در جایگاه اول و دوم قرار دارد.
در ایالت سند که از 50 سال گذشته تاکنون پایگاه حزب مردم بوده است در انتخابات پیش رو نیزدر نظرسنجی این حزب توانسته است 45 درصد نظر مردم را به سوی خود جلب کند و تحریک انصاف که در جایگاه دوم قرار دارد تنها توانسته است 11 درصد ارای مصاحبه شوندگان را به خود اختصاص دهد.
اما در ایالت بلوچستان بر اساس نظرسنجی صورت گرفته از سوی موسسه پالس حزب مردم با 36 درصد در جایگاه اول و تحریک انصاف با 12 درصد در جایگاه دوم قرار دارد.
نتیجه تحقیقات موسسه گالوپ نیز نشان می دهد که ائتلاف مذهبی شورای اقدام مشترک(متحده مجلس عمل ) با 23 درصد در جایگاه اول و حزب مردم با 20 درصد در جایگاه دوم قرار دارد.
اما این پیش بینی ها نمی تواند صددرصد نشان دهنده نظر افکار عمومی مردم پاکستان درباره انتخابات پیش روی سراسری و ایالتی پاکستان باشد زیرا که هر نوع تحول و رخداد غیرمترقبه می تواند آینده این انتخابات را تغییر دهد.
آساق**6125**1600**1337


گروه های زیر مجموعه بین‌الملل

بین‌الملل
بین‌الملل

آخرین اخبار

سریال ثانیه پایانی و این‌بار ایمان صادقی
نماینده وزن ۶۱ کیلوگرم ایران در حالیکه تا ۲ ثانیه مانده به پایان از حریف چینی خود ۳ بر یک پیش بود ۲ امتیاز از دست داد و از رسیدن به مدال برنز امیدهای جهان بازماند.
کشتی ایران بالاخره رنگ طلا را دید
آزادکار وزن ۸۶ کیلوگرم ایران مدال ارزشمند طلای جهان را در رقابت‌های زیر ۲۳ سال قهرمانی جهان بر گردن آویخت تا تنها طلایی کشتی ایران در این رقابت‌ها باشد.
سومی کشتی آزاد امیدهای ایران در جهان
تیم ملی کشتی آزاد زیر ۲۳ سال ایران با کسب یک مدال طلا و ۴ برنز پس از روسیه و گرجستان به عنوان سومی رقابت‌های جهانی رومانی رسید که این تیم نسبت به سال قبل پنج پله صعود داشت.
اوزیل: حضورم در آرسنال خاص بوده است
مسوت اوزیل، هافبک خلاق آلمانی در مورد سالهای حضور خود در ترکیب آرسنال صحبت کرد.
ماجرای جذاب پسرعموهای سرخابی تیم امید!
مدافع جوان استقلال با هافبک بازیسازی پرسپولیس نسبت فامیلی دارد و در صورتی که این دو بازیکن بتوانند به بازیکنان فیکس این دو تیم تبدیل شوند می توانند اتفاق جالبی را رقم بزنند.
آماده‌سازی مرموزترین رقیب ایران با دلار‌ سعودی
یمنی‌ها بعد از ماه‌ها درگیری با جنگ و خونریزی در فاصله مدت زمان کوتاه باقی‌مانده تا جام ملت‌ها به تکاپو افتادند تا سروسامانی به وضعیت تیم ملی خود بدهند.
آگهی فوت؛ تقدیم به کریستیانو رونالدو!
در همین مدت کوتاه کریستیانو رونالدو تبدیل به یکی از مجبوب ترین بازیکنان یوونتوس شده است.
آذری: هیچ فشاری روی منصوریان نیست
مدیرعامل باشگاه ذوب‌آهن گفت: برای نتیجه‌گیری هیچ فشاری روی علیرضا منصوریان وارد نخواهد بود.

پر بازدید ترین اخبار امروز

اعتماد به رهبری و توسل به اهل بیت(ع) از ضرورت های امروز است
اصفهان – ایرنا – استاد اخلاق حوزه علمیه اصفهان گفت: اعتماد به رهبری، انجام و ظیفه و توسل به اهل بیت (ع) سه وظیفه مهم امروز و لازمه دفاع از اسلام و هدایتگری در نیروهای مسلح است.
متکی: آمریکا برای تامین منافع از حربه تحریم استفاده می کند
مشهد- ایرنا- معاون امور بین الملل مجمع تقریب مذاهب اسلامی گفت: آمریکا برای تامین مطامع خود از کوبا تا هند، چین، روسیه و اتحادیه اروپایی را تحت تحریمهای مختلف دارد و از آن به عنوان حربه ای برای تامین منافعش استفاده می کند.
هشدار به متقاضیان دریافت سبد کالا: فریب پیامک ها را نخورید
تهران- ایرنا- وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی هشدار داد: متقاضیان دریافت سبد کالا شماره و رمز دوم کارت خود را در اختیار سودجویانی که پیامک های فاقد اعتبار برای مردم ارسال می کنند، قرار ندهند.
واکنش متفاوت مدیران به شایعات در صداوسیما
تهران- ایرناپلاس- در حالی که معاون توسعه و فناوری رسانه صداوسیما از اجرای قانون منع به کارگیری بازنشستگان در این معاونت خبر می‌دهد، روابط عمومی سازمان از توضیح درباره استثنا شدن برخی مدیران معاونت سیاسی صداوسیما خودداری می‌کند.
آقای حکایتی و هنرمندان در جشن کتابخوان های انزلی
انزلی – ایرنا- بهرام شاه محمد لو 'آقای حکایتی' برنامه کودک دهه 60 و 70 ، کامران رسول زاده شاعر ، نمایشنامه نویس و خالق و خواننده ترانه ی زیبای ' درخت' و حمید نور شمسی روزنامه نگار، فعال حوزه نشر و کتاب در جشن ' تو هم بخوان ' کتابخوانهای انزلی حضور یافتند.
دادگاهی در پاکستان با نبش قبر پدر معنوی طالبان موافقت کرد
شرکت های چینی حضور خود را در ایران افزایش می دهند
چین اعمال نفوذ در بیانیه آپک را رد کرد
مقام سیا برای دیدار با مقام های کره شمالی به سئول رفت
پدر بمب هسته ای چین در سن 101 سالگی درگذشت
چین: آمریکا به جای توصیه به دیگران رفتار خود را اصلاح کند
انفجار بمب در کویته پاکستان سه کشته برجای گذاشت
اسلام آباد برنامه ای برای به رسمیت شناختن رژیم صهیونیستی ندارد
الجزیره: چین همچنان در کنار ایران ایستاده است
چینی ها خوشبین ترین مردم دنیا نسبت به آینده خود هستند