جایگاه انتخاباتی احزاب سیاسی پاکستان در آینه نظرسنجی ها

12:19 ۱۴ روز و ۷ ساعت پیش ایرنا 37 0
جایگاه انتخاباتی احزاب سیاسی پاکستان در آینه نظرسنجی ها

اسلام آباد- ایرنا - این روزها با نزدیک شدن به انتخابات سرنوشت ساز مجلس ملی و مجالس ایالتی پاکستان، تب و تاب انتخابات نیز کم کم در حال اوج گیری است و فعالیت احزاب مختلف با صدور و انتشار بیانیه ها و اعلامیه ها در میان افکار عمومی نمود بیشتر یافته است.

ایرنا

به گزارش ایرنا، تنها کمتر از 20 روز به برگزاری انتخابات سراسری و ایالتی پاکستان که قرار است، همزمان در 25 ژوئیه (سوم مردادماه) برگزار شود، شخصیت های مشهور سیاسی این کشور با ثبت نام در حوزه های انتخاباتی، خود را برای کسب رای شهروندان در این حوزه ها آماده می کنند.
انتخابات مجلس ملی در پاکستان به این دلیل اهمیت دارد که با رای نمایندگان منتتخب، رئیس جمهوری و نخست وزیر برای مدت پنج سال برگزیده می شوند.
برای انتخاب نخست وزیر که قدرت اصلی و اجرایی را در اختیار دارد، حزب حاکم و جناح مخالف در مجلس ملی هرکدام نامزدهای مورد نظر خود را معرفی می کنند و به طور طبیعی حزب یا گروهی که دارای اکثریت باشد، فرد مورد نظر خود را بر قدرت می نشاند.
نظرسنجی های صورت گرفته از سوی موسسات تحقیقاتی در پاکستان نشان می دهد که حزب مسلم لیگ نواز شریف با وجود دو دستگی و اختلاف نظرهای عمیق درون حزبی همچنان در ایالت پنجاب بزرگترین و پرجمعیت ترین ایالت پاکستان در جایگاه اول قرار دارد.
اما حزب تحریک انصاف توانسته است در انتخابات سراسری موقعیت خود را در برابر حزب مسلم لیگ نواز به طور قابل توجهی تثبیت کرده و در موقعیت تقریبا برابر یا در جهت برد قرار گیرد.
این تحقیقات به صورت مشترک از سوی موسسه تحقیقاتی گالوپ، موسسه مشاور پالس و موسسه تحقیقات افکار عمومی در پاکستان صورت گرفته است.
بر اساس تحقیقات صورت گرفته، موقعیت تحریک انصاف در انتخابات سراسری ( مجل ملی پاکستان ) و محلی ایالت خیبرپختون خواه در شمال غرب پاکستان در جایگاه نخست قرار دارد اما حزب مردم در ایالت سند همچنان پیشتاز است .
در ایالت بلوچستان که بزرگترین و کم جمعیت ترین ایالت پاکستان محسوب می شود،موقعیت احزاب در انتخابات سراسری قدری متفاوت و سردرگم است.
بر اساس نظرسنجی صورت گرفته از سوی موسسه گالوپ پاکستان، حزب مسلم لیگ نواز برای کسب کرسی های مجلس ملی با اختلاف کمی از تحریک انصاف پیشی گرفته اما تحقیقات موسسه تحقیقاتی پالس نشان دهنده برتری نسبی تحریک انصاف به مسلم لیگ نواز شریف است.
موقعیت احزاب بزرگ در انتخابات ایالتی پنجاب، سند و خیبرپختونخواه در زمان کنونی همانند انتخابات سراسری سال 2013 پیش بینی می شود که بر اساس آن حزب مردم در ایالت سند، حزب مسلم لیگ در ایالت پنجاب و حزب تحریک انصاف در ایالت خیبرپختون خواه پیشتاز است.
برخلاف انتخابات سال 2013 میلادی که حزب مسلم لیگ با کسب اکثریت آرای توانست، بیشترین کرسی های مجلس ملی را از آن خود کند این بار و با گذشت پنج سال تحریک انصاف موفق شده است تا افکار عمومی مردم پاکستان را در انتخابات پیش روی ( انتخابات سراسری 3 مرداد ماه) به سوی خود جلب کند و برتری نسبی نسبت به حزب مسلم لیگ نواز پیدا کند.
براساس این گزارش، هنوز 20 درصد مردم تصمیمی در خصوص انتخابات سراسری و ایالتی نگرفته اند ،رای این افراد می تواند در این انتخابات تعیین کننده باشد.
بر اساس نظرسنجی موسسه گالوپ ، 26 درصد از افرادی که مورد پرسش قرار گرفته اند گفته اند که در انتخابات به حزب مسلم لیگ نواز شریف و 25 درصد به تحریک انصاف رای خواهند داد.
اما نظرسنجی موسسه تحقیقاتی پالس نشان می دهد که 30 درصد مصاحبه شوندگان به تحریک انصاف و 27 درصد به مسلم لیگ نواز شریف رای می دهند.
حزب مردم سومین حزب بزرگ پاکستان نیز تنها 17 آرا را به خود اختصاص داده است.
بر اساس پیش بینی موسسه گالوپ، 40 درصد مردم ایالت پنجاب بزرگترین و پرجمعیت ترین ایالت پاکستان به مسلم لیگ نواز و 26 درصد به تحریک انصاف رای خواهند داد اما براساس نظر سنجی موسسه پالس 43درصد به مسلم لیگ نواز و 34 درصد به تحریک انصاف رای می دهند.
براساس نظر سنجیی پالس و گالوپ در ایالت خیبرپختونخواه ،تحریک انصاف با کسب 57 درصد و مسلم لیگ نواز با کسب امتیاز بین 9 تا 10 درصد در جایگاه اول و دوم قرار دارد.
در ایالت سند که از 50 سال گذشته تاکنون پایگاه حزب مردم بوده است در انتخابات پیش رو نیزدر نظرسنجی این حزب توانسته است 45 درصد نظر مردم را به سوی خود جلب کند و تحریک انصاف که در جایگاه دوم قرار دارد تنها توانسته است 11 درصد ارای مصاحبه شوندگان را به خود اختصاص دهد.
اما در ایالت بلوچستان بر اساس نظرسنجی صورت گرفته از سوی موسسه پالس حزب مردم با 36 درصد در جایگاه اول و تحریک انصاف با 12 درصد در جایگاه دوم قرار دارد.
نتیجه تحقیقات موسسه گالوپ نیز نشان می دهد که ائتلاف مذهبی شورای اقدام مشترک(متحده مجلس عمل ) با 23 درصد در جایگاه اول و حزب مردم با 20 درصد در جایگاه دوم قرار دارد.
اما این پیش بینی ها نمی تواند صددرصد نشان دهنده نظر افکار عمومی مردم پاکستان درباره انتخابات پیش روی سراسری و ایالتی پاکستان باشد زیرا که هر نوع تحول و رخداد غیرمترقبه می تواند آینده این انتخابات را تغییر دهد.
آساق**6125**1600**1337


گروه های زیر مجموعه بین‌الملل

بین‌الملل
بین‌الملل

آخرین اخبار

چرا ایران، ترکیه و مالزی نشد؟
"تا هنگامی که قیمت بنزین هزار تومان است و قیمت برق نیز کمتر از ١٠ درصد متوسط جهانی است، چرا مردم بیشتر و بیشتر مصرف نکنند؟ وقتی ارز ٨٠٠٠ تومانی را ٤٢٠٠ تومان می‌دهیم چرا افراد بی‌تخصص و ناآشنا با آن هر کالایی را وارد نکنند؟ "
۳۰ تیر، روز گرم قیام، به روایت یک شاهد عینی
«نگارنده ۱۶ سال داشتم. همانند دیگر نوجوانان و دانش‌آموزان به سمت میدان بهارستان می‌رفتم. روانشاد «داریوش فروهر» را با یک دوچرخه کورسی در خیابان اکباتان، دقیقاً همان جایی که «امیر بیجار» شهید شد، دیدم به من اشاره کرد که به‌ سمت بهارستان بروم، هنوز به کوچه نظامیه نرسیده بودم که تیراندازی در آن منطقه شروع شد...»
راه حذف موسیقی زیرزمینی بازکردن در سالنهای کنسرت است
مشهد- ایرنا- استاد آواز ایرانی گفت: راه حذف موسیقی زیرزمینی باز کردن در سالنهای کنسرت است اجازه دهید هنرمند با مخاطب خود ارتباط برقرار کند.
دانشگاه های بوشهر و اسپانیا تفاهم نامه همکاری امضا کردند
بوشهر- ایرنا- رئیس دانشگاه خلیج فارس بوشهر گفت: این مرکز برای توسعه تعاملات آموزشی، فرهنگی، علمی و پژوهشی با دانشگاه 'کوردوبا' کشور اسپانیا تفاهم نامه همکاری امضا کرد.
رییس شورای شهر: بازگشت نیکنام عیدی نظام به مردم یزد است
یزد - ایرنا - رییس شورای اسلامی شهر یزد گفت: در آستانه میلاد امام رضا(ع)، بازگشت مجدد سپنتا نیکنام با رای قاطع مجمع تشخیص مصلحت نظام، عیدی نظام جمهوری اسلامی به مردم یزد است.
بوی نامطبوع مسیر فرودگاه امام رفع می شود
تهران- ایرنا- رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان تهران با اشاره به اعتبار ٧٠ میلیارد تومانی درنظر گرفته شده برای رفع بوی نامطبوع فرودگاه امام خمینی(ره) گفت: همه دستگاه های متولی باید در اجرای تصمیمات اتخاذ شده در این خصوص بسیج شوند.
نیکنام دقایقی پیش در شورای شهر یزد شرکت کرد
یزد- ایرنا- سپنتا نیکنام، نماینده زرتشتی منتخب مردم شهر یزد، عصر امروز بعد از 9 ماه در جلسه شورای اسلامی این شهر حضور یافت.
سهم دانشگاه های خوزستان از آموزش عالی کم است
اهواز - ایرنا - رییس دانشگاه شهید چمران اهواز گفت: سهم دانشگاه های استان خوزستان در بحث آموزش عالی در مقایسه با سایر استان ها کمتر است و هم اکنون بیشتر دانشجویان خوزستان در بخش غیر دولتی تحصیل می کنند.
انگیزه و تحرک مدیران در کنار تخصیص اعتبار لازمه توسعه است
اهواز - ایرنا - مدیر امور آموزش عالی سازمان برنامه و بودجه با بیان اینکه انگیزه و تحرک مدیران در کنار تخصیص اعتبار، لازمه توسعه است گفت: اگر مدیران در زمینه تعریف پروژه ها اهتمام داشته باشند سازمان برنامه و بودجه با وجود محدودیت ها با آنها همکاری می کند.
جشنواره فوتسال نونهالان در آران و بیدگل آغاز شد
کاشان- ایرنا- چهارمین جشنواره سراسری فوتسال پسران زیر 12 سال کشور با حضور تیم هایی از 18 استان در ورزشگاه شهدای ورزشکار آران و بیدگل آغاز شد.

پر بازدید ترین اخبار امروز

سیف لیست دریافت کنندگان ارز دولتی را به دادستانی فرستاد-پیشخوان
روزنامه های اقتصادی امروز شنبه 30 تیر 97 را در اینجا مشاهده کنید.
پخش برنامه «حالا خورشید» با حضور احسان علیخانی، عقب افتاد
برنامه عصرگاهی «حالا خورشید» با حضور احسان علیخانی در خصوص شفاف سازی اتهامات مالی، امروز ساعت 17:40 پخش می شود.
فعالیت جدید و کاملا متفاوت ˮبهاره رهنماˮ -عکس
آلبوم دکلمه و موسیقی «تمام شد» با طراحی صدا، موسیقی و متن اردوان طاهری و کلام بهاره رهنما در دسترس علاقه مندان موسیقی قرار گرفت.
دامپزشکی: سوختگی گاومیش‌ها دیر اطلاع داده شد
مدیرکل دامپزشکی خوزستان گفت: موضوع سه رأس گاومیش که در هورالعظیم که به هر دلیلی دچار سوختگی شده بودند، دیر به دامپزشکی اطلاع رسانی شد.
آقاخان از استقلال جدا می شود؟
مرتضی آقاخان خرید جدید تیم فوتبال استقلال پس از چند روز حضور در تمرینات، مصدوم شد. پزشکان پس از بررسی به این نتیجه رسیدند که پای بازیکن فصل گذشته پیکان باید جراحی شود.
علمای افغانستان: طالبان دست از جنگ بردارند
کشتار غیرنظامیان توسط آمریکایی ها در افغانستان بررسی می شود
دولت هند برای حجاج تسهیلات جدید ارائه می کند
بازیگران اصلی صحنه انتخابات پاکستان و چالش های دولت جدید
ژاپن، جدال با سیل و گرما
شرکت های ژاپنی خواستار ادامه واردات نفت از ایران شدند
واردات روغن پالم به اروپا آزاد شد
اسرائیل رژیمی نژادپرست و حامی تبعیض نژادی است
هند ارز دیجیتالی را عامل تراکنش های غیرقانونی اعلام کرد
عقب نشینی ترامپ از برنامه هسته ای کره شمالی - مسعود احمدی*