جایگاه انتخاباتی احزاب سیاسی پاکستان در آینه نظرسنجی ها

12:19 ۲۲۵ روز و ۱ ساعت پیش ایرنا 203 0
جایگاه انتخاباتی احزاب سیاسی پاکستان در آینه نظرسنجی ها

اسلام آباد- ایرنا - این روزها با نزدیک شدن به انتخابات سرنوشت ساز مجلس ملی و مجالس ایالتی پاکستان، تب و تاب انتخابات نیز کم کم در حال اوج گیری است و فعالیت احزاب مختلف با صدور و انتشار بیانیه ها و اعلامیه ها در میان افکار عمومی نمود بیشتر یافته است.

ایرنا

به گزارش ایرنا، تنها کمتر از 20 روز به برگزاری انتخابات سراسری و ایالتی پاکستان که قرار است، همزمان در 25 ژوئیه (سوم مردادماه) برگزار شود، شخصیت های مشهور سیاسی این کشور با ثبت نام در حوزه های انتخاباتی، خود را برای کسب رای شهروندان در این حوزه ها آماده می کنند.
انتخابات مجلس ملی در پاکستان به این دلیل اهمیت دارد که با رای نمایندگان منتتخب، رئیس جمهوری و نخست وزیر برای مدت پنج سال برگزیده می شوند.
برای انتخاب نخست وزیر که قدرت اصلی و اجرایی را در اختیار دارد، حزب حاکم و جناح مخالف در مجلس ملی هرکدام نامزدهای مورد نظر خود را معرفی می کنند و به طور طبیعی حزب یا گروهی که دارای اکثریت باشد، فرد مورد نظر خود را بر قدرت می نشاند.
نظرسنجی های صورت گرفته از سوی موسسات تحقیقاتی در پاکستان نشان می دهد که حزب مسلم لیگ نواز شریف با وجود دو دستگی و اختلاف نظرهای عمیق درون حزبی همچنان در ایالت پنجاب بزرگترین و پرجمعیت ترین ایالت پاکستان در جایگاه اول قرار دارد.
اما حزب تحریک انصاف توانسته است در انتخابات سراسری موقعیت خود را در برابر حزب مسلم لیگ نواز به طور قابل توجهی تثبیت کرده و در موقعیت تقریبا برابر یا در جهت برد قرار گیرد.
این تحقیقات به صورت مشترک از سوی موسسه تحقیقاتی گالوپ، موسسه مشاور پالس و موسسه تحقیقات افکار عمومی در پاکستان صورت گرفته است.
بر اساس تحقیقات صورت گرفته، موقعیت تحریک انصاف در انتخابات سراسری ( مجل ملی پاکستان ) و محلی ایالت خیبرپختون خواه در شمال غرب پاکستان در جایگاه نخست قرار دارد اما حزب مردم در ایالت سند همچنان پیشتاز است .
در ایالت بلوچستان که بزرگترین و کم جمعیت ترین ایالت پاکستان محسوب می شود،موقعیت احزاب در انتخابات سراسری قدری متفاوت و سردرگم است.
بر اساس نظرسنجی صورت گرفته از سوی موسسه گالوپ پاکستان، حزب مسلم لیگ نواز برای کسب کرسی های مجلس ملی با اختلاف کمی از تحریک انصاف پیشی گرفته اما تحقیقات موسسه تحقیقاتی پالس نشان دهنده برتری نسبی تحریک انصاف به مسلم لیگ نواز شریف است.
موقعیت احزاب بزرگ در انتخابات ایالتی پنجاب، سند و خیبرپختونخواه در زمان کنونی همانند انتخابات سراسری سال 2013 پیش بینی می شود که بر اساس آن حزب مردم در ایالت سند، حزب مسلم لیگ در ایالت پنجاب و حزب تحریک انصاف در ایالت خیبرپختون خواه پیشتاز است.
برخلاف انتخابات سال 2013 میلادی که حزب مسلم لیگ با کسب اکثریت آرای توانست، بیشترین کرسی های مجلس ملی را از آن خود کند این بار و با گذشت پنج سال تحریک انصاف موفق شده است تا افکار عمومی مردم پاکستان را در انتخابات پیش روی ( انتخابات سراسری 3 مرداد ماه) به سوی خود جلب کند و برتری نسبی نسبت به حزب مسلم لیگ نواز پیدا کند.
براساس این گزارش، هنوز 20 درصد مردم تصمیمی در خصوص انتخابات سراسری و ایالتی نگرفته اند ،رای این افراد می تواند در این انتخابات تعیین کننده باشد.
بر اساس نظرسنجی موسسه گالوپ ، 26 درصد از افرادی که مورد پرسش قرار گرفته اند گفته اند که در انتخابات به حزب مسلم لیگ نواز شریف و 25 درصد به تحریک انصاف رای خواهند داد.
اما نظرسنجی موسسه تحقیقاتی پالس نشان می دهد که 30 درصد مصاحبه شوندگان به تحریک انصاف و 27 درصد به مسلم لیگ نواز شریف رای می دهند.
حزب مردم سومین حزب بزرگ پاکستان نیز تنها 17 آرا را به خود اختصاص داده است.
بر اساس پیش بینی موسسه گالوپ، 40 درصد مردم ایالت پنجاب بزرگترین و پرجمعیت ترین ایالت پاکستان به مسلم لیگ نواز و 26 درصد به تحریک انصاف رای خواهند داد اما براساس نظر سنجی موسسه پالس 43درصد به مسلم لیگ نواز و 34 درصد به تحریک انصاف رای می دهند.
براساس نظر سنجیی پالس و گالوپ در ایالت خیبرپختونخواه ،تحریک انصاف با کسب 57 درصد و مسلم لیگ نواز با کسب امتیاز بین 9 تا 10 درصد در جایگاه اول و دوم قرار دارد.
در ایالت سند که از 50 سال گذشته تاکنون پایگاه حزب مردم بوده است در انتخابات پیش رو نیزدر نظرسنجی این حزب توانسته است 45 درصد نظر مردم را به سوی خود جلب کند و تحریک انصاف که در جایگاه دوم قرار دارد تنها توانسته است 11 درصد ارای مصاحبه شوندگان را به خود اختصاص دهد.
اما در ایالت بلوچستان بر اساس نظرسنجی صورت گرفته از سوی موسسه پالس حزب مردم با 36 درصد در جایگاه اول و تحریک انصاف با 12 درصد در جایگاه دوم قرار دارد.
نتیجه تحقیقات موسسه گالوپ نیز نشان می دهد که ائتلاف مذهبی شورای اقدام مشترک(متحده مجلس عمل ) با 23 درصد در جایگاه اول و حزب مردم با 20 درصد در جایگاه دوم قرار دارد.
اما این پیش بینی ها نمی تواند صددرصد نشان دهنده نظر افکار عمومی مردم پاکستان درباره انتخابات پیش روی سراسری و ایالتی پاکستان باشد زیرا که هر نوع تحول و رخداد غیرمترقبه می تواند آینده این انتخابات را تغییر دهد.
آساق**6125**1600**1337


گروه های زیر مجموعه بین‌الملل

خاورمیانه
خاورمیانه

آخرین اخبار

معلمان عراقی اعتصاب کردند
معلمان شهرهای مختلف عراق در اعتراض به اجرایی نشدن خواسته‌هایشان از سوی دولت امروز (یکشنبه) اعتصاب کردند.
سه مرحله اردوی تیم ملی کشتی فرنگی تا پیکارهای قهرمانی آسیا
تهران - ایرنا - مرحله سوم اردوی تیم ملی کشتی فرنگی در حالی روزهای 25 بهمن تا 5 اسفند برگزار می شود که ملی پوشان برای حضور قدرتمند در پیکارهای قهرمانی آسیا سه اردوی دیگر را باید پشت سر بگذرانند.
دفاع ریاض از برنامه عجیب وزارت کشور برای کنترل زنان عربستانی
وزارت کشور عربستان آنچه آن را "طرحی مغرضانه" برای ایجاد تردید در اهداف اپلیکیشن "أبشر" خواند، محکوم و مخالفت خود را با سیاسی‌ کردن نرم‌افزارها و اپلیکیشن‌های مورد استفاده مردم این کشور اعلام کرد.
حضور 20 تیم خارجی در رقابت های وزنه برداری جام فجر قطعی شد
تهران - ایرنا - چهارمین دوره رقابت های بین المللی وزنه برداری جام فجر به عنوان یکی از مراحل گزینشی بازی های المپیک 2020 توکیو با حضور 20 کشور خارجی در تهران برگزار می شود.
خاطره‌گویی رئیس سابق اطلاعات نظامی اسرائیل با سیسی در مونیخ
رئیس سابق اطلاعات نظامی اسرائیل در حاشیه کنفرانس امنیتی مونیخ با رئیس جمهوری مصر دیدار کرد.
ترکیه: منطقه ˮامنˮ سوریه باید عاری از یگان‌های مدافع خلق باشد
وزیر دفاع ترکیه، اعلام کرد: منطقه "امن" در شمال سوریه باید مورد گشت‌زنی‌های نیروهای نظامی ترکیه قرار گیرد و از یگان‌های مدافع خلق پاکسازی شود.
آزادکار نامدار روسی: انتقام از حریف آمریکایی اهمیت زیادی داشت
تهران - ایرنا - دارنده سه مدال طلای کشتی آزاد قهرمانی جهان و طلای بازی های المپیک از روسیه با اشاره به انتقام از «کایل اسنایدر» آمریکایی در فینال وزن 97 کیلوگرم پیکارهای جهانی 2018 مجارستان گفت: این انتقام برای طرفدارانم از اهمیت بالایی برخوردار بود.
رئیس جمهوری چین دستور تقویت آموزش نیروهای نظامی را امضا کرد
رئیس جمهوری چین مقرراتی را برای شفاف سازی روش‌های آموزش نظامی و پیگیری اقدامات نادرست در ارتش در بحبوحه افزایش تنش بر سر دریای چین جنوبی امضا کرده است.
مشحون: نباید حدادی را از بسکتبال حذف کنیم
تهران- ایرنا- مدیر سابق تیم های ملی بسکتبال ایران گفت: حامد حدادی یکی از بازیکنان شناخته شده بسکتبال جهان است و نباید به دنبال حذف او از تیم ملی باشیم.
سقوط بالگرد آتش‌نشان در نیوزیلند
یک فروند بالگرد ‌آتش‌نشان به هنگام عملیات اطفای حریق در دره "پیجن" واقع در جزیره جنوبی نیوزیلند ساعت ۳ بعدازظهر امروز (یکشنبه) به وقت محلی دچار سانحه شد.

پر بازدید ترین اخبار امروز

تعامل دانشگاه و جامعه برنامه‌ریزی نیاز دارد؛دستوری نیست-دلیل اثرگذارنبودن پروژه‌های علوم‌انسانی
رئیس مرکز تحقیقات سیاست علمی کشور با بیان اینکه این نگرش که دانشگاه‌ها تنها در توسعه مرزهای دانش به صورت جزیره‌ای مؤثر باشند، مطرود است، گفت: اگر دانشگاه می‌خواهد بماند، متحول شود و ارتقا یابد، مسیر ناگزیر آن پیوند با جامعه است و اکنون که ۴۰ سال تجربه را پشت سر داریم، باید در این زمینه اولویت‌بندی‌های واقعی را شناسایی و خلاءها و به هم ریختگی‌های روابطی که موجود است را ساماندهی کنیم.
هنرمندان معلول دیر بوشهر6 مقام کسب کردند
بوشهر- ایرنا- رئیس هیات مدیره انجمن معلولان شهرستان دیر استان بوشهر گفت: هنرمندان بازیگر معلول این شهرستان در جشنواره منطقه ای تئاتر مهر آیین خلیج فارس 6 مقام کسب کردند.
آغاز مهلت مجدد ثبت نام آزمون ارشد از امروز
مشاور عالی سازمان سنجش آموزش کشور از آغاز ثبت نام مجدد آزمون کارشناسی ارشد از امروز ۲۸ بهمن خبر داد.
مرد ژاپنی که خودش را به یک عروسک زنده تبدیل کرد
مدل و هنرمند ژاپنی «مت کوواتا» در سال‌های اخیر با تغییرات ظاهری خود توجه زیادی را جلب کرده است. این پسر ۲۴ ساله ژاپنی خودش را به یک عروسک زنده تبدیل کرده است.
هند تعرفه واردات کالا از پاکستان را 200 درصد افزایش داد
کره شمالی زنده بودن دو ربوده شده ژاپنی را تایید کرد
یک پایگاه موشکی اعلام نشده دیگر در کره شمالی شناسایی شد
ژاپن: فشارهای جهانی کیم را پای مذاکره با ترامپ نشاند
گمانه زنی ها در مورد علت تعویق سفر بن سلمان به پاکستان
چند جانبه گرایی تنها راه همکاری های بین المللی است
مشاور امنیت ملی افغانستان: طالبان بی هدف می جنگند
نظامیان آمریکایی،تصمیم خروج از افغانستان را به هم پاس می هند
همکاری اسلام آباد با تهران راهکار نابودی تروریست ها است
تحلیلگر پاکستانی آفریقا را هدف توطئه بعدی رژیم صهیونیستی دانست