تلاش آمریکا برای درگیری نظامی میان بغداد و اربیل

12:28 ۷۹ روز و ۱۴ ساعت پیش ایرنا 253 0
تلاش آمریکا برای درگیری نظامی میان بغداد و اربیل

بغداد – ایرنا – همزمان با کلنگ زنی 'بزرگترین کنسولگری جهان' در اربیل عراق از سوی آمریکا که ابعاد و اهداف آن هنوز برای عراقی ها روشن نیست، یک مقام الحشد الشعبی از تحرکات واشنگتن برای ایجاد یک درگیری نظامی میان اربیل و بغداد خبر داد.

ایرنا

به گزارش ایرنا، پروژه احداث این کنسولگری عظیم در حالی دیروز جمعه در شهر اربیل مرکز اقلیم کردستان عراق آغاز شد که سخنگوی محور شمال سازمان الحشد الشعبی از تحرکات واشنگتن برای ایجاد درگیری نظامی میان اربیل و بغداد در مناطق مورد منازعه موضوع ماده 140 قانون اساسی عراق خبر می دهد.
'علی الحسینی' به رسانه های محلی گفته است اخیرا نشست هایی میان ائتلاف بین المللی (موسوم به ائتلاف ضد داعش) به رهبری آمریکا و نیروهای پیشمرگه (شبه نظامیان تحت امر دو حزب عمده کرد عراقی) در اربیل برگزار شده و موضوع بازگشت حضور نظامی کردهای عراق در مناطق مورد منازعه مورد بحث قرار گرفته است.
وی گفت این امر با توجه به مواضع بغداد در راستای تلاش آمریکا برای وارد کردن دو طرف در یک درگیری نظامی است.
وی افزود: حمایت نظامی آمریکا از پیشمرگه در سالهای اخیر برای ایجاد هرج و مرج در کشور و بی ثباتی میان بغداد و اربیل اتفاق افتاده است.
الحسینی در عین حال تاکید کرد که طرح آمریکا در این زمینه به علت عدم توانایی نیروهای پیشمرگه برای مقابله با نیروهای دولت فدرال و یا بازگشت به مناطق مورد منازعه، با شکست مواجه خواهد شد.
وی در ادامه گفت: پس از نشست میان کردهای عراق و ائتلاف بین المللی در اربیل شاهد تجهیز و آماده سازی پیشمرگه با حمایت و فشار آمریکا هستیم تا زمینه برای مقابله آنها با نیروهای امنیتی عراق فراهم شود.
الحسینی گفت بازگشت پیشمرگه ها به مناطق مورد منازعه، درهای بازگشت را بر روی تروریسم و بمب گذاری ها و کشتن غیر نظامیان باز خواهد کرد.
'جعفر شیخ مصطفی' فرمانده تیپ70 نیروهای پیشمرگه پیش تر گفته بود تحولات جاری در مناطق مورد منازعه، نقض حقوق کردها و غیر قابل قبول است.
وی همچنین تاکید کرد که نیروهایش خود را برای مقابله با تمامی احتمالات در این مناطق آماده کرده اند.
تلاش آمریکا و برخی احزاب کرد عراقی برای بازگرداندن نیروهای پیشمرگه به مناطق مورد منازعه بویژه استان نفت خیز کرکوک پیش تر نیز مورد هشدار شخصیت های و مقامات عراقی در بغداد قرار گرفته است.
به باور آنان با توجه به بافت متنوع قومیتی کرکوک (عرب، کرد و ترکمان و ...) چنانچه بار دیگر پیشمرگه های کرد بر این مناطق حاکم شوند، امکان بروز جنگ داخلی جدی خواهد بود.
درهمین حال موضوع بازگشت پیشمرگه ها به کرکوک یکی از اختلافات اساسی میان بغداد و برخی احزاب حاکم بر کردستان عراق بویژه مسعود بارزانی رئیس حزب دموکرات و مبتکر و مجری همه پرسی جدایی طلبانه و همفکران او در ده ماه گذشته بوده است.
پیش تر بارها رهبران حزبی، نمایندگان پارلمان عراق، نمایندگان سایر بافت های قومیتی منطقه و همچنین نیروهای مشترک عراق از جمله الحشد الشعبی که با دستور بغداد برای تامین امنیت در منطقه مستقر هستند، امکان بازگشت پیشمرگه ها را رد کرده اند.
برخی از این منابع پیش تر گفته اند نه تنها موضوع بازگشت پیشمرگه ها به کرکوک مطرح نیست بلکه برخی از آنها متهم هستند با همکاری تروریست ها سعی در بهم زدن امنیت منطقه دارند تا ثابت کنند نیروهای فدرال توان تامین امنیت ندارند و باید پیشمرگه ها بازگردند و وضعیت امنیتی و سیاسی به پیش استقرار نیروهای فدرال برگردد.
مهرماه سال گذشته تنش میان بغداد و اربیل زمانی اوج گرفت که مسعود بارزانی پس از برگزاری همه پرسی جدایی طلبانه در کردستان عراق و برغم مخالفت دادگاه قانون اساسی، بر دفاع از اصل و نتائج همه پرسی و تلاش برای ضمیمه کردن کرکوک به اقلیم اصرار کرد و همین امر باعث شد با دستور حیدرالعبادی نخست وزیر و فرمانده کل نیروهای مسلح عراق نیروهای فدرال در مناطق مورد منازعه از جمله کرکوک مستقر و پیشمرگه ها را به عقب برانند.
از همان زمان زمزمه های بازگشت این نیرو میان فرماندهان پیشمرگه و نیز رهبران برخی احزاب کرد عراقی
ایجاد شده است و هر از گاهی با حمایت آمریکا تحرکاتی نیز در این زمینه صورت می گیرد اما بغداد تاکنون بطور جد با این امر اعلام مخالفت کرده است.
حامیان بازگشت پیشمرگه ها به مناطق مورد منازعه بویژه کرکوک حتی از سوی برخی سیاستمداران عراقی متهم شده اند که در ناامنی های رو به افزایش ماههای اخیر در این مناطق و تشدید عملیات تروریستی در آن دست دارند تا - به گفته این افراد - به دولت مرکزی ثابت کنند بدون حضور پیشمرگه ها امکان تامین امنیت این مناطق وجود ندارد.
خاورم**380**


گروه های زیر مجموعه بین‌الملل

بین‌الملل
بین‌الملل

آخرین اخبار

با دلار ۱۵ هزاری به رقابت‌های جهانی نمی‌رویم
مدیر تیم‌های ملی کشتی آزاد امید و بزرگسالان ایران با تاکید بر لزوم حل مشکل ارزی فدراسیون کشتی توسط وزارت ورزش گفت: با دلار بالای ۱۵ هزار تومان نمی‌توانیم به رقابت‌های جهانی برویم.
تیم منتخب سال فیفا؛ با مسی و بدون صلاح!
تیم منتخب سال ۲۰۱۸ فیفا مشخص شد.
رونالدو و صلاح هم می‌توانستند برنده شوند
مرد سال فوتبال جهان به ستایش از رقیبان خود در راه کسب بهترین بازیکن سال پرداخت.
کی‌روش به مودریچ رای داد، شجاعی به صلاح
آرای کارلوس کیروش و مسعود شجاعی، سرمربی و کاپیتان تیم ملی ایران در مراسم بهترین‌های سال ۲۰۱۸ فیفا اعلام شد.
لمپارد: مورینیو نیازی به تعریف ندارد
سرمربی دربی کانتی از تقابل با مورینیو در جام حذفی سخن گفت و به تمجید از این مربی پرداخت.

پر بازدید ترین اخبار امروز

با دلار ۱۵ هزاری به رقابت‌های جهانی نمی‌رویم
مدیر تیم‌های ملی کشتی آزاد امید و بزرگسالان ایران با تاکید بر لزوم حل مشکل ارزی فدراسیون کشتی توسط وزارت ورزش گفت: با دلار بالای ۱۵ هزار تومان نمی‌توانیم به رقابت‌های جهانی برویم.
رونالدو و صلاح هم می‌توانستند برنده شوند
مرد سال فوتبال جهان به ستایش از رقیبان خود در راه کسب بهترین بازیکن سال پرداخت.
جامعه جهانی در برابر نقض عهد آمریکایی ها ایستادگی کند
روحانی: امیدوارم روزی تروریسم را در منطقه از میان برداریم
آمریکا در تحمیل سیاست های خود بر اوپک ناکام ماند
قصه ضد ایرانی بولتون برای توجیه سرنگونی هواپیمای روسی
ادامه استعفاها از دولت ترامپ با رفتن معاون وزیر دادگستری
نشست مشترک ایران و حامیان برجام در نیویورک
ماهاتیر با روحانی در نیویورک دیدار خواهد کرد
رئیس کمیسیون امنیت ملی مجلس: ترامپ برای مذاکره برنامه ندارد
ترامپ در سازمان ملل مدعی موفقیت سیاست خارجی اش می شود
دورخیز ترامپ برای جنگ تجاری با ژاپن