فعالیتهای بنیاد برکت برای زدودن غبار محرومیت از سیستان و بلوچستان

13:48 ۲۲۴ روز و ۲۳ ساعت پیش ایرنا 253 0
فعالیتهای بنیاد برکت برای زدودن غبار محرومیت از سیستان و بلوچستان

روزنامه محلی طلوع زاهدان روز شنبه/16 تیر 97 مطلبی با عنوان «فعالیتهای بنیاد برکت برای زدودن غبار محرومیت از سیستان و بلوچستان» منتشر کرده است.

ایرنا

دراین مطلب آمده است: فلسفه ی وجودی بنیاد برکت، کمک و همیاری برای بهبود و ارتقای توانمندی اقتصادی و کارآفرینی افراد، گروهها و واحدهای کسب و کار مستعد فعالیت و فاقد دانش و مهارت لازم در مناطق محروم و کمتر توسعهیافتهی کشور، در راستای تحقق اهداف سند چشمانداز جمهوری اسلامی ایران، و رهنمودهای مقام معظم رهبری است.
بنیاد برکت با مشارکت در راه اندازی و توسعهی طرحهای اقتصادی در بخشهای مختلف صنعتی، کشاورزی و ...، انجام طرحهای عمرانی و زیربنایی، مدرسه سازی و ارایهی خدمات سلامت، بیمهای، مالی، حمایتی و عام المنفعه، به دنبال تأثیر کلی بر توسعهی اقتصادی مناطق محروم کشور، افزایش فرصتهای شغلی، توسعه ی کارآفرینی، فقرزدایی و جلوگیری از مهاجرت نیروهای محلی به شهرهای بزرگ است.
بنیاد برکت در افق سند بیست ساله ی جمهوری اسلامی ایران با بهرهمندی از امکانات و توانمندیهای بالقوه و بالفعل کارآفرینان و ظرفیت سازمانهای غیردولتی و عام المنفعه، قصد دارد در توزیع مناسب درآمد و ایجاد فرصتهای برابر، به دور از فقر و تبعیض و بهرهمند از رشدی پرشتاب و مستمر اقتصادی و ارتقای نسبی سطح درآمد سرانه و رسیدن به اشتغال کامل در مناطق محروم و کمتر توسعهیافته، اقدامهای مؤثری را به انجام برساند.
حفظ ارزشهای انقلاب اسلامی و حقوق مردم، تأکید بر عدالت اجتماعی و اقتصادی، حفظ کرامت انسانی، مسئولیت پذیری، صیانت و توجه خاص به حقوق و نیازهای ضروری اقشار آسیب پذیر، از ارزشهای بنیادین و اساسی مورد تأکید بنیاد برکت به شمار میروند.
بنیاد برکت در استان سیستان و بلوچستان به سبب خدمات ارزشمندی که برای محرومیت زدایی انجام داده از جایگاه خوبی در میان مردم این استان به ویژه روستاییان برخوردار است.
فعالیتهای بنیاد برکت در مناطق محروم کشور از جمله سیستان و بلوچستان در زمینه مدرسه سازی، توانمندسازی اقتصادی و کارآفرینی قابل توجه است.
با توجه به فعالیتهای شاخص بنیاد برکت و اینکه سیستان و بلوچستان به عنوان محرومترین استان کشور بشمار می رود روزنامه طلوع زاهدان گفت و گویی با مدیر کل ستاد اجرایی فرمان امام (ره) و نماینده بنیاد برکت در سیستان و بلوچستان انجام داده که ماحصل آن از نظر خوانندگان می گذرد.
مدیر کل ستاد اجرایی فرمان امام (ره) و نماینده بنیاد برکت در سیستان و بلوچستان اظهار داشت: بنیاد برکت موسسه ای وابسته به ستاد اجرایی فرمان امام است که از سال 86 تاسیس گردیده و در واقع از سال 87 عملا وارد فاز اجرایی شده است.
حمیدی با بیان اینکه فعالیتهای بنیاد برکت همزمان با شروع فعالیتها در کشور، در استان سیستان و بلوچستان نیز انجام گرفته است، خاطر نشان کرد: ساخت مدارس یکی از بارزترین فعالیتهای این بنیاد در سیستان و بلوچستان بشمار می رود که در این زمینه با اداره کل نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس سیستان و بلوچستان قراردادی منعقد شده است....
وی افزود: 60 باب مدرسه از مجموع 138مدرسه بصورت مستقیم توسط بنیاد برکت سیستان و بلوچستان تکمیل و تحویل گردیده و در تکمیل و ساخت مابقی مدارس نیز مشارکت گردیده است که البته به جیز این موارد برای ساخت و تکمیل 70 باب مدرسه دیگر نیز قرارداد منعقد شده است.
وی مجموع اعتبار هزینه شده برای ساخت و تحویل مدارس را 55 میلیارد تومان ذکر کرد و گفت: بنیاد برکت به موقع مدارس را تحویل داده است.
نماینده بنیاد برکت در سیستان و بلوچستان ساخت و تکمیل مساجد و همچنین کانونهای فرهنگی و هنری مساجد در سطح استان را از دیگر فعالیتهای این بنیاد عنوان کرد و اظهار داشت: از 56 مورد تاکنون 29 مسجد بهره برداری از انها به اتمام رسیده و مابقی در حال تکمیل است.
حمیدی ادامه داد: مشارکت در پروژه ها و طرح های بهداشتی، درمانی از دیگر فعالیتهای این بنیاد در استان است که به عنوان مثال می توان به ساخت 88 مرکز جامع سلامت بهداشت و درمان در نقاط مختلف استان اشاره کرد.
به گفته وی، تعدادی از این مراکز تکمیل و در اختیار دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی زاهدان قرار گرفته است. وی افزود : 60 باب مدرسه از مجموع 138مدرسه بصورت مستقیم توسط بنیاد برکت سیستان و بلوچستان تکمیل و تحویل گردیده و در تکمیل و ساخت مابقی مدارس نیز مشارکت گردیده است که البته به جز این موارد برای ساخت و تکمیل 70 باب مدرسه دیگر نیز قرارداد منعقد شده است.
وی مجموع اعتبار هزینه شده برای ساخت و تحویل مدارس را 55 میلیارد تومان ذکر کرد و گفت: بنیاد برکت به موقع مدارس را تحویل داده است.
نماینده بنیاد برکت در سیستان و بلوچستان ساخت و تکمیل مساجد و همچنین کانونهای فرهنگی و هنری مساجد در سطح استان را از دیگر فعالیتهای این بنیاد عنوان کرد و اظهار داشت : از 56 مورد تاکنون 29 مسجد بهره برداری از آنها به اتمام رسیده و مابقی در حال تکمیل است.
حمیدی ادامه داد: مشارکت در پروژه ها و طرح های بهداشتی، درمانی از دیگر فعالیتهای این بنیاد در استان است که به عنوان مثال می توان به ساخت 88 مرکز جامع سلامت بهداشت و درمان در نقاط مختلف استان اشاره کرد.
به گفته وی، تعدادی از این مراکز تکمیل و در اختیار دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی زاهدان قرار گرفته است.
وی همچنین افزود: برای اجرای پروژه های بهداشتی، تامین جهیزیه برای محرومان و نیز اقدامات فرهنگی 78 میلیارد و 800 میلیون تومان و تکمیل 1000 واحد مسکن محرومین 4 میلیارد و 500 میلیون تومان اعتبار از سوی بنیاد برکت هزینه شده است. وی گفت: اجرای طرح توسعه جامع و پایدار اجتماعی، فرهنگی، اقتصادی و عمرانی شهرستانهای سرباز و دلگان در چارچوب الگوی ایرانی ، اسلامی با تکیه بر سیاستهای اقتصاد مقاومتی با اعتباری بالغ بر 50 میلیارد تومان برای مدت 3 سال در حال اقدام است.نماینده بنیاد برکت در سیستان و بلوچستان با بیان اینکه مهمترین تحول با سفر دکتر مخبر رئیس ستاد اجرایی فرمان امام (ره) در سال 96 به این استان صورت گرفت ، بیان داشت : در این سفر تفاهم نامه ای با استاندار سیستان و بلوچستان انجام گرفت و مقرر گردید 800 میلیارد تومان جهت اهداف طرح های عمرانی، زیربنایی محرومیت زدایی، اقتصادی و فرهنگی در استان از سوی استانداری کمک شود.
حمیدی افزود : استاندار سیستان و بلوچستان در این زمینه دو دیدار با دکتر مخبر و همچنین دیداری با مهندس جعفری مدیر عامل بنیاد برکت داشته است که مصوبات در حال اجرا است.
به گفته وی، با هماهنگی استانداری و بنیاد برکت اقدامات خوبی انجام گرفته که به همین منظور به جهت تسهیل در کارها از 20 روز گذشته دو تن از معاونان بنیاد برکت با حضور در استان و برگزاری جلسات مختلف رفع موانع و تسریع در کارها را فراهم کرده اند.وی معرفی 200 نفر از اهالی شهرستان هامون به صندوق کارآفرینی امید برای دریافت تسهیلات در رشته های قالی بافی (تابلوفرش) و پارچه بافی را از دیگر اقدامات بنیاد برکت در استان عنوان کرد و گفت : همزان با انعقاد قراردادی که با بانک پارسیان ، بنیاد برکت و معاونت توسعه روستایی و مناطق محروم نهاد ریاست جمهوری برگزار شد بیش از 16 طرح با اعتباری بالغ بر 17 میلیارد تومان تصویب و به بانک معرفی شد که توسط این بانک پرداخت می شود.
وی به امتیازات این تسهیلات اشاره کرد و افزود : 5 درصد کارمزد این تسهیلات را بنیاد برکت ، 5 درصد را معاونت توسعه روستایی و مناطق محروم نهاد ریاست جمهوری و مابقی توسط خود فرد پرداخت می شود.
وی با اشاره به اینکه ایجاد اشتغال برای 500 نفر در سیستان و بلوچستان یکی از مهمترین فعالیتهای امسال بنیاد برکت در استان است، افزود: تا پایان امسال بایستی برای این تعداد افراد در استان شغل ایجاد شود. به گفته وی، بمنظور اجرایی شدن این کار و مشخص شدن افرادی که بتوانند ایجاد مشاغل را در استان تسریع دهند آزمون بکارگیری تسهیل داران برگزار شد که 25 نفر در قالب طرح آفتاب نسبت به شناسایی 500 نفر اقدام می کنند.
وی گفت: همچنین تعداد 60 نفر زنان بی سرپرست فاقد درآمد در کورین زاهدان برای مشارکت در احداث نیروگاه خورشیدی 5 کیلوواتی شناسایی شده اند که برای دریافت تسهیلات با صندوق کارآفرینی امید تفاهم نامه ای منعقد گردیده است.
وی افزود: از دیگر اقدامات این بنیاد در حمایت از روستاییان و عشایر خرید دو نفر شتر برای 100 خانوار عشایری و روستایی است که به هر خانوار دو نفر شتر تعلق می گیرد و تهیه لیست متقاضیان بر عهده سازمان جهاد کشاورزی است.
وی خاطر نشان کرد: راه اندازی درمانگاه برکتل در شهرستان زهک از فعالیتهای بهداشتی و درمانی بنیاد برکت در سیستان و بلوچستان است که موفقیت خوبی نیز داشته است.
وی ادامه داد: بر اساس این طرح افراد تحت پوشش با تماس با این مرکز به صورت تلفنی ویزیت شده و مشاوره به آنها داده می شود.
وی از اجرای طرح نماد با همکاری آموزش و پرورش و دستگاه قضایی در استان خبر داد و گفت: در اجرای این طرح که به منظور سالم سازی محیط مدرسه اجرا می شود، تجهیزات مورد نیاز برای سالم سازی محیط توسط بنیاد برکت تهیه و در اختیار آموزش و پرورش قرار گرفته که البته این اقدام از سوی معاون پیشگیری از وقوع جرم دادگستری سیستان و بلوچستان نیز مورد تقدیر قرار گرفت.
نماینده بنیاد برکت در سیستان و بلوچستان با اشاره به استمرار خشکسالی و مشکلاتی که مردم استان گریبانگیر آن هستند، اظهار داشت: خشکسالی یکی از مسایل و مشکلاتی است که زندگی را هم در شمال و هم جنوب استان برای مردم سخت کرده و امیدواریم با تسریع در روند اجرای مصوبات بتوانیم گام های مهمی در این زمینه برداریم.
حمیدی خاطر نشان کرد: برای این منظور 4 پیشنهاد به بنیاد برکت ارایه داده ام که می توان به خرید تانکر ثابت در روستاها و محل هایی که امکان تامین آب بصورت ثقلی و لوله کشی وجود ندارد، تامین تانکرهای سیار جهت انتقال آب برای روستاها ، تهیه بسته حمایتی به خانوارهایی که از نظر معیشت با مشکل مواجه هستند و خرید علوفه و در اختیار قراردادن آنها به دامداران به گونه ای که از اتلاف دامها جلوگیری شود اشاره کرد.
وی گفت: همچنین برای حمایت از افرادی که به هر نحوی ترک تحصیل کرده اند، تفاهم نامه ای با استانداری و آموزش و پرورش منعقد شده که در این راستا تاکنون 65 هزار نفر از استان شناسایی شده و در حال اجرای کار هستیم.
وی خرید چندین دستگاه آمبولانس و تجهیز آنها و تحویل به دانشگاه علوم پزشکی، تامین 25 درصد از هزینه بیمارستان 500 تخت خوابی حاشیه زاهدان، ساخت 5 هنرستان فنی و حرفه ای در 5 شهرستان و امضای تفاهم نامه با مرکز ناباروری مولود زاهدان در بحث حمایت از زوج ها را از دیگر اقدامات و فعالیتهای اجرا شده و در دست اجرای بنیاد برکت در سیستان و بلوچستان بر شمرد.
حمیدی در پایان این گفت و گو از آیت الله سلیمانی نماینده ولی فقیه در استان بدلیل راهنمایی ها و ارشادات و همچنین حضور فعالانه در جلسات و نیز مهندس محبی استاندار و مجموعه استانداری سیستان و بلوچستان تقدیر کرد.
8006**3042


گروه های زیر مجموعه فرهنگی هنری

عمومی
عمومی

آخرین اخبار

مرد ژاپنی که خودش را به یک عروسک زنده تبدیل کرد
مدل و هنرمند ژاپنی «مت کوواتا» در سال‌های اخیر با تغییرات ظاهری خود توجه زیادی را جلب کرده است. این پسر ۲۴ ساله ژاپنی خودش را به یک عروسک زنده تبدیل کرده است.
موجودات افسانه‌ای در داستان‌های اساطیری یونان
موجودات افسانه‌ای در داستان‌های اساطیری یونان جزء ترسناک‌ترین، عجیب‌ترین و حیرت‌انگیزترین موجودات تاریخ باستان محسوب می‌شوند که در ادامه با آن‌ها آشنا می‌شویم.
مغز زن‌ها زودتر پیر می‌شود یا مغز مردها؟
پژوهش‌ها نشان داده‌اند مغز خانم‌ها به طور متوسط تقریبا سه برابر جوان‌تر از مغز مردهاست (در یک سن). این یافته‌ی علمی می‌تواند توجیه کننده‌ی این باشد که چرا زن‌ها نسبت به مردها، از نظر ذهنی جوان‌تر و هوشیارتر می‌مانند. به گفته‌ی دانشمندان، زن‌ها موفق شده بودند امتیازات بهتری در آزمون‌های عملکرد ادراکی نسبت به مرد‌های همسن خود کسب کنند.
سنگ کلیه؛ علل، روش‌های جلوگیری و درمان آن
سنگ کلیه عموما زمانی در بدن ایجاد می‌شود که حجم زیادی پسماند در بدن وجود داشته باشد، اما مایعات زیادی درون کلیه نباشد. دفع طبیعی سنگ کلیه معمولا با درد زیادی همراه است. برخی زنان حتی مدعی هستند که این درد از زایمان نیز بدتر است.
انواع املت؛ بفرمایید صبحانه لاکچری!
انواع املت جز غذا‌های ملل محسوب می‌شوند که بسیاری از آن‌ها وارد سفره‌های ایرانی نیز شده اند. مواد اولیه آسان و در دسترس برخی املت‌ها شخص را به درست کردن آن تشویق می‌کند. مانند املت اسپانیایی و املت ایتالیایی و املت فرانسوی که مواد اولیه‌ی مشترک و ساده‌ای دارند.
چهره‌ها در شبکه‌های اجتماعی؛ از ولنتاین تا ولنتاین!
در روزگاری که جامعه مجازی و شبکه‌های اجتماعی یکی از ارکان اصلی ارتباط افراد با یکدیگر شده است، ستارگان و چهره‌ها نیز این صفحات را برای ارتباط بهتر با مردم انتخاب کرده اند و با داشتن صفحه در شبکه‌های اجتماعی قصد در ارتباط مستمر و دو طرفه با مردم دارند. این مطلب با گزیده‌ای از این تصاویر در خدمت شماست.
چگونه فرهادی ابهام اخلاقی را به شکل هنری بیان می‌کند؟
اصغر فرهادی، موفق‌ترین کارگردان تاریخ سینمای ایران، شاید علاقه چندانی به سیاست جهانی نداشته باشد، اما سیاست جهانی به او بسیار توجه دارد
مدل ناخن و رنگ لاک در مورد شخصیت شما می‌گویند!
بسیاری افراد دوست دارند با توجه به ویژگی‌های ظاهری، از خصوصیات فردی خود و دیگران آگاه شوند. آیا می‌دانستید با نگاه کردن به ناخن‌ها هم می‌توان در مورد شخصیت هر فرد به نتایج جالبی رسید؟ رنگ لاک و فرم ناخن، برخی از خصوصیات فردی شما را بازگو می‌کند.
اجازه ندهید همسرتان شما را عصبانی کند
هیچکس نمی‌تواند احساسی را به ما تحمیل کند. بله مطمئنا همسرمان می‌تواند کاری کند یا حرفی بزند که ما را کاملا عصبانی و خشمگین کند یا احساس واقعا بدی پیدا کنیم، ولی این چیزی نیست که برایش برنامه ریزی شده باشد؛ بلکه فقط اتفاقی است که روی می‌دهد.
عمده فروشی چیست و چه کاربردی دارد؟
در این مقاله قصد داریم نگاهی کلی به عمده فروشی داشته باشیم و با هم نگاهی به نقش عمده فروشی در بازار بیندازیم. بد نیست پیش از هر چیز به تعریف درستی از عمده فروشی برسیم. به خرید کالا در مقیاس‌های بزرگ (عمدتا از تولید کننده) و فروش آن به مشتریان (خرده فروشان، صنایع و ...) به صورت عمده و قیمت پائین عمده فروشی گفته می‌شود.

پر بازدید ترین اخبار امروز

تعامل دانشگاه و جامعه برنامه‌ریزی نیاز دارد؛دستوری نیست-دلیل اثرگذارنبودن پروژه‌های علوم‌انسانی
رئیس مرکز تحقیقات سیاست علمی کشور با بیان اینکه این نگرش که دانشگاه‌ها تنها در توسعه مرزهای دانش به صورت جزیره‌ای مؤثر باشند، مطرود است، گفت: اگر دانشگاه می‌خواهد بماند، متحول شود و ارتقا یابد، مسیر ناگزیر آن پیوند با جامعه است و اکنون که ۴۰ سال تجربه را پشت سر داریم، باید در این زمینه اولویت‌بندی‌های واقعی را شناسایی و خلاءها و به هم ریختگی‌های روابطی که موجود است را ساماندهی کنیم.
هنرمندان معلول دیر بوشهر6 مقام کسب کردند
بوشهر- ایرنا- رئیس هیات مدیره انجمن معلولان شهرستان دیر استان بوشهر گفت: هنرمندان بازیگر معلول این شهرستان در جشنواره منطقه ای تئاتر مهر آیین خلیج فارس 6 مقام کسب کردند.
آغاز مهلت مجدد ثبت نام آزمون ارشد از امروز
مشاور عالی سازمان سنجش آموزش کشور از آغاز ثبت نام مجدد آزمون کارشناسی ارشد از امروز ۲۸ بهمن خبر داد.
مرد ژاپنی که خودش را به یک عروسک زنده تبدیل کرد
مدل و هنرمند ژاپنی «مت کوواتا» در سال‌های اخیر با تغییرات ظاهری خود توجه زیادی را جلب کرده است. این پسر ۲۴ ساله ژاپنی خودش را به یک عروسک زنده تبدیل کرده است.
تیترهای 28 بهمن ماه روزنامه افکار مردم
کاسبی عجیب با زندانیان بزرگ
هادی‌آباد؛ انباشت مشکلات 50 ساله در یک محله
نیاز پایتخت به بیداری
35 سال فعالیت در مسیر دشوار اطلاع رسانی
عناوین روزنامه های 28 بهمن در خراسان رضوی
صفحه نخست روزنامه‌های یکشنبه
صفحه اول روزنامه های امروز اصفهان- یکشنبه 28 بهمن
سومین دوره المپیاد دانش آموزی سواد رسانه‌ای کلید خورد
روزنامه ولایت سی و پنجمین سالگرد تاسیس خود را جشن گرفت