فعالیتهای بنیاد برکت برای زدودن غبار محرومیت از سیستان و بلوچستان

13:48 ۱۳۴ روز و ۱۸ ساعت پیش ایرنا 162 0
فعالیتهای بنیاد برکت برای زدودن غبار محرومیت از سیستان و بلوچستان

روزنامه محلی طلوع زاهدان روز شنبه/16 تیر 97 مطلبی با عنوان «فعالیتهای بنیاد برکت برای زدودن غبار محرومیت از سیستان و بلوچستان» منتشر کرده است.

ایرنا

دراین مطلب آمده است: فلسفه ی وجودی بنیاد برکت، کمک و همیاری برای بهبود و ارتقای توانمندی اقتصادی و کارآفرینی افراد، گروهها و واحدهای کسب و کار مستعد فعالیت و فاقد دانش و مهارت لازم در مناطق محروم و کمتر توسعهیافتهی کشور، در راستای تحقق اهداف سند چشمانداز جمهوری اسلامی ایران، و رهنمودهای مقام معظم رهبری است.
بنیاد برکت با مشارکت در راه اندازی و توسعهی طرحهای اقتصادی در بخشهای مختلف صنعتی، کشاورزی و ...، انجام طرحهای عمرانی و زیربنایی، مدرسه سازی و ارایهی خدمات سلامت، بیمهای، مالی، حمایتی و عام المنفعه، به دنبال تأثیر کلی بر توسعهی اقتصادی مناطق محروم کشور، افزایش فرصتهای شغلی، توسعه ی کارآفرینی، فقرزدایی و جلوگیری از مهاجرت نیروهای محلی به شهرهای بزرگ است.
بنیاد برکت در افق سند بیست ساله ی جمهوری اسلامی ایران با بهرهمندی از امکانات و توانمندیهای بالقوه و بالفعل کارآفرینان و ظرفیت سازمانهای غیردولتی و عام المنفعه، قصد دارد در توزیع مناسب درآمد و ایجاد فرصتهای برابر، به دور از فقر و تبعیض و بهرهمند از رشدی پرشتاب و مستمر اقتصادی و ارتقای نسبی سطح درآمد سرانه و رسیدن به اشتغال کامل در مناطق محروم و کمتر توسعهیافته، اقدامهای مؤثری را به انجام برساند.
حفظ ارزشهای انقلاب اسلامی و حقوق مردم، تأکید بر عدالت اجتماعی و اقتصادی، حفظ کرامت انسانی، مسئولیت پذیری، صیانت و توجه خاص به حقوق و نیازهای ضروری اقشار آسیب پذیر، از ارزشهای بنیادین و اساسی مورد تأکید بنیاد برکت به شمار میروند.
بنیاد برکت در استان سیستان و بلوچستان به سبب خدمات ارزشمندی که برای محرومیت زدایی انجام داده از جایگاه خوبی در میان مردم این استان به ویژه روستاییان برخوردار است.
فعالیتهای بنیاد برکت در مناطق محروم کشور از جمله سیستان و بلوچستان در زمینه مدرسه سازی، توانمندسازی اقتصادی و کارآفرینی قابل توجه است.
با توجه به فعالیتهای شاخص بنیاد برکت و اینکه سیستان و بلوچستان به عنوان محرومترین استان کشور بشمار می رود روزنامه طلوع زاهدان گفت و گویی با مدیر کل ستاد اجرایی فرمان امام (ره) و نماینده بنیاد برکت در سیستان و بلوچستان انجام داده که ماحصل آن از نظر خوانندگان می گذرد.
مدیر کل ستاد اجرایی فرمان امام (ره) و نماینده بنیاد برکت در سیستان و بلوچستان اظهار داشت: بنیاد برکت موسسه ای وابسته به ستاد اجرایی فرمان امام است که از سال 86 تاسیس گردیده و در واقع از سال 87 عملا وارد فاز اجرایی شده است.
حمیدی با بیان اینکه فعالیتهای بنیاد برکت همزمان با شروع فعالیتها در کشور، در استان سیستان و بلوچستان نیز انجام گرفته است، خاطر نشان کرد: ساخت مدارس یکی از بارزترین فعالیتهای این بنیاد در سیستان و بلوچستان بشمار می رود که در این زمینه با اداره کل نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس سیستان و بلوچستان قراردادی منعقد شده است....
وی افزود: 60 باب مدرسه از مجموع 138مدرسه بصورت مستقیم توسط بنیاد برکت سیستان و بلوچستان تکمیل و تحویل گردیده و در تکمیل و ساخت مابقی مدارس نیز مشارکت گردیده است که البته به جیز این موارد برای ساخت و تکمیل 70 باب مدرسه دیگر نیز قرارداد منعقد شده است.
وی مجموع اعتبار هزینه شده برای ساخت و تحویل مدارس را 55 میلیارد تومان ذکر کرد و گفت: بنیاد برکت به موقع مدارس را تحویل داده است.
نماینده بنیاد برکت در سیستان و بلوچستان ساخت و تکمیل مساجد و همچنین کانونهای فرهنگی و هنری مساجد در سطح استان را از دیگر فعالیتهای این بنیاد عنوان کرد و اظهار داشت: از 56 مورد تاکنون 29 مسجد بهره برداری از انها به اتمام رسیده و مابقی در حال تکمیل است.
حمیدی ادامه داد: مشارکت در پروژه ها و طرح های بهداشتی، درمانی از دیگر فعالیتهای این بنیاد در استان است که به عنوان مثال می توان به ساخت 88 مرکز جامع سلامت بهداشت و درمان در نقاط مختلف استان اشاره کرد.
به گفته وی، تعدادی از این مراکز تکمیل و در اختیار دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی زاهدان قرار گرفته است. وی افزود : 60 باب مدرسه از مجموع 138مدرسه بصورت مستقیم توسط بنیاد برکت سیستان و بلوچستان تکمیل و تحویل گردیده و در تکمیل و ساخت مابقی مدارس نیز مشارکت گردیده است که البته به جز این موارد برای ساخت و تکمیل 70 باب مدرسه دیگر نیز قرارداد منعقد شده است.
وی مجموع اعتبار هزینه شده برای ساخت و تحویل مدارس را 55 میلیارد تومان ذکر کرد و گفت: بنیاد برکت به موقع مدارس را تحویل داده است.
نماینده بنیاد برکت در سیستان و بلوچستان ساخت و تکمیل مساجد و همچنین کانونهای فرهنگی و هنری مساجد در سطح استان را از دیگر فعالیتهای این بنیاد عنوان کرد و اظهار داشت : از 56 مورد تاکنون 29 مسجد بهره برداری از آنها به اتمام رسیده و مابقی در حال تکمیل است.
حمیدی ادامه داد: مشارکت در پروژه ها و طرح های بهداشتی، درمانی از دیگر فعالیتهای این بنیاد در استان است که به عنوان مثال می توان به ساخت 88 مرکز جامع سلامت بهداشت و درمان در نقاط مختلف استان اشاره کرد.
به گفته وی، تعدادی از این مراکز تکمیل و در اختیار دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی زاهدان قرار گرفته است.
وی همچنین افزود: برای اجرای پروژه های بهداشتی، تامین جهیزیه برای محرومان و نیز اقدامات فرهنگی 78 میلیارد و 800 میلیون تومان و تکمیل 1000 واحد مسکن محرومین 4 میلیارد و 500 میلیون تومان اعتبار از سوی بنیاد برکت هزینه شده است. وی گفت: اجرای طرح توسعه جامع و پایدار اجتماعی، فرهنگی، اقتصادی و عمرانی شهرستانهای سرباز و دلگان در چارچوب الگوی ایرانی ، اسلامی با تکیه بر سیاستهای اقتصاد مقاومتی با اعتباری بالغ بر 50 میلیارد تومان برای مدت 3 سال در حال اقدام است.نماینده بنیاد برکت در سیستان و بلوچستان با بیان اینکه مهمترین تحول با سفر دکتر مخبر رئیس ستاد اجرایی فرمان امام (ره) در سال 96 به این استان صورت گرفت ، بیان داشت : در این سفر تفاهم نامه ای با استاندار سیستان و بلوچستان انجام گرفت و مقرر گردید 800 میلیارد تومان جهت اهداف طرح های عمرانی، زیربنایی محرومیت زدایی، اقتصادی و فرهنگی در استان از سوی استانداری کمک شود.
حمیدی افزود : استاندار سیستان و بلوچستان در این زمینه دو دیدار با دکتر مخبر و همچنین دیداری با مهندس جعفری مدیر عامل بنیاد برکت داشته است که مصوبات در حال اجرا است.
به گفته وی، با هماهنگی استانداری و بنیاد برکت اقدامات خوبی انجام گرفته که به همین منظور به جهت تسهیل در کارها از 20 روز گذشته دو تن از معاونان بنیاد برکت با حضور در استان و برگزاری جلسات مختلف رفع موانع و تسریع در کارها را فراهم کرده اند.وی معرفی 200 نفر از اهالی شهرستان هامون به صندوق کارآفرینی امید برای دریافت تسهیلات در رشته های قالی بافی (تابلوفرش) و پارچه بافی را از دیگر اقدامات بنیاد برکت در استان عنوان کرد و گفت : همزان با انعقاد قراردادی که با بانک پارسیان ، بنیاد برکت و معاونت توسعه روستایی و مناطق محروم نهاد ریاست جمهوری برگزار شد بیش از 16 طرح با اعتباری بالغ بر 17 میلیارد تومان تصویب و به بانک معرفی شد که توسط این بانک پرداخت می شود.
وی به امتیازات این تسهیلات اشاره کرد و افزود : 5 درصد کارمزد این تسهیلات را بنیاد برکت ، 5 درصد را معاونت توسعه روستایی و مناطق محروم نهاد ریاست جمهوری و مابقی توسط خود فرد پرداخت می شود.
وی با اشاره به اینکه ایجاد اشتغال برای 500 نفر در سیستان و بلوچستان یکی از مهمترین فعالیتهای امسال بنیاد برکت در استان است، افزود: تا پایان امسال بایستی برای این تعداد افراد در استان شغل ایجاد شود. به گفته وی، بمنظور اجرایی شدن این کار و مشخص شدن افرادی که بتوانند ایجاد مشاغل را در استان تسریع دهند آزمون بکارگیری تسهیل داران برگزار شد که 25 نفر در قالب طرح آفتاب نسبت به شناسایی 500 نفر اقدام می کنند.
وی گفت: همچنین تعداد 60 نفر زنان بی سرپرست فاقد درآمد در کورین زاهدان برای مشارکت در احداث نیروگاه خورشیدی 5 کیلوواتی شناسایی شده اند که برای دریافت تسهیلات با صندوق کارآفرینی امید تفاهم نامه ای منعقد گردیده است.
وی افزود: از دیگر اقدامات این بنیاد در حمایت از روستاییان و عشایر خرید دو نفر شتر برای 100 خانوار عشایری و روستایی است که به هر خانوار دو نفر شتر تعلق می گیرد و تهیه لیست متقاضیان بر عهده سازمان جهاد کشاورزی است.
وی خاطر نشان کرد: راه اندازی درمانگاه برکتل در شهرستان زهک از فعالیتهای بهداشتی و درمانی بنیاد برکت در سیستان و بلوچستان است که موفقیت خوبی نیز داشته است.
وی ادامه داد: بر اساس این طرح افراد تحت پوشش با تماس با این مرکز به صورت تلفنی ویزیت شده و مشاوره به آنها داده می شود.
وی از اجرای طرح نماد با همکاری آموزش و پرورش و دستگاه قضایی در استان خبر داد و گفت: در اجرای این طرح که به منظور سالم سازی محیط مدرسه اجرا می شود، تجهیزات مورد نیاز برای سالم سازی محیط توسط بنیاد برکت تهیه و در اختیار آموزش و پرورش قرار گرفته که البته این اقدام از سوی معاون پیشگیری از وقوع جرم دادگستری سیستان و بلوچستان نیز مورد تقدیر قرار گرفت.
نماینده بنیاد برکت در سیستان و بلوچستان با اشاره به استمرار خشکسالی و مشکلاتی که مردم استان گریبانگیر آن هستند، اظهار داشت: خشکسالی یکی از مسایل و مشکلاتی است که زندگی را هم در شمال و هم جنوب استان برای مردم سخت کرده و امیدواریم با تسریع در روند اجرای مصوبات بتوانیم گام های مهمی در این زمینه برداریم.
حمیدی خاطر نشان کرد: برای این منظور 4 پیشنهاد به بنیاد برکت ارایه داده ام که می توان به خرید تانکر ثابت در روستاها و محل هایی که امکان تامین آب بصورت ثقلی و لوله کشی وجود ندارد، تامین تانکرهای سیار جهت انتقال آب برای روستاها ، تهیه بسته حمایتی به خانوارهایی که از نظر معیشت با مشکل مواجه هستند و خرید علوفه و در اختیار قراردادن آنها به دامداران به گونه ای که از اتلاف دامها جلوگیری شود اشاره کرد.
وی گفت: همچنین برای حمایت از افرادی که به هر نحوی ترک تحصیل کرده اند، تفاهم نامه ای با استانداری و آموزش و پرورش منعقد شده که در این راستا تاکنون 65 هزار نفر از استان شناسایی شده و در حال اجرای کار هستیم.
وی خرید چندین دستگاه آمبولانس و تجهیز آنها و تحویل به دانشگاه علوم پزشکی، تامین 25 درصد از هزینه بیمارستان 500 تخت خوابی حاشیه زاهدان، ساخت 5 هنرستان فنی و حرفه ای در 5 شهرستان و امضای تفاهم نامه با مرکز ناباروری مولود زاهدان در بحث حمایت از زوج ها را از دیگر اقدامات و فعالیتهای اجرا شده و در دست اجرای بنیاد برکت در سیستان و بلوچستان بر شمرد.
حمیدی در پایان این گفت و گو از آیت الله سلیمانی نماینده ولی فقیه در استان بدلیل راهنمایی ها و ارشادات و همچنین حضور فعالانه در جلسات و نیز مهندس محبی استاندار و مجموعه استانداری سیستان و بلوچستان تقدیر کرد.
8006**3042


گروه های زیر مجموعه فرهنگی هنری

دین و اندیشه
دین و اندیشه

آخرین اخبار

جراحی زیبایی بینی؛ قیمت سال ۹۷ و جدیدترین انواع آن
جراحی زیبایی بینی یکی از رایج‌ترین جراحی‌هایی است که امروزه به‌خصوص در کشور ما انجام می‌شود. هزینه عمل بینی در ایران بسته به نوع بینی و منطقه جغرافیایی بین ۲ تا ۲۰ میلیون تومان متفاوت است. جراحی زیبایی بینی به دو روش باز و بسته انجام می‌شود.
عالیشاه: اجازه ندادند ۱۱ بازیکن داشته باشیم!
تیم فوتبال پرسپولیس با نایب‌قهرمانی در لیگ قهرمانان آسیا پایان خوبی در این رقابت‌ها برای خود ساخت و حالا از امروز مجددا وارد رقابت‌های لیگ برتر خواهد شد تا از دو عنوان قهرمانی متوالی خود در این رقابت‌ها دفاع کند.
فتحی و استقلال با مشکل جدیدی مواجه شدند
اواسط شهریورماه امسال بود که با اعلام امیرحسین فتحی سرپرست باشگاه استقلال، مدیران این باشگاه موفق شدند پرونده‌های بدهکاری خود را بدون مشکل به سرانجام برسانند.
پرسپولیس بزدل نیست، اما باید حرفه‌ای باشد
سرمربی پرسپولیس گفته برای اینکه کسی فکر نکند تیمش ترسو و بزدل است، امروز با پیکان بازی می‌کند.
برانکو از کدام بازیکنان استفاده می‌کند؟
برانکو ایوانکوویچ کار بسیار سختی برای انتخاب ترکیب امروز تیمش دارد.
از داخل باشگاه می‌خواهند شفر برکنار شود!
علی فتح‌الله‌زاده اعتقاد دارد از داخل باشگاه استقلال عده‌ای دوست ندارند شفر به کارش با تیم ادامه دهد.
۵ ویژگی برتر رابط کاربری OxygenOS
بسیاری از شرکت‌های سازنده گوشی‌های اندرویدی، رابط کاربری اختصاصی خود را توسعه می‌دهند ولی در میان این شرکت‌ها، رابط کاربری OxygenOS که در گوشی‌های وان‌پلاس مورد استفاده قرار می‌گیرد، طرفداران پروپاقرص زیادی دارد. این رابط کاربری نه‌تنها تا حد زیادی مشابه اندروید خالص است، بلکه در مقایسه با اندروید خالص از ویژگی‌های مفید زیادی بهره می‌برد. در ادامه به ۵ ویژگی برتر رابط کاربری OxygenOS نگاهی می‌اندازیم.
راهکار کلیدی امام سجاد(ع) برای استجابت همه دعاهایتان
حدیثی از حضرت امام سجاد(علیه السلام) در خصوص عاقبت و سرانجام واگذاری کارها به خداوند متعال مشاهده می‌کنید.
ˮمرجانه گلچینˮ به دنبال کبوترهایش! -عکس
مرجانه گلچین با انتشار این عکس در صفحه اش نوشت: روزی ما دوباره کبوترهایمان را پیدا خواهیم کرد و مهربانی دست زیبایی را خواهد گرفت.
عکس سیاه و سفید اما پرانرژی «الهه حصاری»
الهه حصاری با انتشار این عکس در صفحه اش نوشت: کسى مرا شبیه تو صدا نمى کند ...

پر بازدید ترین اخبار امروز

آغاز انهدام اهداف گروه‌های تروریستی در حومه ادلب سوریه
یک منبع نظامی سوری از آغاز انهدام اهداف گروه‌های تروریستی در حومه استان ادلب از سوی ارتش سوریه خبر داد.
جراحی زیبایی بینی؛ قیمت سال ۹۷ و جدیدترین انواع آن
جراحی زیبایی بینی یکی از رایج‌ترین جراحی‌هایی است که امروزه به‌خصوص در کشور ما انجام می‌شود. هزینه عمل بینی در ایران بسته به نوع بینی و منطقه جغرافیایی بین ۲ تا ۲۰ میلیون تومان متفاوت است. جراحی زیبایی بینی به دو روش باز و بسته انجام می‌شود.
عالیشاه: اجازه ندادند ۱۱ بازیکن داشته باشیم!
تیم فوتبال پرسپولیس با نایب‌قهرمانی در لیگ قهرمانان آسیا پایان خوبی در این رقابت‌ها برای خود ساخت و حالا از امروز مجددا وارد رقابت‌های لیگ برتر خواهد شد تا از دو عنوان قهرمانی متوالی خود در این رقابت‌ها دفاع کند.
فتحی و استقلال با مشکل جدیدی مواجه شدند
اواسط شهریورماه امسال بود که با اعلام امیرحسین فتحی سرپرست باشگاه استقلال، مدیران این باشگاه موفق شدند پرونده‌های بدهکاری خود را بدون مشکل به سرانجام برسانند.
چرا «محله گل و بلبل» تکراری پخش می‌شد؟
صفحه اول روزنامه های اصفهان- دوشنبه 28 آبان
دلیل تعطیلی جشنواره مطبوعات و آخرین وضعیت وام خبرنگاران
انتخاب نماینده مدیران مسئول در هیات نظارت به مرحله دوم کشید
رسانه ها نقش کلیدی در بی اثر کردن توطئه های دشمن دارند
جای خالی بازی های کودکانه
اغلب رسانه های ما در کما هستند
جلو خان بعد از هفت ‌خان
تلویزیون «بالشت‌ها» را می‌خرد
روایتهای خواندنی از شکست حصرسوسنگرد که فتح الفتوح شد