شأن و قامت خبرنگاران فروشی نیست

12:07 ۸ روز و ۲۳ ساعت پیش ایرنا 24 0
شأن و قامت خبرنگاران فروشی نیست

تهران- ایرنا- عضو هیات موسس انجمن پیشکسوتان مطبوعات با تاکید بر لزوم حفظ شأن اصحاب رسانه گفت: ارزش خبرنگاران باید به درستی شناخته و حفظ شود زیرا اصحاب رسانه، عاملان گردش اطلاعات و ارتقای فکری جامعه بوده و قدر و قامتشان غیر قابل فروش است.

ایرنا

هوشنگ اعلم روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار فرهنگی ایرنا با تشریح روند تشکیل انجمن پیشکسوتان مطبوعات اظهار داشت: اندیشه تشکیل این انجمن از 12سال پیش با همراهی شماری از روزنامه‌نگاران شکل گرفت و اهدافی برای آن تعیین شد که مهمترین آنها تلاش برای انتقال تجربه و ارتقای جایگاه خبرنگاران در جامعه بود.
وی افزود: سه سال پیش بالاخره راه‌اندازی و تاسیس انجمن وارد مرحله اجرایی و عملیاتی شد تا از طریق انجمن پیشکسوتان مطبوعات، تجربه‌های نسل گذشته روزنامه‌نگاران به نسل جوان‌تر منتقل شود.

** اهداف تاسیس انجمن پیشکسوت مطبوعات
این پیشکسوت مطبوعات و رسانه، هدف اصلی تشکیل این انجمن را ضرورت انتقال تجربیات روزنامه‌نگاری به نسل جوان و اهالی رسانه عنوان کرد و گفت: به نوبه خود در تلاش هستم آن‌چه را در طول سال‌ها فعالیت رسانه ای از روزنامه‌نگاران قدیمی‌تر در این حوزه آموخته‌ام به نسل جوان‌تر منتقل کنم.
وی ادامه داد: معتقدم جریان روزنامه نگاری که از زمان میرزا صالح شیرازی (محمد صالح کازرونی از نخستین دانش‌آموختگان ایرانی در اروپا و ناشر روزنامه‌ کاغذ اخبار، نخستین روزنامه ایرانی را در 25 محرم 1253با چاپ سنگی و به خط نستعلیق در تهران به چاپ رساند) آغاز شده در سال‌های انقلاب دچار گسست بین نسلی شد و قطعا با انتقال تجربیات روزنامه‌نگاران قدیمی به نسل جوان‌تر اهل رسانه به شکل بهتری ادامه خواهد یافت.
هوشنگ اعلم، دومین هدف از تاسیس این انجمن را تلاش برای ارتقای سطح اعتبار و احترام اصحاب رسانه به ویژه خبرنگاران و روزنامه‌نگاران در جامعه دانست.

** ضرورت جلوگیری از گسترش قلم فروشی
وی بیان داشت: به عنوان یک پیشکسوت مطبوعاتی نمی توانم شاهد کاهش ارزش کار اصحاب رسانه باشم به ویژه یکی از اهداف اصلی انجمن تلاش در جهت حفظ و ارتقای حرمت روزنامه‌نگاران قدیمی در کنار همه نیروهای فعال در این عرصه است.
عضو هیات موسس انجمن پیشکسوتان مطبوعات ادامه داد: بر این باورم چنانچه به موضوع امنیت شغلی، امرار و معاش، مسائل رفاهی و بهره‌مندی خبرنگاران از خدمات بیمه، توجه جدی نشود، پدیده زشت و شوم قلم به مزدی در جامعه رسانه‌ای گسترش خواهد یافت.

** کناره‌گیری از انجمن پیشکسوتان مطبوعات
عضو هیات موسس انجمن پیشکسوتان مطبوعات ضمن تشریح روند شکل‌گیری این انجمن و تلاشهای صورت گرفته طی یک سال گذشته برای ثبت آن، گفت: متاسفانه، نگاه برخی افراد به انجمن به گونه ای است که آن را به عنوان تشکل انتفاعی و محفلی خصوصی می‌بینند و نه تشکلی که همه روزنامه‌نگاران پیشکسوت فارغ از عقاید سیاسی‌شان در آن کنار هم باشند.

** انجمن خانه همه عقاید، گروه‌ها و جناح‌ها باشد
عضو هیات موسس انجمن پیشکسوتان مطبوعات که اخیراً از عضویت این انجمن کناره‌گیری کرد، گفت: برخی از دوستان با حضور و عضویت گروهی از روزنامه‌نگاران قدیمی که در روزنامه‌های غیر همسو با عقاید سیاسی آن‌ها کار می‌کنند، مخالف هستند این در حالیست که من معتقدم مادامی‌ که خبرنگاران اخلاق حرفه‌ای و جایگاه و شأن این حرفه را رعایت کرده باشند جدا از عقاید سیاسی‌شان با داشتن شرایط سنی و سابقه لازم می‌توانند و باید در انجمن حضور داشته باشند، کما این‌که در عرصه‌های خبری هم در کنار هم حضور داشته و دارند و بدون اصرار بر مواضع سیاسی خود یا رسانه‌شان در کنار هم کار کرده‌اند.
وی درباره دلایل کناره گیری خود از عضویت این انجمن توضیح داد: همواره تلاشم این بود که از همه عقاید و گروه‌ها و جناح‌ها با هر طرز تفکر و عقیده‌ای در این انجمن حضور داشته باشند اما ظاهرا این عقیده من به کام برخی از دوستان خوش نیامد و با من مخالفت کردند، درحالیکه دائم هم از دموکراسی حرف می‌زنند.

** انتخابات اخیر انجمن از نظر من مخدوش است
عضو مستعفی انجمن پیشکسوتان مطبوعات درخصوص انتخابات اخیر این انجمن نیز گفت: از نظر من انتخابات خرداد ماه امسال انجمن، مخدوش بوده و برای اثبات این امر مدارکی دارم که در صورت نیاز ارائه خواهم کرد اما در عین حال برای همه اعضای انجمن و دیگر دوستان پیشکسوت مطبوعاتی آرزوی سلامتی و توفیق روزافزون دارم و امیدوارم این تشکل به جای محفلی برای افکار همسو، یک تشکل فراگیر شود.
به گزارش ایرنا، نخستین مجمع عمومی انجمن پیشکسوتان مطبوعات 31 خرداد ماه 97 با حضور شماری از روزنامه‌نگاران در کوی نویسندگان برگزار شد.
در انتخابات اعضای هیات مدیره و بازرس انجمن پیشکسوتان مطبوعات که با حضور نماینده‌ای از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی انجام شد، رضا قوی‌فکر با 40 رای، محمد بلوری با 30 رای، بهروز بهزادی با 27رای،علی‌اکبر قاضی‌زاده با 26رای ومسعود مهاجر با 24رای به عنوان اعضای هیات مدیره انتخاب شدند.
همچنین بهروز صادقی با 20 رای و ناصر بزرگمهر با 18 رای به عنوان اعضای علی‌البدل هیات مدیره، محمود هجرت به عنوان بازرس و سیروس ظهیرمالکی به عنوان بارزس علی‌البدل انتخاب شدند.
این انتخابات 41 رأی درست و 27 رای باطله داشت.

** ایده تاسیس انجمن پیشکسوتان مطبوعات
پیش از این، اعضای اصلی و اولیه هیات موسس انجمن پیشکسوتان، محمد بلوری و هوشنگ اعلم بودند که از حدود 10 سال قبل ایده تشکیل انجمن را پی گرفتند و از دو سال پیش رضا قوی‌فکر، مسعود شهامی‌پور، ابراهیم رستمیان، مرتضی شادمانی، مسعود مهاجر و بهروز بهزادی هم به آن‌ها پیوستند و ضمن تدوین اساسنامه‌ای درصدد برآمدند تا روزنامه‌نگاران پیشکسوتی که تجربه بیش از30 سال حضور و فعالیت در رسانه‌ها را دارند و اغلب در سال‌های اخیر یا دست از کار کشیده‌ و فراموش شده‌اند یا همچنان به فعالیت‌ رسانه‌ای خود ادامه داده‌اند را در این تشکل گردهم بیاورند.

** انجمن، محفل سیاسی و دولتی نیست
طبق توافقی که میان اعضای هیات موسس صورت گرفته بود از همان ابتدا قرار شد که انجمن پیشکسوتان مطبوعات دولتی و سیاسی نباشد و زمینه فعالیت آن صرفاً فعالیت در عرصه‌های فرهنگی و رفاهی اصحاب رسانه باشد.
بر همین اساس ایجاد امکانات برای ارتباط بیشتر پیشکسوتانی که بیش از30 سال در عرصه مطبوعات تلاش کرده‌اند، برای برگزاری جلسات تاریخ شفاهی مطبوعات و انتقال تجربه از پیشکسوتان به نسل‌ جدید روزنامه‌نگاران، ارتباط اعضای انجمن با دانشکده‌های روزنامه‌نگاری از جمله اهداف اصلی تاسیس این انجمن عنوان شد.
طبق اساسنامه انجمن پیشکسوتان مطبوعات، روزنامه‌نگار «پیشکسوت» کسی است که حداقل 50 سال سن و 30 سال سابقه فعالیت درعرصه مطبوعات داشته باشد.
همچنین هیاتی به نام ریش‌سفیدان مطبوعات متشکل از برخی اعضای هیات موسس تشکیل شود تا اگر فردی ادعا کرد 30 سال سابقه فعالیت در این عرصه را دارد با توجه به مدارکی که می‌تواند ارائه دهد امکان عضویت او در انجمن تایید یا رد شود. اعلم، علت کنار کشیدن خود از این انجمن را برخی مسائل مربوط به تشکیل مجمع عمومی و عدم توجه به اصول بنیادی انجمن که مهم‌ترین آن کنار هم بودن همه‌ روزنامه‌نگاران با سابقه بدون توجه به عقاید سیاسی و جناحی‌شان بود و نگاه انتفاعی برخی از اعضای هیات مدیره به انجمن ذکر کرد.
فراهنگ ** 1355 ** 9053


گروه های زیر مجموعه فرهنگی هنری

دین و اندیشه
دین و اندیشه

آخرین اخبار

سایه روشن‌های جام ۲۰۱۸: عشق کامل
حمیدرضا صدر به بازنگری جام جهانی 2018 پرداخته، به سایه روشن های آن...
«فغانی،‌ سخندان و منصوری»؛ قاب ماندگار ایرانی
عملکرد علیرضا فغانی در جام جهانی 2018 روسیه نشان داد که شاید تنها مسائل دیپلماتیک می‌تواند مانع از سوت زدن او در فینال جام جهانی شود وگرنه داور ایران از نظر فنی نقصی نداشت.
حاشیه‌ها، دستِ استقلال را از آسیا کوتاه می‌کند
پیشکسوت باشگاه استقلال می‌گوید گرفتن بازیکن جوان خوب است اما تیم برای موفقیت در میادین بزرگ به بازیکن های بزرگ احنیاج دارد.
امباپه؛ پله ۶۰ سال بعد
بهترین بازیکن جوان جام جهانی و دومین گلزن جوان تاریخ جام جهانی نیز مانند پله شماره 10 را به تن می کند.
فینال جام جهانی ۲۰۱۸؛ فرانسه ۴ - کرواسی ۲
دو تیم ملی فرانسه و کرواسی برای تعیین قهرمان جام جهانی ۲۰۱۸ روسیه در مسکو برابر هم به میدان رفتند و تیم ملی فرانسه با پیروزی قاطع مقابل کرواسی با نتیجه ۴ بر ۲ برای دومین بار در تاریخش قهرمان جام جهانی شد.
تصمیم فغانی برای زندگی در کشوری دیگر
پايان كار عليرضا فغاني در جام‌جهاني 2018، يك بازي بدون اشتباه و خنثي بود كه در نهايت به كسب عنوان سومي بلژيك منجر شد.
کی‌روش خلف وعده می‌کند؟
ضرب الاجل ۱۰ روزه کی‌روش به فدراسیون فوتبال برای تحقق خواسته‌هایش تا جام ملت‌های آسیا به پایان رسیده اما به نظر می‌رسد اتفاق مثبتی برای جلب رضایت کی‌روش رخ نداده است.
کورتوا از قهرمانی فرانسوی‌ها خوشحال نیست
سنگربان تیم ملی فوتبال بلژیک بسیار خوشحال است که عنوان بهترین دروازه‌بان جام جهانی را به دست آورد. البته او از قهرمانی فرانسوی ها خوشحال نیست.
مودریچ: سلام من را به برانکو برسانید
بازیکن تیم ملی کرواسی به سوال خبرنگار ما پاسخ داد.
کارتون؛ خداحافظی مجتبی جباری از فوتبال
کارتون روزنامه خبرورزشی در حاشیه خداحافظی مجتبی جباری از دنیای فوتبال

پر بازدید ترین اخبار امروز

بولتون: تا زمانی که تهدید ایران پابرجا باشد در سوریه می‌مانیم
مشاور امنیت ملی کاخ سفید در مصاحبه‌ای که روز یکشنبه منتشر شده ادعاها علیه ایران را تکرار کرده و گفته نظامیان آمریکایی در سوریه باقی خواهند ماند.
وحشت نخست وزیر سابق ایتالیا از رونالد!
مالک سابق باشگاه میلان از قدرت گرفتن رقیب دیرینه این تیم با جذب ستاره پرتغالی رئال مادرید ناراحت است.
گریزمان: می‌خواستم مثل زیدان، چیپ بزنم
آنتوان گریزمان، ستاره تیم ملی فرانسه، فاش کرد که قصد داشت پنالتی امشبش در دیدار مقابل کرواسی در فینال جام جهانی را چیپ بزند.
ادیانی: تعرفه برق مشترکین پرمصرف و بدمصرف افزایش یابد
یک عضو کمیسیون انرژی مجلس گفت: وقتی در کشور تعرفه مشترکین پر مصرف و کم مصرف یکی باشد به طور طبیعی بدمصرفی و اسراف انرژی ظهور پیدا می‌کند.
نگاهی به همه آمار‌های فینال جام جهانی ۲۰۱۸
فرانسه در یک تریلر جذاب ۴-۲ از سد کرواسی گذشت و برای دومین بار قهرمان جهان شد.
تیتر 25 تیر روزنامه های کهگیلویه و بویراحمد
کاظمی: برای مدیریت افکار عمومی همه باید احساس مسئولیت کنند
صفحه اول روزنامه های امروز استان اصفهان-دوشنبه 25 تیر 97
پیشکسوت کیست؟
صفحه نخست روزنامه‌های دوشنبه
فکری به حال فضای بعد از جام‌جهانی کنید!
جام‌جهانی رسانه‌ها را از خبر غافل می‌کند
تربت حیدریه به وقف های جدید و بروز نیاز دارد
حضور معاون سیما در پشت صحنه آخرین برنامه 2018
امروز اصلاح الگوی مصرف یک ضرورت ملی است