کاروانسرای گلشن قزوین، بنایی تاریخی با حالی پریشان

14:23 ۱۴ روز و ۷ ساعت پیش ایرنا 37 0
کاروانسرای گلشن قزوین، بنایی تاریخی با حالی پریشان

قزوین-ایرنا-کاروانسرای گلشن قزوین معروف به شاه قدم از بناهای دوره قاجاری که در فهرست آثار ملی قرار دارد از حال و روز مناسبی برخوردار نیست و در معرض ریزش و تخریب قرار دارد.

ایرنا

به گزارش ایرنا، از مجموعه آثار مهم تاریخی قزوین که گردشگران به بازدید از آنها علاقه نشان می دهند، کاروانسراهای متعددی است که در هسته مرکزی این شهر قرار دارند، با این حال برخی از آنها از جمله کاروانسرای گلشن بدلیل بی توجهی در نگهداری و حفاظت در معرض تخریب و نابودی هستند.
این کارونسرا که به شماره 12611 در سال 1386 در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است، در خیابان مولوی قزوین واقع شده و از 30 حجره برخوردار است که امروزه برخی از آنها در اختیار کارگاه های چوب بری و نجاری قرار گرفته و بعضی از آنها نیز تخریب شده است.
سقف ضلع شمالی این بنا به طور کامل تخریب و ویران شده و بخشی از حجره ها و طاق های آن نیز در اثر حادثه آتش سوزی دچار آسیب شده و چنین وضعیتی این بنای تاریخی را بیشتر به یک مخروبه شبیه کرده و به نظر می رسد متولی خاصی نیز برای ساماندهی آن وجود ندارد.
وضعیت نابه سامان این اثر تاریخی در حالیست که این کاروانسرا از موقعیت مکانی خوبی برای ساماندهی و احیا برخوردار است و می تواند به یک هتل یا رستوران سنتی و یا بازارچه صنایع دستی تبدیل شود تا با این کار از خطر نابودی رهایی یابد.

** احتمال نابودی کاروانسرای گلشن براثر حوادثی چون آتش سوزی
یکی از کسبه فعال در این کاروانسرا گفت: سالهاست در این مکان مشغول به فعالیت هستم اما تاکنون اقدامی برای بازسازی و یا مرمت و ایمن سازی این مجموعه مشاهده نکرده ام.
وی که نخواست نامش ذکر شود،اظهار داشت: با توجه به اینکه در این مجموعه کارگاه های چوب بری و نجاری فعال هستند و همچنین بنا از پایداری زیادی برخوردار نیست احتمال وقوع حوادثی چون آتش سوزی و از بین رفتن این بنا به طور کامل وجود دارد.
وی مدعی شد: مالکان این بنا از تمکن مالی بالایی برخوردار هستند و از واگذاری این کاروانسرا به میراث فرهنگی امتناع می کنند و همچنین تمایلی نیز به مرمت و احیای این مجموعه ندارند.
وی اظهار داشت: علاوه بر 2 چاه سرباز در محوطه که به دلیل سستی خاک خطر ریزش دارند، کنتورهای برق و همچنین لوله کشی آب این مجموعه نیز دچار فرسودگی و مشکل هستند و همچنین حیوانات موذی از جمله موش در این بنا زیاد هستند و آرامش را از ما سلب کرده اند که این نشان می دهد رسیدگی خاصی به این مجموعه تاریخی نمی شود.

**اخطار میراث فرهنگی به مالکان کاروانسرای گلشن
مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری قزوین با بیان اینکه برخی این کاروانسرای واقع در خیابان مولوی را با سرای گلشن در خیابان امام خمینی(ره) اشتباه می گیرند،گفت: به مالکان کاروانسرای گلشن در خصوص وضعیت نابه سامان این مجموعه اخطار داده ایم.
محمدعلی حضرتی ها با بیان اینکه میراث فرهنگی آمادگی خرید این مجموعه را برای مرمت و احیای آن به شکل مشارکتی دارد و یا می تواند آنرا برای احیا به بخش خصوصی واگذار کند،افزود: در مذاکراتی که با مالکان این مجموعه انجام شده بود مقرر شد آنها در خصوص فروش کاروانسرا با یکدیگر صحبت کرده و نتیجه را به ما اعلام کنند که هنوز در این رابطه کاری صورت نگرفته است.
وی با بیان اینکه این کاروانسرا ملک ارثیه ای مالکان است و این مساله کار را برای خریداری این مجموعه سخت کرده است،اظهار داشت: با این وجود مالکان موظف به حفظ و نگهداری این مجموعه هستند.
مدیرکل میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری قزوین گفت: اگر اطمینان پیدا کنیم اراده ای برای حفظ و نگهداری این مجموعه همچنان وجود نداشته باشد و همین طور این کاروانسرا در معرض آسیب بیشتر قرار بگیرد به طوری که بیم تخریب آن برود با استفاده از اختیارات قانونی خود این مجموعه را تملک کنیم.
حضرتی اظهار داشت: تعلیق مرمت آثار تاریخی ثبت شده در فهرست آثار ملی از سوی مالکان و یا اقدام برای تخریب این بناها مانند آتش سوزی عمدی جرم تلقی شده و با متخلفان برخورد خواهد شد.
وی با بیان اینکه تا حد نهایت با مالکان آثار تاریخی در راستای حفظ و نگهداری مطلوب آنها همکاری و مدارا می شود،گفت: تملک بوسیله میراث فرهنگی آخرین راه قانونی برای حفاظت از بناهای ارزشمند تاریخی است با این وجود از مالکان حقیقی و حقوقی درخواست داریم تا خود نسبت به حفظ و نگهداری مناسب از آثار تاریخی بکوشند چرا که این اماکن تنها ازآن ما نبوده و باید آنها را برای نسل های آینده نیز نگهداری کنیم.
استان قزوین دارای یک هزار و 346 اثر تاریخی و طبیعی ثبت شده در فهرست آثار ملی است که بخش قابل توجهی از آنها در شهر قزوین قرار دارند.
3013


گروه های زیر مجموعه فرهنگی هنری

ساير حوزه ها
ساير حوزه ها

آخرین اخبار

چرا مرد‌ان زودتر از زنان می‌میرند؟!
زنان به دلایل مختلف از جمله بیولوژیکی، اجتماعی و سبک زندگی معمولا بیشتر از مردان عمر می‌کنند. اما به نظر می‌رسد یک دلیل بدیهی‌تر هم وجود دارد که اغلب نادیده گرفته می‌شود.
اسلوموشن تماشایی از لحظه ترکیدن بادکنک پر از آب
تماشا کنید؛ ویدئوی جالب از لحظه ترکیدن بادکنک پر از آب در حالت ها و شرایط مختلف که به صورت اسلوموشن توسط گروه آمریکایی لجندری شاتس تصویربرداری شده است.
تصاویر ناب تاریخی؛ از سر بریده سرباز ژاپنی تا تشییع همسر لنین
تصاویر ناب تاریخی که احتمالا تا این لحظه ندیده بودید؛ از سر بریده سرباز ژاپنی تا تشییع همسر لنین!
شوخی‌های جالب؛ از اختلاس راننده تا سگ دستِ استاد!
هر نوشته ای نویسنده ای دارد. هر نویسنده ای حق دارد اسمش را پای مطلبش ببیند. نوشته هایی که در این صفحه می خوانید، Status های کپی پیست شده ای است که در شبکه های اجتماعی دست به دست چرخیده و صاحبش را گم کرده.
لحظه‌های خنده دار برخورد توپ به صورت
تا کنون برایتان پیش آمده است که توپی با شدت به صورتتان برخورد کند؟! حتی تصورش هم می تواند ترسناک باشد!
انقلابیون و آستین کوتاه از آغاز تا امروز
فضای مجازی با کسی شوخی ندارد؛‌ چه نماینده مجلس باشید، چه مجری تلویزیون و چه مسئول حراست شهرداری قزوین؛ کافی است گاف بدهید تا جایتان را در صدر حمله‌های کاربران باز کنید.
32 هزارمیلیارد ریال قرارداد تسهیلات اشتغال روستایی منعقد شد
بروجرد - ایرنا - معاون توسعه کارآفرینی و اشتغال وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: سه بانک و یک صندوق موسسات عامل برای تسهیلات اشتغال روستایی هستند که تاکنون 32 هزارمیلیارد ریال قرارداد تسهیلات اشتغال روستایی منعقد شده است.
570 تبعه بیگانه طی 24 ساعت گذشته در ماکو دستگیر شدند
ارومیه- ایرنا- فرمانده هنگ مرزی ماکو با اشاره به تشدید اقدامات کنترلی در نوار مرزی، گفت: طی چند عملیات در 24 ساعت گذشته 570 تبعه بیگانه در این شهرستان دستگیر شدند.
ماندگاری معلمان درآموزش و پرورش به ایجاد انگیزه نیاز دارد
اهواز - ایرنا - رئیس امور آموزش و پرورش عمومی و فنی و حرفه‌ای سازمان برنامه و بودجه گفت: باید برای نگهداشت نیروی انسانی در آموزش و پرورش انگیزه ایجاد کرد و نباید به راحتی معلم را از سیستم آموزش و پرورش از دست داد.
اوقات فراغت کودکان دغدغه همیشگی والدین
بروجرد - ایرنا - اوقات فراغت زمانی برای پرداختن کودکان و نوجوانان به فعالیت های مورد علاقه ومفرح است درعین حال تنظیم وقت و فراهم کردن استفاده بهینه از این روزها به دغدغه ای برای والدین تبدیل شده است.

پر بازدید ترین اخبار امروز

سیف لیست دریافت کنندگان ارز دولتی را به دادستانی فرستاد-پیشخوان
روزنامه های اقتصادی امروز شنبه 30 تیر 97 را در اینجا مشاهده کنید.
پخش برنامه «حالا خورشید» با حضور احسان علیخانی، عقب افتاد
برنامه عصرگاهی «حالا خورشید» با حضور احسان علیخانی در خصوص شفاف سازی اتهامات مالی، امروز ساعت 17:40 پخش می شود.
دخترانِ بدون حجاب در المپیاد جهانی در ایران
در تصاویری که در فضای مجازی پخش شده نشان می دهد که برخی شرکت کنندگان خارجی در المپیاد جهانی زیست شناسی در ایران، بدون حجاب در جلسه آزمون شرکت کردند.
تلاش محسن رضایی در دفاع از حقوق اقلیت ها به بار نشست
در این جلسه قانون شوراهای 1375 مورد اشاره قرار گرفت و با شمول این قانون و تبصره آن، اقلیت‌ها می‌توانند در انتخابات شوراها شرکت کنند.
مدیر فرهنگ و هنر کمیسیون ملی یونسکو - ایران منصوب شد
تبدیل دارالخلافه به کافه کتاب اقدام موثری است
تبدیل دارالخلافه به کافه کتاب اقدام موثری است
بازسازی خانه پدری استاد شهریار تمام شد
کوه گنو استراحتگاه ییلاقی بندرعباس می شود
استان مرکزی؛ کلونی سنگ‌نگاره‌های باستانی
پایان مرمت‌ها در قلعه والی ایلام تا دو هفته دیگر
صنایع دستی موفق نبود چون جزیره‌ای عمل‌کرده‌ایم
شهر تاریخی ˮتونˮ مرکز تولیدات صنعتی جنوب خراسان
شمع کم فروغ هنر کلاه مالی در سمنان