کاروانسرای گلشن قزوین، بنایی تاریخی با حالی پریشان

14:23 ۲۲۴ روز و ۲۲ ساعت پیش ایرنا 203 0
کاروانسرای گلشن قزوین، بنایی تاریخی با حالی پریشان

قزوین-ایرنا-کاروانسرای گلشن قزوین معروف به شاه قدم از بناهای دوره قاجاری که در فهرست آثار ملی قرار دارد از حال و روز مناسبی برخوردار نیست و در معرض ریزش و تخریب قرار دارد.

ایرنا

به گزارش ایرنا، از مجموعه آثار مهم تاریخی قزوین که گردشگران به بازدید از آنها علاقه نشان می دهند، کاروانسراهای متعددی است که در هسته مرکزی این شهر قرار دارند، با این حال برخی از آنها از جمله کاروانسرای گلشن بدلیل بی توجهی در نگهداری و حفاظت در معرض تخریب و نابودی هستند.
این کارونسرا که به شماره 12611 در سال 1386 در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است، در خیابان مولوی قزوین واقع شده و از 30 حجره برخوردار است که امروزه برخی از آنها در اختیار کارگاه های چوب بری و نجاری قرار گرفته و بعضی از آنها نیز تخریب شده است.
سقف ضلع شمالی این بنا به طور کامل تخریب و ویران شده و بخشی از حجره ها و طاق های آن نیز در اثر حادثه آتش سوزی دچار آسیب شده و چنین وضعیتی این بنای تاریخی را بیشتر به یک مخروبه شبیه کرده و به نظر می رسد متولی خاصی نیز برای ساماندهی آن وجود ندارد.
وضعیت نابه سامان این اثر تاریخی در حالیست که این کاروانسرا از موقعیت مکانی خوبی برای ساماندهی و احیا برخوردار است و می تواند به یک هتل یا رستوران سنتی و یا بازارچه صنایع دستی تبدیل شود تا با این کار از خطر نابودی رهایی یابد.

** احتمال نابودی کاروانسرای گلشن براثر حوادثی چون آتش سوزی
یکی از کسبه فعال در این کاروانسرا گفت: سالهاست در این مکان مشغول به فعالیت هستم اما تاکنون اقدامی برای بازسازی و یا مرمت و ایمن سازی این مجموعه مشاهده نکرده ام.
وی که نخواست نامش ذکر شود،اظهار داشت: با توجه به اینکه در این مجموعه کارگاه های چوب بری و نجاری فعال هستند و همچنین بنا از پایداری زیادی برخوردار نیست احتمال وقوع حوادثی چون آتش سوزی و از بین رفتن این بنا به طور کامل وجود دارد.
وی مدعی شد: مالکان این بنا از تمکن مالی بالایی برخوردار هستند و از واگذاری این کاروانسرا به میراث فرهنگی امتناع می کنند و همچنین تمایلی نیز به مرمت و احیای این مجموعه ندارند.
وی اظهار داشت: علاوه بر 2 چاه سرباز در محوطه که به دلیل سستی خاک خطر ریزش دارند، کنتورهای برق و همچنین لوله کشی آب این مجموعه نیز دچار فرسودگی و مشکل هستند و همچنین حیوانات موذی از جمله موش در این بنا زیاد هستند و آرامش را از ما سلب کرده اند که این نشان می دهد رسیدگی خاصی به این مجموعه تاریخی نمی شود.

**اخطار میراث فرهنگی به مالکان کاروانسرای گلشن
مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری قزوین با بیان اینکه برخی این کاروانسرای واقع در خیابان مولوی را با سرای گلشن در خیابان امام خمینی(ره) اشتباه می گیرند،گفت: به مالکان کاروانسرای گلشن در خصوص وضعیت نابه سامان این مجموعه اخطار داده ایم.
محمدعلی حضرتی ها با بیان اینکه میراث فرهنگی آمادگی خرید این مجموعه را برای مرمت و احیای آن به شکل مشارکتی دارد و یا می تواند آنرا برای احیا به بخش خصوصی واگذار کند،افزود: در مذاکراتی که با مالکان این مجموعه انجام شده بود مقرر شد آنها در خصوص فروش کاروانسرا با یکدیگر صحبت کرده و نتیجه را به ما اعلام کنند که هنوز در این رابطه کاری صورت نگرفته است.
وی با بیان اینکه این کاروانسرا ملک ارثیه ای مالکان است و این مساله کار را برای خریداری این مجموعه سخت کرده است،اظهار داشت: با این وجود مالکان موظف به حفظ و نگهداری این مجموعه هستند.
مدیرکل میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری قزوین گفت: اگر اطمینان پیدا کنیم اراده ای برای حفظ و نگهداری این مجموعه همچنان وجود نداشته باشد و همین طور این کاروانسرا در معرض آسیب بیشتر قرار بگیرد به طوری که بیم تخریب آن برود با استفاده از اختیارات قانونی خود این مجموعه را تملک کنیم.
حضرتی اظهار داشت: تعلیق مرمت آثار تاریخی ثبت شده در فهرست آثار ملی از سوی مالکان و یا اقدام برای تخریب این بناها مانند آتش سوزی عمدی جرم تلقی شده و با متخلفان برخورد خواهد شد.
وی با بیان اینکه تا حد نهایت با مالکان آثار تاریخی در راستای حفظ و نگهداری مطلوب آنها همکاری و مدارا می شود،گفت: تملک بوسیله میراث فرهنگی آخرین راه قانونی برای حفاظت از بناهای ارزشمند تاریخی است با این وجود از مالکان حقیقی و حقوقی درخواست داریم تا خود نسبت به حفظ و نگهداری مناسب از آثار تاریخی بکوشند چرا که این اماکن تنها ازآن ما نبوده و باید آنها را برای نسل های آینده نیز نگهداری کنیم.
استان قزوین دارای یک هزار و 346 اثر تاریخی و طبیعی ثبت شده در فهرست آثار ملی است که بخش قابل توجهی از آنها در شهر قزوین قرار دارند.
3013


گروه های زیر مجموعه فرهنگی هنری

عمومی
عمومی

آخرین اخبار

مرد ژاپنی که خودش را به یک عروسک زنده تبدیل کرد
مدل و هنرمند ژاپنی «مت کوواتا» در سال‌های اخیر با تغییرات ظاهری خود توجه زیادی را جلب کرده است. این پسر ۲۴ ساله ژاپنی خودش را به یک عروسک زنده تبدیل کرده است.
موجودات افسانه‌ای در داستان‌های اساطیری یونان
موجودات افسانه‌ای در داستان‌های اساطیری یونان جزء ترسناک‌ترین، عجیب‌ترین و حیرت‌انگیزترین موجودات تاریخ باستان محسوب می‌شوند که در ادامه با آن‌ها آشنا می‌شویم.
مغز زن‌ها زودتر پیر می‌شود یا مغز مردها؟
پژوهش‌ها نشان داده‌اند مغز خانم‌ها به طور متوسط تقریبا سه برابر جوان‌تر از مغز مردهاست (در یک سن). این یافته‌ی علمی می‌تواند توجیه کننده‌ی این باشد که چرا زن‌ها نسبت به مردها، از نظر ذهنی جوان‌تر و هوشیارتر می‌مانند. به گفته‌ی دانشمندان، زن‌ها موفق شده بودند امتیازات بهتری در آزمون‌های عملکرد ادراکی نسبت به مرد‌های همسن خود کسب کنند.
سنگ کلیه؛ علل، روش‌های جلوگیری و درمان آن
سنگ کلیه عموما زمانی در بدن ایجاد می‌شود که حجم زیادی پسماند در بدن وجود داشته باشد، اما مایعات زیادی درون کلیه نباشد. دفع طبیعی سنگ کلیه معمولا با درد زیادی همراه است. برخی زنان حتی مدعی هستند که این درد از زایمان نیز بدتر است.
انواع املت؛ بفرمایید صبحانه لاکچری!
انواع املت جز غذا‌های ملل محسوب می‌شوند که بسیاری از آن‌ها وارد سفره‌های ایرانی نیز شده اند. مواد اولیه آسان و در دسترس برخی املت‌ها شخص را به درست کردن آن تشویق می‌کند. مانند املت اسپانیایی و املت ایتالیایی و املت فرانسوی که مواد اولیه‌ی مشترک و ساده‌ای دارند.
چهره‌ها در شبکه‌های اجتماعی؛ از ولنتاین تا ولنتاین!
در روزگاری که جامعه مجازی و شبکه‌های اجتماعی یکی از ارکان اصلی ارتباط افراد با یکدیگر شده است، ستارگان و چهره‌ها نیز این صفحات را برای ارتباط بهتر با مردم انتخاب کرده اند و با داشتن صفحه در شبکه‌های اجتماعی قصد در ارتباط مستمر و دو طرفه با مردم دارند. این مطلب با گزیده‌ای از این تصاویر در خدمت شماست.
چگونه فرهادی ابهام اخلاقی را به شکل هنری بیان می‌کند؟
اصغر فرهادی، موفق‌ترین کارگردان تاریخ سینمای ایران، شاید علاقه چندانی به سیاست جهانی نداشته باشد، اما سیاست جهانی به او بسیار توجه دارد
مدل ناخن و رنگ لاک در مورد شخصیت شما می‌گویند!
بسیاری افراد دوست دارند با توجه به ویژگی‌های ظاهری، از خصوصیات فردی خود و دیگران آگاه شوند. آیا می‌دانستید با نگاه کردن به ناخن‌ها هم می‌توان در مورد شخصیت هر فرد به نتایج جالبی رسید؟ رنگ لاک و فرم ناخن، برخی از خصوصیات فردی شما را بازگو می‌کند.
اجازه ندهید همسرتان شما را عصبانی کند
هیچکس نمی‌تواند احساسی را به ما تحمیل کند. بله مطمئنا همسرمان می‌تواند کاری کند یا حرفی بزند که ما را کاملا عصبانی و خشمگین کند یا احساس واقعا بدی پیدا کنیم، ولی این چیزی نیست که برایش برنامه ریزی شده باشد؛ بلکه فقط اتفاقی است که روی می‌دهد.
عمده فروشی چیست و چه کاربردی دارد؟
در این مقاله قصد داریم نگاهی کلی به عمده فروشی داشته باشیم و با هم نگاهی به نقش عمده فروشی در بازار بیندازیم. بد نیست پیش از هر چیز به تعریف درستی از عمده فروشی برسیم. به خرید کالا در مقیاس‌های بزرگ (عمدتا از تولید کننده) و فروش آن به مشتریان (خرده فروشان، صنایع و ...) به صورت عمده و قیمت پائین عمده فروشی گفته می‌شود.

پر بازدید ترین اخبار امروز

تعامل دانشگاه و جامعه برنامه‌ریزی نیاز دارد؛دستوری نیست-دلیل اثرگذارنبودن پروژه‌های علوم‌انسانی
رئیس مرکز تحقیقات سیاست علمی کشور با بیان اینکه این نگرش که دانشگاه‌ها تنها در توسعه مرزهای دانش به صورت جزیره‌ای مؤثر باشند، مطرود است، گفت: اگر دانشگاه می‌خواهد بماند، متحول شود و ارتقا یابد، مسیر ناگزیر آن پیوند با جامعه است و اکنون که ۴۰ سال تجربه را پشت سر داریم، باید در این زمینه اولویت‌بندی‌های واقعی را شناسایی و خلاءها و به هم ریختگی‌های روابطی که موجود است را ساماندهی کنیم.
هنرمندان معلول دیر بوشهر6 مقام کسب کردند
بوشهر- ایرنا- رئیس هیات مدیره انجمن معلولان شهرستان دیر استان بوشهر گفت: هنرمندان بازیگر معلول این شهرستان در جشنواره منطقه ای تئاتر مهر آیین خلیج فارس 6 مقام کسب کردند.
آغاز مهلت مجدد ثبت نام آزمون ارشد از امروز
مشاور عالی سازمان سنجش آموزش کشور از آغاز ثبت نام مجدد آزمون کارشناسی ارشد از امروز ۲۸ بهمن خبر داد.
فرمانداری مجوز تشییع همسر شریعتی از حسینیه ارشاد را داده بود
تهران- ایرنا- فرماندار تهران اعلام کرد: مجوز تشییع پیکر پوران شریعت رضوی همسر دکتر شریعتی از حسینیه ارشاد صادر شده بود و نیروی انتظامی نیز همکاری لازم را در این زمینه داشته است.
12حفارغیر مجاز در شرق و غرب گیلان گرفتار شدند
تپه گیان از انحصار دیوارهای بتنی خارج شد
ثبت‌نام اینترنتی اسکان نوروزی فرهنگیان چهارم اسفند آغاز می شود
گیسوان سفید آبشار طوف خیمه بهار دل انگیز را نوید می دهد
راه‌اندازی مراکز درمانی هلال احمر در سوریه درصورت آغاز رسمی سفر زائران
باید از مزیت منحصر بفرد گردشگری چهار فصل اصفهان بهره برد
تصویری که نیویورک تایمز از یزد ساخته
ترکیه صدرنشین رشد گردشگری در اروپا شد
لوح ثبت جهانی شهر منبت در راه آباده
تبریز به هاب منطقه ای بازی های محلی تبدیل می شود