کاروانسرای گلشن قزوین، بنایی تاریخی با حالی پریشان

14:23 ۱۳۴ روز و ۹ ساعت پیش ایرنا 147 0
کاروانسرای گلشن قزوین، بنایی تاریخی با حالی پریشان

قزوین-ایرنا-کاروانسرای گلشن قزوین معروف به شاه قدم از بناهای دوره قاجاری که در فهرست آثار ملی قرار دارد از حال و روز مناسبی برخوردار نیست و در معرض ریزش و تخریب قرار دارد.

ایرنا

به گزارش ایرنا، از مجموعه آثار مهم تاریخی قزوین که گردشگران به بازدید از آنها علاقه نشان می دهند، کاروانسراهای متعددی است که در هسته مرکزی این شهر قرار دارند، با این حال برخی از آنها از جمله کاروانسرای گلشن بدلیل بی توجهی در نگهداری و حفاظت در معرض تخریب و نابودی هستند.
این کارونسرا که به شماره 12611 در سال 1386 در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است، در خیابان مولوی قزوین واقع شده و از 30 حجره برخوردار است که امروزه برخی از آنها در اختیار کارگاه های چوب بری و نجاری قرار گرفته و بعضی از آنها نیز تخریب شده است.
سقف ضلع شمالی این بنا به طور کامل تخریب و ویران شده و بخشی از حجره ها و طاق های آن نیز در اثر حادثه آتش سوزی دچار آسیب شده و چنین وضعیتی این بنای تاریخی را بیشتر به یک مخروبه شبیه کرده و به نظر می رسد متولی خاصی نیز برای ساماندهی آن وجود ندارد.
وضعیت نابه سامان این اثر تاریخی در حالیست که این کاروانسرا از موقعیت مکانی خوبی برای ساماندهی و احیا برخوردار است و می تواند به یک هتل یا رستوران سنتی و یا بازارچه صنایع دستی تبدیل شود تا با این کار از خطر نابودی رهایی یابد.

** احتمال نابودی کاروانسرای گلشن براثر حوادثی چون آتش سوزی
یکی از کسبه فعال در این کاروانسرا گفت: سالهاست در این مکان مشغول به فعالیت هستم اما تاکنون اقدامی برای بازسازی و یا مرمت و ایمن سازی این مجموعه مشاهده نکرده ام.
وی که نخواست نامش ذکر شود،اظهار داشت: با توجه به اینکه در این مجموعه کارگاه های چوب بری و نجاری فعال هستند و همچنین بنا از پایداری زیادی برخوردار نیست احتمال وقوع حوادثی چون آتش سوزی و از بین رفتن این بنا به طور کامل وجود دارد.
وی مدعی شد: مالکان این بنا از تمکن مالی بالایی برخوردار هستند و از واگذاری این کاروانسرا به میراث فرهنگی امتناع می کنند و همچنین تمایلی نیز به مرمت و احیای این مجموعه ندارند.
وی اظهار داشت: علاوه بر 2 چاه سرباز در محوطه که به دلیل سستی خاک خطر ریزش دارند، کنتورهای برق و همچنین لوله کشی آب این مجموعه نیز دچار فرسودگی و مشکل هستند و همچنین حیوانات موذی از جمله موش در این بنا زیاد هستند و آرامش را از ما سلب کرده اند که این نشان می دهد رسیدگی خاصی به این مجموعه تاریخی نمی شود.

**اخطار میراث فرهنگی به مالکان کاروانسرای گلشن
مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری قزوین با بیان اینکه برخی این کاروانسرای واقع در خیابان مولوی را با سرای گلشن در خیابان امام خمینی(ره) اشتباه می گیرند،گفت: به مالکان کاروانسرای گلشن در خصوص وضعیت نابه سامان این مجموعه اخطار داده ایم.
محمدعلی حضرتی ها با بیان اینکه میراث فرهنگی آمادگی خرید این مجموعه را برای مرمت و احیای آن به شکل مشارکتی دارد و یا می تواند آنرا برای احیا به بخش خصوصی واگذار کند،افزود: در مذاکراتی که با مالکان این مجموعه انجام شده بود مقرر شد آنها در خصوص فروش کاروانسرا با یکدیگر صحبت کرده و نتیجه را به ما اعلام کنند که هنوز در این رابطه کاری صورت نگرفته است.
وی با بیان اینکه این کاروانسرا ملک ارثیه ای مالکان است و این مساله کار را برای خریداری این مجموعه سخت کرده است،اظهار داشت: با این وجود مالکان موظف به حفظ و نگهداری این مجموعه هستند.
مدیرکل میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری قزوین گفت: اگر اطمینان پیدا کنیم اراده ای برای حفظ و نگهداری این مجموعه همچنان وجود نداشته باشد و همین طور این کاروانسرا در معرض آسیب بیشتر قرار بگیرد به طوری که بیم تخریب آن برود با استفاده از اختیارات قانونی خود این مجموعه را تملک کنیم.
حضرتی اظهار داشت: تعلیق مرمت آثار تاریخی ثبت شده در فهرست آثار ملی از سوی مالکان و یا اقدام برای تخریب این بناها مانند آتش سوزی عمدی جرم تلقی شده و با متخلفان برخورد خواهد شد.
وی با بیان اینکه تا حد نهایت با مالکان آثار تاریخی در راستای حفظ و نگهداری مطلوب آنها همکاری و مدارا می شود،گفت: تملک بوسیله میراث فرهنگی آخرین راه قانونی برای حفاظت از بناهای ارزشمند تاریخی است با این وجود از مالکان حقیقی و حقوقی درخواست داریم تا خود نسبت به حفظ و نگهداری مناسب از آثار تاریخی بکوشند چرا که این اماکن تنها ازآن ما نبوده و باید آنها را برای نسل های آینده نیز نگهداری کنیم.
استان قزوین دارای یک هزار و 346 اثر تاریخی و طبیعی ثبت شده در فهرست آثار ملی است که بخش قابل توجهی از آنها در شهر قزوین قرار دارند.
3013


گروه های زیر مجموعه فرهنگی هنری

ساير حوزه ها
ساير حوزه ها

آخرین اخبار

سریال ثانیه پایانی و این‌بار ایمان صادقی
نماینده وزن ۶۱ کیلوگرم ایران در حالیکه تا ۲ ثانیه مانده به پایان از حریف چینی خود ۳ بر یک پیش بود ۲ امتیاز از دست داد و از رسیدن به مدال برنز امیدهای جهان بازماند.
کشتی ایران بالاخره رنگ طلا را دید
آزادکار وزن ۸۶ کیلوگرم ایران مدال ارزشمند طلای جهان را در رقابت‌های زیر ۲۳ سال قهرمانی جهان بر گردن آویخت تا تنها طلایی کشتی ایران در این رقابت‌ها باشد.
سومی کشتی آزاد امیدهای ایران در جهان
تیم ملی کشتی آزاد زیر ۲۳ سال ایران با کسب یک مدال طلا و ۴ برنز پس از روسیه و گرجستان به عنوان سومی رقابت‌های جهانی رومانی رسید که این تیم نسبت به سال قبل پنج پله صعود داشت.
اوزیل: حضورم در آرسنال خاص بوده است
مسوت اوزیل، هافبک خلاق آلمانی در مورد سالهای حضور خود در ترکیب آرسنال صحبت کرد.
ماجرای جذاب پسرعموهای سرخابی تیم امید!
مدافع جوان استقلال با هافبک بازیسازی پرسپولیس نسبت فامیلی دارد و در صورتی که این دو بازیکن بتوانند به بازیکنان فیکس این دو تیم تبدیل شوند می توانند اتفاق جالبی را رقم بزنند.
آماده‌سازی مرموزترین رقیب ایران با دلار‌ سعودی
یمنی‌ها بعد از ماه‌ها درگیری با جنگ و خونریزی در فاصله مدت زمان کوتاه باقی‌مانده تا جام ملت‌ها به تکاپو افتادند تا سروسامانی به وضعیت تیم ملی خود بدهند.
آگهی فوت؛ تقدیم به کریستیانو رونالدو!
در همین مدت کوتاه کریستیانو رونالدو تبدیل به یکی از مجبوب ترین بازیکنان یوونتوس شده است.
آذری: هیچ فشاری روی منصوریان نیست
مدیرعامل باشگاه ذوب‌آهن گفت: برای نتیجه‌گیری هیچ فشاری روی علیرضا منصوریان وارد نخواهد بود.

پر بازدید ترین اخبار امروز

اعتماد به رهبری و توسل به اهل بیت(ع) از ضرورت های امروز است
اصفهان – ایرنا – استاد اخلاق حوزه علمیه اصفهان گفت: اعتماد به رهبری، انجام و ظیفه و توسل به اهل بیت (ع) سه وظیفه مهم امروز و لازمه دفاع از اسلام و هدایتگری در نیروهای مسلح است.
متکی: آمریکا برای تامین منافع از حربه تحریم استفاده می کند
مشهد- ایرنا- معاون امور بین الملل مجمع تقریب مذاهب اسلامی گفت: آمریکا برای تامین مطامع خود از کوبا تا هند، چین، روسیه و اتحادیه اروپایی را تحت تحریمهای مختلف دارد و از آن به عنوان حربه ای برای تامین منافعش استفاده می کند.
هشدار به متقاضیان دریافت سبد کالا: فریب پیامک ها را نخورید
تهران- ایرنا- وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی هشدار داد: متقاضیان دریافت سبد کالا شماره و رمز دوم کارت خود را در اختیار سودجویانی که پیامک های فاقد اعتبار برای مردم ارسال می کنند، قرار ندهند.
واکنش متفاوت مدیران به شایعات در صداوسیما
تهران- ایرناپلاس- در حالی که معاون توسعه و فناوری رسانه صداوسیما از اجرای قانون منع به کارگیری بازنشستگان در این معاونت خبر می‌دهد، روابط عمومی سازمان از توضیح درباره استثنا شدن برخی مدیران معاونت سیاسی صداوسیما خودداری می‌کند.
آقای حکایتی و هنرمندان در جشن کتابخوان های انزلی
انزلی – ایرنا- بهرام شاه محمد لو 'آقای حکایتی' برنامه کودک دهه 60 و 70 ، کامران رسول زاده شاعر ، نمایشنامه نویس و خالق و خواننده ترانه ی زیبای ' درخت' و حمید نور شمسی روزنامه نگار، فعال حوزه نشر و کتاب در جشن ' تو هم بخوان ' کتابخوانهای انزلی حضور یافتند.
دستگیری عامل فروش اشیای تاریخی تقلبی در لردگان
یادمان شمس تبریزی در خوی کلنگ زنی می شود
عملیات احداث زیرساخت راه پل شیشه ای هیر آغاز شد
پنج شرکت خارجی در نمایشگاه گردشگری پارس شیراز حضور دارند
تکمیل طرح‌های گردشگری در اولویت شهرداری آستارا باشد
مکزیک «گردشگری خرید» را با کمک‌های جهانی راه می‌اندازد
کدام شهر جهان بیشترین گردشگر را دارد؟
فروش استارتاپی صنایع دستی سمنان به 9 میلیارد ریال رسید
اقامتگاه بوم گردی گره گشای مشکلات گردشگری - میثم اسماعیلی*
یادمان کنگره سه هزار شهید استان قزوین رونمایی شد