بازی آخر

11:54 ۸۰ روز و ۱۶ ساعت پیش ایرنا 91 0
بازی آخر

دوشنبه هفته گذشته بود که پوریا، کودک 7 ساله بر اثر سقوط وسیله بازی در پارک پردیس ابهر دچار حادثه شد و جان خود را از دست داد.

ایرنا

بنا به اظهارات افراد حاضر در محل با سقوط یکباره وسیله بازی پیچی، این کودک دچار ضربه به سر شد و پس از انتقال به بیمارستان نیز ارائه اقدامات درمانی نتوانست این کودک را به زندگی برگرداند و این حادثه سبب جان باختن پوریای هفت ساله شد.
در همین رابطه نیز دادستان دستور پلمب این پارک را صادر کرده و قرار است جزئیات این حادثه مورد بررسی قرار گرفته و مقصران اصلی مشخص شوند.
وقوع این حادثه سبب شد تا رسانه‌ها برای پیگیری این موضوع به سراغ مسئولان بروند تا بدانند چه کسی مقصر مرگ این کودک بوده اما بازهم ماجرای تکراری در مقصر دانستن دیگری به چشم آمد و هر یک از دستگاه‌ها، دیگری را مقصر دانسته و وقوع این حادثه را به دیگری ارجاع دادند.

* تصاویر درست بعد از حادثه در سایت بارگذاری شده است
در این رابطه شهردار ابهر، محمدرضا ذوالقدر تلویحا مقصر را کوتاهی در اطلاع‌رسانی اداره کل استاندارد استان اعلام کرده است و در گفت‌وگو با صدای زنجان با ابراز تاسف از بروز این حادثه با بیان اینکه تصاویر ارائه شده در سایت‌ها، مربوط به پس از وقوع حادثه است، عنوان کرد: اگر یک وسیله بازی مورد بازرسی قرار می‌گیرد بایستی ایرادات آنها به ما منتقل شود اما تصاویر درست بعد از حادثه در سایت بارگذاری شده و تاکنون نیز هیچ گزارشی مکتوبی از طرف اداره استاندارد در خصوص ایرادات وسایل بازی به ما ارائه نشده است.
ذوالقدر با بیان اینکه پارک پردیس در قالب قرارداد 10 ساله از سال 92 در اختیار بهره‌بردار قرار گرفته است، عنوان کرد: در قرارداد منعقد شده و در بندهای 6، 7، 8 و9 به تعهدات سرمایه‌گذار اشاره شده است که نوسازی، تجهیز و استانداردسازی وسایل بازی از جمله این تعهدات بوده است.

* مسئولیت حقوقی ناشی از این حادثه متوجه بهره‌بردار است
وی مسئولیت استاندارد‌سازی تمامی وسایل و تجهیزات پارک را بر عهده بهره‌بردار دانست و گفت: مسئولیت حقوقی ناشی از این حادثه متوجه بهره‌بردار بوده اما شهرداری نیز در حادثه اتفاق افتاده در قبال شهروندان و در خصوص مسائل اخلاقی و اجتماعی خود را مسئول می‌داند و در این رابطه پیگیر هستیم.
شهردار ابهر با رد ادعای اداره کل استاندارد مبنی بر ارائه گزارش‌ها و هشدارها در خصوص غیر استاندارد بودن تجهیزات تاکید کرد: ما در آذر ماه سال گذشته درخواست بازدید از تجهیزات و وسایل بازی را از اداره کل استاندارد استان داشته‌ایم که در این راستا شرکت اعتماد صنعت تبریز در 27 فروردین ماه سال جاری بازدید از تجهیزات و وسایل بازی پارک پردیس انجام داده و با توجه به اطلاعات موجود، 30 اردیبهشت ماه نیز شرکت مجری گزارش این بازدید را به اداره‌کل استاندارد استان ارائه کرده است اما نتیجه این گزارش‌ها و بازرسی‌ها تاکنون به دست ما نرسیده است.
این مقام مسئول اضافه کرد: برای وسایل بازی بزرگ شهربازی، گواهی استاندارد صادر شده اما برای دستگاه‌ و تجهیزات بازی کوچک که در محوطه باز وجود دارند، چیزی تاکنون به ما ابلاغ نشده است.
شهردار ابهر اذعان دارد راهکاری از جانب اداره کل استاندارد و اینکه گزارشی از ایمنی وسایل و اینکه کدامیک از آنها غیر استاندارد و کدام استاندارد است ارائه نشده است.

* سال 91 این وسیله بازی توسط اداره استاندارد تایید شده است
ذوالقدر با بیان اینکه در گزارش ارائه شده سال 91 این وسیله بازی به همین شکل بوده و توسط اداره استاندارد تایید شده است، عنوان کرد: در خصوص استقامت این دستگاه نیز در سامانه و سایت موجود است که هیچ گزارشی در سال‌های گذشته مبنی بر عدم استقامت این دستگاه ارائه نشده بود.
گفته‌های شهردار ابهر در کوتاهی ارائه گزارش در خصوص غیر استاندارد بودن وسایل بازی و بیان اینکه این محل بازی در اختیار بخش خصوصی قرار گرفته، سبب شد تا تقصیر این ماجرا متوجه اداره کل استاندارد استان شود اما همین اظهارات موجب شد تا مدیر کل اداره استاندارد استان واکنش نشان دهد و مسئولیت اتفاق افتاده را متوجه شهرداری بداند که با وجود ارائه گزارش‌ها در خصوص غیر استاندارد بودن تجهیزات بازی، اقدامی در راستای استاندارد سازی وسیله‌های بازی انجام نشده است.

* هیچ یک از بهره‌برداران اقدامی نداشته و احساس مسئولیت نکرده‌اند
کارگرزاده، مدیر کل اداره استاندارد با بیان اینکه عدم بی‌اطلاعی حرف قانع کننده‌ای در این موضوع نیست، گفت: این اداره کل بارها با اجرای کلاس‌های آموزشی مرتبط و انجام مذاکرات و مکاتبات و مراجعات حضوری نسبت به بیان اهمیت استانداردسازی تجهیزات بازی برای شهرداران و بهره‌برداران استان، اقدام کرده است که هیچ یک از بهره‌برداران تا کنون در این باره اقدامی نداشته و احساس مسئولیت نکرده‌اند.
در این رابطه مسئول روابط عمومی اداره کل استاندارد استان نیز با انتشار متن خبری در رسانه‌ها، از غیراستاندارد بودن تجهیزات موجود در پارکهای استان خبر داده و اظهار کرده است: بارها به طور کتبی و رسمی به شهرداران و بهره‌برداران و مسئولین مرتبط استان اطلاع‌رسانی شده ولی تاکنون هیچکدام از تجهیزات یاد شده موفق به اخذ مجوز از اداره کل استاندارد استان نشده‌اند.

* مسئولیت بروز هرگونه حادثه با شهرداران است
وی ابراز کرد: در حال حاضر مسئولیت بروز هرگونه حادثه در این زمینه با شهرداران استان بوده و عدم آگاهی از موضوع به هیچ عنوان مورد پذیرش این اداره کل نبوده و رافع مسئولیت آنها نیست چرا که استاندارد‌سازی تجهیزات بر عهده ارائه‌دهندگان خدمات(شهرداران، بهره‌برداران) است.
مسئول روابط عمومی اداره استاندارد استان، اظهارات شهردار ابهر در اخذ مجوز در طی سال‌های گذشته را خلاف واقع اعلام کرده و ابراز داشت: تجهیزات زمین بازی موجود در پارک پردیس ابهر، دارای مجوز بهره‌برداری نبوده و مجوزهای داده شده صرفاً مربوط به برخی از تجهیزات شهربازی پردیس است.
به گفته این مسئول، تمامی تجهیزات بر اساس مصوبه شورای عالی استاندارد از اردیبهشت ماه سال 85 ، مشمول استاندارد اجباری شده و اداره کل استاندارد از تاریخ اجباری شدن، موضوع را به طرق مختلف اقدام به اطلاع‌رسانی به متولیان امر از جمله شهرداران، بهره‌برداران و سایر مسئولین ذیربط استان کرده است اما تمامی تجهیزات بازی که در زمین‌های بازی پارک‌های استان در حال استفاده است، فاقد مجوز بهره‌برداری است.
در این رابطه شهردار ابهر در پاسخ به سوال خبرنگار صدای زنجان در خصوص تمهیدات انجام شده برای جلوگیری از تکرار چنین حوادثی اظهار کرد: پس از حادثه اتفاق افتاده، همه تجهیزات فلزی از محل پارک پردیس جمع‌آوری شد تا با نظر اداره استاندارد اقدامات لازم را انجام دهیم چرا که باید امنیت شهروندان را تامین کنیم.
وی ابراز کرد: در فاصله دو روز پس از حادثه نیز با بازدید از تمامی تجهیزات بازی پارک‌ها ایراداتی که وجود داشت مرتفع شده و از اداره کل استاندارد نیز می‌خواهیم نواقص موجود را ارائه کند تا بتوانیم استانداردها را اعمال کنیم.
ذوالقدر با بیان اینکه کف‌پوش به اندازه کافی برای پوشش محل‌های بازی خریداری شده است، عنوان کرد: بدنبال آن هستیم تا محوطه همه مجموعه‌های بازی کفپوش شود و به مردم اطمینان می‌دهیم که تمام تلاش خود را خواهیم کرد تا دیگر شاهد وقوع چنین حوادثی نباشیم.

** روزنامه صدای زنجان، 1397،4،16.
7312/6085


گروه های زیر مجموعه اجتماعی

حوادث و انتظامی
حوادث و انتظامی

آخرین اخبار

دنبال افزایش درصد جانبازی نیستم
محمد علی صبور گفت: به دنبال گرفتن افزایش درصد جانبازی‌ام نیستم و تابع قانون جدید منع بکارگیری بازنشسته ها هستم.
والیبالی‌ها لکسوس‌سوارند، کشتی‌گیران پراید سوار!
مشاور عالی فدراسیون کشتی گفت: بیشتر موفقیت‌های تاریخ ورزش ما در رشته کشتی بوده اما اکنون والیبالی‌ها لکسوس‌سوار هستند و کشتی‌گیران هنوز همان پراید را سوار می‌شوند.
برومند: استقلال حرفش را در زمین می‌زند، نه رسانه‌
دروازه‌بان پیشین استقلال تهران معتقد است پیروزی در شهرآورد همه ناکامی‌ها را از بین می‌برد.
هافبک یونایتد و ردِ پیشنهاد بارسلونا
آندره هررا، هافبک اسپانیایی منچستریونایتد علاقه ای به انتقال به بارسلونا ندارد.
آلگری: رونالدو برابر بولونیا بازی خواهد کرد
ماکسی آلگری، سرمربی ایتالیایی یوونتوس از حضور رونالدو و دیبالا در دیدار مقابل بولونیا خبر داد.
توپ طلا ۲۰۱۸؛ انتقام فرانسوی در راه است
لوکا مودریچ شب گذشته مرد سال فوتبال دنیا شد اما برای تصاحب ارزشمندترین جایزه فوتبالی، کاری به مراتب دشوارتر پیش رو دارد.
بایرن مونیخ در آخرین دقایق برتری را از دست داد
تیم فوتبال بایرن‌مونیخ در آخرین دقایق از تداوم بخشیدن به پیروزی‌هایش بازماند.
زکی‌پور: استقلال را طلسم کرده‌اند!
مدافع چپ آبی پوشان از شرایط کنونی تیم استقلال در لیگ برتر چندان راضی نیست.
منچسترسیتی به راحتی آکسفورد را شکست داد
مدافع عنوان قهرمانی لیگ برتر انگلیس به راحتی از دور سوم جام اتحادیه انگلیس عبور کرد.
صعود شاگران اسپالتی به رتبه پنجم جدول
اینتر بعد از غلبه بر سامپدوریا دومین برد متوالی را با برتری مقابل فیورنتینا در کالچو کسب کرد.

پر بازدید ترین اخبار امروز

دنبال افزایش درصد جانبازی نیستم
محمد علی صبور گفت: به دنبال گرفتن افزایش درصد جانبازی‌ام نیستم و تابع قانون جدید منع بکارگیری بازنشسته ها هستم.
والیبالی‌ها لکسوس‌سوارند، کشتی‌گیران پراید سوار!
مشاور عالی فدراسیون کشتی گفت: بیشتر موفقیت‌های تاریخ ورزش ما در رشته کشتی بوده اما اکنون والیبالی‌ها لکسوس‌سوار هستند و کشتی‌گیران هنوز همان پراید را سوار می‌شوند.
بایرن مونیخ در آخرین دقایق برتری را از دست داد
تیم فوتبال بایرن‌مونیخ در آخرین دقایق از تداوم بخشیدن به پیروزی‌هایش بازماند.
زکی‌پور: استقلال را طلسم کرده‌اند!
مدافع چپ آبی پوشان از شرایط کنونی تیم استقلال در لیگ برتر چندان راضی نیست.
منچسترسیتی به راحتی آکسفورد را شکست داد
مدافع عنوان قهرمانی لیگ برتر انگلیس به راحتی از دور سوم جام اتحادیه انگلیس عبور کرد.
چقدر احتمال دارد تا 10 سال آینده بیماری قلبی بگیرید؟
شرکت های خارجی غذا و دارو در ایران بدنبال توسعه خود هستند
شرکت های خارجی غذا و دارو در ایران بدنبال توسعه خود هستند
دفاتر موقت صدور ویزای اربعین از فردا مستقر می شوند
بیمارستان صحرایی در کامیاران برپا می شود
شبکه توزیع آب شهر آبدان نوسازی شود
وزیر بهداشت: مشکلی در زمینه تولید و تامین شیرخشک نداریم
سرطان بیماری شایع استان بوشهر است
وزیر بهداشت: مشکلی در زمینه تولید و تامین شیرخشک نداریم
10 خانه بهداشت روستایی در چاراویماق غیرفعال است