برخی دنبال انحلال شورای اجتماعی زنان هستند

14:37 ۲۳۱ روز و ۸ ساعت پیش ایرنا 314 0
برخی دنبال انحلال شورای اجتماعی زنان هستند

تهران - ایرنا - عضو شورای اجتماعی فرهنگی زنان شورای عالی انقلاب فرهنگی گفت: عده ای معتقدند این شورا مفید نیست. تاریخ مصرف آن گذشته است و برخی دنبال انحلال آن هستند، در حالی که این شورا بر کار سه قوه نظارت می کند و مشکلات را به مردم گزارش می کند.

ایرنا

به گزارش خبرنگار اجتماعی ایرنا، کبری خزعلی روز شنبه در نشست شنبه های انقلاب، جنبش مردمی پاسداشت 40 سال انقلاب کبیر اسلامی با موضوع زنان و خانواده افزود: شورای اجتماعی زنان و خانواده با حضور فعال و نظارتی که بر سه قوه دارد، بر اقدامات آنها نظارت می کند و به مردم گزارش می دهد، بنابراین بسیار اثرگذار است اما از سال 94 برخی برای حذف شورا تلاش کرده اند.
وی اظهار داشت: این شورا وظیفه سیاستگذاری، تصمیم گیری و هماهنگی بین دستگاه ها و نظارت را به عهده دارد. اما امروز شنیده می شود که طرحی تدوین می شود که انحلال شورا را به دنبال دارد، باید سوال کرد چرا وجود این شورا غیرقابل تحمل است در حالی که نمی دانند این شورا برای زنان ارزش زیادی قائل است.
وی خاطر نشان کرد: تمام فعالیت هایی که شورای اجتماعی زنان انجام می دهد و تاکنون نیز موفق بوده است، این طور است برای تمام موضوعات روزجامعه برنامه ریزی دارد، اما گاهی در انتخابات اعضای این شورا به دلیل مخالفت های مختلف، تا سه بار هم تکرار می شود چون می خواهند این شورا منحل شود.
رئیس سابق شورای اجتماعی و فرهنگی زنان شورای عالی انقلاب فرهنگی ادامه داد: در دولت نیز اکنون معاونت امور زنان و خانواده ریاست جمهوری وجود دارد اما ما پیشنهادی بالاتر و تشکیل وزارتخانه زن و خانواده را ارائه داده ایم و در کنار آن مرکز عالی زنان را نیز داشته باشیم اما تاکنون به نتیجه ای نرسیده است.
وی اضافه کرد: داشتن بانک اطلاعاتی وسیع و برنامه های اجرایی و هزاران برنامه دیگر از اهداف اصلی این وزارتخانه در حوزه زنان و خانواده می تواند باشد، تا دوباره کاری در این حوزه صورت نگیرد چون اکنون وزارتخانه های تعاون، کار و رفاه اجتماعی، سازمان بهزیستی و وزارت ورزش و جوانان در بخش های مختلف در حوزه زنان فعالیت دارند اما تاثیرگذار نیستند و البته باید گفت وزارت ورزش بخش جوانان را رها کرده است، باید سوال کرد که چه کسی باید به داد دختران، کودکان، نوجوانان و جوانان برسد.
خزعلی ادامه داد: گمشده ما در سیستم اجرایی؛ حمایت از زنان و خانواده است. برای این موضوع ستاد ملی زن و خانواده تصویب شده است، البته بخش عمده ای از کمبودهای ما به نبود و بی توجهی به اجرای سیاست ها مربوط است. هر دولتی هزینه هایی را انجام می دهد اما به نتیجه ای نمی رسد. نمونه آن را می توان ورود بانوان به ورزشگاه ها دانست که در یک روز صفحات تمام روزنامه ها از این موضوع پر می شود اما هیچ نتیجه ای ندارد.
وی تصریح کرد: چرا کسانی که توانایی ندارند باید در رأس دولت باشند، اینها قانون را نمی شناسند، از همه مسئولان می خواهیم به قانون بازگردند.
عضو شورای اجتماعی فرهنگی زنان اظهار داشت: باید سوال کرد که چرا برنامه این شورا اجرا نمی شود. این شورا 300 برنامه اجرایی برای استحکام خانواده دارد و به بحث جمعیت ورود کرده است و برنامه های اجرایی دارد اما اجرا نمی شود، البته نخستین جلسه ستاد ملی زن و خانواده با اعتراض مسئولان دولتی و مجلس شورای اسلامی برگزار شد و قرار شد که سیاست های این نشست در اختیار معاونت امور زنان و خانواده ریاست جمهوری قرار گیرد.
خزعلی گفت: اگر بخواهیم دنبال سیاست های دوره قاجار و اشرف پهلوی برویم اینها عقبگرد است. ما آمده ایم بگوییم همان طوری که از آغاز انقلاب روی پای خودمان ایستاده ایم و 40 سال تجربه، توانایی و علم داریم و اکنون خیلی تواناتر از قبل می توانیم تلاش کنیم.
خزعلی ادامه داد: برای کارآمدی نظام سه چیز لازم است که نظریه، نظام و ناظم که همان دولت اسلامی است، باید وجود داشته باشد البته در مورد ناظم مشکلات زیادی داریم.
وی اضافه کرد: زن انسان حقیری نیست که باید با مساوی شدن با مرد برایش ارزش قائل شد. ما در شورای اجتماعی و فرهنگی زنان 148 بند درباره زنان داریم و این الگویی برای تمام سیاستمداران جهان است.
وی درباره مصوبه ای درباره حقوق کودکان نیز افزود: این مصوبه توسط نمایندگان ضعیف در مجلس شورای اسلامی مطرح شد اما شورای اجتماعی و فرهنگی زنان به این موضوع ورود کرده و سند حقوق کودکان را تصویب کردند و باید گفت در مقابل حرکت های تهاجمی آنها، ما حرف داریم.
عضو شورای اجتماعی فرهنگی زنان ادامه داد: درباره خانواده در برنامه اول تا پنجم توسعه، برنامه های مقابله جنسیتی مشاهده می شود که در این شورا مسائل فردی، اجتماعی، فرهنگی، سیاسی، علمی و همه موضوعات دیگر در مهندسی فرهنگی گنجانده شده است.
خزعلی خاطرنشان کرد: در شورای اجتماعی و فرهنگی زنان برای ورزش بانوان، اوقات فراغت، دانشگاه ها، بهداشت و عفاف و حجاب برنامه های مختلفی داریم اما متاسفانه گاهی به زن نگاه ابزاری می شود که باید اقدامات جدی برای این موضوع صورت گیرد. ما اکنون در 360 بند راهکارهایی برای این مشکلات داریم.
نشست شنبه های انقلاب، جنبش مردمی پاسداشت 40 سال انقلاب کبیر اسلامی با موضوع زنان و خانواده امروز شنبه در منزل یکی از بانوان رزمنده دوران انقلاب با حضور جمع زیادی از بانوان و فعالان دوران دفاع مقدس برگزار شد.
اجتمام * 7268 * 3063


گروه های زیر مجموعه اجتماعی

عمومی
عمومی

آخرین اخبار

اسامی ۱۲ بازیکن ایران برای بازی با استرالیا
کادر فنی تیم ملی بسکتبال اسامی ۱۲ بازیکن را برای رویارویی با تیم ملی استرالیا در مسابقات انتخابی جام جهانی ۲۰۱۹ اعلام کرد.
نتایج فرنگی کاران ایران در تورنمنت مجارستان
یک کشتی گیر ایران برای کسب مدال نقره و ۳ کشتی گیر برای کسب مدال برنز رقابت‌های پنج وزن نخست کشتی فرنگی جایزه بزرگ مجارستان امشب به میدان می‌روند.
پاسخ برانکو به شایعه سرمربیگری تیم ملی
سرمربی تیم پرسپولیس گفت: ما می‌خواستیم مقابل مسجدسلیمان پیروز شویم،‌اما زمین اجازه نمی‌داد که خوب بازی کنیم.
تقدیر رئیس فدراسیون فوتبال از سردار آزمون
رئیس فدراسیون فوتبال در تماس با مهاجم تیم ملی از عملکرد وی در لیگ اروپا به همراه تیم زنیت تقدیر کرد.
توقف خانگی یاران طارمی برابر الدحیل
تیم الغرافه در حضور مهدی طارمی، ملی‌پوش ایرانی برابر الدحیل به تساوی بسنده کرد.
لحظه شماری رئالی‌ها برای حذف یووه و رونالدو
یوونتوس چهارشنبه شب در زمین اتلتیکو با دو گل مغلوب شد تا در آستانه حذف از لیگ قهرمانان قرار بگیرد.
مرزبان: تا من هستم نمی‌گذارم نفت سقوط کند
سرمربی تیم نفت مسجدسلیمان گفت: مقابل پرسپولیس عده‌ای با دسیسه می‌خواستم ببازیم تا مربی خودشان را بیاورند.
کی‌روش در مونیخ، همنشینی با رومنیگه و هوینس
کارلوس کی روش سرمربی سابق تیم ملی ایران برای تماشای بازی خامس رودریگز به مونیخ رفته است .
بیرانوند: کاور پوشیدم که خونِ لباسم دیده نشود
سنگربان پرسپولیس می گوید که زمین عامل اصلی یکی از بدترین بازی های آنها بوده است.
امید یوونتوس به سلطان هت‌تریک
توتواسپرت امیدوار است رونالدو نمایش سه سال قبل برابر وولفسبورگ را تکرار کند.

پر بازدید ترین اخبار امروز

آلمان،فرانسه وانگلیس با راه اندازی سازوکار مالی از برجام حمایت کردند
تهران - ایرنا - درحالیکه آلمان،فرانسه وانگلیس با راه اندازی سازوکار حمایت ازمبادلات تجاری ایران و اروپا(اینستکس)درصدد انجام تعهدات خود وپایبندی به برجام و گشودن باب مراودات تجاری با تهران هستند، معاون وزیر خزانه داری آمریکا در مطلبی این اقدام را به معنای حمایت این کشورها از برجام دانست.
توضیح بانک مرکزی درباره راه‌اندازی اینستکس
بانک مرکزی همچنین اعلام کرد به‌زودی شرکت متناظر با اینستکس را که در جریان تأسیس می‌باشد، جهت شروع همکاری با اروپا معرفی می‌کند.
فروش فوری ایران‌خودرو و سایپا متوقف شد
در ادامه اجرای طرح فروش فوری دو خودروسازی بزرگ کشور، فروش محصولات این دو شرکت امروز شنبه بدون اطلاع قبلی متوقف شد.
چرا کودک‌تان رشد نمی‌کند؟
خوب وزن نگرفتن کودکان مشکلی رایج است که عموما مادر متوجه آن می‌شود یا پزشک تشخیص می‌دهد که روند رشد کودک طبیعی نیست و طبق الگوی نرمال پیش نمی‌رود.
اینگونه کیک خیس پرتقالی درست کنید!
امروز تصمیم گرفتیم یک کیک خوشمزه و عالی به نام کیک خیس پرتقالی را آموزش دهیم که به فر و یا ماکرویو احتیاجی نداشته باشید
فقدان دانش حقوقی موجب افزایش پرونده های قضایی می شود
تذکرهای غیراصولی بازرسان کارآیی مدیران را کاهش می دهد
ایران هر 2سال گزارش داوطلبانه به شورای حقوق بشر ارائه می کند
حدود 5 کیلوگرم مواد مخدر در گمرک بازرگان کشف شد
یک متهم در اشکذر به مطالعه کتاب محکوم شد
پیمانکار کلاهبردار بازار جنت تهران تحت پیگرد قرار گرفت
4 نفر در رابطه با توزیع گوشت قرمز بازداشت شدند
پیمانکار کلاهبردار بازار جنت تهران تحت پیگرد قضایی قرار گرفت
اجرای حقوق شهروندی از شاخص های توسعه و پیشرفت یک کشور است
بازرسان به جای مچ گیری درصدد ارتقای سلامت نظام اداری هستند