برخی دنبال انحلال شورای اجتماعی زنان هستند

14:37 ۱۲ روز و ۱۸ ساعت پیش ایرنا 25 0
برخی دنبال انحلال شورای اجتماعی زنان هستند

تهران - ایرنا - عضو شورای اجتماعی فرهنگی زنان شورای عالی انقلاب فرهنگی گفت: عده ای معتقدند این شورا مفید نیست. تاریخ مصرف آن گذشته است و برخی دنبال انحلال آن هستند، در حالی که این شورا بر کار سه قوه نظارت می کند و مشکلات را به مردم گزارش می کند.

ایرنا

به گزارش خبرنگار اجتماعی ایرنا، کبری خزعلی روز شنبه در نشست شنبه های انقلاب، جنبش مردمی پاسداشت 40 سال انقلاب کبیر اسلامی با موضوع زنان و خانواده افزود: شورای اجتماعی زنان و خانواده با حضور فعال و نظارتی که بر سه قوه دارد، بر اقدامات آنها نظارت می کند و به مردم گزارش می دهد، بنابراین بسیار اثرگذار است اما از سال 94 برخی برای حذف شورا تلاش کرده اند.
وی اظهار داشت: این شورا وظیفه سیاستگذاری، تصمیم گیری و هماهنگی بین دستگاه ها و نظارت را به عهده دارد. اما امروز شنیده می شود که طرحی تدوین می شود که انحلال شورا را به دنبال دارد، باید سوال کرد چرا وجود این شورا غیرقابل تحمل است در حالی که نمی دانند این شورا برای زنان ارزش زیادی قائل است.
وی خاطر نشان کرد: تمام فعالیت هایی که شورای اجتماعی زنان انجام می دهد و تاکنون نیز موفق بوده است، این طور است برای تمام موضوعات روزجامعه برنامه ریزی دارد، اما گاهی در انتخابات اعضای این شورا به دلیل مخالفت های مختلف، تا سه بار هم تکرار می شود چون می خواهند این شورا منحل شود.
رئیس سابق شورای اجتماعی و فرهنگی زنان شورای عالی انقلاب فرهنگی ادامه داد: در دولت نیز اکنون معاونت امور زنان و خانواده ریاست جمهوری وجود دارد اما ما پیشنهادی بالاتر و تشکیل وزارتخانه زن و خانواده را ارائه داده ایم و در کنار آن مرکز عالی زنان را نیز داشته باشیم اما تاکنون به نتیجه ای نرسیده است.
وی اضافه کرد: داشتن بانک اطلاعاتی وسیع و برنامه های اجرایی و هزاران برنامه دیگر از اهداف اصلی این وزارتخانه در حوزه زنان و خانواده می تواند باشد، تا دوباره کاری در این حوزه صورت نگیرد چون اکنون وزارتخانه های تعاون، کار و رفاه اجتماعی، سازمان بهزیستی و وزارت ورزش و جوانان در بخش های مختلف در حوزه زنان فعالیت دارند اما تاثیرگذار نیستند و البته باید گفت وزارت ورزش بخش جوانان را رها کرده است، باید سوال کرد که چه کسی باید به داد دختران، کودکان، نوجوانان و جوانان برسد.
خزعلی ادامه داد: گمشده ما در سیستم اجرایی؛ حمایت از زنان و خانواده است. برای این موضوع ستاد ملی زن و خانواده تصویب شده است، البته بخش عمده ای از کمبودهای ما به نبود و بی توجهی به اجرای سیاست ها مربوط است. هر دولتی هزینه هایی را انجام می دهد اما به نتیجه ای نمی رسد. نمونه آن را می توان ورود بانوان به ورزشگاه ها دانست که در یک روز صفحات تمام روزنامه ها از این موضوع پر می شود اما هیچ نتیجه ای ندارد.
وی تصریح کرد: چرا کسانی که توانایی ندارند باید در رأس دولت باشند، اینها قانون را نمی شناسند، از همه مسئولان می خواهیم به قانون بازگردند.
عضو شورای اجتماعی فرهنگی زنان اظهار داشت: باید سوال کرد که چرا برنامه این شورا اجرا نمی شود. این شورا 300 برنامه اجرایی برای استحکام خانواده دارد و به بحث جمعیت ورود کرده است و برنامه های اجرایی دارد اما اجرا نمی شود، البته نخستین جلسه ستاد ملی زن و خانواده با اعتراض مسئولان دولتی و مجلس شورای اسلامی برگزار شد و قرار شد که سیاست های این نشست در اختیار معاونت امور زنان و خانواده ریاست جمهوری قرار گیرد.
خزعلی گفت: اگر بخواهیم دنبال سیاست های دوره قاجار و اشرف پهلوی برویم اینها عقبگرد است. ما آمده ایم بگوییم همان طوری که از آغاز انقلاب روی پای خودمان ایستاده ایم و 40 سال تجربه، توانایی و علم داریم و اکنون خیلی تواناتر از قبل می توانیم تلاش کنیم.
خزعلی ادامه داد: برای کارآمدی نظام سه چیز لازم است که نظریه، نظام و ناظم که همان دولت اسلامی است، باید وجود داشته باشد البته در مورد ناظم مشکلات زیادی داریم.
وی اضافه کرد: زن انسان حقیری نیست که باید با مساوی شدن با مرد برایش ارزش قائل شد. ما در شورای اجتماعی و فرهنگی زنان 148 بند درباره زنان داریم و این الگویی برای تمام سیاستمداران جهان است.
وی درباره مصوبه ای درباره حقوق کودکان نیز افزود: این مصوبه توسط نمایندگان ضعیف در مجلس شورای اسلامی مطرح شد اما شورای اجتماعی و فرهنگی زنان به این موضوع ورود کرده و سند حقوق کودکان را تصویب کردند و باید گفت در مقابل حرکت های تهاجمی آنها، ما حرف داریم.
عضو شورای اجتماعی فرهنگی زنان ادامه داد: درباره خانواده در برنامه اول تا پنجم توسعه، برنامه های مقابله جنسیتی مشاهده می شود که در این شورا مسائل فردی، اجتماعی، فرهنگی، سیاسی، علمی و همه موضوعات دیگر در مهندسی فرهنگی گنجانده شده است.
خزعلی خاطرنشان کرد: در شورای اجتماعی و فرهنگی زنان برای ورزش بانوان، اوقات فراغت، دانشگاه ها، بهداشت و عفاف و حجاب برنامه های مختلفی داریم اما متاسفانه گاهی به زن نگاه ابزاری می شود که باید اقدامات جدی برای این موضوع صورت گیرد. ما اکنون در 360 بند راهکارهایی برای این مشکلات داریم.
نشست شنبه های انقلاب، جنبش مردمی پاسداشت 40 سال انقلاب کبیر اسلامی با موضوع زنان و خانواده امروز شنبه در منزل یکی از بانوان رزمنده دوران انقلاب با حضور جمع زیادی از بانوان و فعالان دوران دفاع مقدس برگزار شد.
اجتمام * 7268 * 3063


گروه های زیر مجموعه اجتماعی

زنان و جوانان
زنان و جوانان

آخرین اخبار

واژگونی اتوبوس 9 کشته و زخمی برجای گذاشت
تهران-ایرنا- واژگونی اتوبوس مسافربری در محور چابهار- زاهدان 9 کشته و زخمی بر جای گذاشت.
دولت سیاست ارزی را متناسب با نیازها و نظر مردم اعمال می کند
یزد - ایرنا - معاون صادراتی وزارت صنعت، معدن و تجارت گفت: سیاست ها در بخش ارزی تغییر کرد و دولت مصمم است تصمیمات را متناسب با شرایط و با توجه به نیازها و نظر مردم اعمال کند.
شهیدی که در مرقد امام حسین (ع) جواز شهادت گرفت
بجنورد- ایرنا- مرتضی زرهرن شهید مدافع حرم شیروان که قبل از اعزام به سوریه به زیارت امام حسین (ع) و عتبات عالیات مشرف شد و مجوز شهادتش را برای دفاع از حرم آل الله از سرور و سالار شهیدان گرفت.
دادگاه صهیونیستی دو فلسطینی را به حبس ابد محکوم کرد
تهران – ایرنا – منابع خبری گزارش دادند که دادگاه رژیم صهیونیستی دو فلسطینی را به اتهام قتل یک شهرک نشین صهیونیست به حبس ابد محکوم کرد.
چین سفر به کشور پالائو را غیرقانونی اعلام کرد
پکن- ایرنا- چین با اعلام اینکه از این پس سفر به 'پالائو' برای گردشگران این کشور غیرقانونی است در تلاش است این کشور متحد تایوان را تحت فشار بگذارد.
جدال نفسگیر آمریکایی ها در روز دعوت از پوتین به کاخ سفید
تهران – ایرنا – در روزی که ارکان اطلاعاتی، امنیتی و قضایی آمریکا دست به دست هم دادند تا به محبوبیت ولادیمیر پوتین نزد دونالد ترامپ خدشه وارد کنند، رئیس جمهوری ایالات متحده شگفتی دیگری خلق کرد و از برنامه ریزی برای دیداری دوباره با همتای روس خود خبر داد.
آمریکا از ابتکار نماینده ویژه سازمان ملل در یمن استقبال کرد
نیویورک- ایرنا- وزیر خارجه آمریکا در دیدار نماینده ویژه دبیرکل سازمان ملل متحد در امور یمن ابتکار دیپلماتیک برای حل بحران این کشور استقبال کرد.
آموزش و پرورش رسانه 'سینا تی وی' راه اندازی می کند
شهرکرد- ایرنا- رئیس مرکز برنامه ریزی منابع انسانی و فناوری اطلاعات وزارت آموزش و پرورش از فعال شدن و راه اندازی رسانه تعاملی 'سینا تی وی ' در این وزارتخانه خبر داد و گفت: این رسانه با استفاده از اینترنت رایگان برای تمامی اولیای دانش آموزان در استانهای کشور قابل دریافت است.
آموزش و پرورش رسانه 'سینا تی وی' راه اندازی می کند
شهرکرد- ایرنا- معاون وزیر و رئیس مرکز برنامه ریزی منابع انسانی و فناوری اطلاعات وزارت آموزش و پرورش از فعال شدن و راه اندازی رسانه تعاملی 'سینا تی وی ' در این وزارتخانه خبر داد.
اجرای دوباره عقد ازدواج با مهریه متفاوت، بدون انحلال عقد اول
اگر عقد اول بر مهریه پانصد هزار تومان خوانده شده، مهریه همین مقدار است و عقد دوم هیچ اثرى ندارد و نوشتن سى سکه در قباله محضرى، هیچ حقى براى زن ایجاد نمى‌کند، مگر آنکه در ضمن عقد لازم دیگرى شرط کنند که سى سکه بر مهریه اول اضافه گردد.

پر بازدید ترین اخبار امروز

خواراکی‌هایی که صبح بمب انرژی شما هستند
انواع مختلفی از دانه‌های خوراکی وجود دارند که می‌توانند با خستگی صبحگاهی مقابله کنند. این مواد غذایی کالری کمی دارند و سرشار از مواد مغذی هستند که به حفظ و تقویت سلامت بدن کمک می‌کنند.
شکست ٤ گله حریف استقلال در آسیا
تیم فوتبال السد با نتیجه ٤-١ برابر دویسبورگ شکست خورد.
مشکل عجیب یورگن کلوپ با جوردن هندرسون
یورگن کلوپ، سرمربی لیورپول، فاش کرد که جوردن هندرسون، کاپیتان تیمش، را متقاعد کرده که زودتر از موعد مقرر، از تعطیلات برنگردد.
وزیر کار: بنده وزیر بیکاران هم هستم
وزیر کار، تعاون و رفاه اجتماعی با بیان اینکه کارگران انقلابی‌ترین قشر جمهوری اسلامی هستند گفت: اجازه نمی‌دهیم تحریم به زندگی مردم آسیب برساند، من وزیر کار هستم و باید از کارگران حمایت کنم بنده وزیر بیکاران هم هستم.
با 3 دهان‌شویه طبیعی بوی بد دهان را از بین ببرید!
متأسفانه بوی بد دهان یا همان هالیتوز روی اعتماد به نفس فرد تأثیر منفی می‌گذارد چون وجه اجتماعی فرد را دچار مشکل می‌کند.
سارقان احشام مه ولات دستگیر شدند
117 هزار نخ سیگار قاچاق از یک دستگاه اتوبوس کشف شد
قاچاقچی سیگار در قزوین 370 میلیون ریال جریمه شد
نقشه کاداستری10درصد اراضی ملی گچساران تهیه شد
میزگرد راهکارهای پیشگیری از وقوع جرم برگزار شد
1200 پرونده در تعزیرات حکومتی ری مختومه شد
مرگ شاگرد مکانیک، کارفرما را راهی زندان کرد
700 پرونده مرتبط با واردات خودرو به تعزیرات ارسال شد
استاندار خراسان شمالی: احتکار رسمی و علنی شده است
بنیاد شهید ارسال پیامک به خانواده ایثارگران را تکذیب کرد