آیا ایران موضوع مذاکرات پوتین و ترامپ می شود؟

13:49 ۲۲۵ روز پیش ایرنا 344 0
آیا ایران موضوع مذاکرات پوتین و ترامپ می شود؟

مسکو - ایرنا – جان بولتون مشاور امنیت ملی رئیس جمهوری آمریکا در حالی هفته گذشته به روسیه سفر کرد که روابط فیما بین در دو سال گذشته هر روز بدتر از دیروز بوده است.

ایرنا

به گزارش ایرنا، بولتون برای تدارک دیدار دونالد ترامپ و ولادیمیر پوتین به مسکو سفر کرد، دیداری که روس ها امیدوارند در نتیجه آن روابطی که از سال 2014 و پس از جدایی کریمه از اوکراین و انضمام به به روسیه روبه سردی و تیرگی روزافزون گذاشته، بهبود یابد.
باراک اوباما رئیس جمهوری وقت آمریکا سال 2014 چندین بسته تحریمی در رابطه با مساله کریمه علیه مسکو وضع کرد و در آخرین روزهای کاری نیز به بهانه ادعای مداخله روسیه در انتخابات آمریکا ابعاد تازه تری به تحریم ها داد.
پس از اوباما، دونالد ترامپ در آمریکا به قدرت رسید و همان ابتدا متهم شد به کمک روسیه توانسته بر هیلاری کلینتون در انتخابات ریاست جمهوری پیروز شود، این ابهام سبب شد کاخ سفید سیاست ضدروسی سخت تری نسبت به دولت اوباما پیش گیرد.
لزوم دیدار رهبران دو کشور در کنار بی فایده خواندن تحریم های آمریکا بر اقتصاد روسیه از ابتدا توسط مقامات روسی دنبال شده و ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری این کشور بارها بر لزوم برگزاری نشست سران برای کاستن از تنش ها تاکید و حتی ترامپ را دعوت کرد که برای مشاهده مسابقات جام جهانی فوتبال به روسیه سفر کند.

** دستاورد دیدارهای پیشین پوتین و ترامپ:
پوتین و ترامپ تاکنون دوبار در حاشیه نشست های بین المللی دیدار داشته اند که رئیس جمهوری روسیه آنها را سطحی خوانده و گفته است، باید به صورت جدی و دوجانبه با یکدیگر ملاقات و مذاکره کنند، زیرا این مساله منجر به ثبات بیشتر جهان خواهد شد و در نظم جهانی نقش مهمی ایفا می کند.
ظاهرا دو دیدار قبلی دستاورد ثمربخشی برای طرفین نداشته و روابط نه تنها بهبود نیافته بلکه بدتر از قبل شده است، زیرا یک ماه پس از نخستین دیدار سران دو کشور در حاشیه نشست گروه 20 در هامبورگ (اوایل مرداد 96)، کنگره آمریکا طرح تشدید تحریم های ضدروسی را تصویب و در مقابل مسکو نیز دستور اخراج دیپلمات های این کشور را از خاک خود صادر کرد.
آمریکا همچنین چند روز پیش از برگزاری انتخابات ریاست جمهوری روسیه (اسفند 96) در حمایت از لندن پس از مسموم شدن سرگئی اسکریپال جاسوس دوجانبه روس و دخترش در شهر سالزبری انگلیس، واکنش به مراتب سخت تری از این کشور نشان داد و 48 دیپلمات و 12 نماینده روسیه در مقر سازمان ملل را اخراج کرد و همزمان نیز کنسولگری این کشور را در سیاتل بست.
آمریکا اوایل سال 2018 نیز پس از نابودی دو سوم از موشک های شلیک شده این کشور در حمله مشترک با انگلیس و فرانسه به سوریه توسط سامانه های پدافند اس 200 زمان شوروی، وعده اعمال تحریم های تازه ضدروسی را داد.
در گیر و دار این اظهارنظرها، از آمریکا نیز خبر رسیده روسیه به دلیل تداوم سیاست های خود در خصوص اوکراین با تحریم مواجه می شود و واشنگتن اعلام کرد در قالب فهرست کرملین تعدادی از نزدیکان پوتین و ثروتمندان روسی را در لیست تحریم های خود قرار داده است.
آمریکا در خصوص حل و فصل بحران کره شمالی نیز سیاست متفاوتی را در دو سال گذشته پیش گرفته و برخلاف گذشته، تلاش کرده به تنهایی بحران را حل کند، موضوعی که به شدت مورد انتقاد روسیه قرار گرفته و سرگئی لاوروف وزیر خارجه این کشور بارها اعلام کرده مسکو اگرچه با هر اقدامی در جهت کاهش تنش در شبه جزیره کره موافق است، اما اعتقاد داد مشکل دوجانبه حل نمی شود و می تواند در حل و فصل موضوع مشارکت داشته باشد.
از سوی دیگر، روسیه نقش آمریکا را در سوریه مخرب می داند و بارها واشنگتن را متهم کرده که با حمایت از گروه های تروریستی در صدد تجزیه این کشور است و نیروهای آمریکایی برخلاف قوانین بین المللی و خواست دولت قانونی سوریه در این کشور حضور دارند و باید آن را ترک کنند.
آمریکا نیز مدعی است که از مخالفان حکومت بشار اسد دفاع می کند و می خواهد فعالیت ایران در سوریه پایان یابد.
سیاست های روسیه و آمریکا در خصوص ایران نیز کاملا در تضاد است. مقام های روسی همکاری امنیتی و سیاسی پیوسته ای با مقام های ایرانی دارند و در مقابل آمریکا از 40 سال پیش تاکنون سیاست دشمنی با ایران را پیش گرفته و ترامپ هم به آن ابعاد تازه تری داده به گونه ای که گویا هدف نخست کاخ سفید دشمنی با جمهوری اسلامی است.
پس از سفر بولتون به مسکو، برخی رسانه های غربی از جمله سی.ان.ان مدعی شدند که آمریکا به دنبال معامله با روسیه است اما این بار در خصوص سوریه، زیرا واشنگتن در نظر دارد کنترل مناطقی را که در دست ائتلاف آمریکایی است و تروریست ها در آن حضور دارند به ارتش سوریه واگذار کند.
براساس آنچه رسانه های روسی نوشتند، ارتش آمریکا می تواند طبق خواسته ترامپ به سرعت سوریه را ترک کند، در عوض معارضان مسلح می توانند تضمین امنیتی برای خروج امن از منطقه جنوب غربی سوریه را بدست آورند.
با توجه به اینکه در یک ماه گذشته بسیاری از اظهارات مقامات آمریکا به دشمنی و مقابله با نفوذ جمهوری اسلامی در منطقه (سوریه) اختصاص یافته، بعید می نماید موضوع ایران در دیدار 25 تیرماه پوتین و ترامپ در هلسینکی فنلاند مطرح نشود به ویژه اینکه بنیامین نتانیاهو نخست وزیر رژیم صهیونیستی هم تلاش می کند با رئیس جمهوری روسیه در این زمینه دیدار و گفت وگو کند.
از سوی دیگر روسیه بارها به دلیل همسویی منافع ملی و منطقه ای خود مقابل اقدامات ضدایرانی آمریکا از جمله در عرصه برجام و همچنین سوریه ایستاده است، اما نباید احتمال تغییرها را نیز از نظر دور داشت.
با توجه به نظام موازنه قدرت ها در جهان و معرفی شدن روسیه به عنوان دشمن غرب توسط آمریکا در دهه های اخیر، بزرگترین مانع موفقیت سیاست های ضدایرانی واشنگتن و متحدان کاخ سفید در خاورمیانه، در زمان حاضر پس از ملت ایران، روس ها هستند و بعید می نماید رویکرد همگرایی مسکو با تهران به این زودی ها تغییر کند.
دیمیتری پسکوف سخنگوی رئیس جمهوری روسیه نیز به تازگی ضمن تکذیب موضوع بحث بر سر «حضور ایران در سوریه» بین ترامپ و پوتین، تصریح کرده مساله سوریه موضوع تبادل نظر سران خواهد بود و این را به آسانی می توان پیش بینی کرد، زیرا رئیس جمهوری روسیه برای گفت وگو در این زمینه آماده است.

** آیا آمریکا با کارت کریمه بازی می کند؟
سال 2014 و پس از برگزاری همه پرسی در کریمه این شبه جزیره کناره دریای سیاه ضمیمه خاک روسیه شد، اقدامی که نخستین واکنش آن اخراج این کشور از گروه هشت قدرت برتر صنعتی جهان و اعمال تحریم های سنگین و پیاپی ضدروسی توسط غرب و آمریکا بود.
روسیه به رغم تمامی تحریم ها تا امروز توانسته پویایی اقتصاد خود را ادامه دهد، اما فشارهای آمریکا در یک سال گذشته به اندازه ای افزایش یافته که این رشد اقتصادی کاهش چشمگیری یافته است.
ترامپ نیز اخیرا در پاسخ به پرسش خبرنگاران در این خصوص که آیا آمریکا الحاق کریمه به روسیه را می پذیرد، گفته بود «تا ببینیم»، واکنشی که اروپا را بیش از پیش نگران کرد.
دیمیتری پسکوف سخنگوی رئیس جمهوری روسیه نیز بلافاصله به این اظهارنظر واکنش نشان داد و گفت که کریمه بخشی از قلمرو کشور ما محسوب می شود و قابل مذاکره نیست.
از سوی دیگر، عبور ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه با کامیون از روی بزرگترین پل اروپا در مراسم افتتاحیه آن که این کشور را به کریمه وصل می کند، تاکیدی بر اهمیت ویژه این شبه جزیره برای روس ها است.
اروپام ** 1346 **1516


گروه های زیر مجموعه سیاسی

فقه و حقوق
فقه و حقوق

آخرین اخبار

بازدید از موزه سیمین و جلال پولی شد
تهران-ایرنا- اعضای شورای اسلامی شهر تهران روز یکشنبه لایحه «تعیین بهای بازدید از خانه- موزه سیمین و جلال» را تصویب کردند.
تعیین‌کننده‌ترین بازیکن لالیگا کیست؟
آنتوان گریزمان تنها با به ثمر رساندن ۱۳ گل بیشترین امتیاز را برای تیمش به ارمغان آورده است.
زولا: به ایگواین باید زمان بدهید تا بدرخشد
اسطوره تیم فوتبال چلسی می‌گوید گونسالو ایگواین هفته به هفته بهتر خواهد شد و به گلزن اول این تیم تبدیل می‌شود.
گزارش بدهی های شهرداری پایتخت در صدا و سیما ارائه شود
تهران- ایرنا- محمود میرلوحی عضو شورای اسلامی شهر تهران به سخنان اخیر محمدباقر قالیباف در صداوسیما واکنش نشان داد و از پیروز حناچی شهردار پایتخت خواست که از بدهی های شهرداری در تلویزیون گزارشی ارائه کند.
یک رکورد جدید برای لیونل مسی
مهاجم بارسلونا برای یازدهمین فصل پیاپی حداقل ۳۰ گل در یک فصل به ثمر رساند.
تعداد پایگاه های امدادی کشور معادل 50 درصد نیاز موجود است
ایلام - ایرنا - رییس جمعیت هلال احمر گفت: تعداد پایگاه های امداد و نجات این جمعیت در کل کشور اکنون معادل 50 درصد نیاز موجود است.
سخنرانی ظریف تا ساعتی دیگر آغاز می شود
تهران- ایرنا- تارنمای کنفرانس امنیتی مونیخ اعلام کرد که وزیران امور خارجه ایران و قطر امروز طی نشستی مشترک با بیان دیدگاه های خود، به پرسش ها پاسخ خواهند داد.
ترخاق: فدراسیون زورخانه‌ای، کشتی پهلوانی را وارد حاشیه نکند- واگذاری این رشته صحت ندارد
دبیرکل فدراسیون جهانی کشتی پهلوانی گفت: طبق صورتجلسه تنظیمی واگذاری کشتی پهلوانی بر عهده رئیس آینده فدراسیون کشتی است و واگذاری کشتی پهلوانی صحت ندارد.
بمب دوران جنگ جهانی دوم صدها نفر را در فرانسه گرفتار کرد
تهران - ایرنا - کشف بمبی از دوران جنگ جهانی دوم در شمال شرق پاریس پایتخت فرانسه ؛ صدها نفر از شهروندان فرانسوی را نگران کرد و پلیس یک هزار و 800 نفر از ساکنان اطراف محل بمب را تخلیه کرد.
احتمال اعزام چند آزادکار بزرگسال به جام جهانی روسیه
مربی تیم ملی کشتی آزاد گفت: رضا یزدانی بخوبی تمرینات خود را پیگیری می‌کند و با آمادگی بدنی نسبی نیز می‌تواند نتیجه خوبی در بلغارستان کسب کند.

پر بازدید ترین اخبار امروز

تعامل دانشگاه و جامعه برنامه‌ریزی نیاز دارد؛دستوری نیست-دلیل اثرگذارنبودن پروژه‌های علوم‌انسانی
رئیس مرکز تحقیقات سیاست علمی کشور با بیان اینکه این نگرش که دانشگاه‌ها تنها در توسعه مرزهای دانش به صورت جزیره‌ای مؤثر باشند، مطرود است، گفت: اگر دانشگاه می‌خواهد بماند، متحول شود و ارتقا یابد، مسیر ناگزیر آن پیوند با جامعه است و اکنون که ۴۰ سال تجربه را پشت سر داریم، باید در این زمینه اولویت‌بندی‌های واقعی را شناسایی و خلاءها و به هم ریختگی‌های روابطی که موجود است را ساماندهی کنیم.
هنرمندان معلول دیر بوشهر6 مقام کسب کردند
بوشهر- ایرنا- رئیس هیات مدیره انجمن معلولان شهرستان دیر استان بوشهر گفت: هنرمندان بازیگر معلول این شهرستان در جشنواره منطقه ای تئاتر مهر آیین خلیج فارس 6 مقام کسب کردند.
آغاز مهلت مجدد ثبت نام آزمون ارشد از امروز
مشاور عالی سازمان سنجش آموزش کشور از آغاز ثبت نام مجدد آزمون کارشناسی ارشد از امروز ۲۸ بهمن خبر داد.
مرد ژاپنی که خودش را به یک عروسک زنده تبدیل کرد
مدل و هنرمند ژاپنی «مت کوواتا» در سال‌های اخیر با تغییرات ظاهری خود توجه زیادی را جلب کرده است. این پسر ۲۴ ساله ژاپنی خودش را به یک عروسک زنده تبدیل کرده است.
احضار سفیر پاکستان به وزارت امور خارجه
ظریف: ایجاد اینستکس بسیار کمتر از تعهدات اروپا است- اتهام جاهلانه ˮپنسˮ مضحک و خطرناک است
آمریکا با پایان دادن به برجام به دنبال چیست؟
کمک می‌کنیم تحریم‌های اعمال شده بر ایران کم‌اثر شود
توان دیپلماتیک ایران تهدیدات نشست ورشو را خنثی کرد
تکذیب دیدار مخفیانه هوک با وزیر خارجه پیشین آمریکا درباره ایران
تاکید دولت افغانستان بر مبارزه جدی،‌ منطقه‌ای و جهانی با تروریسم
یک استاد دانشگاه: پاکستان بدش نمی‌آید جنوب شرق ایران ناآرام شود
توان ایران در تصاحب صنعت موشک بالا رفته است
سفیر پاکستان به وزارت امور خارجه احضار شد