فرجام تعهدات برجامی و مسئولیت 1+4

12:25 ۱۰ روز و ۲۱ ساعت پیش ایرنا 26 0
فرجام تعهدات برجامی و مسئولیت 1+4

تهران - ایرنا - پایان نخستین نشست وزرای امورخارجه کمیسیون مشترک برجام پس از خروج غیرقانونی آمریکا از این پیمان هرچند سبب تعیین چارچوب و مسیر نحوه عملیاتی شدن بسته پیشنهادی اروپا شد، اما ورای اراده سیاسی طرف های برجامی، عمل و اجرای تعهدات، چشم انداز بقای توافق را نشان خواهد داد.

ایرنا

به گزارش ایرنا دیروز (جمعه) وزرای امورخارجه 1+4 و وزیر امور خارجه ایران در وین پایتخت اتریش گرد آمدند تا چارچوب و مسیر پیش رو برای حفظ و تداوم این توافق بین المللی را ترسیم کنند.
برنامه جامع اقدام مشترک یا برجام، توافقی که پس از دو سال دیپلماسی فشرده و سخت در تیر ماه 1394 به امضای ایران و گروه کشورهای 1+5 رسید، 18 اردیبهشت 97 با اعلام خروج دولت دونالد ترامپ از این پیمان، وارد مرحله تازه ای از حیات سیاسی شد.
پس از خروج آمریکا از توافق بین المللی تایید شده در قطعنامه 2231، تهران اعلام کرد با وجود اقدام غیرقانونی واشنگتن در صورت تامین منافع ایران از سوی دیگر امضا کنندگان (فرانسه، انگلیس، چین، روسیه و آلمان) در برجام باقی خواهد ماند. اکنون که دو ماه از آن روز می گذرد جمهوری اسلامی و کشورهای اروپایی تلاش های گسترده ای را برای دستیابی به ساز وکارهای مشخص و روشن عملیاتی شدن تعهدات برجامی آغاز کرده اند.
برگزاری نخستین کمیسیون مشترک وزرای خارجه کشورهای امضا کننده برجام بدون آمریکا نشانه آغاز یک روند سیاسی و اراده برای حفظ توافقی بین المللی به شمار می رود که آمریکا آن را نقض کرده است.
اظهارات روز جمعه 15 تیر ماه محمدجواد ظریف وزیر امورخارجه ایران هم موید همین موضوع است که پس از پایان نشست کمیسیون مشترک در جمع خبرنگاران گفت: آنچه امروز شنیدیم، کاملاً روش‌های عملیاتی است و معتقدیم اگر اراده سیاسی‌ که نشان دادند، در سطوح مختلف اعمال شود، می‌توان کار را بدون مشکل ‌پیش برد.
ظریف ادامه داد: جلسه امروز یک گام به پیش بود. توافق کردیم اقدامات خوبی انجام دهیم. امروز جامعه بین المللی از این اراده سیاسی اعضای باقی مانده برجام در سطح وزرا مطمئن است. آنها آمادگی دارند از شرکت های خود حمایت کرده، منابع مالی در اختیار آنها قرار دهند و مسیرهای تبادلات بانکی را هموار کنند. به نظر من این یک پیام مهم برای جامعه اقتصادی است.
البته سه روز پیش از این، بسته پیشنهادی اروپا برای حفظ و تضمین برجام ارائه شده بود که حسن روحانی رییس جمهوری ایران در گفت وگوهایی جداگانه با آنگلا مرکل صدراعظم آلمان و امانوئل مکرون رییس جمهوری فرانسه بر کافی نبودن اقدامات و تعهدات بسته پیشنهادی تاکید کرد.
اتحادیه اروپا پیش از این اعلام کرده بود که برای مقابله با تجدید تحریم‌های آمریکا در گام نخست، قانون موسوم به «مسدودساز» را با هدف حمایت از کسب و کار با ایران اجرایی خواهد کرد.
به نظر می رسد آنچه در بسته پیشنهادی نقطه تمرکز تلاش همه وزرای امورخارجه قرار گرفته، موضوع تعهدات و اقدامات است. بر مبنای آنچه که در بیانیه پایانی نشست آمده است، طرف‌ها متعهد شده اند در 11 مورد از جمله استمرار کانال‌های مالی، تداوم صادرات نفت، محصولات نفتی و میعانات گازی ایران و همچنین روابط مربوط به حوزه های کشتیرانی و بیمه اقدامات عملی انجام دهند.
دیروز پس از مذاکرات فشرده میان ایران و گروه کشورهای 1+4، بیانیه پایانی در 10 بند ارایه شد که در آن اعضای برجام تلاش‌های اخیر خود را برای ارایه راه‌ حل‌های عملی به ‌منظور استمرار عادی‌سازی روابط تجاری و اقتصادی با ایران مورد بحث قراردادند و با حمایت از فعالیت‌ های گسترده‌ای که تاکنون در این زمینه صورت گرفته است، بر ادامه و تقویت گفت وگوهای فنی و بسیج منابع توسط همه کشورها استقبال کردند.
تداوم صادرات نفت، ارتقای روابط اقتصادی در حوزه‌های مختلف با جمهوری اسلامی، ادامه همکاری های حمل ‌و نقلی، تشویق سرمایه‌گذاری‌های بیشتر در ایران و مهم‌تر از آن حمایت از شرکت‌ها در برابر آثار فرامرزی تحریم‌های ایالات ‌متحده با حسن نیت و در یک فضای سازنده از جمله مهمترین موارد این بیانیه بود.
آنگونه که خبرگزاری فرانسه تعبیر کرده، اجرای بندهای این بیانیه به معنای «حفظ پیوند ایران با اقتصاد جهانی در غیاب آمریکا و با وجود تحریم ها است».
دولت ترامپ پس از خروج از برجام، برنامه بازگشت تحریم‌های ضدایرانی را ظرف سه تا 6 ماه اعلام کرده بود.
نقطه ثقل حفظ برجام، ورای تعهدات و اراده سیاسی در طرف های دیگر توافق به ویژه سه کشور آلمان، فرانسه و انگلیس به عنوان متحدان آمریکا، عمل به این تعهدات و اقدامات خواهد بود.
از نگاه تهران، خروج واشنگتن از برجام هنوز به عنوان یک موضوع حل نشده باقی است و ایران طبق توافق حق دارد به نقض عهد آمریکا پاسخ دهد و اروپا بایستی با عملیاتی کردن و اجرای این تعهدات، منافع اقتصادی ملموسی را برای ایران با وجود تداوم تحریم های دولت ترامپ فراهم آورد.
وزیر امورخارجه ایران هم در این زمینه تاکید کرد که «آنها نحوه عملیاتی ‌شدن تعهدات ‌شان را امروز توضیح دادند اما ما باید در اجرا ببینیم.»
به نظر می رسد، تهران تلاش می کند در فضای جدید، ضمن حفظ منافع اقتصادی، این مسیر را پیش روی طرف های دیگر امضاکننده پیمان قرار دهد که برجام بدون منافع اقتصادی و سودمندی راهبردی برای ایران، تداوم نخواهد داشت، بنا بر این بهترین مسیر فرجام برجام برای همه طرف ها، اعمال اراده سیاسی همراه عمل به تعهدات و تداوم اجرای آنها خواهد بود.
اروپام**2040**1516


گروه های زیر مجموعه سیاسی

سیاست خارجی
سیاست خارجی

آخرین اخبار

5 چیزی که در لحظه مرگ می بینیم؟-آدمی چطور جان می‌دهد؟
همه ما مطالبی را از سختی و ترسناک بودن زمان جان دادن شنیده ایم و اینکه هر فردی توان مقابله با آن را ندارد.
بازگشت بازیگر زن قدیمی بعد از 20 سال به عرصه هنر
هادی مرزبان کارگردان نمایش «آمیزقلمدون» که پیش از این در تماشاخانه ایرانشهر به صحنه رفته بود، اعلام کرد اجرای این نمایش در پردیس تئاتر شهرزاد ادامه پیدا می کند.
بازگشت هدیه تهرانی به سینماها با ˮدوئتˮ
فیلم سینمایی «دوئت» ساخته نوید دانش قرار است نیمه دوم سال اکران شود.
یک انیمیشن صدرنشین باکس آفیس شد-تصاویر
جدول فروش سینمای هالیوود موسوم به باکس آفیس با اعلام صدرنشینی انیمیشن سینمایی "هتل ترانسیلوانیا ۳" در نخستین هفته از اکران این اثر منتشر شد.
آخرین تصاویر منتشر شده از «گلشیفته»
آخرین قسمت سریال شبکه نمایش خانگی «گلشیفته» ساخته بهروز شعیبی و به تهیه‌کنندگی علی اکبر نجفی فردا چهارشنبه ۲۷ تیر توزیع می شود.
عکس زیرخاکی از «رضا عطاران» درکنار خانم بازیگر
مریم امیرجلالی با انتشار این عکس در اینستاگرامش نوشت: یاد بادان روزگاران یاد باد. پشت صحنه سریال بیاد ماندنی خانه‌ به دوش. باچه چیزهای کمی خوشحال بودیم!
مترو هیچ تأثیری در کاهش آب چشمه‌علی نخواهد داشت
مدیر عامل شرکت راه‌آهن شهری تهران و حومه با تأکید بر اینکه مترو هیچ تأثیری در کاهش آب چشمه‌علی نخواهد داشت، گفت: دستگاه حفاری مترو در روزهای گذشته از آن منطقه عبور کرده است و آب چشمه از نهم تیر ماه به مخرج اصلی بازگشته است.
آخرین وضعیت ترافیکی و جوی جاده‌های کشور
ترافیک در باند جنوبی آزادراه کرج - قزوین محدوده استاندارد تا پل فردیس ، باند جنوبی آزادراه تهران - کرج محدوده های پل فردیس تا پل کلاک و گرمدره نیمه سنگین است.
زنــانی که با نیت خیر به زندان می‌افتند
مدیرعامل بنیاد تعاون زندان‌ها می‌گوید: به طور کلی در کشور ۲ تا ۳ درصد زندانیان را زنان تشکیل می‌دهند که تعداد زندانیان جرایم غیرعمد و مالی بسیار کمتر است، اما همین تعداد و رشد آن نشان می‌دهد که اگر آگاهی جامعه و بخصوص زنان فزونی یابد، حداقل کمتر شاهد زندانی شدن زنانی هستیم که چوب بی‌تجربگی و نا آگاهی‌شان را می‌خورند.
عوامل موثر در ماندگاری ایمپلنت
جابر یقینی با بیان اینکه بیماری‌های خاص و استعمال سیگار در میزان موفقیت ایمپلنت اثر می‌گذارد، افزود: حتی برای بیماران مبتلا به ایدز و افرادی که بدخیمی های درمان شده دارند انجام ایمپلنت امکان پذیر است.

پر بازدید ترین اخبار امروز

هواداران منتظر بهترین استقلال چند سال اخیر باشند
مدافع مازنی استقلال درباره شرایط اردوی ترکیه گفت: در ترکیه فکر می‌کنم «مازندران» هستم.
مترو هیچ تأثیری در کاهش آب چشمه‌علی نخواهد داشت
مدیر عامل شرکت راه‌آهن شهری تهران و حومه با تأکید بر اینکه مترو هیچ تأثیری در کاهش آب چشمه‌علی نخواهد داشت، گفت: دستگاه حفاری مترو در روزهای گذشته از آن منطقه عبور کرده است و آب چشمه از نهم تیر ماه به مخرج اصلی بازگشته است.
ادامه تلاشها برای خاموشی آتش در بخش عراقی تالاب هورالعظیم
مدیرکل مدیریت بحران خوزستان از اعزام یک فروند بالگرد آبپاش با هماهنگی سازمان مدیریت بحران کشور برای خاموشی آتش در بخش عراقی تالاب هورالعظیم خبر داد.
قزاقستان 21 مرداد میزبان سران کشورهای حاشیه دریای خزر خواهد بود
نشست سران ۵ کشور حاشیه دریای خزر مرداد ماه در قزاقستان برگزار خواهد شد.
7 مانع استجابت دعا از زبان امام سجاد(ع)
حضرت امام سجاد (علیه السلام) ۷ گناه را از موانع استجابت دعا مى داند.
۴ مولفه تاثیرگذار در ایجاد اعتراضات مردمی در عراق
قاضی عسگر: حج عامل وحدت جهان اسلام است
ایران علیه آمریکا به‌دلیل بازگرداندن تحریم‌ها شکایت کرده است
استقبال ایران از بیانیه شخصیت‌های سیاسی کشورهای اسلامی برای توقف جنگ در یمن
انتصاب سفیران جدید ایران در هلسینکی، دوبلین و کی‌یف
نماینده ایران: حل معضل ریزگردها مستلزم همکاری‌های منطقه‌ای و جهانی است
کمالوندی: دسترسی‌های آژانس محرمانه است
نماینده دائم ایران در وین با همتایان خود مذاکره کرد
ایران در سوریه باقی است
توضیح  درباره یک خبر