مصرف بهینه، راهکار مقابله با کم آبی در مناطق زلزله زده

07:00 ۷۹ روز پیش ایرنا 307 0
مصرف بهینه، راهکار مقابله با کم آبی در مناطق زلزله زده

قصرشیرین - ایرنا - راهکار اصولی برای رفع کمبود آب در مناطق زلزله زده شهرستان های قصرشیرین و سرپل ذهاب، رعایت الگوی مصرف، مدیریت بهینه آن و جلوگیری از بهره برداری غیرمتعارف این نعمت خدادادی از سوی آسیب دیدگان است.

ایرنا

به گزارش خبرنگار ایرنا، هم اکنون حجم بالای ساخت و سازها در روستاها و سطح شهر شهرستاهای زلزله زده قصرشیرین و سرپل ذهاب باعث شده که بسیاری از آسیب دیدگان از آب آشامیدنی برای ساخت و ساز استفاده کنند.
مصرف غیراصولی آب آشامیدنی از سوی برخی از زلزله زدگانی که هم اکنون در کمپ ها و کانکس ها به سر می برند و دارای واحد اندازه گیری نیستند نیز باعث افزایش نامتعارف از این سرمایه آیندگان شده است و از این روز مدیریت صحیح و رعایت الگوی مصرف نیاز به یک بازنگری از سوی همگان دارد.
این روزها خیلی از مناطق کشور به دلیل خشکسالی دسترسی به آب برایشان محدود شده و از این رو نیازمند یک مدیریت برای مصرف بهینه این سرمایه عظیم هستیم تا با مشکل و بحران جدی و تامین آب آشامیدنی مواجه نشویم.
علاوه بر استفاده نکردن از آب آشامیدنی در ساخت و سازها ، استفاده نکردن از آب برای شست و شوی حیاط منازل ، خودرو ، آبیاری فضای سبز و همچنین رفع مشکل و خرابی لوله کشی آب منازل و جلوگیری از هدر رفتن آب در مواقع استحمام و شست و شوی ظروف و البسه از مواردی است که باید مشترکان نسبت به آن ها توجه کافی داشته باشند.
با توجه به هزینه های بسیار بالای تولید و تصفیه آب آشامیدنی ، مسئولان باید همت کنند تا از هر راهی شده برای مصارف ساخت و ساز زلزله زدگان آب غیرآشامیدنی را تامین کرده و به روستاها انتقال دهند که مردم دیگر برای ساخت و ساز از آب شرب استفاده نکنند.
هوشنگ بازوند استاندار کرمانشاه بارها تاکید کرده که بنیاد مسکن انقلاب اسلامی و مردم به هیچ عنوان نباید از آب آشامیدنی برای ساخت و سازها استفاده کنند و در صورت رعایت نکردن این مساله با چالش جدی روبرو‌ می شویم.

** مردم از آب آشامیدنی برای ساخت و سازها استفاده نکنند
مدیر شرکت امور آب و فاضلاب شهری قصرشیرین گفت: به منظور جلوگیری از ایجاد مشکل برای تامین آب آشامیدنی در سطح شهر و روستاهای تابعه ، مردم باید مصرف خود را مدیریت کنند و از آب قابل شرب برای ساخت و سازها استفاده نکنند.
علی محمد آزادی به خبرنگار ایرنا گفت: در سال آبی گذشته بارندگی ها و ریزش نزولات آسمانی در قصرشیرین نسبت به دوره مدت مشابه کاهش چشمگیری داشته است.
وی اظهارداشت: با توجه به مصرف بسیار فراوان آب آشامیدنی برای ساخت و ساز در سطح شهر و همچنین مصرف بی رویه از سوی نیروهای مسلح در منطقه که منجر به قطعی آب سومار شده و مشکلاتی برای تامین آب آشامیدنی شهر و روستاها به وجود آمده که نیازمند رعایت الگوی مصرف آب هستیم.
آزادی گفت: هم اکنون در قصرشیرین پنج هزار و 600 مشترک آب و فاضلاب شهری هستند که آب مورد نیاز آنها توسط مخزن 15 هزار مترمکعبی بوستان فلاحت این شهرستان تامین می شود که بزرگترین مخزن در میان مخازن شهرستان های استان کرمانشاه است.

** تامین آب غیرآشامیدنی برای ساخت و ساز
فرماندار قصرشیرین نیز بر لزوم استفاده از آب غیرآشامیدنی در ساخت و سازهای واحدهای مسکونی از سوی زلزله زدگان در سطح شهر و روستا تاکید کرد.
مرادعلی تاتار در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: بنا به تاکید استاندار کرمانشاه ، ستادهای معین وظیفه تامین آب غیرقابل آشامیدن برای ساخت و ساز در روستاها و شهر را عهده دار هستند و این مهم از طریق تانکرهای آبرسانی در قصرشیرین نیز در حال انجام است.
وی بیان کرد: مردم همیشه همکاری لازم را با مسئولان داشته اند و برای مصرف بهینه و مدیریت آب نیز مشارکت خود مردم نیاز است تا تابستان را با کم آبی و یا افت فشار مواجه نشویم.

** استفاده از آب آشامیدنی در امر ساخت و ساز ، دلیل افت فشار است
فرماندار سرپل ذهاب نیز گفت: استفاده از آب آشامیدنی برای ساخت و ساز واحدهای مسکونی، باعث افت فشار و قطعی مقطعی آب در برخی روستاها و مناطق شهری سرپل ذهاب شده است.
محبت جمالی نیا در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: ستادهای معین بازسازی از طریق تانکرهای سیار وظیفه تامین آب غیرقابل آشامیدن برای ساخت و سازها در روستاها و شهر را عهده دار هستند و برای رفع مشکل فراروی ، افزایش تانکرها آبرسانی ضرورتی غیرقابل انکار است چرا که با توجه به حجم بالای ساخت و سازها و گستردگی کار ، امکانات فعلی به هیچ عنوان جوابگوی نیازها نیست.
وی اظهارداشت: زلزله 7 و سه دهم ریشتری آبان پارسال و همچنین فرسودگی و شکستگی شبکه های آبرسانی در شهر و روستاها نیز مزید بر علت شده و بهسازی و مرمت شبکه های انتقال آب نیازمند تخصیص اعتبار لازم است.
فرماندار سرپل ذهاب ادامه داد: هم اکنون آب آشامیدنی قصرشیرین ، سرپل ذهاب و خسروی از طریق مخزن آب سراب گرم تامین می شود که این مخزن با توجه به افزایش جمعیت و حجم بالای آبرسانی ، جوابگوی نیازهای فعلی نیست.
جمالی نیا گفت: رایگان بودن آب آشامیدنی در مناطق زلزله زده این شهرستان ، کافی نبودن آب غیرقابل آشامیدن برای ساخت و سازها و نبود واحد اندازه گیری در کمپ های زلزله زدگان باعث استفاده های غیرمتعارف از آب شده است و این نیازمند همکاری و اهتمام مردم برای مقابله با مشکل است.
وی اضافه کرد که ستادهای معین بازسازی باید آب مورد نیاز مردم را در دسترس آن ها قرار دهند تا مردم از آب آشامیدنی برای ساخت و سازها استفاده نکنند و در صورت تحقق این مهم می توانیم تابستان را بدون چالش، افت و یا قطعی آب سپری کنیم.

** شبکه آبرسانی 161 روستای سرپل ذهاب نیازمند مرمت است
مدیر شرکت آب و فاضلاب روستایی سرپل ذهاب هم گفت: شبکه های آبرسانی 161 روستای این شهرستان نیازمند اصلاح و مرمت است.
حشمت احمدی در گفت و گو با خبرنگار ایرنا ، اعتبار مورد نیاز برای اجرای این طرح را 570 میلیارد ریال ذکر کرد و گفت که در این زمینه مکاتبات لازم صورت گرفته است.
وی افزود: هم اکنون آب مورد نیاز ساخت و ساز واحدهای مسکونی روستایی را بنیاد مسکن به صورت روزانه و از طریق تانکرهای سیار تامین می کند.
احمدی شمار مشترکان زیرپوشش اداره آب و فاضلاب روستایی سرپل ذهاب را حدود 11 هزار مشترک اعلام کرد و افزود: تیم های آبفار با تمام توان و به صورت شبانه روزی پای کار هستند تا خدمات رسانی لازم و بدون وقفه را به اهالی منطقه انجام دهند.
سرپل ذهاب در غرب کرمانشاه با 90 هزار تن جمعیت و برخورداری از هشت دهستان و 226 روستا ، بیش از 11 هزار مشترک آب و فاضلاب روستایی دارد.
زمین لرزه 7.3 ریشتری 21 آبان در 11 کیلومتری بخش ازگله، 32 کیلومتری شهرستان سرپل ذهاب در غرب کرمانشاه 620 کشته و 12 هزار و 386 مصدوم داشت.
این زلزله به 10 شهرستان و یک هزار و 930 روستای استان کرمانشاه خسارت وارد کرد و براساس ارزیابی های صورت گرفته حدود 90 هزار واحد مسکونی شهری و روستایی نیز آسیب کلی و جزئی دیده است.
7079/3012/8066
گزارش از نازنین باباخانی


گروه های زیر مجموعه استان ها

استان ها
استان ها

آخرین اخبار

هر آنچه باید از مراسم بهترین‌های فیفا ۲۰۱۸ بدانید
مراسم بهترین های سال فیفا The Best Fifa Awards ۲۰۱۸ دوشنبه شب در لندن برگزار می شود.
پاس‌های بیرانوند؛ متفاوت‌ترین شماره یک آسیا!
علیرضا بیرانوند در بازی با سپیدرود یکی از طراحان خط حمله تیمش بود.
نگاهی به برترین گلزنان خارجی تاریخ لیگ جزیره
اختلاف آگوئرو با آنری به کمتر از ۳۰ گل رسیده و قرارداد مهاجم آرژانتینی نیز تا سال ۲۰۲۱ تمدید شده است.
سلیمانی: جایگاه دومی پاراآسیایی ماموریت اصلی زنان والیبال نشسته است
سرمربی تیم ملی والیبال نشسته بانوان اعزامی به جاکارتا گفت: هرچند کسب سهمیه پارالمپیک ۲۰۲۰ توکیو سخت است، اما به دنبال تکرار جایگاه دومی در بازی‌های پاراآسیایی هستیم.
میرزازاده: با رباط پاره قهرمان جهان شدم- روس‌ها هر کاری کردند تا ایران قهرمان نشود
سنگین وزن تیم‌ ‌ملی کشتی فرنگی جوانان ایران با بیان اینکه با رباط صیلبی پاره موفق به کسب مدال طلای جهان شده، گفت: درد بسیار زیادی داشتم اما انگیزه بالا باعث شد به طلای جهان برسم.
زنی که قربانی فساد اخلاقی در شورای شهر بابل شد
در ویدیوی زیر ریحانه درفشی درباره ماجرای فساد اخلاقی در شورای شهر بابل توضیح می‌دهد.
ساعت طرح ترافیک و زوج و فرد در نیمه دوم سال
رییس پلیس راهنمایی و رانندگی تهران بزرگ توضیحاتی را درباره نحوه و ساعت اجرای طرح ترافیک و زوج و فرد در نیمه دوم سال ارائه کرد.
واکنش‌های توئیتری به شوخیِ وزیر بهداشت
وزیر بهداشت در شوخی عجیبی با پیرمردی که نیاز به فیزیوتراپی داشت و از هزینه سنگین آن گلایه‌مند بود گفت: خودت فیزیوتراپی کن. این شوخی به سرعت در فضای مجازی پیچید و واکنش‌هایی در پی داشت.
همه آنچه باید درباره خطرات ازدواج‌ اینترنتی بدانید
برخی از ازدواج‌ها که در این دوره و زمانه رواج پیدا کرده است، جزو دسته ازدواج‌های خطرناک هستند. ازدواج یکی از بزرگترین مراحل زندگی برای هر دختر و پسری است و یکی از نکات برای داشتن یک ازدواج خوب، انتخاب صحیح همسر است. برخی از ازدواج ها که در این دوره و زمانه رواج پیدا کرده است جزو دسته ازدواج های خطرناک هستند.

پر بازدید ترین اخبار امروز

حمله خانوادگی سلطان- عکس
تصاویری دیدنی از حمله سه شیر در تانزانیا به یک بوفالو را مشاهده می کنید.
هنوز به رونق این بازارچه هنری امیدوارند
تنها بازارچه دائمی صنایع دستی شهرستان گنبد کابوس با مبلغی بالغ بر ۲۰ میلیارد ریال افتتاح و بعد از یک سال و حدود چهار ماه همچنان بی‌رونق است اما معاون صنایع دستی استان گلستان می‌گوید تا سه هفته آینده رونق می‌گیرد.
حرکت تحسین برانگیز یک راننده تاکسی در ایران +عکس
در ایام "محرم"، یک راننده تاکسی از گرفتن کرایه از بعضی از مسافران خود امتناع کرد.
کلینتون حالا می تواند ترامپ را شکست دهد
نتایج نظرسنجی جدیدی فاش می‌کند، چنانچه انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۱۶ آمریکا برگزار می‌شد هیلاری کلینتون می‌توانست با اختلاف چشمگیری دونالد ترامپ را شکست دهد.
تهدید کننده ترامپ به ترور بازداشت شد
مقام های آمریکایی اعلام کردند، فردی که تهدید کرده بود یک گلوله در سر «دونالد ترامپ» رئیس جمهوری آمریکا خالی خواهد کرد، پس از چند ماه عملیات تعقیب و گریز پلیس، در اوهایو بازداشت شد.
تروریست ها قادر نیستند وحدت ملت ایران را خدشه دار کنند
ارابه مرگ قاچاقچیان همچنان در سیستان و بلوچستان جان می ستاند
دانمارک وهلند برای شناسایی سوابق گروهک الاحواز همکاری میکنند
می توانستیم مقابل تراکتورسازی پیروز شویم
توقف فعالیت نفتکش ها موجب شلوغی پمپ بنزین های کرمان شد
تیم کشتی سینا صنعت تیم شهر ما را شکست داد
تیم های پدیده و تراکتور سازی مساوی شدند
30 رقم جدید زراعی و باغی به کشاورزان معرفی شد
تیم فوتسال ایران سه بر یک بلاروس را شکست داد
سرباز وظیفه در جریان مهار آتش سوزی در ایلام جان باخت