مصرف بهینه، راهکار مقابله با کم آبی در مناطق زلزله زده

07:00 ۱۴ روز و ۱۴ ساعت پیش ایرنا 179 0
مصرف بهینه، راهکار مقابله با کم آبی در مناطق زلزله زده

قصرشیرین - ایرنا - راهکار اصولی برای رفع کمبود آب در مناطق زلزله زده شهرستان های قصرشیرین و سرپل ذهاب، رعایت الگوی مصرف، مدیریت بهینه آن و جلوگیری از بهره برداری غیرمتعارف این نعمت خدادادی از سوی آسیب دیدگان است.

ایرنا

به گزارش خبرنگار ایرنا، هم اکنون حجم بالای ساخت و سازها در روستاها و سطح شهر شهرستاهای زلزله زده قصرشیرین و سرپل ذهاب باعث شده که بسیاری از آسیب دیدگان از آب آشامیدنی برای ساخت و ساز استفاده کنند.
مصرف غیراصولی آب آشامیدنی از سوی برخی از زلزله زدگانی که هم اکنون در کمپ ها و کانکس ها به سر می برند و دارای واحد اندازه گیری نیستند نیز باعث افزایش نامتعارف از این سرمایه آیندگان شده است و از این روز مدیریت صحیح و رعایت الگوی مصرف نیاز به یک بازنگری از سوی همگان دارد.
این روزها خیلی از مناطق کشور به دلیل خشکسالی دسترسی به آب برایشان محدود شده و از این رو نیازمند یک مدیریت برای مصرف بهینه این سرمایه عظیم هستیم تا با مشکل و بحران جدی و تامین آب آشامیدنی مواجه نشویم.
علاوه بر استفاده نکردن از آب آشامیدنی در ساخت و سازها ، استفاده نکردن از آب برای شست و شوی حیاط منازل ، خودرو ، آبیاری فضای سبز و همچنین رفع مشکل و خرابی لوله کشی آب منازل و جلوگیری از هدر رفتن آب در مواقع استحمام و شست و شوی ظروف و البسه از مواردی است که باید مشترکان نسبت به آن ها توجه کافی داشته باشند.
با توجه به هزینه های بسیار بالای تولید و تصفیه آب آشامیدنی ، مسئولان باید همت کنند تا از هر راهی شده برای مصارف ساخت و ساز زلزله زدگان آب غیرآشامیدنی را تامین کرده و به روستاها انتقال دهند که مردم دیگر برای ساخت و ساز از آب شرب استفاده نکنند.
هوشنگ بازوند استاندار کرمانشاه بارها تاکید کرده که بنیاد مسکن انقلاب اسلامی و مردم به هیچ عنوان نباید از آب آشامیدنی برای ساخت و سازها استفاده کنند و در صورت رعایت نکردن این مساله با چالش جدی روبرو‌ می شویم.

** مردم از آب آشامیدنی برای ساخت و سازها استفاده نکنند
مدیر شرکت امور آب و فاضلاب شهری قصرشیرین گفت: به منظور جلوگیری از ایجاد مشکل برای تامین آب آشامیدنی در سطح شهر و روستاهای تابعه ، مردم باید مصرف خود را مدیریت کنند و از آب قابل شرب برای ساخت و سازها استفاده نکنند.
علی محمد آزادی به خبرنگار ایرنا گفت: در سال آبی گذشته بارندگی ها و ریزش نزولات آسمانی در قصرشیرین نسبت به دوره مدت مشابه کاهش چشمگیری داشته است.
وی اظهارداشت: با توجه به مصرف بسیار فراوان آب آشامیدنی برای ساخت و ساز در سطح شهر و همچنین مصرف بی رویه از سوی نیروهای مسلح در منطقه که منجر به قطعی آب سومار شده و مشکلاتی برای تامین آب آشامیدنی شهر و روستاها به وجود آمده که نیازمند رعایت الگوی مصرف آب هستیم.
آزادی گفت: هم اکنون در قصرشیرین پنج هزار و 600 مشترک آب و فاضلاب شهری هستند که آب مورد نیاز آنها توسط مخزن 15 هزار مترمکعبی بوستان فلاحت این شهرستان تامین می شود که بزرگترین مخزن در میان مخازن شهرستان های استان کرمانشاه است.

** تامین آب غیرآشامیدنی برای ساخت و ساز
فرماندار قصرشیرین نیز بر لزوم استفاده از آب غیرآشامیدنی در ساخت و سازهای واحدهای مسکونی از سوی زلزله زدگان در سطح شهر و روستا تاکید کرد.
مرادعلی تاتار در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: بنا به تاکید استاندار کرمانشاه ، ستادهای معین وظیفه تامین آب غیرقابل آشامیدن برای ساخت و ساز در روستاها و شهر را عهده دار هستند و این مهم از طریق تانکرهای آبرسانی در قصرشیرین نیز در حال انجام است.
وی بیان کرد: مردم همیشه همکاری لازم را با مسئولان داشته اند و برای مصرف بهینه و مدیریت آب نیز مشارکت خود مردم نیاز است تا تابستان را با کم آبی و یا افت فشار مواجه نشویم.

** استفاده از آب آشامیدنی در امر ساخت و ساز ، دلیل افت فشار است
فرماندار سرپل ذهاب نیز گفت: استفاده از آب آشامیدنی برای ساخت و ساز واحدهای مسکونی، باعث افت فشار و قطعی مقطعی آب در برخی روستاها و مناطق شهری سرپل ذهاب شده است.
محبت جمالی نیا در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: ستادهای معین بازسازی از طریق تانکرهای سیار وظیفه تامین آب غیرقابل آشامیدن برای ساخت و سازها در روستاها و شهر را عهده دار هستند و برای رفع مشکل فراروی ، افزایش تانکرها آبرسانی ضرورتی غیرقابل انکار است چرا که با توجه به حجم بالای ساخت و سازها و گستردگی کار ، امکانات فعلی به هیچ عنوان جوابگوی نیازها نیست.
وی اظهارداشت: زلزله 7 و سه دهم ریشتری آبان پارسال و همچنین فرسودگی و شکستگی شبکه های آبرسانی در شهر و روستاها نیز مزید بر علت شده و بهسازی و مرمت شبکه های انتقال آب نیازمند تخصیص اعتبار لازم است.
فرماندار سرپل ذهاب ادامه داد: هم اکنون آب آشامیدنی قصرشیرین ، سرپل ذهاب و خسروی از طریق مخزن آب سراب گرم تامین می شود که این مخزن با توجه به افزایش جمعیت و حجم بالای آبرسانی ، جوابگوی نیازهای فعلی نیست.
جمالی نیا گفت: رایگان بودن آب آشامیدنی در مناطق زلزله زده این شهرستان ، کافی نبودن آب غیرقابل آشامیدن برای ساخت و سازها و نبود واحد اندازه گیری در کمپ های زلزله زدگان باعث استفاده های غیرمتعارف از آب شده است و این نیازمند همکاری و اهتمام مردم برای مقابله با مشکل است.
وی اضافه کرد که ستادهای معین بازسازی باید آب مورد نیاز مردم را در دسترس آن ها قرار دهند تا مردم از آب آشامیدنی برای ساخت و سازها استفاده نکنند و در صورت تحقق این مهم می توانیم تابستان را بدون چالش، افت و یا قطعی آب سپری کنیم.

** شبکه آبرسانی 161 روستای سرپل ذهاب نیازمند مرمت است
مدیر شرکت آب و فاضلاب روستایی سرپل ذهاب هم گفت: شبکه های آبرسانی 161 روستای این شهرستان نیازمند اصلاح و مرمت است.
حشمت احمدی در گفت و گو با خبرنگار ایرنا ، اعتبار مورد نیاز برای اجرای این طرح را 570 میلیارد ریال ذکر کرد و گفت که در این زمینه مکاتبات لازم صورت گرفته است.
وی افزود: هم اکنون آب مورد نیاز ساخت و ساز واحدهای مسکونی روستایی را بنیاد مسکن به صورت روزانه و از طریق تانکرهای سیار تامین می کند.
احمدی شمار مشترکان زیرپوشش اداره آب و فاضلاب روستایی سرپل ذهاب را حدود 11 هزار مشترک اعلام کرد و افزود: تیم های آبفار با تمام توان و به صورت شبانه روزی پای کار هستند تا خدمات رسانی لازم و بدون وقفه را به اهالی منطقه انجام دهند.
سرپل ذهاب در غرب کرمانشاه با 90 هزار تن جمعیت و برخورداری از هشت دهستان و 226 روستا ، بیش از 11 هزار مشترک آب و فاضلاب روستایی دارد.
زمین لرزه 7.3 ریشتری 21 آبان در 11 کیلومتری بخش ازگله، 32 کیلومتری شهرستان سرپل ذهاب در غرب کرمانشاه 620 کشته و 12 هزار و 386 مصدوم داشت.
این زلزله به 10 شهرستان و یک هزار و 930 روستای استان کرمانشاه خسارت وارد کرد و براساس ارزیابی های صورت گرفته حدود 90 هزار واحد مسکونی شهری و روستایی نیز آسیب کلی و جزئی دیده است.
7079/3012/8066
گزارش از نازنین باباخانی


گروه های زیر مجموعه استان ها

استان ها
استان ها

آخرین اخبار

چرا مرد‌ان زودتر از زنان می‌میرند؟!
زنان به دلایل مختلف از جمله بیولوژیکی، اجتماعی و سبک زندگی معمولا بیشتر از مردان عمر می‌کنند. اما به نظر می‌رسد یک دلیل بدیهی‌تر هم وجود دارد که اغلب نادیده گرفته می‌شود.
اسلوموشن تماشایی از لحظه ترکیدن بادکنک پر از آب
تماشا کنید؛ ویدئوی جالب از لحظه ترکیدن بادکنک پر از آب در حالت ها و شرایط مختلف که به صورت اسلوموشن توسط گروه آمریکایی لجندری شاتس تصویربرداری شده است.
تصاویر ناب تاریخی؛ از سر بریده سرباز ژاپنی تا تشییع همسر لنین
تصاویر ناب تاریخی که احتمالا تا این لحظه ندیده بودید؛ از سر بریده سرباز ژاپنی تا تشییع همسر لنین!
شوخی‌های جالب؛ از اختلاس راننده تا سگ دستِ استاد!
هر نوشته ای نویسنده ای دارد. هر نویسنده ای حق دارد اسمش را پای مطلبش ببیند. نوشته هایی که در این صفحه می خوانید، Status های کپی پیست شده ای است که در شبکه های اجتماعی دست به دست چرخیده و صاحبش را گم کرده.
لحظه‌های خنده دار برخورد توپ به صورت
تا کنون برایتان پیش آمده است که توپی با شدت به صورتتان برخورد کند؟! حتی تصورش هم می تواند ترسناک باشد!
انقلابیون و آستین کوتاه از آغاز تا امروز
فضای مجازی با کسی شوخی ندارد؛‌ چه نماینده مجلس باشید، چه مجری تلویزیون و چه مسئول حراست شهرداری قزوین؛ کافی است گاف بدهید تا جایتان را در صدر حمله‌های کاربران باز کنید.
32 هزارمیلیارد ریال قرارداد تسهیلات اشتغال روستایی منعقد شد
بروجرد - ایرنا - معاون توسعه کارآفرینی و اشتغال وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: سه بانک و یک صندوق موسسات عامل برای تسهیلات اشتغال روستایی هستند که تاکنون 32 هزارمیلیارد ریال قرارداد تسهیلات اشتغال روستایی منعقد شده است.
570 تبعه بیگانه طی 24 ساعت گذشته در ماکو دستگیر شدند
ارومیه- ایرنا- فرمانده هنگ مرزی ماکو با اشاره به تشدید اقدامات کنترلی در نوار مرزی، گفت: طی چند عملیات در 24 ساعت گذشته 570 تبعه بیگانه در این شهرستان دستگیر شدند.
ماندگاری معلمان درآموزش و پرورش به ایجاد انگیزه نیاز دارد
اهواز - ایرنا - رئیس امور آموزش و پرورش عمومی و فنی و حرفه‌ای سازمان برنامه و بودجه گفت: باید برای نگهداشت نیروی انسانی در آموزش و پرورش انگیزه ایجاد کرد و نباید به راحتی معلم را از سیستم آموزش و پرورش از دست داد.
اوقات فراغت کودکان دغدغه همیشگی والدین
بروجرد - ایرنا - اوقات فراغت زمانی برای پرداختن کودکان و نوجوانان به فعالیت های مورد علاقه ومفرح است درعین حال تنظیم وقت و فراهم کردن استفاده بهینه از این روزها به دغدغه ای برای والدین تبدیل شده است.

پر بازدید ترین اخبار امروز

سیف لیست دریافت کنندگان ارز دولتی را به دادستانی فرستاد-پیشخوان
روزنامه های اقتصادی امروز شنبه 30 تیر 97 را در اینجا مشاهده کنید.
پخش برنامه «حالا خورشید» با حضور احسان علیخانی، عقب افتاد
برنامه عصرگاهی «حالا خورشید» با حضور احسان علیخانی در خصوص شفاف سازی اتهامات مالی، امروز ساعت 17:40 پخش می شود.
دخترانِ بدون حجاب در المپیاد جهانی در ایران
در تصاویری که در فضای مجازی پخش شده نشان می دهد که برخی شرکت کنندگان خارجی در المپیاد جهانی زیست شناسی در ایران، بدون حجاب در جلسه آزمون شرکت کردند.
تلاش محسن رضایی در دفاع از حقوق اقلیت ها به بار نشست
در این جلسه قانون شوراهای 1375 مورد اشاره قرار گرفت و با شمول این قانون و تبصره آن، اقلیت‌ها می‌توانند در انتخابات شوراها شرکت کنند.
32 هزارمیلیارد ریال قرارداد تسهیلات اشتغال روستایی منعقد شد
570 تبعه بیگانه طی 24 ساعت گذشته در ماکو دستگیر شدند
ماندگاری معلمان درآموزش و پرورش به ایجاد انگیزه نیاز دارد
اوقات فراغت کودکان دغدغه همیشگی والدین
61 هزار واحد مسکونی برای مددجویان بهزیستی احداث شد
معاون رئیس جمهوری از نمایشگاه اقوام ایرانی در کرج بازدید کرد
دولت نسبت به احیای دریاچه ارومیه حساس است
بودجه عمرانی دانشگاه شهید چمران افزایش می یابد
راه حذف موسیقی زیرزمینی بازکردن در سالنهای کنسرت است
دانشگاه های بوشهر و اسپانیا تفاهم نامه همکاری امضا کردند