مصرف بهینه، راهکار مقابله با کم آبی در مناطق زلزله زده

07:00 ۱۳۳ روز و ۲۲ ساعت پیش ایرنا 460 0
مصرف بهینه، راهکار مقابله با کم آبی در مناطق زلزله زده

قصرشیرین - ایرنا - راهکار اصولی برای رفع کمبود آب در مناطق زلزله زده شهرستان های قصرشیرین و سرپل ذهاب، رعایت الگوی مصرف، مدیریت بهینه آن و جلوگیری از بهره برداری غیرمتعارف این نعمت خدادادی از سوی آسیب دیدگان است.

ایرنا

به گزارش خبرنگار ایرنا، هم اکنون حجم بالای ساخت و سازها در روستاها و سطح شهر شهرستاهای زلزله زده قصرشیرین و سرپل ذهاب باعث شده که بسیاری از آسیب دیدگان از آب آشامیدنی برای ساخت و ساز استفاده کنند.
مصرف غیراصولی آب آشامیدنی از سوی برخی از زلزله زدگانی که هم اکنون در کمپ ها و کانکس ها به سر می برند و دارای واحد اندازه گیری نیستند نیز باعث افزایش نامتعارف از این سرمایه آیندگان شده است و از این روز مدیریت صحیح و رعایت الگوی مصرف نیاز به یک بازنگری از سوی همگان دارد.
این روزها خیلی از مناطق کشور به دلیل خشکسالی دسترسی به آب برایشان محدود شده و از این رو نیازمند یک مدیریت برای مصرف بهینه این سرمایه عظیم هستیم تا با مشکل و بحران جدی و تامین آب آشامیدنی مواجه نشویم.
علاوه بر استفاده نکردن از آب آشامیدنی در ساخت و سازها ، استفاده نکردن از آب برای شست و شوی حیاط منازل ، خودرو ، آبیاری فضای سبز و همچنین رفع مشکل و خرابی لوله کشی آب منازل و جلوگیری از هدر رفتن آب در مواقع استحمام و شست و شوی ظروف و البسه از مواردی است که باید مشترکان نسبت به آن ها توجه کافی داشته باشند.
با توجه به هزینه های بسیار بالای تولید و تصفیه آب آشامیدنی ، مسئولان باید همت کنند تا از هر راهی شده برای مصارف ساخت و ساز زلزله زدگان آب غیرآشامیدنی را تامین کرده و به روستاها انتقال دهند که مردم دیگر برای ساخت و ساز از آب شرب استفاده نکنند.
هوشنگ بازوند استاندار کرمانشاه بارها تاکید کرده که بنیاد مسکن انقلاب اسلامی و مردم به هیچ عنوان نباید از آب آشامیدنی برای ساخت و سازها استفاده کنند و در صورت رعایت نکردن این مساله با چالش جدی روبرو‌ می شویم.

** مردم از آب آشامیدنی برای ساخت و سازها استفاده نکنند
مدیر شرکت امور آب و فاضلاب شهری قصرشیرین گفت: به منظور جلوگیری از ایجاد مشکل برای تامین آب آشامیدنی در سطح شهر و روستاهای تابعه ، مردم باید مصرف خود را مدیریت کنند و از آب قابل شرب برای ساخت و سازها استفاده نکنند.
علی محمد آزادی به خبرنگار ایرنا گفت: در سال آبی گذشته بارندگی ها و ریزش نزولات آسمانی در قصرشیرین نسبت به دوره مدت مشابه کاهش چشمگیری داشته است.
وی اظهارداشت: با توجه به مصرف بسیار فراوان آب آشامیدنی برای ساخت و ساز در سطح شهر و همچنین مصرف بی رویه از سوی نیروهای مسلح در منطقه که منجر به قطعی آب سومار شده و مشکلاتی برای تامین آب آشامیدنی شهر و روستاها به وجود آمده که نیازمند رعایت الگوی مصرف آب هستیم.
آزادی گفت: هم اکنون در قصرشیرین پنج هزار و 600 مشترک آب و فاضلاب شهری هستند که آب مورد نیاز آنها توسط مخزن 15 هزار مترمکعبی بوستان فلاحت این شهرستان تامین می شود که بزرگترین مخزن در میان مخازن شهرستان های استان کرمانشاه است.

** تامین آب غیرآشامیدنی برای ساخت و ساز
فرماندار قصرشیرین نیز بر لزوم استفاده از آب غیرآشامیدنی در ساخت و سازهای واحدهای مسکونی از سوی زلزله زدگان در سطح شهر و روستا تاکید کرد.
مرادعلی تاتار در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: بنا به تاکید استاندار کرمانشاه ، ستادهای معین وظیفه تامین آب غیرقابل آشامیدن برای ساخت و ساز در روستاها و شهر را عهده دار هستند و این مهم از طریق تانکرهای آبرسانی در قصرشیرین نیز در حال انجام است.
وی بیان کرد: مردم همیشه همکاری لازم را با مسئولان داشته اند و برای مصرف بهینه و مدیریت آب نیز مشارکت خود مردم نیاز است تا تابستان را با کم آبی و یا افت فشار مواجه نشویم.

** استفاده از آب آشامیدنی در امر ساخت و ساز ، دلیل افت فشار است
فرماندار سرپل ذهاب نیز گفت: استفاده از آب آشامیدنی برای ساخت و ساز واحدهای مسکونی، باعث افت فشار و قطعی مقطعی آب در برخی روستاها و مناطق شهری سرپل ذهاب شده است.
محبت جمالی نیا در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: ستادهای معین بازسازی از طریق تانکرهای سیار وظیفه تامین آب غیرقابل آشامیدن برای ساخت و سازها در روستاها و شهر را عهده دار هستند و برای رفع مشکل فراروی ، افزایش تانکرها آبرسانی ضرورتی غیرقابل انکار است چرا که با توجه به حجم بالای ساخت و سازها و گستردگی کار ، امکانات فعلی به هیچ عنوان جوابگوی نیازها نیست.
وی اظهارداشت: زلزله 7 و سه دهم ریشتری آبان پارسال و همچنین فرسودگی و شکستگی شبکه های آبرسانی در شهر و روستاها نیز مزید بر علت شده و بهسازی و مرمت شبکه های انتقال آب نیازمند تخصیص اعتبار لازم است.
فرماندار سرپل ذهاب ادامه داد: هم اکنون آب آشامیدنی قصرشیرین ، سرپل ذهاب و خسروی از طریق مخزن آب سراب گرم تامین می شود که این مخزن با توجه به افزایش جمعیت و حجم بالای آبرسانی ، جوابگوی نیازهای فعلی نیست.
جمالی نیا گفت: رایگان بودن آب آشامیدنی در مناطق زلزله زده این شهرستان ، کافی نبودن آب غیرقابل آشامیدن برای ساخت و سازها و نبود واحد اندازه گیری در کمپ های زلزله زدگان باعث استفاده های غیرمتعارف از آب شده است و این نیازمند همکاری و اهتمام مردم برای مقابله با مشکل است.
وی اضافه کرد که ستادهای معین بازسازی باید آب مورد نیاز مردم را در دسترس آن ها قرار دهند تا مردم از آب آشامیدنی برای ساخت و سازها استفاده نکنند و در صورت تحقق این مهم می توانیم تابستان را بدون چالش، افت و یا قطعی آب سپری کنیم.

** شبکه آبرسانی 161 روستای سرپل ذهاب نیازمند مرمت است
مدیر شرکت آب و فاضلاب روستایی سرپل ذهاب هم گفت: شبکه های آبرسانی 161 روستای این شهرستان نیازمند اصلاح و مرمت است.
حشمت احمدی در گفت و گو با خبرنگار ایرنا ، اعتبار مورد نیاز برای اجرای این طرح را 570 میلیارد ریال ذکر کرد و گفت که در این زمینه مکاتبات لازم صورت گرفته است.
وی افزود: هم اکنون آب مورد نیاز ساخت و ساز واحدهای مسکونی روستایی را بنیاد مسکن به صورت روزانه و از طریق تانکرهای سیار تامین می کند.
احمدی شمار مشترکان زیرپوشش اداره آب و فاضلاب روستایی سرپل ذهاب را حدود 11 هزار مشترک اعلام کرد و افزود: تیم های آبفار با تمام توان و به صورت شبانه روزی پای کار هستند تا خدمات رسانی لازم و بدون وقفه را به اهالی منطقه انجام دهند.
سرپل ذهاب در غرب کرمانشاه با 90 هزار تن جمعیت و برخورداری از هشت دهستان و 226 روستا ، بیش از 11 هزار مشترک آب و فاضلاب روستایی دارد.
زمین لرزه 7.3 ریشتری 21 آبان در 11 کیلومتری بخش ازگله، 32 کیلومتری شهرستان سرپل ذهاب در غرب کرمانشاه 620 کشته و 12 هزار و 386 مصدوم داشت.
این زلزله به 10 شهرستان و یک هزار و 930 روستای استان کرمانشاه خسارت وارد کرد و براساس ارزیابی های صورت گرفته حدود 90 هزار واحد مسکونی شهری و روستایی نیز آسیب کلی و جزئی دیده است.
7079/3012/8066
گزارش از نازنین باباخانی


گروه های زیر مجموعه استان ها

استان ها
استان ها

آخرین اخبار

حمله شبانه پرسپولیسی‌ها به صفحه وزیر ورزش
هواداران پرسپولیس و موافقان حفظ مدیرعامل این باشگاه با ایجاد کمپینی جدید به صفحه وزیر ورزش و جوانان حمله کردند.
لو رفتن پسورد کاربران اینستاگرام با نشت امنیتی
اینستاگرام نشت امنیتی بسیار جدی را تجربه کرده که می‌تواند رمز عبور کاربر را در معرض دید عموم قرار دهد.
لو رفتن مشخصات سخت‌افزاری گوشی ال‌جی کیو ۹
مشخصات سخت‌افزاری در کنار عکسی از گوشی هوشمند 6.1 اینچی ال‌جی Q9 در فضای مجازی منتشر شد. از سوی دیگر گفته می‌شود گوشی جی 7 وان اولین گوشی کمپانی کره‌ای است که به اندروید 9 پای مجهز می‌شود.
کشف جسد پدر و پسر ۷ ساله در شهرستان انزلی
ساعتی پیش جسد یک پدر و پسر ۷ ساله در شهرستان انزلی شد.
مجری: سکه‌های سلطان سکه بعد از اعدام چی شد؟
مجری تلویزیون در برنامه شبکه یک، به اعدام وحید مظلومین، سلطان سکه واکنش نشان داد و به عدم انتشار عکسی از اعدام او انتقاد کرد.
سفر لاکچری به خارج چقدر خرج برمی‌دارد
تبلیغ تورهای نوروز ۹۸ درحالی آغاز شده که با کاهش ارزش پول ملی در برابر ارزهای خارجی، قیمت سفرهای خارجی نجومی شده است؛ به طوری که یک سفر ۱۷ روزه به کانادا حدود ۱۰۰ میلیون تومان آب می‌خورد.
زمزمه قاچاق گندم به خارج کشور
رئیس بنیاد توانمندسازی گندمکاران ایران با بیان اینکه زمزمه‌های قاچاق گندم در سال جاری وجود دارد، گفت: این امکان وجود دارد که گندم‌های تولیدی کشور به مرز عراق برود و در آنجا به دلار تبدیل شود.
واریز بسته حمایتی کارکنان و بازنشستگان دولت
اجرای بسته حمایتی دولت در دو مرحله‌ی(مشمولان کمیته امداد و بهزیستی و مددجویان) و سیاست جبرانی کارکنان دولت(واریز۲۰۰هزارتومان به حساب حقوق) از روز دوشنبه ۲۱ آبان ماه به صورت مرحله ای آغاز شده است.
پیام ورود طیب‌نیا به شورای پول و اعتبار چیست؟
عضویت علی‌طیب‌نیا به عنوان یک اقتصاددان نزدیک به جریان نهادگرایی در شورای پول و اعتبار علاوه بر اینکه می‌تواند حامل پیام گردش به چپ در سیاست‌های اقتصادی دولت تدبیر و امید باشد، به لحاظ عملیاتی هم می‌تواند باعث ایجاد تغییراتی در سیاست‌های پولی و ارزی دولت شود.
حدیث آموزنده امام جواد(ع) درباره زمان غیبت
حدیث امام جواد(ع) درباره امام زمان(عج) را در اینجا بخوانید.

پر بازدید ترین اخبار امروز

تیپ بیش از حد شاد «شراره رخام» -عکس
شراره رخام با انتشار این عکس، صفحه شخصی خود را به روز کرد.
ایتالیاگردی زوج مشهور بازیگر با تیپی خاص-عکس
نرگس محمدی، بازیگر سریال پرطرفدار «ستایش» پُست زیر را منتشر کرد.
درخشش ستارگان موسیقی ایران در شب جشن استقلال لهستان
تهران- ایرنا- ارکستر نیلپر رویدادی که شاید بتوان آن را حلقه مفقوده کیفیت در ارکسترهای ایرانی دانست شنبه شب در تالار وحدت جشن صدمین سالگرد استقلال لهستان را گرامیداشت .
حمله شبانه پرسپولیسی‌ها به صفحه وزیر ورزش
هواداران پرسپولیس و موافقان حفظ مدیرعامل این باشگاه با ایجاد کمپینی جدید به صفحه وزیر ورزش و جوانان حمله کردند.
لو رفتن پسورد کاربران اینستاگرام با نشت امنیتی
اینستاگرام نشت امنیتی بسیار جدی را تجربه کرده که می‌تواند رمز عبور کاربر را در معرض دید عموم قرار دهد.
گیلان شمس لنگرودی اش را گرامی داشت
کرمانشاه رتبه 6 کشوری در رشد اشتغال را کسب کرد
تیم ملی ووشو همچنان با مربیان چینی ادامه خواهد داد
زلزله تازه آباد را لرزاند
مامور انتظامی در درگیری مسلحانه رودبار جنوب شهید شد
323 کیلوگرم تریاک در شوش کشف شد
عزیزالله شهبازی سرپرست استانداری البرز شد
نبض تولید در هپکو دوباره به جریان افتاد
نحوه برخورد با سه جوان نوازنده نادرست بود
حمایت از واحدهای صادرات محور عمده فعالیت شهرک های صنعتی