واشنگتن پست: آمریکا برای تقسیم سوریه وارد عمل شود

09:47 ۱۳۳ روز و ۱۹ ساعت پیش ایرنا 312 0
واشنگتن پست: آمریکا برای تقسیم سوریه وارد عمل شود

تهران- ایرنا- روزنامه واشنگتن پست در مطلبی به قلم یک روزنامه نگار سعودی خواستار تقسیم سوریه در مقطع کنونی و ایجاد خودمختاری در مناطق خارج از کنترل دولت این کشور بر اساس وعده های امریکا شد.

ایرنا

به گزارش ایرنا ، این روزنامه در مطلبی در صفحه دیدگاه ها به قلم 'جمال خاشقچی' روزنامه نگار سعودی افزود: اکنون و با توجه به عملیات نظامی ارتش سوریه در جنوب این کشور زمان مناسبی است تا آمریکا برای تقسیم سوریه و ایجاد خودمختاری در مناطق خارج از کنترل دولت این کشور اقدام کند.
نیروهای نظامی سوریه پس از آزادسازی بخش های زیادی از مناطق اطراف دمشق از اشغال تروریست ها اکنون با ورود به جنوب سوریه مناطق مختلفی از آن را از اشغال تروریست ها خارج کرده و در حال حاضر در مناطقی در نزدیک جولان اشغالی با تروریست های مورد حمایت رژیم صهیونیستی در نبرد هستند.
در صورت آزادی این مناطق نیز فقط مناطق شمالی سوریه در اختیار تروریست ها باقی می ماند که به نظر می رسد پس از پایان اقدام ارتش در جنوب بی درنگ نیروهای نظامی سوریه عازم شمال این کشور شوند تا به باقیمانده های تروریست ها در این مناطق نیز پایان دهند.
روزنامه واشنگن پست در ادامه مطلب خود با اشاره به برخی ادعاهای هشت سال گذشته مانند ارتکاب فجایع انسانی در سوریه در راستای فشار به حکومت این کشور و برای کاهش ضربات وارده به تروریست ها افزود: در شهر محاصره شده درعا که مهد 'انقلاب' سوریه است و هنوز به دست نیروهای نظامی سوریه نیفتاده است یک میلیون سوری احساس نگرانی دارند و برخی در حال فرار به سمت اردن هستند که پناهنده بیشتری قبول نمی کند.
این روزنامه امریکایی چاپ واشنگتن با اشاره به این که اکنون زمان برقراری مجدد اقتدار سنتی آمریکا در منطقه است، و این که این کار از عهده روسیه و'اسرائیل' بر نمی آید و تا زمانی که ایران برگه های راهبردی در سوریه دارد، دورنمای موفقیت (مسکو وتل آویو) صفر است، مدعی شد: آمریکا تنها میانجی صادق در تلاش بین المللی برای احیای صلح و عدالت برای همه سوری خواهد بود. برای ایجاد صلح دائمی و پایدار در سوریه ، بخش جنوبی آن کشور باید مورد محافظت قرار گیرد. پیروزی اسد در آن منطقه بیش از آن که راه حل باشد، یک مانع خواهد بود.
واشنگتن پست ادامه داد: آمریکا باید پیشنهاد تقسیم بندی مناطق را در سوریه مطرح کند. اسد می تواند آنچه را تحت کنترل دارد، حفظ کند و شورشیان می توانند دولت های محلی تشکیل داده و یک نهاد جدید ایجاد کنند. با حمایت و شناسایی بین المللی ، امکان برگزاری انتخابات برای شورای محلی و مهار افراد افراطی و توقف نبردهایی که موجب بی ثباتی منطقه و ایجاد بحران آوارگان در اروپا شده است، وجود دارد.
به نوشته این روزنامه: القاعده و داعش همواره تهدید خواهند بود اما در صورت وجود نیروهای بین المللی و منطقه ای، و برآورده شدن خواست سوری ها برای تشکیل حکومت میانه رو، جوامع محلی سوریه احتمالا آنها را (القاعده و داعش) رد خواهند کرد.
عربستان از عوامل اصلی ایجاد گروه تروریستی القاعده و داعش در منطقه در سال های اخیر است اما اکنون که نقشه های این کشور با وجود حمایت های بی دریغ از تروریست ها می رود با اقدام ارتش سوریه در جنوب این کشور نقش بر آب شود ،ریاض با کمک رسانه های غربی تلاش می کند در صورت امکان بخشی از مناطق اشغالی سوریه را با بهانه های مختلف حفظ کند.
این روزنامه در ادامه مطلب خود افزود: الگو برای سوریه آن چیزی است که ترک ها اکنون در عفرین انجام می دهند و پلیس محلی را آموزش می دهند و شورای محلی را سازماندهی می کنند. در منطقه غرب فرات که نیروهای کرد سوریه برتری دارند ، آمریکایی ها و ترک ها به درکی رسیده اند که امکان همزیستی نیروها را در شهر منبج داده است. این می تواند پایه ای برای همکاری بیشتر بسیاری از طرف ها در شمال سوریه و مناطق شرق فرات باشد. ترک ها آماده آموزش نیروهای بیشتر پلیس محلی سوریه و حتی آغاز بازسازی هستند در صورتی که نگرانی های آنها در خصوص حضور مستقل کردی لحاظ شود.
ترکیه نیز در کنار عربستان، اردن و قطر یکی از طرف های حامی تمام قد (نظامی، لجستیک، درمانی، مالی) از تروریست ها در سوریه در هشت سال گذشته است و اکنون این کشور نیز مانند عربستان تمام برنامه های خود را برای ایجاد امپراتوری جدید عثمانی نقش بر آب می بیند.
واشنگتن پست در ادامه مطلب خود به قلم نویسنده سعودی نوشت: محافظت از برخی مناطق (مناطق موجود در اختیار تروریست ها) الزامی است و بهترین تضمین آن نیز تدابیری برای این است که مناطق اداره امور خود را در دست داشته باشند. افراد محلی و آوارگان بازگشته می توانند از رویه های حقوقی سوریه که خاندان اسد زمان به قدرت رسیدن منحل کرده بود برای شروع یک زیرساخت مدنی جدید استفاده کنند. اگر این مناطق چند سالی بتوانند در آرامش زندگی کنند، شکوفا خواهند شد. آوارگانی که در مناطق دیگر زندگی درست نکرده اند، باز می گردند و سایرین نیز از زیر یوغ اسد مهاجرت خواهند کرد.
روزنامه مذکور با اشاره به این که اکنون حدود 6 میلیون سوری بین اردن ، لبنان و ترکیه پراکنده هستند که ممکن است دوست داشته باشند به خانه بازگردند، افزود : مناطق آزاد شده (تحت اشغال تروریست ها) تحت اداره شوراهای منتخب مدلی برای سوریه آینده خواهند بود به خصوص اگر این مناطق به موفقیت نسبی اقتصادی برسند. روزی خواهد رسید که جهان آمادگی بیشتری برای پایان دادن به تقسیم سوریه خواهد داشت. می تواند روزی را تصور کرد که نمایندگان قدرت گرفته و با تجربه مناطق آزاد شده سوریه با نمایندگان دولت پشت میز مذاکره بنشینند و برای اتحاد دوباره و ایجاد یک سوریه دموکراتیک تر مذاکره کنند.
اروپام**1078*1436*1049


گروه های زیر مجموعه بین‌الملل

بین‌الملل
بین‌الملل

آخرین اخبار

لو رفتن پسورد کاربران اینستاگرام با نشت امنیتی
اینستاگرام نشت امنیتی بسیار جدی را تجربه کرده که می‌تواند رمز عبور کاربر را در معرض دید عموم قرار دهد.
لو رفتن مشخصات سخت‌افزاری گوشی ال‌جی کیو ۹
مشخصات سخت‌افزاری در کنار عکسی از گوشی هوشمند 6.1 اینچی ال‌جی Q9 در فضای مجازی منتشر شد. از سوی دیگر گفته می‌شود گوشی جی 7 وان اولین گوشی کمپانی کره‌ای است که به اندروید 9 پای مجهز می‌شود.
کشف جسد پدر و پسر ۷ ساله در شهرستان انزلی
ساعتی پیش جسد یک پدر و پسر ۷ ساله در شهرستان انزلی شد.
مجری: سکه‌های سلطان سکه بعد از اعدام چی شد؟
مجری تلویزیون در برنامه شبکه یک، به اعدام وحید مظلومین، سلطان سکه واکنش نشان داد و به عدم انتشار عکسی از اعدام او انتقاد کرد.
سفر لاکچری به خارج چقدر خرج برمی‌دارد
تبلیغ تورهای نوروز ۹۸ درحالی آغاز شده که با کاهش ارزش پول ملی در برابر ارزهای خارجی، قیمت سفرهای خارجی نجومی شده است؛ به طوری که یک سفر ۱۷ روزه به کانادا حدود ۱۰۰ میلیون تومان آب می‌خورد.
زمزمه قاچاق گندم به خارج کشور
رئیس بنیاد توانمندسازی گندمکاران ایران با بیان اینکه زمزمه‌های قاچاق گندم در سال جاری وجود دارد، گفت: این امکان وجود دارد که گندم‌های تولیدی کشور به مرز عراق برود و در آنجا به دلار تبدیل شود.
واریز بسته حمایتی کارکنان و بازنشستگان دولت
اجرای بسته حمایتی دولت در دو مرحله‌ی(مشمولان کمیته امداد و بهزیستی و مددجویان) و سیاست جبرانی کارکنان دولت(واریز۲۰۰هزارتومان به حساب حقوق) از روز دوشنبه ۲۱ آبان ماه به صورت مرحله ای آغاز شده است.
پیام ورود طیب‌نیا به شورای پول و اعتبار چیست؟
عضویت علی‌طیب‌نیا به عنوان یک اقتصاددان نزدیک به جریان نهادگرایی در شورای پول و اعتبار علاوه بر اینکه می‌تواند حامل پیام گردش به چپ در سیاست‌های اقتصادی دولت تدبیر و امید باشد، به لحاظ عملیاتی هم می‌تواند باعث ایجاد تغییراتی در سیاست‌های پولی و ارزی دولت شود.
حدیث آموزنده امام جواد(ع) درباره زمان غیبت
حدیث امام جواد(ع) درباره امام زمان(عج) را در اینجا بخوانید.
چند توصیه امام عسکری(ع) به شیعیان درباره نحوه رفتار با دیگران
امام حسن عسکری علیه السلام می‌فرمایند: با همه مردم، چه مؤمن و چه مخالف، به زبان خوش سخن بگویید. مؤمن، به هم مذهبان، روی خوش نشان می دهد و با مخالفان، با مدارا سخن می گوید تا به ایمان، جذب بشوند و حتّی اگر نشدند، با این رفتار، از بدی های آنان در حقّ خود و برادران مؤمنش، پیشگیری کرده است.

پر بازدید ترین اخبار امروز

تیپ بیش از حد شاد «شراره رخام» -عکس
شراره رخام با انتشار این عکس، صفحه شخصی خود را به روز کرد.
ایتالیاگردی زوج مشهور بازیگر با تیپی خاص-عکس
نرگس محمدی، بازیگر سریال پرطرفدار «ستایش» پُست زیر را منتشر کرد.
درخشش ستارگان موسیقی ایران در شب جشن استقلال لهستان
تهران- ایرنا- ارکستر نیلپر رویدادی که شاید بتوان آن را حلقه مفقوده کیفیت در ارکسترهای ایرانی دانست شنبه شب در تالار وحدت جشن صدمین سالگرد استقلال لهستان را گرامیداشت .
لو رفتن پسورد کاربران اینستاگرام با نشت امنیتی
اینستاگرام نشت امنیتی بسیار جدی را تجربه کرده که می‌تواند رمز عبور کاربر را در معرض دید عموم قرار دهد.
لو رفتن مشخصات سخت‌افزاری گوشی ال‌جی کیو ۹
مشخصات سخت‌افزاری در کنار عکسی از گوشی هوشمند 6.1 اینچی ال‌جی Q9 در فضای مجازی منتشر شد. از سوی دیگر گفته می‌شود گوشی جی 7 وان اولین گوشی کمپانی کره‌ای است که به اندروید 9 پای مجهز می‌شود.
فرمانده نظامی داعش در استان ریف دمشق کشته شد
استفاده از سلاح شیمیایی پرده جدید نمایش تروریست ها در سوریه
عبدالمهدی برای معافیت از تحریم ها با ترامپ مذاکره می کند
نتانیاهو در صدد جلوگیری از برگزاری انتخابات زودهنگام
جمهوری آذربایجان بیش از 4 میلیارد منات سرمایه خارجی جذب کرد
صهیونیست ها راهیپمایی خبرنگاران در قدس را هم تحمل نکردند
موشک های یمنی مواضع نظامیان عربستان را منهدم کرد
قتل خاشقچی، گام نخست فتنه آل سعود علیه ترکیه بود
سناتور آمریکایی: بن سلمان دستور قتل خاشقجی را صادر کرده است
رهبر حماس کابینه نتانیاهو را سرنگون کرد