آمریکا عامل ادامه حیات داعش در سوریه

08:56 ۹ روز و ۲ ساعت پیش ایرنا 94 0
آمریکا عامل ادامه حیات داعش در سوریه

تهران - ایرنا - اگر تحولات میدانی صحنه های نبرد در سوریه را با دقت دنبال کنیم، متوجه خواهیم شد که گروه تروریستی داعش در سوریه ادامه حیات خود را مدیون آمریکا است.

ایرنا

به گزارش ایرنا، تجربه ها در جنگ گسترده علیه داعش ثابت کرده که این گروه تروریستی با توجه به دستور کار خاص خود حرکت می کند و یا با توجه به شرایط و دستاوردهای میدانی و راهبردی ویژه به طور مشخص مانور می دهد.
نیروهای نظامی که خود را موظف به نبرد با داعش می دانند، چه به شکل انفرادی و یا در چارچوب ائتلاف های بزرگ بین المللی و منطقه ای تا کنون نتوانسته اند، یک خط مشی کارساز و تاثیرگذار برای از بین بردن داعش بیابند.
در واقع با توجه به دستاوردها و تحولات زیر می توان از مانورها و عملیات داعش در سرزمین سوریه به ویژه در برهه اخیر با عنوان ' به حرکت واداشتن این گروه تروریستی از سوی آمریکا' یاد کرد.
اگر کسی تحولات میدانی درگیری داعش با طرف های در حال نبرد با این گروه تروریستی و یا مدعی نبرد با آن را دنبال کند، می تواند به موارد زیر پی ببرد:

1-داعش در منطقه وادی الیرموک در جنوب غرب سوریه در مقابل سایر گروه های تروریستی قرار گرفته است . این حضور در واقع یک نوع مقابله و درگیری همسان و همگون و هم تراز با این گروه ها به شمار می رود. به نظر می رسد داعش با انجام عملیات های ترور و ربایش عناصر مخالف خود در میان جبهه النصره و احرار الشام حرکت خود را در برخی از مناطق ادلب آغاز کرده است.

2 - مقابله داعش با ارتش سوریه و نیروهای هم پیمانش در سه منطقه در جریان است:

منطقه اول : این بخش در البادیه میان خط تدمر تا شمال دیرالزور و خط البوکمال تا شرق المیادین و دو ایستگاه تی 2 و تی 3 پالایشگاه نفت در جنوب واقع شده است که تقریبا منطقه وسیعی است اما هیچ تاثیری بر ارتش سوریه و هم پیمانانش ندارد زیرا در آن اثری از عناصر تندرو داعش که از عراق و یا الرقه و یا خط المیادین البوکمال عقب نشینی کرده اند، یافت نمی شود زیرا آنها در نبرد بزرگ قبلی از خط شرق فرات دور نگه داشته شدند و از بین بردن داعش در این بخش تقریبا امری قطعی به نظر می رسد. به نظر می رسد ارتش سوریه ترجیح داد تا با این بخش درگیر نشود و با بخش دوم محل حضور داعش به طور مشخص در ایستگاه دوم و سوم درگیر شود.

منطقه دوم : این منطقه اخیرا پس از آماده شدن ارتش سوریه برای نبرد احتمالی آزادسازی جنوب سوریه در حومه شمال شرق السویداء پدیدار گشت. به نظر می رسد هدف از شکل گیری این منطقه از بین بردن تمرکز ارتش سوریه قبل از نبرد درعا بود که کارساز واقع نشد و ارتش سوریه طی هفته گذشته با انجام عملیاتی تا کنون 60 درصد از این استان را از لوث گروه های تروریستی پاکسازی کرده است.

منطقه سوم : از شرق رود فرات بین البوکمال تا الشعفه و هجین امتداد یافته است . این منطقه علیرغم داشتن مساحت اندک در رویارویی ارتش با داعش فعال تر و تاثیرگذارتر است زیرا در آن عناصر بسیار تندرو گردهم جمع شده اند. آنها در گذشته در عراق و سوریه و به طور مشخص الرقه ، البوکمال ، المیادین و دیرالزور شدیدترین نبردها را با ارتش های این دو کشور انجام داده اند.
درگیری با داعش در سومین منطقه از نظر شدت درگیری اخیرا بعد قابل توجهی به خود گرفته است به ویژه با توجه به اینکه نقاط اتکال داعش در شرق مورد هدف بمب افکن های ائتلاف بین الملل به رهبری آمریکا قرار نمی گیرد. داعش در این منطقه با تکیه بر کمک های اطلاعاتی آمریکا در مراکز نظامی ارتش در خط امتداد یافته میان دیرالزور و البوکمال عملیات انتحاری فشرده ای انجام می دهد.

3 – داعش همچنین در دو منطقه تحت سلطه ائتلاف بین الملل به رهبری آمریکا استقرار دارد که عبارتند از:

اولین منطقه در شرق هم مرز عراق و در شمال البوکمال تا مسافت 40 کیلومتر تا گذرگاه مرزی تل صفوک واقع در جنوب غرب سنجار و در غرب میان الصور در شرق دیرالزور تا ده کیلومتری جنوب شهر الشدادی واقع شده است.
دومین منطقه محل استقرار داعش جهت مقابله با ائتلاف همان منطقه مشترک محل حضور داعش با ارتش سوریه است که از شرق رود فرات بین البوکمال و الشعفه و هجین امتداد یافته است . همه تحولات
میدانی ثابت می کند که داعش در این منطقه با تمرکز یافتن به سمت غرب یعنی در مقابل ارتش سوریه و هم پیمانانش در حال نبرد به سر می برد.
داعش در مناطق یاد شده به نظر می رسد مورد حمایت غیرمستقیم ائتلاف بین الملل به رهبری آمریکا قرار دارد زیرا جنگنده های ائتلاف در این مناطق تحرکات و مراکز تجمع این گروه تروریستی را مورد هدف قرار نمی دهند که اساسا منطقه عملیات هوایی و زمینی ویژه ائتلاف به شمار می رود.
از سوی دیگر پایگاه التنف در درون سرزمین سوریه واقع در مرز این کشور با عراق و اردن که به اشغال یگان های آمریکایی درآمده مرکز تجمع و آماده سازی و انتقال گروه های تروریستی است که به ناگهان در صحنه سوریه ظاهر می شوند، هم چنانکه اخیرا در حومه شمال شرق السویداء و قبل از آن در منطقه البادیه در القریتین و جاده السخنه و شهر حمیمه و دو ایستگاه پالایشگاه نفت تی 2 و تی 3 ظاهر شدند زیرا در این منطقه با توجه به امکانات شناخته شده نیروی هوایی آمریکا، امکان و توان انتقال هوایی گروه های تروریستی به طور مخفیانه وجود دارد و آمریکایی ها توان تاثیرگذاری گسترده و نامحدودی در این زمینه دارند.
علاوه بر همه اینها پایگاه التنف در آماده سازی عملیات تروریستی داعش در نقاط مختلف نقش اساسی برعهده دارد. آمریکایی ها برای به حرکت واداشتن و هدایت داعشی ها در شرق سوریه اساسا بر بالگردهای پیشرفته خود استناد می کنند. موقعیت جغرافیایی پایگاه التنف به عنوان حد فاصل میان دو کرانه رود فرات در جنوب دیرالزور و شمال شرق السویداء و مرکز البادیه در امتداد جاده السخنه – دیرالزور نقش سرنوشت سازی در عملیات هلی برد انتقال عناصر و تجهیزات نظامی داعش به مناطق یاد شده برعهده دارد. بالگردهای آمریکایی همچنین سرکرده ها و عناصر داعشی وابسته به سازمان اطلاعات آمریکا را از مناطق درگیری و یا مناطقی که ارتش سوریه به منظور آزادسازی آنها را به محاصره کامل خود درآورده اند، تخلیه می کنند.
داعش از پایگاه آمریکایی التنف به عنوان مرکز اصلی خود جهت انجام عملیات در حومه شرقی رود فرات استفاده می کند و از حملات جنگنده های ائتلاف در امان بسر می برد و از مراکز ردیابی هوایی فعال اطلاعات دقیقی دریافت می کند و بالگردهای آمریکایی در پایگاه التنف خدماتی در زمینه حل و نقل و تخلیه و پشتیبانی به داعش ارائه می دهند و داعش با توجه به موارد یاد شده در شرق سوریه به آسانی حرکت می کند. ائتلاف آمریکایی برای توجیه اشغال سرزمین سوریه همواره حضور داعش را دستاویز خود قرار می دهد و همچنین با استفاده از این گروه تروریستی مانع از آن می شود تا ارتش سوریه بتواند بر تمام مناطق این کشور تسلط یابد.
علی رغم اینکه ارتش سوریه با حمایت نیروهای هم پیمانش تا اندازه زیادی نبرد البادیه را به نفع خود رقم زده است اما یک منطقه نه چندان کوچک همچنان در اختیار داعش قرار دارد. این منطقه هر چند در محاصره ارتش سوریه قرار گرفته اما پاکسازی آن از لوث تروریست ها با اقدامات کارشکنانه آمریکا مواجه شده است . البته این کارشکنی ها در سطح اظهارات تهدیدآمیز منحصر نمانده و جنگنده های آمریکایی بارها ارتش سوریه و یا نیروهای هم پیمانش را بمباران کرده اند.
نیروهای آمریکایی در منطقه التنف واقع در مرز سوریه و عراق بدون موافقت دولت سوریه مستقر هستند و از باقیمانده های گروه تروریستی داعشی حمایت های لجستیکی و تسلیحاتی به عمل می آورد و زیر نظر نیروهای ویژه آمریکا برای آنها پایگاه های آموزشی تاسیس کرده است به گونه ای که این منطقه ظرف چند ماه اخیر به منطقه آغاز عملیات تروریستی داعش جهت حمله به شماری از مراکز و نقاط نظامی در منطقه البادیه سوریه تبدیل شده است.
قدرت داعش در سوریه هر چند کاهش یافته است اما به نظر می رسد واشنگتن همچنان با تکیه بر داعش مانع از برقراری ثبات به نفع ارتش سوریه می شود و به نظر می رسد هم اکنون دو طرف بر سر بخشی از مناطق دیرالزور سرشار از منابع نفتی و زمین های کشاورزی با یکدیگر در نبرد بسر می برند.
بر همین اساس دولت آمریکا به داعش به عنوان مانعی بر سر راه تسلط یافتن دولت سوریه بر منابع یاد شده و یا دستکم عامل پیشگیری از بهره برداری همراه با آرامش دمشق از آنها می نگرد.
خاورم ** 1487 **1049
گزارش : قاسم غضبانپور


گروه های زیر مجموعه بین‌الملل

بین‌الملل
بین‌الملل

آخرین اخبار

استون مارتین DBS سوپرلگرا؛ پرچمدار جدید استون
کمپانی آستون مارتین از پرچمدار جدید خود به نام DBS سوپرلگرا رونمایی کرد. نام این خودروی اسپرت از ترکیب DBS و سوپرلگرا تشکیل شده که DBS یکی از نام‌هایی است که چندین سال پیش در محصولات این کمپانی مورد استفاده قرار می‌گرفت. به علاوه اینکه سوپرلگرا یکی از نام‌های مورد استفاده توسط انگلیسی‌ها در محصولاتشان بود و در زبان ایتالیایی به معنای فوق سبک  است.
چگونه خودروی دست دوم خود را بهتر بفروشیم؟
برای فروش خودرویتان ممکن است بارها با مشکلات و آشفتگی های ذهنی روبرو شده باشید و شاید ندانید که برای فروش خودرویتان باید از کجا شروع کنید. ما کار شما را راحت کرده‌ایم در ادامه با ما باشید.
تئوری توطئه چیست و چرا مردم به آن‌ها باور دارند؟
تئوری توطئه چیست و چرا مردم به آن‌ها باور دارند؟ در این مطلب علاوه بر پاسخ به این سوال، با معروفترین و مشهورترین نظریه‌های توطئه جهان آشنا خواهید شد؛ از خانواده سلطنتی انگلستان که سوسمار‌های فضایی هستند تا موجودات فرازمینی خزنده‌ای که کنترل جهان را در دست دارند!
محاکمه جوان متهم به آزار ۹ پسربچه
جوانی که متهم است ۹ پسربچه را آزارواذیت کرده، وقتی پای میز محاکمه رفت گفته‌های شاکیان را رد کرد و فقط بخشی از اتهاماتش را پذیرفت.
جزئیات قتل یک مادر و دختر در ساری
کارآگاهان پلیس در انتظار فرصتی هستند تا بتوانند از مردی که همسر و دختر خود را کشته است بازجویی کرده و انگیزه اصلی این جنایت را فاش کنند. قاتل فعلا در بیمارستان بستری است و تحت ‌مداوا قرار دارد.
عملیات نجات ۱۲ نوجوان؛ فداکاری با چاشنی معجزه
۱۲ نوجوان تایلندی عضو یک تیم فوتبال به همراه مربی شان برای گردش علمی به غار «کائو لوانگ» در پارک کوهستانی استان چیانگ رای تایلند رفته بودند که شروع نابهنگام باران‌های موسمی موجب محبوس شدن شان در غار شد و آن‌ها را در صدر اخبار جهانی قرار داد!
پسر جوان قربانی انتقام‌گیری عشقی شد
پسر جوانی که قربانی انتقام‌گیری عشقی شد، پس از طرح شکایت فهمید پسرخاله‌اش او را به یک دستگاه پلی‌استیشن فروخته است.
طلاق توافقی؛ نه مرد موافق جدایی است، نه زن!
«پوریا» و «مهتاب» به همراه زنی به شعبه 264 پا گذاشته بودند. به نظر می‌رسید زندگی مشترکشان فارغ از هرگونه شور و شوقی به سردی گراییده و چهره رنگ پریده‌شان نیز انگار تأییدی بر این ماجرا بود.
قرائت کننده این سوره در روز قیامت،ایمن خواهد بود
آیه و ترجمه قرآن سراسر اعجاز در زندگی مادی و معنوی است. اگر ما آن را با معرفت تلاوت کنیم، حتماً اثرات آن را خواهیم دید.
بازگشت دوباره ترس و زامبی ها به سینماها-عکس
فیلمسازی کلمبیا پیکچرز دیروز به طور رسمی اعلام کرد که نسخه دوم فیلم سینمایی "زامبی لند" سال 2019 اکران خواهد شد.

پر بازدید ترین اخبار امروز

بولتون: تا زمانی که تهدید ایران پابرجا باشد در سوریه می‌مانیم
مشاور امنیت ملی کاخ سفید در مصاحبه‌ای که روز یکشنبه منتشر شده ادعاها علیه ایران را تکرار کرده و گفته نظامیان آمریکایی در سوریه باقی خواهند ماند.
گریزمان: می‌خواستم مثل زیدان، چیپ بزنم
آنتوان گریزمان، ستاره تیم ملی فرانسه، فاش کرد که قصد داشت پنالتی امشبش در دیدار مقابل کرواسی در فینال جام جهانی را چیپ بزند.
عملیات نجات ۱۲ نوجوان؛ فداکاری با چاشنی معجزه
۱۲ نوجوان تایلندی عضو یک تیم فوتبال به همراه مربی شان برای گردش علمی به غار «کائو لوانگ» در پارک کوهستانی استان چیانگ رای تایلند رفته بودند که شروع نابهنگام باران‌های موسمی موجب محبوس شدن شان در غار شد و آن‌ها را در صدر اخبار جهانی قرار داد!
استون مارتین DBS سوپرلگرا؛ پرچمدار جدید استون
کمپانی آستون مارتین از پرچمدار جدید خود به نام DBS سوپرلگرا رونمایی کرد. نام این خودروی اسپرت از ترکیب DBS و سوپرلگرا تشکیل شده که DBS یکی از نام‌هایی است که چندین سال پیش در محصولات این کمپانی مورد استفاده قرار می‌گرفت. به علاوه اینکه سوپرلگرا یکی از نام‌های مورد استفاده توسط انگلیسی‌ها در محصولاتشان بود و در زبان ایتالیایی به معنای فوق سبک  است.
پسر جوان قربانی انتقام‌گیری عشقی شد
پسر جوانی که قربانی انتقام‌گیری عشقی شد، پس از طرح شکایت فهمید پسرخاله‌اش او را به یک دستگاه پلی‌استیشن فروخته است.
دلالی نتانیاهو در مسکو
اردوغان: کودتای ۱۵ ژوئیه نمایش دموکراسی در ترکیه بود- ˮاختاپوس فتوˮ را نابود می‌کنیم
استرداد عوامل فراری کودتا، در اولویت دولت ترکیه قرار دارد
اعتراضات اجتماعی در عراق فروکش کرد
رهبر هندوهای افراطی: در ساخت معبد مانع ایجاد کنید، حج نمی‌روید!
تظاهرکنندگان عراقی دفاتر احزاب سیاسی در المثنی را آتش زدند
پامپئو: مذاکرات با کره‌شمالی درباره بازگرداندن بقایای اجساد سربازان آمریکایی ثمربخش بود
خروج آخرین گروه شبه‌نظامیان کرد از منبج سوریه
از سرگیری پروازها در فرودگاه نجف
اعلام آمادگی امیر کویت برای کمک به عراق جهت عبور از بحران کنونی