آمریکا عامل ادامه حیات داعش در سوریه

08:56 ۱۳۶ روز و ۲۰ ساعت پیش ایرنا 360 0
آمریکا عامل ادامه حیات داعش در سوریه

تهران - ایرنا - اگر تحولات میدانی صحنه های نبرد در سوریه را با دقت دنبال کنیم، متوجه خواهیم شد که گروه تروریستی داعش در سوریه ادامه حیات خود را مدیون آمریکا است.

ایرنا

به گزارش ایرنا، تجربه ها در جنگ گسترده علیه داعش ثابت کرده که این گروه تروریستی با توجه به دستور کار خاص خود حرکت می کند و یا با توجه به شرایط و دستاوردهای میدانی و راهبردی ویژه به طور مشخص مانور می دهد.
نیروهای نظامی که خود را موظف به نبرد با داعش می دانند، چه به شکل انفرادی و یا در چارچوب ائتلاف های بزرگ بین المللی و منطقه ای تا کنون نتوانسته اند، یک خط مشی کارساز و تاثیرگذار برای از بین بردن داعش بیابند.
در واقع با توجه به دستاوردها و تحولات زیر می توان از مانورها و عملیات داعش در سرزمین سوریه به ویژه در برهه اخیر با عنوان ' به حرکت واداشتن این گروه تروریستی از سوی آمریکا' یاد کرد.
اگر کسی تحولات میدانی درگیری داعش با طرف های در حال نبرد با این گروه تروریستی و یا مدعی نبرد با آن را دنبال کند، می تواند به موارد زیر پی ببرد:

1-داعش در منطقه وادی الیرموک در جنوب غرب سوریه در مقابل سایر گروه های تروریستی قرار گرفته است . این حضور در واقع یک نوع مقابله و درگیری همسان و همگون و هم تراز با این گروه ها به شمار می رود. به نظر می رسد داعش با انجام عملیات های ترور و ربایش عناصر مخالف خود در میان جبهه النصره و احرار الشام حرکت خود را در برخی از مناطق ادلب آغاز کرده است.

2 - مقابله داعش با ارتش سوریه و نیروهای هم پیمانش در سه منطقه در جریان است:

منطقه اول : این بخش در البادیه میان خط تدمر تا شمال دیرالزور و خط البوکمال تا شرق المیادین و دو ایستگاه تی 2 و تی 3 پالایشگاه نفت در جنوب واقع شده است که تقریبا منطقه وسیعی است اما هیچ تاثیری بر ارتش سوریه و هم پیمانانش ندارد زیرا در آن اثری از عناصر تندرو داعش که از عراق و یا الرقه و یا خط المیادین البوکمال عقب نشینی کرده اند، یافت نمی شود زیرا آنها در نبرد بزرگ قبلی از خط شرق فرات دور نگه داشته شدند و از بین بردن داعش در این بخش تقریبا امری قطعی به نظر می رسد. به نظر می رسد ارتش سوریه ترجیح داد تا با این بخش درگیر نشود و با بخش دوم محل حضور داعش به طور مشخص در ایستگاه دوم و سوم درگیر شود.

منطقه دوم : این منطقه اخیرا پس از آماده شدن ارتش سوریه برای نبرد احتمالی آزادسازی جنوب سوریه در حومه شمال شرق السویداء پدیدار گشت. به نظر می رسد هدف از شکل گیری این منطقه از بین بردن تمرکز ارتش سوریه قبل از نبرد درعا بود که کارساز واقع نشد و ارتش سوریه طی هفته گذشته با انجام عملیاتی تا کنون 60 درصد از این استان را از لوث گروه های تروریستی پاکسازی کرده است.

منطقه سوم : از شرق رود فرات بین البوکمال تا الشعفه و هجین امتداد یافته است . این منطقه علیرغم داشتن مساحت اندک در رویارویی ارتش با داعش فعال تر و تاثیرگذارتر است زیرا در آن عناصر بسیار تندرو گردهم جمع شده اند. آنها در گذشته در عراق و سوریه و به طور مشخص الرقه ، البوکمال ، المیادین و دیرالزور شدیدترین نبردها را با ارتش های این دو کشور انجام داده اند.
درگیری با داعش در سومین منطقه از نظر شدت درگیری اخیرا بعد قابل توجهی به خود گرفته است به ویژه با توجه به اینکه نقاط اتکال داعش در شرق مورد هدف بمب افکن های ائتلاف بین الملل به رهبری آمریکا قرار نمی گیرد. داعش در این منطقه با تکیه بر کمک های اطلاعاتی آمریکا در مراکز نظامی ارتش در خط امتداد یافته میان دیرالزور و البوکمال عملیات انتحاری فشرده ای انجام می دهد.

3 – داعش همچنین در دو منطقه تحت سلطه ائتلاف بین الملل به رهبری آمریکا استقرار دارد که عبارتند از:

اولین منطقه در شرق هم مرز عراق و در شمال البوکمال تا مسافت 40 کیلومتر تا گذرگاه مرزی تل صفوک واقع در جنوب غرب سنجار و در غرب میان الصور در شرق دیرالزور تا ده کیلومتری جنوب شهر الشدادی واقع شده است.
دومین منطقه محل استقرار داعش جهت مقابله با ائتلاف همان منطقه مشترک محل حضور داعش با ارتش سوریه است که از شرق رود فرات بین البوکمال و الشعفه و هجین امتداد یافته است . همه تحولات
میدانی ثابت می کند که داعش در این منطقه با تمرکز یافتن به سمت غرب یعنی در مقابل ارتش سوریه و هم پیمانانش در حال نبرد به سر می برد.
داعش در مناطق یاد شده به نظر می رسد مورد حمایت غیرمستقیم ائتلاف بین الملل به رهبری آمریکا قرار دارد زیرا جنگنده های ائتلاف در این مناطق تحرکات و مراکز تجمع این گروه تروریستی را مورد هدف قرار نمی دهند که اساسا منطقه عملیات هوایی و زمینی ویژه ائتلاف به شمار می رود.
از سوی دیگر پایگاه التنف در درون سرزمین سوریه واقع در مرز این کشور با عراق و اردن که به اشغال یگان های آمریکایی درآمده مرکز تجمع و آماده سازی و انتقال گروه های تروریستی است که به ناگهان در صحنه سوریه ظاهر می شوند، هم چنانکه اخیرا در حومه شمال شرق السویداء و قبل از آن در منطقه البادیه در القریتین و جاده السخنه و شهر حمیمه و دو ایستگاه پالایشگاه نفت تی 2 و تی 3 ظاهر شدند زیرا در این منطقه با توجه به امکانات شناخته شده نیروی هوایی آمریکا، امکان و توان انتقال هوایی گروه های تروریستی به طور مخفیانه وجود دارد و آمریکایی ها توان تاثیرگذاری گسترده و نامحدودی در این زمینه دارند.
علاوه بر همه اینها پایگاه التنف در آماده سازی عملیات تروریستی داعش در نقاط مختلف نقش اساسی برعهده دارد. آمریکایی ها برای به حرکت واداشتن و هدایت داعشی ها در شرق سوریه اساسا بر بالگردهای پیشرفته خود استناد می کنند. موقعیت جغرافیایی پایگاه التنف به عنوان حد فاصل میان دو کرانه رود فرات در جنوب دیرالزور و شمال شرق السویداء و مرکز البادیه در امتداد جاده السخنه – دیرالزور نقش سرنوشت سازی در عملیات هلی برد انتقال عناصر و تجهیزات نظامی داعش به مناطق یاد شده برعهده دارد. بالگردهای آمریکایی همچنین سرکرده ها و عناصر داعشی وابسته به سازمان اطلاعات آمریکا را از مناطق درگیری و یا مناطقی که ارتش سوریه به منظور آزادسازی آنها را به محاصره کامل خود درآورده اند، تخلیه می کنند.
داعش از پایگاه آمریکایی التنف به عنوان مرکز اصلی خود جهت انجام عملیات در حومه شرقی رود فرات استفاده می کند و از حملات جنگنده های ائتلاف در امان بسر می برد و از مراکز ردیابی هوایی فعال اطلاعات دقیقی دریافت می کند و بالگردهای آمریکایی در پایگاه التنف خدماتی در زمینه حل و نقل و تخلیه و پشتیبانی به داعش ارائه می دهند و داعش با توجه به موارد یاد شده در شرق سوریه به آسانی حرکت می کند. ائتلاف آمریکایی برای توجیه اشغال سرزمین سوریه همواره حضور داعش را دستاویز خود قرار می دهد و همچنین با استفاده از این گروه تروریستی مانع از آن می شود تا ارتش سوریه بتواند بر تمام مناطق این کشور تسلط یابد.
علی رغم اینکه ارتش سوریه با حمایت نیروهای هم پیمانش تا اندازه زیادی نبرد البادیه را به نفع خود رقم زده است اما یک منطقه نه چندان کوچک همچنان در اختیار داعش قرار دارد. این منطقه هر چند در محاصره ارتش سوریه قرار گرفته اما پاکسازی آن از لوث تروریست ها با اقدامات کارشکنانه آمریکا مواجه شده است . البته این کارشکنی ها در سطح اظهارات تهدیدآمیز منحصر نمانده و جنگنده های آمریکایی بارها ارتش سوریه و یا نیروهای هم پیمانش را بمباران کرده اند.
نیروهای آمریکایی در منطقه التنف واقع در مرز سوریه و عراق بدون موافقت دولت سوریه مستقر هستند و از باقیمانده های گروه تروریستی داعشی حمایت های لجستیکی و تسلیحاتی به عمل می آورد و زیر نظر نیروهای ویژه آمریکا برای آنها پایگاه های آموزشی تاسیس کرده است به گونه ای که این منطقه ظرف چند ماه اخیر به منطقه آغاز عملیات تروریستی داعش جهت حمله به شماری از مراکز و نقاط نظامی در منطقه البادیه سوریه تبدیل شده است.
قدرت داعش در سوریه هر چند کاهش یافته است اما به نظر می رسد واشنگتن همچنان با تکیه بر داعش مانع از برقراری ثبات به نفع ارتش سوریه می شود و به نظر می رسد هم اکنون دو طرف بر سر بخشی از مناطق دیرالزور سرشار از منابع نفتی و زمین های کشاورزی با یکدیگر در نبرد بسر می برند.
بر همین اساس دولت آمریکا به داعش به عنوان مانعی بر سر راه تسلط یافتن دولت سوریه بر منابع یاد شده و یا دستکم عامل پیشگیری از بهره برداری همراه با آرامش دمشق از آنها می نگرد.
خاورم ** 1487 **1049
گزارش : قاسم غضبانپور


گروه های زیر مجموعه بین‌الملل

بین‌الملل
بین‌الملل

آخرین اخبار

سهرابیان: مثل بکن‌بائر با دست‌ شکسته بازی می‌کنم
مدافع استقلال می گوید هر طور که شده می خواهد برای تیمش بازی کند.
غلبه قهرمان جهان بر اروگوئه در پاریس
قهرمان جام جهانی موفق شد در دیدار مقابل اروگوئه به پیروزی برسد.
خبر خوب به بارسلونا در مورد ستاره برزیلی
فیلیپ کوتینیو، ستاره برزیلی و گرانقیمت بارسلونا از روز گذشته در تمرینات گروهی تیمش شرکت کرد.
درویش: پرسپولیسی‌ها بازیکن تیم ما را کتک زدند
مدیرعامل باشگاه سایپا گفت: آنطور که من شنیدم بازیکنان پرسپولیس بازیکن ما را کتک زدند و بازیکنان سایپا کاری نکردند که مستحق محرومیت باشند
جواد خیابانی؛ منتقد جدید تیم ملی
گزارشگر صدا و سیما از وضعیت تیم ملی ایران انتقاد کرد.
عینک‌ نامناسب حالت چشم را تغییر می‌دهد
یک اپتومتریست با اشاره به این‌که محدود شدن میدان دید، ماهیچه‌های چشمی را کوچک می‌کند، گفت: عینک‌های نامناسب حالت چشم را تغییر می‌دهند.
۲۱ نوامبر؛ روزی که انسان برای نخستین بار پرواز کرد
انسان قرن‌ها رویای پرواز را در سر داشته است. با نگاهی به اساطیر و افسانه‌های ملت‌های مختلف جهان به خوبی پی می‌بریم که در همه نقاط جهان، اندیشه پرواز در هوا و گردش در آسمان و حتی از آن بالاتر، ماورای عالم خاک در ذهن افراد مختلف بوده و در طول قرون و اعصار مختلف تداوم داشته است.

پر بازدید ترین اخبار امروز

آمریکا با تحریم غذا و دارو مردم ایران را نشانه گرفته
رئیس جمعیت هلال احمر کشور گفت: آمریکا با رویکرد خصمانه و تحریم های مختلف از جمله غذا و دارو مردم ایران اسلامی را برای ضربه زدن نشانه گرفته است.
سفارت ایران حمله تروریستی هتل اورانوس کابل را محکوم کرد
سفارت جمهوری اسلامی ایران در کابل، واقعه تروریستی هتل اورانوس در افغانستان را محکوم کرد.
هفته آینده؛ رفع ابهام از قانون منع به‌کارگیری بازنشستگان در مجلس
نماینده مردم مبارکه در مجلس شورای اسلامی از جلسه نمایندگان برای رفع ابهام از یک قانون خبر داد.
ادعای پیدا شدن بقایای کشتی نوح (ع) در ایران
گروهی از محققان پسث از بررسی تکه چوب‌های سنگ شده در کوه تخت سلیمان در شمال ایران معتقدند این چوب‌ها متعلق به کشتی حضرت نوح (ع) است.
خداوند چه جوان هایی را دوست دارد؟
حدیث رسول اکرم(ص) درباره جوانان را در اینجا بخوانید.
عربستان فعالان زندانی را آزار جنسی می دهد
درگیری ها در شهر الحدیده یمن از سر گرفته شد
فرمانده نیروهای منصور هادی و همراهانش کشته شدند
احتمال درخواست تحقیقات بین المللی برای قتل خاشقچی
ده ها مزدور سعودی در شمال یمن کشته شدند
بهداشت جهانی: ماهی های عراق بخاطر آلودگی رودخانه می میرند
ملت یمن دفاع در برابر تجاوز را حق خود می داند
حزب حاکم گرجستان به تلاش برای خرید رای مردم متهم شد
جلاد مشهور داعشی در ترابوزان ترکیه دستگیر شد
ولیعهد ابوظبی: اردن کشوری مهم و محوری است