آمریکا عامل ادامه حیات داعش در سوریه

08:56 ۲۲۴ روز و ۶ ساعت پیش ایرنا 416 0
آمریکا عامل ادامه حیات داعش در سوریه

تهران - ایرنا - اگر تحولات میدانی صحنه های نبرد در سوریه را با دقت دنبال کنیم، متوجه خواهیم شد که گروه تروریستی داعش در سوریه ادامه حیات خود را مدیون آمریکا است.

ایرنا

به گزارش ایرنا، تجربه ها در جنگ گسترده علیه داعش ثابت کرده که این گروه تروریستی با توجه به دستور کار خاص خود حرکت می کند و یا با توجه به شرایط و دستاوردهای میدانی و راهبردی ویژه به طور مشخص مانور می دهد.
نیروهای نظامی که خود را موظف به نبرد با داعش می دانند، چه به شکل انفرادی و یا در چارچوب ائتلاف های بزرگ بین المللی و منطقه ای تا کنون نتوانسته اند، یک خط مشی کارساز و تاثیرگذار برای از بین بردن داعش بیابند.
در واقع با توجه به دستاوردها و تحولات زیر می توان از مانورها و عملیات داعش در سرزمین سوریه به ویژه در برهه اخیر با عنوان ' به حرکت واداشتن این گروه تروریستی از سوی آمریکا' یاد کرد.
اگر کسی تحولات میدانی درگیری داعش با طرف های در حال نبرد با این گروه تروریستی و یا مدعی نبرد با آن را دنبال کند، می تواند به موارد زیر پی ببرد:

1-داعش در منطقه وادی الیرموک در جنوب غرب سوریه در مقابل سایر گروه های تروریستی قرار گرفته است . این حضور در واقع یک نوع مقابله و درگیری همسان و همگون و هم تراز با این گروه ها به شمار می رود. به نظر می رسد داعش با انجام عملیات های ترور و ربایش عناصر مخالف خود در میان جبهه النصره و احرار الشام حرکت خود را در برخی از مناطق ادلب آغاز کرده است.

2 - مقابله داعش با ارتش سوریه و نیروهای هم پیمانش در سه منطقه در جریان است:

منطقه اول : این بخش در البادیه میان خط تدمر تا شمال دیرالزور و خط البوکمال تا شرق المیادین و دو ایستگاه تی 2 و تی 3 پالایشگاه نفت در جنوب واقع شده است که تقریبا منطقه وسیعی است اما هیچ تاثیری بر ارتش سوریه و هم پیمانانش ندارد زیرا در آن اثری از عناصر تندرو داعش که از عراق و یا الرقه و یا خط المیادین البوکمال عقب نشینی کرده اند، یافت نمی شود زیرا آنها در نبرد بزرگ قبلی از خط شرق فرات دور نگه داشته شدند و از بین بردن داعش در این بخش تقریبا امری قطعی به نظر می رسد. به نظر می رسد ارتش سوریه ترجیح داد تا با این بخش درگیر نشود و با بخش دوم محل حضور داعش به طور مشخص در ایستگاه دوم و سوم درگیر شود.

منطقه دوم : این منطقه اخیرا پس از آماده شدن ارتش سوریه برای نبرد احتمالی آزادسازی جنوب سوریه در حومه شمال شرق السویداء پدیدار گشت. به نظر می رسد هدف از شکل گیری این منطقه از بین بردن تمرکز ارتش سوریه قبل از نبرد درعا بود که کارساز واقع نشد و ارتش سوریه طی هفته گذشته با انجام عملیاتی تا کنون 60 درصد از این استان را از لوث گروه های تروریستی پاکسازی کرده است.

منطقه سوم : از شرق رود فرات بین البوکمال تا الشعفه و هجین امتداد یافته است . این منطقه علیرغم داشتن مساحت اندک در رویارویی ارتش با داعش فعال تر و تاثیرگذارتر است زیرا در آن عناصر بسیار تندرو گردهم جمع شده اند. آنها در گذشته در عراق و سوریه و به طور مشخص الرقه ، البوکمال ، المیادین و دیرالزور شدیدترین نبردها را با ارتش های این دو کشور انجام داده اند.
درگیری با داعش در سومین منطقه از نظر شدت درگیری اخیرا بعد قابل توجهی به خود گرفته است به ویژه با توجه به اینکه نقاط اتکال داعش در شرق مورد هدف بمب افکن های ائتلاف بین الملل به رهبری آمریکا قرار نمی گیرد. داعش در این منطقه با تکیه بر کمک های اطلاعاتی آمریکا در مراکز نظامی ارتش در خط امتداد یافته میان دیرالزور و البوکمال عملیات انتحاری فشرده ای انجام می دهد.

3 – داعش همچنین در دو منطقه تحت سلطه ائتلاف بین الملل به رهبری آمریکا استقرار دارد که عبارتند از:

اولین منطقه در شرق هم مرز عراق و در شمال البوکمال تا مسافت 40 کیلومتر تا گذرگاه مرزی تل صفوک واقع در جنوب غرب سنجار و در غرب میان الصور در شرق دیرالزور تا ده کیلومتری جنوب شهر الشدادی واقع شده است.
دومین منطقه محل استقرار داعش جهت مقابله با ائتلاف همان منطقه مشترک محل حضور داعش با ارتش سوریه است که از شرق رود فرات بین البوکمال و الشعفه و هجین امتداد یافته است . همه تحولات
میدانی ثابت می کند که داعش در این منطقه با تمرکز یافتن به سمت غرب یعنی در مقابل ارتش سوریه و هم پیمانانش در حال نبرد به سر می برد.
داعش در مناطق یاد شده به نظر می رسد مورد حمایت غیرمستقیم ائتلاف بین الملل به رهبری آمریکا قرار دارد زیرا جنگنده های ائتلاف در این مناطق تحرکات و مراکز تجمع این گروه تروریستی را مورد هدف قرار نمی دهند که اساسا منطقه عملیات هوایی و زمینی ویژه ائتلاف به شمار می رود.
از سوی دیگر پایگاه التنف در درون سرزمین سوریه واقع در مرز این کشور با عراق و اردن که به اشغال یگان های آمریکایی درآمده مرکز تجمع و آماده سازی و انتقال گروه های تروریستی است که به ناگهان در صحنه سوریه ظاهر می شوند، هم چنانکه اخیرا در حومه شمال شرق السویداء و قبل از آن در منطقه البادیه در القریتین و جاده السخنه و شهر حمیمه و دو ایستگاه پالایشگاه نفت تی 2 و تی 3 ظاهر شدند زیرا در این منطقه با توجه به امکانات شناخته شده نیروی هوایی آمریکا، امکان و توان انتقال هوایی گروه های تروریستی به طور مخفیانه وجود دارد و آمریکایی ها توان تاثیرگذاری گسترده و نامحدودی در این زمینه دارند.
علاوه بر همه اینها پایگاه التنف در آماده سازی عملیات تروریستی داعش در نقاط مختلف نقش اساسی برعهده دارد. آمریکایی ها برای به حرکت واداشتن و هدایت داعشی ها در شرق سوریه اساسا بر بالگردهای پیشرفته خود استناد می کنند. موقعیت جغرافیایی پایگاه التنف به عنوان حد فاصل میان دو کرانه رود فرات در جنوب دیرالزور و شمال شرق السویداء و مرکز البادیه در امتداد جاده السخنه – دیرالزور نقش سرنوشت سازی در عملیات هلی برد انتقال عناصر و تجهیزات نظامی داعش به مناطق یاد شده برعهده دارد. بالگردهای آمریکایی همچنین سرکرده ها و عناصر داعشی وابسته به سازمان اطلاعات آمریکا را از مناطق درگیری و یا مناطقی که ارتش سوریه به منظور آزادسازی آنها را به محاصره کامل خود درآورده اند، تخلیه می کنند.
داعش از پایگاه آمریکایی التنف به عنوان مرکز اصلی خود جهت انجام عملیات در حومه شرقی رود فرات استفاده می کند و از حملات جنگنده های ائتلاف در امان بسر می برد و از مراکز ردیابی هوایی فعال اطلاعات دقیقی دریافت می کند و بالگردهای آمریکایی در پایگاه التنف خدماتی در زمینه حل و نقل و تخلیه و پشتیبانی به داعش ارائه می دهند و داعش با توجه به موارد یاد شده در شرق سوریه به آسانی حرکت می کند. ائتلاف آمریکایی برای توجیه اشغال سرزمین سوریه همواره حضور داعش را دستاویز خود قرار می دهد و همچنین با استفاده از این گروه تروریستی مانع از آن می شود تا ارتش سوریه بتواند بر تمام مناطق این کشور تسلط یابد.
علی رغم اینکه ارتش سوریه با حمایت نیروهای هم پیمانش تا اندازه زیادی نبرد البادیه را به نفع خود رقم زده است اما یک منطقه نه چندان کوچک همچنان در اختیار داعش قرار دارد. این منطقه هر چند در محاصره ارتش سوریه قرار گرفته اما پاکسازی آن از لوث تروریست ها با اقدامات کارشکنانه آمریکا مواجه شده است . البته این کارشکنی ها در سطح اظهارات تهدیدآمیز منحصر نمانده و جنگنده های آمریکایی بارها ارتش سوریه و یا نیروهای هم پیمانش را بمباران کرده اند.
نیروهای آمریکایی در منطقه التنف واقع در مرز سوریه و عراق بدون موافقت دولت سوریه مستقر هستند و از باقیمانده های گروه تروریستی داعشی حمایت های لجستیکی و تسلیحاتی به عمل می آورد و زیر نظر نیروهای ویژه آمریکا برای آنها پایگاه های آموزشی تاسیس کرده است به گونه ای که این منطقه ظرف چند ماه اخیر به منطقه آغاز عملیات تروریستی داعش جهت حمله به شماری از مراکز و نقاط نظامی در منطقه البادیه سوریه تبدیل شده است.
قدرت داعش در سوریه هر چند کاهش یافته است اما به نظر می رسد واشنگتن همچنان با تکیه بر داعش مانع از برقراری ثبات به نفع ارتش سوریه می شود و به نظر می رسد هم اکنون دو طرف بر سر بخشی از مناطق دیرالزور سرشار از منابع نفتی و زمین های کشاورزی با یکدیگر در نبرد بسر می برند.
بر همین اساس دولت آمریکا به داعش به عنوان مانعی بر سر راه تسلط یافتن دولت سوریه بر منابع یاد شده و یا دستکم عامل پیشگیری از بهره برداری همراه با آرامش دمشق از آنها می نگرد.
خاورم ** 1487 **1049
گزارش : قاسم غضبانپور


گروه های زیر مجموعه بین‌الملل

بین‌الملل
بین‌الملل

آخرین اخبار

پدیده‌های عجیبی که علم توضیحی برای آن‌ها ندارد
انسان‌ها به ماه سفر کرده‌اند و راز‌های مرموزی همچون کتری شیطان (آبشاری که غیب می‌شود) و شاید اهرام مصر را کشف نموده‌اند، اما هنوز چند پدیده عجیب وجود دارد که علم نمی‌تواند پاسخی برای آن‌ها پیدا کند.
ماجرای تصویری غم انگیز از دختری که دیگر عروس نمی‌شود
فقط می‌خواهم بگوییم، تا می‌توانید عشق بورزید و دوست داشته باشید، چون شما از آینده خبر ندارید. در اینجا داستان غم انگیز دختر جوانی را می‌خوانید که دیگر نمی‌تواند عروس شود.
طرز تهیه آش ترش؛ آش آجیل ملایری ها!
آش ترش مختص شهرهای ملایر و همدان و بروجرد و نهاوند همچنین استان زنجان و استان مازندران است که در آن از برگه زردآلو، رشته و آلوچه استفاده میشود. برای آموزش این آش خوش طعم با ما همراه باشید.
گفتگو با هوتن شکیبا؛ آخرین شکارچی سیمرغ
به همان اندازه که چهره‌اش برای علاقه‌مندان به تئاتر شناخته شده است و او را با بازی در نقش‌های به یادماندنی به‌خاطر سپرده‌اند، تماشاگران تلویزیون هم او را در نقش حبیب سریال «لیسانسه‌ها» به خوبی می‌شناسند.
چرا نمی‌توانید عاشق بشوید؟
امروزه با وجود توسعه‌ی شبکه‌های اجتماعی، تنهایی به طرز عجیبی فراگیر شده است. تقریبا نیمی از افراد بزرگسال به سختی می‌توانند شریک زندگی برای خود پیدا کنند. در این مطلب به شما می‌گوییم چرا بعضی از افراد انگار هرگز نمی‌توانند روابطی محکم و عاشقانه برقرار کنند.
رفعتی: شادی گل دژاگه اخطار نداشت
رئیس دپارتمان داوران فدراسیون فوتبال گفت: خورشیدی بازی تیم‌های تراکتورسازی و استقلال را به خوبی قضاوت کرد و تصمیم‌های او در شکست استقلال تاثیرگذار نبود.
رافت: پرسپولیس به کورس قهرمانی برگشت
پایان رافت پیشکسوت تیم فوتبال پرسپولیس گفت: برخی اشتباهات داوری می‌تواند سرنوشت یک تیم را تغییر دهد و به همین خاطر می‌گویم باید از VAR در لیگ برتر استفاده کنیم.
بودیمیر، وسیله‌ای برای گلزنی علیپور!
به نظر می‌رسد مهاجم جدید پرسپولیس وسیله‌ای برای گل زدن علیپور باشد.
سیدجلال مشکلی برای همراهی پرسپولیس ندارد
کاپیتان تیم پرسپولیس به بازی روز دوشنبه مقابل پدیده شهر خودرو خواهد رسید.
کانته به فکر جدایی از چلسی افتاد
هافبک تیم ملی فرانسه و عضو باشگاه چلسی به فکر جدایی از این تیم افتاده است.

پر بازدید ترین اخبار امروز

آمار اولیه ثبت‌نام در کنکور ۹۸
مشاور عالی سازمان سنجش گفت: ثبت نام کنکور سراسری سال ۹۸ از ۲۴ بهمن ۹۷ آغاز شده است و تاکنون حدود ۱۲۷ هزار نفر در این آزمون ثبت نام کرده‌اند.
نظر کارشناس داوری درباره شادی گل اشکان دژاگه
شادی گل هافبک تیم فوتبال تراکتورسازی مقابل استقلال سبب ایجاد حواشی زیادی شد.
مد‌های زنانه برای بهار ۲۰۱۹
اگر اهل دنبال کردن مد هستید و دوست دارید که استایلی به روز داشته باشید، با مد‌های بهار ۲۰۱۹ که در ادامه به شما معرفی کرده ایم، همراه مان باشید.
بازیکنان خارجی لیگ برتر؛ ۶ درصدی‌های گرانقیمت!
پنجره نقل‌وانتقالات زمستانی فوتبال ایران بسته شد و تیم‌های حاضر در لیگ برتر، درگیر مسابقات فشرده خود شدند.
«تتو»ی ایرانی برنده خرس بلورین برلین شد
«تتو» به کارگردانی فرهاد دل‌آرام موفق به کسب جایزه خرس بلورین بهترین فیلم کوتاه از سوی هیات داوران جوان بخش نسل جشنواره فیلم برلین شد.
حمایت لندن از ریاض عامل بحران انسانی در یمن است
ایران با همه طرف های سیاسی در لبنان روابط سازنده دارد
الوطن: تضمین امنیت رژیم صهیونیستی سیاست آمریکا در منطقه است
کردها بر آخرین پایگاه داعش در شرق سوریه مسلط شدند
نتانیاهو مدعی سفر مخفیانه به چهار کشور عربی شد
نگرانی موساد از افزایش اقتدار سوریه در منطقه
کنفرانس  ورشو نمایشی کمدی با کارگردانی و بازی بد بود
نشست سران در سوچی از نگاه صاحبنظران روس
ترک‌ها با ادبیات غنی ایران ارتباط قدیمی دارند
قطر: برقراری صلح در خاورمیانه مستلزم راه‌حل‌های عادلانه است