ایتالیا مخالف تصمیم اتحادیه اروپا علیه پناهجویان

07:53 ۱۲ روز و ۱۲ ساعت پیش ایرنا 122 0
ایتالیا مخالف تصمیم اتحادیه اروپا علیه پناهجویان

رم - ایرنا - در حالیکه اتریش از آمادگی خود برای بستن مرزهای جنوبی این کشور با هدف جلوگیری از ورود پناهجویان خبر می دهد، ایتالیا این تصمیم را خلاف ارزش ها و سیاست های اتحادیه اروپا می داند.

ایرنا

به گزارش روز شنبه ایرنا، اتریش اعلام آمادگی کرده در صورت اجرایی شدن برنامه دولت آلمان درباره سیاست های پذیرش پناهجویان، سیاست بستن مرزهای جنوبی را در پیش می گیرد.
اما انتزو موئاورو میلانزی وزیر امور خارجه ایتالیا بیان کرده است: شورای اروپا تاکید دارد، مساله پناهجویان مشکلی اروپایی است و نیاز به تلاش مشترک اتحادیه اروپا دارد. اگر این سیاست اروپایی است، پس باید وارد مرحله همکاری شویم، ولی تصمیم اتریش مبنی بر بستن گذرگاه مرزی برنرو (میان ایتالیا و اتریش) خلاف این سیاست است و کشوری که آن را اجرا کند، باید مسئولیت ها و پیامدها را نیز بپذیرد.
سرجو ماتارلا رئیس جمهوری ایتالیا نیز در این زمین گفته است: پدیده مهاجرت ابعاد چنان گسترده ای دارد که هیچ کشوری به تنهایی قادر به مواجهه با آن نیست. مسائل مهاجرت، امنیت، محیط زیست و رشد اقتصادی چالش هایی هستند که رویارویی با آنها نیازمند انسجام و همکاری گسترده کشورهای اروپایی است و به همین دلیل نیز اتحادیه اروپا باید در چارچوب سیاست مشترک تلاش بیشتری انجام دهد.
متئو سالوینی وزیر کشور و معاون نخست وزیر ایتالیا نیز اعلام کرد که در تماس تلفنی سازنده با هورست سیهوفر وزیر کشور آلمان، با وی پیرامون راه حل های مشترک مقابله با مهاجرت های غیرقانونی حتی بین دو کشور اروپایی و حمایت از مرزهای اروپا صحبت کرده است.
سالوینی در ارتباط با هشدار اتریش مبنی بر بستن مرزهای جنوبی نیز گفت: این روند به نفع ما تمام خواهد شد، زیرا شمار کسانی که از این مرز وارد ایتالیا می شوند، بسیار بیشتر از آنهایی است که از کشور ما به اتریش می روند.

** توافق سران کشورهای اروپایی در موضوع پناهجویان:
دونالد توسک رئیس شورای اروپا بامداد جمعه هشتم تیر از طریق شبکه اجتماعی توییتر اعلام کرد: سران 28 کشور عضو اتحادیه در جریان نشست شورای اروپا پس از 13 ساعت مذاکرات دشوار در مورد بیانیه نهایی از جمله موضوع مهاجران به توافق رسیدند.
مسئولیت مشترک در قبال پناهجویانی که وارد اروپا می شوند، اختصاص 500 میلیون یورو به صندوق حمایتی اروپا در آفریقا و ایجاد مراکز داوطلبانه اِسکان پناهجویان نکات محوری توافق محسوب می شود.
بر اساس این توافق، کسانی که وارد ایتالیا می شوند، در حقیقت وارد اروپا شده ‌اند و تمامی کشتی‌ هایی که وارد دریای مدیترانه می‌ شوند، از جمله کشتی‌ های بخش خصوصی، باید قوانین مهاجرتی را رعایت کرده و در اقدامات گارد ساحلی لیبی دخالتی نداشته باشند.
امانوئل مکرون رئیس جمهوری فرانسه و انگلا مرکل صدراعظم المان از توافق حاصله در نشست شورای اروپا ابراز رضایت کردند و جوزپه کنته نخست وزیر ایتالیا نیز پس از پایان نشست سران اروپا در جریان کنفرانس خبری اظهار کرد: رم در بحران مهاجران تنها نخواهد بود و اروپا مسئولانه تر با مشکل مهاجران رویارو خواهد شد.

** تنش بین ایتالیا و فرانسه
بحران پناهجویان و اظهارات تند مقامات فرانسوی و ایتالیایی درباره این موضوع در هفته های اخیر منجر به تنش میان دو کشور شد.
مکرون رئیس جمهوری فرانسه در پی تنش های ایجاد شده اعلام کرد: هیچ بحرانی برای پناهجویان وجود ندارد و کشتی های حامل آنان باید به سوی نزدیک ترین و امن ترین بندر بروند.
این اظهارات منجر به واکنش وزیر کشور ایتالیا شد که مکرون را متکبر خواند و گفت: 650 هزار نفر در عرض چهار سال وارد ایتالیا شدند، 430 هزار درخواست پناهندگی نیز ثبت شده است و 170 هزار پناهنده میهمان هتل ها، پادگان ها و آپارتمان ها هستند که هزینه آن بالغ بر پنج میلیارد یورو است. اگر این برای مکرون مشکل نیست، از او دعوت می کنیم، دست از توهین بردارد و در عمل بخشندگی فرانسه را نشان دهد، بنادر را به روی پناهندگان باز کند و دست از راندن زنان، کودکان و مردان در منطقه ونتی میلیا (مرز مشترک ایتالیا و فرانسه) بردارد.
تنش بین دو کشور زمانی آغاز شد که ایتالیا بنادر را به روی کشتی های سازمان های غیردولتی که حامل پناهجویان نجات داده شده در مدیترانه بودند، بست و از سایر کشورهای اروپایی خواست آنها را بپذیرند.
وزیر کشور ایتالیا با تاکید بر اینکه کشتی های سازمان های غیردولتی دیگر اجازه پهلوگیری در بنادر این کشور را ندارند، انگشت اتهام را به کشتی هلندی لایفلاین نشانه رفت و اعلام کرد که صدها پناهجوی این کشتی پذیرفته نشده اند.
وی تهدید کرد که در صورت تخلف این کشتی توقیف شده و سرنشینان آن نیز به جرم همکاری برای مهاجرت های غیرقانونی دستگیر می شوند.
گارد ساحلی ایتالیا نیز به کشتی هایی که در منطقه نجات پناهجویان فعال هستند، دستور داد به مقامات لیبی اعلام کنند که وارد آب های ایتالیا نشوند.

** شکاف در اکثریت بر سر پناهجویان:
روبرتو فیکو رئیس مجلس نمایندگان ایتالیا در جریان دیدار از یک مرکز اسکان پناهجویان در شهر پوتزالّو جزیره سیسیل به خبرنگاران گفت: نباید بنادر کشور را به روی کشتی‌ های سازمان های غیردولتی ببندیم، زیرا اقدام های ویژه‌ای را برای نجات جان انسان ها انجام می دهند. اروپا باید با موضوع پناهجویان با انسجام، عقلانیت و عشق مواجه شود.
اما در دیگر سو، لوئیجی دی مایو رهبر سیاسی جنبش پنج ستاره و وزیر کار و توسعه اقتصادی ایتالیا گفت: فیکو نظر شخصی خود را گفته که مواضع دولت نیست. بنادر کشور هرگز روی کشتی های حامل پناهجویان بسته نبوده و تنها از ورود کشتی های سازمان های غیردولتی ناقض قوانین جلوگیری می شود. ایتالیا هر سال 20 میلیارد یورو به حساب اتحادیه اروپا واریز می کند. اگر شاهد نتایج عملی برای حل مسأله مهاجرت نباشیم، باید سیاست های مشترک اروپایی بازبینی شود.
سالوینی وزیر کشور ایتالیا نیز در این ارتباط تأکید کرد: کشتی‌ های سازمان های غیر دولتی باید بنادر ایتالیا را فراموش کنند ولی می توانند تصاویر آنها را فقط روی کارت پستال ها ببینند.
اروپام**461**2040


گروه های زیر مجموعه بین‌الملل

بین‌الملل
بین‌الملل

آخرین اخبار

188 هزار هکتار از اراضی کشور زیر کشت گیاهان دارویی است
آستارا - ایرنا - معاون برنامه ریزی و بین الملل گیاهان دارویی وزارت جهاد کشاورزی گفت: گیاهان دارویی در 188 هزار هکتار از اراضی کشور کشت می شود و از این میزان، 107 هزار به زعفران و 20 هزار هکتار به گل محمدی اختصاص دارد
ترامپ: بسیاری از روایات رسانه ها «کاملا ساختگی» هستند
تهران - ایرنا - «دونالد ترامپ» رئیس جمهوری آمریکا «رسانه های منتشر کننده اخبار جعلی» را بشدت مورد انتقاد قرار داد و گفت بسیاری از روایات رسانه ها درباره او و تیمش «کاملا ساختگی» هستند.
عربستان قرارداد خرید 5 ناو جنگی از اسپانیا را امضا کرد
تهران-ایرنا-عربستان که درحال حاضر یکی از بزرگترین واردکنندگان سلاح و تجهیزات نظامی در جهان به شمار می رود، قرارداد نظامی تازه ای را با یک شرکت کشتی سازی اسپانیایی برای خرید 5 ناو جنگی امضا کرد.
پادشاه عربستان حاضر به ترک قدرت نیست
دوحه -ایرنا -برخی منابع نزدیک به دربار پادشاهی عربستان گفتند که 'سلمان بن عبدالعزیز' با وجود بیماری حاضر به ترک قدرت نیست.
اتحادیه اروپا از تصویب قانون «کشور یهود» ابراز نگرانی کرد
تهران - ایرنا - اتحادیه اروپا از تصویب قانون جدیدی در پارلمان رژیم صهیونیستی که حق تصمیم گیری صهیونیست ها در سرزمین های اشغالی را به رسمیت می شناسد، ابراز نگرانی و اعلام کرد: تصویب این قانون، راه حل تشکیل دو کشور مستقل (فلسظینی- صهیونیستی) را پیچیده می کند.
250 میلیارد دلار در جمهوری آذربایجان سرمایه گذاری شده است
باکو – ایرنا – رئیس جمهوری آذربایجان گفت: میزان سرمایه گذاری در 15 سال اخیر در اقتصاد جمهوری آذربایجان نزدیک به 250 میلیارد دلار بوده است .
هیاتی آمریکایی برای تحریم ایران به آنکارا سفر می کند
آنکارا- ایرنا- سخنگوی وزارت امور خارجه ترکیه اعلام کرد که یک هیاتی آمریکایی برای مذاکره در خصوص چند موضوع از جمله تحریم علیه ایران فردا وارد آنکارا می شود.
سفر رییس جمهوری چین به پنج کشور عربی و آفریقایی آغاز شد
پکن- ایرنا - سفر 10 روزه 'شی جین پینگ' رئیس جمهوری چین به 5 کشور عربی و آفریقایی از امروز پنجشنبه آغاز شد او در گام نخست راهی امارات متحده عربی شد.
43 نیروی امنیتی هند در درگیری های کشمیر کشته شده اند
دهلی نو-ایرنا- بر اساس گزارشی که به پارلمان هند ارائه شده است در 6ماه گذشته 100 تروریست و 43 نیروی امنیتی هند در درگیری های ایالت جامو و کشمیر کشته شده اند.
امکان نشست سه جانبه رهبران دو کره و آمریکا وجود دارد
پکن- ایرنا- وزیر امور خارجه کره جنوبی که به لندن سفر کرده است می گوید امکان نشست سه جانبه رهبران دو کره و رییس جمهوری آمریکا در حاشیه مجمع عمومی سازمان ملل که شهریور سال جاری در نیویورک برگزار می‌شود وجود دارد.

پر بازدید ترین اخبار امروز

دستگیری خواننده پاپ به اتهام آزارجنسی
معاون مبارزه با جرایم جنایی پلیس آگاهی تهران بزرگ، از دستگیری جوانی خبر داد که با سوءاستفاده از عنوان هنری خوانندگی و دادن وعده ازدواج اقدام به فریب و آزار و اذیت دختران جوان کرده است.
بازیکن سابق رنجرز به تراکتورسازی پیوست
هری فوریستر بازیکن تیم فوتبال رنجرز، به تیم تراکتورسازی تبریز پیوست.
دلیل بازگشت بازیکن استقلال به تهران مشخص شد
بازیکن تیم فوتبال استقلال از اردوی تیمش در ترکیه به ایران بازگشت.
رییس اسبق موزه گرگان درگذشت
تهران_ایرنا_ قربانعلی عباسی، باستان شناس و میراث بان برجسته استان گلستان پس از یک دوره بیماری امروز پنج شنبه در بیمارستان شهید صیاد شیرزای گرگان دارفانی را وداع گفت.
پیام تسلیت نوبخت برای وحید حقانیان
سخنگوی دولت درپیامی درگذشت مرحوم سیدحسن حقانیان پدر سیدوحید حقانیان معاون محترم دفتر رهبرمعظم انقلاب را تسلیت گفت.
عربستان قرارداد خرید 5 ناو جنگی از اسپانیا را امضا کرد
پادشاه عربستان حاضر به ترک قدرت نیست
اتحادیه اروپا از تصویب قانون «کشور یهود» ابراز نگرانی کرد
250 میلیارد دلار در جمهوری آذربایجان سرمایه گذاری شده است
هیاتی آمریکایی برای تحریم ایران به آنکارا سفر می کند
اعتراضات مشروع و دست های پنهان
مردم فلسطین باید برابر نظام آپارتاید صهیونیست ها متحد شوند
اهداف تعیین شده وضعیت فوق العاده دوساله در ترکیه محقق شد
سران رم و باکو درباره طرح انتقال گاز به اروپا مذاکره کردند
تشکیل دولت در لبنان؛ همچنان در بن بست