آرایش سیاسی احزاب الجزایری برای انتخابات ریاست جمهوری 2019

10:38 ۲۳۱ روز و ۱۱ ساعت پیش ایرنا 441 0
آرایش سیاسی احزاب الجزایری برای انتخابات ریاست جمهوری 2019

الجزیره-ایرنا- «عبدالعزیز بوتفلیقه» از سال 1999میلادی به صورت چهار دوره متوالی رئیس جمهوری الجزایر بوده است. دوره چهارم وی در بهار سال 2019 به پایان می رسد و با اینکه هنوز فاصله زمانی زیادی با این تاریخ داریم اما تنور این انتخابات کم کم در حال گرم شدن است.

ایرنا

به گزارش ایرنا، هنوز زمان دقیق برگزاری انتخابات ریاست جمهوری سال 2019 اعلام نشده است وگفته می شود به احتمال زیاد، این انتخابات بین ماه های فروردین و اردیبهشت آینده برگزار می شود، با این حال این روزها بحث این انتخابات داغ شده و احزاب و گروه های سیاسی سخت به تکاپو افتاده اند تا به خواسته های خود برسند، در این میان برخی امید زیادی برای رسیدن به این هدف دارند و برخی کاملا ناامید اند و البته برخی منتظر شرایط جدید مانده اند تا شاید در آن زمان بتوانند کاری در جهت رسیدن به اهداف خود انجام دهند.

** شرایط نامزدی برای انتخابات ریاست جمهوری
نامزد انتخابات ریاست جمهوری در الجزایر مانند هر کشور دیگری باید حائر شرایط زیادی باشد که مهم ترین آن عبارت است از، مسلمان و حداقل 40 ساله باشد، از تمام حقوق مدنی و سیاسی برخوردار باشد، اگر پیش از سال 1942 متولد شده باشد، باید در انقلاب سال 1954 مشارکت کرده و اگر پس از سال 1942 به دنیا آمده باشد، پدر و مادرش اقدامی ضد انقلاب الجزایر انجام نداده باشند و خود و همسرش تابعیت الجزایری داشته باشند.
هر نامزد باید امضا و تاییدیه 600 نفر از نمایندگان مجلس، استانداری یا شهرداری در 25 استان از مجموع 48 استان را داشته باشد یا امضا و تایید حداقل 75 هزار نفر در دست کم 25 استان را داشته باشد.

** موضع گیری مقام های الجزایری در مورد انتخابات ریاست جمهوری
انتخابات ریاست جمهوری الجزایر قرار است طی 6 ماه نخست سال 2019میلادی و به احتمال زیاد بین ماه های آوریل و می (فروردین و اردیبهشت )برگزار شود و با این که هنوز فاصله زمانی زیادی با این انتخابات داریم اما این روزها اخبار زیادی در مورد این انتخابات در رسانه های الجزایری منتشر می شود.
چند ماه پیش «جمال ولد عباس» رئیس حزب «جبهه آزادیبخش ملی »الجزایر که بزرگترین حزب این کشور محسوب می شود و از مجموع 462 کرسی مجلس نمایندگان، 164 کرسی را در اختیار دارد، اعلام کرد از بوتفلیقه می خواهد برای پنجمین بار نامزد انتخابات ریاست جمهوری شود.
کمی پس از آن نیز روسای مجلس نمایندگان و مجلس سنای این کشور حمایت قاطع خود را از نامزدی بوتفلیقه اعلام کردند.
«احمد اویحیی » نخست وزیر و رئیس حزب مجمع ملی دمکراتیک که دومین حزب بزرگ الجزایر محسوب می شود و 97 کرسی از مجموع 462 کرسی مجلس نمایندگان را در اختیار دارد و برخی رسانه ها و کارشناسان از او به عنوان یک رقیب جدی برای بوتفلیقه در صورت نامزدی در انتخابات آینده یاد می کردند ، به شایعات نامزدش اش برای انتخابات ریاست جمهوری پایان داد و ابتدا گفت اگر وی نامزد شود، وی برای این انتخابات نامزد نمی شود و در آخرین اظهار نظر در این خصوص در جمع هم حزبی هایش گفت: ما باید در خصوص انتخابات ریاست جمهوری تصمیم گیری کنیم ،ما از مجاهد عبدالعزیز بوتفلیقه می خواهیم به کار خود ادامه دهد. حزب ما تصمیم گرفته است از ثبات حمایت کند، عبدالعزیز بوتفلیقه نماد ثبات است و ما از او می خواهیم به راه خود برای خدمت به الجزایر ادامه دهد.

** موضع گیری احزاب الجزایری در مورد انتخابات ریاست جمهوری
با توجه به اینکه هنوز زمان زیادی تا این انتخابات باقی مانده است، بسیاری از احزاب الجزایری ترجیح می دهند فعلا در این مورد سکوت کنند تا ببیند اوضاع چگونه می شود به ویژه اینکه بوتفلیقه که بیشترین شانس برای پیروزی در این انتخابات در صورت نامزد شدن دارد، هنوز موضع گیری خود را اعلام نکرده است و شاید بسیاری از این احزاب، اعلام نظر را در این خصوص تا زمان مشخص شدن نامزد حزب جبهه آزادیبخش ملی یا همان حزب حاکم بیهوده می دانند . دو حزب بزرگ جبهه آزادیبخش ملی و حزب مجمع ملی دمکراتیک حمایت خود را از بوتفلیقه اعلام کرده اند.
« عبد الرزاق مقری» رئیس حزب «حرکه مجتمع السلم» که از جمله احزاب مهم و مخالف دولت و از بزرگترین احزاب اخوانی محسوب می شود، چند هفته پیش گفت، هنوز زمان زیادی وجود دارد وقتی به آن نزدیک شدیم موضع گیری خود را اعلام می کنیم .
از سوی دیگر «عبدالله جاب الله» کهنه کار ترین نیروهای اسلامگرا که وارد سیاست شده گفت، شرکت در این انتخابات سودی ندارد زیرا همانند گذشته تقلب صورت می گیرد و نامزد نظام حاکم پیروز می شود.
وی سه بار در این انتخابات نامزد شده و ناکام مانده است یک بار در سال 1995میلادی با ژنرال «الیامین زروال » به رقابت پرداخت و دوبار بار با بوتفلیقه که در هر سه مورد شکست خورد و هر بار مقام های دولتی را به تقلب در انتخابات متهم کرد.
«لویزه حنون » رهبر حزب کارگران الجزایر نیز که حزبش سال 1990 تاسیس شده و پیوسته در انتخابات گذشته حاضر بوده است و خود او از سال 1999 پیوسته نامزد این انتخابات بوده ، هنوز موضع گیری حزبش را در این مورد اعلام نکرده است.
«سعید سعدی» رهبر حزب «تجمع برای فرهنگ و دمکراسی» که دو بار در سال 1995 و 2004 وارد عرصه انتخابات ریاست جمهوری شده و هر بار شکست خورده است، هنوز موضع گیری خود را اعلام نکرده است.
«جبهه نیروهای سوسیالیست» تاسیس شده در سال 1963 نیز که یک حزب چپگرا است و قدیمی ترین حزب مخالف دولت در الجزایر محسوب می شود و میان مردم به ویژه در منطقه قبایل و آمازیغ ها محبوبیت دارد ، هنوز موضع خود را اعلام نکرده است.

** مخالفت 14 شخصیت الجزایری با نامزدی بوتفلیقه
اوایل خرداد ،14 شخصیت معروف سیاسی، رسانه ای و حقوقی الجزایری مخالف دولت و از جمله «احمد بن بیتور » نخست وزیر اسبق ، «علی بن واری» وزیر پیشین، «سفیان جیلالی» رئیس حزب نسل جدید و «سعد بوعقبه» ستون نویس مشهور در روزنامه الخبر با ارسال نامه ای به بوتفلیقه، از او خواستند در انتخابات ریاست جمهوری سال آینده نامزد نشود.
البته در زمستان گذشته نیز برخی مخالفان بوتفلیقه با ادعای اینکه وی بیمار و از نظر جسمی ضعیف است و توانایی اداره امور کشور به عنوان یک رئیس جمهوری را ندارد، خواستار اجرای قانون در این خصوص برکناری او شده بوده بودند اما در این کار توفیقی نیافتند زیرا نهادهای قانونی این کشور این استدلال را نپذیرفتند.

** واکنش مردم الجزایر به انتخابات 2019
مردم و اقشار مختلف جامعه الجزایر همانند هر کشور دیگری دیدگاه های متفاوتی نسبت به هم در خصوص انتخابات در کشورشان دارند، برخی شرکت در آن و لزوم نقش آفرینی در آینده سیاسی کشور را ضروری می دانند و در عین حال برخی با ناامیدی نظاره گر نتایج هستند و تصور می کنند نتایج انتخابات هر چه باشد، تاثیری در وشعیت زندگی کردم ندارد.
محمد الامین 20 ساله و دانشجو در خصوص این انتخابات گفت، مساله مهم در این روزها اقتصاد کشور و شغل برای جوانان است ، باید دید کدامیک از نامزدها برنامه بهتری در این خصوص ارائه می دهند.جوانان شعار نمی خواهند، آن ها خواستار اقدام های عملی مسئولان و بهبود شرایط زندگی مردم اند.
«عبدالرحمن» 44 ساله با بدبینی در مورد این انتخابات گفت، نتایج آن تاثیر چندانی بر زندگی مردم ندارد و به همین دلیل هنوز برای شرکت در آن تصمیمی نگرفته است.
«دلیله » کارمند و صاحب دو فرزند گفت، ما باید تلاش کنیم آینده بهتری برای فرزندان خود بسازیم، باید با انتخاب فردی شایسته ، آینده فرزندانمان را تضمین کنیم.
«بن فلیس » 52 ساله نیز گفت، باید منتظر ماند و دید چه کسانی نامزد می شوند و چه برنامه هایی ارائه می کنند ، حفظ امنیت و ثبات اقتصادی مساله بسیار مهمی است که هر نامزدی باید به آن توجه داشته باشد.اگر مردم از نظر اقتصادی در تنگنا قرار گیرند، سیاست برای آن ها بی معنا می شود .

** نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری سال 2019
هر چند هنوز بسیاری از احزاب اعلام نظر در خصوص این انتخابات را زود می دانند اما «جنبش دمکراتیک اجتماعی » فردی به نام «فتحی غراس» را به عنوان نامزد خود را برای این انتخابات معرفی کرده است.
غراس چندی پیش گفت، همه می دانند نامزد نظامی حاکم هرکس باشد، در انتخابات پیروز می شود اما ما با نامزدی در آن دیدگاه خود را در خصوص مسائل جاری در کشور و در مورد کشورهای همسایه و جهان بیان می کنیم.
«ناصر بوضیاف» پسر «محمد بوضیاف» رئیس جمهوری اسبق الجزایر در سال 1992میلادی که مدت کمی پس از ریاست جمهوری ترور شد نیز آمادگی خود را برای نامزدی در این انتخابات اعلام کرده است.
بوضیاف در ویدیویی که در صفحه فیس بوک خود منتشر کرد ، نظام حاکم بر الجزایر را به فساد متهم و ادعا کرد آرزوی او رها کردن کشور از این نظام و ریشه های آن ، تحقق عدالت ، بالا بردن سطح علمی کشور و رونق اقتصاد و تحقق دمکراسی واقعی و بازگرداندن حقوق مردم به آنان دانست.
بوضیاف ظاهرا بنا بر اعتبار پدرش قصد دارد وارد این عرصه شود زیرا اکنون او شخصیت شناخته شده ای در داخل الجزایر نیست.
گفته می شود فردی به نام « فیلالی غوینی» رئیس جنبش اصلاح ملی نیز برای نامزدی در انتخابات آینده اعلام آمادگی کرده است اما هنوز نامزدی هیچ یک از این افراد قطعی نیست زیرا نام نویسی برای نامزدها هنوز شروع نشده است.
در حالی که بازار شایعات در این خصوص داغ است، چندی پیش برخی رسانه ها نوشتند «یسعد ربراب » ثروتمندترین فرد در الجزایر و پنجمین فرد ثروتمند در جهان عرب نامزد این انتخابات می شود و این در حالی است که یک منبع نزدیک به او این خبر را تکذیب کرد و گفت ربراب هیچ گونه برنامه ای برای داشتن پست سیاسی ندارد.

** دستور العمل انتخاباتی وزارت اوقاف و امور دینی الجزایر به ائمه جماعت
«محمد عیسی » وزیر اوقاف و امور دینی الجزایر چند روز پیش گفت، ائمه جماعت نباید وارد سیاست شوند و به آن ها در مورد وارد شدن در موضوع انتخابات ریاست جمهوری و دخالت دادن منابر در این امر هشدار داد .
وی افزود، ائمه جماعت باید گرایش های سیاسی خود را پشت در مسجد بگذارند سپس وارد آن شوند ،آن ها نباید در منبرها وارد مسائل سیاسی شوند.

**آمریکا و انتخابات ریاست جمهوری الجزایر
«جان سالیوان » معاون وزیر خارجه آمریکا هفته گذشته در دیدار از الجزایر و در مصاحبه با شبکه الشروق گفت، کشورش برگزاری انتخابات دمکراتیک و آزاد و عادلانه در الجزایر که به اراده مردم احترام بگذارد، حمایت می کند و با مقام های الجزایری در این خصوص سخن گفته است و آن ها ها اعلام کرده اند این انتخابات با چنین شرایطی برگزار می شود.
وی اعتراف کرد یکی از مسائل مورد بحث او با مقام های الجزایری ، مساله انتخابات ریاست جمهوری بوده است.
با اینکه هنوز فاصله زیادی با برگزاری انتخابات ریاست جمهوری داریم اما با توجه به شرایط موجود باید گفت، اگر بوتفلیقه در این انتخابات نامزد شود، با توجه به شواهد و قرائن موجود و با توجه به حمایت احزاب بزرگی مانند جبهه آزادیبخش ملی و مجمع ملی دمکراتیک ، حزب تاج و اتحادیه کارگران الجزایر ، او برنده میدان خواهد بود زیرا او اکنون رقیب قدرتمندی که توانایی رقابت با او را داشته باشد و بتواند نظر مردم را جلب کند، ندارد و حال همه چشم ها به بوتفلیقه رئیس جمهوری 81 ساله الجزایر دوخته شده است و می توان گفت سرنوشت پست ریاست جمهوری الجزایر در سال 2019، تا حد زیادی به او بستگی دارد ، اگر نامزد شود، پیروزی او تقریبا قطعی است اما اگر او در این انتخابات نامزد نشود، شرایط مختلف خواهد بود.
ناظران سیاسی اعتقاد دارند حضور پر رنگ چند ماه اخیر بوتفلیقه در مناسبت های مختلف و از جمله افتتاح یک خط مترو در پایتخت، افتتاح مسجد کچاوه در الجزیره و حضور در یکی از مراکز دینی این کشور در ماه رمضان نشان دهنده این است که او می خواهد به مخالفان خود این پیا م را برساند که با قدرت زمام امور را در دست دارد و در انتخابات آینده نیز نامزد خواهد شد .
خاورم **2041**1049


گروه های زیر مجموعه بین‌الملل

بین‌الملل
بین‌الملل

آخرین اخبار

اسامی ۱۲ بازیکن ایران برای بازی با استرالیا
کادر فنی تیم ملی بسکتبال اسامی ۱۲ بازیکن را برای رویارویی با تیم ملی استرالیا در مسابقات انتخابی جام جهانی ۲۰۱۹ اعلام کرد.
نتایج فرنگی کاران ایران در تورنمنت مجارستان
یک کشتی گیر ایران برای کسب مدال نقره و ۳ کشتی گیر برای کسب مدال برنز رقابت‌های پنج وزن نخست کشتی فرنگی جایزه بزرگ مجارستان امشب به میدان می‌روند.
پاسخ برانکو به شایعه سرمربیگری تیم ملی
سرمربی تیم پرسپولیس گفت: ما می‌خواستیم مقابل مسجدسلیمان پیروز شویم،‌اما زمین اجازه نمی‌داد که خوب بازی کنیم.
تقدیر رئیس فدراسیون فوتبال از سردار آزمون
رئیس فدراسیون فوتبال در تماس با مهاجم تیم ملی از عملکرد وی در لیگ اروپا به همراه تیم زنیت تقدیر کرد.
توقف خانگی یاران طارمی برابر الدحیل
تیم الغرافه در حضور مهدی طارمی، ملی‌پوش ایرانی برابر الدحیل به تساوی بسنده کرد.
لحظه شماری رئالی‌ها برای حذف یووه و رونالدو
یوونتوس چهارشنبه شب در زمین اتلتیکو با دو گل مغلوب شد تا در آستانه حذف از لیگ قهرمانان قرار بگیرد.
مرزبان: تا من هستم نمی‌گذارم نفت سقوط کند
سرمربی تیم نفت مسجدسلیمان گفت: مقابل پرسپولیس عده‌ای با دسیسه می‌خواستم ببازیم تا مربی خودشان را بیاورند.
کی‌روش در مونیخ، همنشینی با رومنیگه و هوینس
کارلوس کی روش سرمربی سابق تیم ملی ایران برای تماشای بازی خامس رودریگز به مونیخ رفته است .
بیرانوند: کاور پوشیدم که خونِ لباسم دیده نشود
سنگربان پرسپولیس می گوید که زمین عامل اصلی یکی از بدترین بازی های آنها بوده است.
امید یوونتوس به سلطان هت‌تریک
توتواسپرت امیدوار است رونالدو نمایش سه سال قبل برابر وولفسبورگ را تکرار کند.

پر بازدید ترین اخبار امروز

آلمان،فرانسه وانگلیس با راه اندازی سازوکار مالی از برجام حمایت کردند
تهران - ایرنا - درحالیکه آلمان،فرانسه وانگلیس با راه اندازی سازوکار حمایت ازمبادلات تجاری ایران و اروپا(اینستکس)درصدد انجام تعهدات خود وپایبندی به برجام و گشودن باب مراودات تجاری با تهران هستند، معاون وزیر خزانه داری آمریکا در مطلبی این اقدام را به معنای حمایت این کشورها از برجام دانست.
فروش فوری ایران‌خودرو و سایپا متوقف شد
در ادامه اجرای طرح فروش فوری دو خودروسازی بزرگ کشور، فروش محصولات این دو شرکت امروز شنبه بدون اطلاع قبلی متوقف شد.
چرا کودک‌تان رشد نمی‌کند؟
خوب وزن نگرفتن کودکان مشکلی رایج است که عموما مادر متوجه آن می‌شود یا پزشک تشخیص می‌دهد که روند رشد کودک طبیعی نیست و طبق الگوی نرمال پیش نمی‌رود.
تراژدی ساماندهی مطبوعات استان لرستان
پایگاه خبری تحلیلی قدس آنلاین در مطلبی با عنوان ' تراژدی ساماندهی مطبوعات استان لرستان' نوشت: مطبوعات استان مبدل به شنبه‎بازاری شده که همه چیز و همه کس در آن وجود دارد، بی‎آنکه نگاه صنفی بر کلیت آن حاکم باشد.
تحویل خودرو به مشتریان سایپا 2 برابر شد
تهران- ایرنا- گروه خودروسازی سایپا تحویل خودرو به مشتریان را در بهمن ماه به 2 برابر افزایش داد.
حزب الجزائری: اعتراضات، زمینه ساز پیوستن جوانان به تروریسم است
اقدام غیر منتظره البشیر، آنچه مخالفان نمی دانند
وزیر امور خارجه اوگاندا بر گسترش روابط با ایران تاکید کرد
البشیر وزیران و استانداران جدید را از میان نظامیان معرفی کرد
مخالفان دولت سودان: درخواست البشیر برای گفت وگو دیر است
البشیر دولت سودان را منحل کرد
سودان همچنان تب دار اعتراض های ضددولتی
آفریقای جنوبی به دنبال گسترش مبادلات تجاری با ایران است
رهبران احزاب مخالف سودان بازداشت شدند
سقوط بالگرد نظامی در الجزایر 2 کشته بر جای گذاشت