اکونومیست: ائتلاف غرب متزلزل شده است

10:53 ۱۳۶ روز و ۱۸ ساعت پیش ایرنا 310 0
اکونومیست: ائتلاف غرب متزلزل شده است

تهران - ایرنا - اکونومیست در گزارشی نوشت: ائتلاف غرب دچار مشکل شده و این خطری برای اروپا و آمریکا و جهان است.

ایرنا

کونومیست می نویسد: آمریکا هم به اندازه سایر کشورهای جهان در ساختن اروپای بعد از جنگ سهیم بوده است.
در اواخر دهه های 1940 و 1950 آمریکا مامای به دنیا آمدن دو پیمان بود که بعدها به نامهای ' اتحادیه اروپا'و' ناتو' نامگذاری شد. ناتو ائتلاف نظامی برنده جنگ سرد بود.
البته جزیی از نیت آمریکا در این حرکت، خیرخواهانه بود اما مسلما نیت اصلی؛ حفظ منافع شخصی بوده است.
آمریکا ناخواسته پایش به درون دو جنگ جهانی کشیده شده بود و به همین سبب می خواست هرطور شده دشمنی میان فرانسه و آلمان را برطرف نماید و از طرفی هم استحکاماتی محکم در برابر تهدید شوروی بسازد.
شوروی در سال 1991 متلاشی شد و در جمهوریهای تازه آزاد شده شرق اروپا دمکراسی حاکم شد و فرصتی ناب شد تا ائتلاف 'ناتو' در این دمکراسی ها لنگر بیاندازد.
اما امروز یک شکاف و جدایی عمیقی میان آمریکا و اروپا ایجاد شده است.
قرار است در روزهای 11 و 12 ژوئیه / 20 و 21 تیر/ اجلاس سران ناتو در بروکسل تشکیل شود. فضای حاکم بر این اجلاس پیش از تشکیل آن بشدت مسموم است.
رئیس جمهور آمریکا ' دونالد ترامپ' اروپاییان را به سوء نیت و بیرون نکشیدن سنگینی وزن خود از روی ناتو متهم می کند. اروپاییان هم ترامپ را به خرابکاری احمقانه متهم می کنند.
در بحبوحه دعوای ترامپ با متحدان اروپایی آمریکا او قرار است در روز 16 ژوییه / 25 تیر / در هلسینکی با 'ولادیمیر پوتین' رئیس جمهور روسیه دیدار کند. این ملاقات مسلما یک صحنه باورنکردنی خواهد بود چراکه قابل پیش بینی است ترامپ با رقیب روسی آمریکا رفتاری به مراتب بهتر از رفتاری خواهد داشت که با متحدان واشنگتن دارد.
با توجه به اینکه ترامپ عادت دارد منتقدانش را آشفته کند و آنها را به هم بریزد، اگر فرض بگیریم که این دو اجلاس سران بدون هیچ دعوای جنجال برانگیزی برگزار شود، با این حال میان تمام اعضاء ائتلاف غرب؛ اولویتهای متناقض، تفکرات و دیدگاههای ضد و نقیض و فرهنگهای سیاسی متفاوت همچنان باقی است.
ائتلاف غرب سخت دچار مشکل شده است.
نه تنها اروپا و آمریکا، که جهان هم باید از این بابت نگران باشد.
طبیعی است که هر ائتلافی تنش هایی درون خود دارد. اما ائتلاف غرب دچار یک نوع سردرگمی آشکار است و چندین جبهه متفاوت درونش شکل گرفته است. ترامپ و ژنرالهایش از ناتو ناراحت اند چون بسیاری از اعضاء آن به قولی که داده اند، عمل نکرده اند. این اعضا قول داده بودند تا سال 2024 به میزان 20 درصد از تولید ناخالص داخلی شان را به هزینه های دفاعی خود اختصاص بدهند.
آمریکا ضمنا حمایت اروپا از توافق هسته ای ایران که ترامپ از آن خارج شده است را هم محکوم می کند. ترامپ توافق هسته ای ایران را یک پیمان یک طرفه علیه اسرائیل می شناسد.
و اما در خلال این دعواهای تجاری؛ در حوزه سیاست؛ تصمیم سازان سیاسی هردو طرف براین باورند که در این برهه از زمان که جهان زاویه نگاهش متوجه آسیاست، این ناله ها و مقدس نمایی های اروپا چندان ارزش توجه کردن را ندارد.
ترامپ به این گلایه ها اکتفا نمی کند و احمقانه اتحادیه اروپا را متهم می کند که زمینه چینی کرده است تا علی الدوام از آمریکا امتیاز بگیرد و در یک مبادله ناعادلانه تجاری آمریکا را تنبیه کند.
و اما اروپا هم خود گرفتار دسته بندی است.
در ایتالیا یک ائتلاف جدید پوپولیست تشکیل شده که طرفدار پوتین است. همچنین در مورد ترکیه، این کشور عضو ناتوست اما عضو اتحادیه اروپا نیست. ترکیه دشمن اصول و ارزشهای لیبرال دمکراسی است ؛ یعنی همان ارزشهایی که محور و زنجیره اتصال اعضاء این ائتلاف است.
اوضاع از این هم بدتر خواهد بود. دولت کارگری انگلیس به رهبری ' جره می کوربین' که شهرت بسزایی در مخالفت با استفاده غرب از سلاح دارد ، ممکن است او نیز به شیوه ای دیگر با آمریکا در بیفتد و شاید هم اصلا انگلیس را از ناتو خارج کند.
'اکونومیست' اعتقاد راسخش بر این است که ائتلاف غرب آنقدر ماهیت وجودش مهم می باشد که لازم است حتما حفظ شود.
در جهانی که متاسفانه روبه سمت استبداد و خودکامگی میل می کند و این یک هشدار خطرناک است؛ ائتلاف غرب این ظرفیت را دارد که یک منبع حیاتی تامین امنیت و سنگری محکم برای دمکراسی باشد. اما ائتلاف ناتو برای زنده ماندن از خداوند امان نامه ندارد. این ائتلاف باید علی الدوام خودش جایگاه خودش را حفظ کند.
ما چطور؟
گام نخست این است که اجازه ندهد کار از این هم سخت تر شود. اروپا باید هرکاری در توانش است انجام دهد تا در برابر غرائز ترامپ که می خواهد تجارت را با امنیت یک کاسه کند؛ ایستادگی کند.یک کاسه کردن این دو موضوع متفاوت در کنار هم؛ فقط اروپا را نا امن تر و فقیرتر می کند.
گام دوم این است که این ائتلاف نیاز به آن دارد که عملگرا باشد. یعنی باید بیش از اینها پول خرج کند.
حق با ترامپ است که گلایه می کند کشورهایی به طور مثال مانند آلمان و ایتالیا فقط هریک به ترتیب 1.22 درصد و 1.13 درصد از تولید ناخالص داخلی شان را در سال 2017 به هزینه های دفاعی تخصیص داده اند.
البته در مورد کشوری همچون بلژیک ؛ این قابل توجیه است که دولت کمترین بودجه را به حوزه دفاع اختصاص می دهد. بیش از یک سوم از تولید ناخالص داخلی بلژیک صرف پرداخت حقوق و مزایای مستمری بگیران می شود. درصد بیشتری از این رقم نیز صرف تحقیقات و توسعه فناوری می شود.
در مورد بسیاری از متحدان اروپا، عملگرا بودن به منزله تداوم رویه معمول است.
همکاری در حوزه های امنیت سایبری موجب می شود تا ائتلاف غرب متاع ارزشمندتری برای آمریکا به حساب آید. ناتو باید ضد حملاتی در برابر تاکتیکهای ضد اطلاعات و نفوذ داشته باشد . روسیه گستره ای وسیع از این تاکتیکها را در ' کریمه ' و شرق اوکراین بکار بست .
سیاست همیشه افت و خیز دارد.
وقتی یک تفاهم نظامی از بین می رود؛ ساخت مجدد آن بسیار دشوار خواهد بود. ناتو امروز بیش از هر روز دیگری نیاز به برگزاری رزمایش های نظامی دارد چرا که این تمرین ها، روابط نظامی نزدیک میان اعضاء را محکم می کند.
عملگرا بودن یعنی به هم چسبیدن.
در مورد 'برگزیت' و مذاکرات آن؛ اتحادیه اروپا آماده است انگلیس را از ساختار امنیتی این بلوک خارج کند چون انگلیس دیگر عضو آن نخواهد بود.
منتها نظر به توانایی بسیار بالای نظامی انگلیس و تجربه ارزشمندی که در این حوزه دارد، اعضاء اتحادیه اروپا مترصدند انگلیس را هم در بعد تسلیحاتی در کنار خود داشته باشند تا بتوانند با بهره گرفتن از تجربه لندن بنیه نظامی خود را بالا ببرند. صنایع مهم تسلیحاتی و آژانسهای اطلاعاتی انگلیس صرفا طراحی دفاعی دارند.
فرانسه پیشنهاد تشکیل یک'ابتکار عمل مداخله نظامی اروپا' را پیشنهاد داده است با این هدف که این نیرو بتواند در بحرانهای مختلف وارد عمل شود.
آمریکا این طرح را تهدیدی علیه ناتو می داند. اما این ابتکار عمل ثابت می کند که اروپا هم دوست دارد مسئولیت پذیر باشد و اما می ماند؛ مسئله تضارب عقاید.
اگر فرض بر این باشد که ناتو و اتحادیه اروپا مدتهاست که دیگر وجود خارجی ندارند؛ پس چرا اصلا ساخته شدند.
وقتی شوروی از هم پاشید، خطر تهدید امنیتی هم از بین رفت، اما در عوض موانعی بر سر راه با هم کار کردن پدید آمد. اما این مشکلات هم سبب آن نشد که ائتلاف دو سوی اطلس منسوخ شود. این واقعیت را حتی خود ترامپ هم قبول دارد.
تمام ائتلافهایی که آمریکا در آن حضور دارد؛ مورد رشک و حسد روسیه و چین است. ناتو یک میراث ارزشمند است و سزاوار است همچنان غیرقابل تعویض باقی بماند.
انسان برای همیشه نیاز به امنیت دارد. روسیه، شوروی نیست اما؛ یک قدرت رو به افول است و احساس می کند که در معرض تهدید قرار دارد. روسیه نیروهایش را مدرن کرده و آماده است آنها را آرایش نظامی بدهد.
در این میان؛ دمکراسی اروپا لازم است همچنان میانه میدان را در دست بگیرد. استبداد و خودکامگی در کشورهایی نظیر لهستان و مجارستان رشدی خزنده پیدا کرده است. اتحادیه اروپا و ناتو می توانند یک بار دیگر به کمک هم جلوی پیشرفت این پدیده شوم را بگیرند.
اروپا سهم بسزایی در طرح ریزی پروژه قدرت آمریکا داشته است . این اروپا بود که پایگاههایش را ؛ سربازانش را و بعضا هم پشتیبانی های دیپلماتیکش را در خدمت آمریکا قرار داد.
ناتو شکننده تر از آن است که ترامپ تصور می کند.
ناتو متعهد به این اصل است که: ' حمله به عضوی از منطقه آتلانتیک شمالی؛ حمله به تمام اعضاء این حوزه است'.
اما سست شدن پایبندی آمریکا به اروپا و دشمنی اش با او؛ این تعهد ناتو را کمرنگ می کند.
آسیا بدقت نظاره گر این شکاف ایجاد شده درون ائتلاف غرب است. پوتین هم همینطور.
این قلدری های ترامپ نسبت به متحدانش ؛موجب می شود تا جهان اعتمادی به متعهد ماندن آمریکا به تضمین های امنیتی اش نداشته باشد. قدرتهای بزرگ همیشه در یک وضعیت خاکستری نه جنگ؛ نه صلح با هم رقابت دارند. در این حالت؛ امکان اینکه یک محاسبه غلط اتفاق بیفتد ؛ بسیار بالاست.
ترامپ معتقد است که در هر مذاکره ای؛ اوست که مذاکره کننده اصلی است و هدفش هم در هر مذاکره ای؛ فقط قوی تر ساختن آمریکاست.
اما ترامپ بداند؛ اگر در هر مذاکره ای اروپا را و یا هر طرف دیگر را از دست بدهد؛ آنچه که از دست داده است را دست کم گرفته است.
اروپام**1591** 1908


گروه های زیر مجموعه بین‌الملل

بین‌الملل
بین‌الملل

آخرین اخبار

سهرابیان: مثل بکن‌بائر با دست‌ شکسته بازی می‌کنم
مدافع استقلال می گوید هر طور که شده می خواهد برای تیمش بازی کند.
غلبه قهرمان جهان بر اروگوئه در پاریس
قهرمان جام جهانی موفق شد در دیدار مقابل اروگوئه به پیروزی برسد.
خبر خوب به بارسلونا در مورد ستاره برزیلی
فیلیپ کوتینیو، ستاره برزیلی و گرانقیمت بارسلونا از روز گذشته در تمرینات گروهی تیمش شرکت کرد.
درویش: پرسپولیسی‌ها بازیکن تیم ما را کتک زدند
مدیرعامل باشگاه سایپا گفت: آنطور که من شنیدم بازیکنان پرسپولیس بازیکن ما را کتک زدند و بازیکنان سایپا کاری نکردند که مستحق محرومیت باشند
جواد خیابانی؛ منتقد جدید تیم ملی
گزارشگر صدا و سیما از وضعیت تیم ملی ایران انتقاد کرد.
عینک‌ نامناسب حالت چشم را تغییر می‌دهد
یک اپتومتریست با اشاره به این‌که محدود شدن میدان دید، ماهیچه‌های چشمی را کوچک می‌کند، گفت: عینک‌های نامناسب حالت چشم را تغییر می‌دهند.
۲۱ نوامبر؛ روزی که انسان برای نخستین بار پرواز کرد
انسان قرن‌ها رویای پرواز را در سر داشته است. با نگاهی به اساطیر و افسانه‌های ملت‌های مختلف جهان به خوبی پی می‌بریم که در همه نقاط جهان، اندیشه پرواز در هوا و گردش در آسمان و حتی از آن بالاتر، ماورای عالم خاک در ذهن افراد مختلف بوده و در طول قرون و اعصار مختلف تداوم داشته است.

پر بازدید ترین اخبار امروز

آمریکا با تحریم غذا و دارو مردم ایران را نشانه گرفته
رئیس جمعیت هلال احمر کشور گفت: آمریکا با رویکرد خصمانه و تحریم های مختلف از جمله غذا و دارو مردم ایران اسلامی را برای ضربه زدن نشانه گرفته است.
سفارت ایران حمله تروریستی هتل اورانوس کابل را محکوم کرد
سفارت جمهوری اسلامی ایران در کابل، واقعه تروریستی هتل اورانوس در افغانستان را محکوم کرد.
هفته آینده؛ رفع ابهام از قانون منع به‌کارگیری بازنشستگان در مجلس
نماینده مردم مبارکه در مجلس شورای اسلامی از جلسه نمایندگان برای رفع ابهام از یک قانون خبر داد.
ادعای پیدا شدن بقایای کشتی نوح (ع) در ایران
گروهی از محققان پسث از بررسی تکه چوب‌های سنگ شده در کوه تخت سلیمان در شمال ایران معتقدند این چوب‌ها متعلق به کشتی حضرت نوح (ع) است.
خداوند چه جوان هایی را دوست دارد؟
حدیث رسول اکرم(ص) درباره جوانان را در اینجا بخوانید.
طرفداران محیط زیست مقصر آتش سوزی کالیفرنیا هستند
دمکرات های کنگره آمریکا خواستار تحقیق درباره دختر ترامپ شدند
سناتور آمریکایی: بیانیه ترامپ حاکی از سیاست «اول سعودی» است
دمکرات های کنگره آمریکا خواستار تحریم عربستان شدند
ترامپ پاسخ پرسش های بازپرس پرونده روسیه را داد
کاخ سفید روسیه را متهم به سوء استفاده از اینترپل کرد
دوران سیاسی ترامپ رو به افول است
پمپئو: به روابط خود با سعودی ها ادامه می دهیم
ظریف بیانیه ضدایرانی ترامپ را شرم آور خواند
ترامپ در حمایت از سعودی ها، ایران را متهم کرد