سوال شهردار از خودش

09:25 ۸۱ روز و ۶ ساعت پیش ایرنا 78 0
سوال شهردار از خودش

روزنامه محلی سیستان و بلوچستان روز شنبه/16تیر 97 مطلبی با عنوان «سوال شهردار از خودش» منتشر کرده است.

ایرنا

دراین مطلب آمده است: با ورود به شهر، آن چه بیش از هر چیز، جلب توجه می کند نمادها، میادین، نظافت فضای سبز و در مجموع مبلمان شهری است که مبین فعالیت مدیران شهری است. اگر شهری آراسته و مرتب باشد، آلودگی های بصری نداشته باشد، فضای سبز و درختان سازگار با محیط آراسته باشد، ترافیک روان و شهر از چاله و دست انداز بی نصیب باشد و ... نشان می دهد مجموعه دست اندرکاران آن از برنامه، همت و اراده ای خاص برای رفع مشکلات شهری برخوردارند. اگرچه نمی توان منکر تلاش و تصمیم گیری برای بهبود کارها شد، تلاش هایی که هر روز در قسمت های مختلف شهر مشاهده می شود؛ از پاکبانی که در نیمه های شب، صدای آهنگ جارویش بر زمین، سکوت شامگاهی را می شکند تا باغبان هایی که در آفتاب سوزان، درختان و فضای سبز شهر را آرایش می کنند از ناظران و نیروهای گشت برای جلوگیری از تخلفات ساختارساز و رفع سد معبر تا آتش نشانان گوش به زنگ که فرشتگان نجات شهروندان در حوادث هستند، بی شک همه و همه دست در دست هم برای فضایی مناسب و مفرح در شهرها تلاش می کنند و البته در این میان نقشه کار در دست منتخبان مردم است همان ها که با آرای غیرمستقیم شهروندان، کلید شهر به عنوان شهردار و در روستاها به عنوان دهیار به دست شان سپرده می شود تا وظیفه مدیریت شهر و روستا را برعهده گیرند. 14 تیرماه روز این زحمتکشان بود، روز شهرداران و دهیاران به عنوان نمایندگان مجموعه های بزرگی که خدمت رسانی به جامعه شهری و روستایی بدان ها سپرده شده است و صد البته در اجرا و به سرانجام رساندن پروژه ها و کارها با مشکلات بسیاری دست و پنجه نرم می کنند. روزنامه سیستان و بلوچستان با خسته نباشید و خداقوتی جانانه و تبریک این روز، خود را به جای آنان گذاشته است تا شهرداران این بار در نقش خبرنگار از شهردار سوالی بپرسند و البته خود نیز در پایان بدان پاسخ دهند.
دلیل محرومیت چابهار
شهردار چابهار در پاسخ به این سوال خبرنگار ما می گوید: همه جا صحبت از توسعه چابهار است، اما با وجود این دلیل محرومیت آن چیست؟ آیا کاری در چابهار انجام نمی شود یا شهرداری فقط در یک حوزه خاص کار می کند؟
«حقانی» به سوال خودش به عنوان شهردار نیز چنین پاسخ می دهد: با توجه به افق بلند مدتی که در سال 1353 برای چابهار ترسیم شد، دو هزار هکتار اراضی به چابهار تخصیص دادند که منبع درآمد باشد و اکنون بعد از گذر آن سال ها این منابع به اتمام رسید و چابهار برای توسعه نیاز به تخصیص بودجه جدید دارد. به علاوه همان گونه که مقام معظم رهبری توجه ویژه ای به بندر چابهار دارند توجه به دیگر زوایای شهر از جمله آب، راه های دسترسی، برق، حاشیه نشینی و زیبایی چابهار هم برای توسعه این شهر لازم است. وی بیان می کند: بودجه عمرانی شهرداری چابهار کافی نیست، بودجه آن در مقایسه با دیگر کلان‌ شهرها بسیار ناچیز و کم است، با این بودجه نمی‌توان به عمران و آبادانی این شهر دست یافت، چابهار نیازمند حمایت بیشتر دولت و مسئولان است.
برنامه های امروز و آینده زابل
شهردار زابل نیز می گوید: اگر خبرنگار بودم از شهردار زابل درباره برنامه های امروز و آینده او برای شهر می پرسیدم.
«حمید رضا نوری» در پاسخ به همین سوال تصریح می کند: شهردار برای برنامه ریزی شهری نیاز به اطلاعات مهمی از شهر دارد که کاستی ها، امکانات موجود، مشکلات شهری و فرهنگ شهرنشینی از آن جمله اند. باید بررسی شود که چه میزان برای مشارکت مردم در برنامه های اجتماعی شهری برنامه ریزی شده است زیرا مردم در ساختن و نگهداری شهر نقش اساسی دارند. وی ادامه می دهد: اگر ارتباط دو سویه میان شهروندان و شهرداری برقرار نشود، هر چه تلاش کنیم معضلات به قوت خود باقی است به همین دلیل شهردار باید درباره کاستی ها اطلاعات داشته باشد و بر مبنای آن برای آینده شهر برنامه ریزی کند. وی اظهار می کند: به عنوان شهردار برای ساماندهی اوضاع داخل شهرداری، کاهش بدهی های این مجموعه و چارت سازمانی شهرداری برنامه ریزی کردم و در این مدت چارت سازمانی متحول شده است و افراد بر اساس شرح وظایف چارت در هر پست انجام وظیفه می کنند. به علاوه برای مشکلات شهری هم برنامه ریزی می شود که بر اساس اولویت های کوتاه مدت، میان مدت و بلند مدت برنامه ها انجام شود. وی تصریح می کند: برای توسعه زابل و کاهش حاشیه نشینی آن برنامه ریزی شده است، به طوری که زابل به عنوان شهر پایلوت ملی برای ساماندهی سکونتگاه های غیر رسمی انتخاب و این مهم سبب جذب اعتباراتی از راه و شهرسازی شد. این برنامه ها در صورتی می تواند موفق باشد که شورای اسلامی شهر به عنوان قانون گذار و تکمیل کننده خواسته های شهرداری و مردم به عنوان ذی نفعان در کنار شهرداری مشارکت و محله به محله در عمران و آبادانی شهر حضور داشته باشند.
تلاش برای افزایش ماندگاری مردم محمد آباد
شهردار محمد آباد هم به خبرنگار ما می گوید: اگر من خبرنگار بودم از شهردار محمد آباد می پرسیدم در شرایط سخت و کنونی سیستان و مشکلات مالی موجود چه کارهایی می توان انجام داد که درد و رنج مردم کمتر شود؟
سید «مصطفی طباطبایی» در جایگاه شهردار نیز پاسخ می دهد که نیروهای شهرداری نیز شهروندان این شهر هستند و در این باره احساس مسئولیت می کنند و تلاش می کنیم در کارها رفاه مردم را در نظر بگیریم. شهرداری محمد آباد در سال های اخیر افزایش تعرفه ساخت ساز نداشته است، در حالی که این شهر نسبت به سال 90 در حدود 20 تا 23 درصد افزایش جمعیت داشته و نسبت به دیگر شهرهای سیستان مهاجر پذیر است. وی اظهار می کند: با شرایط موجود، ساخت و ساز در شهر فعال است و هزینه ساخت در محمد آباد حدود 200 تا300 هزار تومان و نسبت به دیگر شهرها کمتر است. برای کاهش مشکلات مردم، توسعه پیاده‌روسازی مد نظر بوده و برای این کار محله های مختلف بر اساس بافت جمعیتی و تعداد ساکنان آن اولویت بندی شده است تا معابر خاکی کاهش یابد و رضایت مردم بیشتر شود و این موضوع ماندگاری بیشتر آن ها را در منطقه رقم زند.
درآمد ناچیز و حقوق عقب مانده کارکنان زهک
شهردار زهک هم می گوید: اگر خبرنگار بودم از خودم درباره چهار ماه حقوق پرداخت نشده کارکنان شهرداری می پرسیدم؟
«محمد رضا رخشانی فر» در جواب و می افزاید: دغدغه اصلی و کنونی شهرداری حقوق و مزایای کارکنان است که از ابتدای امسال حقوقی دریافت نکرده اند. اولویت بعدی کارهای عمرانی و خدمات شهری است که جمع آوری زباله و نظافت خیابان ها در هر شرایطی انجام می شود چه حقوق پرداخت شود چه نشود. وی تصریح می کند: امسال پرداخت حقوق کارکنان با مشکل مواجه شده است، سال گذشته در این ایام حقوق توسط وزارت کشور یا از طریق کمک های ارزش افزوده پرداخت می شد، ولی امسال این کمک ها کم شده و فقط تا 90میلیون تومان کمک شده است. وی ادامه می دهد: با توجه به شرایط کنونی سیستان امیدی به درآمد شهرداری زهک نیست، خشکسالی های اخیر و مهاجرت گسترده سبب ایجاد نا امیدی زیاد میان مردم شده است، به همین دلیل ساخت و سازهای کمی انجام شده و برای پرداخت عوارض مراجعه کننده ای نداشتیم و برای پروانه ساختمانی کسی مراجعه نمی کند بنابراین درآمدهای شهرداری کم شده است. شهردار زهک خاطرنشان می کند: دولت باید از شهرهای منطقه سیستان که سال هاست با بحران رو به رو هستند حمایت کند که امسال برای پرداخت حقوق کارکنان حمایت چندانی نشده است و در حساب شهرداری زهک فقط چهار میلیون تومان است. اگر چه حقوق کارکنان پرداخت نشده است اما کارمندان شهرداری حدود 20 هزار متر جدول و آسفالت بدون واگذاری به پیمانکار انجام دادند و در این مدت تنها پرداختی به صورت مساعده بود، آن هم به کسانی که دچار مشکل بودند. وی می گوید: 14 تیر ماه روز شهرداری ها و دهیاری ها بود که هیچ یک از مسئولان شهری از جمله فرماندار و دیگر دستگاه های اداری به این روز اهمیت ندادند، فقط رئیس شورای شهر و یکی از دوستان سپاه این روز را تبریک گفت. این در حالی است که دیگر مناسبت ها را به مسئولان مربوط تبریک می گوییم اما آن ها مناسبت روز شهرداری ها و دهیاری ها را فراموش کردند و تبریکی نگفتند.
توجه به حقوق شهروندان خاش
شهردار خاش نیز در پاسخ به این سوال می گوید: به عنوان شهردار آیا برای افق آینده خاش برنامه ای دارید؟ به حقوق شهروندی پایبند هستید؟ برای مشارکت دادن مردم در کارهای عمرانی و زیبایی شهری چه برنامه ای دارید؟
«عبدالمجید تمندانی» خودش در پاسخ به این سوال ها اظهار می کند: درباره حقوق شهروندی با توجه به این که 50 درصد مردم شهر را بانوان تشکیل می دهند، برای آن ها پارک بانوان احداث شد، پارک خانواده نیز برای رفاه شهروندان و بهره مندی آن ها از امکانات شهروندی ایجاد شد. وی ادامه می دهد: افقی برای خاش ترسیم کردیم تا شهری با مبلمانی زیبا برای شهروندان بسازیم، سرانه فضای سبز این شهر هفت و نیم متر مربع است که برای افق 1400 برنامه داریم به 10 متر مربع به ازای هر شهروند برسد. موضوع مهم تر عدالت محله ای است، با توجه به این که در حاشیه شهر مردم کم بضاعت تر هستند، بیشتر تمرکز بر حاشیه است و از حاشیه به سمت مرکز حرکت می کنیم. وی تصریح می کند: برای عمران شهری، بهسازی معابر، توسعه فضای سبز، خدمات شهری و ساماندهی مسیل ها برنامه هایی طراحی شده است.
فرهنگ سازی برای زیباسازی نیکشهر
شهردار نیکشهر نیز در سوژه «سیستان و بلوچستان» مبنی بر این که اگر خبرنگار بود از شهردار چه سوالی می پرسید؟ بیان می کند: به عنوان شهردار برای فرهنگ‌سازی در موضوع های شهری چه برنامه ای دارید؟
«باور» در پاسخ هم می گوید: متاسفانه با مشکل همکاری نداشتن مردم برای زیباسازی شهر و نظافت آن مواجه هستیم، با وجود پیش بینی سطل های مکانیزه هنوز خیلی ها زباله ها را در کوچه و خیابان ها رها می کنند که در این باره طرح هایی از طریق فضای مجازی در حال انجام است.
فلسفه وجودی میرجاوه
شهردار میرجاوه هم در سوال از خودش می پرسد: فلسفه وجودی شهر میرجاوه چیست؟
«ریگی» اظهار می کند: با توجه به این که میرجاوه شهر مرزی است، به دلیل قرار گرفتن در نقطه مرزی و مبادلات مرزی از قدیم به عنوان بندر خشک مطرح است، میرجاوه از یادها رفته، مظلوم واقع شده و هنوز جایگاه واقعی خود را پیدا نکرده است، در حالی که به عنوان کریدور جنوب شرق آسیا به آسیای میانه و اروپا مطرح است و ساز و کارها و توجه خاص مسئولان را می طلبد تا مردم از طریق این جایگاه به آرمان ها و اهداف خود دست پیدا کنند. وی ادامه می دهد: قسمت زیادی از درآمد شهرداری ها توسط مردم تامین می شود، زمانی که معیشت مردم دچار مشکل است و از ظرفیت مرز، آن گونه که باید استفاده نمی شود، شهرداری نمی تواند جایگاه واقعی را پیدا کند و متاسفانه با مشکلات مالی دست و پنجه نرم می کند.
درآمد زایی با وجود بودجه کم در سراوان
شهردار سراوان هم می گوید: اگر خبرنگار بودم از شهردار سراوان می پرسیدم با چه انگیزه ای شهرداری شهر آشفته ای مانند سراوان را بر عهده گرفته است؟
«دهقانی» در پاسخ به همین سوال بیان می کند: با توانایی که در خودم و نیروهای خوب سراوان دیدم به این باور رسیدم که با وجود بودجه کم دولت و در این آشفته بازار می توانیم درآمدزایی و امور شهر را رفع کنیم و تا امروز مشکل عقب افتادگی حقوق کارمندان را نداشتیم. البته خبرنگاران ما روز گذشته برای تبریک این روز و سوال مدنظر، با تعداد دیگری از شهرداران استان تماس گرفتند که تلفن همراه شهرداران ایرانشهر، نیمروز و قصر قند در دسترس نبود و شهردار کلان شهر زاهدان هم پس از چندین بار تماس خبرنگار ما اعلام کرد نمی تواند پاسخگوی سوال باشد و آن را به وقت دیگری موکول کرد و تماس های مجدد بعدی هم بی نتیجه بود.
8006**3213


گروه های زیر مجموعه فرهنگی هنری

عمومی
عمومی

آخرین اخبار

چیز‌های عجیبی که گردشگران در کشور‌های مختلف باید بدانند
قبل از اینکه یک سفر را آغاز کنید بهتر است اطلاعات بیشتری درمورد مقصدتان کسب کنید. در غیر این صورت ممکن است مشکلات کوچک و بزرگ زیادی برایتان پیش بیاید.
«تابوت درمانی» جنجال یک روانپزشک در اوکراین!
یک روانپزشک اوکراینی، بیماران خود را در طول فرآیند درمان، زنده دفن می کند تا احساس نشاط و سرزندگی کنند. «اندرو زِلوِترو» بیماران خود را پیش از دفن کردن، به عنوان جزئی از درمان، درون تابوت قرار می داد. این روش درمانی عجیب زمانی لو رفت که یک مرد روستایی در جنگلی در نزدیکی «کی یِف» در شمال اوکراین، دوازده قبر و تابوت خالی پیدا کرد و پلیس را در جریان گذاشت.
در اینستای ستاره‌های خارجی؛ از جسیکای بچه بغل تا دنریس ذوق زده
در این سری مطالب ما سعی داریم به طور هفتگی گزیده‌ای از عکس‌های چهره‌های محبوبتان را با شما به اشتراک بگذاریم.
افشاردوست: قرارداد کولاکوویچ تا سال ۲۰۱۸ بود
دبیر سابق فدراسیون والیبال، گفت: الزاما در عدم موفقیت در قهرمانی جهان مقصر کولاکوویچ نیست و بازیکنان یک بخش بزرگ دیگر این اتفاق هستند.
ساخت اسکله صادرات میعانات گازی بندر سیراف آغاز شد
بوشهر- ایرنا- به مناسبت بزرگداشت هفته دفاع مقدس روزچهارشنبه در آیینی با حضور مدیرعامل شرکت ملی گاز ایران عملیات احداث اسکله صادرات میعانات گازی بندر سیراف در جنوب استان بوشهر آغاز شد.
سردیس مرضیه حدیدچی رونمایی شد
تهران- ایرنا- سردیس و کتاب صوتی مرحوم مرضیه حدیدچی (طاهره دباغ) بانوی مبارز انقلاب اسلامی روز چهارشنبه با حضور شماری از اعضای خانواده شهدا، همسر این مرحومه، همسر شهید حسین همدانی و جمعی از مسئولان نظامی و لشگری در محل موزه دفاع مقدس تهران رونمایی شد.
92 درصد روستاهای کشور از خدمات دهیاری ها بهره مند هستند
زنجان – ایرنا – معاون امور دهیاری های سازمان دهیاری ها و شهرداری های وزارت کشور گفت: 92 درصد جمعیت 69 هزار و 300 نفری روستاهای کشور تحت پوشش خدمات دهیاری ها قرار دارند.
890 خیریه در توسعه زیرساخت های درمانی مشارکت دارند
زنجان - ایرنا - معاون اجتماعی وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: ایجاد و توسعه زیرساخت های بهداشتی درمانی توسط 890 خیریه و سازماندهی، آموزش و توانمندسازی مردم با حضور 723 سازمان مردم نهاد سلامت در کشور از مصادیق عینی برنامه های اجتماعی سلامت محور این وزارتخانه است.
8 مدرسه بنیاد برکت در آذربایجان غربی افتتاح شد
ارومیه- ایرنا- هشت مدرسه اهدایی بنیاد برکت به ساکنان مناطق محروم آذربایجان غربی همزمان با افتتاح 110 مدرسه این بنیاد در 21 استان کشور، افتتاح شد.
سیستان و بلوچستان نماد وحدت شیعه و سنی است
زاهدان - ایرنا - رئیس دفتر مقام معظم رهبری گفت: سیستان و بلوچستان نماد وحدت شیعه و سنی است به طوری که مردم این دیار سالیان متمادی با رفاقت زندگی مسالمت آمیزی را سپری کرده اند.

پر بازدید ترین اخبار امروز

رافت: برومند تا تریبون می‌بیند خودش را گم می‌کند
یکی از عجیب‌ترین صحنه‌های دربی استقلال و پرسپولیس همچنان درگیری میان پرویز برومند و پایان رافت است؛ ماجرایی که هیچ وقت کهنه نمی‌شود.
شیرخوار 6 ماهه در غسالخانه ارومیه دوباره جان گرفت
ارومیه- ایرنا- رییس سازمان آرامستان های شهرداری ارومیه گفت: شیرخوار 6 ماهه ای که شب گذشته در یکی از بیمارستان های این شهر فوت کرده بود، در غسالخانه باغ رضوان این شهر دوباره جان گرفت.
دیگر دستتان به ماه درخشان می‌رسد!
هنرمندی به نام لوک جرم (Luke Jerram) چندین ماکت ۷ متری دقیق و با جزئیات از ماه ساخته که در حال حاضر به عنوان موزه ماه در سراسر جهان به نمایش درمی‌آید.
جنجالی‌ترین سخنرانی‌های تاریخ سازمان ملل
مجمع عمومی سازمان ملل در سال‌های گذشته شاهد سخنرانی‌های بیادماندنی بسیاری از رهبران کشورهای جهان بوده، از خروشچف گرفته تا کاسترو و از قذافی تا چاوز.
روابط عمومی چه سهمی در توسعه سئو دارد؟
در سال‌های اخیر توجه بازاریابان به روابط عمومی و سئو و تفاوت میان اینها بیشتر شده است. بازاریابان بسیاری را می‌توان دید که طی سال‌ها تجربه در یکی از این شاخه‌ها مهارت یافته‌اند، ولی با گذشت زمان فاصله میان این دو روزبه‌روز کمتر شده است. به‌طوری‌که طی سال‌های اخیر یک نظریه نو پدیدار شده است. این نظریه می‌گوید: وقتی تاکتیک‌های روابط عمومی با استراتژی‌های سئو همراه می‌شوند، یک جهش مثبت در نتایج دیده به وجود می‌آید.
حوزه روابط عمومی نباید به شکل کارمندی و اداری باشد
نقش نظارتی در مبارزه با فساد مهمترین کارکرد رسانه ها است
رسانه ها حوزه ورزش را رصد کنند
تشییع وحدت بخش* غلامرضا شریعتی
صفحه اول روزنامه های امروز بوشهر - چهارشنبه چهارم مهر97
جاماندگان مهر
آرزوی میکائیل بودن
دستاوردهای چهل ساله انقلاب محور جشنواره ابوذر است
واکنش دبیرخانه شورای اطلاع رسانی دولت به رفتار تخریبی رسانه ملی علیه دولت
اولین مستند از حمله تروریستی اهواز در تلویزیون