متکدیان غیربومی، میهمانان ناخوانده معابر ارومیه

08:38 ۱۲ روز و ۱۱ ساعت پیش ایرنا 96 0
متکدیان غیربومی، میهمانان ناخوانده معابر ارومیه

ارومیه- ایرنا- تکدی گری از جمله معضلات دیرینه اجتماعی در برخی از شهرهای آذربایجان غربی از جمله ارومیه است؛ معضلی که در بیشتر موارد توسط افراد غیربومی در این شهر سرسبز و خوش آب و هوا شکل می گیرد و مقابله با آن نیازمند مشارکت های مردمی و تلاش های مضاعف متولیان است.

ایرنا

به گزارش ایرنا برخی ها باور کرده اند که احدی بدون داشتن نیاز مالی دست نیاز به سوی کسی دراز نمی کند غافل از اینکه در بیشتر موارد عده ای سودجوی آشنا یا غریبه، پول های متکدیان کوچک و بزرگ را می ستاند و به آنان پول تو جیبی می دهد.
چند قدم آن طرف تر نوزادی که شدت گرمای تابستان توان حرکتش را سلب کرده است، چشم خود را بر روی عابران باز می کند؛ عابران نیز هر از چندی با نگاهی ترحم آمیز و با تکان دادن سر، اسکناس یا سکه ای بر روی بالشتک زیر سر او می گذارند.
اما آن زن بی درنگ آن اسکناس یا سکه را از روی بالشتک کثیف برمی دارد و بر روی پول های مچاله شده دیگر می گذارد تا شاید کارفرمایش امروز از بابت پایین بدون درآمدش کمتر نق بزند.
برخی از چهارراه ها نیز مقصد دیگر متکدیان در ارومیه است؛ در این چهارراه ها پسران و دختران گل فروش آماده سرخ شدن رنگ چراغ راهنمایی و رانندگی هستند تا با چهره ای زرد و پژمرده به سراغ خودروهای لوکس بروند و از آنان مزد تمیز کردن شیشه یا فروش زورکی گل یا روزنامه را طلب کنند.
در اکثر موارد هم خودرو نشسته ها از جا سیگاری ماشین اسکناسی را بیرون می کشند و به آنان می دهند تا دلشان همچنان به مردم گرم باشد.
آخر شب بیشتر اینها از پیر و جوان تا زن و مرد گرسنه با خودرویی که نه آمدنش معلوم است و نه رفتنش، سوار می شوند و به محلی نامعلوم می روند تا با تکه نانی سیر شوند؛ پول های توی جیب خود را بسلفند و سر در تنهایی خود بر زمین بگذارند تا فردایی دیگر روشن شود و روز از نو و گدایی از نو!
با گذر از خیابان های مرکزی شهر ارومیه و حتی برخی از خیابان های حاشیه ای از جمله کمربندی میانی این شهر و برخی نقاط دیگر از جمله پایانه های مسافری، این معضل اجتماعی روبروی چشم همه ما رژه می رود و همه ما سر افسوس بر آن تکان می دهیم.
پدری در کنار فرزند خردسال ژولیده، نوزادی در آغوش مادری با چادر بلند و متفاوت از فرهنگ چادری های منطقه، مردی با روی سیاه و پای قطع شده، زنی با روی بسته با چادر و نشسته بر کنار جوی آب و پسرکی آدامس فروش با لحنی نه ترکی و نه کردی از جلوه های بارز تکدی گری در شهر ارومیه هستند.
در نگاه نخست این افراد قلب مردم ارومیه را به درد می آورند ولی آنان نیز ابزاری برای درآمدهای میلیاردی شبکه های تکدی گری و حتی شبکه های قاچاق انسان هستند که بعضا ریشه آن در آن سوی مرزهاست.
برای حل این معضل در سال های اخیر برنامه ریزی های گسترده ای صورت گرفته که می تواند با جدا کردن مجرمان و اغفال شدگان از نیازمندان واقعی، زمینه بهبود وضعیت آنان را فراهم کرد و کلیدی برای آینده قفل شده آنان یافت.
راه اندازی اردوگاه متکدیان برای تفکیک این افراد راهکاری قانونی برای این امر است که اگرچه در برخی از شهرهای آذربایجان غربی به صورت دست و پا شکسته راه اندازی شده اما اجرای اصولی آن با مشکل روبرو است.
معاون سیاسی امنیتی و اجتماعی استاندار آذربایجان غربی معتقد است که راه اندازی اردوگاه پایش متکدیان جمع آوری شده از سطح شهر در ارومیه الزام قانونی است و دستگاه های مسوول باید به سرعت در این خصوص اقدام اساسی انجام دهند.
علیرضا رادفر افزود: طبق قانون باید شهرهای بالای 500 هزار نفر دارای اردوگاه ویژه پایش متکدیان باشند تا علاوه بر اینکه افراد جمع آوری شده از سطح شهر، مدت کوتاهی در آنجا نگهداری می شوند، تحلیل وضعیت این افراد نیز در آن مکان انجام شود.
وی اضافه کرد: این مرکز در حال حاضر در یک مکان استیجاری راه اندازی شده ولی شهرداری ارومیه باید مقدمات انتقال به محل دائمی را فراهم کند.
وی با اشاره به اینکه چهره شهر با وجود متکدیان بسیار زشت نشان داده می شود، بیان کرد: این افراد باید جمع آوری شوند و وضعیت آنان مورد پایش قرار گیرد؛ این متکدیان در صورتی که برای بار اول دست به چنین کاری زده باشند، باید به مراکز بهزیستی، کمیته امداد یا مرکز درمان اجباری معتادان تحویل داده شوند.
معاون سیاسی امنیتی و اجتماعی استاندار آذربایجان غربی ادامه داد: البته اگر این افراد برای بار دوم یا بیشتر اقدام به تکدی گری کرده باشند و دستگیر شوند، باید به مراجع قضایی تحویل داده شوند تا حکم دادگاه وضعیت آنان را مشخص کند.
رادفر گفت: یکی از مهمترین دلایل رشد تکدی گری در شهر ارومیه، رافت مردم و کمک همه روزه آنان به متکدیان است که این امر موجب می شود تا شبکه های تکدی گری افراد بیشتری را برای انجام این کار زشت روانه ارومیه کنند.
وی افزود: اقدامات فرهنگی برای کمک به نهادهای حمایتی از جمله کمیته امداد و بهزیستی در کنار اجرای به موقع و بدون اغماض طرح جمع آوری متکدیان از جمله مواردی است که باید مد نظر قرار گیرد.
مهرداد سلامتی، معاون خدمات شهری شهردار ارومیه نیز با اشاره به مشکلات مالی موجود در این نهاد، گفت: با وجود این مشکلات سعی می کنیم در سریع ترین زمان ممکن محل دائمی نگهداری و پایش متکدیان در شهر را تحویل فرمانداری دهیم.
فرماندار ارومیه نیز در این خصوص معتقد است که 90 درصد از متکدیان و معتادان متجاهر ارومیه غیربومی هستند.
عباس حسن خانی اضافه کرد: متکدیان شهر ارومیه اغلب از شهر‌های اطراف و استان‌های همجوار به شهر ارومیه می آیند.
وی بیان کرد: افرادی که در سطح معابر و خیابان ها دست نیاز در مقابل همشهریان دراز می کنند، لزوما افراد نیازمند نیستند و به صورت پنهانی تحت پوشش نهادهای حمایتی قرار می گیرند.
وی افزود: در بسیاری از موارد نیاز فردی سبب تکدی گری نشده است بلکه افراد سودجو به صورت سازمان یافته عمل می کنند و در همین راستا مردم باید هوشیار باشند تا در دام آنان نیافتند.
البته مردم شهر ارومیه در برخی موارد نظری برخلاف مسوولان دارند و معتقد هستند اگر مسوولان جلوی فعالیت این افراد را حتی به مدت یک ساعت بگیرند، می توان این معضل را درمان کرد.
عباس صادقی در گفت و گو با خبرنگار ایرنا با اشاره به اینکه هیچگاه به متکدیان کمک نکرده است، گفت: در خانواده ما صندوقی راه اندازی شده که هرگاه متکدی را در خیابان ببینیم، مقداری پول در داخل آن می ریزیم و در پایان ماه آن را به یک نیازمند واقعی می دهیم.
این شهروند ارومیه ای افزود: مردم نباید به متکدیان کمک کنند ولی برخی ها نمی توانند جلوی خود را نگهدارند و مجبور به کمک می شوند که راه حل آن، جمع آوری سریع متکدیان توسط مسوولان و اجازه ندادن به آنان برای حضور در معابر پرتردد است.
وی اضافه کرد: برخی از متکدیان حتی زبان ما را نیز نمی فهمند و وقتی با آنان حرف می زنیم، متوجه نمی شوند و این امر نشان می دهد این افراد از جاهای دیگر و به میل خود یا به زور برای تکدی گری آورده شده اند.
وی بیان کرد: برخی از کودکان معصوم در ارومیه از این متکدیان می ترسند و با دیدن آنان به آغوش پدر و مادر خود پناه می برند و همین امر لطمه ای جدی به روان کودک وارد می کند.
یک شهروند ارومیه ای نیز در گفت و گو با خبرنگار ایرنا با اشاره به اینکه متکدیان هر روز صدها هزار تومان از مردم اخاذی می کنند، اضافه کرد: خود من در چند مورد شاهد درآمد میلیونی آنها بوده ام؛ برخی از این افراد به ویژه کودکان کم سن و سال با شناسایی خودروهای گران قیمت، صاحبان آن را با قسم و نفرین تحت تاثیر قرار می دهند و در برخی موارد اسکناس های 50 هزار تومانی دریافت می کنند.
وی اضافه کرد: نمی توان با توصیه به مردم جلوی تکدی گری را گرفت ولی می توان با گماردن مامورانی در سطح شهر از حضور متکدیان جلوگیری کرد.
وی بیان کرد: در سال های اخیر برخی از متکدیان به بهانه دستفروشی اقدام به تکدی گری می کنند در حالی که از فرط اعتیاد حال فروش نیز ندارند و مردم بدون خرید از آنان به این افراد کمک می کنند.
این شهروند ارومیه ای تاکید کرد: مکان این افراد مشخص است و اگر مسوولان بخواهند می توانند در عرض یک ساعت آنان را دستگیر کنند.
در این خصوص خبرنگار ایرنا به سراغ تعدادی از متکدیان سطح شهر ارومیه رفت اما هیچ یک از آنان حاضر به مصاحبه نشدند.
8137 /3072


گروه های زیر مجموعه اجتماعی

زنان و جوانان
زنان و جوانان

آخرین اخبار

188 هزار هکتار از اراضی کشور زیر کشت گیاهان دارویی است
آستارا - ایرنا - معاون برنامه ریزی و بین الملل گیاهان دارویی وزارت جهاد کشاورزی گفت: گیاهان دارویی در 188 هزار هکتار از اراضی کشور کشت می شود و از این میزان، 107 هزار به زعفران و 20 هزار هکتار به گل محمدی اختصاص دارد
ترامپ: بسیاری از روایات رسانه ها «کاملا ساختگی» هستند
تهران - ایرنا - «دونالد ترامپ» رئیس جمهوری آمریکا «رسانه های منتشر کننده اخبار جعلی» را بشدت مورد انتقاد قرار داد و گفت بسیاری از روایات رسانه ها درباره او و تیمش «کاملا ساختگی» هستند.
عربستان قرارداد خرید 5 ناو جنگی از اسپانیا را امضا کرد
تهران-ایرنا-عربستان که درحال حاضر یکی از بزرگترین واردکنندگان سلاح و تجهیزات نظامی در جهان به شمار می رود، قرارداد نظامی تازه ای را با یک شرکت کشتی سازی اسپانیایی برای خرید 5 ناو جنگی امضا کرد.
پادشاه عربستان حاضر به ترک قدرت نیست
دوحه -ایرنا -برخی منابع نزدیک به دربار پادشاهی عربستان گفتند که 'سلمان بن عبدالعزیز' با وجود بیماری حاضر به ترک قدرت نیست.
اتحادیه اروپا از تصویب قانون «کشور یهود» ابراز نگرانی کرد
تهران - ایرنا - اتحادیه اروپا از تصویب قانون جدیدی در پارلمان رژیم صهیونیستی که حق تصمیم گیری صهیونیست ها در سرزمین های اشغالی را به رسمیت می شناسد، ابراز نگرانی و اعلام کرد: تصویب این قانون، راه حل تشکیل دو کشور مستقل (فلسظینی- صهیونیستی) را پیچیده می کند.
250 میلیارد دلار در جمهوری آذربایجان سرمایه گذاری شده است
باکو – ایرنا – رئیس جمهوری آذربایجان گفت: میزان سرمایه گذاری در 15 سال اخیر در اقتصاد جمهوری آذربایجان نزدیک به 250 میلیارد دلار بوده است .
هیاتی آمریکایی برای تحریم ایران به آنکارا سفر می کند
آنکارا- ایرنا- سخنگوی وزارت امور خارجه ترکیه اعلام کرد که یک هیاتی آمریکایی برای مذاکره در خصوص چند موضوع از جمله تحریم علیه ایران فردا وارد آنکارا می شود.
سفر رییس جمهوری چین به پنج کشور عربی و آفریقایی آغاز شد
پکن- ایرنا - سفر 10 روزه 'شی جین پینگ' رئیس جمهوری چین به 5 کشور عربی و آفریقایی از امروز پنجشنبه آغاز شد او در گام نخست راهی امارات متحده عربی شد.
43 نیروی امنیتی هند در درگیری های کشمیر کشته شده اند
دهلی نو-ایرنا- بر اساس گزارشی که به پارلمان هند ارائه شده است در 6ماه گذشته 100 تروریست و 43 نیروی امنیتی هند در درگیری های ایالت جامو و کشمیر کشته شده اند.
امکان نشست سه جانبه رهبران دو کره و آمریکا وجود دارد
پکن- ایرنا- وزیر امور خارجه کره جنوبی که به لندن سفر کرده است می گوید امکان نشست سه جانبه رهبران دو کره و رییس جمهوری آمریکا در حاشیه مجمع عمومی سازمان ملل که شهریور سال جاری در نیویورک برگزار می‌شود وجود دارد.

پر بازدید ترین اخبار امروز

دستگیری خواننده پاپ به اتهام آزارجنسی
معاون مبارزه با جرایم جنایی پلیس آگاهی تهران بزرگ، از دستگیری جوانی خبر داد که با سوءاستفاده از عنوان هنری خوانندگی و دادن وعده ازدواج اقدام به فریب و آزار و اذیت دختران جوان کرده است.
بازیکن سابق رنجرز به تراکتورسازی پیوست
هری فوریستر بازیکن تیم فوتبال رنجرز، به تیم تراکتورسازی تبریز پیوست.
دلیل بازگشت بازیکن استقلال به تهران مشخص شد
بازیکن تیم فوتبال استقلال از اردوی تیمش در ترکیه به ایران بازگشت.
رییس اسبق موزه گرگان درگذشت
تهران_ایرنا_ قربانعلی عباسی، باستان شناس و میراث بان برجسته استان گلستان پس از یک دوره بیماری امروز پنج شنبه در بیمارستان شهید صیاد شیرزای گرگان دارفانی را وداع گفت.
پیام تسلیت نوبخت برای وحید حقانیان
سخنگوی دولت درپیامی درگذشت مرحوم سیدحسن حقانیان پدر سیدوحید حقانیان معاون محترم دفتر رهبرمعظم انقلاب را تسلیت گفت.
219 زن سرپرست خانوار تحت حمایت بهزیستی اردکان هستند
نخستین مرکز بازپروری زنان آسیب دیده مازندران درآمل افتتاح شد
زمین لرزه 3.7 ریشتری، سنخواست در خراسان شمالی را لرزاند
جوانان پرتحرک و مطالبه گر سرعت توسعه جامعه را افزایش می دهد
خیرین خلخالی در حمایت از خانوده های نیازمند پیشتاز هستند
نصب تجهیزات کاهنده سبب کاهش 35 درصدی مصرف آب می‌شود
طعم خانه دارشدن به کام 11 خانواده دارای 2 معلول ابهر نشست
وزش باد شدید و افزایش دما پدیده غالب جوی خراسان شمالی است
طرح پارلمان زنان خوزستان تصویب شد
320هزار مددجو در نوبت دریافت خدمات از بهزیستی هستند