محاسبه اجرت طلافروشی ها در خراسان رضوی کارشناسی نیست

19:44 ۲۴ روز و ۱۶ ساعت پیش ایرنا 34 0
محاسبه اجرت طلافروشی ها در خراسان رضوی کارشناسی نیست

مشهد – ایرنا – رئیس اتحادیه تولیدکنندگان و صادرکنندگان طلا و جواهر، نقره و سنگهای قیمتی ایران از اقدام مسئولان خراسان رضوی مبنی بر الزام طلافروشان بر محاسبه اجرت طلا براساس ریال انتقاد کرد.

ایرنا

سیدحجت شفائی چهارشنبه در مصاحبه تلفنی با خبرنگار ایرنا گفت: متاسفانه در شرایط فعلی بازار، مسئولان برخی استانها فکر کردند که رکود بازار طلا و عدم اقبال مردم به آن ناشی از تعیین درصدی دستمزد تولیدکنندگان طلا است.
وی اظهار کرد: الزام طلافروشان خراسان رضوی برای محاسبه اجرت به ریال از سوی اتحادیه و مسئولان استان که به اجرا درآمده اقدامی کاملا غیرکارشناسانه است.
وی ادامه داد: چرخه تولید یک بخش تخصصی است و با چرخه فروش و عرضه تفاوت دارد، کسانی که می خواهند به این بخش وارد شوند باید خود تولیدکننده باشند تا درک کنند پروسه تولید چه مسائلی را پشت سر می گذارد.
وی بیان کرد: تولید طلا دارای چند بخش هزینه ای است؛ وقتی طلاساز می خواهد طلایی را بسازد، مقداری از طلا کسر می شود که طلاساز باید بلافاصله با قیمت روز طلا، آن را جایگزین کند.
رئیس اتحادیه تولیدکنندگان و صادرکنندگان طلا و جواهر ایران اظهار کرد: کسانی که از طلاسازان، مصنوعات طلا را می خریدند، به آنان چک چند ماهه می دادند لذا آنان نمی توانستند کسر طلا را جبران کنند.
وی افزود: در چند سال اخیر قیمت طلا نوسان زیادی داشته و تا زمانی که چک طلاساز نقد می شد، قیمت طلا افزایش پیدا می کرد و طلاساز متضرر می شد.
شفائی اظهار کرد: برای جلوگیری از این ضرر، طلاسازان تصمیم گرفتند اجرت ساخت طلا را متناسب با درصد افزایش طلا محاسبه کنند تا این کسر جبران شود.
وی افزود: از سوی دیگر 95 درصد از لوازم و تجهیزات مصرفی طلاسازان وارداتی است و باید با ارز خریداری شود، قیمت ارز نیز در چند ماه اخیر نوسان داشته و این امر نیز بر مشکلات طلاسازان افزوده است.
رئیس اتحادیه تولیدکنندگان و صادرکنندگان طلا و جواهر، نقره و سنگهای قیمتی ایران گفت: طلاسازان هم با مشکل کسری طلا و هم با مشکل ارز مورد نیاز برای تامین تجهیزات خود مواجه هستند لذا نباید با این طرحها باعث تضرر بیشتر آنها شد.
معاون بازرسی و نظارت سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان رضوی نیز با تایید اجرای این طرح برای نخستین بار در کشور در این استان، به خبرنگار ایرنا گفت: برای جلوگیری از گرانفروشی، طلافروشان استان ملزم شدند که اجرت طلا را براساس ریال محاسبه کنند در غیر این صورت به عنوان متخلف با آنان برخورد قانونی می شود.
علی باخرد اظهار کرد: اینکه طلافروشان درصدی از طلا برای اجرت تولیدکننده تعریف کردند، باعث گرانفروشی طلا می شود و این برخلاف قانون حمایت از حقوق مصرف کننده و تعزیرات است.
وی ادامه داد: سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان رضوی دستور لازم را به اتحادیه طلافروشان و بنکداران در خصوص این طرح ابلاغ کرد و از اردیبهشت ماه امسال در کل استان به اجرا درآمد.
وی در تشریح دلایل اجرای این طرح گفت: وقتی یک گرم طلا به قیمت 100 هزار تومان به خریدار عرضه و در فاکتور مربوطه اجرت به میزان 10 هزار تومان درج می شود، در مجموع هر گرم طلا با اجرت به قیمت 110 هزار تومان به فروش رسیده است.
باخرد افزود: در صورتی که هر گرم طلای 100 هزار تومانی به 200 هزار تومان افزایش پیدا کند، طلافروشان برای محاسبه اجرت، درصدی از طلا می زنند یعنی 10 درصد اجرت را از هر گرم طلا به قیمت 200 هزار تومان محاسبه می کنند که ما مخالف این رویه هستیم.
وی گفت: اگر قیمت طلا افزایش پیدا کند، دلیلی بر افزایش اجرت نیست اما طلافروشان طلایی را که یک ماه قبل با اجرت 10 هزار تومان فروخته اند، پس از گران شدن طلا، با احتساب درصد، اجرت را هم افزایش می دهند در حالی که دلیلی بر این افزایش نیست.
معاون سازمان صنعت خراسان رضوی گفت: به اعتقاد ما اجرت باید به ریال محاسبه شود که یکبار در فروش یک گرم طلا محاسبه می شود و دیگر نیازی نیست دوباره طلایی که یکبار اجرت آن گرفته شده، با محاسبه افزایش قیمت طلا، دوباره و متناسب با درصد افزایش دریافت شود.
وی گفت: همه موارد مربوط به افت طلا، ارزش افزوده طلا و درصد سودی که از خریدار طلا گرفته می شود، در مناسبات فاکتور لحاظ می شود، لذا اینکه هر میزان افزایش قیمت طلا، درصدی از طلا به عنوان اجرت گرفته شود، اقدامی بی معنی و مصداق گران فروشی است.
به گزارش ایرنا، 160 کارگاه طلاسازی و یکهزار و 380 طلافروشی و جواهرفروشی دارای جواز کسب در مشهد وجود دارد.
خراسان رضوی به لحاظ برخورداری از طلا و جواهر دارای چندین معدن طلا و فیروزه و سنگهای تزیینی و قیمتی است و هم اینک 6 پروانه بهره برداری معدن طلا با وسعت 55کیلومترمربع، تولید سالانه 222 هزار تن، ذخیره قطعی سه میلیون تن و اشتغال 186 نفر در شهرستان های تربت حیدریه، نیشابور و بردسکن وجود دارد.
7489/5132


گروه های زیر مجموعه اقتصادی

عمومی
عمومی

آخرین اخبار

شَعربافی خراسان، هنری در آستانه فراموشی
مشهد- ایرنا- شَعربافی یا دست بافی در خطه خراسان، از گذشته های دور به عنوان یکی از مشاغل و هنرهای دستی محسوب می شده که این روزها چرخ این صنعت، کند می چرخد و هنر شَعربافی در آستانه فراموشی قرار گرفته است.
سرای فخریه در تهران پلمب شد
تهران- ایرنا- شهردار منطقه 12 تهران اعلام کرد: سرای فخریه به دلیل نداشتن ایمنی با دستور دادستانی پلمب شد.
باید در برابر بیگانگان صدای واحدی از ایران به گوش برسد
تهران- ایرنا- رئیس شورای اسلامی شهر تهران با اشاره به مطرح شدن بحث مذاکره مستقیم با آمریکا از سوی برخی چهره های سیاسی گفت: بنابر گفته رئیس دولت اصلاحات باید در برابر بیگانگان صدای واحدی از ایران به گوش برسد.
هوای کرمانشاه ناسالم است
کرمانشاه - ایرنا - کارشناس پایش اداره کل حفاظت از محیط زیست استان کرمانشاه اعلام کرد که هوای مرکز استان برای گروه های حساس و در معرض خطر ناسالم است.
قاچاقچیان در بوشهر 650 میلیارد ریال جریمه شدند
بوشهر- ایرنا- مدیرکل تعزیرات حکومتی استان بوشهر گفت: درسال گذشته قاچاقچیان کالا در این استان به پرداخت 650 میلیارد ریال جزای نقدی محکوم شدند.
افزون بر50 درصد جرائم فردی توسط معتادان انجام می شود
زاهدان - ایرنا - فرمانده انتظامی سیستان و بلوچستان گفت: بیش از 50 درصد جرائم فردی در این استان توسط معتادان انجام می شود که لازم است در رابطه با درمان این افراد برنامه ریزی و اقدام های لازم صورت گیرد.
کهگیلویه و بویراحمد در مسیر اصلاح الگوی کشت
گچساران - ایرنا - کشاورزان استان چهار فصل کهگیلویه و بویراحمد با هدف کاهش مصرف آب و افزایش میزان درآمد در مسیر اصلاح الگوی کشت محصولات کشاورزی حرکت می کنند و در این راه به موفقیت هایی دست یافته اند.
نگاه عادلانه نظام اسلامی به آموزش کودکان خارجی
کرج- ایرنا- نگاه بشردوستانه نظام جمهوری اسلامی به ملت های ستمدیده همواره درمسائل مختلفی مانند رعایت حقوق کودکان و دانش آموزان خارجی مقیم ایران تجلی یافته، موضوعی که مصادیق آن در مدارس استان البرز به خوبی آشکار است.
وسوسه آب و همهمه خاک در بیابان
بجنورد- ایرنا- خشکسالی و کاهش بارندگی ها از مناطق بیابانی خراسان شمالی، محیطی خشک و شکننده ساخته است، به طوریکه کاهش بارندگی ها سبب شده تا از گستره 2 میلیون و 800 هزار هکتاری استان، بیش از 183 هزار هکتار آن نام بیابان به خود بگیرد.
تعاونی ها پیش درآمدی بر اشتغال پایدار و رونق اقتصادی
خرم آباد - ایرنا - بنا بر اصول اقتصادی قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران، اقتصاد تعاونی در کنار بخش های خصوصی و دولتی به عنوان یکی از بخش های سه گانه اقتصاد کشور تعریف شده اند که استفاده از این ظرفیت ها با تاکید بر فرهنگ کارعمومی می تواند به نتایج اثربخشی در رونق اقتصادی منتهی شود.

پر بازدید ترین اخبار امروز

دلار امروز چند؟- نرخ ارز بانکی امروز 3 تیر 97
نرخ انواع ارز در بازار بین بانکی به واسطه تعطیلات آخر هفته میلادی بدون تغییر نسبت به روز گذشته اعلام شد.
با دفاع و ضد حمله می توان پرتغال را شکست داد
پاشازاده گفت: بعید می‌دانم علیرغم این که ما نیاز به پیروزی داریم کی روش تغییری در سبک بازی تیمش در این بازی بدهد. چرا که با همین شیوه دفاع و ضد حمله می توان پرتغال را شکست داد.
پشت پرده ممنوعیت واردات خودرو چیست؟
شواهد نشان می دهد که صنعت خودرو تحت حاکمیت یک جریان سیاسی در بدنه تصمیم گیر و مدیریتی، در حال تحول به نفع چند شرکت خاص است. شرکت هایی که منافع شان در حمایت سیاسی دولت، حذف رقبای بازار و پایین نگه داشتن تعرفه واردات قطعه است
سرنوشت مصادره‌های پس از انقلاب
با همان لباس نظامی آمد و بین غلامرضا مصباحی‌مقدم و سیدابراهیم رئیسی نشست. در جلسه دیروز مجمع تشخیص مصلحت نظام، سرلشکر فیروزآبادی سوژه قابل‌توجه عکاسان خبری حاضر در جلسه مجمع بود. دلیل آن‌هم خبری بود که در روزهای گذشته فضای مجازی و رسانه‌ها را درنوردیده بود با عنوان «ویلای لواسان» که جنبش عدالتخواه دانشجویی ابتدا منتشرکننده این خبر بود.
سوتی وحشتناک در یک برنامه‌ ورزشی-فیلم
مهمان خارجی که در برنامه آیو اسپرت دعوت بود در پاسخ به این سوال که موسیقی ایرانی گوش می‌دهد جواب جالبی داد.
بازی خودروسازان با نرخ سود
16500اظهارنامه مالیاتی در کهگیلویه و بویراحمد تسلیم شد
دستگاه های اجرایی برای جذب کامل اعتبارات بکوشند
فساد دانه درشت ها ریشه جامعه را می خشکاند
نبض بازار نامنظم می زند
نبود اطلاعات کافی باعث هدررفت سرمایه‌ها می‌شود
عرضه بیش از ۷ میلیون قطعه سکه برای برطرف کردن عطش عده‌ای!
دلار بالا رفت، مسکن کساد شد
9 میلیارد و 700 میلیون دلار ارز در کشور توزیع شده است
برآورد دقیقی از سهم گردشگری در تولید ناخالص ملی نداریم