مرزبندی فراکسیون ها در انتخابات درون پارلمانی

20:02 ۲۳ روز و ۷ ساعت پیش ایرنا 59 0
مرزبندی فراکسیون ها در انتخابات درون پارلمانی

تهران- ایرنا- امروز برای اولین بار در مجلس دهم، رقابت سه فراکسیون مستقلین، ولایی و امید، مرزبندی ، وزن سیاسی و قدرت حزبی درون پارلمانی هر کدام از آنان را مشخص کرد.

ایرنا

تا کنون هر یک از سه فراکسیون مجلس ادعاهایی درباره اعضای خود داشتند ولی درعین حال هیچ کدام حاضر نمی شدند فهرست اسامی و یا حداقل تعداد اعضای خود را اعلام کنند. اما امروز در تکاپوی فراکسیون ها برای کسب هویت مستقل و صف آرایی آنها برای رسیدن به کرسی ریاست مجلس، تعداد آرای کاندیداهای فراکسیون ها تقریبا مشخص کرد که هر فراکسیون «چند مرده حلاج» است.
114 رأی محمدرضا عارف کاندیدای فراکسیون امید، 101 رأی علی لاریجانی کاندیدای فراکسیون مستقلین و 54 رأی حمیدرضا حاجی بابایی کاندیدای فراکسیون ولایی به شکل تقریبی عدد فراکسیون ها را روشن کرد. با این حال دو فراکسیون امید و مستقلین که رقیب نهایی بودند، تفاسیر متفاوتی از آرای خود ارائه می دهند. امیدی ها هر چند که کرسی ریاست را باختند ولی معتقدند پیروز شدند. ولایی ها نیز با استناد به آرای نهایی علی لاریجانی که 147 رأی بود، می گویند فراکسیون سنگین تر ما هستیم.

** رشد امید
فراکسیون امید نخستین رقابت در مجلس دهم را به رقیب اصولگرا واگذار کرد. وقتی تنها 103 نماینده در اولین سال مجلس به عارف رأی دادند، نگاه ها به تعداد و قدرت این فراکسیون تغییر کرد. بعد از این بسیاری با استناد به شکست عارف اعلام می کردند که فراکسیون امید در مقابل جریان اصولگرای مجلس در مرتبه دوم قرار می گیرد.
اما الیاس حضرتی نماینده مردم تهران در مجلس دهم و عضو فراکسیون امید در این باره به ایرنا پلاس می گوید که بسیاری علیه فراکسیون امید در داخل و خارج از مجلس تبلیغ می کردند و می گفتند که این فراکسیون ریزش داشته و بعلاوه آقای عارف نیز محبوبیت خود را از دست داده است.
او همچنین تأکید دارد که انتخابات امروز هیأت رئیسه مشخص کرد که نه تنها محبوبیت آقای عارف کم نشده بلکه رشد هم داشته است چرا که تعداد آرای ایشان از 103 رأی به 123 رأی رسیده است. حضرتی معقتد است امروز پیروزی بیشتر این بود که مرز بندی فراکسیونی مشخص شد.
حضرتی به ایرنا پلاس می گوید: می خواستند نواب ما را از هیأت رئیسه حذف کنند اما با این حال پزشکیان و مطهری که کاندیدای اختصاصی امید بودند با آرای قابل توجهی در سمت های خود ابقا شدند از طرف دیگر ما تا پیش از این تنها یک نفر منشی در هیأت رئیسه داشتیم ولی الان با رأی آوردن آقای علیرضا رحیمی و علی اصغر یوسف نژاد الان سه نفر از منشی ها را داریم.
نام و نام خانوادگی سمت فراکسیون تعداد آراء
علی لاریجانی رئیس مجلس مستقلین 147
مسعود پزشکیان نائب رئیس اول امید 157
علی مطهری نائب رئیس دوم امید 143
محمدعلی وکیلی دبیر امید 134
علی اصغر یوسف نژاد دبیر امید 129
امیرحسین قاضی زاده هاشمی دبیر ولایی 129
علیرضا رحیمی دبیر امید 104
احمد امیرآبادی دبیر ولایی 98
اکبر رنجبرزاده دبیر ولایی 95
اسدالله عباسی ناظر ولایی 96
بهروز نعمتی ناظر مستقلین 96
محمد آشوری ناظر مستقلین 89

** ترتیب فراکسیون ها بر اساس مجموع آرا
بر اساس آنچه در جدول بالا آمده است فراکسیون امید توانسته با 5 نماینده و در مجموع 667 رأی آنان، از دو فراکسیون دیگر مجلس پیشی بگیرد. همچنین فراکسیون ولایی با چهار نماینده در هیأت رئیسه و مجموع 418 رأی در مرتبه دوم قرار گرفته و فراکسیون مستقلین که حامی علی لاریجانی است با داشتن تنها سه نماینده در هیأت رئیسه و مجموع 332 رأی در مرتبه آخر ایستاده است. هر چند یکی از این سه نماینده رییس مجلس است و ارزشی متفاوت با دیگران دارد.
این در حالی است که اعضای فراکسیون امید به نحوه پیروزی علی لاریجانی در انتخابات نیز اعتراض داشتند و این اعتراض حتی به بگومگوی مصطفی کواکبیان عضو فراکسیون امید با لاریجانی نیز منجر شد.
در همین باره محمدرضا تابش نائب رئیس فراکسیون امید با بیان اینکه از نظر قانونی انصراف حاجی بابایی به نفع لاریجانی ایرادی ندارد به ایسنا گفته: اما اعلام این حمایت از پشت تریبون مجلس خلاف آیین ‌نامه است. تریبون مجلس محل بیان موافقت، ‌مخالفت،‌ تذکر و اخطار است در حالی که صحبت آقای حاجی بابایی هیچ کدام از اینها نبود،‌ آن هم در مقطع حساس رای‌گیری که میلیون‌ها نفر مشغول استماع آن هستند. حداقل اگر کار خلاف قانونی نبود، خلاف عرف بود.
حضرتی نیز دراین باره به ایرنا پلاس می گوید: در مرحله دوم فراکسیون ولایی در جهت حمایت از آقای لاریجانی کنار رفت و در واقع آقای لاریجانی با کمک پایداری ها توانست به ریاست مجلس برسد و تقریبا کمتر از نصف آرا را به دست آورد و این نشان می دهد که آقای لاریجانی پیروزی خیلی خوبی نداشت بعلاوه این مرحله دوم مشخص کرد که ایشان به تنهایی و با اتکا به ریاست خودش و فراکسیون حامی اش نمی تواند آرای لازم را کسب کند.
نماینده مردم تهران تأکید می کند که در انتخابات امروز هیأت رئیسه مشخص شد وزن فراکسیون امید خوب است؛ ضمن اینکه آرای آقای عارف هم رو به رشد بوده است.

**دو دستگی ولایی ها
حمیدرضا حاجی بابایی کاندیدای فراکسیون ولایی مجلس که تنها 54 رأی کسب کرده بود در دور دوم به نفع علی لاریجانی اعلام انصراف کرد. با توجه به همسویی این دو فراکسیون انتظار می رفت که 54 رأی ولایی ها به سبد علی لاریجانی ریخته شود اما در عین حال که او پیروز شد آرای عارف نیز از 114 به 123 رأی رسید. فراکسیون ولایی پیش از انتخابات با طرح نقدهای مختلف به ریاست علی لاریجانی اعلام کرده بودند، می خواهند مستقل وارد انتخابات شوند ولی لحن سخنان آنان نشان می داد که از ریاست عارف هم بدشان نمی آید.
اما رفتار آنان در مرحله دوم انتخابات هیأت رئیسه مشخص کرد آنان سناریوی روشنی برای این مرحله نداشته اند و یا اگر هم قول و قراری را برای حمایت از لاریجانی تعیین کرده بودند، نتوانسته اند در آن لحظه حساس به آن وفادار بمانند. احتمالا یا آنقدر از لاریجانی عصابی هستند که حاضرند به ریاست عارف اصلاح طلب رأی بدهند یا اینکه ممکن است وعده های پسا انتخاباتی امیدی ها را بهتر از مستقلین ارزیابی کرده باشند. با این حال مجموع آرای آنان در هیأت رئیسه سنگین تر از مستقلین بود و البته برای ریاست سرنوشت ساز تر از دو فراکسیون دیگر نیز به حساب آمد.
محمدعلی پورمختار عضو فراکسیون ولایی مجلس در همین باره با بیان اینکه انصراف حاجی بابایی به نفع لاریجانی یک تصمیم آنی بود، گفته که: این تصمیم در صحنه انتخاب رخ داد؛ در واقع آن جهاتی که باعث شد دو فراکسیون به عنوان ولایی و مستقلین شکل بگیرد زمینه‌اش در حال از بین رفتن است و می‌تواند در آینده این دو را به یک فراکسیون واحد تبدیل کند. اگرچه نیاز به اصلاح رفتار کسانی که فراکسیون اول را دو شقه کردند و اختلاف ایجاد کردند، وجود دارد.
پورمختار با بیان اینکه ترس از پیروزی عارف از دلایل رای نمایندگان ولایی به لاریجانی بود، برای ایسنا توضیح داده که این تصمیم نشان دهنده این بود که به رغم نقدهای جدی که به رفتار آقای لاریجانی بوده و هست، در یک مقطع حساس ارجاع به اصل اتفاق می‌افتد و ان‌شاءالله وجهه و روحیه اصولگرایی آقای لاریجانی هم در این دوره برگردد و ایشان هم باید مطمئن باشد که در این جریان می‌تواند موفق‌تر عمل کند.

**بدهی لاریجانی
در همین باره غلامعلی جعفرزاده ایمن آبادی از اعضای فراکسیون مستقلین به ایرناپلاس می گوید که حالا لاریجانی به ولایی ها که همان پایداری ها هستند بدهکار شده است.
ایمن آبادی معقتد است اصرار تیم آقای عارف باعث شد که الان آقای لاریجانی به اصولگرایان تندرو و مخصوصا پایداری ها بدهکار باشد. او می گوید: این اتفاق برای اصلاح طلبان یک خسران است؛ چرا که دو دستی آقای لاریجانی را به پایداری ها تقدیم کردند.
جعفرزاده ایمن آبادی تأکید دارد که از این به بعد ارتباطات لاریجانی با پایداری ها باید قوی تر شود چون الان به آنان بدهکار است. این پایداری ها بودند که باعث شدند که لاریجانی رأی بیاورد. این عضو فراکسیون مستقلین به ایرنا پلاس می گوید: الان پایداری ها از علی لاریجانی مطالبه گر هستند و طلب دارند ولی قبلا بدهکار بودند حداقل اگر بدهکار نبودند، طلبی هم نداشتند ولی الان طلب دارند. وضعیت خیلی نسبت به گذشته خیلی فرق کرده است و لاریجانی مجبور است که به سمت آنان گرایش داشته باشد.
جعفرزاده ایمن آبادی در پاسخ به اینکه به نظر شما وزن کدام فراکسیون سنگین تر است می گوید: به نظر ما مستقلین وزن بیشتری داریم. چون بالاخره رأی ما مشخص و تشکلات ما نیز منظم است و طی این سال ها هم خوب کار کرده ایم. من ادعا دارم که تصمیم عاقلانه ای گرفتیم. ما تا دیروزغروب فهرستی ندادیم و از اول گفتیم که این شیوه چند قطبی شدن را قبول نداریم.
حالا دیگر اگر سه فراکسیون مجلس همچنان نخواهند فهرست اعضای خود را منتشر کنند، ولی حداقل مردم می دانند که هر فراکسیون در مجلس چه تعداد عضو دارد. این در حالی است که فراکسیون ولایی مجلس نیز هنوز به آن انسجام لازم برای تصمیم گیری در لحظات حساس نرسیده است.
گزارش از: مهدی روزبهانی
**اداره کل اخبار چند رسانه ای** ایرناپلاس**


گروه های زیر مجموعه سیاسی

فقه و حقوق
فقه و حقوق

آخرین اخبار

پتکوویچ: گام بلندی برای صعود به دور دوم برداشتیم
سرمربی تیم ملی سوئیس از پیروزی با ارزش تیمش برابر صربستان ابراز خوشحالی کرد و نمایش شاگردانش را ستود.
نیمار محروم می‌شود؟
مهاجم تیم ملی فوتبال برزیل ممکن است به علت توهین به داور چند جلسه از همراهی تیمش محروم شود.
افسوس کرستائیچ از فرصت‌های از دست رفته صرب‌ها
سرمربی صربستان به خاطر از دست رفتن فرصت‌های زیاد صربستان برابر سوئیس ابراز ناراحتی کرد.
مهدوی‌کیا: انتقاد از بازی دفاعی ایران درست نیست- سالگادو گفت بنشین سر جایت، آفساید بود!
مدافع سابق تیم ملی فوتبال ایران در گفت‌وگو با سایت آلمانی درباره تیم ملی فوتبال ایران و بازی با پرتغال به صحبت پرداخت.
برنامه روز دهم جام جهانی- مصاف حیثیتی برای آلمان
شنبه با برگزاری سه مسابقه جام جهانی روسیه ادامه خواهد یافت. آلمان در جدالی حساس باید با سوئد بازی کند.
مشتریانی از لالیگا و بوندسلیگا برای حاج صفی و انصاری‌فرد
تیم‌هایی از لالیگا و بوندسلیگا در صدد به خدمت گرفتن کریم انصاری فرد و احسان حاج صفی هستند.
مدال آوران اصفهانی پاداش می گیرند
استاندار اصفهان اعلام کرد: ورزشکاران اصفهانی که در بازی های آسیایی جاکارتا، موفق به کسب مقام و مدال شوند، پادش ویژه می گیرند.
شکیری بهترین بازیکن دیدار سوئیس - صربستان شد
هافبک تیم ملی فوتبال سوئیس بهترین بازیکن دیدار تیمش برابر صربستان لقب گرفت.
تداوم تظاهرات غزه نشان از شکست اشغالگران دارد
تهران -ایرنا-سخنگوی جنبش مقاومت اسلامی فلسطین (حماس) جمعه شب در واکنش به برگزاری سیزدهمین جمعه از تظاهرات بازگشت در مرز غزه و سرزمین های اشغالی گفت: تداوم برگزاری این تظاهرات تاکیدی بر شکست اشغالگران است.
ویدئو - خلاصه دیدار صربستان و سوئیس در جام ۲۰۱۸
دیدار تیم‌های فوتبال صربستان و سوئیس در چارچوب مرحله گروهی جام جهانی فوتبال ۲۰۱۸، دو بر یک به نفع سوئیس پایان یافت. در این ویدئو خلاصه این دیدار را تماشا خواهید کرد.

پر بازدید ترین اخبار امروز

پتکوویچ: گام بلندی برای صعود به دور دوم برداشتیم
سرمربی تیم ملی سوئیس از پیروزی با ارزش تیمش برابر صربستان ابراز خوشحالی کرد و نمایش شاگردانش را ستود.
نیمار محروم می‌شود؟
مهاجم تیم ملی فوتبال برزیل ممکن است به علت توهین به داور چند جلسه از همراهی تیمش محروم شود.
افسوس کرستائیچ از فرصت‌های از دست رفته صرب‌ها
سرمربی صربستان به خاطر از دست رفتن فرصت‌های زیاد صربستان برابر سوئیس ابراز ناراحتی کرد.
مهدوی‌کیا: انتقاد از بازی دفاعی ایران درست نیست- سالگادو گفت بنشین سر جایت، آفساید بود!
مدافع سابق تیم ملی فوتبال ایران در گفت‌وگو با سایت آلمانی درباره تیم ملی فوتبال ایران و بازی با پرتغال به صحبت پرداخت.
برنامه روز دهم جام جهانی- مصاف حیثیتی برای آلمان
شنبه با برگزاری سه مسابقه جام جهانی روسیه ادامه خواهد یافت. آلمان در جدالی حساس باید با سوئد بازی کند.
انتقاد دستیار رییس‌جمهور از نبود امکانات لازم در استادیوم آزادی
عراقچی: ماندن ایران در برجام به اقدامات اروپا بستگی دارد
روحانی در گذشت استاد اخلاق را تسلیت گفت
وزیرکشور: سمن ها در مبارزه با آسیب های اجتماعی کمک کنند
وزیرکشور: آمریکا قانونی که به نفعش نباشد کنار می گذارد
وزیرکشور: آمریکا قانونی که به نفعش نباشد کنار می گذارد
کواکبیان: برخی نمی خواهند در جنگ اقتصادی به دولت کمک کنند
اتحاد جناح های مختلف لازمه شکست تحریم های غرب است
امیری: تقویت اقتصاد خانواده دغدغه اصلی دولت است
تقویت اقتصاد خانواده دغدغه اصلی دولت است