افغانستان نمونه هم افزایی متقابل اقتصاد ضعیف با رشد ناامنی

16:26 ۱۹۶ روز و ۲۰ ساعت پیش ایرنا 188 0
افغانستان نمونه هم افزایی متقابل اقتصاد ضعیف با رشد ناامنی

کابل - ایرنا - اثر اقتصاد ضعیف بر رشد ناامنی و همزمان نقش ناامنی در تضعیف اقتصاد یک کشور یا منطقه، پدیده ای است که امروز افغانستان را نمونه بارز هم افزایی این دو عامل در تشدید ناامنی و افزایش فقر کرده به ویژه آن که رشد فقر با درصد کاهش امنیت نسبت مستقیم پیدا کرده است.

ایرنا

افغانستان بیش از چهار دهه با عوامل متعدد بی ثباتی دست به گریبان است از مقابله با اشغالگری تا جنگ داخلی و اکنون حضور نیروهای خارجی و اقدامات تروریستی و این همه ناامنی اقتصاد این کشور را بشدت متأثر کرده است به شکلی که طی چهار سال گذشته درصد افرادی که زیر خط فقر زندگی می کردند در این کشور از 39 درصد به 54.5 درصد رسیده و همین فقر دلیل جدی برای گسترش ناامنی شده است.
پس از سال 2001 میلادی که آمریکا و همپیمانش با شعار مبارزه با تروریسم و مواد مخدر به عنوان منبع درآمد تروریست ها و تامین رفاه و زندگی بهتر برای مردم به افغانستان حمله کردند و حاکمیت گروه طالبان را ساقط کردند؛ پول زیادی در قالب کمک های میلیون دلاری کشورها برای بازسازی افغانستان و گردش مالی ناشی از تحرک نظامیان خارجی به اقتصاد بدون چارچوب این کشور تزریق شد.
طبیعی بود که این تزریق موجب رشد و توسعه افغانستان شود و البته در مقطعی هم چنین شد و اقتصاد این کشور رشد مناسبی را شاهد بود اما این روند به خاطر مصنوعی بودن درآمد اقتصادی متوقف شد.
این کمک های میلیاردی آمریکا و همیپانان غربی آنها، بطور مستقیم در اختیار دولت افغانستان قرار نمی گرفت و توسط موسسات خارجی وابسته به آن کشورها به مصرف می رسید .
البته بخش زیادی از آن کمک در قالب خرید خدمات از همان کشور کمک کننده فاکتور می شد و دوباره پول به نوعی دیگر به آن کشور باز می گشت و یا در یک چرخه خارج از نظارت و فساد از افغانستان خارج یا ناپدید می شد.
بهر حال در ابتدا که این مقدار پول به شکل مصنوعی به اقتصاد افغانستان تزریق شد، ما شاهد بهبود سطح زندگی و معیشت مردم این کشور البته بیشتر در شهرها هستیم و درست در همین محدوده زمانی کاهش ناامنی نیز به شکل نسبی در افغانستان رخ می دهد.
حضور بیش از 120 هزار نیروی نظامی ، هزاران کارمند نهادهای بین المللی و فعالیت صدها موسسه خارجی که بخش زیادی از نیازمندی های خود را در حوزه نیروی محلی و دریافت خدمات از بازار افغانستان تامین می کردند و حجم واردات کالا برای تامین این نیروها توسط بازرگانان بهبود زندگی را به خاص در شهرها سبب شد.
اما پس از سال 2014 میلادی و خروج بخش زیادی از نظامیان خارجی از افغانستان و فروکش کردن موج کمک ها از کشورهای دیگر این رونق اقتصادی متوقف شد و دوباره هیزم ناامنی ها شعله ور شد و وضعیت این کشور کم کم به همان سال های قبل از حضور نظامیان خارجی برگشت.
البته برخی معتقدند که خروج نیروهای خارجی از یک سو و نداشتن ظرفیت مناسب برای مقابله با آنها توسط دولت مرکزی ، سبب احیای دوباره ناامنی در افغانستان شد و شماری دیگر تضعیف اقتصاد و رشد بیکاری را عامل ایجاد فرصت برای سربازگیری گروه های تروریستی می دانند و هر دو نیز درست می گویند.
زیرا از یک طرف کمک های خارجی کاهش یافت و از سوی دیگر هزاران افغان که به عنوان کارمند ؛ مترجم ؛ نیروی خدماتی و تامین کننده مایحتاج در بخش های مختلف با آنها همکاری می کردند، شغل ها و به تبع آن درآمدهای دلاری خود را از دست دادند و طبیعی بود بیکاری در شهرها سطح تقاضا در بازار را هم کاهش دهد.
وزارت اقتصاد افغانستان همزمان با این رخدادها در سال 2014 یک گزارشی را در باره وضعیت اقتصادی و فقر حاکم بر جامعه این کشور منتشر کرد، در آن گزارش آمده بود که 9.3 میلیون نفر از مجموع جمعیت افغانستان از عدم مصئونیت غذایی رنج می برند و 39 درصد دیگر نیز زیر خط فقر زندگی می کنند.
در این گزارش آمده بود که با وجود بعضی پیشرفت‌هایی ‌که در دهه گذشته در بخش تغذیه و مصئونیت غذایی صورت گرفت، سوء تغذیه هنوزهم به عنوان یک مشکل عمده باقی مانده ‌‌است.
چهار سال پس از آن گزارش به تازگی «سهراب بهمن» سخنگوی وزارت اقتصاد افغانستان اعلام کرد که در حال حاضر 54.5 درصد مردم زیر خط فقر زندگی می کنند و میزان درآمد هر نفر در روز 60 افغانی معادل 90 درصد ارزش یک دلار می شود.
وی افزود که نرخ بیکاری به 24 درصد رسیده است و هر چند به شکل جدی این افراد دنبال کار هستند اما بصورت عملی کاری وجود ندارد که این وضعیت فرصت را برای تروریست ها و گروه های مافیای مواد مخدر برای جذب نیرو مساعد ساخته است.
بهمن از نبود امنیت به عنوان عامل اصلی افزایش نرخ بیکاری، ضعف اقتصادی، کاهش سرمایه گذاری ها در افغانستان نام می برد.
تشبیه وضعیت فعلی افغانستان می تواند این گونه باشد که اقتصاد و امنیت مانند دو قطب غیر هم نام همدیگر را دفع می کنند و این رخداد باعث افزایش گسست در اجتماع شده و این شکاف ها خود اعتماد ، همکاری ، امید و مشارکت را در فرآیندهای اجتماعی به حداقل رسانده است.
در حال حاضر بر اساس گزارش منابع خبری افغانستان در 20 استان این کشور جنگ و درگیری بین نیروهای دولتی و گروه هایی از طالبان و داعش جریان دارد که این موضوع فرصت را برای افزایش بیکاری و کاهش سرمایه گذاری فراهم کرده است.
اتاق تجارت افغانستان درهمین ارتباط گفته بود که در سال 2017 میلادی قرار بود بیش از سه میلیارد دلار در این کشور سرمایه گذاری شود، اما به دلیل ناامنی ها نیمی از این سرمایه گذاری ها هم صورت نگرفت.
ناامنی ها در افغانستان از یک طرف فرصت سرمایه گذاری، ایجاد شغل و شروع توسعه را نابود گرده است و از طرف دیگر زمینه را برای گروه های تروریستی و مافیای مواد مخدر مساعد کرده تا سربازانی ارزان برای ارتش های غیر انسانی خود استخدام کنند.
این الگوی هم افزایی اقتصاد بیمار با ناامنی منحصر به افغانستان نیست و شواهد ناظر بر دلایل بی ثباتی در بسیاری از مناطق دنیا نشان می دهد که همین الگو حاکم بوده است و امکان تکرار آن نیز در سایر کشورهای منطقه نیز هست.
علاوه بر این شرایط خشکسالی و کاهش بارندگی نیز امسال بر ناامنی و ضعف اقتصادی مردم روستایی تاثیر مستقیم گذاشته و اکنون بنا به گزارش نهادی بشر دوستانه میلیون ها تن در افغانستان با خطر گرسنگی مواجه هستند.
روز گذشته سازمان ملل متحد از کشورهای کمک کننده به افغانستان خواسته بود تا همکاری فوری را برای کمک به این افراد انجام دهند که تعدادشان را بیش از دو میلیون تن برشمرده و 115 میلیون دلار را برای نجات افراد گرسنه ناشی از خشکسالی مورد نیار خوانده است.
وضعیت بد اقتصادی در افغانستان بصورت آشکار کشورهای همسایه آن را نیز در ابعاد مختلف متاثر می سازد ، زیرا همزمان با گسترش ناامنی، قاچاق مواد مخدر افزایش و حرکت پناهجویان به کشور های همسایه افزایش می یابد.
افزایش پناهجویان بار مالی سنگینی را بر اقتصاد کشورهای میزبان تحمیل می کند، مهاجرانی که به خاطر وضعیت نامطلوب کشور خود عازم کشورهمسایه می شوند با شرایط فرهنگی و اجتماعی متفاوتی مواجه می شوند که گاه به شکل تعارض خودنمایی می کند و تقلیل این تعارض نیازمند پرداخت هزینه از سوی میزبان است.
افزایش قاچاق مواد مخدر از مبدا افغانستان نیز به شکلی دیگر هزینه ها را برای کشورهای همسایه ی آن بالا برده است و کشورهایی مانند ایران علاوه بر تلفات نیروی انسانی که جبران ناپذیر است، سالانه مبالغ زیادی از منابع محدود خود را برای مقابله با این معضل صرف می کنند.
این که چگونه افغانستان می تواند هم افزایی منفی اقتصاد و امنیت را به دو عامل هم راستا مثبت تبدیل کند، چیزی است که به تدابیر و اقدام دولت وحدت ملی افغانستان و البته رفتار کشورهای حاضر در عرصه مدیریتی این کشور باز می گردد و باید به انتظار نشست .
آساق*291*1104*1663**


گروه های زیر مجموعه بین‌الملل

خاورمیانه
خاورمیانه

آخرین اخبار

مشهورترین مدیرانی که ترک تحصیل کردند!
رهبران بزرگ‌ترین شرکت‌های تجاری و تکنولوژیکی جهان در چه دانشگاه‌هایی درس خوانده‌اند؟ برخی از برترین مدیران نه تنها از هیچ مرکزی فارغ‌التحصیل نشده‌اند بلکه برای ثبت‌نام در دانشگاه نیز به خود زحمت نداده‌اند.
جزایری که اسرار زیادی را در دل خود پنهان کرده اند!
وقتی به یک سفر عالی فکر می‌کنیم ناخودآگاه تصویر یک جزیره سرسبز رویایی را در ذهن تداعی می‌کنیم، اما در میان آن‌ها جزیره‌های استثنایی و مرموزی هم وجود دارد که شاید اصلا دوست نداشته باشید از نزدیک ببینید.
این کتاب‌های دفاع‌مقدس را باید خواند
به خواست شماری از دوستداران این نوع از ادبیات -که به جرأت یکی از بومی‌ترین ژانر‌های ادبی است که می‌توان با آن مواجه شد- باعث شد فهرستی از کتاب‌های دفاع‌مقدس را ترتیب دهیم که هر ایرانی باید آن‌ها را بخواند.
حقایقی درباره فیلم جنجالی «حماسه کولی» (راپسودی بوهمی)
فردی مرکوری یکی از محبوب‌ترین شخصیت‌های موسیقی قرن بیستم بود و ترانه‌های او در کنار گروه کوئین هرگز فراموش نمی‌شود. مرکوری صدایی بسیار قوی و رسا داشت و به‌رغم اینکه سال‌ها از فوتش می‌گذرد جوان‌های امروزی همچنان علاقه زیادی به آلبوم‌های گروه کوئین نشان می‌دهند.
آلگری: مستحق شکست بودیم
سرمربی یوونتوس از عملکرد شاگردانش در دیدار برابر یانگ بویز راضی نیست و تیمش را شایسته شکست دانست.
دل بوسکه: جریمه کردن دمبله درست نیست
سرمربی سابق تیم‌ ‌ملی فوتبال اسپانیا براین باور است که تنبیه و جریمه کردن دمبله روش درستی نیست.
گواردیولا: در لیگ قهرمانان نباید اشتباه کرد
سرمربی منچسترسیتی از عملکرد شاگردانش بعد از پیروزی برابر هوفنهایم راضی است. او تاکید کرد که لیگ قهرمانان اروپا رقابت بزرگی است و فرصتی برای اشتباه وجود ندارد.
رونالدو: باید بیشتر از عقل‌مان استفاده کنیم
ستاره پرتغالی یوونتوس بعد از شکست برابر یانگ بویز یک توصیه جالب به هم تیمی هایش داشت.
انتقاد کواچ از خط دفاعی بایرن
سرمربی جوان بایرن مونیخ بعد از تساوی برابر آژاکس به انتقاد از عملکرد خط دفاعی تیمش پرداخت.
با ترکیب هیجان انگیز پرسپولیس در نیم فصل دوم
با نزدیک شدن به نیم فصل دوم، محرومیت نقل و انتقالاتی پرسپولیس نیز خاتمه خواهد یافت و این تیم قادر است از ستاره‌هایی که به خدمت گرفته سود ببرد.

پر بازدید ترین اخبار امروز

واکنش مردم به ادعای بنزینی علی مطهری
در پی زمزمه‌های رئیس‌جمهور و علی مطهری نایب‌رئیس‌مجلس درباره دو نرخی و گران کردن بنزین، سایت تابناک این موضوع را به اقتراح مخاطبان خود گذاشت.
تصمیم تازه رژیم صهیونیستی درباره سفارت‌خانه ها در قدس اشغالی
رژیم صهیونیستی قصد دارد در راستای تشویق کشورهای جهان به انتقال سفارت‌خانه‌هایشان به قدس اشغالی، در این شهر یک مجتمع سفارت‌خانه‌ها را ایجاد کند.
امروز ۱۳ دسامبر؛ سالروز تحول بزرگ در ارتباط مخابراتی
روز ۱۳ دسامبر ۱۹۶۲ سازمان فضایی آمریکا(ناسا) گام مهمی را برای برای برقراری ارتباط مخابراتی برداشت.
مشهورترین مدیرانی که ترک تحصیل کردند!
رهبران بزرگ‌ترین شرکت‌های تجاری و تکنولوژیکی جهان در چه دانشگاه‌هایی درس خوانده‌اند؟ برخی از برترین مدیران نه تنها از هیچ مرکزی فارغ‌التحصیل نشده‌اند بلکه برای ثبت‌نام در دانشگاه نیز به خود زحمت نداده‌اند.
جزایری که اسرار زیادی را در دل خود پنهان کرده اند!
وقتی به یک سفر عالی فکر می‌کنیم ناخودآگاه تصویر یک جزیره سرسبز رویایی را در ذهن تداعی می‌کنیم، اما در میان آن‌ها جزیره‌های استثنایی و مرموزی هم وجود دارد که شاید اصلا دوست نداشته باشید از نزدیک ببینید.
عذرخواهی کره شمالی از ویتنام در پرونده قتل کیم جونگ نام
آمریکا با اعمال تحریم ها موفق به تجزیه ایران نمی شود
اولین خودرو تولید مشترک چین و مالزی راهی بازار شد
روزنامه دولتی چین خواستار آزادی بی قید و شرط مدیر هوآوی شد
اطلاعات تایید نشده نباید به گزارش‌های سازمان ملل راه یابد
بخش اردو و پشتو صدای آمریکا در پاکستان مسدود شد
رییس جمهوری پاکستان با پادشاه عربستان دیدار کرد
اتهام دیپلمات سابق کانادا به خطر انداختن امنیت چین است
هند به دنبال خرید سیستم دفاع موشکی کوتاه برد از روسیه
درس هایی از اقتصاد دیجیتالی مالزی