رتبه 145بهداشت عمومی برای ششمین کشور ثروتمند جهان

16:09 ۲۹۷ روز و ۲۰ ساعت پیش ایرنا 188 0
رتبه 145بهداشت عمومی برای ششمین کشور ثروتمند جهان

دهلی نو - ایرنا - هند به عنوان کشوری که بیشترین تولید ثروت در جهان را دارد و رشد اقتصادی بی نظیر 7.4 درصدی را تجربه می کند، از نظر کیفیت و دسترسی به مراقبت های بهداشتی در رده 145 دنیا قرار دارد. به گفته کارشناسان این معضل، بیشتر ریشه در فرهنگ عمومی این کشور دارد.

ایرنا

به گزارش ایرنا در روز چهارشنبه، سازمان 'لنست' در آمریکا که شاخص های بهداشت عمومی در جهان را بررسی و عملکرد دولتها را در این حوزه بررسی می کند اخیرا در گزارشی تاکید کرد که این کشور وسیع که نزدیک به یک ششم جمعیت جهان را در خود جای داده است به رغم تمام پیشرفت های اقتصادی و علمی اخیر هنوز با مشکل اساسی در حوزه بهداشت مواجه است.
بر اساس این گزارش، هند در میان 195 کشور جهان از نظر کیفیت و دسترسی به مراقبت های بهداشتی در رتبه 145 قرار گرفته است.
این درحالی است که همسایگان این کشور مانند چین وسیع و پرجمیت در رتبه 48، سریلانکای بلازده در رتبه 71 و بنگلادش و بوتان فقیر به ترتیب در رتبه 133 و 134 و همگی بالاتر از هند قرار گرفته اند.
این در حالیست که حتی دست یابی به این رتبه پایین توسط هند هم یک پیشرفت به حساب می آید. مقامات هندی به خود می بالند که کسب این رتبه به خاطر برنامه ارتقا مراقبت های بهداشتی هند که از سال 1990 تاکنون در حال انجام بوده است میسر شده است.
نتیجه انجام اصلاحات بهداشتی در هند در این سالها آن بوده است که در سال 2016 دسترسی و کیفیت خدمات بهداشتی در هند با امتیاز 41.2 محاسبه شده است درحالی که این امتیاز در سال 1990، 24.7 بوده است.
اما این بهبود اوضاع بهداشتی در هند موازی با افزایش فاصله طبقاتی اتفاق افتاده است. در سالهای اخیر این کشور شاهد رشد چشمگیر و بی وقفه اقتصادی بوده است که مقام سریعترین رشد اقتصادی در جهان را برای آن به ارمغان آورده است و پیش بینی می شود تا سال 2028 به سومین اقتصاد بزرگ جهان تبدیل شود. این افزایش ثروت منجر به بهبود امکانات پزشکی شده است اما نه الزاما بهداشت.
البته این بدان معنا نیست که دسترسی همگانی به بهداشت و درمان نیز به همان میزان رشد داشته است چون میزان دسترسی افراد غیربرخوردار به بهداشت و درمان به همان سرعت افزایش تعداد ثروتمندان و میزان تولید ثروت که بیشتر در شهرها و میان طبقه ای خاص اتفاق افتاده است اتفاق نیفتاده است.
اگرچه پیشرفت هند در زمینه دسترسی به خدمات بهداشتی و کیفیت از سال 2000 تاکنون تسریع شده است اما فاصله میان بیشترین کیفیت و کمترین کیفیت خدمات بهداشتی در این کشور افزایش یافته است بطوریکه در سال 1990 بیشترین کیفیت و کمترین کیفیت خدمات بهداشتی در هند به ترتیب 23 و 4 امتیاز بوده است درحالی که در سال 2016 این مقدار به 30 و 8 امتیاز تغییر پیدا کرده است.
بر اساس گزارش های دولتی، ایالت های گوا و کرالا در جنوب هند که دارای پالایشگاه، دانشگاه و صنعت توریسم و دسترسی به تجارت دریایی هستند با 60 امتیاز بیشترین سطح دسترسی به خدمات بهداشتی و کیفیت را در سال 2016 داشتند درحالی که ایالت های اوتار پرادش و آسام که ایالت های کشاورزی به شمار می آیند با کمتر از 40 امتیاز دارای کمترین سطح دسترسی به خدمات بهداشتی در هند هستند.
به نظر می رسد سطح پایین بهداشت عمومی در هند علاوه بر ریشه های تاریخی استعمار و عدم توسعه یافتگی ، در اقلیم بسیار متنوع که سیاست های بهداشتی متعدد را می طلبد و همچنین فرهنگ عمومی بی اعتنا نهفته باشد.
باران و سیل بسیار، حیات وحش متنوع، زندگی آمیخته با حیوانات و به خصوص بهداشت اجتماعی ضعیف و همچنین دریایی از زباله که شهر و روستا را در خود بلعیده است زمینه ای آماده برای گسترش انواع بیماری ها را فراهم می کند.
شیوع بیماری سل، بیماری های قلب روماتیسمی، بیماری های قلبی ناشی از عفونت ، سکته مغزی، سرطان روده بزرگ و بیماری مزمن کلیه در میان دیگران بیماری ها نشانگر آن است که این کشور در حوزه بهداشت و درمان ضعیف عمل کرده است.
در حال حاضر، نبرد برای دست یابی به امکانات بهداشتی و درمانی یکسان به فهرست چالش های خیل عظیم مردم فقیر دراین کشور افزوده شده است.
دولت هند در شرایط فعلی تنها کمی بیش از یک درصد درآمد ناخالص ملی را خرج بهداشت عمومی می کند که یکی از پایین ترین ارقام در جهان محسوب می شود.
بهداشت بسیار ضعیف و هزینه های درمانی بالا یکی از دلایلی است که نزدیک به 30 درصد هندی ها را به زیر خط فقر فرستاده است.
برخی فعالین اجتماعی حتی ادعا می کنند که بسیاری از روستاییان برای تامین بهداشت و بخصوص درمان خود مجبور می شوند از پس انداز خود خرج کنند و یا لوازم خانه خود را بفروشند.
خدمات بهداشتی و درمانی در بیمارستان های دولتی کیفیت چندانی ندارد و کلینیک های خصوصی نیز گران هستند.
دولت هند در سالهای اخیر برنامه ای به نام 'مودی کیر' در زمینه توسعه خدمات درمانی برای هندیهایی که زیر خط فقر زندگی می کنند ارائه کرده است اما به نظر می رسد مشکل اصلی این جامعه در وهله اول 'بهداشت' آنهم از نوع عمومی و نه درمان است.
باورهای مذهبی برخی از هندی ها که عادت های خاصی در استحمام و همزیستی با حیوانات که در راستای یکی شدن با طبیعت انجام می شود را دنبال می کنند نهفته است.
همچنین عدم وجود توالت در نیمی از خانه های روستایی و این نکته که نظافت سرویس بهداشتی از نقطه نظر مذهبی تنها باید توسط طبقه خاصی از مردم که به نجس معروف هستند انجام شود وضعیت بسیار تاسف آوری برای بهداشت عمومی این کشور رقم زده است.
شیوع انواع بیماری های مشترک بین انسان و حیوان نیز به دلیل عدم مراعات هرگونه قوانین بهداشتی و حملات اپیدمیک بیماری های مرگبار نیز به همین دلیل است.
آب های آلوده سطحی که در همه جا جمع می شود، عدم رعایت حداقل استانداردها در بسیاری از مراکز ارائه غذا و زباله هایی که در هر نقطه پراکنده اند بی شک در ایجاد معضل بهداشت عمومی پایین در این کشور سهیم هستند اما آنچه حل این مساله را هم برای دولت و هم برای فعالان اجتماعی بسیار دشوار می و بی اعتنایی عمومی به این معضل دلیل اصلی بهداشت عمومی تاسف آور در هند است.
غلبه بر این حس بی اعتنایی به بهداشت عمومی علیرغم هزینه سنگینی که روی دست دولت می گذارد، به یک مساله اصلی اجتماعی تبدیل شده است به طوریکه از نخست وزیر تا ستاره های سینما جارو به دست گرفته و در خیابانها راه افتادند تا به کمپین 'هند تمیز' کمک کنند.
اما با توجه به عدم استقبال عامه از این کمپین و این نکته که بهداشت هنوز هم مولفه ای از زندگی روزمره بسیاری از هندی ها نیست میزان موفقیت چنین اقداماتی هنوز در هاله ای در ابهام قرار دارد.
آساق**1424


گروه های زیر مجموعه بین‌الملل

بین‌الملل
بین‌الملل

آخرین اخبار

تصویری ناراحت‌کننده از سیل در گلستان
پیکر مادر دو شهید با قایق تشییع شد.
به تخت جمشید نیایید !
شیراز - ایرنا - اگر فکر می کنید تخت جمشید برای شما جاذبه های یک پارک یا بوستان شهری را دارد که کودکان شما می توانند در آن بازی کنند ، بالا و پایین بپرند و همراهان شما روی سرستون ها بنشینند و عکس یادگاری بگیرند ، به تخت جمشید نیایید ، اینجا پارک نیست.
ترافیک در خروجی های خراسان رضوی پرحجم است
مشهد- ایرنا- رئیس پلیس راه فرماندهی انتظامی خراسان رضوی گفت: هم اینک ترافیک خودرویی در خروجی های این استان پرحجم است.
اماکن ورزشی در اختیار ستادهای مدیریت بحران قرار گرفت
به دستور مسعود سلطانی فر وزیر ورزش و جوانان، کلیه امکانات و مکان‌های ورزشی در اختیار ستادهای مدیریت بحران قرار گرفت.
بازار تاریخی تبریز یادگاری پویا از تجارت روزگاران قدیم
تبریز - ایرنا - بازار تاریخی و سرپوشیده تبریز که تنها بازار ثبت شده در فهرست یونسکو در جهان است، یادگاری پویا و زنده از تاریخ و کهن شهری تجاری و قطب اقتصادی ایران قدیم است که همچنان با همان شیوه به حیات اقتصادی خود ادامه می دهد.
پیاده‌روی تند بهترین ورزش برای کاهش وزن
یک متخصص پزشکی ورزشی معتقد است افرادی که قصد کاهش وزن دارند، در طول هفته حداقل 5 روز را به انجام ورزش های هوازی همچون دویدن آهسته، پیاده‌روی تند، طناب زدن و دوچرخه‌سواری اختصاص دهند.
پرداخت تسهیلات به سیل زدگان مازنی آغاز شد
ساری-ایرنا- معاون بهسازی مسکن روستایی بنیاد مسکن انقلاب اسلامی گفت: پرداخت تسهیلات به سیل زدگان مازنی با هماهنگی یکی از شعب بانک مسکن این استان آغاز شد.
روزهای تاریخی برای فوتبال بانوان جهان از لحاظ حضور تماشاگر
در یک هفته اخیر رکوردهای قابل توجهی در زمینه حضور تماشاگران برای دیدارهای باشگاهی فوتبال زنان به ثبت رسیده است.
تصادف در جاده های هرمزگان هفت کشته بر جا گذاشت
بندرعباس- ایرنا- فرمانده قرارگاه پلیس راه هرمزگان گفت: وقوع سه فقره تصادف در سومین روز از فروردین ماه امسال هفت کشته بر جای گذاشت.
درگیری دو موتور سوار در جریان مسابقه +فیلم
دو موتور سوار در جریان رقابت های سوپربایکز کاستاریکا با هم درگیر شدند.

پر بازدید ترین اخبار امروز

استانداری که بر سر مزار مادر رفته بود، از خارج از کشور سر درآورد- افشاگری درباره غیبت «مناف هاشمی» بعد از چند روز
پس از برملا شدن حضور استاندار گلستان درخارج از کشور ابعاد تازه‌ای از ماجرای غیبت مناف هاشمی در بحران سیل این استان افشا شد.
شهر در محاصره آب +عکس
وقوع سیلاب در شهرستان آق قلا سبب شده که بیشتر مناطق شهر آق قلا در ۱۵ کیلومتری مرکز استان گلستان به زیر آب برود.
تصویری ناراحت‌کننده از سیل در گلستان
پیکر مادر دو شهید با قایق تشییع شد.
به تخت جمشید نیایید !
شیراز - ایرنا - اگر فکر می کنید تخت جمشید برای شما جاذبه های یک پارک یا بوستان شهری را دارد که کودکان شما می توانند در آن بازی کنند ، بالا و پایین بپرند و همراهان شما روی سرستون ها بنشینند و عکس یادگاری بگیرند ، به تخت جمشید نیایید ، اینجا پارک نیست.
ترافیک در خروجی های خراسان رضوی پرحجم است
مشهد- ایرنا- رئیس پلیس راه فرماندهی انتظامی خراسان رضوی گفت: هم اینک ترافیک خودرویی در خروجی های این استان پرحجم است.
پاکستان سامانه های دفاعی خود را در مرز هند گسترش می دهد
نخست وزیر مالزی اسرائیل را 'رژیم دزدان' خواند
روهینگیایی های رانده از خانه در جزیره دورافتاده بنگلادش جاگیر می شوند
جشن ویژه نوروز در موزه ملی توکیو برگزار شد
چین ادعای آمریکا درباره تهدید پکن را رد کرد
ایتالیا و چین تفاهمنامه جاده ابریشم جدید را امضا کردند
یک عضو مجلس نمایندگان افغانستان ترور شد
سال 97، ترافیک دیپلماتیک ایران و چین
رسانه چینی: اظهارات ترامپ تهدیدی برای صلح بین المللی است
قربانیان انفجار کارخانه شیمیایی در چین به 62 تن افزایش یافت