رتبه 145بهداشت عمومی برای ششمین کشور ثروتمند جهان

16:09 ۲۰ روز و ۱۰ ساعت پیش ایرنا 27 0
رتبه 145بهداشت عمومی برای ششمین کشور ثروتمند جهان

دهلی نو - ایرنا - هند به عنوان کشوری که بیشترین تولید ثروت در جهان را دارد و رشد اقتصادی بی نظیر 7.4 درصدی را تجربه می کند، از نظر کیفیت و دسترسی به مراقبت های بهداشتی در رده 145 دنیا قرار دارد. به گفته کارشناسان این معضل، بیشتر ریشه در فرهنگ عمومی این کشور دارد.

ایرنا

به گزارش ایرنا در روز چهارشنبه، سازمان 'لنست' در آمریکا که شاخص های بهداشت عمومی در جهان را بررسی و عملکرد دولتها را در این حوزه بررسی می کند اخیرا در گزارشی تاکید کرد که این کشور وسیع که نزدیک به یک ششم جمعیت جهان را در خود جای داده است به رغم تمام پیشرفت های اقتصادی و علمی اخیر هنوز با مشکل اساسی در حوزه بهداشت مواجه است.
بر اساس این گزارش، هند در میان 195 کشور جهان از نظر کیفیت و دسترسی به مراقبت های بهداشتی در رتبه 145 قرار گرفته است.
این درحالی است که همسایگان این کشور مانند چین وسیع و پرجمیت در رتبه 48، سریلانکای بلازده در رتبه 71 و بنگلادش و بوتان فقیر به ترتیب در رتبه 133 و 134 و همگی بالاتر از هند قرار گرفته اند.
این در حالیست که حتی دست یابی به این رتبه پایین توسط هند هم یک پیشرفت به حساب می آید. مقامات هندی به خود می بالند که کسب این رتبه به خاطر برنامه ارتقا مراقبت های بهداشتی هند که از سال 1990 تاکنون در حال انجام بوده است میسر شده است.
نتیجه انجام اصلاحات بهداشتی در هند در این سالها آن بوده است که در سال 2016 دسترسی و کیفیت خدمات بهداشتی در هند با امتیاز 41.2 محاسبه شده است درحالی که این امتیاز در سال 1990، 24.7 بوده است.
اما این بهبود اوضاع بهداشتی در هند موازی با افزایش فاصله طبقاتی اتفاق افتاده است. در سالهای اخیر این کشور شاهد رشد چشمگیر و بی وقفه اقتصادی بوده است که مقام سریعترین رشد اقتصادی در جهان را برای آن به ارمغان آورده است و پیش بینی می شود تا سال 2028 به سومین اقتصاد بزرگ جهان تبدیل شود. این افزایش ثروت منجر به بهبود امکانات پزشکی شده است اما نه الزاما بهداشت.
البته این بدان معنا نیست که دسترسی همگانی به بهداشت و درمان نیز به همان میزان رشد داشته است چون میزان دسترسی افراد غیربرخوردار به بهداشت و درمان به همان سرعت افزایش تعداد ثروتمندان و میزان تولید ثروت که بیشتر در شهرها و میان طبقه ای خاص اتفاق افتاده است اتفاق نیفتاده است.
اگرچه پیشرفت هند در زمینه دسترسی به خدمات بهداشتی و کیفیت از سال 2000 تاکنون تسریع شده است اما فاصله میان بیشترین کیفیت و کمترین کیفیت خدمات بهداشتی در این کشور افزایش یافته است بطوریکه در سال 1990 بیشترین کیفیت و کمترین کیفیت خدمات بهداشتی در هند به ترتیب 23 و 4 امتیاز بوده است درحالی که در سال 2016 این مقدار به 30 و 8 امتیاز تغییر پیدا کرده است.
بر اساس گزارش های دولتی، ایالت های گوا و کرالا در جنوب هند که دارای پالایشگاه، دانشگاه و صنعت توریسم و دسترسی به تجارت دریایی هستند با 60 امتیاز بیشترین سطح دسترسی به خدمات بهداشتی و کیفیت را در سال 2016 داشتند درحالی که ایالت های اوتار پرادش و آسام که ایالت های کشاورزی به شمار می آیند با کمتر از 40 امتیاز دارای کمترین سطح دسترسی به خدمات بهداشتی در هند هستند.
به نظر می رسد سطح پایین بهداشت عمومی در هند علاوه بر ریشه های تاریخی استعمار و عدم توسعه یافتگی ، در اقلیم بسیار متنوع که سیاست های بهداشتی متعدد را می طلبد و همچنین فرهنگ عمومی بی اعتنا نهفته باشد.
باران و سیل بسیار، حیات وحش متنوع، زندگی آمیخته با حیوانات و به خصوص بهداشت اجتماعی ضعیف و همچنین دریایی از زباله که شهر و روستا را در خود بلعیده است زمینه ای آماده برای گسترش انواع بیماری ها را فراهم می کند.
شیوع بیماری سل، بیماری های قلب روماتیسمی، بیماری های قلبی ناشی از عفونت ، سکته مغزی، سرطان روده بزرگ و بیماری مزمن کلیه در میان دیگران بیماری ها نشانگر آن است که این کشور در حوزه بهداشت و درمان ضعیف عمل کرده است.
در حال حاضر، نبرد برای دست یابی به امکانات بهداشتی و درمانی یکسان به فهرست چالش های خیل عظیم مردم فقیر دراین کشور افزوده شده است.
دولت هند در شرایط فعلی تنها کمی بیش از یک درصد درآمد ناخالص ملی را خرج بهداشت عمومی می کند که یکی از پایین ترین ارقام در جهان محسوب می شود.
بهداشت بسیار ضعیف و هزینه های درمانی بالا یکی از دلایلی است که نزدیک به 30 درصد هندی ها را به زیر خط فقر فرستاده است.
برخی فعالین اجتماعی حتی ادعا می کنند که بسیاری از روستاییان برای تامین بهداشت و بخصوص درمان خود مجبور می شوند از پس انداز خود خرج کنند و یا لوازم خانه خود را بفروشند.
خدمات بهداشتی و درمانی در بیمارستان های دولتی کیفیت چندانی ندارد و کلینیک های خصوصی نیز گران هستند.
دولت هند در سالهای اخیر برنامه ای به نام 'مودی کیر' در زمینه توسعه خدمات درمانی برای هندیهایی که زیر خط فقر زندگی می کنند ارائه کرده است اما به نظر می رسد مشکل اصلی این جامعه در وهله اول 'بهداشت' آنهم از نوع عمومی و نه درمان است.
باورهای مذهبی برخی از هندی ها که عادت های خاصی در استحمام و همزیستی با حیوانات که در راستای یکی شدن با طبیعت انجام می شود را دنبال می کنند نهفته است.
همچنین عدم وجود توالت در نیمی از خانه های روستایی و این نکته که نظافت سرویس بهداشتی از نقطه نظر مذهبی تنها باید توسط طبقه خاصی از مردم که به نجس معروف هستند انجام شود وضعیت بسیار تاسف آوری برای بهداشت عمومی این کشور رقم زده است.
شیوع انواع بیماری های مشترک بین انسان و حیوان نیز به دلیل عدم مراعات هرگونه قوانین بهداشتی و حملات اپیدمیک بیماری های مرگبار نیز به همین دلیل است.
آب های آلوده سطحی که در همه جا جمع می شود، عدم رعایت حداقل استانداردها در بسیاری از مراکز ارائه غذا و زباله هایی که در هر نقطه پراکنده اند بی شک در ایجاد معضل بهداشت عمومی پایین در این کشور سهیم هستند اما آنچه حل این مساله را هم برای دولت و هم برای فعالان اجتماعی بسیار دشوار می و بی اعتنایی عمومی به این معضل دلیل اصلی بهداشت عمومی تاسف آور در هند است.
غلبه بر این حس بی اعتنایی به بهداشت عمومی علیرغم هزینه سنگینی که روی دست دولت می گذارد، به یک مساله اصلی اجتماعی تبدیل شده است به طوریکه از نخست وزیر تا ستاره های سینما جارو به دست گرفته و در خیابانها راه افتادند تا به کمپین 'هند تمیز' کمک کنند.
اما با توجه به عدم استقبال عامه از این کمپین و این نکته که بهداشت هنوز هم مولفه ای از زندگی روزمره بسیاری از هندی ها نیست میزان موفقیت چنین اقداماتی هنوز در هاله ای در ابهام قرار دارد.
آساق**1424


گروه های زیر مجموعه بین‌الملل

بین‌الملل
بین‌الملل

آخرین اخبار

صوت - بسته خبری ۲۹ خرداد ۹۷
در میان مهمترین رویدادهای ایران و جهان که در ساعات گذشته اتفاق افتاده، برخی اخبار بیش از دیگر خبرها اهمیت یافته‌اند. در این بسته صوتی «ایسنابیست» برخی از مهمترین خبرهای امروز - ۲۹ خرداد ۱۳۹۷ - را مرور می‌کنیم.
اندونزی آماده هر گونه همکاری با استان مرکزی است
اراک - ایرنا - سفیر اندونزی در ایران گفت: استان مرکزی بستر ارزشمند از انواع فعالیت های صنعتی، کشاورزی و خدماتی را در خود دارد و اندونزی آماده هر گونه همکاری تجاری و اقتصادی با این استان است.
ارقام جدید برنج برای کشت در شمال کشور معرفی شد
ساری- ایرنا- رییس موسسه تحقیقات برنج کشور، از معرفی 2 رقم جدید برنج با نام های 'رشت 'و 'تی سا ' برای کشت در استانهای گیلان ومازندران خبر داد.
قیمت خودرو افزایش نمی یابد
اردبیل-ایرنا- معاون امور صنایع وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: قیمت خودرو ی داخلی افزایش نیافته و با توجه به اینکه تصمیمی در این باره وجود ندارد نمایندگی ها هم حق افزایش قیمت ها را ندارند.
انگلیس از یک توافق مهم امنیتی در پسا برگزیت خارج می‌شود
لندن – ایرنا – میشل بارنیه مذاکره‌کننده ارشد برگزیت از سوی اتحادیه اروپا روز سه‌شنبه تهدید کرد که در پی خروج انگلیس از این اتحادیه، توافق امنیتی موسوم به قرار بازداشت اتحادیه اروپا با لندن لغو خواهد شد.
سرمربی اسپانیا:ایران تیم منسجم و خطرناکی است
مادرید- ایرنا- «فرناندو هیه رو» سرمربی‌ تیم ملی‌ فوتبال اسپانیا در آستانه دیدار با ایران ، تیم کشورمان را تیمی منسجم و خطرناک دانست.
فرانسه و آلمان خواستار بودجه مشترک برای منطقه یورو شدند
تهران - ایرنا - رئیس جمهوری فرانسه و صدراعظم آلمان در نشست خبری مشترک بر لزوم اختصاص 'بودجه مشترک' برای منطقه یورو تاکید کردند.
پهپاد صهیونیست ها در جولان سوریه سقوط کرد
تهران - ایرنا - رسانه های صهیونیستی روز سه شنبه از سقوط یک فروند پهپاد این رژیم در شمال جولان سوریه خبر داد.
شرکت نفتی آرامکو عربستان هدف موشک یمنی قرار گرفت
تهران - ایرنا - یگان موشکی ارتش یمن عصر روز سه شنبه شرکت نفتی آرامکو واقع در استان عسیر عربستان را هدف قرار داد.
دی ‌میستورا: به برخی تفاهم‌ های متقابل در ژنو دست یافته ایم
تهران- ایرنا- 'استیفان دی میستورا' فرستاده سازمان ملل در امور سوریه پس از دیدار با نمایندگان ارشد ایران، روسیه و ترکیه در نشست ژنو، اعلام کرد که به برخی تفاهم ها در خصوص تشکیل کمیته اصلاح و تدوین قانون اساسی سوریه، دست یافته اند.

پر بازدید ترین اخبار امروز

متن اشعار میثم مطیعی در نماز عید فطر ۹۷ +فیلم
مطیعی امسال نیز همانند سال‌های گذشته، اشعاری با مضامین سیاسی، اجتماعی، اقتصادی و بین‌المللی را در مراسم عید فطر، خواند.
داستانک‌های زکریا تامر به فارسی ترجمه شد
تهران - ایرنا - مجموعه داستان «رعد» اثر زکریا تامر نویسنده شهیر جهان عرب با ترجمه غلام رضا امامی به زیور طبع آراسته شد.
دعای خاصه امام حسین(ع) جهت برآورده شدن حوائج
حجه الاسلام والمسلمین علیرضا توحیدلو، حکایتی خواندنی درباره دعای خاصه امام حسین جهت استجابت حوائج را نقل کرده اند، که در ادامه می خوانید.
'آشیل' پیروزی ایران مقابل مغرب را پیشگویی کرد
مسکو - ایرنا - 'آشیل' گربه پیشگو در روسیه پیروزی تیم ملی فوتبال ایران در بازی مقابل مغرب را که قرار است ساعت 19 و 30 دقیقه امروز به وقت تهران در سن پترزبورگ روسیه برگزار شود، پیشگویی کرد.
ویدئو - خلاصه دیدار اسپانیا و پرتغال در جام ۲۰۱۸
دیدار تیم‌های فوتبال اسپانیا و پرتغال در چارچوب مرحله گروهی جام جهانی فوتبال ۲۰۱۸، با نتیجه سه بر سه به پایان رسید. در این ویدئو خلاصه این دیدار را تماشا خواهید کرد.
'عمر رحمان'سرکرده جدید طالبان پاکستان شد
رهبر کره شمالی بر حفظ رابطه با روسیه تاکید کرد
جمعیت افغانها در ایران دو میلیون و 400 هزار نفر اعلام شد
رنگ اصلی تاج محل را تنها محققان می توانند تشخیص دهند
100 میلیون جوان هندی فاقد مهارتهای مفید اقتصادی هستند
رهبر کره شمالی با رییس جمهوری چین دیدار کرد
پکن صحنه گردان معادلات شبه جزیره
سفیر ایران در چین: روابط تهران - پکن در سطح عالی است
واژگونی کشتی اندونزیایی 128مفقود بر جای گذاشت
چین: سفر رهبر کره شمالی باعث تقویت روابط استراتژیک می شود