رتبه 145بهداشت عمومی برای ششمین کشور ثروتمند جهان

16:09 ۱۹۶ روز پیش ایرنا 162 0
رتبه 145بهداشت عمومی برای ششمین کشور ثروتمند جهان

دهلی نو - ایرنا - هند به عنوان کشوری که بیشترین تولید ثروت در جهان را دارد و رشد اقتصادی بی نظیر 7.4 درصدی را تجربه می کند، از نظر کیفیت و دسترسی به مراقبت های بهداشتی در رده 145 دنیا قرار دارد. به گفته کارشناسان این معضل، بیشتر ریشه در فرهنگ عمومی این کشور دارد.

ایرنا

به گزارش ایرنا در روز چهارشنبه، سازمان 'لنست' در آمریکا که شاخص های بهداشت عمومی در جهان را بررسی و عملکرد دولتها را در این حوزه بررسی می کند اخیرا در گزارشی تاکید کرد که این کشور وسیع که نزدیک به یک ششم جمعیت جهان را در خود جای داده است به رغم تمام پیشرفت های اقتصادی و علمی اخیر هنوز با مشکل اساسی در حوزه بهداشت مواجه است.
بر اساس این گزارش، هند در میان 195 کشور جهان از نظر کیفیت و دسترسی به مراقبت های بهداشتی در رتبه 145 قرار گرفته است.
این درحالی است که همسایگان این کشور مانند چین وسیع و پرجمیت در رتبه 48، سریلانکای بلازده در رتبه 71 و بنگلادش و بوتان فقیر به ترتیب در رتبه 133 و 134 و همگی بالاتر از هند قرار گرفته اند.
این در حالیست که حتی دست یابی به این رتبه پایین توسط هند هم یک پیشرفت به حساب می آید. مقامات هندی به خود می بالند که کسب این رتبه به خاطر برنامه ارتقا مراقبت های بهداشتی هند که از سال 1990 تاکنون در حال انجام بوده است میسر شده است.
نتیجه انجام اصلاحات بهداشتی در هند در این سالها آن بوده است که در سال 2016 دسترسی و کیفیت خدمات بهداشتی در هند با امتیاز 41.2 محاسبه شده است درحالی که این امتیاز در سال 1990، 24.7 بوده است.
اما این بهبود اوضاع بهداشتی در هند موازی با افزایش فاصله طبقاتی اتفاق افتاده است. در سالهای اخیر این کشور شاهد رشد چشمگیر و بی وقفه اقتصادی بوده است که مقام سریعترین رشد اقتصادی در جهان را برای آن به ارمغان آورده است و پیش بینی می شود تا سال 2028 به سومین اقتصاد بزرگ جهان تبدیل شود. این افزایش ثروت منجر به بهبود امکانات پزشکی شده است اما نه الزاما بهداشت.
البته این بدان معنا نیست که دسترسی همگانی به بهداشت و درمان نیز به همان میزان رشد داشته است چون میزان دسترسی افراد غیربرخوردار به بهداشت و درمان به همان سرعت افزایش تعداد ثروتمندان و میزان تولید ثروت که بیشتر در شهرها و میان طبقه ای خاص اتفاق افتاده است اتفاق نیفتاده است.
اگرچه پیشرفت هند در زمینه دسترسی به خدمات بهداشتی و کیفیت از سال 2000 تاکنون تسریع شده است اما فاصله میان بیشترین کیفیت و کمترین کیفیت خدمات بهداشتی در این کشور افزایش یافته است بطوریکه در سال 1990 بیشترین کیفیت و کمترین کیفیت خدمات بهداشتی در هند به ترتیب 23 و 4 امتیاز بوده است درحالی که در سال 2016 این مقدار به 30 و 8 امتیاز تغییر پیدا کرده است.
بر اساس گزارش های دولتی، ایالت های گوا و کرالا در جنوب هند که دارای پالایشگاه، دانشگاه و صنعت توریسم و دسترسی به تجارت دریایی هستند با 60 امتیاز بیشترین سطح دسترسی به خدمات بهداشتی و کیفیت را در سال 2016 داشتند درحالی که ایالت های اوتار پرادش و آسام که ایالت های کشاورزی به شمار می آیند با کمتر از 40 امتیاز دارای کمترین سطح دسترسی به خدمات بهداشتی در هند هستند.
به نظر می رسد سطح پایین بهداشت عمومی در هند علاوه بر ریشه های تاریخی استعمار و عدم توسعه یافتگی ، در اقلیم بسیار متنوع که سیاست های بهداشتی متعدد را می طلبد و همچنین فرهنگ عمومی بی اعتنا نهفته باشد.
باران و سیل بسیار، حیات وحش متنوع، زندگی آمیخته با حیوانات و به خصوص بهداشت اجتماعی ضعیف و همچنین دریایی از زباله که شهر و روستا را در خود بلعیده است زمینه ای آماده برای گسترش انواع بیماری ها را فراهم می کند.
شیوع بیماری سل، بیماری های قلب روماتیسمی، بیماری های قلبی ناشی از عفونت ، سکته مغزی، سرطان روده بزرگ و بیماری مزمن کلیه در میان دیگران بیماری ها نشانگر آن است که این کشور در حوزه بهداشت و درمان ضعیف عمل کرده است.
در حال حاضر، نبرد برای دست یابی به امکانات بهداشتی و درمانی یکسان به فهرست چالش های خیل عظیم مردم فقیر دراین کشور افزوده شده است.
دولت هند در شرایط فعلی تنها کمی بیش از یک درصد درآمد ناخالص ملی را خرج بهداشت عمومی می کند که یکی از پایین ترین ارقام در جهان محسوب می شود.
بهداشت بسیار ضعیف و هزینه های درمانی بالا یکی از دلایلی است که نزدیک به 30 درصد هندی ها را به زیر خط فقر فرستاده است.
برخی فعالین اجتماعی حتی ادعا می کنند که بسیاری از روستاییان برای تامین بهداشت و بخصوص درمان خود مجبور می شوند از پس انداز خود خرج کنند و یا لوازم خانه خود را بفروشند.
خدمات بهداشتی و درمانی در بیمارستان های دولتی کیفیت چندانی ندارد و کلینیک های خصوصی نیز گران هستند.
دولت هند در سالهای اخیر برنامه ای به نام 'مودی کیر' در زمینه توسعه خدمات درمانی برای هندیهایی که زیر خط فقر زندگی می کنند ارائه کرده است اما به نظر می رسد مشکل اصلی این جامعه در وهله اول 'بهداشت' آنهم از نوع عمومی و نه درمان است.
باورهای مذهبی برخی از هندی ها که عادت های خاصی در استحمام و همزیستی با حیوانات که در راستای یکی شدن با طبیعت انجام می شود را دنبال می کنند نهفته است.
همچنین عدم وجود توالت در نیمی از خانه های روستایی و این نکته که نظافت سرویس بهداشتی از نقطه نظر مذهبی تنها باید توسط طبقه خاصی از مردم که به نجس معروف هستند انجام شود وضعیت بسیار تاسف آوری برای بهداشت عمومی این کشور رقم زده است.
شیوع انواع بیماری های مشترک بین انسان و حیوان نیز به دلیل عدم مراعات هرگونه قوانین بهداشتی و حملات اپیدمیک بیماری های مرگبار نیز به همین دلیل است.
آب های آلوده سطحی که در همه جا جمع می شود، عدم رعایت حداقل استانداردها در بسیاری از مراکز ارائه غذا و زباله هایی که در هر نقطه پراکنده اند بی شک در ایجاد معضل بهداشت عمومی پایین در این کشور سهیم هستند اما آنچه حل این مساله را هم برای دولت و هم برای فعالان اجتماعی بسیار دشوار می و بی اعتنایی عمومی به این معضل دلیل اصلی بهداشت عمومی تاسف آور در هند است.
غلبه بر این حس بی اعتنایی به بهداشت عمومی علیرغم هزینه سنگینی که روی دست دولت می گذارد، به یک مساله اصلی اجتماعی تبدیل شده است به طوریکه از نخست وزیر تا ستاره های سینما جارو به دست گرفته و در خیابانها راه افتادند تا به کمپین 'هند تمیز' کمک کنند.
اما با توجه به عدم استقبال عامه از این کمپین و این نکته که بهداشت هنوز هم مولفه ای از زندگی روزمره بسیاری از هندی ها نیست میزان موفقیت چنین اقداماتی هنوز در هاله ای در ابهام قرار دارد.
آساق**1424


گروه های زیر مجموعه بین‌الملل

بین‌الملل
بین‌الملل

آخرین اخبار

همایش مراکز حوزوی و دانشگاهی در مشهد برگزار شد
مشهد- ایرنا- نخستین همایش مشترک روسا و معاونان پژوهشی مراکز حوزوی و دانشگاهی روز چهارشنبه با شرکت علمای حوزه و اساتید دانشگاه با هدف هم افزایی دانش و بررسی راهکارهای عملی و کارشناسی در راستای دستیابی به اهداف تمدن بزرگ اسلامی در مشهد برگزار شد.
مدیران سازمان تبلیغات اسلامی بازوی رهبر معظم انقلاب باشند
قم - ایرنا - مدیرکل سازمان تبلیغات اسلامی استان خوزستان گفت: مدیران این سازمان باید بازوی رهبر معظم انقلاب و نسبت به دغدغه های دینی و فرهنگی ایشان توجه جدی داشته باشند.
ضعف زیرساختی 15 روستای بهشهر را خالی از سکنه کرد
ساری- ایرنا- بخشدار بخش ' یانه سر ' شهرستان بهشهر گفت که ضعف زیرساختی تاریخی در بخش راه، آب و اشتغال 15 روستای این بخش را طی سه دهه گذشته خالی از سکنه کرد.
مهاجرت بی رویه روستاییان کنترل شود
بیرجند - ایرنا - معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم قوه قضاییه گفت: دستگاه ها با توانمند سازی روستاییان، مهاجرت بی رویه را کنترل کنند چرا که این روند سرانه اعتبار استان ها را با مشکل مواجه می سازد.
پروژه دهکده گوگل با ۸ هزار خانه مسکونی
گوگل پروپوزال ایجاد دهکده ۲۸۹ هزار مترمربعی را در کنار فضای تجاری ۳۷ هزار مترمربعی برای ۸ هزار خانه در مونتن ویوی کالیفرنیا به‌روزرسانی کرد.
مجروحان حادثه تروریستی چابهار از بیمارستان مرخص شدند
چابهار- ایرنا - رئیس بیمارستان امام علی (ع) چابهار در جنوب سیستان و بلوچستان گفت: تمامی مجروحان حادثه تروریستی مقر انتظامی این شهر بجز یک نفر که برای ادامه درمان به زاهدان اعزام شده از بیمارستان مرخص شدند.
دانشمند ایرانی برنده آکادمی جهانی علوم شد
یک دانشمند ایرانی برنده جایزه زیست شناسی آکادمی جهانی علوم (تواس) شده است.
حرکت سازمان تبلیغات برمدار مردم سالاری دینی باشد
قم - ایرنا - رئیس سازمان تبلیغات اسلامی گفت: مدل حرکت این سازمان باید بر مدار مردم سالاری دینی با تبیین اسلام ناب محمدی (ص) باشد.
گوگل به قلمروی چین نزدیک می‌شود
به نظر می‌رسد که آلفابت، شرکت مادر گوگل قصد دارد به منظور گسترش فعالیت‌های خود در جنوب شرق آسیا به راه‌اندازی دفتر نمایندگی خود در ویتنام اقدام کند.
توان افزایی سالانه 500 هزار هکتار زمین کشاورزی در ایران
کرج-ایرنا-معاون وزیر جهاد کشاورزی در امور آب و خاک گفت: در برنامه ششم توسعه،سالانه اجرای طرح بهبود وضعیت خاک و توان حاصلخیزی در سطح 500 هزار هکتار انجام می شود.

پر بازدید ترین اخبار امروز

ورزشکار پرورش اندام شهرستان فسا به قتل رسید
شیراز - ایرنا - آرمان نیک پی، قهرمان رشته پرورش اندام استان فارس سه شنبه شب در شهرستان فسا به قتل رسید.
چهره‌های مشهور و موفق و عادت‌های صبحگاهی شان
اغلب چهره‌های موفق دنیا ویژگی‌های مشترکی دارند. برای مثال، همه‌ی آن‌ها اتفاق نظر دارند که اولین کاری که هر روز صبح باید انجام دهید این است که قورباغه تان را قورت دهید!
شخصیت شناسی؛ قاه قاه می‌خندیـد یا ریز ریز؟!
چیزی که بیشتر افراد نمی‌دانند، این است که مدل خندیدن هر فرد می‌تواند به آدم‌های اطرافش چیز‌هایی را درباره او و شخصیتش بگوید. فرقی نمی‌کند که مدل خندیدن شما با صدای بلند مانند بمباران باشد یا مدل آرام مثل یک موش! همه این مدل‌های خنده، پیام‌هایی دارند که شما درباره شخصیت تان به دیگران می‌فرستید.
«مردی به نام اوهه» مهمان جادوی صحنه
بهرام سروری‌نژاد کارگردان نمایش «مردی به نام اوهه» این هفته به رادیو فرهنگ می‌آید.
افزایش بودجه‌ توانبخشی پس از اعتراض معلولان
تهران - روزنامه مردم سالاری طی گزارشی در شماره روز چهارشنبه خود به بررسی اعتراض‌های جامعه‌ معلولان سراسر کشور، برای حمایت از معلولان و افزایش یک هزار و 100 میلیارد تومان به بودجه‌ بهزیستی پرداخته است.
درس هایی از اقتصاد دیجیتالی مالزی
سفیر جدید ایران در قزاقستان استوارنامه خود را تقدیم کرد
کاوشگر چینی با موفقیت وارد میدان جاذبه کره ماه شد
طالبان پایگاه های آمریکا را رصد می کند
فقر و بیکاری دوعامل عمده درتداوم ناامنی و جنگ در افغانستان
ترامپ از شروع خرید سویای آمریکا از سوی چین خبر داد
پاکستان: نگرش منفی هند باعث تضعیف روابط دوجانبه است
پزشکان بدون مرز وضعیت سلامت در افغانستان را وخیم اعلام کرد
برای اولین بار سربازان دو کره از مرزهای خود عبور کردند
میرضیایف و بهار ازبکستان