رتبه 145بهداشت عمومی برای ششمین کشور ثروتمند جهان

16:09 ۸۳ روز و ۵ ساعت پیش ایرنا 65 0
رتبه 145بهداشت عمومی برای ششمین کشور ثروتمند جهان

دهلی نو - ایرنا - هند به عنوان کشوری که بیشترین تولید ثروت در جهان را دارد و رشد اقتصادی بی نظیر 7.4 درصدی را تجربه می کند، از نظر کیفیت و دسترسی به مراقبت های بهداشتی در رده 145 دنیا قرار دارد. به گفته کارشناسان این معضل، بیشتر ریشه در فرهنگ عمومی این کشور دارد.

ایرنا

به گزارش ایرنا در روز چهارشنبه، سازمان 'لنست' در آمریکا که شاخص های بهداشت عمومی در جهان را بررسی و عملکرد دولتها را در این حوزه بررسی می کند اخیرا در گزارشی تاکید کرد که این کشور وسیع که نزدیک به یک ششم جمعیت جهان را در خود جای داده است به رغم تمام پیشرفت های اقتصادی و علمی اخیر هنوز با مشکل اساسی در حوزه بهداشت مواجه است.
بر اساس این گزارش، هند در میان 195 کشور جهان از نظر کیفیت و دسترسی به مراقبت های بهداشتی در رتبه 145 قرار گرفته است.
این درحالی است که همسایگان این کشور مانند چین وسیع و پرجمیت در رتبه 48، سریلانکای بلازده در رتبه 71 و بنگلادش و بوتان فقیر به ترتیب در رتبه 133 و 134 و همگی بالاتر از هند قرار گرفته اند.
این در حالیست که حتی دست یابی به این رتبه پایین توسط هند هم یک پیشرفت به حساب می آید. مقامات هندی به خود می بالند که کسب این رتبه به خاطر برنامه ارتقا مراقبت های بهداشتی هند که از سال 1990 تاکنون در حال انجام بوده است میسر شده است.
نتیجه انجام اصلاحات بهداشتی در هند در این سالها آن بوده است که در سال 2016 دسترسی و کیفیت خدمات بهداشتی در هند با امتیاز 41.2 محاسبه شده است درحالی که این امتیاز در سال 1990، 24.7 بوده است.
اما این بهبود اوضاع بهداشتی در هند موازی با افزایش فاصله طبقاتی اتفاق افتاده است. در سالهای اخیر این کشور شاهد رشد چشمگیر و بی وقفه اقتصادی بوده است که مقام سریعترین رشد اقتصادی در جهان را برای آن به ارمغان آورده است و پیش بینی می شود تا سال 2028 به سومین اقتصاد بزرگ جهان تبدیل شود. این افزایش ثروت منجر به بهبود امکانات پزشکی شده است اما نه الزاما بهداشت.
البته این بدان معنا نیست که دسترسی همگانی به بهداشت و درمان نیز به همان میزان رشد داشته است چون میزان دسترسی افراد غیربرخوردار به بهداشت و درمان به همان سرعت افزایش تعداد ثروتمندان و میزان تولید ثروت که بیشتر در شهرها و میان طبقه ای خاص اتفاق افتاده است اتفاق نیفتاده است.
اگرچه پیشرفت هند در زمینه دسترسی به خدمات بهداشتی و کیفیت از سال 2000 تاکنون تسریع شده است اما فاصله میان بیشترین کیفیت و کمترین کیفیت خدمات بهداشتی در این کشور افزایش یافته است بطوریکه در سال 1990 بیشترین کیفیت و کمترین کیفیت خدمات بهداشتی در هند به ترتیب 23 و 4 امتیاز بوده است درحالی که در سال 2016 این مقدار به 30 و 8 امتیاز تغییر پیدا کرده است.
بر اساس گزارش های دولتی، ایالت های گوا و کرالا در جنوب هند که دارای پالایشگاه، دانشگاه و صنعت توریسم و دسترسی به تجارت دریایی هستند با 60 امتیاز بیشترین سطح دسترسی به خدمات بهداشتی و کیفیت را در سال 2016 داشتند درحالی که ایالت های اوتار پرادش و آسام که ایالت های کشاورزی به شمار می آیند با کمتر از 40 امتیاز دارای کمترین سطح دسترسی به خدمات بهداشتی در هند هستند.
به نظر می رسد سطح پایین بهداشت عمومی در هند علاوه بر ریشه های تاریخی استعمار و عدم توسعه یافتگی ، در اقلیم بسیار متنوع که سیاست های بهداشتی متعدد را می طلبد و همچنین فرهنگ عمومی بی اعتنا نهفته باشد.
باران و سیل بسیار، حیات وحش متنوع، زندگی آمیخته با حیوانات و به خصوص بهداشت اجتماعی ضعیف و همچنین دریایی از زباله که شهر و روستا را در خود بلعیده است زمینه ای آماده برای گسترش انواع بیماری ها را فراهم می کند.
شیوع بیماری سل، بیماری های قلب روماتیسمی، بیماری های قلبی ناشی از عفونت ، سکته مغزی، سرطان روده بزرگ و بیماری مزمن کلیه در میان دیگران بیماری ها نشانگر آن است که این کشور در حوزه بهداشت و درمان ضعیف عمل کرده است.
در حال حاضر، نبرد برای دست یابی به امکانات بهداشتی و درمانی یکسان به فهرست چالش های خیل عظیم مردم فقیر دراین کشور افزوده شده است.
دولت هند در شرایط فعلی تنها کمی بیش از یک درصد درآمد ناخالص ملی را خرج بهداشت عمومی می کند که یکی از پایین ترین ارقام در جهان محسوب می شود.
بهداشت بسیار ضعیف و هزینه های درمانی بالا یکی از دلایلی است که نزدیک به 30 درصد هندی ها را به زیر خط فقر فرستاده است.
برخی فعالین اجتماعی حتی ادعا می کنند که بسیاری از روستاییان برای تامین بهداشت و بخصوص درمان خود مجبور می شوند از پس انداز خود خرج کنند و یا لوازم خانه خود را بفروشند.
خدمات بهداشتی و درمانی در بیمارستان های دولتی کیفیت چندانی ندارد و کلینیک های خصوصی نیز گران هستند.
دولت هند در سالهای اخیر برنامه ای به نام 'مودی کیر' در زمینه توسعه خدمات درمانی برای هندیهایی که زیر خط فقر زندگی می کنند ارائه کرده است اما به نظر می رسد مشکل اصلی این جامعه در وهله اول 'بهداشت' آنهم از نوع عمومی و نه درمان است.
باورهای مذهبی برخی از هندی ها که عادت های خاصی در استحمام و همزیستی با حیوانات که در راستای یکی شدن با طبیعت انجام می شود را دنبال می کنند نهفته است.
همچنین عدم وجود توالت در نیمی از خانه های روستایی و این نکته که نظافت سرویس بهداشتی از نقطه نظر مذهبی تنها باید توسط طبقه خاصی از مردم که به نجس معروف هستند انجام شود وضعیت بسیار تاسف آوری برای بهداشت عمومی این کشور رقم زده است.
شیوع انواع بیماری های مشترک بین انسان و حیوان نیز به دلیل عدم مراعات هرگونه قوانین بهداشتی و حملات اپیدمیک بیماری های مرگبار نیز به همین دلیل است.
آب های آلوده سطحی که در همه جا جمع می شود، عدم رعایت حداقل استانداردها در بسیاری از مراکز ارائه غذا و زباله هایی که در هر نقطه پراکنده اند بی شک در ایجاد معضل بهداشت عمومی پایین در این کشور سهیم هستند اما آنچه حل این مساله را هم برای دولت و هم برای فعالان اجتماعی بسیار دشوار می و بی اعتنایی عمومی به این معضل دلیل اصلی بهداشت عمومی تاسف آور در هند است.
غلبه بر این حس بی اعتنایی به بهداشت عمومی علیرغم هزینه سنگینی که روی دست دولت می گذارد، به یک مساله اصلی اجتماعی تبدیل شده است به طوریکه از نخست وزیر تا ستاره های سینما جارو به دست گرفته و در خیابانها راه افتادند تا به کمپین 'هند تمیز' کمک کنند.
اما با توجه به عدم استقبال عامه از این کمپین و این نکته که بهداشت هنوز هم مولفه ای از زندگی روزمره بسیاری از هندی ها نیست میزان موفقیت چنین اقداماتی هنوز در هاله ای در ابهام قرار دارد.
آساق**1424


گروه های زیر مجموعه بین‌الملل

بین‌الملل
بین‌الملل

آخرین اخبار

رتبه پنجمی کاروان ایران در پایان روز سوم
کاروان ایران در پایان روز سوم بازی‌های آسیایی ۲۰۱۸ با یک پله صعود نسبت به روز گذشته، در رده پنجم جدول توزیع مدال‌ها ایستاد.
تیم بسکتبال دختران برابر تایلند شکست خورد
نمایش خوب تیم بسکتبال ۳ نفره دختران در اولین تجربه بازی های آسیایی منجر به پیروزی نشد.
مهرداد مردانی به مدال برنز رسید
نماینده وزن ۶۰ کیلوگرم تیم کشتی فرنگی ایران در بازیهای آسیایی با پیروزی در دیدار رده بندی به مدال برنز دست یافت.
شهربانو منصوریان: نمی‌خواستم دستم رو شود
ووشوکار بانوی ایران پس از صعود به نیمه نهایی گفت: نمی‌خواستم دستم جلوی حریف چینی رو شود چون او مهمترین حریفم است و داشت از مسابقه‌ام برابر نماینده ویتنام فیلم می‌گرفت.
عرفان آهنگریان مدال برنزش را قطعی کرد
عضو تیم ملی ووشو ایران با پیروزی برابر کره ای خود به دیدار مرحله نیمه نهایی مسابقات راه یافت.
گرایی به مدال برنز کشتی فرنگی رسید
فرنگی کار وزن ۶۷ کیلوگرم تیم کشتی ایران با کسب پیروزی در دیدار رده بندی بازی‌های آسیایی به مدال برنز رسید.
«فرود ظفری» به نیمه نهایی ووشو راه یافت
سانداکار وزن منهای ۶۵ کیلوگرم تیم ملی ووشوی ایران با برتری برابر حریف قدرتمندی از ویتنام با شایستگی به نیمه نهایی بازی های آسیایی راه یافت و مدال برنزش قطعی شد.
گرایی: یک لحظه غافلگیر شدم، طلایم برنز شد
ملی پوش کشتی ایران پس از کسب مدال برنز بازی های آسیایی گفت: یک لحظه غافلگیر شدم و نشد که دل مردم را با طلا شاد کنیم اما قول می دهم در مسابقات جهانی جبران کنم.
الهه منصوریان: هیچ ترسی از حریف بعدی‌ام ندارم
بانوی ووشوکار ایران گفت: در مرحله نیمه نهایی باید مقابل نماینده فیلیپین به میدان بروم که قهرمان سال ۲۰۱۵ جهان است، اما هیچ ترسی از او ندارم.
تابستان داغ پرسپولیس در «برزیل» و «دوحه»!
پرسپولیس هفته بسیار سختی را در آبادان و دوحه پشت‌سر خواهد گذاشت تا شاگردان برانکو ایوانکوویچ داغ‌ترین محک خود را در تابستان ببینند.

پر بازدید ترین اخبار امروز

آشکار شدن محل شکافته شدن خانه کعبه
مجید یراق بافان مجری شبکه قرآن با انتشار این عکس در صفحه اش نوشت: نقابش را ز کعبه باد برداشت.
تاجزاده: با آنهایی که رأی نمی‌دهند، موافقم!- «رضا کیانیان» در ۶۶ سالگی آلزایمر گرفت
یک فعال اصلاح‌طلب گفت: حمایت از روحانی به جایگاه ما خدشه زد.
نخستین جنگنده ایرانی رونمایی شد
با تلاش متخصصان صنعت دفاعی و با حضور رئیس جمهوری نخستین هواپیمای جنگنده ایرانی به نام کوثر به پرواز در آمد.
مربی‌ تیم ملی کشتی فرنگی: کسب دو یا سه طلا دور از دسترس نیست
مربی تیم‌ ‌ملی کشتی فرنگی درباره قرعه فرنگی‌کاران، گفت: کشتی‌گیری که مدال طلا می‌خواهد نباید دنبال قرعه آسان باشد.
«نشان ارادت» ویژه برنامه محرم با حضور سلبریتی ها
برنامه ترکیبی و گفتگو محور «نشان ارادت» به تهیه‌کننده پویان هدایتی برای پخش در ایام سوگواری محرم در شبکه نسیم، آماده می‌شود.
مالزی قرارداد سه پروژه بزرگ را با چین لغو می کند
سازمان ملل: دولت میانماربرای کمک به مسلمانان همکاری نمی کند
جنگ تجاری چین و آمریکا به سیاست کشیده شد
جریمه برای «دسترخوان» های تجملاتی عید قربان در تاجیکستان
طالبان دخالت در حملات امروز کابل را رد کرد
تعرفه های واشنگتن علیه چین بازرگانان آمریکایی را نگران کرد
روسیه ربات های پلیس می فروشد
پاکستان در تلاش برای خروج از لیست خاکستری FATF
«زای شنگ جیه» در سرزمین چشم بادامی ها
جامعه بین المللی باید در برابر زورگویی آمریکا قیام کند