تلاش برای کاهش آثار و تبعات تصادف رانندگی در کردستان

15:08 ۲۹۴ روز و ۱۸ ساعت پیش ایرنا 229 0
تلاش برای کاهش آثار و تبعات تصادف رانندگی در کردستان

سنندج - ایرنا - آمار بالای تصادفات رانندگی با تلفات جانی زیاد به دغدغه دستگاه های اجرایی و قضایی استان کردستان تبدیل شده است و براین اساس روز چهارشنبه نشستی تحت عنوان پیشگیری از وقوع جرم تشکیل شد که موضوع آن به این مشکل اختصاص داشت.

ایرنا

به گزارش خبرنگار ایرنا، استان کردستان در تعطیلات نوروز با 26 کشته و 241 درصد افزایش تلفات نسبت به مدت مشابه سال قبل، استان اول در کشور بود که کسب این رتبه نگرانی ها را افزایش داده است.
رئیس دادگستری کردستان در دومین نشست پیشگیری از وقوع جرم این استان گفت: باید اهتمام جدی برای رفع مشکل و کاهش تلفات و تصادفات رانندگی صورت گیرد.
علی اکبر گروسی با اشاره به گزارش هایی که نشان می دهد عامل انسانی دلیل بیشتر وقوع این تصادفات است، افزود: پایین بودن سعه صدر، صبر و جنبه های تربیتی در رفتار رانندگان تاثیر دارد.
وی اضافه کرد: علاوه بر خسارت های جانی و مالی، جرائم پیرامونی حاصل تصادفات است که قوه قضاییه و بیمه ها را با خود درگیر کرده است.
گروسی اظهار داشت: تبانی هایی دیده شده که یا تصادفی ساختگی ایجاد شود یا صدمه تصادفی که رخ داده را بزرگنمایی می کنند تا از این طریق بتوانند از بیمه ها غرامت بیشتری بگیرند.
رئیس دادگستری کردستان تاکید کرد: این موضوع دغدغه شرکت های بیمه شده و از دستگاه قضایی نیز وقت زیادی رسیدگی و بررسی این قبیل پرونده ها گرفته است.
وی افزود: افرادی نیز به دلیل اینکه بیمه ندارند و یا بیمه بخشی از خسارت را پوشش نمی دهد به زندان می افتند بنابراین اگر تصادفات کاهش یابد به صورت مستقیم بر کم شدن جمعیت زندانیان هم تاثیرگذار است.
** مسئولین حساسیت بیشتری نسبت به کاهش تصادفات نشان دهند
معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار کردستان هم در این نشست گفت: مسئولان و دستگاه های مختلف باید حساسیت بیشتری نسبت به کاهش تصادفات نشان دهند و با توجه به اینکه دغدغه جان مردم وجود دارد حساسیت ها و محدودیت های سازمانی را کمتر در نظر بگیرند.
حسین خوش اقبال با بیان اینکه آمارهای مرتبط با تصادفات و تلفات آن نگران کننده است، افزود: هدف از این جلسات همفکری و هماهنگی بیشتر است لذا نسبت به تقسیم کارها نباید حساس شد و باید به یکدیگر برای رسیدن به این هدف کمک کرد.
وی ضمن تاکید به فرهنگ سازی در کنار دیگر کارها اظهار داشت: مبهم بودن متولی برخی از مسیرها بیش از این جایز نیست و در کمیته ای که برای این منظور معین شده باید وظایف دستگاه های مرتبط و مسئول در هر مسیر مشخص شود.
** بارها نسبت به ورود مواد سوختی به سد قشلاق سنندج نامه نگاری کردیم
رئیس پلیس راه کردستان هم در این نشست گفت: با اینکه عبور خودروهای حامل مواد شیمیایی از مسیر سنندج - دیواندره به دلیل گذر از کنار سد قشلاق ممنوع شده اما هنوز 9 گروه مواد سوختی از این جاده می گذرد که نگران کننده است.
سرهنگ عیسی گوهری افزود: با توجه به اینکه انجام راه حل های دیگر دشوار است پیشنهاد می کنیم که گاردریل های اطراف رودخانه و سدقشلاق محکم سازی شود.
وی اضافه کرد: مسیرهایی که امکان ورود مواد سوختی به سد وجود دارد شناسایی و بررسی شود تا با ایجاد محفظه هایی ایمن، مواد شیمیایی در صورت بروز حوادث وارد آن شده و با مکش خارج شود.
رئیس پلیس راه کردستان اظهار داشت: با توجه به اهمیت این موضوع مکاتبات متعددی در مورد آن انجام داده ایم اما بی نتیجه بوده است.
وی در رابطه با آمار تلفات تصادفات گفت: 364 نفر در سال 94 فوت کردند که در سال 95 از تعداد کشته ها 40 نفر کاسته شد اما در سال گذشته 10 نفر به تعداد تلفات ناشی از تصادفات در کردستان نسبت به سال ماقبل افزوده شد.
سرهنگ گوهری جاده کامیاران - سنندج بویژه گردنه مروارید در این جاده را یکی از نقاط حادثه خیز استان دانست که در سال گذشته 6 نفر در تصادف های این مسیر فوت کردند.
وی جاده سنندج - مریوان را یکی دیگر از جاده های پرحادثه استان معرفی کرد و گفت: این جاده 126 کیلومتر طول دارد که 96 کیلومتر آن مشخصه راه فرعی دارد اما به عنوان جاده ترانزیتی مورد استفاده قرار می گیرد.
رئیس پلیس راه کردستان با بیان اینکه 50 درصد نوع تصادفات خودروها واژگونی است، تاکید کرد: جاده های کوهستانی کردستان و نوع ساخت آنها دلیل بیشتر واژگونی ها است.
** تصادفات در کردستان سال گذشته 388 نفر را به کام مرگ برد
مدیرکل پزشکی قانونی استان کردستان هم در این نشست گفت: سال گذشته بر اثر تصادفات رانندگی 388 نفر جان خود را از دست دادند که در مقایسه با سال قبل از آن 3.7 درصد رشد داشته است.
وی با بیان اینکه کامیاران با 67 درصد بیشترین رشد را در میزان کشته های ناشی از تصادفات داشته است، اضافه کرد: سنندج با 72 فوتی و سقز و مریوان با 71 و 51 نفر بیشترین تعداد فوتی را در این مدت داشتند.
غلامرضا همایون پور افزود: در سال گذشته شاهد مصدومیت 6 هزار و 949 نفر بر اثر تصادف رانندگی در کردستان بودیم که نسبت به سال ما قبل از آن که پنج هزار و 624 نفر مصدوم شده بودند میزان مصدومیت ناشی از تصادفات 23.6 درصد رشد داشته است.
وی با اشاره به اینکه میزان مصدومیت ناشی از تصادف در تمام شهرهای استان رشد داشته است، اظهار داشت: جاده مریوان با یک هزار و 17 مصدوم بیشترین رشد در سال 96 را داشت.
شهردار سنندج هم در این نشست گفت: کمربندی بهشت محمدی داخل حریم شهری اما خارج از محدوده شهر قرار دارد و بر اساس مصوبه شورای ترافیک در سال 94 مسئولیت انجام کارهای حفاظتی و ایمنی آن بر عهده راه و شهرسازی است.
حشمت الله صیدی افزود: اجرای فیبر نوری برای مرکز مونیتورینگ شهر انجام شده اما برای تجهیز این مرکز در حال برگزاری مناقصه هستیم.
وی اظهار داشت: 51 دوربین کنترل سرعت و ثبت تخلفات رانندگی در معابر شهری با هزینه بالا خریداری شده ولی تا مرکز مونیتورینگ راه اندازی نشود غیرقابل استفاده است.
صیدی یادآور شد: خودرویی مجهز به دوربین بزودی خریداری و در اختیار پلیس راهنمایی و رانندگی قرار می گیرد تا با آن نسبت به اعمال قانون برای خودروهای پارک دوبل و دیگر تخلفات اقدام شود.
** 67 درصد متوفیان تصادفات بی سواد یا کم سواد بودند
مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده ای کردستان هم در این نشست گفت: 67 درصد متوفیان ناشی از تصادفات رانندگی در استان کردستان بی سواد یا کم سواد بودند.
سید البرز حسینی افزود: استان کردستان از لحاظ مصدومان تصادفات جاده های برون شهری و روستایی اولین استان کشور است ضمن اینکه 34 درصد فوتی های ناشی از تصادفات بر اثر واژگونی بوده است.
وی اضافه کرد: 20 درصد متوفیان تصادفات مربوط به سنندج، 45 درصد مربوط به شهرستان ها و 35 درصد مربوط به سایر استان ها بوده است.
6108/9102


گروه های زیر مجموعه اجتماعی

سلامت
سلامت

آخرین اخبار

بازی‌های به یادماندنی (۱)- روزی که بوینس آیرس غرق در شادی شد
پیروزی تیم ملی فوتبال آرژانتین مقابل انگلیس در جام جهانی ۱۹۸۶ مکزیک باعث شد بوینس آیرس غرق در شادی شود.
راهکارهای طب سنتی ایرانی برای رهایی از آلرژی‌های بهار
بهار، فصل روئیدن سبزیجات و میوه‌هایی است که تنوع بیشتری نسبت به خوراکی‌های سایر فصول دارند. مصرف این غذاهای بهاری، می‌تواند بدن انسان را از درون خانه‌تکانی کند و سلامت را به همراه بیاورد.
دیدار اسد و رئیس کمیته صلیب سرخ درباره روابط دوجانبه
دمشق - ایرنا - بشار اسد رئیس جمهوری سوریه در دیدار رئیس کمیته جهانی صلیب سرخ (ICRC) در خصوص روابط و همکاری های دو جانبه تبادل نظر کرد.
پاکستان سفیر هند را احضار کرد
اسلام آباد- ایرنا - دولت پاکستان در اعتراض به اقدام دادگاه هند مبنی بر تبرئه چهار متهم اصلی حمله به مسافران پاکستانی قطار بین دو کشور در سال 2007، سفیر دهلی نو را در اسلام آباد احضار کرد.
ارتش پاکستان: 4 مرزبان ربوده شده ایرانی تحویل این کشور شدند
اسلام آباد - ایرنا - ارتش پاکستان بامداد روز پنجشنبه اعلام کردکه چهار مرزبان ربوده شده ایرانی در نزدیکی مرز پاکستان با افغانستان از چنگ تروریست ها آزاد و تحویل مسئولان ایرانی شدند.
بنادر ایتالیا به روی سرمایه گذاران چینی باز می شود
پکن- ایرنا- به رغم بروز برخی از مخالفت ها در اروپا و آمریکا، ایتالیا اعلام کرده است که بنادر این کشور به روی سرمایه گذاری های چین باز می شود.
موشن‌گرافی - چند نکته مهم برای سفرهای نوروزی
ایام نوروز شاهد بیشترین حجم سفرهای ایرانیان است؛ اما برای سفر، پیش و حین آن، باید نکاتی را رعایت کنیم تا تعطیلات نوروزی با یک سفر ایمن همراه شود. در این موشن‌گرافی توصیه‌هایی را عنوان کرده‌ایم که می‌تواند سفر ایمن را برایتان به ارمغان بیاورد.
شلیک ترامپ به ژنرال های صهیونیست
تهران-ایرنا- بیست روز دیگر روز بیستم فرودین 1398 انتخابات کنست (پارلمان) رژیم صهیونیستی تکلیف نخست وزیری سرزمین های اشغالی را روشن می کند اما رئیس جمهوری آمریکا ماه ها پیش تر برای پیروز شدن بنیامین نتانیاهو خیز برداشته و در روزهای اخیر حمایتش را بیشتر کرده است.
نماینده مسلمان آمریکا نوروز را به ایرانی ها تبریک گفت
نیویورک- ایرنا- نماینده مسلمان مجلس نمایندگان آمریکا نوروز را به جامعه ایرانی-آمریکایی تبریک گفت و برای صلح و رفاه در سراسر جهان ابراز امیدواری کرد.
مراسم تحویل سال نو در حرم امام راحل برگزار می شود
شهرری- ایرنا- مراسم تحویل سال 1397 هجری خورشیدی با حضور پرشور و گسترده زائران و خانواده شهدا از سراسر کشور بامداد پنجشنبه در جوار بارگاه ملکوتی امام خمینی(ره) برگزار شد.

پر بازدید ترین اخبار امروز

مهمترین عناوین خبری ایرنا از شامگاه چهارشنبه تا صبح پنجشنبه
تهران- ایرنا- تاکید رهبر انقلاب بر رونق تولید به عنوان راه حل مشکل معیشت مردم ضمن نامگذاری سال 98 به عنوان سال «رونق تولید»، توصیف رئیس جمهوری از سال جدید به عنوان سال مهار تورم و متعادل کردن قیمت ارز در پیام نوروزی، تاکید وزیر خارجه ایران بر اینکه برگزاری جشن نوروز در میانه تحریم ها و فشارهای بی سابقه آمریکا نشان دهنده امیدواری ایرانیان است، تاکید وزیر خارجه آمریکا بر تداوم مذاکرات کشورش با عراق پیرامون تحریم های ضد ایرانی، وعده وزیر خارجه آمریکا و نخست وزیر رژیم صهیونیستی برای مقابله با حضور ایران در منطقه، تغییر سیاست واشنگتن از خروج همه نظامیان آمریکایی از سوریه به ماندن 400 نظامی در این کشور، مهمترین خبرهای 12 ساعت گذشته ایرنا بود.
٩٧؛ سالی پر از خاطره‌های تکرار نشدنی برای پرسپولیس
سالی که گذشت برای پرسپولیس و هوادارانش خاطره‌ساز شد. شاید هوادارن تیم قرمز پایتخت این سال را هیچ‌وقت از خاطر نبرند چرا که برای‌شان قهرمانی و حضور در فینال آسیا را به همراه داشت.
«قصاب بوسنی» به حبس ابد محکوم شد
رادوان کاراجیچ، ملقب به قصاب بوسنی و رهبر سابق صرب‌های بوسنی که به جرم ارتکاب جنایات جنگی و نسل‌کشی در یوگسلاوی سابق در زندان بود، به حبس ابد محکوم شد.
بازی‌های به یادماندنی (۱)- روزی که بوینس آیرس غرق در شادی شد
پیروزی تیم ملی فوتبال آرژانتین مقابل انگلیس در جام جهانی ۱۹۸۶ مکزیک باعث شد بوینس آیرس غرق در شادی شود.
راهکارهای طب سنتی ایرانی برای رهایی از آلرژی‌های بهار
بهار، فصل روئیدن سبزیجات و میوه‌هایی است که تنوع بیشتری نسبت به خوراکی‌های سایر فصول دارند. مصرف این غذاهای بهاری، می‌تواند بدن انسان را از درون خانه‌تکانی کند و سلامت را به همراه بیاورد.
فعالیت درمانگاه صحت شیروان با بیمه ها به حالت عادی برگشت
متخلفان در آستانه سال جدید ١٠٣ میلیارد ریال جریمه شدند
رئیس خصوصی سازی بدهی خرید مجتمع گوشت اردبیل را باید پرداخت کند
11 واحد نانوایی غیربهداشتی در گیلان بسته شد
پایان خوب و درس‌آموز بزرگترین کلاهبرداری کرمانشاه
5 متخلف چهارشنبه سوری در خراسان شمالی دستگیر شدند
قدیمی ترین زندانی بدهکار در تهران با کمک ستاد دیه آزاد شد
قصور دندانپزشک اراکی در پرونده روناک و امیرعلی تایید شد
آیین چهارشنبه سوری خراسان شمالی 4 مصدوم داشت
بقایی به مرخصی آمد