قم در بازارهای کشورهای همسایه حضور جدی دارد

18:29 ۷۹ روز و ۱۸ ساعت پیش ایرنا 94 0
قم در بازارهای کشورهای همسایه حضور جدی دارد

قم- ایرنا- دومین جلسه توسعه صادرات قم روز چهارشنبه به ریاست استاندار برگزار و در آن به صادرات 34 میلیون دلار کالا از طریق گمرکات استان درسالجاری و حضور جدی قم در بازارهای کشورهای مختلف از جمله روسیه، عراق ، افغانستان؛ پاکستان و عمان اشاره شد.

ایرنا

به گزارش ایرنا، مدیر کل گمرکات استان قم در این جلسه گفت: طی ماه های فروردین و اردیبهشت سال جاری، انواع کالاهای تولید شده در قم به ارزش 34 میلیون دلار به کشورهای هدف، صادر شد که این میزان به نسبت مدت مشابه سال قبل، 29 درصد رشد داشته است.
محمد خلیلی افزود: همچنین در این مدت میزان اظهار نامه های گمرکی استان با ثبت 711 فقره، نسبت به سال قبل، 12 درصد رشد داشته که بیانگر توسعه فعالیت های صادراتی استان است.
وی ادامه داد: همچنین میزان متوسط توقف خودروهای حمل کالا در گمرکات استان به سه و نیم ساعت رسیده است و برای بیش از 70 درصد کالاها، بررسی ها از طریق اظهار نامه متقاضی و بدون مراجعه به گمرکات انجام می گیرد.
وی بیان کرد: از هر 100 خودرو متقاضی انجام فرآیند نقل و انتقال کالا در گمرکات، به طور میانگین تنها 25 خودرو جهت بررسی های قانونی به گمرکات استان وارد می شود و بقیه خودروها به منظور تسریع در فرآیند صادارت کالاهای داخلی به مرزهای خروجی راهنمایی می شود.
خلیلی گفت: برخی از محصولات تولید شده در قم مانند فرش دستباف از طریق گمرکات اصفهان و فرودگاه امام خمینی (ره) از مرزهای کشور خارج می شود که با امکانات درنظر گرفته شده در گمرکات استان می توان این کالاهای را به راحتی از قم صادر کرد.
وی بیان کرد: بسیاری از فرآیندهای گمرکی در سال های اخیر توسط سیستم های الکترونیکی انجام می شود و صادرکنندگان بدون حضور در گمرکات می توانند نسبت به صادرات کالای مورد نظر خود اقدام کنند.

** میزان صادرات استان 20 درصد افزایش می یابد
رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت قم نیز در این جلسه گفت: میزان صادرات دوماهه سال جاری نسبت به سال قبل، هم از نظر حجم و هم از نظر ارزش مالی رشد دارد و بر اساس هدفگذاری های صورت گرفته میزان صادارت استان باید 20 درصد نسبت به سال قبل افزایش داشته باشد.
محمود سیجانی، افزود: میزان صادرات قم در سال گذشته تنها از طریق گمرکات استان 210 میلیون دلار بوده است که این رقم با احتساب کالاهایی که در قم تولید اما از گمرکات سایر استان های کشور، صادر شدند و یا حجم صادرات آنها در سامانه های گمرکی به ثبت نرسیده است در حدود 400 میلیون دلار برآورد می شود.
وی ادامه داد: 20 درصد صادرات فرش کشور متعلق به قم است که متاسفانه این کالا از طریق گمرکات استان صادر نمی شود و رقم آن در سامانه های گمرکی به ثبت نمی رسد.
سیجانی همچنین با اشاره به کمک های دولت برای ایجاد نمایشگاه های کالای ایرانی در بازار کشورهای هدف صادراتی گفت: برای این منظور در زمینه ساخت نمایشگاه 50 درصد و در زمینه برگزاری نمایشگاه های صادراتی در سایر کشورهای جهان 30 درصد کل هزینه ها توسط حمایت های دولتی تامین می شود.
وی بیان کرد: مشوق های درنظر گرفته شده برای توسعه صادرات کالاهای تولید شده در داخل کشور تنها در این زمینه هزینه خواهد شد و صادرکنندگان می توانند از جوایز و مشوق های صادراتی درنظر گرفته شده استفاده کنند.
وی با اشاره به برنامه ریزی های صورت گرفته برای برگزاری نمایشگاه های کالاهای ساخت داخل در قم، ادامه داد: در سال جاری برگزاری 30 نمایشگاه عرضه کالای ایرانی در سطح استان پیش بینی شده است که روند اجرایی آن بر اساس مدت تعیین شده در دست اقدام است و هیات های تجاری خارجی با همکاری وزارت امور خارجه برای بازدید از این نمایشگاه ها وارد قم می شوند.
سیجانی با اشاره به تحقق 13 درصدی برنامه صادارت استان در سال 97 تاکنون، گفت: صادرات قم در سال جاری نسبت به مدت مشابه سال قبل در بخش مواد فلزی، کفش، مواد سوختی، آلمینیوم، مواد شیمیایی و لبنیات افزایش و در بخش های لاستیک و پلاستیک، غلات و چسب کاهش داشته است.
وی بیان کرد:کشورهای عراق،افغانستان، امارات، پاکستان، ترکیه و ازبکستان عمده کشورهای هدف صادراتی کالای های تولید شده در استان قم هستند.
وی با اشاره به مثبت شدن تراز تجاری کشور ادامه داد: در بخش واردات نیز تلاش شده است از حجم کالاهای مصرفی کاسته و بیشتر کالاهای سرمایه ای و راهبردی از کشورهایی همچون ایتالیا، فرانسه، کره و آلمان وارد استان شود.

** صادرات کالاهای ساخته شده در قم به عمان و روسیه
رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی استان قم در این جلسه گفت: در بازار کشورهای عمان و روسیه حضور پیدا کردیم و در روسیه با کمک اتاق ایران و سازمان توسعه تجارت، غرفه محصولات تولید شده در قم، در سرای تجارت ایرانیان که در شهر آستاراخان روسیه قرار دارد، ایجاد شد.
ابوالفضل خاکی بیان کرد: امکان این رخداد در سایر کشورهای جهان همچون عراق و افغانستان که بیشترین حجم صادرات قم با این کشورها است نیز وجود دارد.
وی ادامه داد: برای سالجاری، صادرات کالاهای تولید شده در استان به کشورهایی مانند قطر، گرجستان و چین در دستور کار قرار گرفته است و در نظر داریم با ظرفیت های موجود از جمله در بحث فرش دستباف یک غرفه دایمی عرضه کالاهای ایرانی در چین ایجاد کنیم.
وی با اشاره به این که باید از صنعتگران استان حمایت کنیم، گفت: یکی ازصنعتگران به دلایلی می خواهد کارخانه خود را در قم تعطیل و برای ادامه فعالیت به گرجستان برود که باید با امکانات تشویقی مانع این کار شد.
خاکی بیان کرد: قم در زمینه تولید فرش، کفش و مبلمان جایگاه بسیار بالایی دارد که می توان از این ظرفیت برای توسعه صادرات استان و افزایش حجم آن به نحو شایسته ای استفاده کرد.
در این جلسه شماری از صادرکنندگان استان و فعالان اقتصادی بخش خصوصی به بیان دیدگاه ها و راهکارهای مورد نظر خود برای توسعه صادارت کالاهای تولید شده در قم، پرداختند.
بیش از 200 واحد صنعتی در زمینه تولید کفش و دمپایی در قم فعالیت می کنند، بیش از 80 درصد تولید کفش و دمپایی کشور مربوط به قم است.
این استان دارای هفت شهرک صنعتی شکوهیه، الغدیر، شهاب، سلفچگان، محمودآباد، ثامن الائمه(ع) - قنوات - و فناوری اطلاعات و ارتباطات (I.C.T) و چهار ناحیه صنعتی خورآباد، دستجرد، سیرو و طغرود است.
7405/ 6133/


گروه های زیر مجموعه اقتصادی

عمران و اشتغال
عمران و اشتغال

آخرین اخبار

درگیری شدید سری آ. و لالیگا بر سر مودریچ
باشگاه اینترمیلان قصد دارد از خاویر تباس، رئیس لالیگا به خاطر صحبت های اخیرش راجع به موضوع انتقال مودریچ به اینتر شکایت کند.
مدعی جدید آقای گلی لیگ برتر
تیم فوتبال استقلال خوزستان در حالی در آبادان موفق شد صنعت نفت را با نتیجه ۲-۲ متوقف کند که هر دو گل این تیم را پدیده آنها، وحید خشتان به ثمر رساند.
بازگشت دو ستاره سرباز به ترکیب تراکتور
دو ستاره سرباز تراکتورسازی بعد از دو بازی غیبت بار دیگر برای تیم شان به میدان رفتند.
بازگشت جنجالی آل کثیر به جدول گلزنان
مهاجم گلزن نفت که در پیکان کمتر فرصت بازی پیدا کرده بود توانست از دقایق حضورش بهترین استفاده را برده و با گلزنی نشان دهد که امسال هم می تواند از گلزنان خوب لیگ باشد.
درخشان: پرسپولیس بازی‌ساز ندارد
سرمربی سابق تیم فوتبال پرسپولیس می‌گوید این تیم بازسازی مناسب ندارد.
کی‌روش گزینه جدید سرمربیگری تیم ملی مکزیک
سرمربی تیم ملی ایران به فهرست گزینه‌های هدایت ازتک‌ها اضافه شده است.
تیم منتخب هفته چهارم لیگ برتر
مربیان لیگ برتری بازیکنان منتخب هفته چهارم را برای حضور در تیم هفته، معرفی کردند.
تمرین ریکاوری بازیکنان امید در زمین گلف
تمرین تیم امید کشورمان صبح امروز ساعت 10 صبح به وقت محلی در زمین گلف "جی با با چی کارا" پیگیری شد و همه نفرات زیر نظر کرانچار، شاهرودی، بختیاری زاده و ماجدی تمرین کردند.
اوسپینا به ناپولی پیوست
دروازه‌بان ملی‌پوش و کلمبیایی تیم فوتبال آرسنال با عقد قراردادی قرضی به ناپولی پیوست.

پر بازدید ترین اخبار امروز

گیلان قهرمان اسپوکس مردان و زنان کشور شد
گرگان – ایرنا – مسابقات اسپوکس کشور با قهرمانی مطلق تیم گیلان در دو بخش مردان و زنان در گرگان مرکز استان گلستان به کار خود پایان داد.
از افزایش نرخ سود بانکی تا خشم آمریکا- پیشخوان
تصاویر صفحه نخست روزنامه‌های سیاسی کشور که صبح امروز(شنبه؛ 27 مردادماه) عرضه می‌شود را مشاهده می‌کنید.
استفاده از پابند الکترونیکی جایگزین مجازات حبس می شود
تهران- ایرنا- مدیرکل زندان های استان تهران، با بیان اینکه پارسال تنها یک نفر از پابند الکترونیکی استفاده کرد، اظهار داشت: امسال 50 زندانی زندان های استان تهران از پابندهای الکترونیکی به منظور اجرای مجازات جایگزین حبس استفاده می کنند.
پاکزاد: تلاشمان کسب مدال تیمی کامپوند در جاکارتاست
مربی تیم ملی کامپوند زنان و مردان گفت: هرچند بالا بودن رطوبت در اندونزی کار را برای کمانداران سخت خواهد کرد، اما تلاش خواهیم کرد در بخش تیمی روی سکو قرار بگیریم.
بدنساز تیم ملی قایقرانی: پاروزنان پرچم‌دار مدال‌آوری در بازی‌های آسیایی هستند
اروند درویش با اشاره به شرایط خوب ملی‌پوشان قایقرانی در بازی‌های آسیایی گفت: تمرین‌های بدنسازی و فنی خوب شرایط قایقران‌ها را به نقطه ایده‌آل رسانده و حالا همه منتظر مدال‌های رنگارنگ از پاروزنان هستیم.
مراکز همگانی خرید و فروش خودرو به شبکه مجازی می‌پیوندد
پای مک دونالد و استارباکس به دعوای ترکیه و آمریکا باز شد
بسته ارزی جدید ثبت سفارش را کاهش می‌دهد- تکلیف سازمان حمایت و بورس برای مقابله با سودجویی‌ها
۲۰۰ متخلف اقتصادی را شلاق بزنند، درست می‌شود
تولید میوه‌ای لاکچری در آذربایجان غربی
جزئیات توزیع کالاهای اساسی از زبان وزیر کشاورزی
ارزانی کم‌سابقه پلاتین در پی شوک‌ ارزی
اشتباه اول وخیم‌تر از اشتباه دوم!
507 حلقه لاستیک در آذربایجان غربی توزیع شد
116حلقه لاستیک قاچاق در بروجرد کشف شد