قم در بازارهای کشورهای همسایه حضور جدی دارد

18:29 ۱۴۰ روز و ۱۶ ساعت پیش ایرنا 147 0
قم در بازارهای کشورهای همسایه حضور جدی دارد

قم- ایرنا- دومین جلسه توسعه صادرات قم روز چهارشنبه به ریاست استاندار برگزار و در آن به صادرات 34 میلیون دلار کالا از طریق گمرکات استان درسالجاری و حضور جدی قم در بازارهای کشورهای مختلف از جمله روسیه، عراق ، افغانستان؛ پاکستان و عمان اشاره شد.

ایرنا

به گزارش ایرنا، مدیر کل گمرکات استان قم در این جلسه گفت: طی ماه های فروردین و اردیبهشت سال جاری، انواع کالاهای تولید شده در قم به ارزش 34 میلیون دلار به کشورهای هدف، صادر شد که این میزان به نسبت مدت مشابه سال قبل، 29 درصد رشد داشته است.
محمد خلیلی افزود: همچنین در این مدت میزان اظهار نامه های گمرکی استان با ثبت 711 فقره، نسبت به سال قبل، 12 درصد رشد داشته که بیانگر توسعه فعالیت های صادراتی استان است.
وی ادامه داد: همچنین میزان متوسط توقف خودروهای حمل کالا در گمرکات استان به سه و نیم ساعت رسیده است و برای بیش از 70 درصد کالاها، بررسی ها از طریق اظهار نامه متقاضی و بدون مراجعه به گمرکات انجام می گیرد.
وی بیان کرد: از هر 100 خودرو متقاضی انجام فرآیند نقل و انتقال کالا در گمرکات، به طور میانگین تنها 25 خودرو جهت بررسی های قانونی به گمرکات استان وارد می شود و بقیه خودروها به منظور تسریع در فرآیند صادارت کالاهای داخلی به مرزهای خروجی راهنمایی می شود.
خلیلی گفت: برخی از محصولات تولید شده در قم مانند فرش دستباف از طریق گمرکات اصفهان و فرودگاه امام خمینی (ره) از مرزهای کشور خارج می شود که با امکانات درنظر گرفته شده در گمرکات استان می توان این کالاهای را به راحتی از قم صادر کرد.
وی بیان کرد: بسیاری از فرآیندهای گمرکی در سال های اخیر توسط سیستم های الکترونیکی انجام می شود و صادرکنندگان بدون حضور در گمرکات می توانند نسبت به صادرات کالای مورد نظر خود اقدام کنند.

** میزان صادرات استان 20 درصد افزایش می یابد
رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت قم نیز در این جلسه گفت: میزان صادرات دوماهه سال جاری نسبت به سال قبل، هم از نظر حجم و هم از نظر ارزش مالی رشد دارد و بر اساس هدفگذاری های صورت گرفته میزان صادارت استان باید 20 درصد نسبت به سال قبل افزایش داشته باشد.
محمود سیجانی، افزود: میزان صادرات قم در سال گذشته تنها از طریق گمرکات استان 210 میلیون دلار بوده است که این رقم با احتساب کالاهایی که در قم تولید اما از گمرکات سایر استان های کشور، صادر شدند و یا حجم صادرات آنها در سامانه های گمرکی به ثبت نرسیده است در حدود 400 میلیون دلار برآورد می شود.
وی ادامه داد: 20 درصد صادرات فرش کشور متعلق به قم است که متاسفانه این کالا از طریق گمرکات استان صادر نمی شود و رقم آن در سامانه های گمرکی به ثبت نمی رسد.
سیجانی همچنین با اشاره به کمک های دولت برای ایجاد نمایشگاه های کالای ایرانی در بازار کشورهای هدف صادراتی گفت: برای این منظور در زمینه ساخت نمایشگاه 50 درصد و در زمینه برگزاری نمایشگاه های صادراتی در سایر کشورهای جهان 30 درصد کل هزینه ها توسط حمایت های دولتی تامین می شود.
وی بیان کرد: مشوق های درنظر گرفته شده برای توسعه صادرات کالاهای تولید شده در داخل کشور تنها در این زمینه هزینه خواهد شد و صادرکنندگان می توانند از جوایز و مشوق های صادراتی درنظر گرفته شده استفاده کنند.
وی با اشاره به برنامه ریزی های صورت گرفته برای برگزاری نمایشگاه های کالاهای ساخت داخل در قم، ادامه داد: در سال جاری برگزاری 30 نمایشگاه عرضه کالای ایرانی در سطح استان پیش بینی شده است که روند اجرایی آن بر اساس مدت تعیین شده در دست اقدام است و هیات های تجاری خارجی با همکاری وزارت امور خارجه برای بازدید از این نمایشگاه ها وارد قم می شوند.
سیجانی با اشاره به تحقق 13 درصدی برنامه صادارت استان در سال 97 تاکنون، گفت: صادرات قم در سال جاری نسبت به مدت مشابه سال قبل در بخش مواد فلزی، کفش، مواد سوختی، آلمینیوم، مواد شیمیایی و لبنیات افزایش و در بخش های لاستیک و پلاستیک، غلات و چسب کاهش داشته است.
وی بیان کرد:کشورهای عراق،افغانستان، امارات، پاکستان، ترکیه و ازبکستان عمده کشورهای هدف صادراتی کالای های تولید شده در استان قم هستند.
وی با اشاره به مثبت شدن تراز تجاری کشور ادامه داد: در بخش واردات نیز تلاش شده است از حجم کالاهای مصرفی کاسته و بیشتر کالاهای سرمایه ای و راهبردی از کشورهایی همچون ایتالیا، فرانسه، کره و آلمان وارد استان شود.

** صادرات کالاهای ساخته شده در قم به عمان و روسیه
رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی استان قم در این جلسه گفت: در بازار کشورهای عمان و روسیه حضور پیدا کردیم و در روسیه با کمک اتاق ایران و سازمان توسعه تجارت، غرفه محصولات تولید شده در قم، در سرای تجارت ایرانیان که در شهر آستاراخان روسیه قرار دارد، ایجاد شد.
ابوالفضل خاکی بیان کرد: امکان این رخداد در سایر کشورهای جهان همچون عراق و افغانستان که بیشترین حجم صادرات قم با این کشورها است نیز وجود دارد.
وی ادامه داد: برای سالجاری، صادرات کالاهای تولید شده در استان به کشورهایی مانند قطر، گرجستان و چین در دستور کار قرار گرفته است و در نظر داریم با ظرفیت های موجود از جمله در بحث فرش دستباف یک غرفه دایمی عرضه کالاهای ایرانی در چین ایجاد کنیم.
وی با اشاره به این که باید از صنعتگران استان حمایت کنیم، گفت: یکی ازصنعتگران به دلایلی می خواهد کارخانه خود را در قم تعطیل و برای ادامه فعالیت به گرجستان برود که باید با امکانات تشویقی مانع این کار شد.
خاکی بیان کرد: قم در زمینه تولید فرش، کفش و مبلمان جایگاه بسیار بالایی دارد که می توان از این ظرفیت برای توسعه صادرات استان و افزایش حجم آن به نحو شایسته ای استفاده کرد.
در این جلسه شماری از صادرکنندگان استان و فعالان اقتصادی بخش خصوصی به بیان دیدگاه ها و راهکارهای مورد نظر خود برای توسعه صادارت کالاهای تولید شده در قم، پرداختند.
بیش از 200 واحد صنعتی در زمینه تولید کفش و دمپایی در قم فعالیت می کنند، بیش از 80 درصد تولید کفش و دمپایی کشور مربوط به قم است.
این استان دارای هفت شهرک صنعتی شکوهیه، الغدیر، شهاب، سلفچگان، محمودآباد، ثامن الائمه(ع) - قنوات - و فناوری اطلاعات و ارتباطات (I.C.T) و چهار ناحیه صنعتی خورآباد، دستجرد، سیرو و طغرود است.
7405/ 6133/


گروه های زیر مجموعه اقتصادی

عمومی
عمومی

آخرین اخبار

صادقی: مدیریت استقلال آسانسوری شده است
امیرحسین صادقی، مدافع اسبق استقلال در خصوص پیشنهادهایش اینطور حرف می‌زند: «من اول فصل پیشنهاد داشتم اما چون درگیری کاری‌ام زیاد بود باید در تهران می‌ماندم و ترجیح دادم یک نیم فصل بیرون باشم.
آنری: گواردیولا و ونگر الگوی من هستند
تیری آنری در اولین کنفرانس خبری به عنوان سرمربی جدید موناکو بار دیگر از علاقه‌اش به این باشگاه گفت.
جریمه ۸۰۰ هزار یورویی برای ویدال
هافبک بارسلونا به خاطر یک درگیری به پرداخت ۸۰۰ هزار یورو محکوم شد.
اسلحه گمشده استقلال؛ ارتش بدون تک‌تیرانداز
یکی از نقاط ضعف استقلال شفر نداشتن یک کاشته‌زن تخصصی است که بتواند گره از کار این تیم در مواقع بحرانی باز کند.
مقایسه آماری مهاجمان تیم ملی
هفته قبل در برنامه نود نظرسنجی «در جام ملت‌های آسیا به گلزنی کدام بازیکن، امید بیشتری دارید؟» پرسیده شد که در آن سامان قدوس بیشترین رای را آورد. با بررسی آماری بازیکنان تهاجمی تیم ملی، شرایط متفاوت آن‌ها مشخص می‌شود.
خشاب پر کی‌روش در جام ملت‌های آسیا
کارلوس کی‌روش تیمی بین‌المللی را در جام ملت‌های آسیا در اختیار دارد.
نگاهی به تقابل‌هایی دایی و استقلال
جدال دایی و استقلال جذاب‌ترین تقابل این هفته از رقابت‌های لیگ برتر است.
قلعه‌نویی: وقتی به من اهانت می‌شد پروین کجا بود؟
امیر قلعه‌نویی از علی پروین ناراحت شده چون معتقد است وقتی با سرمربی تیم ملی درگیر بود پروین از او حمایت نکرد.
پرچم صلح در اینستاگرام گلر شاکی استقلال
سیدحسین حسینی پس از گذشت بیش از ۱۰ روز از اعتراضش به نیمکت نشینی با انتشار عکسی از لوگوی استقلال پرچم صلح را به اهتزاز درآورد.
فریرا در حال توسعه استراتژی رویارویی با پرسپولیس
تیم السد قطر از امروز (پنجشنبه) با بازگشت تمامی ملی‌پوشانش مهیای بازی با پرسپولیس می‌شود.

پر بازدید ترین اخبار امروز

ماجرای استوری‌های عجیب بازیکنان تیم ملی چیست؟
حواشی تیم امید گویی تمام شدنی نیست و هر روز خبرهای عجیب جدیدی از اردوی این تیم به گوش می‌رسد.
کنکور در شرایط فعلی به نفع کشور نیست
رئیس پژوهشگاه مطالعات آموزش و پرورش با بیان اینکه کنکور جایی در سند تحول بنیادین ندارد و اگر زمینه اجرای کامل سند در مدارس فراهم شود در آینده نزدیک شاهد حذف کنکور خواهیم بود گفت: کنکور آموزش و پرورش را از رسیدن به اهداف متعالی‌اش باز می‌دارد.
سیاهگوش در چهارمحال و بختیاری ثبت ملی شد
گونه کمیاب سیاهگوش منطقه حفاظت شده شیدا توسط کمیته ملی ثبت، جمع‌آوری و ساماندهی گونه های حیات وحش ایران ثبت شد.
تکذیب نقل قولی از نوبخت درباره ماندن شهردار
در پی انتشار نقل قول کذبی از نوبخت در خصوص قانون منع به کارگیری بازنشستگان، مرکز روابط عمومی و اطلاع‌رسانی سازمان برنامه و بودجه با صدور اطلاعیه ای این اخبار را تکذیب کرد.
چرا گیلانی‌ها با دست غذا می‌خورند؟
مرسوم بوده که گیلانی‌ها غذا را در سکوت و با دست می‌خوردند و از قاشق چوبی فقط برای برداشتن خورش و ماست استفاده می‌کردند. البته هنوز هم در بسیاری از مناطق گیلان و رستوران‌های سنتی مردم ترجیح می‌دهند غذا را همچنان با دست بخورند.
توزیع کالاهای احتکاری در آذربایجان شرقی ادامه دارد
لازمه رشد اقتصادی، مبارزه با قاچاق و تسهیل تجارت است
صعود صادرات صنایع، افول صادرات معادن + جدول
برنامه مدیریت پایدار جنگل تا یک ماه آینده آماده اجرا می‌شود
گل به خودی نزنیم!
ظرفیت سالانه تجارت ایران و پاکستان بیش از 5 میلیارد دلار است
سفیر کره جنوبی: تحریم، فرصت ارتباط با تعاونی هاست
نمایشگاه کالای استاندارد مازندران گشایش یافت
نمایشگاه تخصصی مبلمان و دکوراسیون داخلی در ارومیه گشایش یافت
طلا هفته‌ای آرام داشت