خروج ترامپ از برجام نقطه تاریک در روابط اروپا و آمریکا است

17:26 ۱۹۴ روز پیش ایرنا 243 0
خروج ترامپ از برجام نقطه تاریک در روابط اروپا و آمریکا است

لندن - ایرنا - اندیشکده پارلمان اروپا در گزارشی درباره آینده برجام و راه‌های کاهش پیامدهای منفی ناشی از اعمال مجدد تحریم‌های فرامرزی آمریکا تاکید کرد که خروج ترامپ از برجام ، نقطه تاریک جدیدی در روابط اروپا و آمریکا محسوب می‌شود.

ایرنا

به گزارش روز چهارشنبه ایرنا، در این گزارش آمده است: در 15 ژوئیه 2015 (24تیر1394)ایران با فرانسه، انگلیس، آلمان، اتحادیه اروپا، چین، آمریکا و روسیه به تفاهم جامعی برای حصول اطمینان ازصلح‌آمیز بودن برنامه اتمی تهران رسیدند. پس از تائید آژانس بین‌المللی انرژی اتمی مبنی بر اینکه ایران تعهد خود مبنی بر برچیدن(تأسیسات) اتمی را اجرا کرده است، این معاهده از روز 16 ژانویه 2016 (26دی94)اجرایی شد. به‌این‌ترتیب تمام تحریم‌های مرتبط با برنامه اتمی ایران از طرف سازمان ملل، آمریکا و اتحادیه اروپا لغو شد.
با روی کار آمدن ترامپ و تأکید مکرر او براینکه برجام یک «توافق بد» است، وی سرانجام در 8 ماه می سال جاری (18اردیبهشت97) اظهار داشت که آمریکا از این معاهده خارج می‌شود. درنتیجه شرکت‌های آمریکایی از معامله با ایران منع شدند. این موضوع فقط به شرکت‌های آمریکایی محدود نشد چون شرکت‌های غیر آمریکایی طرف معامله با ایران نیز از دسترسی به سیستم بانکی و مالی آمریکا به‌این‌ترتیب منع می‌شوند.
علاوه بر این شرکت‌هایی که خلاف این تحریم‌ها عمل کنند در معرض جریمه‌های سنگین از طرف آمریکا هستند.
اتحادیه اروپا، چین و روسیه همواره از اجرای کامل وبدون نقص برجام دفاع کرده‌اند. علاوه بر آن آژانس انرژی اتمی تاکنون بالغ‌بر 10 بار پایبندی ایران به تعهداتش را تائید کرده است. اکنون ایران به اتحادیه اروپا 60 روز مهلت داده است تا اطمینان حاصل کند تمام جوانب معاهده اتمی ازجمله بخش‌های اقتصادی و تجاری آن به‌درستی اجرا شود.
از سوی دیگر آمریکا تهدید کرده است که شرکت‌های طرف معامله با ایران را تحریم می‌کند. آمریکا در عین ‌حال نشانه‌هایی از علاقه‌مندی به یک «موافقت‌نامه تکمیلی» را نیز از خود بروز می‌دهد.

** انتقادهای آمریکا از برجام:
- نقصان بازرسی‌ها: آمریکا نظام بازرسی فعلی آژانس را کامل ندانسته و توقع دارد تمام تأسیسات ایران اعم از اتمی و غیر اتمی باید به روی بازرسان باز باشد.
- برنامه موشکی: آمریکا خواهان توقف برنامه موشک‌های بالستیک ایران است. در آغاز مذاکرات اتمی منتهی به برجام، در سال 2013 تلاش شد تا برنامه موشکی ایران نیز در این معاهده گنجانده شود، اما مخالفت ایران با این موضوع بسیار شدید بود. بنابراین در قطعنامه 2231 شورای امنیت در 20 ژوئیه 2015 تصویب شد که ایران یک توقف 8 ساله در برنامه موشک‌های بالستیک خود که توانایی حمل کلاهک اتمی دارند اعمال کند. آزمایش‌های موشکی ایران درسال 2016 ازسوی آمریکا به‌عنوان «نقض» برجام تلقی شد. آمریکا برنامه موشک‌های بالستیک ایران را تهدیدی برای منطقه و جهان می‌داند.
- بندهای «غروب»: در متن برجام مهلت زمانی برای برخی از محدودیت‌ها در نظر گرفته‌شده است که پس از انقضای آن، ایران می‌تواند آن فعالیت‌ها را از سر بگیرد. به این موارد «بندهای غروب» گفته می‌شود. توقع می‌رود که ایران کنوانسیون الحاقی را که دسترسی‌های بیشتری به بازرسان می‌دهد، در سال 2023 در مجلس به تصویب برساند. دو سال پس‌ از آن، محدودیت‌های مربوط به فعالیت های غنی‌سازی و سانتریفیوژها برداشته خواهد شد. بااین‌حال رئیس‌جمهوری آمریکا خواهان آن شده است که تمام بندهای غروب باید از متن معاهده حذف شوند.

** وضعیت منطقه‌ای
منتقدین برجام می‌گویند باز شدن دارایی‌های ایران، این امکان را به وجود آورد که این کشور بتواند نفوذ خود را در سوریه و یمن و همچنین حمایت از حزب‌الله افزایش بدهد. آمریکا معتقد است که ایران به «روح برجام» پایبند نبوده است. به‌تازگی بنیامین نتانیاهو گفت مدارکی در اختیار دارد که نشان می‌دهد ایران مفاد برجام را نقض کرده و ثابت می‌کند که معاهده اتمی بی‌فایده بوده است.
فدریکا موگرینی از سوی دیگر گفت که مدارک ارائه‌شده توسط نخست‌وزیر اسرائیل حاوی اطلاعات جدیدی نبوده و 'تعهد ایران به اجرای برجام را زیر سوال نمی‌برد'.

** پاسخ اروپا، چین و روسیه
کشورهای اروپایی امضاکننده برجام مراتب تأسف عمیق خود را از خروج آمریکا از این معاهده اعلام کرده و تصریح نموده‌اند که نسبت به آن پایبند خواهند بود. چین و روسیه نیز 'حمایت خلل‌ناپذیر' خود از برجام را اعلام کردند.
از ژانویه 2018، کشورهای اروپایی سعی در متقاعد کردن آمریکا برای پیدا کردن راهی بودند که ضمن برطرف کردن 'کاستی' های برجام، بتوان آن را حفظ کرد. این تلاش‌ها با اعلان روز 8 ما می دونالد ترامپ بی‌اثر شد. سه کشور اروپایی در بیانیه‌ای که روز 8 می و همزمان با اعلام ترامپ برای خروج از برجام منتشر کردند، تصریح داشتند که تمام موارد مورد اختلاف ازجمله برنامه موشک‌های بالستیک و 'رفتار بی‌ثبات کننده ایران در منطقه ' باید در آینده موردبررسی قرار گیرند. همچنین باید چارچوبی برای برنامه اتمی ایران بعد از سال 2025 در نظر گرفت.

** پاسخ ایران
به‌طور خلاصه، ایران برای باقی ماندن در برجام شروطی مقرر کرده است. ازجمله ضمانت اروپا برای ادامه تجارت نفتی با ایران، پیدا کردن راه‌حل‌هایی برای دور زدن تحریم‌های بانکی آمریکا، افزایش سرمایه‌گذاری اروپا در ایران و پرهیز از مذاکره در مورد موشک‌های بالستیک یا نفوذ ایران در منطقه.

** راه‌حل‌های اروپا
اروپا در این زمینه در قدم اول «قوانین مسدودکننده» مصوب 22 نوامبر 1996 خود را فعال خواهد کرد. این قوانین برای حمایت از شرکت‌های اروپایی در برابر مقررات فرا‌مرزی سایر کشورها ازجمله آمریکا تصویب‌شده است. بااین‌حال اثرگذاری این قوانین در برابر تحریم‌های آمریکا مورد تردید است. به‌عنوان ‌مثال اگرچه این قانون می‌تواند خسارت شرکت‌ها در صورت جریمه شدن از طرف آمریکا را جبران کند اما بانک‌هایی که باایران همکاری می‌کنند همچنان از دسترسی به خدمات بانک‌های آمریکایی محروم خواهند بود.
علاوه بر آن شرکت‌های اروپایی مجبور خواهند شد بین تجارت با ایران یا آمریکا یکی را انتخاب کنند. همچنین قوانین مسدودکننده، خیلی فایده‌ای برای شرکت‌های چندملیتی که تجارت گسترده‌ای با آمریکا دارند نخواهد داشت. راه‌حل‌های دیگری ازجمله تبادل بین بانک‌های مرکزی اروپا با بانک مرکزی ایران برای تبادلات مالی و سرشکن کردن ریسک بین بانک‌های خصوصی و بانک‌های مرکزی پیشنهادشده است. ازجمله پیشنهادهای دیگر می‌توان به معامله تهاتری نفتی اشاره کرد که در آن اروپا بهای صادرات به ایران را مستقیماً از بهای نفت صادراتی به اروپا کسر کند.

** نتیجه‌گیری
اروپا گفت و گوهای فشرده‌ای با طرف ایرانی برای پیدا کردن راه‌حل‌های عملی در هفته‌های آینده و بر روی موضوعات حساس زیر آغاز کرده است.
- ادامه و تعمیق روابط اقتصادی با ایران
- ادامه خرید نفت و گاز ایران
- ادامه روابط بانکی
- باز نگه‌داشتن راه‌های زمینی، دریایی، ریلی و هوایی با ایران
- پیش‌بینی‌های بیشتر برای اعتبارات صادراتی، بیمه و خدمات مالی به‌منظور تسهیل تجارت و سرمایه‌گذاری
- ادامه تنظیم و اجرای یادداشت‌های تفاهم بین شرکت‌های ایرانی و اروپایی
- سرمایه‌گذاری بیشتر در ایران
- حمایت از شرکت‌های اروپایی و ایجاد امنیت حقوقی برای آن‌ها
- توسعه فضای شفاف تجاری در ایران
کمیسیون اروپا آماده‌سازی اجرای قوانین مسدودکننده را اکنون آغاز کرده است. همچنین روند 'تفویض وام به کشور ثالث' از طریق بانک سرمایه‌گذاری اروپا EIB نیز آغاز شده است. شورای اروپا و پارلمان اتحادیه اروپا دو ماه مهلت‌دارند تا قبل از اجرایی شدن، نسبت به این تمهیدات اعتراض کنند.
ژان کلود یونکر، رئیس کمیسیون اتحادیه اروپا ابراز نگرانی کرده است که باوجود همه تلاش‌ها، دست اتحادیه اروپا در برابر مقررات فرامرزی آمریکا خیلی باز نیست. شماری از شرکت‌های اروپایی ازجمله شرکت نفتی توتال، شرکت دانمارکی حمل و نقل دریایی نفتی Maersk درحال حاضر اعلام کرده‌اند که از تجارت با ایران صرف‌نظر خواهند کرد. همچنین یک شرکت حمل‌ونقل سوئیسی، MSC نیز اعلام کرده است که دیگر سفارش جدیدی از ایران نخواهد گرفت.
در پایان این گزارش گفته‌شده است که خروج آمریکا از برجام نقطه تاریک جدیدی در روابط بین اروپا وآمریکا محسوب می‌شود و از قول رئیس شورای اتحادیه اروپا دونالد توسک می‌نویسد 'با توجه به تصمیم اخیر ترامپ، این عبارت معروف به ذهن خطور می کند که 'با بودن چنین دوستانی، دیگر چه نیازی است به دشمن.'
اروپام ** هـ ن **1590


گروه های زیر مجموعه سیاسی

فقه و حقوق
فقه و حقوق

آخرین اخبار

حسینی راضی به تمدید قرارداد با استقلال نیست؟
دروازه‌بان دوم تیم فوتبال استقلال هنوز پاسخ روشنی در خصوص تمدید قراردادش با این باشگاه نداده است.
دایی به دنبال تقویت تیم سایپا
سرمربی تیم فوتبال سایپا به دنبال جذب 4 بازیکن و تقویت تیم خود است.
سپاهان و پرسپولیس در محاصره اعداد
روز گذشته (یکشنبه) تیم‌های فوتبال سپاهان و پرسپولیس به مصاف هم رفتند که این بازی با تساوی به پایان رسید.
برانکو نام مدیرعامل جدید پرسپولیس را لو داد
در شرایطی که هنوز تکلیف سرنوشت مدیریت جدید باشگاه پرسپولیس مشخص نشده است، برانکو در پستی حضور ایرج عرب را در پست مدیریت باشگاه تبریک گفت.
خلیل‌زاده: خالد شفیعی کدام بازی را دیده است؟
مدافع تیم پرسپولیس پس از دیدار با سپاهان پاسخی به مصاحبه بازیکن این تیم داد.
پیکه: مقابل تاتنهام برای پیروزی می‌جنگیم
جرارد پیکه، مدافع بارسلونا به هواداران تیمش قول داد که آنها برای کسب پیروزی به مصاف تاتنهام خواهند رفت.
واکنش باشگاه پرسپولیس به صحبت‌های قلعه‌نویی
باشگاه پرسپولیس اعلام کرد آماده بررسی اشتباهات داوری و رسیدگی به ادعای باشگاه سپاهان است.
رونالدو: من دلم برای مسی تنگ نشده، او شاید!
ستاره پرتغالی یوونتوس امیدوار است که لیونل مسی را در فوتبال ایتالیا ببیند.
بسته شدن اینستاگرام دختری که چت‌های خصوصی با فوتبالیست‌ها را منتشر کرد
صفحه اینستاگرامی که تلاش می کرد برای ملی پوشان ایران حاشیه بسازد، از دسترس خارج شد.
پرسپولیسی‌ها به عیادت انصاری رفتند
بازیکنان تیم فوتبال پرسپولیس به عیادت مدافع مصدوم خود رفتند.

پر بازدید ترین اخبار امروز

شوخی‌های جالب شبکه‌های اجتماعی؛ غذا با رویکرد فرهنگی
هر نوشته‌ای نویسنده‌ای دارد. هر نویسنده‌ای حق دارد اسمش را پای مطلبش ببیند. نوشته‌هایی که در این صفحه می‌خوانید، Status‌های کپی پیست شده‌ای است که در شبکه‌های اجتماعی دست به دست چرخیده و صاحبش را گم کرده.
این عکس‌ها ماجراهای زیبا و شاید غم انگیزی دارند
همه ما لحظاتی را تجربه کرده ایم که نمی‌دانستیم بخندیم یا گریه کنیم. این ماجراهای زیبا برای همیشه به دلمان می‌نشینند. این مطلب پر از ماجرا‌های زیبا و احساسی است، بیایید با هم نگاهی به آن‌ها بیندازیم.
چیزهای عجیبی که در برخی مدارس کاملا عادی هستند!
در عصر مدرن، انسان‌ها اهمیت تحصیل و آموزش را بیش از همیشه می‌دانند. با این حال رفتن به مدرسه برای همه افراد تجربه یکسانی نیست. در واقع مدارس بسته به جایی که در آن زندگی می‌کنید، روش‌های مختلفی را پیش می‌گیرند.
دردی که 10 برابر بدتر از زایمان است
یک سری از بیماری ها دردهایی به شدت بدتر از درد زایمان طبیعی را به بیمار منتقل می کنند مثل دفع سنگ کلیه و شکستگی استخوان قوزک پا.
شاهزاده سعودی بعد از کتک خوردن گم شد
روزنامه «ساندی تایمز» از ناپدید شدن یک شاهزاده سعودی بعد از کتک خوردن از محافظان ولی عهد این کشور خبر داد.
«نقش‌آفرینان بد»؛ توصیف پمپئو از ایران، روسیه و چین
بهرام قاسمی: مردم تا اطلاع ثانوی از سفر به گرجستان خودداری کنند
تاکید بر مقابله با توطئه مشترک آمریکا، صهیونیست و وهابیت
عضویت رژیم صهیونیستی درFAFT  بر سیاست‌گذاری این نهاد علیه ایران تاثیرگذار است
دیدار سفیر ایران در عمان با همتای المانی اش
تشکر المهندس از ایران در سالروز شکست داعش
وزیر خارجه آلمان: حفظ برجام برای امنیت‌مان مهم است
العبادی مدعی شد: ایران دلیل نخست‌وزیر نشدن من بود
ایران و برجام از موضوعات مورد بحث در نشست شورای روابط خارجی اتحادیه اروپا
جریانات تکفیری هیچ نسبتی با آموزه‌های پیامبر ندارند