خروج ترامپ از برجام نقطه تاریک در روابط اروپا و آمریکا است

17:26 ۱۴۰ روز پیش ایرنا 209 0
خروج ترامپ از برجام نقطه تاریک در روابط اروپا و آمریکا است

لندن - ایرنا - اندیشکده پارلمان اروپا در گزارشی درباره آینده برجام و راه‌های کاهش پیامدهای منفی ناشی از اعمال مجدد تحریم‌های فرامرزی آمریکا تاکید کرد که خروج ترامپ از برجام ، نقطه تاریک جدیدی در روابط اروپا و آمریکا محسوب می‌شود.

ایرنا

به گزارش روز چهارشنبه ایرنا، در این گزارش آمده است: در 15 ژوئیه 2015 (24تیر1394)ایران با فرانسه، انگلیس، آلمان، اتحادیه اروپا، چین، آمریکا و روسیه به تفاهم جامعی برای حصول اطمینان ازصلح‌آمیز بودن برنامه اتمی تهران رسیدند. پس از تائید آژانس بین‌المللی انرژی اتمی مبنی بر اینکه ایران تعهد خود مبنی بر برچیدن(تأسیسات) اتمی را اجرا کرده است، این معاهده از روز 16 ژانویه 2016 (26دی94)اجرایی شد. به‌این‌ترتیب تمام تحریم‌های مرتبط با برنامه اتمی ایران از طرف سازمان ملل، آمریکا و اتحادیه اروپا لغو شد.
با روی کار آمدن ترامپ و تأکید مکرر او براینکه برجام یک «توافق بد» است، وی سرانجام در 8 ماه می سال جاری (18اردیبهشت97) اظهار داشت که آمریکا از این معاهده خارج می‌شود. درنتیجه شرکت‌های آمریکایی از معامله با ایران منع شدند. این موضوع فقط به شرکت‌های آمریکایی محدود نشد چون شرکت‌های غیر آمریکایی طرف معامله با ایران نیز از دسترسی به سیستم بانکی و مالی آمریکا به‌این‌ترتیب منع می‌شوند.
علاوه بر این شرکت‌هایی که خلاف این تحریم‌ها عمل کنند در معرض جریمه‌های سنگین از طرف آمریکا هستند.
اتحادیه اروپا، چین و روسیه همواره از اجرای کامل وبدون نقص برجام دفاع کرده‌اند. علاوه بر آن آژانس انرژی اتمی تاکنون بالغ‌بر 10 بار پایبندی ایران به تعهداتش را تائید کرده است. اکنون ایران به اتحادیه اروپا 60 روز مهلت داده است تا اطمینان حاصل کند تمام جوانب معاهده اتمی ازجمله بخش‌های اقتصادی و تجاری آن به‌درستی اجرا شود.
از سوی دیگر آمریکا تهدید کرده است که شرکت‌های طرف معامله با ایران را تحریم می‌کند. آمریکا در عین ‌حال نشانه‌هایی از علاقه‌مندی به یک «موافقت‌نامه تکمیلی» را نیز از خود بروز می‌دهد.

** انتقادهای آمریکا از برجام:
- نقصان بازرسی‌ها: آمریکا نظام بازرسی فعلی آژانس را کامل ندانسته و توقع دارد تمام تأسیسات ایران اعم از اتمی و غیر اتمی باید به روی بازرسان باز باشد.
- برنامه موشکی: آمریکا خواهان توقف برنامه موشک‌های بالستیک ایران است. در آغاز مذاکرات اتمی منتهی به برجام، در سال 2013 تلاش شد تا برنامه موشکی ایران نیز در این معاهده گنجانده شود، اما مخالفت ایران با این موضوع بسیار شدید بود. بنابراین در قطعنامه 2231 شورای امنیت در 20 ژوئیه 2015 تصویب شد که ایران یک توقف 8 ساله در برنامه موشک‌های بالستیک خود که توانایی حمل کلاهک اتمی دارند اعمال کند. آزمایش‌های موشکی ایران درسال 2016 ازسوی آمریکا به‌عنوان «نقض» برجام تلقی شد. آمریکا برنامه موشک‌های بالستیک ایران را تهدیدی برای منطقه و جهان می‌داند.
- بندهای «غروب»: در متن برجام مهلت زمانی برای برخی از محدودیت‌ها در نظر گرفته‌شده است که پس از انقضای آن، ایران می‌تواند آن فعالیت‌ها را از سر بگیرد. به این موارد «بندهای غروب» گفته می‌شود. توقع می‌رود که ایران کنوانسیون الحاقی را که دسترسی‌های بیشتری به بازرسان می‌دهد، در سال 2023 در مجلس به تصویب برساند. دو سال پس‌ از آن، محدودیت‌های مربوط به فعالیت های غنی‌سازی و سانتریفیوژها برداشته خواهد شد. بااین‌حال رئیس‌جمهوری آمریکا خواهان آن شده است که تمام بندهای غروب باید از متن معاهده حذف شوند.

** وضعیت منطقه‌ای
منتقدین برجام می‌گویند باز شدن دارایی‌های ایران، این امکان را به وجود آورد که این کشور بتواند نفوذ خود را در سوریه و یمن و همچنین حمایت از حزب‌الله افزایش بدهد. آمریکا معتقد است که ایران به «روح برجام» پایبند نبوده است. به‌تازگی بنیامین نتانیاهو گفت مدارکی در اختیار دارد که نشان می‌دهد ایران مفاد برجام را نقض کرده و ثابت می‌کند که معاهده اتمی بی‌فایده بوده است.
فدریکا موگرینی از سوی دیگر گفت که مدارک ارائه‌شده توسط نخست‌وزیر اسرائیل حاوی اطلاعات جدیدی نبوده و 'تعهد ایران به اجرای برجام را زیر سوال نمی‌برد'.

** پاسخ اروپا، چین و روسیه
کشورهای اروپایی امضاکننده برجام مراتب تأسف عمیق خود را از خروج آمریکا از این معاهده اعلام کرده و تصریح نموده‌اند که نسبت به آن پایبند خواهند بود. چین و روسیه نیز 'حمایت خلل‌ناپذیر' خود از برجام را اعلام کردند.
از ژانویه 2018، کشورهای اروپایی سعی در متقاعد کردن آمریکا برای پیدا کردن راهی بودند که ضمن برطرف کردن 'کاستی' های برجام، بتوان آن را حفظ کرد. این تلاش‌ها با اعلان روز 8 ما می دونالد ترامپ بی‌اثر شد. سه کشور اروپایی در بیانیه‌ای که روز 8 می و همزمان با اعلام ترامپ برای خروج از برجام منتشر کردند، تصریح داشتند که تمام موارد مورد اختلاف ازجمله برنامه موشک‌های بالستیک و 'رفتار بی‌ثبات کننده ایران در منطقه ' باید در آینده موردبررسی قرار گیرند. همچنین باید چارچوبی برای برنامه اتمی ایران بعد از سال 2025 در نظر گرفت.

** پاسخ ایران
به‌طور خلاصه، ایران برای باقی ماندن در برجام شروطی مقرر کرده است. ازجمله ضمانت اروپا برای ادامه تجارت نفتی با ایران، پیدا کردن راه‌حل‌هایی برای دور زدن تحریم‌های بانکی آمریکا، افزایش سرمایه‌گذاری اروپا در ایران و پرهیز از مذاکره در مورد موشک‌های بالستیک یا نفوذ ایران در منطقه.

** راه‌حل‌های اروپا
اروپا در این زمینه در قدم اول «قوانین مسدودکننده» مصوب 22 نوامبر 1996 خود را فعال خواهد کرد. این قوانین برای حمایت از شرکت‌های اروپایی در برابر مقررات فرا‌مرزی سایر کشورها ازجمله آمریکا تصویب‌شده است. بااین‌حال اثرگذاری این قوانین در برابر تحریم‌های آمریکا مورد تردید است. به‌عنوان ‌مثال اگرچه این قانون می‌تواند خسارت شرکت‌ها در صورت جریمه شدن از طرف آمریکا را جبران کند اما بانک‌هایی که باایران همکاری می‌کنند همچنان از دسترسی به خدمات بانک‌های آمریکایی محروم خواهند بود.
علاوه بر آن شرکت‌های اروپایی مجبور خواهند شد بین تجارت با ایران یا آمریکا یکی را انتخاب کنند. همچنین قوانین مسدودکننده، خیلی فایده‌ای برای شرکت‌های چندملیتی که تجارت گسترده‌ای با آمریکا دارند نخواهد داشت. راه‌حل‌های دیگری ازجمله تبادل بین بانک‌های مرکزی اروپا با بانک مرکزی ایران برای تبادلات مالی و سرشکن کردن ریسک بین بانک‌های خصوصی و بانک‌های مرکزی پیشنهادشده است. ازجمله پیشنهادهای دیگر می‌توان به معامله تهاتری نفتی اشاره کرد که در آن اروپا بهای صادرات به ایران را مستقیماً از بهای نفت صادراتی به اروپا کسر کند.

** نتیجه‌گیری
اروپا گفت و گوهای فشرده‌ای با طرف ایرانی برای پیدا کردن راه‌حل‌های عملی در هفته‌های آینده و بر روی موضوعات حساس زیر آغاز کرده است.
- ادامه و تعمیق روابط اقتصادی با ایران
- ادامه خرید نفت و گاز ایران
- ادامه روابط بانکی
- باز نگه‌داشتن راه‌های زمینی، دریایی، ریلی و هوایی با ایران
- پیش‌بینی‌های بیشتر برای اعتبارات صادراتی، بیمه و خدمات مالی به‌منظور تسهیل تجارت و سرمایه‌گذاری
- ادامه تنظیم و اجرای یادداشت‌های تفاهم بین شرکت‌های ایرانی و اروپایی
- سرمایه‌گذاری بیشتر در ایران
- حمایت از شرکت‌های اروپایی و ایجاد امنیت حقوقی برای آن‌ها
- توسعه فضای شفاف تجاری در ایران
کمیسیون اروپا آماده‌سازی اجرای قوانین مسدودکننده را اکنون آغاز کرده است. همچنین روند 'تفویض وام به کشور ثالث' از طریق بانک سرمایه‌گذاری اروپا EIB نیز آغاز شده است. شورای اروپا و پارلمان اتحادیه اروپا دو ماه مهلت‌دارند تا قبل از اجرایی شدن، نسبت به این تمهیدات اعتراض کنند.
ژان کلود یونکر، رئیس کمیسیون اتحادیه اروپا ابراز نگرانی کرده است که باوجود همه تلاش‌ها، دست اتحادیه اروپا در برابر مقررات فرامرزی آمریکا خیلی باز نیست. شماری از شرکت‌های اروپایی ازجمله شرکت نفتی توتال، شرکت دانمارکی حمل و نقل دریایی نفتی Maersk درحال حاضر اعلام کرده‌اند که از تجارت با ایران صرف‌نظر خواهند کرد. همچنین یک شرکت حمل‌ونقل سوئیسی، MSC نیز اعلام کرده است که دیگر سفارش جدیدی از ایران نخواهد گرفت.
در پایان این گزارش گفته‌شده است که خروج آمریکا از برجام نقطه تاریک جدیدی در روابط بین اروپا وآمریکا محسوب می‌شود و از قول رئیس شورای اتحادیه اروپا دونالد توسک می‌نویسد 'با توجه به تصمیم اخیر ترامپ، این عبارت معروف به ذهن خطور می کند که 'با بودن چنین دوستانی، دیگر چه نیازی است به دشمن.'
اروپام ** هـ ن **1590


گروه های زیر مجموعه سیاسی

فقه و حقوق
فقه و حقوق

آخرین اخبار

در اینستای ستاره‌های خارجی؛ از سخنرانی جورج کلونی تا آهنگ امینم
در این سری مطالب ما سعی داریم به طور هفتگی گزیده ای از عکس های چهره های محبوبتان را با شما به اشتراک بگذاریم.
مهدوی‌کیا بهترین مدافع جام ملت‌های آسیا شد
مدافع تیم ملی کشورمان با آراء هواداران به عنوان بهترین مدافع تاریخ جام ملت های آسیا شد.
برانکو: تمام جام‌ها را می‌خواهیم
سرمربی تیم فوتبال پرسپولیس گفت:می‌خواهیم در جام حذفی، لیگ برتر، سوپرجام و لیگ قهرمانان آسیا قهرمان شویم، در حال حاضر در بهترین مسیری هستیم که برای کسب قهرمانی‌ها حرکت می‌کنیم.
کرانچار میهمان تمرین امروز استقلال
سرمربی تیم امید ایران روز چهارشنبه به تمرین استقلال خواهد رفت.
احتمال بازگشت نیمار به بارسا قوت گرفت
بنابه نوشته یک روزنامه اسپانیایی، گران‌قیمت‌ترین بازیکن دنیای فوتبال امکان دارد به بارسلونا بازگردد.
مسی بهترین بازیکن ماه لالیگا شد
ستاره آرژانتینی بارسلونا به عنوان بهترین بازیکن ماه لالیگا انتخاب شد.
منچستریونایتد به دنبال تمدید با مارسیال
باشگاه منچستر یونایتد به دنبال تمدید قرارداد مهاجم فرانسوی خود است.
عمران‌زاده: شفر از اعتماد به جوان‌ها ضرر نمی‌کند
مدافع سابق استقلال می گوید که پیروزی خارج از خانه آبی ها به این تیم کمک زیادی کرده است.
کومان: امیدوارم در فهرست دوستان کلوپ باشم!
رونالد کومان، سرمربی هلند به شوخی گفت که امیدوار است در فهرست دوستان یورگن کلوپ قرار داشته باشد.
فریبا: مشکل اصلی استقلال نداشتن بازی‌ساز است
از نگاه بهتاش فریبا، عضو کمیته فنی باشگاه استقلال مهمترین مشکل این تیم در فصل جاری نداشتن یک هافبک بازی‌ساز است.

پر بازدید ترین اخبار امروز

استقلال هنوز امیدوار است در آزادی بازی کند
فدراسیون می‌خواهد بازی سایپا – استقلال را در ورزشگاه تختی تهران برگزار کند چرا که سایپا میزبان این بازی است.
چند نفر در ایران از فیلترشکن استفاده می‌کنند؟
اخیرا آماری اعلام شد که بر اساس آن حدود ۱۰ تا ۱۲ میلیون نفر در ایران از VPN و فیلترشکن‌ استفاده می‌کنند.
سیگار و نوشابه به جای روزنامه!
معاون امور فرهنگی و رسانه‌ای اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی البرز گفت: ساماندهی وضعیت دکه‌های مطبوعاتی استان کار ساده‌ای نیست.
رگبار باران در غرب و جنوب غرب کشور-ارتفاعات شمالی تهران برفی می‌شود
مدیر کل پیش بینی و هشدار سریع سازمان هواشناسی گفت: بر اساس تحلیل آخرین نقشه‌های پیش‌یابی و داده‌های هواشناسی طی سه روز آینده به‌طور متناوب در بعد از ظهر و اوایل شب در برخی نقاط استان‌های واقع در غرب جنوب غرب، جنوب ارتفاعات زاگرس مرکزی و جنوبی و برخی نقاط مرکزی کشور رگبار باران گاهی همراه با رعد و برق و وزش باد شدید موقتی پیش‌بینی می‌شود.
زائران اربعین دلار یا دینار همراه داشته باشند-قوانین عراق با دارندگان مواد مخدر سختگیرانه است
مخالفت قاطعانه مسکو با تحریم‌های آمریکا علیه ایران
نیویورک پست: برای تنبیه عربستان ایران را تقویت نکنید
تلاش آمریکا برای تحریم ایران و روسیه به بهانه‌ مشارکت در بازسازی سوریه
واکنش ایران به تحریم‌های جدید آمریکا
جابری انصاری ووزیر خارجه قطر اوضاع سوریه ویمن را بررسی کردند
تحریم های جدید آمریکا توهین آشکاربه سازوکارهای بین المللی است
مناظره ای برای تشریح زوایای پیدا و پنهان معاهده FATF
گفت‌وگوی فرماندهان ستادهای مشترک ارتش رژیم صهیونیستی و عربستان درباره ایران
درخواست آمریکا از ترکیه برای حمایت از تحریم‌ها علیه ایران