میانه روهای مجلس ابقا شدند

16:20 ۸۲ روز و ۶ ساعت پیش ایرنا 224 0
میانه روهای مجلس ابقا شدند

تهران-ایرنا- تمدید حضور رییس و نواب در سومین سال انتخابات هیات رییسه مجلس دهم نشانگر تمایل به تداوم مشی اعتدالی است که در رفتار بیشتر نمایندگان مجلس طی دو سال گذشته مشاهده می شود. نوع کنشگری و اجماع فراکسیون ها در تقسیم کرسی های هیات رییسه از نکات قابل توجه این دوره از انتخابات بود.

ایرنا

به گزارش گروه تحلیل، تفسیر و پژوهش های خبری ایرنا، سومین دوره انتخابات هیات رییسه مجلس دهم، امروز نهم خردادماه برگزار شد. بر اساس آیین‌ نامه داخلی مجلس ، نمایندگان با رای مستقیم خود رییس، دو نایب‌ رییس، شش ‌دبیر و سه ناظر را به مدت یکسال انتخاب می کنند. گرچه تمامی 112 نفر از اعضای این هیات برای فراکسیون های مجلس اهمیت دارد اما با توجه به مسوولیتی که قانون به این هیات می دهد بیشترین تمرکز نمایندگان بر اهمیت انتخاب رییس و نواب او است.
تکاپو، رایزنی و حتی لابیگری هر یک از اعضای سه فراکسیون مجلس دهم ساعات نخست امروز به پایان رسید و با برگزاری انتخابات در چهار سطح رییس، نواب، دبیران و کارپردازان، تعداد کرسی های هریک از فراکسیون ها در هیات رییسه سوم مجلس دهم مشخص شد.
بر اساس آرای نمایندگان «علی لاریجانی» رییس کنونی مجلس بار دیگر با 147 رای در مقام خود باقی ماند. رقیب او «محمدرضا عارف» رییس فراکسیون امید هم با 123 رای از مجموع 279 رای اخذ شده، ناکام این انتخابات نام گرفت.
«مسعود پزشکیان» و «علی مطهری» هم بار دیگر در مقام نواب رییس از سوی نمایندگان بهارستان برگزیده شدند. تلاش فراکسیون ها پیش از برگزاری انتخابات هیات رییسه به منظور تاثیرگذاری بیشتر بر ترکیب هیات رییسه و نتایج به دست آمده پس از شمارش آرا نمایندگان را می توان در دو سطح رییس و نواب مورد بررسی قرار داد.

**ریاست برای مستقلین ماند
اعضای فراکسیون های سه گانه مجلس طی روزهای منتهی به انتخابات نهم خرداد، خبرهای ضد ونقیضی از نامزدی برخی چهره های مورد نظر خود منتشر می کردند. این میان شاید مهمترین این خبرها، اعلام کاندیداتوری قطعی عارف در انتخابات هیات رییسه بود. خبری که با توجه به عملکرد دو سال گذشته رییس فراکسیون امید چندان موجه به نظر نمی رسید و همانگونه که از سوی اعضای این فراکسیون با حمایت روبرو شد، از سوی بسیاری از منتسبان به جریان اصلاحات هم مورد سرزنش قرار گرفت.
مستقلین ولایی فراکسیون مهم دیگری در مجلس دهم است که از همان ابتدا لاریجانی را خط قرمز خود برای ریاست اعلام کردند. خط قرمزی که محور هیچ ائتلافی نخواهد بود و وجه المصالحه هیچ شراکتی قرار نمی گیرد. حرف و حدیث پیرامون تصمیم ولاییون، فراکسیون سوم مجلس زیاد بود. زمزمه و نقشه های ائتلافی با فراکسیون امید برای شکستن 11 سال ریاست لاریجانی، دو روز پیش از انتخابات با معرفی «حمیدرضا حاجی بابایی» رییس این فراکسیون نقش بر آب شد و در نهایت هم حاجی بابایی به نفع لاریجانی انصراف داد و با اعلام این انصراف از تریبون مجلس به نفع لاریجانی گام برداشت.
رقابت برای کرسی ریاست امسال داغ تر از سال قبل بود و هر سه فراکسیون با تمام قوا در این انتخابات حضور یافتند. گرچه گمانه زنی های شکست عارف از لاریجانی پررنگ تر از نتیجه عکس بود اما امیدها توانستند نسبت به سال نخست کاندیداتوری عارف؛ تعداد بیشتری از رای را در صندوق او داشته باشند.
لاریجانی به لطف انصراف حاجی بابایی در دور دوم انتخابات بازی را با اختلاف 24 رای از عارف برد تا رییس فراکسیون امید بار دیگر ناکام در دستیابی به کرسی ریاست مجلس باشد.
پیش از برگزاری انتخابات بسیاری از تحلیلگران سیاسی، کاندیداتوری عارف را ریسک بزرگی برای فراکسیون اصلاح طلب امید می دانستند و از احتمال بالای شکست او سخن می گفتند، اما حامیان نامزدی عارف، این حضور را به نوعی هویت بخشی تازه به فراکسیون امید تحلیل می کردند. سرانجام وسوسه عارفانه، رییس کمیسیون امید را در معرض رای نمایندگان قرار داد و ناکامی او را سبب شد.
ولایی ها گرچه در دقیقه نود به نفع لاریجانی تغییر موضع دادند اما شدت اختلاف آن ها با لاریجانی به سبب مواضع اعتدال طلب و حمایت گر او از دولت قابل انکار نیست. ولایی ها شکست اصلاح طلبان را در انتخابات هیات رییسه بر اختلافات خود با لاریجانی رجحان دادند و به نفع او کنار رفتند. لاریجانی برای یازدهمین سال پیاپی به ریاست مجلس رسید و به نظر می رسد با جمع بندی مجموع تحلیل ها و دیدگاه ها او، ادامه روند اعتدالی مجلس و همدلی این قوه با دولت را برای سال سوم هم پیش بینی کرد.

**نواب و دبیران سهم امید
نواب هیات رییسه نیز از کانون های اصلی بحث و گمانه زنی طی روزهای گذشته بود. در اجماعی نانوشته بسیاری موافق نایب رییسی پزشکیان بودند اما تداوم حضور مطهری در هیات رییسه با اما و اگرهایی روبرو بود. بسیاری حضور عارف در انتخابات را به نوعی کنارگذاشتن مطهری از فهرست امید تفسیر می کردند و این کاندیداتوری را در راستای حذف مطهری از هیات رییسه می دانستند.
«بهرام پارسایی» سخنگوی فراکسیون امید بارها از تریبون های مختلف چنین تفسیری را نادرست اعلام کرد و اعلام نام مطهری در فهرست مورد نظر امیدی ها نشان داد که برخلاف خواست تندروهای مجلس امید مطهری را قربانی هیچ ائتلافی نخواهند کرد. ورود نماینده ای از اهل سنت و یکی از زنان مجلس به عضویت هیات رییسه، از دغدغه های فراکسیون امید بود. این فراکسیون در فهرست انتخاباتی خود «عبدالکریم حسین زاده» نماینده اهل سنت نقده و اشنویه و «حمیده زرآبادی» و «فاطمه سعیدی» را به عنوان نامزد دبیری هیات رییسه معرفی کردند اما در دستیابی به نتیجه مطلوب ناکام ماندند.
نمایندگانی از هر سه فراکسیون امید، مستقلین و ولایی در انتخابات امروز به هیات رییسه مجلس راه یافتند. سهم امیدی ها پنج کرسی (پزشکیان و مطهری نواب رییس)، (محمد علی وکیلی، علی اصغر یوسف نژاد، علیرضا رحیمی دبیران هیات رییسه) بود که پارسایی سخنگوی این فراکسیون آن را پیروزی سیاسی و اخلاقی امیدها نامید.
فراکسیون مستقلین با 3 کرسی (لاریجانی رییس، بهروز نعمتی ومحمد آشوری کارپرداز) و ولایی های هم با همین تعداد کرسی (احمد امیرآبادی فراهانی و اکبر رنجبرزاده دبیر، اسدالله عباسی کارپرداز) در هیات رییسه حضور خواهند داشت.
مجموع رویدادهای امروز مجلس، ابقای اکثریت اعضای هیات رییسه و ابراز رضایت از این انتخابات نشان می دهد که وکلای ملت در پی تثبیت شرایط مجلس و تداوم جو سیاسی قوه مقننه در دوره دهم هستند و این رویکرد می تواند آرامش بیشتر کشور را در پی داشته باشد.

**پژوهش**9402** 1601**


گروه های زیر مجموعه سیاسی

مجلس
مجلس

آخرین اخبار

شوخی‌های جالب؛ از قیمت بالای پوشک تا مهریه اصولی!
هر نوشته‌ای نویسنده‌ای دارد. هر نویسنده‌ای حق دارد اسمش را پای مطلبش ببیند. نوشته‌هایی که در این صفحه می‌خوانید، Status‌های کپی پیست شده‌ای است که در شبکه‌های اجتماعی دست به دست چرخیده و صاحبش را گم کرده.
ساشا سبحانی: منظورم از «برید بمیرید» با همه نبود!
کنار هم قرار گرفتن نام محمد ساشا سبحانی و نادر فتوره چی از آن اتفاقات عجیب است که به برکت حاشیه های پر و پیمان فضای مجازی میسر شده. هرچند این دو نفر از لحاظ سطح دانش و سبک زندگی، از زمین تا آسمان با هم فاصله دارند اما یک وجه اشتراک خیلی مهم دارند و آن پرحاشیه بودن در فضای مجازی است.
تیم ژیمناستیک‌ ایران فینالیست شد
تیم ملی ژیمناستیک ایران با قرار گرفتن در بین هشت تیم برتر به فینال بازی های آسیایی راه پیدا کرد.
مدال تاریخی شمشیربازی سابر برای ایران
نماینده شمشیربازی سابر ایران بازی‌های آسیایی اندونزی توانست مدال برنز را کسب کند.
رتبه ششمی کاروان ایران در پایان روز دوم
کاروان ایران در پایان روز دوم بازی‌های آسیایی ۲۰۱۸ با دو پله سقوط نسبت به روز گذشته، در رده ششم جدول توزیع مدال‌ها قرار گرفت.
هت‌تریک کشتی آزاد؛ پرویز هادی هم طلایی شد
پرویز هادی آزادکار وزن 125 کیلوگرم ایران برای دومین مرتبه مدال طلای بازی‌های آسیایی را بر گردن آویخت تا تیم ملی کشتی آزاد ایران با 3 طلا و یک برنز به کار خود در بازی‌های آسیایی 2018 پایان دهد.
سانداکار ایران از سد نماینده میزبان گذشت
سانداکار وزن منهای 65 کیلوگرم تیم ملی ووشوی ایران با از پیش روی برداشتن نماینده میزبان به مرحله یک چهارم نهایی بازی های آسیایی راه یافت.
پرویز هادی: خوشحالم که کشتی آبروداری کرد
قهرمان سنگین وزن کشتی ایران اظهار کرد: خوشحالم که طی دو روز کشتی ایران در بازیهای آسیایی آبروداری کرد.
مالک مشکی‌پوشان: فکر کردند رابین‌هود هستند
مالک باشگاه مشکی‌‎پوشان می‌گوید اجازه نمی‌دهد کسی با پول گرفتن از بازیکنان، تیم را ببندد.

پر بازدید ترین اخبار امروز

تصاویری از طوفان شدید دیشب در مکه
شب گذشته طوفان و باران شدید شهر مکه را درنوردید و صحنه‌های تماشایی را در خانه خدا به وجود آورد.
«ناب» با صدای علی پهلوان منتشر می‌شود
قطعه «ناب» اثر تازه علی پهلوان، با مجوز دفتر موسیقی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و توسط شرکت ترانه شرقی منتشر و در دسترس مخاطبان قرار می‌گیرد.
فیلم- کشتی حسن یزدانی با فرد مبتلا به سندروم داون
تصاویری از کشتی‌ حسن یزدانی قهرمان مسابقات آسیایی و جهانی با فرد مبتلا به سندروم داون را مشاهده می کنید.
بخش خصوصی می‌تواند با اجازه صداوسیما رادیو و تلویزیون فراگیر تاسیس کند
تلاش استیضاح‌کنندگان وزیر کشور برای ارجاع استیضاح به صحن مجلس
روایت ظریف از یک کلیپ دروغین به زبان روسی در مورد دریای خزر
جلسه استیضاح وزیر اقتصاد یکشنبه آینده برگزار می‌شود
دلار از مبادلات اقتصادی جهان اسلام حذف شود
جلسه استیضاح وزیر اقتصاد یکشنبه آینده برگزار می شود
نانواکناری: برخی از افراد با شعارهایشان دوستی خاله خرسه با نظام دارند
تذکرات کتبی نمایندگان به مسئولان اجرایی کشور
یوسف‌نژاد: از انرژی باد خزر باید بهره برد
بابایی صالح: برخورد قاطع با متخلفان تقاضای نمایندگان مجلس است