میانه روهای مجلس ابقا شدند

16:20 ۲۹۷ روز و ۱۹ ساعت پیش ایرنا 442 0
میانه روهای مجلس ابقا شدند

تهران-ایرنا- تمدید حضور رییس و نواب در سومین سال انتخابات هیات رییسه مجلس دهم نشانگر تمایل به تداوم مشی اعتدالی است که در رفتار بیشتر نمایندگان مجلس طی دو سال گذشته مشاهده می شود. نوع کنشگری و اجماع فراکسیون ها در تقسیم کرسی های هیات رییسه از نکات قابل توجه این دوره از انتخابات بود.

ایرنا

به گزارش گروه تحلیل، تفسیر و پژوهش های خبری ایرنا، سومین دوره انتخابات هیات رییسه مجلس دهم، امروز نهم خردادماه برگزار شد. بر اساس آیین‌ نامه داخلی مجلس ، نمایندگان با رای مستقیم خود رییس، دو نایب‌ رییس، شش ‌دبیر و سه ناظر را به مدت یکسال انتخاب می کنند. گرچه تمامی 112 نفر از اعضای این هیات برای فراکسیون های مجلس اهمیت دارد اما با توجه به مسوولیتی که قانون به این هیات می دهد بیشترین تمرکز نمایندگان بر اهمیت انتخاب رییس و نواب او است.
تکاپو، رایزنی و حتی لابیگری هر یک از اعضای سه فراکسیون مجلس دهم ساعات نخست امروز به پایان رسید و با برگزاری انتخابات در چهار سطح رییس، نواب، دبیران و کارپردازان، تعداد کرسی های هریک از فراکسیون ها در هیات رییسه سوم مجلس دهم مشخص شد.
بر اساس آرای نمایندگان «علی لاریجانی» رییس کنونی مجلس بار دیگر با 147 رای در مقام خود باقی ماند. رقیب او «محمدرضا عارف» رییس فراکسیون امید هم با 123 رای از مجموع 279 رای اخذ شده، ناکام این انتخابات نام گرفت.
«مسعود پزشکیان» و «علی مطهری» هم بار دیگر در مقام نواب رییس از سوی نمایندگان بهارستان برگزیده شدند. تلاش فراکسیون ها پیش از برگزاری انتخابات هیات رییسه به منظور تاثیرگذاری بیشتر بر ترکیب هیات رییسه و نتایج به دست آمده پس از شمارش آرا نمایندگان را می توان در دو سطح رییس و نواب مورد بررسی قرار داد.

**ریاست برای مستقلین ماند
اعضای فراکسیون های سه گانه مجلس طی روزهای منتهی به انتخابات نهم خرداد، خبرهای ضد ونقیضی از نامزدی برخی چهره های مورد نظر خود منتشر می کردند. این میان شاید مهمترین این خبرها، اعلام کاندیداتوری قطعی عارف در انتخابات هیات رییسه بود. خبری که با توجه به عملکرد دو سال گذشته رییس فراکسیون امید چندان موجه به نظر نمی رسید و همانگونه که از سوی اعضای این فراکسیون با حمایت روبرو شد، از سوی بسیاری از منتسبان به جریان اصلاحات هم مورد سرزنش قرار گرفت.
مستقلین ولایی فراکسیون مهم دیگری در مجلس دهم است که از همان ابتدا لاریجانی را خط قرمز خود برای ریاست اعلام کردند. خط قرمزی که محور هیچ ائتلافی نخواهد بود و وجه المصالحه هیچ شراکتی قرار نمی گیرد. حرف و حدیث پیرامون تصمیم ولاییون، فراکسیون سوم مجلس زیاد بود. زمزمه و نقشه های ائتلافی با فراکسیون امید برای شکستن 11 سال ریاست لاریجانی، دو روز پیش از انتخابات با معرفی «حمیدرضا حاجی بابایی» رییس این فراکسیون نقش بر آب شد و در نهایت هم حاجی بابایی به نفع لاریجانی انصراف داد و با اعلام این انصراف از تریبون مجلس به نفع لاریجانی گام برداشت.
رقابت برای کرسی ریاست امسال داغ تر از سال قبل بود و هر سه فراکسیون با تمام قوا در این انتخابات حضور یافتند. گرچه گمانه زنی های شکست عارف از لاریجانی پررنگ تر از نتیجه عکس بود اما امیدها توانستند نسبت به سال نخست کاندیداتوری عارف؛ تعداد بیشتری از رای را در صندوق او داشته باشند.
لاریجانی به لطف انصراف حاجی بابایی در دور دوم انتخابات بازی را با اختلاف 24 رای از عارف برد تا رییس فراکسیون امید بار دیگر ناکام در دستیابی به کرسی ریاست مجلس باشد.
پیش از برگزاری انتخابات بسیاری از تحلیلگران سیاسی، کاندیداتوری عارف را ریسک بزرگی برای فراکسیون اصلاح طلب امید می دانستند و از احتمال بالای شکست او سخن می گفتند، اما حامیان نامزدی عارف، این حضور را به نوعی هویت بخشی تازه به فراکسیون امید تحلیل می کردند. سرانجام وسوسه عارفانه، رییس کمیسیون امید را در معرض رای نمایندگان قرار داد و ناکامی او را سبب شد.
ولایی ها گرچه در دقیقه نود به نفع لاریجانی تغییر موضع دادند اما شدت اختلاف آن ها با لاریجانی به سبب مواضع اعتدال طلب و حمایت گر او از دولت قابل انکار نیست. ولایی ها شکست اصلاح طلبان را در انتخابات هیات رییسه بر اختلافات خود با لاریجانی رجحان دادند و به نفع او کنار رفتند. لاریجانی برای یازدهمین سال پیاپی به ریاست مجلس رسید و به نظر می رسد با جمع بندی مجموع تحلیل ها و دیدگاه ها او، ادامه روند اعتدالی مجلس و همدلی این قوه با دولت را برای سال سوم هم پیش بینی کرد.

**نواب و دبیران سهم امید
نواب هیات رییسه نیز از کانون های اصلی بحث و گمانه زنی طی روزهای گذشته بود. در اجماعی نانوشته بسیاری موافق نایب رییسی پزشکیان بودند اما تداوم حضور مطهری در هیات رییسه با اما و اگرهایی روبرو بود. بسیاری حضور عارف در انتخابات را به نوعی کنارگذاشتن مطهری از فهرست امید تفسیر می کردند و این کاندیداتوری را در راستای حذف مطهری از هیات رییسه می دانستند.
«بهرام پارسایی» سخنگوی فراکسیون امید بارها از تریبون های مختلف چنین تفسیری را نادرست اعلام کرد و اعلام نام مطهری در فهرست مورد نظر امیدی ها نشان داد که برخلاف خواست تندروهای مجلس امید مطهری را قربانی هیچ ائتلافی نخواهند کرد. ورود نماینده ای از اهل سنت و یکی از زنان مجلس به عضویت هیات رییسه، از دغدغه های فراکسیون امید بود. این فراکسیون در فهرست انتخاباتی خود «عبدالکریم حسین زاده» نماینده اهل سنت نقده و اشنویه و «حمیده زرآبادی» و «فاطمه سعیدی» را به عنوان نامزد دبیری هیات رییسه معرفی کردند اما در دستیابی به نتیجه مطلوب ناکام ماندند.
نمایندگانی از هر سه فراکسیون امید، مستقلین و ولایی در انتخابات امروز به هیات رییسه مجلس راه یافتند. سهم امیدی ها پنج کرسی (پزشکیان و مطهری نواب رییس)، (محمد علی وکیلی، علی اصغر یوسف نژاد، علیرضا رحیمی دبیران هیات رییسه) بود که پارسایی سخنگوی این فراکسیون آن را پیروزی سیاسی و اخلاقی امیدها نامید.
فراکسیون مستقلین با 3 کرسی (لاریجانی رییس، بهروز نعمتی ومحمد آشوری کارپرداز) و ولایی های هم با همین تعداد کرسی (احمد امیرآبادی فراهانی و اکبر رنجبرزاده دبیر، اسدالله عباسی کارپرداز) در هیات رییسه حضور خواهند داشت.
مجموع رویدادهای امروز مجلس، ابقای اکثریت اعضای هیات رییسه و ابراز رضایت از این انتخابات نشان می دهد که وکلای ملت در پی تثبیت شرایط مجلس و تداوم جو سیاسی قوه مقننه در دوره دهم هستند و این رویکرد می تواند آرامش بیشتر کشور را در پی داشته باشد.

**پژوهش**9402** 1601**


گروه های زیر مجموعه سیاسی

سیاست داخلی
سیاست داخلی

آخرین اخبار

تاریخ را در خراسان شمالی ورق بزنید
بجنورد- ایرنا- استان خراسان شمالی سرزمین جاذبه های تاریخی و طبیعی گنجینه اقوام و فرهنگ ها با 509 اثر تاریخی ثبت شده در فهرست آثار ملی کشور هم اکنون میزبان مسافران نوروزی و گردشگران است.
برگزاری بزرگ‌ترین تظاهرات اعتراضی تاریخ انگلیس برسر برگزیت
لندن - ایرنا - در آستانه خروج رسمی انگلیس از اتحادیه اروپا، موج عظیم مخالفان برگزیت در حالی در خیابان‌های مرکزی لندن تظاهرات کرده و فریاد برگزاری مجدد همه‌پرسی سردادند که گفته می‌شود این میزان مشارکت در تاریخ این کشور بی‌سابقه بوده است.
رژیم صهیونیستی مواضع حماس در غزه را بمباران کرد
تهران- ایرنا- ارتش رژیم صهیونیستی به تلافی آنچه پرتاب مواد منفجره به سوی فلسطین اشغالی نامید، مواضع حماس در غزه را بمباران کرد.
چند نکته درباره ˮازدواج کودکانˮ
درحالی که قانون برای کودکان حقی برای رای دادن، دریافت گواهینامه و رانندگی قائل نیست، اما اجازه تشکیل خانواده و ازدواج برای آنها منعی ندارد و هنوز قانونی برای جلوگیری از ازدواج آنها تصویب نشده است، این درحالیست که ازدواج‌های زودهنگام کودکان از نظر برخی کارشناسان تبعات و پیامدهای اجتماعی دارد و می‌تواند زندگی کودک را تا حد زیادی تحت تاثیر قرار دهد.
نگاه نگران اردن و مصر به بلندی های جولان سوریه
تهران-ایرنا- برای اردن و مصر تایید دولت آمریکا در حاکمیت رژیم صهیونیستی بر بلندی های اشغال شده جولان سوریه، هشداری جدی با این مضمون است که بعد از این سرزمین ها نوبت الحاق قدس، کرانه باختری و صحرای سینا مصر خواهد بود.
تکرار یاوه گویی های پمپئو علیه ایران
تهران- ایرنا- وزیر خارجه آمریکا در ادامه سیاست ایران هراسی در منطقه و یاوه سرایی های بی اساس علیه کشورمان ادعا کرد: ایران در تلاش برای تصرف و سیطره بر لبنان و رسیدن به دریای مدیترانه است.
رییس فدراسیون:توسعه ورزش کارگری در گرو تعامل با وزارت کار است
تهران- ایرنا- رییس فدراسیون کارگری افزایش زیرساخت ها در این ورزش را نیازمند همکاری بیشتر وزارت کار با این فدراسیون می داند تا رشد مدال آوری ورزشکاران در عرصه های بین المللی را به همراه آورد.
طرف تقاضا درحمایتهای مالی اکوسیستم فناوری مغفول مانده است
تهران- ایرنا- مدیرعامل صندوق پژوهش و فناوری استان یزد معتقد است در حمایت های مالی در نظر گرفته شده برای توسعه اکوسیستم فناوری کشور باید دو طرف آن یعنی عرضه و تقاضا را در نظر گرفته شود.
بردسکن دیار تاریخ و فرهنگ کهن
مشهد- ایرنا- شهرستان بردسکن دیار میراث کهن و خطه آثار تاریخی فراوان امسال نیز میزبان مسافران نوروزی و گردشگران تاریخ دوست و جویای فرهنگ است.
صله رحم در کلام رسول اکرم(ص)
حدیث رسول اکرم(ص) درباره صله رحم را در اینجا بخوانید.

پر بازدید ترین اخبار امروز

استانداری که بر سر مزار مادر رفته بود، از خارج از کشور سر درآورد- افشاگری درباره غیبت «مناف هاشمی» بعد از چند روز
پس از برملا شدن حضور استاندار گلستان درخارج از کشور ابعاد تازه‌ای از ماجرای غیبت مناف هاشمی در بحران سیل این استان افشا شد.
شهر در محاصره آب +عکس
وقوع سیلاب در شهرستان آق قلا سبب شده که بیشتر مناطق شهر آق قلا در ۱۵ کیلومتری مرکز استان گلستان به زیر آب برود.
تاریخ را در خراسان شمالی ورق بزنید
بجنورد- ایرنا- استان خراسان شمالی سرزمین جاذبه های تاریخی و طبیعی گنجینه اقوام و فرهنگ ها با 509 اثر تاریخی ثبت شده در فهرست آثار ملی کشور هم اکنون میزبان مسافران نوروزی و گردشگران است.
برگزاری بزرگ‌ترین تظاهرات اعتراضی تاریخ انگلیس برسر برگزیت
لندن - ایرنا - در آستانه خروج رسمی انگلیس از اتحادیه اروپا، موج عظیم مخالفان برگزیت در حالی در خیابان‌های مرکزی لندن تظاهرات کرده و فریاد برگزاری مجدد همه‌پرسی سردادند که گفته می‌شود این میزان مشارکت در تاریخ این کشور بی‌سابقه بوده است.
رژیم صهیونیستی مواضع حماس در غزه را بمباران کرد
تهران- ایرنا- ارتش رژیم صهیونیستی به تلافی آنچه پرتاب مواد منفجره به سوی فلسطین اشغالی نامید، مواضع حماس در غزه را بمباران کرد.
فلاحت پیشه: کاسبان جدید تحریمی در راه هستند-دیوار نمایندگان کوتاه است
چهارمحال و بختیاری آماده کمک به مناطق سیلزده کشور است
رییس مجلس: سیل زدگان گلستان حمایت می شوند
رییس مجلس: سیل زدگان گلستان حمایت می شوند
عارف: نهادهای دولتی از تمام ظرفیت خود برای بهبود وضعیت مردم سیل‌زده استفاده کنند
رییس مجلس: مردم سیل زده گلستان نگران دریافت خدمات نباشند
رییس مجلس: مردم سیلزده گلستان نگران دریافت خدمات نباشند
رییس مجلس برای ارزیابی مناطق سیلزده وارد گلستان شد
لاریجانی: بسته‌های حمایتی برای مردم سیل زده مازندران در نظر گرفته شود
بازدید لاریجانی از مناطق سیل زده ساری