میانه روهای مجلس ابقا شدند

16:20 ۱۴۳ روز و ۱۹ ساعت پیش ایرنا 298 0
میانه روهای مجلس ابقا شدند

تهران-ایرنا- تمدید حضور رییس و نواب در سومین سال انتخابات هیات رییسه مجلس دهم نشانگر تمایل به تداوم مشی اعتدالی است که در رفتار بیشتر نمایندگان مجلس طی دو سال گذشته مشاهده می شود. نوع کنشگری و اجماع فراکسیون ها در تقسیم کرسی های هیات رییسه از نکات قابل توجه این دوره از انتخابات بود.

ایرنا

به گزارش گروه تحلیل، تفسیر و پژوهش های خبری ایرنا، سومین دوره انتخابات هیات رییسه مجلس دهم، امروز نهم خردادماه برگزار شد. بر اساس آیین‌ نامه داخلی مجلس ، نمایندگان با رای مستقیم خود رییس، دو نایب‌ رییس، شش ‌دبیر و سه ناظر را به مدت یکسال انتخاب می کنند. گرچه تمامی 112 نفر از اعضای این هیات برای فراکسیون های مجلس اهمیت دارد اما با توجه به مسوولیتی که قانون به این هیات می دهد بیشترین تمرکز نمایندگان بر اهمیت انتخاب رییس و نواب او است.
تکاپو، رایزنی و حتی لابیگری هر یک از اعضای سه فراکسیون مجلس دهم ساعات نخست امروز به پایان رسید و با برگزاری انتخابات در چهار سطح رییس، نواب، دبیران و کارپردازان، تعداد کرسی های هریک از فراکسیون ها در هیات رییسه سوم مجلس دهم مشخص شد.
بر اساس آرای نمایندگان «علی لاریجانی» رییس کنونی مجلس بار دیگر با 147 رای در مقام خود باقی ماند. رقیب او «محمدرضا عارف» رییس فراکسیون امید هم با 123 رای از مجموع 279 رای اخذ شده، ناکام این انتخابات نام گرفت.
«مسعود پزشکیان» و «علی مطهری» هم بار دیگر در مقام نواب رییس از سوی نمایندگان بهارستان برگزیده شدند. تلاش فراکسیون ها پیش از برگزاری انتخابات هیات رییسه به منظور تاثیرگذاری بیشتر بر ترکیب هیات رییسه و نتایج به دست آمده پس از شمارش آرا نمایندگان را می توان در دو سطح رییس و نواب مورد بررسی قرار داد.

**ریاست برای مستقلین ماند
اعضای فراکسیون های سه گانه مجلس طی روزهای منتهی به انتخابات نهم خرداد، خبرهای ضد ونقیضی از نامزدی برخی چهره های مورد نظر خود منتشر می کردند. این میان شاید مهمترین این خبرها، اعلام کاندیداتوری قطعی عارف در انتخابات هیات رییسه بود. خبری که با توجه به عملکرد دو سال گذشته رییس فراکسیون امید چندان موجه به نظر نمی رسید و همانگونه که از سوی اعضای این فراکسیون با حمایت روبرو شد، از سوی بسیاری از منتسبان به جریان اصلاحات هم مورد سرزنش قرار گرفت.
مستقلین ولایی فراکسیون مهم دیگری در مجلس دهم است که از همان ابتدا لاریجانی را خط قرمز خود برای ریاست اعلام کردند. خط قرمزی که محور هیچ ائتلافی نخواهد بود و وجه المصالحه هیچ شراکتی قرار نمی گیرد. حرف و حدیث پیرامون تصمیم ولاییون، فراکسیون سوم مجلس زیاد بود. زمزمه و نقشه های ائتلافی با فراکسیون امید برای شکستن 11 سال ریاست لاریجانی، دو روز پیش از انتخابات با معرفی «حمیدرضا حاجی بابایی» رییس این فراکسیون نقش بر آب شد و در نهایت هم حاجی بابایی به نفع لاریجانی انصراف داد و با اعلام این انصراف از تریبون مجلس به نفع لاریجانی گام برداشت.
رقابت برای کرسی ریاست امسال داغ تر از سال قبل بود و هر سه فراکسیون با تمام قوا در این انتخابات حضور یافتند. گرچه گمانه زنی های شکست عارف از لاریجانی پررنگ تر از نتیجه عکس بود اما امیدها توانستند نسبت به سال نخست کاندیداتوری عارف؛ تعداد بیشتری از رای را در صندوق او داشته باشند.
لاریجانی به لطف انصراف حاجی بابایی در دور دوم انتخابات بازی را با اختلاف 24 رای از عارف برد تا رییس فراکسیون امید بار دیگر ناکام در دستیابی به کرسی ریاست مجلس باشد.
پیش از برگزاری انتخابات بسیاری از تحلیلگران سیاسی، کاندیداتوری عارف را ریسک بزرگی برای فراکسیون اصلاح طلب امید می دانستند و از احتمال بالای شکست او سخن می گفتند، اما حامیان نامزدی عارف، این حضور را به نوعی هویت بخشی تازه به فراکسیون امید تحلیل می کردند. سرانجام وسوسه عارفانه، رییس کمیسیون امید را در معرض رای نمایندگان قرار داد و ناکامی او را سبب شد.
ولایی ها گرچه در دقیقه نود به نفع لاریجانی تغییر موضع دادند اما شدت اختلاف آن ها با لاریجانی به سبب مواضع اعتدال طلب و حمایت گر او از دولت قابل انکار نیست. ولایی ها شکست اصلاح طلبان را در انتخابات هیات رییسه بر اختلافات خود با لاریجانی رجحان دادند و به نفع او کنار رفتند. لاریجانی برای یازدهمین سال پیاپی به ریاست مجلس رسید و به نظر می رسد با جمع بندی مجموع تحلیل ها و دیدگاه ها او، ادامه روند اعتدالی مجلس و همدلی این قوه با دولت را برای سال سوم هم پیش بینی کرد.

**نواب و دبیران سهم امید
نواب هیات رییسه نیز از کانون های اصلی بحث و گمانه زنی طی روزهای گذشته بود. در اجماعی نانوشته بسیاری موافق نایب رییسی پزشکیان بودند اما تداوم حضور مطهری در هیات رییسه با اما و اگرهایی روبرو بود. بسیاری حضور عارف در انتخابات را به نوعی کنارگذاشتن مطهری از فهرست امید تفسیر می کردند و این کاندیداتوری را در راستای حذف مطهری از هیات رییسه می دانستند.
«بهرام پارسایی» سخنگوی فراکسیون امید بارها از تریبون های مختلف چنین تفسیری را نادرست اعلام کرد و اعلام نام مطهری در فهرست مورد نظر امیدی ها نشان داد که برخلاف خواست تندروهای مجلس امید مطهری را قربانی هیچ ائتلافی نخواهند کرد. ورود نماینده ای از اهل سنت و یکی از زنان مجلس به عضویت هیات رییسه، از دغدغه های فراکسیون امید بود. این فراکسیون در فهرست انتخاباتی خود «عبدالکریم حسین زاده» نماینده اهل سنت نقده و اشنویه و «حمیده زرآبادی» و «فاطمه سعیدی» را به عنوان نامزد دبیری هیات رییسه معرفی کردند اما در دستیابی به نتیجه مطلوب ناکام ماندند.
نمایندگانی از هر سه فراکسیون امید، مستقلین و ولایی در انتخابات امروز به هیات رییسه مجلس راه یافتند. سهم امیدی ها پنج کرسی (پزشکیان و مطهری نواب رییس)، (محمد علی وکیلی، علی اصغر یوسف نژاد، علیرضا رحیمی دبیران هیات رییسه) بود که پارسایی سخنگوی این فراکسیون آن را پیروزی سیاسی و اخلاقی امیدها نامید.
فراکسیون مستقلین با 3 کرسی (لاریجانی رییس، بهروز نعمتی ومحمد آشوری کارپرداز) و ولایی های هم با همین تعداد کرسی (احمد امیرآبادی فراهانی و اکبر رنجبرزاده دبیر، اسدالله عباسی کارپرداز) در هیات رییسه حضور خواهند داشت.
مجموع رویدادهای امروز مجلس، ابقای اکثریت اعضای هیات رییسه و ابراز رضایت از این انتخابات نشان می دهد که وکلای ملت در پی تثبیت شرایط مجلس و تداوم جو سیاسی قوه مقننه در دوره دهم هستند و این رویکرد می تواند آرامش بیشتر کشور را در پی داشته باشد.

**پژوهش**9402** 1601**


گروه های زیر مجموعه سیاسی

فقه و حقوق
فقه و حقوق

آخرین اخبار

جنیفر لارنس، مدل تبلیغات برند «دیور»
جنیفر لارنس بار دیگر همکاری خود را با برند دیور «Dior» آغاز کرد. این ستاره هالیوودی مدل کمپین تبلیغاتی 2019 این برند لوکس شد. این کمپین تبلیغاتی در روستایی در کنار یک اسب فیلمبرداری شده است.
نیم بوت‌های زنانه مخصوص پاییز ۲۰۱۸
نیم بوت ها، یکی از کفش‌های محبوب و پرطرفدار فصل پاییز هستند. این سبک از کفش‌های زنانه معمولا با انواع لباس‌های پاییزی و زمستانی ست می‌شوند و استایلی شیک و جذاب را به شما می‌بخشند. امروزه تولید کنندگان کفش مدل‌های بسیار متنوعی را از این سبک از کفش زنانه ارائه داده اند تا پاسخگوی تمام سلیقه‌ها باشند.
حلقه نامزدی ۳۰۰۰۰۰ دلاری لیدی گاگا
لیدی گاگا بعد از دریافت جایزه «زنان در هالیوود» که به طور سالانه توسط مجله مد و فشن Elle به برگزیدگان اهدا می‌شود، هنگام سخنرانی تشکرآمیز خود خبر نامزدی‌اش با «کریستتین کارینو» را با گفتن واژه «نامزدم» تایید کرد. این خواننده مشهور جهانی از سال ۲۰۱۷ تاکنون این حلقه‌ی یاقوت صورتی را به دست دارد.
با شوهر بچه ننه‌تان چه کنید؟
ازدواج با یک مرد بچه ننه خیلی هم بد نیست. مردی که با مادرش خیلی صمیمی است، ویژگی بدی ندارد، بلکه مردی که انگار بدون نظر و اجازه‌ی مادرش نمی‌تواند کاری بکند، مشکل ساز است.
علائمی که نشان می‌دهد درون‌گرا و مضطربید
اضطراب صدایی در پس ذهن شماست که می‌گوید "قرار است اتفاق بدی بیفتد." این همان چیزی است که شما را تا نیمه‌های شب ‌بیدار نگاه می‌دارد: فکر کردن به‌اتفاق شرم‌آوری که پنج سال پیش اتفاق افتاده است.
ثبت شرکت فوری، هزینه و مراحل استعلام
ثبت شرکت فوری در ۴۸ ساعت تنها توسط شرکت‌های معتبر امور ثبتی مقدور می باشد. هزینه ثبت شرکت شامل هزینه تعیین نام شرکت، هزینه پستی ثبت شرکت، هزینه حق الثبت، هزینه درج در روزنامه محلی و... است که در مطلب تعرفه‌های آن آمده است. استعلام شماره ثبت شرکت و شناسه ملی آن تنها با دانستن نام شرکت قابل پیگیری است.
اشکانی: برای موفقیت با تمام وجود می‌جنگیم
علی اشکانی گفت: از شکست حسن یزدانی خیلی متأسف شدم ولی این اتفاقات همیشه در کشتی بوده و خواهد بود.
آذری: خیالمان از تعهد استقلال راحت است
مدیرعامل باشگاه ذوب آهن می‌گوید تاریخ آخرین بخش از تعهد باشگاه استقلال در قبال انتقال مرتضی تبریزی نزدیک است.
اتفاقی جالب در لیگ فوتبال الجزایر
تماشاگران یک تیم الجزایری بعد از سوت پایان بازی به داخل زمین ریختند و حسابی بازیکنان تیم محبوب خود را کتک زدند!
اسماعیل: پرسپولیس پیشرفت زیادی کرده است
مدافع السد قطر با وجود این که به ستایش از تیم فوتبال پرسپولیس پرداخت اما از آمادگی تیمش برای پیروزی برابر سرخ پوشان سخن به میان آورد.

پر بازدید ترین اخبار امروز

مالک باشگاه ملوان: تا زمانی که پژمان نورى و مازیار زارع برنگردند و پورغلامی نرود، به کارم ادامه نمی‌دهم
مالک باشگاه ملوان بندر انزلی گفت تا بازنگشتن پژمان نورى و مازیار زارع به تمرینات ملوان و برکناری فرهاد پورغلامى، به فعالیت خود ادامه نمی‌دهد.
گواردیولا: همیشه مقابل برنلی مشکل داشتیم
پپ گواردیولا، سرمربی اسپانیایی سیتی معتقد است بعد از تعطیلات مسابقات ملی بازی کردن دشوار است.
«فیفو» چه کسی بود؟
خواکین ناوارو پرونه به خاطر حضور در تیم فیفا لقب "فیفو" را به خود گرفت.
جنیفر لارنس، مدل تبلیغات برند «دیور»
جنیفر لارنس بار دیگر همکاری خود را با برند دیور «Dior» آغاز کرد. این ستاره هالیوودی مدل کمپین تبلیغاتی 2019 این برند لوکس شد. این کمپین تبلیغاتی در روستایی در کنار یک اسب فیلمبرداری شده است.
نیم بوت‌های زنانه مخصوص پاییز ۲۰۱۸
نیم بوت ها، یکی از کفش‌های محبوب و پرطرفدار فصل پاییز هستند. این سبک از کفش‌های زنانه معمولا با انواع لباس‌های پاییزی و زمستانی ست می‌شوند و استایلی شیک و جذاب را به شما می‌بخشند. امروزه تولید کنندگان کفش مدل‌های بسیار متنوعی را از این سبک از کفش زنانه ارائه داده اند تا پاسخگوی تمام سلیقه‌ها باشند.
موافقت مجلس با کلیات طرح ساماندهی زندانیان و کاهش جمعیت زندان‌ها
ماموریت لاریجانی به عارف برای حل مشکل اساتید و دانشجویان دانشگاه آزاد
روحانی چهار وزیر پیشنهادی را به مجلس معرفی کرد
آغاز جلسه علنی مجلس- طرح ساماندهی زندانیان در دستور کار نمایندگان
تشریح مصوبات شورای عالی هماهنگی اقتصادی از سوی رییس مجلس
کوچکترین آسیبی به مرزداران وارد شود، با جنایتکاران برخورد می‌کنیم
میرزایی: دولت به کارگران و اقشار کم‌درآمد جامعه توجه بیشتری داشته باشد
کلیات طرح ساماندهی زندانیان تصویب شد
نامه معرفی چهار وزیر پیشنهادی در مجلس قرائت شد
لاریجانی مصوبات شورای هماهنگی سران قوا را تشریح کرد