میانه روهای مجلس ابقا شدند

16:20 ۱۹ روز و ۲۰ ساعت پیش ایرنا 186 0
میانه روهای مجلس ابقا شدند

تهران-ایرنا- تمدید حضور رییس و نواب در سومین سال انتخابات هیات رییسه مجلس دهم نشانگر تمایل به تداوم مشی اعتدالی است که در رفتار بیشتر نمایندگان مجلس طی دو سال گذشته مشاهده می شود. نوع کنشگری و اجماع فراکسیون ها در تقسیم کرسی های هیات رییسه از نکات قابل توجه این دوره از انتخابات بود.

ایرنا

به گزارش گروه تحلیل، تفسیر و پژوهش های خبری ایرنا، سومین دوره انتخابات هیات رییسه مجلس دهم، امروز نهم خردادماه برگزار شد. بر اساس آیین‌ نامه داخلی مجلس ، نمایندگان با رای مستقیم خود رییس، دو نایب‌ رییس، شش ‌دبیر و سه ناظر را به مدت یکسال انتخاب می کنند. گرچه تمامی 112 نفر از اعضای این هیات برای فراکسیون های مجلس اهمیت دارد اما با توجه به مسوولیتی که قانون به این هیات می دهد بیشترین تمرکز نمایندگان بر اهمیت انتخاب رییس و نواب او است.
تکاپو، رایزنی و حتی لابیگری هر یک از اعضای سه فراکسیون مجلس دهم ساعات نخست امروز به پایان رسید و با برگزاری انتخابات در چهار سطح رییس، نواب، دبیران و کارپردازان، تعداد کرسی های هریک از فراکسیون ها در هیات رییسه سوم مجلس دهم مشخص شد.
بر اساس آرای نمایندگان «علی لاریجانی» رییس کنونی مجلس بار دیگر با 147 رای در مقام خود باقی ماند. رقیب او «محمدرضا عارف» رییس فراکسیون امید هم با 123 رای از مجموع 279 رای اخذ شده، ناکام این انتخابات نام گرفت.
«مسعود پزشکیان» و «علی مطهری» هم بار دیگر در مقام نواب رییس از سوی نمایندگان بهارستان برگزیده شدند. تلاش فراکسیون ها پیش از برگزاری انتخابات هیات رییسه به منظور تاثیرگذاری بیشتر بر ترکیب هیات رییسه و نتایج به دست آمده پس از شمارش آرا نمایندگان را می توان در دو سطح رییس و نواب مورد بررسی قرار داد.

**ریاست برای مستقلین ماند
اعضای فراکسیون های سه گانه مجلس طی روزهای منتهی به انتخابات نهم خرداد، خبرهای ضد ونقیضی از نامزدی برخی چهره های مورد نظر خود منتشر می کردند. این میان شاید مهمترین این خبرها، اعلام کاندیداتوری قطعی عارف در انتخابات هیات رییسه بود. خبری که با توجه به عملکرد دو سال گذشته رییس فراکسیون امید چندان موجه به نظر نمی رسید و همانگونه که از سوی اعضای این فراکسیون با حمایت روبرو شد، از سوی بسیاری از منتسبان به جریان اصلاحات هم مورد سرزنش قرار گرفت.
مستقلین ولایی فراکسیون مهم دیگری در مجلس دهم است که از همان ابتدا لاریجانی را خط قرمز خود برای ریاست اعلام کردند. خط قرمزی که محور هیچ ائتلافی نخواهد بود و وجه المصالحه هیچ شراکتی قرار نمی گیرد. حرف و حدیث پیرامون تصمیم ولاییون، فراکسیون سوم مجلس زیاد بود. زمزمه و نقشه های ائتلافی با فراکسیون امید برای شکستن 11 سال ریاست لاریجانی، دو روز پیش از انتخابات با معرفی «حمیدرضا حاجی بابایی» رییس این فراکسیون نقش بر آب شد و در نهایت هم حاجی بابایی به نفع لاریجانی انصراف داد و با اعلام این انصراف از تریبون مجلس به نفع لاریجانی گام برداشت.
رقابت برای کرسی ریاست امسال داغ تر از سال قبل بود و هر سه فراکسیون با تمام قوا در این انتخابات حضور یافتند. گرچه گمانه زنی های شکست عارف از لاریجانی پررنگ تر از نتیجه عکس بود اما امیدها توانستند نسبت به سال نخست کاندیداتوری عارف؛ تعداد بیشتری از رای را در صندوق او داشته باشند.
لاریجانی به لطف انصراف حاجی بابایی در دور دوم انتخابات بازی را با اختلاف 24 رای از عارف برد تا رییس فراکسیون امید بار دیگر ناکام در دستیابی به کرسی ریاست مجلس باشد.
پیش از برگزاری انتخابات بسیاری از تحلیلگران سیاسی، کاندیداتوری عارف را ریسک بزرگی برای فراکسیون اصلاح طلب امید می دانستند و از احتمال بالای شکست او سخن می گفتند، اما حامیان نامزدی عارف، این حضور را به نوعی هویت بخشی تازه به فراکسیون امید تحلیل می کردند. سرانجام وسوسه عارفانه، رییس کمیسیون امید را در معرض رای نمایندگان قرار داد و ناکامی او را سبب شد.
ولایی ها گرچه در دقیقه نود به نفع لاریجانی تغییر موضع دادند اما شدت اختلاف آن ها با لاریجانی به سبب مواضع اعتدال طلب و حمایت گر او از دولت قابل انکار نیست. ولایی ها شکست اصلاح طلبان را در انتخابات هیات رییسه بر اختلافات خود با لاریجانی رجحان دادند و به نفع او کنار رفتند. لاریجانی برای یازدهمین سال پیاپی به ریاست مجلس رسید و به نظر می رسد با جمع بندی مجموع تحلیل ها و دیدگاه ها او، ادامه روند اعتدالی مجلس و همدلی این قوه با دولت را برای سال سوم هم پیش بینی کرد.

**نواب و دبیران سهم امید
نواب هیات رییسه نیز از کانون های اصلی بحث و گمانه زنی طی روزهای گذشته بود. در اجماعی نانوشته بسیاری موافق نایب رییسی پزشکیان بودند اما تداوم حضور مطهری در هیات رییسه با اما و اگرهایی روبرو بود. بسیاری حضور عارف در انتخابات را به نوعی کنارگذاشتن مطهری از فهرست امید تفسیر می کردند و این کاندیداتوری را در راستای حذف مطهری از هیات رییسه می دانستند.
«بهرام پارسایی» سخنگوی فراکسیون امید بارها از تریبون های مختلف چنین تفسیری را نادرست اعلام کرد و اعلام نام مطهری در فهرست مورد نظر امیدی ها نشان داد که برخلاف خواست تندروهای مجلس امید مطهری را قربانی هیچ ائتلافی نخواهند کرد. ورود نماینده ای از اهل سنت و یکی از زنان مجلس به عضویت هیات رییسه، از دغدغه های فراکسیون امید بود. این فراکسیون در فهرست انتخاباتی خود «عبدالکریم حسین زاده» نماینده اهل سنت نقده و اشنویه و «حمیده زرآبادی» و «فاطمه سعیدی» را به عنوان نامزد دبیری هیات رییسه معرفی کردند اما در دستیابی به نتیجه مطلوب ناکام ماندند.
نمایندگانی از هر سه فراکسیون امید، مستقلین و ولایی در انتخابات امروز به هیات رییسه مجلس راه یافتند. سهم امیدی ها پنج کرسی (پزشکیان و مطهری نواب رییس)، (محمد علی وکیلی، علی اصغر یوسف نژاد، علیرضا رحیمی دبیران هیات رییسه) بود که پارسایی سخنگوی این فراکسیون آن را پیروزی سیاسی و اخلاقی امیدها نامید.
فراکسیون مستقلین با 3 کرسی (لاریجانی رییس، بهروز نعمتی ومحمد آشوری کارپرداز) و ولایی های هم با همین تعداد کرسی (احمد امیرآبادی فراهانی و اکبر رنجبرزاده دبیر، اسدالله عباسی کارپرداز) در هیات رییسه حضور خواهند داشت.
مجموع رویدادهای امروز مجلس، ابقای اکثریت اعضای هیات رییسه و ابراز رضایت از این انتخابات نشان می دهد که وکلای ملت در پی تثبیت شرایط مجلس و تداوم جو سیاسی قوه مقننه در دوره دهم هستند و این رویکرد می تواند آرامش بیشتر کشور را در پی داشته باشد.

**پژوهش**9402** 1601**


گروه های زیر مجموعه سیاسی

فقه و حقوق
فقه و حقوق

آخرین اخبار

دستیابی به اهداف شعب با تسلط همکاران به خط مشی اعتباری میسر می‌شود
مدیرعامل بانک دی به همراه تعدادی از مدیران با بازدید از سه شعبه شرق تهران، ضمن گفت‌وگو با همکاران و مشتریان، بر جذب سپرده‌های ارزان‌قیمت و وصول مطالبات تاکید کرد.
حمایت ویژه بانک ملی ایران از خوداشتغالی و مشاغل خانگی در سال جاری
بانک ملی ایران در راستای حمایت از بازار اشتغال در فروردین و اردیبهشت‌ماه امسال، تعداد سه هزار و ۹۵۶ فقره تسهیلات قرض‌الحسنه خوداشتغالی و مشاغل خانگی با معرفی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی و سازمان‌های حمایتی پرداخت کرده است.
پیشنهاد مذاکره با آمریکا موضع اصلاح‌طلبان نیست
نامه توصیه صد فعال سیاسی برای مذاکره مستقیم ایران و امریکا در شرایط فعلی، واکنش‌های مختلفی را بر انگیخته که می‌توان براساس همین واکنش‌ها موضوع را از زوایایی مختلف دید.
صفحه نخست روزنامه‌های سه‌شنبه
هشدار رئیس جمهوری: سودجویان اقتصادی آماده برخورد قاطع مالیاتی باشند، ورود دادستان به پرونده ایرانشهر، هشدار درباره تشدید تغییر اقلیم در ایران و اجرای احکام اعدام محمد ثلاث و قاتل بنیتا از جمله عناوین صفحه اول روزنامه‌های امروز کشورند.
خیز بلند دولت در توسعه شبکه حمل و نقل - عبدالله رحمانی*
سنندج - ایرنا - دولت تدبیر و امید در چهار سال گذشته با ایجاد 960 کیلومتر راه، شروع عملیات ساخت فرودگاه سقز و راه آهن همدان - سنندج خیز بلندی برای توسعه شبکه حمل و نقل این استان برداشته است.
نوسانات دمایی ارمغان خشکسالی در کرمان
کرمان - ایرنا -مسافری که حدود 2 دهه میهمان کرمان است و انگار قصد رفتن ندارد این بار نوسانات دمایی است که به بخش عظیمی از محصولات کشاورزی استان خسارت زده و اقتصاد کرمان را با چالش مواجه کرده است.
معلولان و مسیر ناهموار دسترسی به اماکن شهری
قزوین -ایرنا- سختی استفاده از وسایل حمل و نقل عمومی، نبود پیاده روها و سرویس های بهداشتی مناسب و مشکل ورود به ساختمان های عمومی و ادارات تنها بخشی از مصائب معلولان، جانبازان و سالمندان در استفاده از خدمات شهری به شمار می رود.
ورود 310 هزار تن گندم تولیدی زنجان به زنجیره غذایی
زنجان - ایرنا - بر اساس پیش بینی های انجام شده از سوی جهاد کشاورزی زنجان، در سال زراعی جاری 310 هزار تن محصول راهبردی گندم با 24 درصد رشد نسبت به مدت مشابه سال قبل در این استان تولید و وارد زنجیره غذایی می شود.
1533پایگاه تابستانی دانش آموزی سازماندهی شد
کرج - ایرنا- قائم مقام سازمان دانش آموزی وزارت آموزش و پرورش گفت: برای غنی سازی اوقات فراغت دانش آموزان ، یک هزار و533 پایگاه تابستانی در کشور سازماندهی شده است.
رقابت های ووشو دانشجویان کشور در زاهدان آغاز شد
زاهدان - ایرنا - دومین دوره رقابت های ووشو دانشجویان کشور از امروز /سه شنبه/ به مدت 2 روز به میزبانی زاهدان مرکز سیستان و بلوچستان آغاز شد.

پر بازدید ترین اخبار امروز

راه های کنترل دیابت را بشناسید
در دیابت، سرعت و توانایی بدن در استفاده و سوخت و ساز کامل گلوکز کاهش می یابد به همین دلیل میزان قندخون افزایش یافته که به آن هایپرگلیسمی می گویند.
استراتژی جالب انصارالله در ورودی‌های شهر الحدیده
تلاش‌های امارات و عربستان برای سیطره بر فرودگاه الحدیده ناکام مانده و نیروهای انصارالله برای ممانعت از پیشروی نیروهای متخاصم خندق‌هایی را در مسیرها حفر کرده‌ و ورودی‌های شهر را با خاکریز و موانع بتنی و خندق بسته‌اند.
4 تن در حادثه تیراندازی در سوئد زخمی شدند
تهران - ایرنا - پلیس سوئد عصر دوشنبه در بیانیه ای از زخمی شدن چهار تن در جریان تیراندازی در مالمو، سومین شهر بزرگ این کشور، خبر داد.
کین بهترین بازیکن دیدار انگلیس - تونس شد
کاپیتان تیم ملی انگلیس به عنوان بهترین بازیکن دیدار تیمش برابر تونس انتخاب شد.
راز عجله‌کاری رژیم صهیونیستی
منابع رسانه‌ای عبری زبان فاش کردند، ارتش اسرائیل به روند ساخت دیوار حائل بزرگ در اطراف غزه سرعت بخشیده و یک چهارم آن را به پایان رسانده است.
انصاری: سامانه ثبت حقوق و مزایا راه‌اندازی شده-دستگاه‌ها اطلاعات پرداختی‌های خرداد را وارد کنند
وکیلی: اطلاعات منتشر شده درباره تاخیر و غیبت نمایندگان صحیح نیست
طباطبایی‌نژاد: از  مهاجرت روستاییان به شهرها جلوگیری شود
تلگرام طلایی از سرورهای اصلی تلگرام استفاده می‌کند
اعلام وصول طرح انتقال آب به استان سیستان و بلوچستان
طرح حقوق و دستمزد مدیران و مقامات کشور از دستور کار مجلس خارج شد
قرائت گزارش عملکرد قانون اصلاح الگوی مصرف انرژی در مجلس
ارجاع طرح تمدید مهلت جذب اعتبارات تملک دارایی‌های ۱۳۹۶ به مجمع تشخیص مصلحت
قاضی‌پور: کارت‌های سوخت احیا شود
نپیوستن به CFT محدودیت‌های بین‌المللی زیادی ایجاد می‌کند