سرگردانی سیاسی در ایتالیا و گزینه انتخابات زودهنگام

13:13 ۱۹ روز و ۶ ساعت پیش ایرنا 241 0
سرگردانی سیاسی در ایتالیا و گزینه انتخابات زودهنگام

رم - ایرنا - پارلمان ایتالیا که پس از انتخابات 13 اسفند 96 شکل گرفته با ناکامی در تشکیل دولت سبب بروز بحرانی بی سابقه و سرگردانی سیاسی در این کشور شده و همزمان احتمال برگزاری انتخابات زودهنگام به عنوان تنها راه حل خروج از بن بست کنونی افزایش یافته است.

ایرنا

به گزارش ایرنا، در پی شکست احزاب برتر در پارلمان برای تشکیل دولت ائتلافی متشکل از جنبش پنج ستاره و حزب اتحاد، «سرجو ماتارلا» رئیس جمهوری «کارلو کوتارلی» اقتصاددان 64 ساله را که کمیسر سابق بازنگری در هزینه های دولتی، از مدیران سابق بانک مرکزی ایتالیا و صندوق بین المللی پول بود، مأمور تشکیل دولت فنی کرد.
وی که قرار بود روز گذشته فهرستی از وزرای کابینه خود را به رئیس جمهوری معرفی کند، پس از یک دیدار نیم ساعته با ماتارلا، کاخ ریاست جمهوری را بدون هیچ اظهار نظری ترک کرد.
در محافل پارلمانی گفته می شود که کوتارلی نیز همانند «جوزپه کونته» نامزد نخست وزیری دوحزب برنده انتخابات در یک قدمی رد ماموریت تشکیل دولت است و در این صورت یقینا ایتالیا به سوی برگزاری انتخابات زودهنگام در اواخر ماه جولای (مرداد) یا پاییز خواهد رفت.
کوتارلی روز دوشنبه مامور تشکیل دولت شد و وعده داد نهایت تلاش خود را می کند تا در صورت کسب رای اعتماد، قانون بودجه سال 2019 تصویب شود و سپس پارلمان برای انتخابات اوایل سال 2019 منحل خواهد شد.
اوضاع ناشی از بن بست سیاسی به گونه ای است که هر لحظه امکان تغییر وجود دارد. در حالیکه فدریکا موگرینی نماینده عالی سیاست خارجی اتحادیه اروپا از تلاش های رئیس جمهوری ایتالیا برای پایان بن بست سیاسی قدردانی کرد، جنبش پنج ستاره فراخوان تظاهرات علیه ماتارلا را که مانع تشکیل دولت ائتلافی شد، اعلام کرد.
از آنجا که احزاب اتحاد، فورتسا ایتالیا، برادران ایتالیا و جنبش پنج ستاره پیشاپیش اعلام کرده اند به دولت فنی کوتارلی رأی اعتماد نخواهند داد و حزب دموکراتیک نیز در این ارتباط ممکن است تنها به دادن رأی ممتنع اکتفا کند، عملاً آرای لازم برای اعتماد پارلمان وجود ندارد و احتمال می رود انتخابات پیش هنگام تابستان یا اوایل پاییز برگزار شود.

** واکنش مقامات خارجی به تحولات ایتالیا
«آنگلا مرکل» صدراعظم آلمان در واکنش به تحولات اخیر سیاسی در ایتالیا اظهار کرد: من هیچ رأی دهنده ای را چه در آلمان و چه در ایتالیا محکوم نمی کنم و معتقدم کسانی که مسئولیت دارند باید راه حل های مناسب را پیدا کنند. ما آماده همکاری با هر دولتی هستیم، ولی باید بدانیم منطقه یورو نیز اصول و قواعد خود را دارد.
«امانوئل مکرون» رئیس جمهوری فرانسه نیز «شجاعت و حس بزرگ مسئولیت پذیریِ» ماتارلا را مورد تقدیر قرار داده و افزود: ایتالیا یک شریک مهم در تمامی سطوح محسوب می شود. ما برای پروژه های اروپایی به این شریک نیاز داریم.
«لوئیس ایزنبرگ» سفیر آمریکا در ایتالیا گفته است: ایتالیایی ها با دموکراسی واقعی آشنا هستند و دولت خوبی خواهند داشت که می توان با آن همکاری نمود.
«تیمو سوینی» وزیر امور خارجه فنلاند نیز گفت: اکنون تشکیل دولت در ایتالیا آنقدرها هم آسان نیست. اگر انتخابات جدید نیز برگزار شود، امکان دارد همین نتیجه بار دیگر نیز شکل گیرد.
اما خانم «مارین لوپن» رهبر حزب راستگرای جبهه ملی فرانسه در شبکه اجتماعی توییتر نوشت: اتحادیه اروپا و بازارهای مالی بار دیگر دموکراسی را به گروگان گرفتند. آنچه رخ داد، یک کودتا و سرقت علیه مردم ایتالیا از سوی نهادهای نامشروع بود.
«نایجل فاراژ» رهبر سابق حزب استقلال بریتانیا نیز اظهار کرد: رأی دهندگان ایتالیایی از وتوی سردمداران قدرت بسیار خشمگین خواهند بود. زمان برگزاری انتخابات جدید و شمار بیشتر آرای مردمی فرا رسیده است. اگر ایتالیا بار دیگر با یک «ماریو مونتی» جدید و نخست وزیر حامی اروپا گماشته شده از بالا مواجه شود، قطعا باید منتظر خشم شهروندان این کشور باشیم.
در انتخابات گذشته حزب اتحاد موفق به کسب تنها 17 درصد آرا در قالب ائتلاف راستگرایان میانه شد. این ائتلاف شامل حزب فورتسا ایتالیا متعلق به «سیلویو برلوسکونی» نخست وزیر اسبق، حزب اتحاد و حزب برادران ایتالیا است که در مجموع 37 درصد آرا را کسب کردند. اما بین احزاب، جنبش پنج ستاره به رهبری «لوئیجی دی مایو» با 32.5 درصد برای مجلس نمایندگان و 32.1 درصد برای سنا، بیشترین آرا را به خود اختصاص داد.
ائتلاف راست میانه به ریاست «متئو سالوینی» نیز 36 درصد برای مجلس نمایندگان و 37.48 درصد برای سنا بدست آورد و ائتلاف چپگرای میانه به ریاست «متئو رنتزی» 23.03 درصد برای مجلس نمایندگان و 23.10 درصد رای برای سنا کسب کرد و در نهایت هیچ یک از احزاب و ائتلاف ها موفق به کسب حد نصاب لازم تشکیل دولت نشدند.
با توجه به شکست احزاب و ائتلاف ها در انتخابات پارلمانی برای کسب حد نصاب آرا (40 درصد) برای داشتن اکثریت لازم با هدف تشکیل دولت، ایتالیا در بحران سیاسی قرار دارد که سه ماه از آن می گذرد و هنوز افقی برای پایان آن دیده نمی شود.
اروپام**461**1516


گروه های زیر مجموعه بین‌الملل

بین‌الملل
بین‌الملل

آخرین اخبار

سپ برترین شرکت پرداخت کشور معرفی شد
براساس نتایج گزارش اقتصادی سال ۹۶ شرکت شاپرک، شرکت پرداخت الکترونیک سامان (سپ)، در اکثر شاخص‌های عملکردی رتبه‌های برتر را از آن خود کرد.
مهاجرت به مشهد برای فتح بهارستان
هر جا باشند اما در مشهد گرد هم می‌آیند. میعادگاه‌شان مشهد و مقصدشان بهارستان است. فکر همه‌ جا را کرده و در ذهن خود انتخابات هیات رییسه را نیز برگزار کرده‌اند. این طور که از اخبار غیر رسمی برمی‌آید سرلیست فهرست آنها برای تکیه زدن به صندلی علی لاریجانی کسی نیست غیر از تولیت آستان قدس.
۱۰دلیل موافقان و مخالفان کمک‌داور ویدیویی
استفاده از فناوری VAR برای کمک به داوری موافقان و مخالفان خود را دارد. دلایل هر دو گروه را برشمرده‌ایم.
ژنرال روس ستاره‌اش را به احترام سرباز ایرانی کند
نوویکف وقتی فهمید ۴۸ ساعت است که تنها با ۳ سرباز جنگیده، به نشانه احترام یکی از درجه‌هایش را از روی دوشش باز کرد و روی سینه سرجوخه محمدی گذاشت و از چوپانی خواست ۳ سرباز شجاع را به شیوه مسلمانان کنار پل آهنی دفن کند. تدفین این ۳ سرباز به‌ خاطر وطن‌پرستی‌شان با تشریفات نظامی از سوی لشگر ۴۷ ارتش دشمن صورت گرفت.
پایان مرحله اول تور دوچرخه سواری ترکیه با نهمی ملی پوش ایران
مرحله اول توردوچرخه سواری ترکیه با نهمی رکابزن ملی پوش ایران به پایان رسید.
ضیایی: تعدد مسابقه‌های مختلف توان‌مان برای تصمیم‌گیری را به چالش کشید
رییس فدراسیون والیبال با اشاره به سال پرترافیک والیبال گفت: کادر فنی تیم ملی ب تنها یک ماه فرصت دارد و همه آن چیزهایی هم که در این مدت می‌خواهد در اختیارش نیست.
صالحی‌ امیری: کارشکنی آمریکایی‌ها برای تحریک روانی والیبالیست‌ها بود
رییس کمیته ملی المپیک با اشاره به سال پرترافیکی که والیبال پیش رو دارد گفت: در حال حاضر تیم ملی والیبال ب شرایط روحی خوبی دارد و دغدغه خاصی نیز وجود ندارد.
ترکیب بلژیک - پرو اعلام شد
ترکیب دو تیم بلژیک و پرو برای برگزاری اولین دیدار خودشان در جام جهانی اعلام شد.
عده ای به هر طریقی به دنبال ناکارآمد نشان دادن دولت هستند
شهرکرد- ایرنا- عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی گفت: عده ای به هر طریقی به دنبال ناکارآمد نشان دادن دولت اعتدال بوده و حاضرند دست به هرکاری بزنند.
بازیکن دانمارک ادامه جام جهانی را از دست داد
ویلیام کوئیست به دلیل شکستگی دنده در جریان بازی با پرو ادامه جام جهانی را از دست داد.

پر بازدید ترین اخبار امروز

پایان کار وزیر کشور آلمان
هورست زیهوفر، وزیر کشور و عضو حزب اتحادیه سوسیال مسیحی بایرن از پایان همکاری خود با آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان خبر داد.
فیروزآبادی گفته بود ویلای لواسان را تخلیه می‌کند ولی نکرده است
بعد از نامه جنبش عدالتخواه دانشجویی به ستاد اجرایی نامه جنبش را همراه با نامه‌ای از ستادبه مقام معظم رهبری ارسال کردند و دوباره رهبر انقلاب بر روی نامه ستاد پارافی مبنی بر تخلیه ویلای مزبور می‌نویسند.
جشنواره جدید ماناپی با صدها گجت هوشمند ویژه جام جهانی ۲۰۱۸
جشنواره جدید ماناپی با عنوان "جام جوایز" به مناسبت جام جهانی روسیه از۲۵ خرداد تا ۲۴ تیرماه با بیش از ۱۰۰ میلیون تومان جایزه برگزار می‌شود.
جلسه مجلس درباره گرانی خودرو لغو شد
عضو هیئت رئیسه مجلس از لغو جلسه علنی پارلمان درباره گرانی خودرو و کالا‌ها خبر داد.
زیباترین دکل برق دنیا- عکس
ساخت یک دکل برق متفاوت در کالیفرنیای آمریکا
مرکل:احزاب محافظه کار آلمان خواستار کاهش مهاجران هستند
سرمربی اسپانیا: دخه آ مقابل ایران بازی خواهد کرد
روسیه انبار سلاح‌های هسته‌ای در کالینینگراد را به روز رسانی کرد
انتقاد موسسه استکهلم از ادامه روند تولید تسلیحات هسته‌ای
حمله داعش به جاده بغداد - کرکوک
پنتاگون، نگران تصمیم ترامپ درباره لغو رزمایش با سئول است
لیبرمن بازهم درباره پرواز بادبادک‌ها از نوار غزه هشدار داد
جزئیات توافق ۵ بندی روسیه و ترکیه بر سر «تل رفعت»
حمله حشد شعبی به داعش در مرز سوریه
مجلس از 9 تا 22 تیرماه تعطیل می‌شود