سرگردانی سیاسی در ایتالیا و گزینه انتخابات زودهنگام

13:13 ۲۳۱ روز پیش ایرنا 540 0
سرگردانی سیاسی در ایتالیا و گزینه انتخابات زودهنگام

رم - ایرنا - پارلمان ایتالیا که پس از انتخابات 13 اسفند 96 شکل گرفته با ناکامی در تشکیل دولت سبب بروز بحرانی بی سابقه و سرگردانی سیاسی در این کشور شده و همزمان احتمال برگزاری انتخابات زودهنگام به عنوان تنها راه حل خروج از بن بست کنونی افزایش یافته است.

ایرنا

به گزارش ایرنا، در پی شکست احزاب برتر در پارلمان برای تشکیل دولت ائتلافی متشکل از جنبش پنج ستاره و حزب اتحاد، «سرجو ماتارلا» رئیس جمهوری «کارلو کوتارلی» اقتصاددان 64 ساله را که کمیسر سابق بازنگری در هزینه های دولتی، از مدیران سابق بانک مرکزی ایتالیا و صندوق بین المللی پول بود، مأمور تشکیل دولت فنی کرد.
وی که قرار بود روز گذشته فهرستی از وزرای کابینه خود را به رئیس جمهوری معرفی کند، پس از یک دیدار نیم ساعته با ماتارلا، کاخ ریاست جمهوری را بدون هیچ اظهار نظری ترک کرد.
در محافل پارلمانی گفته می شود که کوتارلی نیز همانند «جوزپه کونته» نامزد نخست وزیری دوحزب برنده انتخابات در یک قدمی رد ماموریت تشکیل دولت است و در این صورت یقینا ایتالیا به سوی برگزاری انتخابات زودهنگام در اواخر ماه جولای (مرداد) یا پاییز خواهد رفت.
کوتارلی روز دوشنبه مامور تشکیل دولت شد و وعده داد نهایت تلاش خود را می کند تا در صورت کسب رای اعتماد، قانون بودجه سال 2019 تصویب شود و سپس پارلمان برای انتخابات اوایل سال 2019 منحل خواهد شد.
اوضاع ناشی از بن بست سیاسی به گونه ای است که هر لحظه امکان تغییر وجود دارد. در حالیکه فدریکا موگرینی نماینده عالی سیاست خارجی اتحادیه اروپا از تلاش های رئیس جمهوری ایتالیا برای پایان بن بست سیاسی قدردانی کرد، جنبش پنج ستاره فراخوان تظاهرات علیه ماتارلا را که مانع تشکیل دولت ائتلافی شد، اعلام کرد.
از آنجا که احزاب اتحاد، فورتسا ایتالیا، برادران ایتالیا و جنبش پنج ستاره پیشاپیش اعلام کرده اند به دولت فنی کوتارلی رأی اعتماد نخواهند داد و حزب دموکراتیک نیز در این ارتباط ممکن است تنها به دادن رأی ممتنع اکتفا کند، عملاً آرای لازم برای اعتماد پارلمان وجود ندارد و احتمال می رود انتخابات پیش هنگام تابستان یا اوایل پاییز برگزار شود.

** واکنش مقامات خارجی به تحولات ایتالیا
«آنگلا مرکل» صدراعظم آلمان در واکنش به تحولات اخیر سیاسی در ایتالیا اظهار کرد: من هیچ رأی دهنده ای را چه در آلمان و چه در ایتالیا محکوم نمی کنم و معتقدم کسانی که مسئولیت دارند باید راه حل های مناسب را پیدا کنند. ما آماده همکاری با هر دولتی هستیم، ولی باید بدانیم منطقه یورو نیز اصول و قواعد خود را دارد.
«امانوئل مکرون» رئیس جمهوری فرانسه نیز «شجاعت و حس بزرگ مسئولیت پذیریِ» ماتارلا را مورد تقدیر قرار داده و افزود: ایتالیا یک شریک مهم در تمامی سطوح محسوب می شود. ما برای پروژه های اروپایی به این شریک نیاز داریم.
«لوئیس ایزنبرگ» سفیر آمریکا در ایتالیا گفته است: ایتالیایی ها با دموکراسی واقعی آشنا هستند و دولت خوبی خواهند داشت که می توان با آن همکاری نمود.
«تیمو سوینی» وزیر امور خارجه فنلاند نیز گفت: اکنون تشکیل دولت در ایتالیا آنقدرها هم آسان نیست. اگر انتخابات جدید نیز برگزار شود، امکان دارد همین نتیجه بار دیگر نیز شکل گیرد.
اما خانم «مارین لوپن» رهبر حزب راستگرای جبهه ملی فرانسه در شبکه اجتماعی توییتر نوشت: اتحادیه اروپا و بازارهای مالی بار دیگر دموکراسی را به گروگان گرفتند. آنچه رخ داد، یک کودتا و سرقت علیه مردم ایتالیا از سوی نهادهای نامشروع بود.
«نایجل فاراژ» رهبر سابق حزب استقلال بریتانیا نیز اظهار کرد: رأی دهندگان ایتالیایی از وتوی سردمداران قدرت بسیار خشمگین خواهند بود. زمان برگزاری انتخابات جدید و شمار بیشتر آرای مردمی فرا رسیده است. اگر ایتالیا بار دیگر با یک «ماریو مونتی» جدید و نخست وزیر حامی اروپا گماشته شده از بالا مواجه شود، قطعا باید منتظر خشم شهروندان این کشور باشیم.
در انتخابات گذشته حزب اتحاد موفق به کسب تنها 17 درصد آرا در قالب ائتلاف راستگرایان میانه شد. این ائتلاف شامل حزب فورتسا ایتالیا متعلق به «سیلویو برلوسکونی» نخست وزیر اسبق، حزب اتحاد و حزب برادران ایتالیا است که در مجموع 37 درصد آرا را کسب کردند. اما بین احزاب، جنبش پنج ستاره به رهبری «لوئیجی دی مایو» با 32.5 درصد برای مجلس نمایندگان و 32.1 درصد برای سنا، بیشترین آرا را به خود اختصاص داد.
ائتلاف راست میانه به ریاست «متئو سالوینی» نیز 36 درصد برای مجلس نمایندگان و 37.48 درصد برای سنا بدست آورد و ائتلاف چپگرای میانه به ریاست «متئو رنتزی» 23.03 درصد برای مجلس نمایندگان و 23.10 درصد رای برای سنا کسب کرد و در نهایت هیچ یک از احزاب و ائتلاف ها موفق به کسب حد نصاب لازم تشکیل دولت نشدند.
با توجه به شکست احزاب و ائتلاف ها در انتخابات پارلمانی برای کسب حد نصاب آرا (40 درصد) برای داشتن اکثریت لازم با هدف تشکیل دولت، ایتالیا در بحران سیاسی قرار دارد که سه ماه از آن می گذرد و هنوز افقی برای پایان آن دیده نمی شود.
اروپام**461**1516


گروه های زیر مجموعه بین‌الملل

خاورمیانه
خاورمیانه

آخرین اخبار

دبیر کل سازمان ملل بر تشکیل کشور مستقل فلسطین تاکید کرد
تهران - ایرنا - 'آنتونیو گوترش' دبیر کل سازمان ملل بر تشکیل کشور مستقل فلسطین تاکید و حمایت خود را از آن اعلام کرد.
ظریف: مردم عراق و سوریه داعش را شکست دادند،آمریکا نقشی نداشت
کربلا - ایرنا - وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در همایش همکاری های اقتصادی ایران و استان های مرکز و جنوب عراق در کربلای معلا گفت که این مردم عراق و سوریه بودند که داعش را شکست دادند و آمریکا نقشی نداشت.
روزنامه سعودی: آمریکا از لبنان برای شرکت دراجلاس لهستان دعوت نکرد
تهران - ایرنا - روزنامه سعودی و فرامنطقه ای «الشرق الاوسط» به نقل از منابع لبنانی ادعا کرد که «دیوید هیل» معاون وزیر خارجه آمریکا در جریان سفر به بیروت ، از مقامات لبنان برای شرکت در اجلاس لهستان علیه ایران دعوت نکرد.
پنتاگون: چین در ساخت سلاح‌های پیشرفته از رقبا سبقت گرفته است
تهران - ایرنا - سازمان دفاعی آمریکا (پنتاگون) در گزارشی اعلام کرد که چین در بخشی از زمینه‌های نظامی دارای پیشرفته‌ترین سلاح‌های ممکن در جهان است و توانسته به‌خوبی در برخی از موارد از رقبای خود سبقت بگیرد.
درگیری در سکوهای تنیس اپن استرالیا به خاطر یک سربند!
دو تماشاگر در جریان رقابت‌های تنیس اپن استرالیا به خاطر سربند آرینا سابالنکا با هم درگیر شدند.
آمریکا بن بست مذاکره با طالبان را در واژه اجماع پنهان می کند
کابل - ایرنا - «زلمی خلیل زاد» نماینده ویژه امور خارجه آمریکا در امور صلح افغانستان؛ بعد از تغییر مسیر سفرش از اسلام آباد به سمت کابل با مقامات دولت وحدت ملی دیدار کرد و هدف سفر منطقه ای خود را بوجود آوردن اجماع برای صلح عنوان کرد؛ در حالی که پیش از این صلح با طالبان مد نظر بود.
حضور ۸ تیم در جام جهانی کشتی آزاد
جام جهانی کشتی آزاد در سال ۲۰۱۹ میلادی با حضور ۸ کشور مطرح کشتی دنیا در یاکوتسک روسیه برگزار می شود.
افغانستان نقش همسایگان در صلح را مهم دانست
کابل - ایرنا - رئیس مجلس افغانستان از سفر منطقه ای هیأت های دولتی این کشور به کشورهای همسایه در راستای فرایند صلح حمایت کرد و گفت: نقش همسایه ها در تحقق صلح این کشور مهم و ضروری است.
برنامه محمدی و بنا برای انتخاب کشتی‌گیران در قهرمانی آسیا
رقابت های کشتی قهرمانی بزرگسالان آسیا بعنوان دومین مسابقه مهم در طرح رنکینگ سیستم در سال ۲۰۱۹ میلادی، اردیبهشت ماه سال ۹۸ در چین برگزار خواهد شد.
افزایش روحیه ضد مهاجرتی در استرالیا
کوالالامپور - ایرنا - نتایج برخی تحقیقات جدید نشان می دهد: سیاست ها و تبلیغات گسترده دولت استرالیا علیه مهاجران خارجی سبب گسترش روحیه ضد مهاجرتی در میان مردم این کشور نیز شده است .

پر بازدید ترین اخبار امروز

رشته های مرتبط با گردشگری در دانشگاه آزاد اردبیل ایجاد می شود
اردبیل - ایرنا - رییس دانشگاه آزاد اسلامی استان اردبیل از ایجاد هتل اسکول و نیز تاسیس رشته های علمی و عملی مرتبط با صنعت گردشگری در این واحد علمی خبر داد.
کاهش تبلیغات، زنگ خطری برای رسانه های مکتوب
تهران- ایرنا- معاون امور مطبوعاتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به چالش کاهش تبلیغات در حوزه رسانه‌های مکتوب اشاره و تصریح کرد: این چالش طنین‌انداز زنگ خطر بزرگی برای رسانه‌های مکتوب است که سهم 15 درصدی تبلیغات را نصیب آنها کرده است.
نقش‌های ماندگار ˮحسین‌ محب اهریˮ -تصاویر
حسین محب‌اهری بازیگر پیشکسوت سینما، تئاتر و تلویزیون پس از مدت‌ها دست و پنجه نرم کردن با بیماری سرطان دار فانی را وداع گفت.
سومین روز اعتراضات ضد دولتی در زیمبابوه
پیوستن صدها سودانی دیگر به معترضان علیه عمر البشیر
لاوروف: به تحرکات ناتو پاسخ می‌دهیم-حاضریم برای نجات آی‌ان‌اف همکاری کنیم
دستیار سابق ترامپ جارد کوشنر را عامل کنارگذاشته شدنش از دولت دانست
کنیا کشته شدن عوامل حمله به هتلی در نایروبی را تایید کرد
هشدار وزارت خارجه آمریکا به گردشگران آمریکایی درباره حمله القاعده و داعش
پوتین: چشم‌هایمان را به روی استقرار موشک‌های آمریکایی در اروپا نمی‌بندیم
ترامپ: چرا با این شرایط پلوسی حقوق می‌گیرد؟
افشای شواهدی از دروغگویی پل مانافورت به بازرسان آمریکایی
پیشنهاد بنیان‌گذار ˮبلک‌واترˮبرای جانشینی نیروهای خصوصی به جای نظامیان آمریکا در سوریه