سرگردانی سیاسی در ایتالیا و گزینه انتخابات زودهنگام

13:13 ۷۷ روز و ۱۵ ساعت پیش ایرنا 359 0
سرگردانی سیاسی در ایتالیا و گزینه انتخابات زودهنگام

رم - ایرنا - پارلمان ایتالیا که پس از انتخابات 13 اسفند 96 شکل گرفته با ناکامی در تشکیل دولت سبب بروز بحرانی بی سابقه و سرگردانی سیاسی در این کشور شده و همزمان احتمال برگزاری انتخابات زودهنگام به عنوان تنها راه حل خروج از بن بست کنونی افزایش یافته است.

ایرنا

به گزارش ایرنا، در پی شکست احزاب برتر در پارلمان برای تشکیل دولت ائتلافی متشکل از جنبش پنج ستاره و حزب اتحاد، «سرجو ماتارلا» رئیس جمهوری «کارلو کوتارلی» اقتصاددان 64 ساله را که کمیسر سابق بازنگری در هزینه های دولتی، از مدیران سابق بانک مرکزی ایتالیا و صندوق بین المللی پول بود، مأمور تشکیل دولت فنی کرد.
وی که قرار بود روز گذشته فهرستی از وزرای کابینه خود را به رئیس جمهوری معرفی کند، پس از یک دیدار نیم ساعته با ماتارلا، کاخ ریاست جمهوری را بدون هیچ اظهار نظری ترک کرد.
در محافل پارلمانی گفته می شود که کوتارلی نیز همانند «جوزپه کونته» نامزد نخست وزیری دوحزب برنده انتخابات در یک قدمی رد ماموریت تشکیل دولت است و در این صورت یقینا ایتالیا به سوی برگزاری انتخابات زودهنگام در اواخر ماه جولای (مرداد) یا پاییز خواهد رفت.
کوتارلی روز دوشنبه مامور تشکیل دولت شد و وعده داد نهایت تلاش خود را می کند تا در صورت کسب رای اعتماد، قانون بودجه سال 2019 تصویب شود و سپس پارلمان برای انتخابات اوایل سال 2019 منحل خواهد شد.
اوضاع ناشی از بن بست سیاسی به گونه ای است که هر لحظه امکان تغییر وجود دارد. در حالیکه فدریکا موگرینی نماینده عالی سیاست خارجی اتحادیه اروپا از تلاش های رئیس جمهوری ایتالیا برای پایان بن بست سیاسی قدردانی کرد، جنبش پنج ستاره فراخوان تظاهرات علیه ماتارلا را که مانع تشکیل دولت ائتلافی شد، اعلام کرد.
از آنجا که احزاب اتحاد، فورتسا ایتالیا، برادران ایتالیا و جنبش پنج ستاره پیشاپیش اعلام کرده اند به دولت فنی کوتارلی رأی اعتماد نخواهند داد و حزب دموکراتیک نیز در این ارتباط ممکن است تنها به دادن رأی ممتنع اکتفا کند، عملاً آرای لازم برای اعتماد پارلمان وجود ندارد و احتمال می رود انتخابات پیش هنگام تابستان یا اوایل پاییز برگزار شود.

** واکنش مقامات خارجی به تحولات ایتالیا
«آنگلا مرکل» صدراعظم آلمان در واکنش به تحولات اخیر سیاسی در ایتالیا اظهار کرد: من هیچ رأی دهنده ای را چه در آلمان و چه در ایتالیا محکوم نمی کنم و معتقدم کسانی که مسئولیت دارند باید راه حل های مناسب را پیدا کنند. ما آماده همکاری با هر دولتی هستیم، ولی باید بدانیم منطقه یورو نیز اصول و قواعد خود را دارد.
«امانوئل مکرون» رئیس جمهوری فرانسه نیز «شجاعت و حس بزرگ مسئولیت پذیریِ» ماتارلا را مورد تقدیر قرار داده و افزود: ایتالیا یک شریک مهم در تمامی سطوح محسوب می شود. ما برای پروژه های اروپایی به این شریک نیاز داریم.
«لوئیس ایزنبرگ» سفیر آمریکا در ایتالیا گفته است: ایتالیایی ها با دموکراسی واقعی آشنا هستند و دولت خوبی خواهند داشت که می توان با آن همکاری نمود.
«تیمو سوینی» وزیر امور خارجه فنلاند نیز گفت: اکنون تشکیل دولت در ایتالیا آنقدرها هم آسان نیست. اگر انتخابات جدید نیز برگزار شود، امکان دارد همین نتیجه بار دیگر نیز شکل گیرد.
اما خانم «مارین لوپن» رهبر حزب راستگرای جبهه ملی فرانسه در شبکه اجتماعی توییتر نوشت: اتحادیه اروپا و بازارهای مالی بار دیگر دموکراسی را به گروگان گرفتند. آنچه رخ داد، یک کودتا و سرقت علیه مردم ایتالیا از سوی نهادهای نامشروع بود.
«نایجل فاراژ» رهبر سابق حزب استقلال بریتانیا نیز اظهار کرد: رأی دهندگان ایتالیایی از وتوی سردمداران قدرت بسیار خشمگین خواهند بود. زمان برگزاری انتخابات جدید و شمار بیشتر آرای مردمی فرا رسیده است. اگر ایتالیا بار دیگر با یک «ماریو مونتی» جدید و نخست وزیر حامی اروپا گماشته شده از بالا مواجه شود، قطعا باید منتظر خشم شهروندان این کشور باشیم.
در انتخابات گذشته حزب اتحاد موفق به کسب تنها 17 درصد آرا در قالب ائتلاف راستگرایان میانه شد. این ائتلاف شامل حزب فورتسا ایتالیا متعلق به «سیلویو برلوسکونی» نخست وزیر اسبق، حزب اتحاد و حزب برادران ایتالیا است که در مجموع 37 درصد آرا را کسب کردند. اما بین احزاب، جنبش پنج ستاره به رهبری «لوئیجی دی مایو» با 32.5 درصد برای مجلس نمایندگان و 32.1 درصد برای سنا، بیشترین آرا را به خود اختصاص داد.
ائتلاف راست میانه به ریاست «متئو سالوینی» نیز 36 درصد برای مجلس نمایندگان و 37.48 درصد برای سنا بدست آورد و ائتلاف چپگرای میانه به ریاست «متئو رنتزی» 23.03 درصد برای مجلس نمایندگان و 23.10 درصد رای برای سنا کسب کرد و در نهایت هیچ یک از احزاب و ائتلاف ها موفق به کسب حد نصاب لازم تشکیل دولت نشدند.
با توجه به شکست احزاب و ائتلاف ها در انتخابات پارلمانی برای کسب حد نصاب آرا (40 درصد) برای داشتن اکثریت لازم با هدف تشکیل دولت، ایتالیا در بحران سیاسی قرار دارد که سه ماه از آن می گذرد و هنوز افقی برای پایان آن دیده نمی شود.
اروپام**461**1516


گروه های زیر مجموعه بین‌الملل

بین‌الملل
بین‌الملل

آخرین اخبار

این افراد بخشنده ترین مردم بعد از پیامبر(ص) هستند
حدیثی از پیامبر اکرم صلّی الله علیه و آله را در این خبر بخوانید.
پومسه ایران در بازی‌های آسیایی ۲۰۱۸- نخستین حضور با مربی کره‌ای
تیم‌های ملی پومسه برای نخستین بار در بازی‌های آسیایی حضور پیدا می‌کند.
عکس عجیب «شقایق فراهانی» با یک کامیون
شقایق فراهانی این عکس را در اینستاگرامش منتشر کرد.
استایل خاص آقای بازیگر در باشگاه-عکس
پیمان معادی بازیگر «جدایی نادر از سیمین» تصویری از خودش هنگام ورزش کردن در اینستاگرام گذاشت و از اهمیت تسلیم نشدن و با قدرت ادامه دادن نوشت.
حرکت عجیب آقای بازیگر در روز تولد 50 سالگی‌اش-پرش از هلیکوپتر
بازیگر سرشناس سینما اعلام کرده در روز تولد ۵۰ سالگی‌اش یک پرش آزاد از هلیکوپتر روی گرند کنیون انجام می‌دهد.
خطر ابتلا به ˮهپاتیتˮ در معتادان
رییس شبکه هپاتیت ایران با اشاره به خطرات اعتیاد در ابتلا به هپاتیت، گفت: بسیاری از معتادان تزریقی سابقه اشتراک در وسایل تزریقی را اعلام نمی‌کنند، اما اشتراک در وسایل تزریقی حتی در یک نوبت هم می‌تواند خطر انتقال این بیماری را داشته باشد.
خواص شگفت انگیز روغن سیاه دانه برای بدن که نمی‌دانستید!
در بین تمام خواصی که روغن سیاه دانه دارد، چند مورد از آنها بسیار فوق العاده هستند، از جمله پیشگیری از سرطان، دیابت، چاقی، ریزش مو، اختلالات پوستی و عفونت.
پذیرایی متفاوت از فیل‌ها- عکس
تصویری از پذیرایی از فیل‌ها را در اردوگاه وینگاباو در روز جهانی فیل مشاهده می‌کنید.
زنی مقابل چشمان شوهرش در آتش سوخت
زنی در تاریکی هوا در ارسنجان فارس در حالی که چند قدم با همسرش بیشتر فاصله نداشت در آتش زنده زنده تسلیم مرگ شد.
ماجرای آدامس‌های قاچاق با برند جهانی
دستفروشان مترو آدامس‌هایی را می‌فروشند که تفاوت قیمت آن‌ها با مشابه این آدامس‌ها در سوپرمارکت ها، خیلی متفاوت است.

پر بازدید ترین اخبار امروز

اتلتیکو مادرید قهرمان سوپرجام اروپا شد
اتلتیکو مادرید با درخشش دیگو کاستا توانست رئال مادرید را شکست دهد و قهرمان سوپرجام اروپا شود.
محموله بزرگ سلاح به مناطق شرقی سوریه ارسال شد
دمشق- ایرنا- دیدبان حقوق بشر سوریه از ارسال 250 کامیون سلاح و تجهیزات نظامی به مناطق تحت تسلط کردهای سوری خبر داد.
گفتگو|آل اسحاق: سه مولفه شکل‌گیری «رانت» در کشور- فساد سیستمی در ایران وجود ندارد
وزیر بازرگانی دولت سازندگی بزرگنمایی مفاسد اقتصادی در دستگاه‌های حکومتی را یکی از اصلی‌ترین راهکارهای دشمن برای ضربه زدن به ایران می‌داند.
این افراد بخشنده ترین مردم بعد از پیامبر(ص) هستند
حدیثی از پیامبر اکرم صلّی الله علیه و آله را در این خبر بخوانید.
پومسه ایران در بازی‌های آسیایی ۲۰۱۸- نخستین حضور با مربی کره‌ای
تیم‌های ملی پومسه برای نخستین بار در بازی‌های آسیایی حضور پیدا می‌کند.
عمران خان برای پدر و پسر مهم شد
اختلاف میان امارات و منصور هادی بالا گرفت
نتانیاهو در ایستگاه پایانی پرونده 4000
منظره‌ای که اشک مقام سازمان ملل را هم در آورد
چاووش اوغلو: روسیه با لغو ویزا برای بازرگانان ترکیه موافقت کرد
آمریکا از کره شمالی قطع امید نکرده است
ایران حمله انتحاری عصر چهارشنبه در غرب کابل را محکوم کرد
حاشیه جدید برای آل سعود
داسیلوا از زندان نامزدی خود برای انتخابات ریاست جمهوری برزیل را اعلام کرد
ترامپ، کارمند سابق کاخ سفید را ˮسگˮ خواند!