سرگردانی سیاسی در ایتالیا و گزینه انتخابات زودهنگام

13:13 ۳۸۳ روز و ۸ ساعت پیش ایرنا 665 0
سرگردانی سیاسی در ایتالیا و گزینه انتخابات زودهنگام

رم - ایرنا - پارلمان ایتالیا که پس از انتخابات 13 اسفند 96 شکل گرفته با ناکامی در تشکیل دولت سبب بروز بحرانی بی سابقه و سرگردانی سیاسی در این کشور شده و همزمان احتمال برگزاری انتخابات زودهنگام به عنوان تنها راه حل خروج از بن بست کنونی افزایش یافته است.

ایرنا

به گزارش ایرنا، در پی شکست احزاب برتر در پارلمان برای تشکیل دولت ائتلافی متشکل از جنبش پنج ستاره و حزب اتحاد، «سرجو ماتارلا» رئیس جمهوری «کارلو کوتارلی» اقتصاددان 64 ساله را که کمیسر سابق بازنگری در هزینه های دولتی، از مدیران سابق بانک مرکزی ایتالیا و صندوق بین المللی پول بود، مأمور تشکیل دولت فنی کرد.
وی که قرار بود روز گذشته فهرستی از وزرای کابینه خود را به رئیس جمهوری معرفی کند، پس از یک دیدار نیم ساعته با ماتارلا، کاخ ریاست جمهوری را بدون هیچ اظهار نظری ترک کرد.
در محافل پارلمانی گفته می شود که کوتارلی نیز همانند «جوزپه کونته» نامزد نخست وزیری دوحزب برنده انتخابات در یک قدمی رد ماموریت تشکیل دولت است و در این صورت یقینا ایتالیا به سوی برگزاری انتخابات زودهنگام در اواخر ماه جولای (مرداد) یا پاییز خواهد رفت.
کوتارلی روز دوشنبه مامور تشکیل دولت شد و وعده داد نهایت تلاش خود را می کند تا در صورت کسب رای اعتماد، قانون بودجه سال 2019 تصویب شود و سپس پارلمان برای انتخابات اوایل سال 2019 منحل خواهد شد.
اوضاع ناشی از بن بست سیاسی به گونه ای است که هر لحظه امکان تغییر وجود دارد. در حالیکه فدریکا موگرینی نماینده عالی سیاست خارجی اتحادیه اروپا از تلاش های رئیس جمهوری ایتالیا برای پایان بن بست سیاسی قدردانی کرد، جنبش پنج ستاره فراخوان تظاهرات علیه ماتارلا را که مانع تشکیل دولت ائتلافی شد، اعلام کرد.
از آنجا که احزاب اتحاد، فورتسا ایتالیا، برادران ایتالیا و جنبش پنج ستاره پیشاپیش اعلام کرده اند به دولت فنی کوتارلی رأی اعتماد نخواهند داد و حزب دموکراتیک نیز در این ارتباط ممکن است تنها به دادن رأی ممتنع اکتفا کند، عملاً آرای لازم برای اعتماد پارلمان وجود ندارد و احتمال می رود انتخابات پیش هنگام تابستان یا اوایل پاییز برگزار شود.

** واکنش مقامات خارجی به تحولات ایتالیا
«آنگلا مرکل» صدراعظم آلمان در واکنش به تحولات اخیر سیاسی در ایتالیا اظهار کرد: من هیچ رأی دهنده ای را چه در آلمان و چه در ایتالیا محکوم نمی کنم و معتقدم کسانی که مسئولیت دارند باید راه حل های مناسب را پیدا کنند. ما آماده همکاری با هر دولتی هستیم، ولی باید بدانیم منطقه یورو نیز اصول و قواعد خود را دارد.
«امانوئل مکرون» رئیس جمهوری فرانسه نیز «شجاعت و حس بزرگ مسئولیت پذیریِ» ماتارلا را مورد تقدیر قرار داده و افزود: ایتالیا یک شریک مهم در تمامی سطوح محسوب می شود. ما برای پروژه های اروپایی به این شریک نیاز داریم.
«لوئیس ایزنبرگ» سفیر آمریکا در ایتالیا گفته است: ایتالیایی ها با دموکراسی واقعی آشنا هستند و دولت خوبی خواهند داشت که می توان با آن همکاری نمود.
«تیمو سوینی» وزیر امور خارجه فنلاند نیز گفت: اکنون تشکیل دولت در ایتالیا آنقدرها هم آسان نیست. اگر انتخابات جدید نیز برگزار شود، امکان دارد همین نتیجه بار دیگر نیز شکل گیرد.
اما خانم «مارین لوپن» رهبر حزب راستگرای جبهه ملی فرانسه در شبکه اجتماعی توییتر نوشت: اتحادیه اروپا و بازارهای مالی بار دیگر دموکراسی را به گروگان گرفتند. آنچه رخ داد، یک کودتا و سرقت علیه مردم ایتالیا از سوی نهادهای نامشروع بود.
«نایجل فاراژ» رهبر سابق حزب استقلال بریتانیا نیز اظهار کرد: رأی دهندگان ایتالیایی از وتوی سردمداران قدرت بسیار خشمگین خواهند بود. زمان برگزاری انتخابات جدید و شمار بیشتر آرای مردمی فرا رسیده است. اگر ایتالیا بار دیگر با یک «ماریو مونتی» جدید و نخست وزیر حامی اروپا گماشته شده از بالا مواجه شود، قطعا باید منتظر خشم شهروندان این کشور باشیم.
در انتخابات گذشته حزب اتحاد موفق به کسب تنها 17 درصد آرا در قالب ائتلاف راستگرایان میانه شد. این ائتلاف شامل حزب فورتسا ایتالیا متعلق به «سیلویو برلوسکونی» نخست وزیر اسبق، حزب اتحاد و حزب برادران ایتالیا است که در مجموع 37 درصد آرا را کسب کردند. اما بین احزاب، جنبش پنج ستاره به رهبری «لوئیجی دی مایو» با 32.5 درصد برای مجلس نمایندگان و 32.1 درصد برای سنا، بیشترین آرا را به خود اختصاص داد.
ائتلاف راست میانه به ریاست «متئو سالوینی» نیز 36 درصد برای مجلس نمایندگان و 37.48 درصد برای سنا بدست آورد و ائتلاف چپگرای میانه به ریاست «متئو رنتزی» 23.03 درصد برای مجلس نمایندگان و 23.10 درصد رای برای سنا کسب کرد و در نهایت هیچ یک از احزاب و ائتلاف ها موفق به کسب حد نصاب لازم تشکیل دولت نشدند.
با توجه به شکست احزاب و ائتلاف ها در انتخابات پارلمانی برای کسب حد نصاب آرا (40 درصد) برای داشتن اکثریت لازم با هدف تشکیل دولت، ایتالیا در بحران سیاسی قرار دارد که سه ماه از آن می گذرد و هنوز افقی برای پایان آن دیده نمی شود.
اروپام**461**1516


گروه های زیر مجموعه بین‌الملل

خاورمیانه
خاورمیانه

آخرین اخبار

۱۰ توصیه برای سلامت چشم در تابستان!
در شرایطی که بیشتر مردم با آثار پرتوهای فرابنفش خورشید بر پوست آشنا هستند اما معمولاً به آسیبی که آنها می‌توانند به چشم‌های انسان وارد کنند، توجه کمتری دارند.
مذاکره باشگاه تراکتور برای بازگشت اروین
باشگاه تراکتورسازی می‌گوید بازیکن خارجی این تیم حق مذاکره با باشگاه‌های دیگر را ندارد.
تلویزیون مصر: مرسی در دادگاه فوت کرد
تلویزیون رسمی مصر گزارش داد، محمد مرسی، رئیس‌جمهوری پیشین این کشور در دادگاه فوت کرد.
سازمان ملل: فرصت سازش در یمن همچنان موجود است
نماینده ویژه سازمان ملل در امور یمن طی نشست شورای امنیت درباره اوضاع این کشور، گفت: باید به منظور اجرای تمام بندهای توافق استکهلم گام‌هایی برداشته شود و مبادله زندانیان میان دو طرف بیانگر جدیت آنها در اجرای توافق استکهلم است.
از جزئیات لغو اجرای طرح زوج و فرد تا واکنش پلیس به احتمال تولید سواری‌های دیزلی
جزئیات لغو اجرای طرح زوج و فرد از روز شنبه، از رجال نشینی تا فقر در شمیرانات، صادرات داروی ایرانی به بیش از ۳۰ کشور، سرنوشت ارز ۴۲۰۰ تومانی دارو، «بحران مهریه» و نقدی بر شیوه بازنگری در پرونده زندانیان مهریه و بیابان‌های ایران در حال پیش‌روی، تیتر برخی اخبار امروز اداره اجتماعی ایسنا است.
مقاوم‌سازی گود سازمان تامین اجتماعی در نیاوران
شهردار منطقه یک گفت: گودبرداری پر خطر نیاوران که منجر به بروز ناامنی، خطر و خسارت به واحدهای مسکونی همجوار شده بود متوقف و مالک موظف به استحکام و مقاوم‌سازی و پرداخت خسارت به مالکان در کمتر از یک ماه شد.
گزارش شرکت مخابرات ایران از دستاوردهای خود در حوزه فناوری اطلاعات در سال ۹۷
شرکت مخابرات ایران در گزارشی از دستاوردهای سال ۹۷ شرکت، خلاصه‌ای از اقدامات حوزه فناوری اطلاعات این شرکت را ارائه کرد.
ریشه کنی فقر، توسعه پایدار و همکاری در زمینه تغییرات اقلیمی اولویت‌ هستند
وزیر کار ایران در اجلاس وزرای کار جنبش عدم تعهد در ژنو سوئیس گفت: مهم‌ترین مسائل مطرح در آینده کار، ریشه کنی فقر، توسعه پایدار و همکاری در زمینه تغییرات اقلیمی است.
مذاکرات ایران و روسیه در آستانه نشست اوپک پلاس
رویترز به نقل از منابع صنعتی گزارش کرد وزیر نفت ایران با همتای روسی خود دیدار می‌کند.
درخواست عربستان پس از حمله به نفتکش‌ها
وزیر انرژی عربستان سعودی پس از حمله هفته گذشته به دو نفتکش در دریای عمان، اعلام کرد کشورها باید برای باز ماندن خطوط کشتیرانی برای تأمین نفت و سایر منابع انرژی همکاری کنند.

پر بازدید ترین اخبار امروز

پاسخ قطعی برانکو درمورد جدایی از پرسپولیس از زبان فرد مورد اعتمادش +صوت
رضا چلنگر مترجم سابق و فرد مورد اعتماد برانکو و باشگاه پرسپولیس در گفتگو با رادیو تهران از تماس تلفنی با برانکو و جدایی قطعی این مربی کروات از پرسپولیس خبر داد.
نهمین جلسه رسیدگی به پرونده بانک سرمایه آغاز شد
نهمین جلسه رسیدگی به اتهامات 30 متهم دیگر بانک سرمایه دقایقی پیش در شعبه سوم دادگاه ویژه رسیدگی به مفاسد اقتصادی به ریاست قاضی مسعودی مقام برگزار شد.
ثبت رکورد پرواز با مسافت پاراگلایدر آسیا در ایران
طولانی‌ترین پرواز آزاد مسافت با پاراگلایدر در آسیا در ایران انجام شد.
روحانی، یک مدل موسیقی را با خودش به ایران می‌آورد؟
با تصاویری که از «ونیزی» در نشریات مختلف درج شده، کارکرد او به عنوان یک مدل، بیشتر از رهبر ارکستر سمفونیک است.
پخش تصاویر منتشرنشده از لحظات دستگیری نظامیان متجاوز به حریم ایران
مستند "شکار روباه" با هدف بازخوانی ماجرای جنجالی دستگیری کماندوهای ویژه انگلیسی و آمریکایی، به جرم تجاوز به حریم آب‌های ایران در خلیج فارس، امشب (۲۷ خرداد ماه) از شبکه یک روی آنتن می‌رود.
زمین‌لرزه در مرز چین و کره شمالی
واکنش روسیه به افزایش نظامیان آمریکایی در لهستان
ترامپ از اعمال تعرفه‌های بیشتر علیه چین خوشحال می‌شود
هنوز مشخص نیست چه کسی در پشت حمله به نفتکش‌ها قرار دارد
هشدار امنیتی آمریکا به اتباع خود در عربستان
هانت: ۱۵۰ درصد با اظهارات ترامپ علیه صادق خان موافق هستم
گریفیتس از حاصل نشدن پیشرفت در بحران یمن ابراز تاسف کرد
حمله سایبری سازمان‌های آمریکایی به روسیه بدون اطلاع ترامپ نشانه جنگ سایبری
فعالیت جریان حکمت ملی عراق به عنوان اپوزیسیون دولت
محمد مُرسی فوت کرد