مذاکرات همکاری باکو و اتحادیه اروپا آغاز شد

12:29 ۲۴ روز و ۶ ساعت پیش ایرنا 306 0
مذاکرات همکاری باکو و اتحادیه اروپا آغاز شد

باکو – ایرنا – مرحله جدید مذاکرات جمهوری آذربایجان و اتحادیه اروپا درباره پیشنویس توافقنامه جدید همکاری دوجانبه در باکو آغاز شده است.

ایرنا

خبرگزاری رسمی ' آذرتاج ' روز چهارشنبه به نقل از «حکمت حاجی اف» سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری آذربایجان گزارش داد : در این مرحله از مذاکرات مطالب مربوط به بخش سیاسی این سند مورد بررسی قرار می گیرد .
به گفته حاجی اف ، هیات کارشناسی اتحادیه اروپا برای ادامه این مذاکرات در پایتخت جمهوری آذربایجان بسر می برد .
وی افزود: مذاکرات مربوط به پیشنویس توافقنامه جدید همکاری های دوجانبه جمهوری آذربایجان و اتحادیه اروپا در شرایط همکاری های سازنده و حسن تفاهم ادامه دارد و طرفین عزم راسخ برای رسیدن هر چه سریع تر به توافق در مورد این سند همکاری دارند .
حاجی اف، ابراز امیدواری کرد که توافقنامه جدید نقش مهمی برای توسعه همکاری جمهوری آذربایجان و اتحادیه ا روپا ایفا خواهد کرد .
شورای اتحادیه اروپا 14 نوامبر سال 2017 میلادی تصمیم به آغاز مذاکرات کمیسیون اروپا و مسئول روابط خارجی اتحادیه اروپا با جمهوری آذربایجان درباره توافقنامه جدید دو طرف اتخاذ کرد .
توافقنامه جدید جایگزین توافقنامه دوجانبه همکاری جمهوری آذربایجان و اتحادیه اروپا امضا شده در سال 1996 میلادی خواهد شد.
نمایندگان پارلمان اروپا نیز به تازگی، با 56 رای موافق، دو رای مخالف و هفت رای ممتنع ، توصیه هایی را درباره توافقنامه جامع میان اتحادیه اروپا و جمهوری آذربایجان صادر کرد .
در توصیه های پارلمان اروپا تعمیق روابط اتحادیه اروپا و جمهوری آذربایجان مشروط بر رعایت و احترام به ارزش های دموکراسی، حاکمیت قانون،حقوق بشر و آزادی های اساسی اعلام شد .
پارلمان اروپا از شورای اتحادیه اروپا خواست تا به مسئولان جمهوری آذربایجان یاد آوری کنند، هیچ توافقنامه ای با کشوری که ارزش های اساسی اتحادیه اروپا را رعایت نمی کند ، تصویب نمی شود .
در توصیه های نمایندگان پارلمان اروپا همچنین تاکید شده است: از جمهوری آذربایجان در مبارزه با فساد و جرایم اقتصادی دیگر حمایت و نیز بازرسی های در باره موارد پول شویی آغاز شود .
در توصیه های پارلمان اروپا همچنین موارد دفاع از آزادی بیان و حمایت از رسانه های مستقل در جمهوری آذربایجان مطرح شده است .
علاوه بر آن نمایندگان پارلمان اروپا ابراز عقیده کردند هر گونه توافقنامه اتحادیه اروپا با جمهوری آذربایجان و ارمنستان باید مشروط بر تعهدات این کشورها در باره حل مسالمت امیز مناقشه قره باغ و خودداری از تشدید تنش باشد .
توافقنامه جدید همکاری های دوجانیه اتحادیه اروپا و جمهوری آذربایجان حوزه های سیاسی ، اقتصادی ، اجتماعی ، فرهنگی ، تجاری ، سرمایه گذاری ، حقوق بشر و حاکمیت قانون ، آموزش و پرورش ، حفاظت از محیط زیست ، بخش های انرژی و حمل و نقل روابط فیمابین را در بر می گیرد .
جمهوری آذربایجان با اتحادیه اروپا بصورت رو ابط دوجانبه و در قالب برنامه مشارکت شرق این اتحادیه همکاری می کند .
برنامه مشارکت شرق اتحادیه اروپا در سا ل 2009 میلادی به اجرا گذاشته شده و هدف از آن تعمیق روابط سیاسی و اقتصادی این اتحادیه با شش کشور تازه استقلال یافته از جمله جمهوری آذربایجان ، اوکراین ، مولداوی ، گرجستان ، ارمنستان و بلاروس است .
وزیر اقتصاد جمهوری آذربایجان نیز اخیرا اعلام کرد که کشورهای عضو اتحادیه اروپا از سال 2012 میلادی تا به حال 15 میلیارد دلار در اقتصاد جمهوری آذربایجان سرمایه گذاری کردند .
اتحادیه اروپا شریک تجاری عمده جمهوری آذربایجان به شمار می رود و در 11 ماه سال 2017 میلادی سهم کشورهای عضو این اتحادیه در کل تجارت خارجی جمهوری آذربایجان 41 درصد تشکیل داده است .
در حال حاضر بیش از یک هزار 400 شرکت کشورهای عضو اتحادیه اروپا در جمهوری آذربایجان فعال هستند .


گروه های زیر مجموعه بین‌الملل

بین‌الملل
بین‌الملل

آخرین اخبار

مگان جدید، در انتظار چراغ سبز رنو به ایران
شرکت فرانسوی رنو الزامات سختگیرانه‌ای را درخصوص تطابق کیفی و عملکردی همه محصولات جدید با شرایط اقلیمی و جاده‌ای هریک از کشورهای بازار هدف دارد و برهمین اساس و با رعایت همه استانداردهای تعریف شده خود، برای عرضه محصولات جدید به آن کشور، خودروها را سفارش‌گذاری و تولید می‌کند.
بانک ملی ایران، صدرنشین صدور کارت هدیه در نظام بانکی
گزارش اقتصادی اردیبهشت ماه شاپرک که به تازگی منتشر شده است از کسب رتبه نخست توسط بانک ملی ایران در حوزه صدور کارت هدیه، بن‌کارت و کارت برداشت در نظام بانکی خبر می‌دهد.
بانک سامان بانک عامل صندوق توسعه ملی شد
بانک سامان با کسب عاملیت از صندوق توسعه ملی، در راستای حمایت از فعالان اقتصادی در بخش‌های صنعت‌ومعدن، نفت و گاز، صنایع نیروگاهی و صنایع ریلی تسهیلات ارزان‌قیمت پرداخت می‌کند.
اعطای تسهیلات حمایتی به ٧٨٩ زندانی نیازمند توسط بانک صادرات ایران
​بانک صادرات ایران در راستای عمل به مسئولیت‌های اجتماعی و انجام اقدامات انسان دوستانه، از ابتدای سال ٩٥ تا پایان اردیبهشت ٩٧، با اعطای وام‌های قرض‌الحسنه به بیش از ٧٨٩ زندانی معسر و نیازمند اسباب رهایی و رفع گرفتاری آنان را فراهم کرده است.
طنز- تو مو می‌بینی و من فرفرش را
«تلویزیونی که توش امین تارخ می‌بینیم با اون موهای آب و جارو شده یا رامبد و منصور ضابطیان و... تعجب می‌کنم چرا همین رامین رضاییان رو نشون میدن؟ من اگه جای مسئول پخش تلویزیون بودم، هر وقت دوربین می‌رفت روی رضائیان یا دژآگه، صحنه آهسته مایلی کهن و استاد اسدی رو پخش می‌کردم.»
زایمان خانم نخست‌وزیر و نطق آیت‌الله صدوقی
خبر زایمان نخست‌وزیر نیوزیلند در حین ریاست دولت، هم ما را به یاد بی‌نظیر بوتو می اندازد و هم نطق تاریخی آیت الله صدوقی در مجلس خبرگان قانون اساسی در ۱۹ آبان ۱۳۵۸...
کارمند باید خوش قد و بالا باشد؟
«تا حالا شده همه شرایط داشتن یک شغل را داشته باشید؟ از مدرک گرفته تا تجربه و تبحر کافی اما به‌ دلایل واهی مثلاً به‌ خاطر یک نقص جسمانی از به‌ دست آوردن آن شغل محروم شوید؟ می‌دانید آن موقع چه احساسی به آدم دست می‌دهد؟ نمی‌دانم چند نفرتان این تبعیض را حس کرده‌اید؟ اما من آن را با پوست و گوشتم احساس کرده‌ام.»
اگر زندگی هم «کمک‌داور ویدیویی» داشت
اگر در زندگی کمک‌داور ویدئویی بود، می‌شد خطاها را بررسی کرد، تصمیم‌های اشتباه را اصلاح کرد، حق را به حق‌دار رساند و «عدالت» بیشتری برقرار می‌شد شاید این همه از زمین و زمان شاکی نبودیم.
مال خود سازی کردیم نه خصوصی‌سازی
خصوصی‌سازی افسارگسیخته باید متوقف شود. ما بیشتر مال خودسازی کرده‌ایم. من مخالفتی با خصوصی‌سازی ندارم اما بخش خصوصی واقعی باید مورد توجه قرار بگیرد. ما اقتصاد خصوصی‌سازی شده نداریم، بلکه اقتصادمان رفاقتی شده است.
اعضای چند فراکسیون مجلس حادثه ایرانشهر را بررسی می کنند
زاهدان - ایرنا - نماینده مردم ایرانشهر در مجلس شورای اسلامی گفت: حادثه ایرانشهر در فراکسیون های مختلف مجلس مطرح شده و قرار است اعضای این فراکسیون ها برای بررسی موضوع و سایر معضلات اجتماعی به زودی به سیستان و بلوچستان سفر کنند.

پر بازدید ترین اخبار امروز

فریاد سراوان رشت با اراده، آرام می شود
رشت - ایرنا - فریاد دلخراش مردم و طبیعت سحرانگیز منطقه سراوان رشت که سالهاست به محلی برای دفن انبوه زباله تبدیل شده، اگرچه هر از چندگاهی و به طور مقطعی به خاموشی گراییده می شود، ولی اراده ای استوار برای رفع مشکلات مردم و ساماندهی زباله های منطقه لازم است.
دلار بازهم گران شد- نرخ ارز بانکی امروز 2 تیر 97
بانک مرکزی امروز نرخ ۳۹ ارز عمده در برابر ریال را اعلام کرد که براساس آن نرخ ۳۳ ارز از جمله یورو افزایش یافت.
سوءاستفاده از «کارلوس کی‌روش» برای بازگرداندن کشور به دوره قاجار!
اصلاح‌طلبان استاد سیاسی کردن همه چیز و موج‌سواری بر تب و تاب حوزه‌های غیرسیاسی روز، برای ماهیگیری سیاسی هستند، از فرصت سوءاستفاده می کنند تا خمیر ذهنیت عقب‌مانده و قجری خود را بر تنور فوتبال بچسبانند.
ایرنا به فدراسیون فوتبال پیشنهاد داد
تهران - ایرنا - بجاست فدراسیون فوتبال با برنامه‌ریزی سریع و گرفتن مجوزهای لازم از کمیته برگزاری مسابقه‌های جام جهانی 2018 روسیه، روبان مشکی روی لباس بازیکنان تیم ملی نصب کند.
«معامله قرن» در آستانه رونمایی
9 حزب ترکیه از نامزد حزب جمهوری خواه خلق اعلام حمایت کردند
رقابت نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری ترکیه داغ تر شد
سه اقدام عاجل برای حل بحران یمن نیاز است
مسئول تامین سلاح تروریست های 'جبهه تحریر سوریا' کشته شد
راز جنایات داعش بر ملا می شود
جنبلاط: نکبت جدیدی در انتظار فلسطینیان است
رژیم صهیونیستی غزه را تهدید به جنگ کرد
54 درصد سربازان اسراییلی مواد مخدر مصرف می کنند
نظامیان آمریکایی از منبج سوریه دیدن کردند