سهم زنان از مشارکت در جامعه الجزایر

12:11 ۲۳۱ روز و ۲ ساعت پیش ایرنا 636 0
سهم زنان از مشارکت در جامعه الجزایر

الجزیره - ایرنا - جمعیت الجزایر بر اساس آخرین سرشماری در سال 2017 به 41.7 میلیون نفر رسید که 21.2 میلیون از آن مرد و 20.5 میلیون نفر دیگر زن هستند. زنان در سال های اخیر موفق شده اند حضور فعالی در جامعه این کشور داشته باشند.

ایرنا

به گزارش ایرنا، آمارهای رسمی در الجزایر حاکی از آن است که 12.3 میلیون نفر از جمعیت الجزایر زیر 15 سال ، 25.6 میلیون نفر بین 15 تا 59 سال سن دارند و 3.7 میلیون نفر نیز سنشان بیش از 60 سال است.
زنان همواره در کنار مردان این کشور در عرصه های مختلف زندگی حضور داشته و جدا از تربیت فرزندان و انجام امور خانه و خانواده، در خارج از خانه نیز نقش مهمی ایفا کرده اند هرچند در برهه هایی از زمان این نقش تا حدودی کمرنگ شده بود.

** نقش پررنگ زنان در انقلاب ضد استعمار فرانسه
الجزایر به مدت 132 سال مستعمره فرانسه بود . مردم این کشور می گویند که یک و نیم میلیون کشته در راه استقلال خود داده اند و البته زنان هم در کنار مردان الجزایری نقش قابل توجهی در مبارازه با استعمارگران داشتند و شمار زیادی از آن ها در این راه جان فدا کردند و برخی از آن ها هنوز زنده اند و خاطرات آن زمان را برای نسل های جوان بازگو می کنند. جملیه بوپاشا' یکی از این زنان انقلابی بود . وی در گفت و گو با خبرنگار ایرنا گفت: زنان و دختران زیادی در انقلاب ضد اشغالگران نقش داشتند.
وی که توسط فرانسوی ها شکنجه شده بود، افزود: زنان نقش زیادی در پیروزی انقلاب داشتند و صلابت زنان گاهی اوقات حتی استعمارگران فرانسوی را نیز وادار به احترام و تحسین می کرد. او در خاطره ای گفت، برادرش توسط فرانسوی ها دستگیر شده بود و آن ها می دانستند یکی از خواهرانش هم همراه با او با جنبش آزادیبخش همکاری می کند، اما برادرش از ترس اینکه اطلاعات حساس انقلابی ها فاش شود، نام یکی دیگر از خواهرانش را به آن ها داد که هیچ چیز از انقلاب نمی دانست و البته او را شدیدا شکنجه کردند، اما نتوانستند اطلاعاتی از او به دست آورند، زیرا او چیزی نمی دانست.
پس از استقلال الجزایر نیز زنان همچنان به نقش آفرینی در جامعه این کشور ادامه داده و اکنون بسیاری از آنها در حوزه های مختلف اجتماعی مشغول به فعالیت هستند و الجزایر در موارد زیادی رتبه های بالایی در جهان دارد، در حالی که هنوز در برخی کشورهای عربی رانندگی برای زنان یک رویا است.

** 62.5 درصد دانشجویان الجزایری را دختران تشکیل می دهند
'الطاهر حجار'» وزیر آموزش عالی الجزایر چند هفته پیش با اشاره به افزایش شمار دانشجویان دختر در این کشور گفت: دختران بین سال های 1962 تا 1963 یعنی ابتدای استقلال این کشور از فرانسه تنها 21.2 درصد دانشجویان را تشکیل می دادند، اما آمارهای سال 2017 میلادی نشان می دهد 62.5 درصد دانشجویان در الجزایر، دختر هستند و 65.6 درصد کل فارغ التحصیلان دانشگاه ها را هم دختران تشکیل می دهند.

** زنان در دولت کنونی الجزایر سکاندار چهار وزارتخانه هستند
کابینه کنونی الجزایر به ریاست 'احمد اویحیی' نخست وزیر این کشور که تابستان سال گذشته تشکیل شد، شامل 27 وزیر است و چهار وزیر آن از میان زنان تعیین شده اند. زنان در این کابینه سکاندار چهار وزارتخانه آموزش و پرورش، پست و ارتباطات، همبستگی ملی، زنان و خانواده و محیط زیست و انرژی های تجدید پذیر هستند.

** نظام سهمیه بندی جنسیتی باعث حضور گسترده زنان در مجلس الجزایر شده است
بر اساس قانون سهمیه بندی انتخابات در الجزایر، احزاب باید 30 تا 50 درصد نامزدهای خود را از میان زنان معرفی کنند.
الجزایر از نظر تعداد نمایندگان زن در مجلس، رتبه نخست را در میان کشورهای عربی و رتبه 29 را در جهان دارد. زنان الجزایری در انتخابات سال 2012 مجلس این کشور موفق به کسب 145 کرسی از مجموع 462 کرسی مجلس این کشور شدند، اما در انتخابات سال 2017 شمار زنان در مجلس کاهش یافت و به 120 نفر رسید و اکنون زنان این کشور 26 درصد نمایندگان مجلس را تشکیل می دهند، هر چند شمار آن ها در مقایسه با دوره قبلی مجلس الجزایر کاهش یافته، اما همچنان رتبه نخست را در این خصوص در میان کشورهای عربی دارند .
تارنمای خبری 'الجزائر آنلاین' نوشت: یک موسسه رسانه ای اردنی اخیرا تحقیقاتی در مورد میزان مشارکت زنان در کشورهای عربی در پارلمان انجام داد که بر اساس آن میزان مشارکت زنان در 5 کشور عربی از میزان مشارکت زنان در انگلیس و آمریکا بیشتر بود. بر اساس این پژوهش الجزایر در رتبه نخست و تونس در رتبه دوم قرار دارد.
حضور زنان در جامعه الجزایر منحصر به مجلس و دولت و دانشگاه ها نمی شود، زنان تقریبا در همه ادارات و حتی در کارخانه های خودروسازی، رستوران ها و ... حضور دارند.
بر اساس گزارش های منتشر شده در رسانه های الجزایری، 70 درصد وکلا و 60 درصد قضات در این کشور زن هستند و زنان حضور بسیار فعال و پررنگی در بخش پزشکی و بخش خدمات و حتی شغل هایی که بیشتر مردان در آن مشغول به کار بودند، مانند رانندگی تاکسی و اتوبوس و رستوران ها دارند.
مجله 'پلیس' الجزایر چندی پیش شمار زنان پلیس در این کشور را بیش از 15هزار نفر اعلام کرد و البته شمار زیادی از آنها در ارتش و ژاندارمری این کشور نیز مشغول به کار هستند.
'هیو روبرتس' مدیر طرح شمال آفریقا گروه بحران های بین المللی در این ارتباط گفت: تحصیلات دانشگاهی باعث خارج شدن زنان از خانه ها می شود و این فرصتی برای آن ها ایجاد می کند تا بتوانند وضعیت بهتری در جامعه داشته باشند .
'دحو جبریل' مدیر مسئول مجله تخصصی علوم اجتماعی 'نقد' الجزایر نیز گفت که اگر اوضاع به همین منوال پیش برود، زنان کنترل بیشتر بخش های جامعه این کشور را به دست می گیرند.
خاورم **2041**1651


گروه های زیر مجموعه بین‌الملل

بین‌الملل
بین‌الملل

آخرین اخبار

لیگ NBA؛ پیروزی وریرز با ثبت یک رکورد جدید
پیروزی صبح امروز تیم گلدن استیت وریرز در لیگ بسکتبال آمریکا با ثبت یک رکورد جدید در NBA همراه بود.
عمر سوما: حامی تیم‌های عرب هستم
عمر سوما مهاجم تیم ملی سوریه می گوید ما در طول بازی بهتر و غالب بودیم اما با یک اشتباه در لحظات آخر شکست خوردیم.
اردن اولین تیم بدون گل خورده در مرحله گروهی
تیم ملی فوتبال اردن نخستین تیمی شد که کارش در مرحله گروهی جام ملتهای آسیا را بدون گل خورده به پایان رساند.
آمار عجیب فلسطین در مرحله گروهی
تیم ملی فوتبال فلسطین در حالی به پایان مرحله گروهی جام ملتهای آسیا رسید که بازیکنانش در گلزنی ناکام بودند.
بازگشت علی امیری به مدیرعاملی نساجی
علی امیری، مدیرعامل مستعفی باشگاه نساجی مازندران به سمت خود در این باشگاه بازگشت.
عراق بدون بازیکن خارجی رو در روی ایران
رسانه‌های عراقی امروز (چهارشنبه) به اتفاق جالبی در ترکیب تیم ملی فوتبال عراق برای رویارویی با ایران در جام ملت‌های آسیا ۲۰۱۹ اشاره کردند.
اعتراض شدید سوری‌ها به داور دیدار با استرالیا
هواداران تیم ملی فوتبال سوریه که به قضاوت داور دیدار این تیم مقابل استرالیا معترض بودند، به او اعتراض شدیدی کردند.
شانس سردار برای رسیدن به رکورد علی دایی
سردار آزمون این شانس را دارد که امروز در تعداد گل‌های زده به تیم ملی عراق به رکورد علی دایی برسد.
توصیه یک روزنامه عراقی برای شکست دادن ایران
یک روزنامه عراقی ضمن تاکید بر قدرت هجومی بالای تیم ملی ایران تاکید کرد که عراق باید مشکلات خط دفاعی‌اش را برطرف کند.
بازگشت نکونام به نساجی منتفی شد
حضور دوباره جواد نکونام برای سرمربیگری در تیم فوتبال نساجی مازندران به طور کامل منتفی شد.

پر بازدید ترین اخبار امروز

رشته های مرتبط با گردشگری در دانشگاه آزاد اردبیل ایجاد می شود
اردبیل - ایرنا - رییس دانشگاه آزاد اسلامی استان اردبیل از ایجاد هتل اسکول و نیز تاسیس رشته های علمی و عملی مرتبط با صنعت گردشگری در این واحد علمی خبر داد.
کاهش تبلیغات، زنگ خطری برای رسانه های مکتوب
تهران- ایرنا- معاون امور مطبوعاتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به چالش کاهش تبلیغات در حوزه رسانه‌های مکتوب اشاره و تصریح کرد: این چالش طنین‌انداز زنگ خطر بزرگی برای رسانه‌های مکتوب است که سهم 15 درصدی تبلیغات را نصیب آنها کرده است.
نقش‌های ماندگار ˮحسین‌ محب اهریˮ -تصاویر
حسین محب‌اهری بازیگر پیشکسوت سینما، تئاتر و تلویزیون پس از مدت‌ها دست و پنجه نرم کردن با بیماری سرطان دار فانی را وداع گفت.
بی‌اخلاقی در ماجرای ازدواج مجدد همسر حججی
به تازگی خبر ازدواج مجدد همسر شهید حججی، واکنش‌های بسیاری در فضای مجازی داشت. ماجرا از پیام تبریک خانواده شهید محسن حججی به همسر این شهید آغاز شد که به تازگی ازدواج مجدد کرده است.
شمار قربانیان حمله تروریستی نایروبی به 14 نفر رسید
بازگشت سوریه به اتحادیه عرب مشروط به توافق کشورهای عربی است
البرادعی درخصوص تلاش ها درمصربرای تغییر قانون اساسی هشدارداد
نیروهای امنیتی سودانی سه معترض را زخمی کردند
انفجار در نایروبی 3 کشته و 14 زخمی بجا گذاشت
گفتمان سَلَفی در مصر – حسن سلامی*
البشیر بار دیگر با کناره گیری از قدرت مخالفت کرد
روزنامه لیبیایی در خصوص دیدار نتانیاهو از چاد هشدار داد
تونس هشت سال پس از فرار دیکتاتور
اعتراضات سودان تغییر یا تعدیل