سهم زنان از مشارکت در جامعه الجزایر

12:11 ۳۸۲ روز و ۲۰ ساعت پیش ایرنا 789 0
سهم زنان از مشارکت در جامعه الجزایر

الجزیره - ایرنا - جمعیت الجزایر بر اساس آخرین سرشماری در سال 2017 به 41.7 میلیون نفر رسید که 21.2 میلیون از آن مرد و 20.5 میلیون نفر دیگر زن هستند. زنان در سال های اخیر موفق شده اند حضور فعالی در جامعه این کشور داشته باشند.

ایرنا

به گزارش ایرنا، آمارهای رسمی در الجزایر حاکی از آن است که 12.3 میلیون نفر از جمعیت الجزایر زیر 15 سال ، 25.6 میلیون نفر بین 15 تا 59 سال سن دارند و 3.7 میلیون نفر نیز سنشان بیش از 60 سال است.
زنان همواره در کنار مردان این کشور در عرصه های مختلف زندگی حضور داشته و جدا از تربیت فرزندان و انجام امور خانه و خانواده، در خارج از خانه نیز نقش مهمی ایفا کرده اند هرچند در برهه هایی از زمان این نقش تا حدودی کمرنگ شده بود.

** نقش پررنگ زنان در انقلاب ضد استعمار فرانسه
الجزایر به مدت 132 سال مستعمره فرانسه بود . مردم این کشور می گویند که یک و نیم میلیون کشته در راه استقلال خود داده اند و البته زنان هم در کنار مردان الجزایری نقش قابل توجهی در مبارازه با استعمارگران داشتند و شمار زیادی از آن ها در این راه جان فدا کردند و برخی از آن ها هنوز زنده اند و خاطرات آن زمان را برای نسل های جوان بازگو می کنند. جملیه بوپاشا' یکی از این زنان انقلابی بود . وی در گفت و گو با خبرنگار ایرنا گفت: زنان و دختران زیادی در انقلاب ضد اشغالگران نقش داشتند.
وی که توسط فرانسوی ها شکنجه شده بود، افزود: زنان نقش زیادی در پیروزی انقلاب داشتند و صلابت زنان گاهی اوقات حتی استعمارگران فرانسوی را نیز وادار به احترام و تحسین می کرد. او در خاطره ای گفت، برادرش توسط فرانسوی ها دستگیر شده بود و آن ها می دانستند یکی از خواهرانش هم همراه با او با جنبش آزادیبخش همکاری می کند، اما برادرش از ترس اینکه اطلاعات حساس انقلابی ها فاش شود، نام یکی دیگر از خواهرانش را به آن ها داد که هیچ چیز از انقلاب نمی دانست و البته او را شدیدا شکنجه کردند، اما نتوانستند اطلاعاتی از او به دست آورند، زیرا او چیزی نمی دانست.
پس از استقلال الجزایر نیز زنان همچنان به نقش آفرینی در جامعه این کشور ادامه داده و اکنون بسیاری از آنها در حوزه های مختلف اجتماعی مشغول به فعالیت هستند و الجزایر در موارد زیادی رتبه های بالایی در جهان دارد، در حالی که هنوز در برخی کشورهای عربی رانندگی برای زنان یک رویا است.

** 62.5 درصد دانشجویان الجزایری را دختران تشکیل می دهند
'الطاهر حجار'» وزیر آموزش عالی الجزایر چند هفته پیش با اشاره به افزایش شمار دانشجویان دختر در این کشور گفت: دختران بین سال های 1962 تا 1963 یعنی ابتدای استقلال این کشور از فرانسه تنها 21.2 درصد دانشجویان را تشکیل می دادند، اما آمارهای سال 2017 میلادی نشان می دهد 62.5 درصد دانشجویان در الجزایر، دختر هستند و 65.6 درصد کل فارغ التحصیلان دانشگاه ها را هم دختران تشکیل می دهند.

** زنان در دولت کنونی الجزایر سکاندار چهار وزارتخانه هستند
کابینه کنونی الجزایر به ریاست 'احمد اویحیی' نخست وزیر این کشور که تابستان سال گذشته تشکیل شد، شامل 27 وزیر است و چهار وزیر آن از میان زنان تعیین شده اند. زنان در این کابینه سکاندار چهار وزارتخانه آموزش و پرورش، پست و ارتباطات، همبستگی ملی، زنان و خانواده و محیط زیست و انرژی های تجدید پذیر هستند.

** نظام سهمیه بندی جنسیتی باعث حضور گسترده زنان در مجلس الجزایر شده است
بر اساس قانون سهمیه بندی انتخابات در الجزایر، احزاب باید 30 تا 50 درصد نامزدهای خود را از میان زنان معرفی کنند.
الجزایر از نظر تعداد نمایندگان زن در مجلس، رتبه نخست را در میان کشورهای عربی و رتبه 29 را در جهان دارد. زنان الجزایری در انتخابات سال 2012 مجلس این کشور موفق به کسب 145 کرسی از مجموع 462 کرسی مجلس این کشور شدند، اما در انتخابات سال 2017 شمار زنان در مجلس کاهش یافت و به 120 نفر رسید و اکنون زنان این کشور 26 درصد نمایندگان مجلس را تشکیل می دهند، هر چند شمار آن ها در مقایسه با دوره قبلی مجلس الجزایر کاهش یافته، اما همچنان رتبه نخست را در این خصوص در میان کشورهای عربی دارند .
تارنمای خبری 'الجزائر آنلاین' نوشت: یک موسسه رسانه ای اردنی اخیرا تحقیقاتی در مورد میزان مشارکت زنان در کشورهای عربی در پارلمان انجام داد که بر اساس آن میزان مشارکت زنان در 5 کشور عربی از میزان مشارکت زنان در انگلیس و آمریکا بیشتر بود. بر اساس این پژوهش الجزایر در رتبه نخست و تونس در رتبه دوم قرار دارد.
حضور زنان در جامعه الجزایر منحصر به مجلس و دولت و دانشگاه ها نمی شود، زنان تقریبا در همه ادارات و حتی در کارخانه های خودروسازی، رستوران ها و ... حضور دارند.
بر اساس گزارش های منتشر شده در رسانه های الجزایری، 70 درصد وکلا و 60 درصد قضات در این کشور زن هستند و زنان حضور بسیار فعال و پررنگی در بخش پزشکی و بخش خدمات و حتی شغل هایی که بیشتر مردان در آن مشغول به کار بودند، مانند رانندگی تاکسی و اتوبوس و رستوران ها دارند.
مجله 'پلیس' الجزایر چندی پیش شمار زنان پلیس در این کشور را بیش از 15هزار نفر اعلام کرد و البته شمار زیادی از آنها در ارتش و ژاندارمری این کشور نیز مشغول به کار هستند.
'هیو روبرتس' مدیر طرح شمال آفریقا گروه بحران های بین المللی در این ارتباط گفت: تحصیلات دانشگاهی باعث خارج شدن زنان از خانه ها می شود و این فرصتی برای آن ها ایجاد می کند تا بتوانند وضعیت بهتری در جامعه داشته باشند .
'دحو جبریل' مدیر مسئول مجله تخصصی علوم اجتماعی 'نقد' الجزایر نیز گفت که اگر اوضاع به همین منوال پیش برود، زنان کنترل بیشتر بخش های جامعه این کشور را به دست می گیرند.
خاورم **2041**1651


گروه های زیر مجموعه بین‌الملل

بین‌الملل
بین‌الملل

آخرین اخبار

بهداد سلیمی: سرمربیگری بیمه رازی شروع خوبی برای من است
بهداد سلیمی گفت: سرمربیگری بیمه رازی شروع خوبی برای من است و امیدوارم مثمرثمر باشم و قطعاً تیم را برای قهرمانی می‌بندیم.
حضور قطعی ایران در ۶ رشته بازیهای آسیایی ناشنوایان
رئیس فدراسیون ناشنوایان و کم شنوایان گفت: اعزام رشته هایی که مدال گرفتن در آن ها سخت است بستگی به مسائل مالی دارد و امیدواریم با آمادگی کامل در بازیهای آسیایی ناشنوایان شرکت کنیم.
سرمربی فوتبال ساحلی بانوان بندرعباس: برای مسابقات باشگاه‌های جهان منتظر مجوز وزارت کشور هستیم
سرمربی تیم فوتبال ساحلی بانوان شهرداری بندرعباس گفت: تیم فوتبال ساحلی بانوان شهرداری بندرعباس آمادگی حضور در مسابقات باشگاه‌های جهان را دارد و تنها منتظر مجوز وزارت کشور هستیم.
مناسبترین مدرسه برای فرزندم کجاست؟
در این مطلب، به بعضی از ویژگی‌های مدارس مناسب برای ثبت‌نام فرزندان‌تان ‏اشاره شده که می‌تواند شما را در انتخاب مدرسه خوب برای فرزندتان کمک کند. ‏
تصویر هوایی زیبا از خرم آباد
وجود چشمه‌های فراوان و آثار تاریخی باعث پیدایش مجموعه‌ای از دیدنی‌های تاریخی و طبیعی در شهر خرم‌آباد شده است.
جشنواره گل اروگوئه در کوپا آمه‌ریکا
تیم ملی فوتبال اروگوئه کوپا آمه‌ریکا ۲۰۱۹ برزیل را با یک پیروزی پر گل آغاز کرد و توانست به راحتی اکوادور را شکست دهد.
فوت یک جوان ۳۲ساله بر اثر سقوط پاراگلایدر
سقوط پاراگلایدر در مازندران همچنان حادثه می‌آفریند و این بار موجب فوت یک جوان ۳۲ساله در این استان شده است.
کاسب با معرفت- عکس
اقدام بسیار پسندیده و زیبا از کاسب تهرانی.«به افراد نیازمند غذای رایگان داده می‌شود.»
یوروپل: داعش در اقدامات تروریستی بیش از پیش از زنان بهره می‌جوید
در حالی که گروه داعش بعد از شکست‌های پی در پی در سوریه هر چه بیش‌تر به استفاده از زنان برای انجام حملات تروریستی در کشورهای غربی رو آورده است، یوروپل هشدار داده که شمار تروریست‌های زن در حال افزایش است.
خودروهای سواری دیزلی شماره‌گذاری می‌شوند؟
اوایل خرداد ماه امسال بود که احتمالاتی مبنی بر طراحی و ساخت خودروهای سواری دیزلی در کشور مطرح شد؛ موضوعی که تاکنون مخالفت رئیس سازمان حفاظت محیط زیست را در پی داشته اما اگر روزی چنین خودروهایی در کشور تولید شود، شماره گذاری آن به چه صورت خواهد بود؟ که رئیس پلیس راهنمایی و رانندگی ناجا در این باره توضیح داده است.

پر بازدید ترین اخبار امروز

ماجرای حمله به یک توله خرس در سوادکوه  +فیلم
پس از انتشار تصاویر و فیلم‌های تأسف‌بار از حمله چند نفر به یک توله خرس دو ساله و تلف شدن این حیوان، مدیرکل محیط زیست استان مازندران از شناسایی این افراد خبر داد.
هنگام گرمازدگی این نوشیدنی را مصرف نکنید
کارشناس ارشد علوم بهداشتی در تغذیه گفت: مصرف مایعات کافئین دار مانند نوشابه و قهوه، خود باعث افزایش تشنگی و کم آبی بدن می شود، بنابراین مصرف نوشیدنی ‌های شیرین و کافئین دار در این موارد توصیه نمی ‌شود .
ورود ۲ جوان سارق با قمه به آرایشگاه زنانه
رئیس‌پلیس آگاهی استان همدان از ورود ۲ سارق مسلح به آرایشگاه زنانه و سرقت حدود حدود ۳۵۰ میلیون از زیورآلات ۳ خانم حاضر در آرایشگاه خبر داد.
بهترین منابع غذایی زینک چیست؟
دانه ها یکی از افزودنی های سالم به رژیم غذایی هستند که می تواند مصرف زینک ما را افزایش دهند.
برای سلامت قلب‌تان دست به کار شوید!
بیماری‌های قلبی عروقی یکی از دلایل اصلی مرگ و میر در دنیا است و افزایش این نوع بیماری ناشی از تغییرات در رژیم غذایی، فعالیت بدنی ناکافی و مصرف دخانیات بوده که بی‌تردید به دلیل تغییر در شیوه زندگی ناشی از شهرنشینی و صنعتی شدن است...