سهم زنان از مشارکت در جامعه الجزایر

12:11 ۱۴۶ روز و ۱۰ ساعت پیش ایرنا 524 0
سهم زنان از مشارکت در جامعه الجزایر

الجزیره - ایرنا - جمعیت الجزایر بر اساس آخرین سرشماری در سال 2017 به 41.7 میلیون نفر رسید که 21.2 میلیون از آن مرد و 20.5 میلیون نفر دیگر زن هستند. زنان در سال های اخیر موفق شده اند حضور فعالی در جامعه این کشور داشته باشند.

ایرنا

به گزارش ایرنا، آمارهای رسمی در الجزایر حاکی از آن است که 12.3 میلیون نفر از جمعیت الجزایر زیر 15 سال ، 25.6 میلیون نفر بین 15 تا 59 سال سن دارند و 3.7 میلیون نفر نیز سنشان بیش از 60 سال است.
زنان همواره در کنار مردان این کشور در عرصه های مختلف زندگی حضور داشته و جدا از تربیت فرزندان و انجام امور خانه و خانواده، در خارج از خانه نیز نقش مهمی ایفا کرده اند هرچند در برهه هایی از زمان این نقش تا حدودی کمرنگ شده بود.

** نقش پررنگ زنان در انقلاب ضد استعمار فرانسه
الجزایر به مدت 132 سال مستعمره فرانسه بود . مردم این کشور می گویند که یک و نیم میلیون کشته در راه استقلال خود داده اند و البته زنان هم در کنار مردان الجزایری نقش قابل توجهی در مبارازه با استعمارگران داشتند و شمار زیادی از آن ها در این راه جان فدا کردند و برخی از آن ها هنوز زنده اند و خاطرات آن زمان را برای نسل های جوان بازگو می کنند. جملیه بوپاشا' یکی از این زنان انقلابی بود . وی در گفت و گو با خبرنگار ایرنا گفت: زنان و دختران زیادی در انقلاب ضد اشغالگران نقش داشتند.
وی که توسط فرانسوی ها شکنجه شده بود، افزود: زنان نقش زیادی در پیروزی انقلاب داشتند و صلابت زنان گاهی اوقات حتی استعمارگران فرانسوی را نیز وادار به احترام و تحسین می کرد. او در خاطره ای گفت، برادرش توسط فرانسوی ها دستگیر شده بود و آن ها می دانستند یکی از خواهرانش هم همراه با او با جنبش آزادیبخش همکاری می کند، اما برادرش از ترس اینکه اطلاعات حساس انقلابی ها فاش شود، نام یکی دیگر از خواهرانش را به آن ها داد که هیچ چیز از انقلاب نمی دانست و البته او را شدیدا شکنجه کردند، اما نتوانستند اطلاعاتی از او به دست آورند، زیرا او چیزی نمی دانست.
پس از استقلال الجزایر نیز زنان همچنان به نقش آفرینی در جامعه این کشور ادامه داده و اکنون بسیاری از آنها در حوزه های مختلف اجتماعی مشغول به فعالیت هستند و الجزایر در موارد زیادی رتبه های بالایی در جهان دارد، در حالی که هنوز در برخی کشورهای عربی رانندگی برای زنان یک رویا است.

** 62.5 درصد دانشجویان الجزایری را دختران تشکیل می دهند
'الطاهر حجار'» وزیر آموزش عالی الجزایر چند هفته پیش با اشاره به افزایش شمار دانشجویان دختر در این کشور گفت: دختران بین سال های 1962 تا 1963 یعنی ابتدای استقلال این کشور از فرانسه تنها 21.2 درصد دانشجویان را تشکیل می دادند، اما آمارهای سال 2017 میلادی نشان می دهد 62.5 درصد دانشجویان در الجزایر، دختر هستند و 65.6 درصد کل فارغ التحصیلان دانشگاه ها را هم دختران تشکیل می دهند.

** زنان در دولت کنونی الجزایر سکاندار چهار وزارتخانه هستند
کابینه کنونی الجزایر به ریاست 'احمد اویحیی' نخست وزیر این کشور که تابستان سال گذشته تشکیل شد، شامل 27 وزیر است و چهار وزیر آن از میان زنان تعیین شده اند. زنان در این کابینه سکاندار چهار وزارتخانه آموزش و پرورش، پست و ارتباطات، همبستگی ملی، زنان و خانواده و محیط زیست و انرژی های تجدید پذیر هستند.

** نظام سهمیه بندی جنسیتی باعث حضور گسترده زنان در مجلس الجزایر شده است
بر اساس قانون سهمیه بندی انتخابات در الجزایر، احزاب باید 30 تا 50 درصد نامزدهای خود را از میان زنان معرفی کنند.
الجزایر از نظر تعداد نمایندگان زن در مجلس، رتبه نخست را در میان کشورهای عربی و رتبه 29 را در جهان دارد. زنان الجزایری در انتخابات سال 2012 مجلس این کشور موفق به کسب 145 کرسی از مجموع 462 کرسی مجلس این کشور شدند، اما در انتخابات سال 2017 شمار زنان در مجلس کاهش یافت و به 120 نفر رسید و اکنون زنان این کشور 26 درصد نمایندگان مجلس را تشکیل می دهند، هر چند شمار آن ها در مقایسه با دوره قبلی مجلس الجزایر کاهش یافته، اما همچنان رتبه نخست را در این خصوص در میان کشورهای عربی دارند .
تارنمای خبری 'الجزائر آنلاین' نوشت: یک موسسه رسانه ای اردنی اخیرا تحقیقاتی در مورد میزان مشارکت زنان در کشورهای عربی در پارلمان انجام داد که بر اساس آن میزان مشارکت زنان در 5 کشور عربی از میزان مشارکت زنان در انگلیس و آمریکا بیشتر بود. بر اساس این پژوهش الجزایر در رتبه نخست و تونس در رتبه دوم قرار دارد.
حضور زنان در جامعه الجزایر منحصر به مجلس و دولت و دانشگاه ها نمی شود، زنان تقریبا در همه ادارات و حتی در کارخانه های خودروسازی، رستوران ها و ... حضور دارند.
بر اساس گزارش های منتشر شده در رسانه های الجزایری، 70 درصد وکلا و 60 درصد قضات در این کشور زن هستند و زنان حضور بسیار فعال و پررنگی در بخش پزشکی و بخش خدمات و حتی شغل هایی که بیشتر مردان در آن مشغول به کار بودند، مانند رانندگی تاکسی و اتوبوس و رستوران ها دارند.
مجله 'پلیس' الجزایر چندی پیش شمار زنان پلیس در این کشور را بیش از 15هزار نفر اعلام کرد و البته شمار زیادی از آنها در ارتش و ژاندارمری این کشور نیز مشغول به کار هستند.
'هیو روبرتس' مدیر طرح شمال آفریقا گروه بحران های بین المللی در این ارتباط گفت: تحصیلات دانشگاهی باعث خارج شدن زنان از خانه ها می شود و این فرصتی برای آن ها ایجاد می کند تا بتوانند وضعیت بهتری در جامعه داشته باشند .
'دحو جبریل' مدیر مسئول مجله تخصصی علوم اجتماعی 'نقد' الجزایر نیز گفت که اگر اوضاع به همین منوال پیش برود، زنان کنترل بیشتر بخش های جامعه این کشور را به دست می گیرند.
خاورم **2041**1651


گروه های زیر مجموعه بین‌الملل

بین‌الملل
بین‌الملل

آخرین اخبار

آب بدون درآمد باید سالانه نیم تا سه درصد کاهش یابد
مشهد - ایرنا - مدیر دفتر درآمد مصرف و کاهش آب به حساب نیامده شرکت مهندسی آبفای کشور گفت: تا افق 1400 باید سالانه نیم تا سه درصد آب بدون درآمد در 140 شهر کشور کاهش یابد.
بیهقی میراث ماندگار برای قوام بخشی هویت مرز و بوم به جاگذاشت
سبزوار - ایرنا - وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی سه شنبه شب در پیامی به همایش ملی بزرگداشت ابوالفضل بیهقی در سبزوار گفت: ابوالفضل محمد بن حسین بیهقی با نگارش تاریخ بیهقی مهمترین منبع تاریخی دوران غزنوی را رقم زد و میراث ماندگار برای قوام بخشی به هویت این مرز و بوم به جا گذاشت.
پاراگلایدار سوار کرجی از مرگ نجات یافت
کرج - ایرنا- رئیس سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری کرج اعلام کرد که حضور به موقع آتش نشانان در محل یک حادثه از مرگ پاراگلایدار سوار بر روی دکل های برق فشار قوی جلوگیری کرد.
بزرگترین لنج چوبی در بندرکنگ به آب انداخته شد
بندرعباس- ایرنا- بزرگترین لنج چوبی ایران با ظرفیت یکهزار و 500 تن با حضور استاندار هرمزگان در بندر کنگ به آب انداخته شد.
مهلت دو هفته‌ای به خودرو‌های فاقد معاینه فنی
معاون حمل و نقل و ترافیک شهرداری تهران با اشاره به اجرای فاز دوم طرح کاهش که از امروز در کل شهر تهران اجرا می شود، گفت: با هماهنگی پلیس خودروهای فاقد معاینه فنی تا دو هفته جریمه نمی شوند.
روزانه 150 تن گوشت گرم گوسفندی وارد کشور می شود
قزوین - ایرنا - معاون امور تولیدات وزارت جهاد کشاورزی گفت: روزانه بیش از 150 تن گوشت گرم گوسفندی با هدف تنظیم بازار و رفع کمبودهای داخلی وارد کشور می شود.
پایتخت 1200 مدرسه نیاز دارد
تهران-ایرنا- مدیرکل آموزش و پرورش شهر تهران با اشاره به وضعیت نامناسب فضای آموزشی این کلانشهر گفت: پایتخت برای دستیابی به میانگین کشوری نیازمند حداقل یکهزار و 200 مدرسه 12 کلاسه است.
تلف شدن توله خرس قهوه‌ای نیمه‌جان قبل از مداوا
رئیس اداره محیط زیست شهرستان خرمبید از تلف شدن یک توله‌ خرس قهوه‌ای در شهرستان خرمبید خبرداد.
احداث کارخانه زباله سوز در شمال تهران
شهردار منطقه ۲ گفت: به دنبال آن هستیم که با همکاری چهار منطقه، کارخانه‌ زباله‌سوز ۱۶۰۰ تنی را در شمال تهران احداث کنیم.
بکارگیری پنج هزار نفر برای برقراری انضباط ترافیکی اربعین 97
ایلام - ایرنا - رئیس پلیس راهور ناجا از بکارگیری پنج هزار نفر برای برقراری نظم و انضباط ترافیکی طی ایام اربعین 97 در مرزهای سه گانه خبر داد.

پر بازدید ترین اخبار امروز

به یاد مرتضی کیوان و پوری سلطانی
«زن عزیزم یادت باشد که عمو تیغ‌تیغی تو راه را تا به آخر طی کرد». این آخرین جملات وصیت‌نامه مرتضی کیوان در ساعت ۳:۳۰ بامداد ۲۷ مهرماه ۱۳۳۳ بود که خطاب به همسرش، پوری سلطانی، نوشت. اگرچه فقط مرتضی کیوان نبود که در سحرگاه ۲۷ مهرماه اعدام شد؛ به همراه او ۲۶ نفر دیگر از افسران هم اعدام شدند.
زندگی جنسی سالمندان را جدی بگیرید!
همچنان که سنتان افزایش پیدا می‌کند، تغییراتی در وضعیت جنسی‌تان ایجاد می‌شود، اما این تغییرات نباید مانع زندگی جنسی رضایت‌بخش شما شود. سالمندی طبیعی هم در مردان و هم در زنان تغییراتی طبیعی ایجاد می‌کند. این تغییرات گاهی بر زندگی جنسی افراد تاثیر می‌گذارد
وحید رجبلو؛ نابغه‌ای که مغلوب معلولیت‌اش نشد
وحید رجبلو، معلول و مبتلا به بیماری ژنتیکی SMA یا همان «تحلیل عضلانی پیشرفته» است. البته این بیماری ممکن است همه افراد را مبتلا نکند و شاید بعضی افراد تنها ناقل بیماری باشند و خودشان علائمی از بیماری نداشته باشند. وحید جوان کوشایی است که با پیداکردن استعدادش، در زمینه‌ای که دوست داشته، قدم برداشته و توانسته به نقطه‌ای که می‌خواهد، برسد.
افزایش قربانیان آلودگی مسیریاب ها بدلیل بی توجهی مالکان تجهیزات
تهران- ایرنا- مرکز مدیریت امداد و هماهنگی عملیات رخداد های رایانه ای کشور اعلام کرد: بی توجهی مالکان تجهیزات مسیریاب های میکروتیک به هشدارها و توصیه های مرکز ماهر برای مقابله با آسیب پذیری آنها، سبب سرعت گرفتن آلودگی دستگاهها و افزایش قربانیان شده است.
سلمان: کار السد سخت است
نایب‌رئیس تیم فوتبال السد قطر ابراز امیدواری کرد تیمش با پیروزی برابر پرسپولیس جواز صعود به فینال لیگ قهرمانان آسیا را به دست آورد.
رئیس مجلس مردمی الجزایر انحلال پارلمان را خواستار شد
عربستان برای جلب حمایت آمریکا تولید نفت خود را افزایش می دهد
مجلس الجزایر چهارشنبه رئیس جدیدی برای خود انتخاب می کند
وزیر خارجه تونس: جهان عرب به سوریه نیازمند است
فرانسه باید به دلیل استعمار132 ساله الجزایر خسارت پرداخت کند
روابط ایران و آفریقا باید بیش از پیش گسترش یابد
بوتفلیقه: رسانه ها به دولت در مبارزه با فساد کمک کنند
حالت فوق العاده در مصر تمدید شد
درگیری ها در نیجریه 55 کشته برجا گذاشت
ترامپ عربستان را به دروغگویی متهم کرد