سهم زنان از مشارکت در جامعه الجزایر

12:11 ۸۲ روز و ۱۰ ساعت پیش ایرنا 369 0
سهم زنان از مشارکت در جامعه الجزایر

الجزیره - ایرنا - جمعیت الجزایر بر اساس آخرین سرشماری در سال 2017 به 41.7 میلیون نفر رسید که 21.2 میلیون از آن مرد و 20.5 میلیون نفر دیگر زن هستند. زنان در سال های اخیر موفق شده اند حضور فعالی در جامعه این کشور داشته باشند.

ایرنا

به گزارش ایرنا، آمارهای رسمی در الجزایر حاکی از آن است که 12.3 میلیون نفر از جمعیت الجزایر زیر 15 سال ، 25.6 میلیون نفر بین 15 تا 59 سال سن دارند و 3.7 میلیون نفر نیز سنشان بیش از 60 سال است.
زنان همواره در کنار مردان این کشور در عرصه های مختلف زندگی حضور داشته و جدا از تربیت فرزندان و انجام امور خانه و خانواده، در خارج از خانه نیز نقش مهمی ایفا کرده اند هرچند در برهه هایی از زمان این نقش تا حدودی کمرنگ شده بود.

** نقش پررنگ زنان در انقلاب ضد استعمار فرانسه
الجزایر به مدت 132 سال مستعمره فرانسه بود . مردم این کشور می گویند که یک و نیم میلیون کشته در راه استقلال خود داده اند و البته زنان هم در کنار مردان الجزایری نقش قابل توجهی در مبارازه با استعمارگران داشتند و شمار زیادی از آن ها در این راه جان فدا کردند و برخی از آن ها هنوز زنده اند و خاطرات آن زمان را برای نسل های جوان بازگو می کنند. جملیه بوپاشا' یکی از این زنان انقلابی بود . وی در گفت و گو با خبرنگار ایرنا گفت: زنان و دختران زیادی در انقلاب ضد اشغالگران نقش داشتند.
وی که توسط فرانسوی ها شکنجه شده بود، افزود: زنان نقش زیادی در پیروزی انقلاب داشتند و صلابت زنان گاهی اوقات حتی استعمارگران فرانسوی را نیز وادار به احترام و تحسین می کرد. او در خاطره ای گفت، برادرش توسط فرانسوی ها دستگیر شده بود و آن ها می دانستند یکی از خواهرانش هم همراه با او با جنبش آزادیبخش همکاری می کند، اما برادرش از ترس اینکه اطلاعات حساس انقلابی ها فاش شود، نام یکی دیگر از خواهرانش را به آن ها داد که هیچ چیز از انقلاب نمی دانست و البته او را شدیدا شکنجه کردند، اما نتوانستند اطلاعاتی از او به دست آورند، زیرا او چیزی نمی دانست.
پس از استقلال الجزایر نیز زنان همچنان به نقش آفرینی در جامعه این کشور ادامه داده و اکنون بسیاری از آنها در حوزه های مختلف اجتماعی مشغول به فعالیت هستند و الجزایر در موارد زیادی رتبه های بالایی در جهان دارد، در حالی که هنوز در برخی کشورهای عربی رانندگی برای زنان یک رویا است.

** 62.5 درصد دانشجویان الجزایری را دختران تشکیل می دهند
'الطاهر حجار'» وزیر آموزش عالی الجزایر چند هفته پیش با اشاره به افزایش شمار دانشجویان دختر در این کشور گفت: دختران بین سال های 1962 تا 1963 یعنی ابتدای استقلال این کشور از فرانسه تنها 21.2 درصد دانشجویان را تشکیل می دادند، اما آمارهای سال 2017 میلادی نشان می دهد 62.5 درصد دانشجویان در الجزایر، دختر هستند و 65.6 درصد کل فارغ التحصیلان دانشگاه ها را هم دختران تشکیل می دهند.

** زنان در دولت کنونی الجزایر سکاندار چهار وزارتخانه هستند
کابینه کنونی الجزایر به ریاست 'احمد اویحیی' نخست وزیر این کشور که تابستان سال گذشته تشکیل شد، شامل 27 وزیر است و چهار وزیر آن از میان زنان تعیین شده اند. زنان در این کابینه سکاندار چهار وزارتخانه آموزش و پرورش، پست و ارتباطات، همبستگی ملی، زنان و خانواده و محیط زیست و انرژی های تجدید پذیر هستند.

** نظام سهمیه بندی جنسیتی باعث حضور گسترده زنان در مجلس الجزایر شده است
بر اساس قانون سهمیه بندی انتخابات در الجزایر، احزاب باید 30 تا 50 درصد نامزدهای خود را از میان زنان معرفی کنند.
الجزایر از نظر تعداد نمایندگان زن در مجلس، رتبه نخست را در میان کشورهای عربی و رتبه 29 را در جهان دارد. زنان الجزایری در انتخابات سال 2012 مجلس این کشور موفق به کسب 145 کرسی از مجموع 462 کرسی مجلس این کشور شدند، اما در انتخابات سال 2017 شمار زنان در مجلس کاهش یافت و به 120 نفر رسید و اکنون زنان این کشور 26 درصد نمایندگان مجلس را تشکیل می دهند، هر چند شمار آن ها در مقایسه با دوره قبلی مجلس الجزایر کاهش یافته، اما همچنان رتبه نخست را در این خصوص در میان کشورهای عربی دارند .
تارنمای خبری 'الجزائر آنلاین' نوشت: یک موسسه رسانه ای اردنی اخیرا تحقیقاتی در مورد میزان مشارکت زنان در کشورهای عربی در پارلمان انجام داد که بر اساس آن میزان مشارکت زنان در 5 کشور عربی از میزان مشارکت زنان در انگلیس و آمریکا بیشتر بود. بر اساس این پژوهش الجزایر در رتبه نخست و تونس در رتبه دوم قرار دارد.
حضور زنان در جامعه الجزایر منحصر به مجلس و دولت و دانشگاه ها نمی شود، زنان تقریبا در همه ادارات و حتی در کارخانه های خودروسازی، رستوران ها و ... حضور دارند.
بر اساس گزارش های منتشر شده در رسانه های الجزایری، 70 درصد وکلا و 60 درصد قضات در این کشور زن هستند و زنان حضور بسیار فعال و پررنگی در بخش پزشکی و بخش خدمات و حتی شغل هایی که بیشتر مردان در آن مشغول به کار بودند، مانند رانندگی تاکسی و اتوبوس و رستوران ها دارند.
مجله 'پلیس' الجزایر چندی پیش شمار زنان پلیس در این کشور را بیش از 15هزار نفر اعلام کرد و البته شمار زیادی از آنها در ارتش و ژاندارمری این کشور نیز مشغول به کار هستند.
'هیو روبرتس' مدیر طرح شمال آفریقا گروه بحران های بین المللی در این ارتباط گفت: تحصیلات دانشگاهی باعث خارج شدن زنان از خانه ها می شود و این فرصتی برای آن ها ایجاد می کند تا بتوانند وضعیت بهتری در جامعه داشته باشند .
'دحو جبریل' مدیر مسئول مجله تخصصی علوم اجتماعی 'نقد' الجزایر نیز گفت که اگر اوضاع به همین منوال پیش برود، زنان کنترل بیشتر بخش های جامعه این کشور را به دست می گیرند.
خاورم **2041**1651


گروه های زیر مجموعه بین‌الملل

بین‌الملل
بین‌الملل

آخرین اخبار

شوخی‌های جالب؛ از قیمت بالای پوشک تا مهریه اصولی!
هر نوشته‌ای نویسنده‌ای دارد. هر نویسنده‌ای حق دارد اسمش را پای مطلبش ببیند. نوشته‌هایی که در این صفحه می‌خوانید، Status‌های کپی پیست شده‌ای است که در شبکه‌های اجتماعی دست به دست چرخیده و صاحبش را گم کرده.
ساشا سبحانی: منظورم از «برید بمیرید» با همه نبود!
کنار هم قرار گرفتن نام محمد ساشا سبحانی و نادر فتوره چی از آن اتفاقات عجیب است که به برکت حاشیه های پر و پیمان فضای مجازی میسر شده. هرچند این دو نفر از لحاظ سطح دانش و سبک زندگی، از زمین تا آسمان با هم فاصله دارند اما یک وجه اشتراک خیلی مهم دارند و آن پرحاشیه بودن در فضای مجازی است.
تیم ژیمناستیک‌ ایران فینالیست شد
تیم ملی ژیمناستیک ایران با قرار گرفتن در بین هشت تیم برتر به فینال بازی های آسیایی راه پیدا کرد.
مدال تاریخی شمشیربازی سابر برای ایران
نماینده شمشیربازی سابر ایران بازی‌های آسیایی اندونزی توانست مدال برنز را کسب کند.
رتبه ششمی کاروان ایران در پایان روز دوم
کاروان ایران در پایان روز دوم بازی‌های آسیایی ۲۰۱۸ با دو پله سقوط نسبت به روز گذشته، در رده ششم جدول توزیع مدال‌ها قرار گرفت.
هت‌تریک کشتی آزاد؛ پرویز هادی هم طلایی شد
پرویز هادی آزادکار وزن 125 کیلوگرم ایران برای دومین مرتبه مدال طلای بازی‌های آسیایی را بر گردن آویخت تا تیم ملی کشتی آزاد ایران با 3 طلا و یک برنز به کار خود در بازی‌های آسیایی 2018 پایان دهد.
سانداکار ایران از سد نماینده میزبان گذشت
سانداکار وزن منهای 65 کیلوگرم تیم ملی ووشوی ایران با از پیش روی برداشتن نماینده میزبان به مرحله یک چهارم نهایی بازی های آسیایی راه یافت.
پرویز هادی: خوشحالم که کشتی آبروداری کرد
قهرمان سنگین وزن کشتی ایران اظهار کرد: خوشحالم که طی دو روز کشتی ایران در بازیهای آسیایی آبروداری کرد.
مالک مشکی‌پوشان: فکر کردند رابین‌هود هستند
مالک باشگاه مشکی‌‎پوشان می‌گوید اجازه نمی‌دهد کسی با پول گرفتن از بازیکنان، تیم را ببندد.

پر بازدید ترین اخبار امروز

تصاویری از طوفان شدید دیشب در مکه
شب گذشته طوفان و باران شدید شهر مکه را درنوردید و صحنه‌های تماشایی را در خانه خدا به وجود آورد.
«ناب» با صدای علی پهلوان منتشر می‌شود
قطعه «ناب» اثر تازه علی پهلوان، با مجوز دفتر موسیقی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و توسط شرکت ترانه شرقی منتشر و در دسترس مخاطبان قرار می‌گیرد.
فیلم- کشتی حسن یزدانی با فرد مبتلا به سندروم داون
تصاویری از کشتی‌ حسن یزدانی قهرمان مسابقات آسیایی و جهانی با فرد مبتلا به سندروم داون را مشاهده می کنید.
بوتفلیقه درخصوص تاثیر بحران های منطقه ای برالجزایر هشدار داد
نماینده سازمان ملل:به دخالت خارجی درلیبی پایان دهید
انتخابات و تشکیل دو قطب موافق و مخالف بوتفلیقه
تحسین مغربی ها از پیشرفت های علمی و دفاعی ایران
متجاوزان به یمن جنایتکار جنگی هستند
الاهرام:در خاورمیانه ائتلاف جدیدی در حال تشکیل است
انفجار بمب در الجزایر6کشته وزخمی برجای گذاشت
کمدین سرشناس آمریکایی کشتار کودکان یمنی را محکوم کرد
دو میلیارد نفر در جهان در فقر زندگی می کنند
یک نفتکش با 17 ملوان در سواحل آفریقا ناپدید شد