سهم زنان از مشارکت در جامعه الجزایر

12:11 ۲۰ روز و ۴ ساعت پیش ایرنا 274 0
سهم زنان از مشارکت در جامعه الجزایر

الجزیره - ایرنا - جمعیت الجزایر بر اساس آخرین سرشماری در سال 2017 به 41.7 میلیون نفر رسید که 21.2 میلیون از آن مرد و 20.5 میلیون نفر دیگر زن هستند. زنان در سال های اخیر موفق شده اند حضور فعالی در جامعه این کشور داشته باشند.

ایرنا

به گزارش ایرنا، آمارهای رسمی در الجزایر حاکی از آن است که 12.3 میلیون نفر از جمعیت الجزایر زیر 15 سال ، 25.6 میلیون نفر بین 15 تا 59 سال سن دارند و 3.7 میلیون نفر نیز سنشان بیش از 60 سال است.
زنان همواره در کنار مردان این کشور در عرصه های مختلف زندگی حضور داشته و جدا از تربیت فرزندان و انجام امور خانه و خانواده، در خارج از خانه نیز نقش مهمی ایفا کرده اند هرچند در برهه هایی از زمان این نقش تا حدودی کمرنگ شده بود.

** نقش پررنگ زنان در انقلاب ضد استعمار فرانسه
الجزایر به مدت 132 سال مستعمره فرانسه بود . مردم این کشور می گویند که یک و نیم میلیون کشته در راه استقلال خود داده اند و البته زنان هم در کنار مردان الجزایری نقش قابل توجهی در مبارازه با استعمارگران داشتند و شمار زیادی از آن ها در این راه جان فدا کردند و برخی از آن ها هنوز زنده اند و خاطرات آن زمان را برای نسل های جوان بازگو می کنند. جملیه بوپاشا' یکی از این زنان انقلابی بود . وی در گفت و گو با خبرنگار ایرنا گفت: زنان و دختران زیادی در انقلاب ضد اشغالگران نقش داشتند.
وی که توسط فرانسوی ها شکنجه شده بود، افزود: زنان نقش زیادی در پیروزی انقلاب داشتند و صلابت زنان گاهی اوقات حتی استعمارگران فرانسوی را نیز وادار به احترام و تحسین می کرد. او در خاطره ای گفت، برادرش توسط فرانسوی ها دستگیر شده بود و آن ها می دانستند یکی از خواهرانش هم همراه با او با جنبش آزادیبخش همکاری می کند، اما برادرش از ترس اینکه اطلاعات حساس انقلابی ها فاش شود، نام یکی دیگر از خواهرانش را به آن ها داد که هیچ چیز از انقلاب نمی دانست و البته او را شدیدا شکنجه کردند، اما نتوانستند اطلاعاتی از او به دست آورند، زیرا او چیزی نمی دانست.
پس از استقلال الجزایر نیز زنان همچنان به نقش آفرینی در جامعه این کشور ادامه داده و اکنون بسیاری از آنها در حوزه های مختلف اجتماعی مشغول به فعالیت هستند و الجزایر در موارد زیادی رتبه های بالایی در جهان دارد، در حالی که هنوز در برخی کشورهای عربی رانندگی برای زنان یک رویا است.

** 62.5 درصد دانشجویان الجزایری را دختران تشکیل می دهند
'الطاهر حجار'» وزیر آموزش عالی الجزایر چند هفته پیش با اشاره به افزایش شمار دانشجویان دختر در این کشور گفت: دختران بین سال های 1962 تا 1963 یعنی ابتدای استقلال این کشور از فرانسه تنها 21.2 درصد دانشجویان را تشکیل می دادند، اما آمارهای سال 2017 میلادی نشان می دهد 62.5 درصد دانشجویان در الجزایر، دختر هستند و 65.6 درصد کل فارغ التحصیلان دانشگاه ها را هم دختران تشکیل می دهند.

** زنان در دولت کنونی الجزایر سکاندار چهار وزارتخانه هستند
کابینه کنونی الجزایر به ریاست 'احمد اویحیی' نخست وزیر این کشور که تابستان سال گذشته تشکیل شد، شامل 27 وزیر است و چهار وزیر آن از میان زنان تعیین شده اند. زنان در این کابینه سکاندار چهار وزارتخانه آموزش و پرورش، پست و ارتباطات، همبستگی ملی، زنان و خانواده و محیط زیست و انرژی های تجدید پذیر هستند.

** نظام سهمیه بندی جنسیتی باعث حضور گسترده زنان در مجلس الجزایر شده است
بر اساس قانون سهمیه بندی انتخابات در الجزایر، احزاب باید 30 تا 50 درصد نامزدهای خود را از میان زنان معرفی کنند.
الجزایر از نظر تعداد نمایندگان زن در مجلس، رتبه نخست را در میان کشورهای عربی و رتبه 29 را در جهان دارد. زنان الجزایری در انتخابات سال 2012 مجلس این کشور موفق به کسب 145 کرسی از مجموع 462 کرسی مجلس این کشور شدند، اما در انتخابات سال 2017 شمار زنان در مجلس کاهش یافت و به 120 نفر رسید و اکنون زنان این کشور 26 درصد نمایندگان مجلس را تشکیل می دهند، هر چند شمار آن ها در مقایسه با دوره قبلی مجلس الجزایر کاهش یافته، اما همچنان رتبه نخست را در این خصوص در میان کشورهای عربی دارند .
تارنمای خبری 'الجزائر آنلاین' نوشت: یک موسسه رسانه ای اردنی اخیرا تحقیقاتی در مورد میزان مشارکت زنان در کشورهای عربی در پارلمان انجام داد که بر اساس آن میزان مشارکت زنان در 5 کشور عربی از میزان مشارکت زنان در انگلیس و آمریکا بیشتر بود. بر اساس این پژوهش الجزایر در رتبه نخست و تونس در رتبه دوم قرار دارد.
حضور زنان در جامعه الجزایر منحصر به مجلس و دولت و دانشگاه ها نمی شود، زنان تقریبا در همه ادارات و حتی در کارخانه های خودروسازی، رستوران ها و ... حضور دارند.
بر اساس گزارش های منتشر شده در رسانه های الجزایری، 70 درصد وکلا و 60 درصد قضات در این کشور زن هستند و زنان حضور بسیار فعال و پررنگی در بخش پزشکی و بخش خدمات و حتی شغل هایی که بیشتر مردان در آن مشغول به کار بودند، مانند رانندگی تاکسی و اتوبوس و رستوران ها دارند.
مجله 'پلیس' الجزایر چندی پیش شمار زنان پلیس در این کشور را بیش از 15هزار نفر اعلام کرد و البته شمار زیادی از آنها در ارتش و ژاندارمری این کشور نیز مشغول به کار هستند.
'هیو روبرتس' مدیر طرح شمال آفریقا گروه بحران های بین المللی در این ارتباط گفت: تحصیلات دانشگاهی باعث خارج شدن زنان از خانه ها می شود و این فرصتی برای آن ها ایجاد می کند تا بتوانند وضعیت بهتری در جامعه داشته باشند .
'دحو جبریل' مدیر مسئول مجله تخصصی علوم اجتماعی 'نقد' الجزایر نیز گفت که اگر اوضاع به همین منوال پیش برود، زنان کنترل بیشتر بخش های جامعه این کشور را به دست می گیرند.
خاورم **2041**1651


گروه های زیر مجموعه بین‌الملل

بین‌الملل
بین‌الملل

آخرین اخبار

دیالوگ ۲۴ ساعته با مسافران جام جهانی فوتبال ۲۰۱۸ روسیه
پیام‌رسان دیالوگ، همزمان با برگزاری بیست و یکمین دوره جام جهانی فوتبال ( ۲۰۱۸روسیه ) امکان ویژه‌ای را برای تماشاچیان مسابقات این دوره از جام‌جهانی فراهم آورد.
پیش از خرید، جلوی ضررهای مالی را بگیرید
یکی از مهم‌ترین سوالات در زمان خرید خودروی دست دوم این است که چرا انجام کارشناسی فنی و بدنه پیش از خرید خودرو ضرورت دارد؟
بهبود رفاه عمومی نتیجه تعامل بازار پول و سرمایه است
مدیرعامل بانک قوامین گفت: حاصل تعامل بازار پول و سرمایه بهبود رفاه عمومی و عدالت اجتماعی است.
حضور فعال گروه مالی سامان در «ایران‌هلث۲۰۱۸»
گروه مالی سامان در بیست‌ویکمین نمایشگاه بین‌المللی «ایران هلث۲۰۱۸» به معرفی خدمات مالی متنوع خود می‌پردازد.
شریعتی؛ آزادی‌خواه یا بنیادگرا؟
درباره دکتر علی شریعتی هر که هر قضاوتی می‌تواند داشته باشد اما تاریخ را از جلو به عقب روایت نمی‌کنند و او مسئول گفته‌ها و نوشته‌های خود در آن ظرف زمانی است نه هر اتفاقی که در ۴۱ سال بعد رخ داده است.
طنز- توصیه بازیگر معروف به مجری برنامه نود!
از آقای استنلی کوبریک، مجری برنامه نود هم درخواست می‌کنم به جای بررسی حواشی این ورزش مسخره و کثیف، کمی اخبار اکستنشن و مانیکور - پدیکور هنرمندان را پوشش دهد!
چرا آزاده صمدی حق ندارد برنامه فوتبالی اجرا کند؟
صدا و سیما که مدعی نظارت بر شبکه های اینترنتی است حالا مانعی بر سر راه ویژه برنامه جام جهانی ایجاد کرده است. پخش برنامه «رابی‌واکا» با اجرای آزاده صمدی در حالی به مشکل برخورد که بسیاری از مجریان زن در صدا و سیما مانعی برای فعالیت ندارند.
کی‌روش در روسیه میلیاردر می‌شود!
در صورتی که تیم‌ ملی به دور دوم جام جهانی برسد، مرد پرتغالی حدود ٢,٥‌میلیون دلار از این رویداد درآمد کسب می‌کند.
حماقت وقتی جمعی شد، ناپدید می‌شود
این نکته را فراموش نکنیم که حماقت وقتی جمعی شد، ناپدید می‌شود! ما نمی‌فهمیم که داریم فرومی‌رویم و خودمان دامن به بدبختی خودمان می‌زنیم. در این میان خود و طبقه خود و طبقه فراتر از خود را می‌بینیم و از طبقه فرودست چشم می‌پوشیم و بر استخوان‌های آنان موقعیت کنونی خود را مستحکم می‌کنیم.
با قهر با دنیا هیچ مشکلی از ما حل نشده است
یک استاد حوزه علمیه قم گفت: امروز باید باب مذاکره با کشورهای دنیا را به طور جدی باز کرد. دیگر با تیترهای درشت در روزنامه‌ها به ویژه علیه اروپا مسائل حل نخواهند شد. این قبیل رفتارها، مشکلات مردم را بیشتر می‌کند. شاید بعضی از آقایان به دلیل آن که وضع مالی خوبی دارند و به مشکلاتی که می‌تواند در آینده برای کشور به وجود آید، فکر نکنند اما مردم در مسائل مربوط به زندگی و معیشت خود مشکلاتی جدی دارند.

پر بازدید ترین اخبار امروز

کلیات طرح ساماندهی سهمیه ایثارگران در کنکور تصویب شد
نمایندگان مجلس با کلیات طرحی برای ساماندهی سهمیه ایثارگران در کنکور موافقت کردند.
عاشقانه های ساره بیات و رضا گلزار در «دل»
بابک کایدان از آغاز فیلمبرداری سریال «دل» به کارگردانی منوچهر هادی از شهریورماه خبر داد.
بکرترین منطقه تالش- عکس
شکردشت از زیباترین و بکرترین مناطق تالش است که با آب و هوای مرطوب و خنک کوهستانی‌اش در بهار و تابستان یکی از ییلاقات دامداران تالشی محسوب می شود.
4 تن در حادثه تیراندازی در سوئد زخمی شدند
تهران - ایرنا - پلیس سوئد عصر دوشنبه در بیانیه ای از زخمی شدن چهار تن در جریان تیراندازی در مالمو، سومین شهر بزرگ این کشور، خبر داد.
آشیل این بار پیروزی تیم روسیه بر مصر را پیشگویی کرد
مسکو - ایرنا - 'آشیل' گربه رسمی موزه ارمیتاژ که قبلا پیروزی تیم های ایران و روسیه بر حریفان خود را پیشگویی کرده بود، این بار پیروزی تیم ملی روسیه بر مصر را پیشگویی کرد.
مجری منتقد آل سعود در مصر بازجویی می شود
راشاتودی: تیم های عربی نحسی دقیقه 90 گرفته اند
براهم از شبکه الجزیره و تارنمای موند افریک شکایت کرد
شرکت نفت لیبی در خصوص مخازن نفتی راس لانوف هشدار داد
آفریقا به میدان رقابت نظامی شرق و غرب تبدیل شده است
راننده بن لادن در لیبی بازداشت شد
اندیشمند سودانی ناکامی در یمن را به رخ سعودی ها کشید
حمله انتحاری در نیجریه 31 کشته برجای گذاشت
پزشک تیم ملی مصر: صلاح برای بازی مقابل روسیه آماده است
ایران حریف آسانی برای ماتادورها نخواهد بود