پمپئو همچون اسلافش در توهم بسر می برد

13:53 ۷۷ روز و ۱۴ ساعت پیش ایرنا 91 0
پمپئو همچون اسلافش در توهم بسر می برد

تهران - ایرنا - اگر بخواهیم برای ضرب المثل 'فلانی دیر آمده و زود می خواهد برود' مصداقی عینی در سیاست آمریکا پیدا کنیم، بهترین گزینه 'مایک پمپئو' است، فردی که پس از نشستن بر کرسی وزارت خارجه، ادعاهایی را در مورد ایران مطرح کرد که اسلاف پیش از او هم گفته بودند.

ایرنا

پمپئو رییس سابق 'سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا' (سیا) و وزیر خارجه جدید این کشور، 31 اردیبهشت ماه با حضور در بنیاد 'هریتج' وابسته به جریان محافظه کار آمریکا، به تبیین و تشریح سیاست های جدید واشنگتن در مورد جمهوری اسلامی ایران پرداخت و 'باید'هایی را برای تهران ترسیم کرد.
وزیر خارجه آمریکا در دکترین ضد ایرانی خود، جمهوری اسلامی را به ادامه فعالیت هسته ای غیر صلح آمیز و نیز حمایت از تروریسم متهم کرد و همچنین خواستار توقف برنامه های توسعه دفاعی موشکی شد.
پمپئو بر ادعای آزادی آمریکایی های زندانی در ایران نیز تاکید کرد و از تهران خواست به حاکمیت عراق احترام گذارد و از حمایت از 'حوثی ها یمنی' (جنبش انصارالله) دست بردارد.
وی همچنین از ایران خواست، سوریه را ترک کند و از حمایت از 'طالبان' و 'القاعده' در افغانستان دست بردارد و همسایگان خود را تهدید نکند.

** از ونس تا پمپئو
از زمان پیروزی انقلاب اسلامی ایران تاکنون 14 نفر شامل 'سایروس ونس'، 'ادموند ماسکی'، 'الکساندر هیگ'، 'جرج شولتز'، 'جیمز بیکر'، 'لارنس ایگلبرگ'، 'وارن کریستوفر'، 'مادلین آلبرایت'، 'کاولین پاول'، 'کاندولیزا رایس'، 'هیلاری کلینتون'، 'جان کری'، 'رکس تیلرسون' و مایک پمپئو در دستگاه سیاست خارجی آمریکا در دولت های دمکرات و جمهوریخواه به قدرت رسیده اند و هر یک مهار ایران را با طرح اتهام های متفاوت در دستور اصلی کار خود قرار داده اند.
ونس در زمان دولت دمکرات 'جیمی کارتر' و در بحبوحه شکل گیری و پیروزی انقلاب اسلامی سمت وزیر خارجه آمریکا را برعهده داشت.
این دیپلمات آمریکایی به گواه اسناد تاریخی، تلاش زیادی برای تاثیرگذاری بر روند انقلاب اسلامی و تغییر جهت آن ایفا کرد، اما اقدام دانشجویان در تسخیر سفارت آمریکا مانع تحقق تمام این تلاش ها شد.
اقدامی که از جانب ونس و همکارانش در دستگاه دیپلماسی آمریکا بی پاسخ نماند و با طرح پیشنهادی وی، 'وضعیت اضطراری ملی' در مورد ایران در 14 نوامبر سال 1979 شامل توقیف اموال و دارایی های ایران، تدوین و به امضای کارتر رییس جمهوری آمریکا رسید.
با کناره گیری ونس از سمت وزیر خارجه، ماسکی بر صندلی این وزارتخانه نشست و دیپلماسی وی منجر به روشن شدن چراغ سبز واشنگتن به عراق برای حمله به ایران و تحمیل جنگ هشت ساله شد.
پیروزی جمهوریخواهان در انتخابات ریاست جمهوری سبب خروج دمکرات ها از کاخ سفید شد و با حضور 'دونالد ریگان' به عنوان چهلمین رییس جمهوری آمریکا در راس قدرت، هیگ جانشین سلف دمکرات خود شد و پس از مدت کوتاهی خدمت، صندلی وزارت خارجه را به شولتز داد.
شولتز از جمله چهره های افراطی کابینه ریگان بود.
وی اوایل دهه 80 میلادی، در بنیاد هریتج، همان اندیشکده ای که پمپئو 31 اردیبهشت سال 2018 میلادی دکترین ضد ایرانی را مطرح کرد، استراتژی خود را در بحبوحه تهاجم نظامی عراق برای مهار قدرت ایران تدوین و ارائه کرد که 'استراتژی شولتز' نام گرفت.
شولتز بر اساس این استراتژی معتقد بود، برای به زانو درآوردن ایران باید به نقطه بسیار حساس فشار آورد و این کوشش‌ها می‌‌تواند غیرمستقیم و از طریق تحریم اقتصادی مانند 'بایکوت صادرات نفت' و یا مستقیم و از طریق تحریم تسلیحاتی علیه ایران باشد.
وی همچنین در استراتژی خود، همکاری بین المللی برای مقابله با ایران را ضروری می دانست.
میراث ضد ایرانی جمهوریخواهان از ریگان به جرج بوش(پدر) رسید و با انتصاب بیکر به ریاست دستگاه دیپلماسی آمریکا، خصومت ها با ایران نه تنها کاهش نیافت، بلکه بر شدت آن نیز افزوده شد.
بیکر در مدت فعالیت در وزارت خارجه، هدف اساسی سیاست ایالات متحده را بازدارندگی از رشد نفوذ ایران در منطقه آسیای مرکزی عنوان و تعقیب می کرد.
ایگلبرگر دیگر وزیر خارجه دولت جمهوریخواه جرج بوش بود. گرچه ایگلبرگ مدت کوتاهی را در این وزارتخانه سپری کرد، اما در دوران بازنشستگی، همواره جمهوری اسلامی ایران را متهم به تلاش برای دستیابی به بمب اتمی می کرد.
وی در نطقی گفته بود، اگر ایران به بمب دست پیدا کند، از آن استفاده خواهد کرد. به نظر من تهران در مسیر دست یافتن به بمب است و اگر ما اجازه این کار را بدهیم، بعداً پشیمان خواهیم شد.
پیروزی 'بیل کلینتون' در انتخابات ریاست جمهوری، سبب بازگشت دمکرات ها به قدرت پس از 12 سال ریاست جمهوریخواهان به کاخ سفید شد.
کریستوفر در دوره نخست ریاست جمهوری کلینتون، هدایت وزارت خارجه آمریکا را برعهده داشت. وی نیز نتوانست خصومت با جمهوری اسلامی ایران را پنهان کند و همواره تهران را به رابطه با تروریسم و علاقه مند به تسلیحات هسته‌ای متهم می ساخت.
با آغاز دوره دوم ریاست جمهوری کلینتون، آلبرایت این فرصت را یافت که به عنوان نخستین زن در تاریخ آمریکا، بر مسند وزارت خارجه این کشور بنشیند.
آلبرایت که به خاطر یهودی بودن، 'همدلی' مضاعفی با رژیم صهیونیستی داشت، بارها در سخنرانی های خود از ایران به عنوان کشوری خطرناک برای اسراییل، منطقه و نظام بین المللی یاد می کرد.
عمر هشت ساله دمکرات ها با ورود 'جرج بوش'(پسر) به کاخ سفید پایان یافت.
دولت جمهوریخواه بوش بستری بود برای حضور 'نئومحافظه کاران' جنگ طلب در عرصه سیاسی واشنگتن که قصد داشتند، دمکراسی آمریکایی را با جنگ به کشورهای دیگر تحمیل کنند.
سکان هدایت وزارت خارجه در دولت بوش در دور اول ریاست جمهوری، نصیب پاول ژنرال چهار ستاره شد. پاول طی چهار سال حضور در این سمت، تلاش فراوانی برای اجرای طرح های ضد ایرانی 'باز'های آمریکایی کرد و با متهم ساختن تهران به تولید کلاهک هسته ای برای حمل بر روی موشک های بالستیکی در جستجوی یافتن بهانه ای برای حمله نظامی به ایران بود.
با آغاز دور دوم ریاست جمهوری بوش، بار دیگر یک زن به مقام وزیر خارجه آمریکا رسید. رایس گرچه بعد از آلبرایت دومین زنی بود که این سمت را کسب کرد، اما نخستین زن سیاهپوستی بود که اداره این وزارتخانه عریض و طویل آمریکا را برعهده گرفت.
رایس که همچون پاول هرگز نتوانست پازل حمله به ایران را تکمیل کند، اما از اتهام زنی به ایران هیچ گاه کوتاه نیامد.
وی در نطق های متفاوت خود همواره حضور منطقه ای ایران را 'مشکل ساز' می دانست و تهران را به فریبکاری و تقلب در برنامه هسته ای متهم می کرد.
با پایان هشت سال حکومت بازها در کاخ سفید، نوبت به قدرت نمایی 'کبوتر'ها رسید. 'باراک اوباما' چهل و چهارمین رییس جمهوری آمریکا به عنوان نخستن رییس جمهوری سیاه پوست این کشور و از حزب دمکرات قدم به کاخ سفید گذاشت.
کبوترهای دمکرات نیز در خصومت ورزی با ایران و همپیمانی با اسراییل ثابت کردند که دست کمی از بازها ندارند.
کلینتون که به عنوان سومین زن وزیر خارجه آمریکا شده بود، از جمله وزرای خارجه ای بود که بر حفظ نفوذ واشنگتن در خاورمیانه برای مهار ایران تاکید ویژه داشت.
شصت و هفتمین وزیر خارجه آمریکا همچنین هرگز حاضر به معامله بر سر اسراییل نشد و به صراحت اعلام کرد: آمریکا هرگز وقتی پای امنیت و بقای اسرائیل در میان باشد، بی‌طرف نخواهد بود.
وی همواره خود را 'حامی سرسخت و تزلزل ناپذیر امنیت و ایمنی اسرائیل' می‌خواند. کلینتون سال 2008 میلادی گفته بود، آمریکا، ایران را در صورت حمله به اسرائیل، به کلی محو خواهد کرد.
وی همچنین با متهم کردن ایران به تلاش برای دستیابی به بمب اتم، گفته بود: در صورت تحقق این موضوع، آمریکا در استفاده از گزینه نظامی علیه ایران تردید نخواهد کرد.
شانس دمکرات ها سبب حضور دوباره آنها برای چهار سال دیگر در کاخ سفید شد. با رفتن کلینتون از وزارت خارجه، کری کهنه سرباز و مجروح جنگ ویتنام و نامزد شکست خورده ریاست جمهوری پا به ساختمان وزارت خارجه در واشنگتن گذاشت.
در دوره کری گرچه مذاکرات بین المللی بر سر برنامه هسته ای ایران آغاز شد و با امضای 'برجام' به پایان رسید، اما شصت وهشتمین وزیر خارجه آمریکا دست از اتهام زنی به ایران در مورد جنگ افروزی در منطقه بویژه یمن برنداشت.
با چرخش پاشنه قدرت در واشنگتن به سمت جمهوریخواهان، 'دونالد ترامپ' به عنوان چهل و پنجمین رییس جمهوری آمریکا وارد کاخ سفید شد.
رییس جمهوری 'کاسبکار' آمریکا که رویکرد ضد ایرانی خود را در مبارزات انتخاباتی عیان ساخته بود، کلید وزارت خارجه را برای تحقق رویکردهای خود به تیلرسون یکی از مدیران متبحر کسب و کار آمریکایی سپرد.
تیلرسون پس از آغاز کار در وزارت خارجه آمریکا بصورت کاملا بی پروا، سخن از 'براندازی' بر زبان راند و گفت: آمریکا باید از عناصر داخلی برای تغییر نظام سیاسی ایران حمایت ‌کند.
وی همچنین بر ادعای نقش بی ثبات کننده ایران در منطقه تاکید کرد و افزود: سیاست واشنگتن معطوف به مقابله با هژمونی ایران شده است.
با مرور همه اقدامات و ادعاهای ضد ایرانی وزرای خارجه پیشین آمریکا، به این نکته می توان دست یافت که در گفته های پمپئو نکته جدیدی وجود ندارد و بازخوانی نسخه هایی بوده که اسلاف وی پیشتر برای جمهوری اسلامی ایران پیچیده بودند.
اما اگر برای ادعاهای همه وزرای خارجه آمریکا که پمپئو نیز بر آنها صحه گذاشت، دو سرفصل شامل 'مهار نفوذ منطقه ای' و 'مهار فعالیت های هسته ای صلح آمیز' ایران قائل شویم، به این موضع مهم پی می بریم که آنچه مطرح شده، به گفته 'یوسی ملمان' تحلیلگر روزنامه صهیونیستی 'معاریو' آرزوهای 'بنیامین نتانیاهو' نخست وزیر رژیم صهیونیستی است.
مقامات رژیم صهیونیستی همواره رویای مهار نفوذ منطقه ای و برنامه های هسته ای صلح آمیز ایران در سر داشته اند، اما همواره خواسته اند وزرای خارجه آمریکا را در تحقق این آرزوی دست نیافتنی شریک خود سازند.
طی چهل سال گذشته شاهد ایفای نقش وزرای خارجه آمریکا در 'بازی فریب' تل آویو بوده ایم و پمپئو نیز آخرین بازیگری نیست که تن به این نقش داده، اما بد نبود نیم نگاهی په پشت سر خود می کرد و می دید که اسلافش در تحقق آرزوهای مقامات رژیم صهیونیستی به پایان خط رسیده اند، اما جمهوری اسلامی ایران همچنان سربلند ایستاده است.
گزارش از امید غیاثوند
خاورم ** 1071**1651


گروه های زیر مجموعه بین‌الملل

بین‌الملل
بین‌الملل

آخرین اخبار

این افراد بخشنده ترین مردم بعد از پیامبر(ص) هستند
حدیثی از پیامبر اکرم صلّی الله علیه و آله را در این خبر بخوانید.
پومسه ایران در بازی‌های آسیایی ۲۰۱۸- نخستین حضور با مربی کره‌ای
تیم‌های ملی پومسه برای نخستین بار در بازی‌های آسیایی حضور پیدا می‌کند.
عکس عجیب «شقایق فراهانی» با یک کامیون
شقایق فراهانی این عکس را در اینستاگرامش منتشر کرد.
استایل خاص آقای بازیگر در باشگاه-عکس
پیمان معادی بازیگر «جدایی نادر از سیمین» تصویری از خودش هنگام ورزش کردن در اینستاگرام گذاشت و از اهمیت تسلیم نشدن و با قدرت ادامه دادن نوشت.
حرکت عجیب آقای بازیگر در روز تولد 50 سالگی‌اش-پرش از هلیکوپتر
بازیگر سرشناس سینما اعلام کرده در روز تولد ۵۰ سالگی‌اش یک پرش آزاد از هلیکوپتر روی گرند کنیون انجام می‌دهد.
خطر ابتلا به ˮهپاتیتˮ در معتادان
رییس شبکه هپاتیت ایران با اشاره به خطرات اعتیاد در ابتلا به هپاتیت، گفت: بسیاری از معتادان تزریقی سابقه اشتراک در وسایل تزریقی را اعلام نمی‌کنند، اما اشتراک در وسایل تزریقی حتی در یک نوبت هم می‌تواند خطر انتقال این بیماری را داشته باشد.
خواص شگفت انگیز روغن سیاه دانه برای بدن که نمی‌دانستید!
در بین تمام خواصی که روغن سیاه دانه دارد، چند مورد از آنها بسیار فوق العاده هستند، از جمله پیشگیری از سرطان، دیابت، چاقی، ریزش مو، اختلالات پوستی و عفونت.
پذیرایی متفاوت از فیل‌ها- عکس
تصویری از پذیرایی از فیل‌ها را در اردوگاه وینگاباو در روز جهانی فیل مشاهده می‌کنید.
زنی مقابل چشمان شوهرش در آتش سوخت
زنی در تاریکی هوا در ارسنجان فارس در حالی که چند قدم با همسرش بیشتر فاصله نداشت در آتش زنده زنده تسلیم مرگ شد.
ماجرای آدامس‌های قاچاق با برند جهانی
دستفروشان مترو آدامس‌هایی را می‌فروشند که تفاوت قیمت آن‌ها با مشابه این آدامس‌ها در سوپرمارکت ها، خیلی متفاوت است.

پر بازدید ترین اخبار امروز

اتلتیکو مادرید قهرمان سوپرجام اروپا شد
اتلتیکو مادرید با درخشش دیگو کاستا توانست رئال مادرید را شکست دهد و قهرمان سوپرجام اروپا شود.
محموله بزرگ سلاح به مناطق شرقی سوریه ارسال شد
دمشق- ایرنا- دیدبان حقوق بشر سوریه از ارسال 250 کامیون سلاح و تجهیزات نظامی به مناطق تحت تسلط کردهای سوری خبر داد.
گفتگو|آل اسحاق: سه مولفه شکل‌گیری «رانت» در کشور- فساد سیستمی در ایران وجود ندارد
وزیر بازرگانی دولت سازندگی بزرگنمایی مفاسد اقتصادی در دستگاه‌های حکومتی را یکی از اصلی‌ترین راهکارهای دشمن برای ضربه زدن به ایران می‌داند.
این افراد بخشنده ترین مردم بعد از پیامبر(ص) هستند
حدیثی از پیامبر اکرم صلّی الله علیه و آله را در این خبر بخوانید.
پومسه ایران در بازی‌های آسیایی ۲۰۱۸- نخستین حضور با مربی کره‌ای
تیم‌های ملی پومسه برای نخستین بار در بازی‌های آسیایی حضور پیدا می‌کند.
آمریکا درحال ارتکاب جنایات جنگی در یمن است
پمپئو از کمک کویت در بازسازی عراق تشکر کرد
وضعیت وخیم کودکان مهاجران صدای سناتورهای دموکرات را درآورد
ترامپ دسترسی های امنیتی رئیس پیشین سیا را لغو کرد
بودجه نظامی واشنگتن می توانست فقر را در آمریکا ریشه کن کند
تحریم، شرکت های کشتیرانی مرتبط با کره شمالی را هدف گرفت
مقام پاکستانی،امریکا را عامل مشکلات کشورش خواند
مراسم یادبود سالگرد پایان جنگ جهانی دوم برگزار شد
عمران خان: از ترکیه برابر تحریم های آمریکا حمایت می کنیم
شمار تفنگداران دریایی آمریکا در نروژ افزایش می یابد