پمپئو همچون اسلافش در توهم بسر می برد

13:53 ۲۳۵ روز و ۵ ساعت پیش ایرنا 243 0
پمپئو همچون اسلافش در توهم بسر می برد

تهران - ایرنا - اگر بخواهیم برای ضرب المثل 'فلانی دیر آمده و زود می خواهد برود' مصداقی عینی در سیاست آمریکا پیدا کنیم، بهترین گزینه 'مایک پمپئو' است، فردی که پس از نشستن بر کرسی وزارت خارجه، ادعاهایی را در مورد ایران مطرح کرد که اسلاف پیش از او هم گفته بودند.

ایرنا

پمپئو رییس سابق 'سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا' (سیا) و وزیر خارجه جدید این کشور، 31 اردیبهشت ماه با حضور در بنیاد 'هریتج' وابسته به جریان محافظه کار آمریکا، به تبیین و تشریح سیاست های جدید واشنگتن در مورد جمهوری اسلامی ایران پرداخت و 'باید'هایی را برای تهران ترسیم کرد.
وزیر خارجه آمریکا در دکترین ضد ایرانی خود، جمهوری اسلامی را به ادامه فعالیت هسته ای غیر صلح آمیز و نیز حمایت از تروریسم متهم کرد و همچنین خواستار توقف برنامه های توسعه دفاعی موشکی شد.
پمپئو بر ادعای آزادی آمریکایی های زندانی در ایران نیز تاکید کرد و از تهران خواست به حاکمیت عراق احترام گذارد و از حمایت از 'حوثی ها یمنی' (جنبش انصارالله) دست بردارد.
وی همچنین از ایران خواست، سوریه را ترک کند و از حمایت از 'طالبان' و 'القاعده' در افغانستان دست بردارد و همسایگان خود را تهدید نکند.

** از ونس تا پمپئو
از زمان پیروزی انقلاب اسلامی ایران تاکنون 14 نفر شامل 'سایروس ونس'، 'ادموند ماسکی'، 'الکساندر هیگ'، 'جرج شولتز'، 'جیمز بیکر'، 'لارنس ایگلبرگ'، 'وارن کریستوفر'، 'مادلین آلبرایت'، 'کاولین پاول'، 'کاندولیزا رایس'، 'هیلاری کلینتون'، 'جان کری'، 'رکس تیلرسون' و مایک پمپئو در دستگاه سیاست خارجی آمریکا در دولت های دمکرات و جمهوریخواه به قدرت رسیده اند و هر یک مهار ایران را با طرح اتهام های متفاوت در دستور اصلی کار خود قرار داده اند.
ونس در زمان دولت دمکرات 'جیمی کارتر' و در بحبوحه شکل گیری و پیروزی انقلاب اسلامی سمت وزیر خارجه آمریکا را برعهده داشت.
این دیپلمات آمریکایی به گواه اسناد تاریخی، تلاش زیادی برای تاثیرگذاری بر روند انقلاب اسلامی و تغییر جهت آن ایفا کرد، اما اقدام دانشجویان در تسخیر سفارت آمریکا مانع تحقق تمام این تلاش ها شد.
اقدامی که از جانب ونس و همکارانش در دستگاه دیپلماسی آمریکا بی پاسخ نماند و با طرح پیشنهادی وی، 'وضعیت اضطراری ملی' در مورد ایران در 14 نوامبر سال 1979 شامل توقیف اموال و دارایی های ایران، تدوین و به امضای کارتر رییس جمهوری آمریکا رسید.
با کناره گیری ونس از سمت وزیر خارجه، ماسکی بر صندلی این وزارتخانه نشست و دیپلماسی وی منجر به روشن شدن چراغ سبز واشنگتن به عراق برای حمله به ایران و تحمیل جنگ هشت ساله شد.
پیروزی جمهوریخواهان در انتخابات ریاست جمهوری سبب خروج دمکرات ها از کاخ سفید شد و با حضور 'دونالد ریگان' به عنوان چهلمین رییس جمهوری آمریکا در راس قدرت، هیگ جانشین سلف دمکرات خود شد و پس از مدت کوتاهی خدمت، صندلی وزارت خارجه را به شولتز داد.
شولتز از جمله چهره های افراطی کابینه ریگان بود.
وی اوایل دهه 80 میلادی، در بنیاد هریتج، همان اندیشکده ای که پمپئو 31 اردیبهشت سال 2018 میلادی دکترین ضد ایرانی را مطرح کرد، استراتژی خود را در بحبوحه تهاجم نظامی عراق برای مهار قدرت ایران تدوین و ارائه کرد که 'استراتژی شولتز' نام گرفت.
شولتز بر اساس این استراتژی معتقد بود، برای به زانو درآوردن ایران باید به نقطه بسیار حساس فشار آورد و این کوشش‌ها می‌‌تواند غیرمستقیم و از طریق تحریم اقتصادی مانند 'بایکوت صادرات نفت' و یا مستقیم و از طریق تحریم تسلیحاتی علیه ایران باشد.
وی همچنین در استراتژی خود، همکاری بین المللی برای مقابله با ایران را ضروری می دانست.
میراث ضد ایرانی جمهوریخواهان از ریگان به جرج بوش(پدر) رسید و با انتصاب بیکر به ریاست دستگاه دیپلماسی آمریکا، خصومت ها با ایران نه تنها کاهش نیافت، بلکه بر شدت آن نیز افزوده شد.
بیکر در مدت فعالیت در وزارت خارجه، هدف اساسی سیاست ایالات متحده را بازدارندگی از رشد نفوذ ایران در منطقه آسیای مرکزی عنوان و تعقیب می کرد.
ایگلبرگر دیگر وزیر خارجه دولت جمهوریخواه جرج بوش بود. گرچه ایگلبرگ مدت کوتاهی را در این وزارتخانه سپری کرد، اما در دوران بازنشستگی، همواره جمهوری اسلامی ایران را متهم به تلاش برای دستیابی به بمب اتمی می کرد.
وی در نطقی گفته بود، اگر ایران به بمب دست پیدا کند، از آن استفاده خواهد کرد. به نظر من تهران در مسیر دست یافتن به بمب است و اگر ما اجازه این کار را بدهیم، بعداً پشیمان خواهیم شد.
پیروزی 'بیل کلینتون' در انتخابات ریاست جمهوری، سبب بازگشت دمکرات ها به قدرت پس از 12 سال ریاست جمهوریخواهان به کاخ سفید شد.
کریستوفر در دوره نخست ریاست جمهوری کلینتون، هدایت وزارت خارجه آمریکا را برعهده داشت. وی نیز نتوانست خصومت با جمهوری اسلامی ایران را پنهان کند و همواره تهران را به رابطه با تروریسم و علاقه مند به تسلیحات هسته‌ای متهم می ساخت.
با آغاز دوره دوم ریاست جمهوری کلینتون، آلبرایت این فرصت را یافت که به عنوان نخستین زن در تاریخ آمریکا، بر مسند وزارت خارجه این کشور بنشیند.
آلبرایت که به خاطر یهودی بودن، 'همدلی' مضاعفی با رژیم صهیونیستی داشت، بارها در سخنرانی های خود از ایران به عنوان کشوری خطرناک برای اسراییل، منطقه و نظام بین المللی یاد می کرد.
عمر هشت ساله دمکرات ها با ورود 'جرج بوش'(پسر) به کاخ سفید پایان یافت.
دولت جمهوریخواه بوش بستری بود برای حضور 'نئومحافظه کاران' جنگ طلب در عرصه سیاسی واشنگتن که قصد داشتند، دمکراسی آمریکایی را با جنگ به کشورهای دیگر تحمیل کنند.
سکان هدایت وزارت خارجه در دولت بوش در دور اول ریاست جمهوری، نصیب پاول ژنرال چهار ستاره شد. پاول طی چهار سال حضور در این سمت، تلاش فراوانی برای اجرای طرح های ضد ایرانی 'باز'های آمریکایی کرد و با متهم ساختن تهران به تولید کلاهک هسته ای برای حمل بر روی موشک های بالستیکی در جستجوی یافتن بهانه ای برای حمله نظامی به ایران بود.
با آغاز دور دوم ریاست جمهوری بوش، بار دیگر یک زن به مقام وزیر خارجه آمریکا رسید. رایس گرچه بعد از آلبرایت دومین زنی بود که این سمت را کسب کرد، اما نخستین زن سیاهپوستی بود که اداره این وزارتخانه عریض و طویل آمریکا را برعهده گرفت.
رایس که همچون پاول هرگز نتوانست پازل حمله به ایران را تکمیل کند، اما از اتهام زنی به ایران هیچ گاه کوتاه نیامد.
وی در نطق های متفاوت خود همواره حضور منطقه ای ایران را 'مشکل ساز' می دانست و تهران را به فریبکاری و تقلب در برنامه هسته ای متهم می کرد.
با پایان هشت سال حکومت بازها در کاخ سفید، نوبت به قدرت نمایی 'کبوتر'ها رسید. 'باراک اوباما' چهل و چهارمین رییس جمهوری آمریکا به عنوان نخستن رییس جمهوری سیاه پوست این کشور و از حزب دمکرات قدم به کاخ سفید گذاشت.
کبوترهای دمکرات نیز در خصومت ورزی با ایران و همپیمانی با اسراییل ثابت کردند که دست کمی از بازها ندارند.
کلینتون که به عنوان سومین زن وزیر خارجه آمریکا شده بود، از جمله وزرای خارجه ای بود که بر حفظ نفوذ واشنگتن در خاورمیانه برای مهار ایران تاکید ویژه داشت.
شصت و هفتمین وزیر خارجه آمریکا همچنین هرگز حاضر به معامله بر سر اسراییل نشد و به صراحت اعلام کرد: آمریکا هرگز وقتی پای امنیت و بقای اسرائیل در میان باشد، بی‌طرف نخواهد بود.
وی همواره خود را 'حامی سرسخت و تزلزل ناپذیر امنیت و ایمنی اسرائیل' می‌خواند. کلینتون سال 2008 میلادی گفته بود، آمریکا، ایران را در صورت حمله به اسرائیل، به کلی محو خواهد کرد.
وی همچنین با متهم کردن ایران به تلاش برای دستیابی به بمب اتم، گفته بود: در صورت تحقق این موضوع، آمریکا در استفاده از گزینه نظامی علیه ایران تردید نخواهد کرد.
شانس دمکرات ها سبب حضور دوباره آنها برای چهار سال دیگر در کاخ سفید شد. با رفتن کلینتون از وزارت خارجه، کری کهنه سرباز و مجروح جنگ ویتنام و نامزد شکست خورده ریاست جمهوری پا به ساختمان وزارت خارجه در واشنگتن گذاشت.
در دوره کری گرچه مذاکرات بین المللی بر سر برنامه هسته ای ایران آغاز شد و با امضای 'برجام' به پایان رسید، اما شصت وهشتمین وزیر خارجه آمریکا دست از اتهام زنی به ایران در مورد جنگ افروزی در منطقه بویژه یمن برنداشت.
با چرخش پاشنه قدرت در واشنگتن به سمت جمهوریخواهان، 'دونالد ترامپ' به عنوان چهل و پنجمین رییس جمهوری آمریکا وارد کاخ سفید شد.
رییس جمهوری 'کاسبکار' آمریکا که رویکرد ضد ایرانی خود را در مبارزات انتخاباتی عیان ساخته بود، کلید وزارت خارجه را برای تحقق رویکردهای خود به تیلرسون یکی از مدیران متبحر کسب و کار آمریکایی سپرد.
تیلرسون پس از آغاز کار در وزارت خارجه آمریکا بصورت کاملا بی پروا، سخن از 'براندازی' بر زبان راند و گفت: آمریکا باید از عناصر داخلی برای تغییر نظام سیاسی ایران حمایت ‌کند.
وی همچنین بر ادعای نقش بی ثبات کننده ایران در منطقه تاکید کرد و افزود: سیاست واشنگتن معطوف به مقابله با هژمونی ایران شده است.
با مرور همه اقدامات و ادعاهای ضد ایرانی وزرای خارجه پیشین آمریکا، به این نکته می توان دست یافت که در گفته های پمپئو نکته جدیدی وجود ندارد و بازخوانی نسخه هایی بوده که اسلاف وی پیشتر برای جمهوری اسلامی ایران پیچیده بودند.
اما اگر برای ادعاهای همه وزرای خارجه آمریکا که پمپئو نیز بر آنها صحه گذاشت، دو سرفصل شامل 'مهار نفوذ منطقه ای' و 'مهار فعالیت های هسته ای صلح آمیز' ایران قائل شویم، به این موضع مهم پی می بریم که آنچه مطرح شده، به گفته 'یوسی ملمان' تحلیلگر روزنامه صهیونیستی 'معاریو' آرزوهای 'بنیامین نتانیاهو' نخست وزیر رژیم صهیونیستی است.
مقامات رژیم صهیونیستی همواره رویای مهار نفوذ منطقه ای و برنامه های هسته ای صلح آمیز ایران در سر داشته اند، اما همواره خواسته اند وزرای خارجه آمریکا را در تحقق این آرزوی دست نیافتنی شریک خود سازند.
طی چهل سال گذشته شاهد ایفای نقش وزرای خارجه آمریکا در 'بازی فریب' تل آویو بوده ایم و پمپئو نیز آخرین بازیگری نیست که تن به این نقش داده، اما بد نبود نیم نگاهی په پشت سر خود می کرد و می دید که اسلافش در تحقق آرزوهای مقامات رژیم صهیونیستی به پایان خط رسیده اند، اما جمهوری اسلامی ایران همچنان سربلند ایستاده است.
گزارش از امید غیاثوند
خاورم ** 1071**1651


گروه های زیر مجموعه بین‌الملل

بین‌الملل
بین‌الملل

آخرین اخبار

سس بشامل با طعم سیر؛ طعم پاستاهایتان را لذیذ کنید!
سس بشامل (سس سفید) یکی از سس‌های لذیذ و البته پرکالریه که طعم خیلی از غذا‌ها مثل انواع پاستا، غذا‌های گوشتی و مرغی رو از این رو به اون رو میکنه در این مطلب هم طرز تهیه یه سس سفید رو گذاشتم که داخلش سیر داره و اگه طعم سیر رو میپسندین عاشقش میشین
معرفی برند‌های تأمین‌کننده لباس در جام ملت‌ها
یازده کمپانی تولید البسه ورزشی در جام ملت‌های آسیا حضور دارند و پیش بینی می‌شود قهرمان جام از بین مشهورترین آن‌ها باشد.
بیرانوند: ما به جای بهداد سلیمی تصمیم نمی‌گیریم
دبیر فدراسیون وزنه‌برداری گفت: تا زمانی که یک ورزشکار خودش به ما اعلام نکند مرا بازنشسته معرفی کنید، این کار را انجام نخواهیم داد چون خداحافظی کردن از دنیای قهرمانی یک تصمیم کاملا شخصی است.
بیرانوند، «سوپرمن» دنیای واقعی
حضور در جام‌ ملت‌ های آسیا باعث شده تا ستاره‌های فوتبال ایران زیر ذره‌بین رسانه‌های مختلف دنیا قرار گیرند و هر کدام بسته به دیدگاه خود به آنها بپردازند.
امری: آرسنال در مسیربالانس جدی گام برداشت
سرمربی تیم فوتبال آرسنال گفت:اولین گام را برای کسب بالانس جدی برداشتیم.
ترکیب استقلال مقابل راکا اسپرت اعلام شد
ترکیب تیم فوتبال استقلال برای دیدار دوستانه مقابل راکا اسپرت در ترکیه اعلام شد.
کی‌روش: جانشینم تیم بهتری را تحویل می‌گیرد
سرمربی تیم ملی فوتبال ایران ضمن تمجید از علیرضا بیرانوند و جاه طلبی‌هایش که او را در مسیر درستی قرار داده است، گفت: هر مربی‌ای بعد از من بیاید تیم بهتری را تحویل می‌گیرد.
زمان بازگشت استقلال مشخص شد
کاروان استقلال روز دوشنبه به اردوی ۱۰ روزه خود پایان خواهد داد.
نصرتی: فکر می‌کردیم بازی با عمان ساده است
محمد نصرتی می گوید که تیم ملی عمان برای او خاطرات تلخ و شیرین زیادی را به یاد او می آورد.
چلسی بابت کوتینیو ۱۱۳ میلیون می‌پردازد
چلسی حاضر است برای در اختیارگرفتن اعجوبه برزیلی بارسلونا بیش از صد میلیون یورو هزینه کند.

پر بازدید ترین اخبار امروز

پیشکسوتان در بدرقه پیکر سلیم نیساری
مراسم تشییع پیکر سلیم نیساری آغاز شد.
سرودهایی در رثای ام الشهدا:ˮتا فاطمه زنده‌ست علی خانه‌نشین نیستˮ
مجموعه اشعار آیینی ویژه شهادت حضرت زهرا سلام الله علیها منتشر شد.
معاندها از راه سینما وارد نمی‌شوند
ایرج تقی پور گفت:کسانی که معاند هستند از راه سینما وارد نمی شوند. با سینما هیچ جای دنیا نه می شود انقلاب کرد و نه می شود جلوی انقلابی را گرفت.
سرپرست اداره کل میراث فرهنگی استان قزوین منصوب شد
قزوین - ایرنا - علیرضا خزائلی روز یکشنبه با صدور حکمی از سوی معاون رئیس جمهوری و رئیس سازمان میراث فرهنگی به عنوان سرپرست اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری قزوین منصوب شد.
واکنش سرپرست استقلال به مصدومیت مهاجم آبی پوشان
امیرحسین فتحی سرپرست باشگاه استقلال در تماس تلفنی با مرتضی آقاخان بازیکن این تیم، جویای احوال و شرایط او شد و دقایقی با این بازیکن گفت و گو کرد.
دن کیشوت 2019 در کاخ سفید
زلزله 6.7 ریشتری شمال شیلی را لرزاند
زنان انگلیس در اعتراض به تبعیض جنسیتی تظاهرات کردند
مهاجران افغان و کشمیر؛ محور سفر مقام سازمان ملل به پاکستان
ترامپ بار دیگر بر ساخت دیوار مرزی با مکزیک تاکید کرد
دمکرات ها با هدیه ای مشروط به مصاف ترامپ می روند
تصادف دو اتوبوس در بولیوی 22 کشته برجاگذاشت
روتیرز: ترامپ مقابل دمکرات ها کوتاه می آید
خبرنگار آسوشیتدپرس در طرابلس کشته شد
شمار کشته های انفجار در مکزیک به 66 تن رسید