پمپئو همچون اسلافش در توهم بسر می برد

13:53 ۱۴۴ روز و ۹ ساعت پیش ایرنا 185 0
پمپئو همچون اسلافش در توهم بسر می برد

تهران - ایرنا - اگر بخواهیم برای ضرب المثل 'فلانی دیر آمده و زود می خواهد برود' مصداقی عینی در سیاست آمریکا پیدا کنیم، بهترین گزینه 'مایک پمپئو' است، فردی که پس از نشستن بر کرسی وزارت خارجه، ادعاهایی را در مورد ایران مطرح کرد که اسلاف پیش از او هم گفته بودند.

ایرنا

پمپئو رییس سابق 'سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا' (سیا) و وزیر خارجه جدید این کشور، 31 اردیبهشت ماه با حضور در بنیاد 'هریتج' وابسته به جریان محافظه کار آمریکا، به تبیین و تشریح سیاست های جدید واشنگتن در مورد جمهوری اسلامی ایران پرداخت و 'باید'هایی را برای تهران ترسیم کرد.
وزیر خارجه آمریکا در دکترین ضد ایرانی خود، جمهوری اسلامی را به ادامه فعالیت هسته ای غیر صلح آمیز و نیز حمایت از تروریسم متهم کرد و همچنین خواستار توقف برنامه های توسعه دفاعی موشکی شد.
پمپئو بر ادعای آزادی آمریکایی های زندانی در ایران نیز تاکید کرد و از تهران خواست به حاکمیت عراق احترام گذارد و از حمایت از 'حوثی ها یمنی' (جنبش انصارالله) دست بردارد.
وی همچنین از ایران خواست، سوریه را ترک کند و از حمایت از 'طالبان' و 'القاعده' در افغانستان دست بردارد و همسایگان خود را تهدید نکند.

** از ونس تا پمپئو
از زمان پیروزی انقلاب اسلامی ایران تاکنون 14 نفر شامل 'سایروس ونس'، 'ادموند ماسکی'، 'الکساندر هیگ'، 'جرج شولتز'، 'جیمز بیکر'، 'لارنس ایگلبرگ'، 'وارن کریستوفر'، 'مادلین آلبرایت'، 'کاولین پاول'، 'کاندولیزا رایس'، 'هیلاری کلینتون'، 'جان کری'، 'رکس تیلرسون' و مایک پمپئو در دستگاه سیاست خارجی آمریکا در دولت های دمکرات و جمهوریخواه به قدرت رسیده اند و هر یک مهار ایران را با طرح اتهام های متفاوت در دستور اصلی کار خود قرار داده اند.
ونس در زمان دولت دمکرات 'جیمی کارتر' و در بحبوحه شکل گیری و پیروزی انقلاب اسلامی سمت وزیر خارجه آمریکا را برعهده داشت.
این دیپلمات آمریکایی به گواه اسناد تاریخی، تلاش زیادی برای تاثیرگذاری بر روند انقلاب اسلامی و تغییر جهت آن ایفا کرد، اما اقدام دانشجویان در تسخیر سفارت آمریکا مانع تحقق تمام این تلاش ها شد.
اقدامی که از جانب ونس و همکارانش در دستگاه دیپلماسی آمریکا بی پاسخ نماند و با طرح پیشنهادی وی، 'وضعیت اضطراری ملی' در مورد ایران در 14 نوامبر سال 1979 شامل توقیف اموال و دارایی های ایران، تدوین و به امضای کارتر رییس جمهوری آمریکا رسید.
با کناره گیری ونس از سمت وزیر خارجه، ماسکی بر صندلی این وزارتخانه نشست و دیپلماسی وی منجر به روشن شدن چراغ سبز واشنگتن به عراق برای حمله به ایران و تحمیل جنگ هشت ساله شد.
پیروزی جمهوریخواهان در انتخابات ریاست جمهوری سبب خروج دمکرات ها از کاخ سفید شد و با حضور 'دونالد ریگان' به عنوان چهلمین رییس جمهوری آمریکا در راس قدرت، هیگ جانشین سلف دمکرات خود شد و پس از مدت کوتاهی خدمت، صندلی وزارت خارجه را به شولتز داد.
شولتز از جمله چهره های افراطی کابینه ریگان بود.
وی اوایل دهه 80 میلادی، در بنیاد هریتج، همان اندیشکده ای که پمپئو 31 اردیبهشت سال 2018 میلادی دکترین ضد ایرانی را مطرح کرد، استراتژی خود را در بحبوحه تهاجم نظامی عراق برای مهار قدرت ایران تدوین و ارائه کرد که 'استراتژی شولتز' نام گرفت.
شولتز بر اساس این استراتژی معتقد بود، برای به زانو درآوردن ایران باید به نقطه بسیار حساس فشار آورد و این کوشش‌ها می‌‌تواند غیرمستقیم و از طریق تحریم اقتصادی مانند 'بایکوت صادرات نفت' و یا مستقیم و از طریق تحریم تسلیحاتی علیه ایران باشد.
وی همچنین در استراتژی خود، همکاری بین المللی برای مقابله با ایران را ضروری می دانست.
میراث ضد ایرانی جمهوریخواهان از ریگان به جرج بوش(پدر) رسید و با انتصاب بیکر به ریاست دستگاه دیپلماسی آمریکا، خصومت ها با ایران نه تنها کاهش نیافت، بلکه بر شدت آن نیز افزوده شد.
بیکر در مدت فعالیت در وزارت خارجه، هدف اساسی سیاست ایالات متحده را بازدارندگی از رشد نفوذ ایران در منطقه آسیای مرکزی عنوان و تعقیب می کرد.
ایگلبرگر دیگر وزیر خارجه دولت جمهوریخواه جرج بوش بود. گرچه ایگلبرگ مدت کوتاهی را در این وزارتخانه سپری کرد، اما در دوران بازنشستگی، همواره جمهوری اسلامی ایران را متهم به تلاش برای دستیابی به بمب اتمی می کرد.
وی در نطقی گفته بود، اگر ایران به بمب دست پیدا کند، از آن استفاده خواهد کرد. به نظر من تهران در مسیر دست یافتن به بمب است و اگر ما اجازه این کار را بدهیم، بعداً پشیمان خواهیم شد.
پیروزی 'بیل کلینتون' در انتخابات ریاست جمهوری، سبب بازگشت دمکرات ها به قدرت پس از 12 سال ریاست جمهوریخواهان به کاخ سفید شد.
کریستوفر در دوره نخست ریاست جمهوری کلینتون، هدایت وزارت خارجه آمریکا را برعهده داشت. وی نیز نتوانست خصومت با جمهوری اسلامی ایران را پنهان کند و همواره تهران را به رابطه با تروریسم و علاقه مند به تسلیحات هسته‌ای متهم می ساخت.
با آغاز دوره دوم ریاست جمهوری کلینتون، آلبرایت این فرصت را یافت که به عنوان نخستین زن در تاریخ آمریکا، بر مسند وزارت خارجه این کشور بنشیند.
آلبرایت که به خاطر یهودی بودن، 'همدلی' مضاعفی با رژیم صهیونیستی داشت، بارها در سخنرانی های خود از ایران به عنوان کشوری خطرناک برای اسراییل، منطقه و نظام بین المللی یاد می کرد.
عمر هشت ساله دمکرات ها با ورود 'جرج بوش'(پسر) به کاخ سفید پایان یافت.
دولت جمهوریخواه بوش بستری بود برای حضور 'نئومحافظه کاران' جنگ طلب در عرصه سیاسی واشنگتن که قصد داشتند، دمکراسی آمریکایی را با جنگ به کشورهای دیگر تحمیل کنند.
سکان هدایت وزارت خارجه در دولت بوش در دور اول ریاست جمهوری، نصیب پاول ژنرال چهار ستاره شد. پاول طی چهار سال حضور در این سمت، تلاش فراوانی برای اجرای طرح های ضد ایرانی 'باز'های آمریکایی کرد و با متهم ساختن تهران به تولید کلاهک هسته ای برای حمل بر روی موشک های بالستیکی در جستجوی یافتن بهانه ای برای حمله نظامی به ایران بود.
با آغاز دور دوم ریاست جمهوری بوش، بار دیگر یک زن به مقام وزیر خارجه آمریکا رسید. رایس گرچه بعد از آلبرایت دومین زنی بود که این سمت را کسب کرد، اما نخستین زن سیاهپوستی بود که اداره این وزارتخانه عریض و طویل آمریکا را برعهده گرفت.
رایس که همچون پاول هرگز نتوانست پازل حمله به ایران را تکمیل کند، اما از اتهام زنی به ایران هیچ گاه کوتاه نیامد.
وی در نطق های متفاوت خود همواره حضور منطقه ای ایران را 'مشکل ساز' می دانست و تهران را به فریبکاری و تقلب در برنامه هسته ای متهم می کرد.
با پایان هشت سال حکومت بازها در کاخ سفید، نوبت به قدرت نمایی 'کبوتر'ها رسید. 'باراک اوباما' چهل و چهارمین رییس جمهوری آمریکا به عنوان نخستن رییس جمهوری سیاه پوست این کشور و از حزب دمکرات قدم به کاخ سفید گذاشت.
کبوترهای دمکرات نیز در خصومت ورزی با ایران و همپیمانی با اسراییل ثابت کردند که دست کمی از بازها ندارند.
کلینتون که به عنوان سومین زن وزیر خارجه آمریکا شده بود، از جمله وزرای خارجه ای بود که بر حفظ نفوذ واشنگتن در خاورمیانه برای مهار ایران تاکید ویژه داشت.
شصت و هفتمین وزیر خارجه آمریکا همچنین هرگز حاضر به معامله بر سر اسراییل نشد و به صراحت اعلام کرد: آمریکا هرگز وقتی پای امنیت و بقای اسرائیل در میان باشد، بی‌طرف نخواهد بود.
وی همواره خود را 'حامی سرسخت و تزلزل ناپذیر امنیت و ایمنی اسرائیل' می‌خواند. کلینتون سال 2008 میلادی گفته بود، آمریکا، ایران را در صورت حمله به اسرائیل، به کلی محو خواهد کرد.
وی همچنین با متهم کردن ایران به تلاش برای دستیابی به بمب اتم، گفته بود: در صورت تحقق این موضوع، آمریکا در استفاده از گزینه نظامی علیه ایران تردید نخواهد کرد.
شانس دمکرات ها سبب حضور دوباره آنها برای چهار سال دیگر در کاخ سفید شد. با رفتن کلینتون از وزارت خارجه، کری کهنه سرباز و مجروح جنگ ویتنام و نامزد شکست خورده ریاست جمهوری پا به ساختمان وزارت خارجه در واشنگتن گذاشت.
در دوره کری گرچه مذاکرات بین المللی بر سر برنامه هسته ای ایران آغاز شد و با امضای 'برجام' به پایان رسید، اما شصت وهشتمین وزیر خارجه آمریکا دست از اتهام زنی به ایران در مورد جنگ افروزی در منطقه بویژه یمن برنداشت.
با چرخش پاشنه قدرت در واشنگتن به سمت جمهوریخواهان، 'دونالد ترامپ' به عنوان چهل و پنجمین رییس جمهوری آمریکا وارد کاخ سفید شد.
رییس جمهوری 'کاسبکار' آمریکا که رویکرد ضد ایرانی خود را در مبارزات انتخاباتی عیان ساخته بود، کلید وزارت خارجه را برای تحقق رویکردهای خود به تیلرسون یکی از مدیران متبحر کسب و کار آمریکایی سپرد.
تیلرسون پس از آغاز کار در وزارت خارجه آمریکا بصورت کاملا بی پروا، سخن از 'براندازی' بر زبان راند و گفت: آمریکا باید از عناصر داخلی برای تغییر نظام سیاسی ایران حمایت ‌کند.
وی همچنین بر ادعای نقش بی ثبات کننده ایران در منطقه تاکید کرد و افزود: سیاست واشنگتن معطوف به مقابله با هژمونی ایران شده است.
با مرور همه اقدامات و ادعاهای ضد ایرانی وزرای خارجه پیشین آمریکا، به این نکته می توان دست یافت که در گفته های پمپئو نکته جدیدی وجود ندارد و بازخوانی نسخه هایی بوده که اسلاف وی پیشتر برای جمهوری اسلامی ایران پیچیده بودند.
اما اگر برای ادعاهای همه وزرای خارجه آمریکا که پمپئو نیز بر آنها صحه گذاشت، دو سرفصل شامل 'مهار نفوذ منطقه ای' و 'مهار فعالیت های هسته ای صلح آمیز' ایران قائل شویم، به این موضع مهم پی می بریم که آنچه مطرح شده، به گفته 'یوسی ملمان' تحلیلگر روزنامه صهیونیستی 'معاریو' آرزوهای 'بنیامین نتانیاهو' نخست وزیر رژیم صهیونیستی است.
مقامات رژیم صهیونیستی همواره رویای مهار نفوذ منطقه ای و برنامه های هسته ای صلح آمیز ایران در سر داشته اند، اما همواره خواسته اند وزرای خارجه آمریکا را در تحقق این آرزوی دست نیافتنی شریک خود سازند.
طی چهل سال گذشته شاهد ایفای نقش وزرای خارجه آمریکا در 'بازی فریب' تل آویو بوده ایم و پمپئو نیز آخرین بازیگری نیست که تن به این نقش داده، اما بد نبود نیم نگاهی په پشت سر خود می کرد و می دید که اسلافش در تحقق آرزوهای مقامات رژیم صهیونیستی به پایان خط رسیده اند، اما جمهوری اسلامی ایران همچنان سربلند ایستاده است.
گزارش از امید غیاثوند
خاورم ** 1071**1651


گروه های زیر مجموعه بین‌الملل

خاورمیانه
خاورمیانه

آخرین اخبار

رئال از ۳ هفته قبل با کونته در تماس بوده است
نشریه ال‌پائیس گزارش می‌دهد که رئال مادرید مدتی است که با آنتونیو کونته ارتباط برقرار کرده است.
اردوگاه اسکان هلال احمر در مهران  تخریب شد
ایلام-ایرنا- مدیرعامل جمعیت هلال احمر ایلام در پی بارندگی های شدید استان ایلام و مرز مهران از سلامت همه زائران خبر داد و درعین حال گفت: در پی بارش شدید باران و سرازیر شدن سیلاب اردوگاه اضطراری اسکان زائران که روز گذشته در پایانه برکت برپا شده بود به صورت کامل تخریب شد.
شی پرنده مشکوک در اهواز مشاهده شد
اهواز - ایرنا - یک شی پرنده مشکوک یکشنبه شب در یکی از مناطق حساس شهر اهواز مشاهده شد.
بیش از 200 هزار زائر از شلمچه و چذابه به عراق سفر کردند
آبادان - ایرنا - استاندار خوزستان گفت: بیش از 200 هزار زائر از ابتدای ماه صفر تاکنون از مرزهای شلمچه و چذابه در استان خوزستان برای حضور در همایش بزرگ اربعین به کشور عراق سفر کردند.
گاز مونواکسید کربن جان 5 نفر را در پردیس گرفت
تهران - ایرنا- رئیس مرکز اورژانس تهران اعلام کرد: 5 عضو یک خانواده به دلیل استنشاق گاز مونوکسید کربن در پردیس - شمال غرب استان تهران - جان باختند.
34 هزار میلیارد ریال به حساب دهیاری ها واریز شد
بجنورد- ایرنا- معاون دهیاری های سازمان شهرداری ها و دهیاری های وزارت کشور گفت: امسال 34 هزار میلیارد ریال اعتبار از محل وجوه بند الف ماده 38، بند ب، جیم و دال تبصره 2 به حساب دهیاری ها واریز شد.
شرایط معافیت خریداران نفت ایران سخت تر از گذشته است
تهران - ایرنا - وزیر خرانه داری (دارایی) آمریکا روز یکشنبه مدعی شد که شرایط صدور معافیت از تحریم های واشنگتن برای کشورهای خریدار نفت ایران، نسبت به دوره دولت اوباما دشوارتر خواهد شد.
آلمان صدور تسلیحات به عربستان را متوقف کرد
تهران - ایرنا - صدر اعظم آلمان ضمن محکوم کردن قتل خاشقچی از سوی ماموران سعودی اعلام کرد تا روشن شدن ابهامات این پرونده هرگونه فروش تسلیحات به عربستان متوقف می شود.
88 درصد پناهجویان سوری در لبنان خواهان بازگشت به سوریه هستند
بیروت-ایرنا-نماینده کمیساریای عالی پناهجویان سازمان ملل در لبنان از تمایل 88 درصد از پناهجویان سوری حاضر در لبنان برای بازگشت به وطن خود خبر داد.
یمن مواضع نظامیان سعودی در جیزان را هدف قرار داد
تهران - ایرنا - یگان موشکی ارتش و کمیته های مردمی یمن مواضع نظامیان سعودی در منطقه جیزان واقع در جنوب عربستان را هدف قرار داد.

پر بازدید ترین اخبار امروز

آناتولی: هزار زائر ایرانی از ورود به عراق منع شدند
تهران - ایرنا - خبرگزاری آناتولی گزارش داد که مقام های عراقی از ورود هزار زائر ایرانی اربعین به این کشور به دلیل داشتن ویزای تقلبی ممانعت کردند.
خاشقچی به دلیل بسته شدن دهانش خفه شده است
دوحه – ایرنا – سعودی ها با روایت جدیدی از نحوه ربوده شدن روزنامه نگار مخالف ولیعهد این کشور ، ادعا کردند که 'جمال خاشقچی' بعد از درگیری در داخل کنسولگری تقاضای کمک می کند و یکی از حاضرین برای ساکت کردن او جلوی دهانش را می گیرد و همین مسئله موجب خفه شدن و مرگ او می شود.
گروه دوستی پارلمانی ایران و برزیل با مقامات برزیلی دیدار کرد
تهران – ایرنا - هیات گروه دوستی پارلمانی ایران و برزیل درچارچوب توسعه مراودات پارلمانی دو کشور و گسترش روابط در سفر خود به برازیلیا با مقامات این کشور دیدار و گفت وگو کردند.
خاشقچی در خاک ما کشته شد
وزیر دادگستری عربستان سعودی با اذعان به کشته شدن جمال خاشقجی در مکان تحت حاکمیت سعودی‌ها، گفت که پرونده جمال هنوز کامل نیست و نمی‌توان روند دادرسی را آغاز کرد.
تلاش آمریکا‌یی‌ها برای ساخت بمب‌ اتمی مناسب درگیری‌های کوچک
تهران- ایرناپلاس- یک کارشناس مسائل روسیه گفت: خروج آمریکا از پیمان منع موشک‌های هسته‌ای میان‌برد با اتحاد جماهیر شوروی (INF) جدی است. آمریکایی‌ها در تلاشند بمب‌های هسته‌ای در مقیاس قابل حمل بسازند تا بتوانند در درگیری‌های کوچک‌تر از آن استفاده کنند.
گورباچف: خروج آمریکا از پیمان موشک های هسته ای بی عقلی است
کانادا: توضیحات عربستان درمورد قتل خاشقچی بی اعتبار است
الجبیر برای پاک کردن صورت مساله خاشقچی تلاش کرد
تلاش آمریکا‌یی‌ها برای ساخت بمب‌ اتمی مناسب درگیری‌های کوچک
آلمان: تصمیم آمریکا برای خروج از توافق تسلیحاتی تاسف آور است
توضیحات عربستان در مورد قتل خاشقچی کافی نیست
اکونومیست: ظهور'چین' و افول 'آمریکا'
اختلاف جمهوری خواهان و ترامپ بر سر مرگ خاشقچی بالا گرفت
هزاران کاروان از مهاجران در جنوب مکزیک پناه گرفتند
انحصارگری ارز مناقشه جدید چین و آمریکا