پمپئو همچون اسلافش در توهم بسر می برد

13:53 ۱۹ روز و ۶ ساعت پیش ایرنا 28 0
پمپئو همچون اسلافش در توهم بسر می برد

تهران - ایرنا - اگر بخواهیم برای ضرب المثل 'فلانی دیر آمده و زود می خواهد برود' مصداقی عینی در سیاست آمریکا پیدا کنیم، بهترین گزینه 'مایک پمپئو' است، فردی که پس از نشستن بر کرسی وزارت خارجه، ادعاهایی را در مورد ایران مطرح کرد که اسلاف پیش از او هم گفته بودند.

ایرنا

پمپئو رییس سابق 'سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا' (سیا) و وزیر خارجه جدید این کشور، 31 اردیبهشت ماه با حضور در بنیاد 'هریتج' وابسته به جریان محافظه کار آمریکا، به تبیین و تشریح سیاست های جدید واشنگتن در مورد جمهوری اسلامی ایران پرداخت و 'باید'هایی را برای تهران ترسیم کرد.
وزیر خارجه آمریکا در دکترین ضد ایرانی خود، جمهوری اسلامی را به ادامه فعالیت هسته ای غیر صلح آمیز و نیز حمایت از تروریسم متهم کرد و همچنین خواستار توقف برنامه های توسعه دفاعی موشکی شد.
پمپئو بر ادعای آزادی آمریکایی های زندانی در ایران نیز تاکید کرد و از تهران خواست به حاکمیت عراق احترام گذارد و از حمایت از 'حوثی ها یمنی' (جنبش انصارالله) دست بردارد.
وی همچنین از ایران خواست، سوریه را ترک کند و از حمایت از 'طالبان' و 'القاعده' در افغانستان دست بردارد و همسایگان خود را تهدید نکند.

** از ونس تا پمپئو
از زمان پیروزی انقلاب اسلامی ایران تاکنون 14 نفر شامل 'سایروس ونس'، 'ادموند ماسکی'، 'الکساندر هیگ'، 'جرج شولتز'، 'جیمز بیکر'، 'لارنس ایگلبرگ'، 'وارن کریستوفر'، 'مادلین آلبرایت'، 'کاولین پاول'، 'کاندولیزا رایس'، 'هیلاری کلینتون'، 'جان کری'، 'رکس تیلرسون' و مایک پمپئو در دستگاه سیاست خارجی آمریکا در دولت های دمکرات و جمهوریخواه به قدرت رسیده اند و هر یک مهار ایران را با طرح اتهام های متفاوت در دستور اصلی کار خود قرار داده اند.
ونس در زمان دولت دمکرات 'جیمی کارتر' و در بحبوحه شکل گیری و پیروزی انقلاب اسلامی سمت وزیر خارجه آمریکا را برعهده داشت.
این دیپلمات آمریکایی به گواه اسناد تاریخی، تلاش زیادی برای تاثیرگذاری بر روند انقلاب اسلامی و تغییر جهت آن ایفا کرد، اما اقدام دانشجویان در تسخیر سفارت آمریکا مانع تحقق تمام این تلاش ها شد.
اقدامی که از جانب ونس و همکارانش در دستگاه دیپلماسی آمریکا بی پاسخ نماند و با طرح پیشنهادی وی، 'وضعیت اضطراری ملی' در مورد ایران در 14 نوامبر سال 1979 شامل توقیف اموال و دارایی های ایران، تدوین و به امضای کارتر رییس جمهوری آمریکا رسید.
با کناره گیری ونس از سمت وزیر خارجه، ماسکی بر صندلی این وزارتخانه نشست و دیپلماسی وی منجر به روشن شدن چراغ سبز واشنگتن به عراق برای حمله به ایران و تحمیل جنگ هشت ساله شد.
پیروزی جمهوریخواهان در انتخابات ریاست جمهوری سبب خروج دمکرات ها از کاخ سفید شد و با حضور 'دونالد ریگان' به عنوان چهلمین رییس جمهوری آمریکا در راس قدرت، هیگ جانشین سلف دمکرات خود شد و پس از مدت کوتاهی خدمت، صندلی وزارت خارجه را به شولتز داد.
شولتز از جمله چهره های افراطی کابینه ریگان بود.
وی اوایل دهه 80 میلادی، در بنیاد هریتج، همان اندیشکده ای که پمپئو 31 اردیبهشت سال 2018 میلادی دکترین ضد ایرانی را مطرح کرد، استراتژی خود را در بحبوحه تهاجم نظامی عراق برای مهار قدرت ایران تدوین و ارائه کرد که 'استراتژی شولتز' نام گرفت.
شولتز بر اساس این استراتژی معتقد بود، برای به زانو درآوردن ایران باید به نقطه بسیار حساس فشار آورد و این کوشش‌ها می‌‌تواند غیرمستقیم و از طریق تحریم اقتصادی مانند 'بایکوت صادرات نفت' و یا مستقیم و از طریق تحریم تسلیحاتی علیه ایران باشد.
وی همچنین در استراتژی خود، همکاری بین المللی برای مقابله با ایران را ضروری می دانست.
میراث ضد ایرانی جمهوریخواهان از ریگان به جرج بوش(پدر) رسید و با انتصاب بیکر به ریاست دستگاه دیپلماسی آمریکا، خصومت ها با ایران نه تنها کاهش نیافت، بلکه بر شدت آن نیز افزوده شد.
بیکر در مدت فعالیت در وزارت خارجه، هدف اساسی سیاست ایالات متحده را بازدارندگی از رشد نفوذ ایران در منطقه آسیای مرکزی عنوان و تعقیب می کرد.
ایگلبرگر دیگر وزیر خارجه دولت جمهوریخواه جرج بوش بود. گرچه ایگلبرگ مدت کوتاهی را در این وزارتخانه سپری کرد، اما در دوران بازنشستگی، همواره جمهوری اسلامی ایران را متهم به تلاش برای دستیابی به بمب اتمی می کرد.
وی در نطقی گفته بود، اگر ایران به بمب دست پیدا کند، از آن استفاده خواهد کرد. به نظر من تهران در مسیر دست یافتن به بمب است و اگر ما اجازه این کار را بدهیم، بعداً پشیمان خواهیم شد.
پیروزی 'بیل کلینتون' در انتخابات ریاست جمهوری، سبب بازگشت دمکرات ها به قدرت پس از 12 سال ریاست جمهوریخواهان به کاخ سفید شد.
کریستوفر در دوره نخست ریاست جمهوری کلینتون، هدایت وزارت خارجه آمریکا را برعهده داشت. وی نیز نتوانست خصومت با جمهوری اسلامی ایران را پنهان کند و همواره تهران را به رابطه با تروریسم و علاقه مند به تسلیحات هسته‌ای متهم می ساخت.
با آغاز دوره دوم ریاست جمهوری کلینتون، آلبرایت این فرصت را یافت که به عنوان نخستین زن در تاریخ آمریکا، بر مسند وزارت خارجه این کشور بنشیند.
آلبرایت که به خاطر یهودی بودن، 'همدلی' مضاعفی با رژیم صهیونیستی داشت، بارها در سخنرانی های خود از ایران به عنوان کشوری خطرناک برای اسراییل، منطقه و نظام بین المللی یاد می کرد.
عمر هشت ساله دمکرات ها با ورود 'جرج بوش'(پسر) به کاخ سفید پایان یافت.
دولت جمهوریخواه بوش بستری بود برای حضور 'نئومحافظه کاران' جنگ طلب در عرصه سیاسی واشنگتن که قصد داشتند، دمکراسی آمریکایی را با جنگ به کشورهای دیگر تحمیل کنند.
سکان هدایت وزارت خارجه در دولت بوش در دور اول ریاست جمهوری، نصیب پاول ژنرال چهار ستاره شد. پاول طی چهار سال حضور در این سمت، تلاش فراوانی برای اجرای طرح های ضد ایرانی 'باز'های آمریکایی کرد و با متهم ساختن تهران به تولید کلاهک هسته ای برای حمل بر روی موشک های بالستیکی در جستجوی یافتن بهانه ای برای حمله نظامی به ایران بود.
با آغاز دور دوم ریاست جمهوری بوش، بار دیگر یک زن به مقام وزیر خارجه آمریکا رسید. رایس گرچه بعد از آلبرایت دومین زنی بود که این سمت را کسب کرد، اما نخستین زن سیاهپوستی بود که اداره این وزارتخانه عریض و طویل آمریکا را برعهده گرفت.
رایس که همچون پاول هرگز نتوانست پازل حمله به ایران را تکمیل کند، اما از اتهام زنی به ایران هیچ گاه کوتاه نیامد.
وی در نطق های متفاوت خود همواره حضور منطقه ای ایران را 'مشکل ساز' می دانست و تهران را به فریبکاری و تقلب در برنامه هسته ای متهم می کرد.
با پایان هشت سال حکومت بازها در کاخ سفید، نوبت به قدرت نمایی 'کبوتر'ها رسید. 'باراک اوباما' چهل و چهارمین رییس جمهوری آمریکا به عنوان نخستن رییس جمهوری سیاه پوست این کشور و از حزب دمکرات قدم به کاخ سفید گذاشت.
کبوترهای دمکرات نیز در خصومت ورزی با ایران و همپیمانی با اسراییل ثابت کردند که دست کمی از بازها ندارند.
کلینتون که به عنوان سومین زن وزیر خارجه آمریکا شده بود، از جمله وزرای خارجه ای بود که بر حفظ نفوذ واشنگتن در خاورمیانه برای مهار ایران تاکید ویژه داشت.
شصت و هفتمین وزیر خارجه آمریکا همچنین هرگز حاضر به معامله بر سر اسراییل نشد و به صراحت اعلام کرد: آمریکا هرگز وقتی پای امنیت و بقای اسرائیل در میان باشد، بی‌طرف نخواهد بود.
وی همواره خود را 'حامی سرسخت و تزلزل ناپذیر امنیت و ایمنی اسرائیل' می‌خواند. کلینتون سال 2008 میلادی گفته بود، آمریکا، ایران را در صورت حمله به اسرائیل، به کلی محو خواهد کرد.
وی همچنین با متهم کردن ایران به تلاش برای دستیابی به بمب اتم، گفته بود: در صورت تحقق این موضوع، آمریکا در استفاده از گزینه نظامی علیه ایران تردید نخواهد کرد.
شانس دمکرات ها سبب حضور دوباره آنها برای چهار سال دیگر در کاخ سفید شد. با رفتن کلینتون از وزارت خارجه، کری کهنه سرباز و مجروح جنگ ویتنام و نامزد شکست خورده ریاست جمهوری پا به ساختمان وزارت خارجه در واشنگتن گذاشت.
در دوره کری گرچه مذاکرات بین المللی بر سر برنامه هسته ای ایران آغاز شد و با امضای 'برجام' به پایان رسید، اما شصت وهشتمین وزیر خارجه آمریکا دست از اتهام زنی به ایران در مورد جنگ افروزی در منطقه بویژه یمن برنداشت.
با چرخش پاشنه قدرت در واشنگتن به سمت جمهوریخواهان، 'دونالد ترامپ' به عنوان چهل و پنجمین رییس جمهوری آمریکا وارد کاخ سفید شد.
رییس جمهوری 'کاسبکار' آمریکا که رویکرد ضد ایرانی خود را در مبارزات انتخاباتی عیان ساخته بود، کلید وزارت خارجه را برای تحقق رویکردهای خود به تیلرسون یکی از مدیران متبحر کسب و کار آمریکایی سپرد.
تیلرسون پس از آغاز کار در وزارت خارجه آمریکا بصورت کاملا بی پروا، سخن از 'براندازی' بر زبان راند و گفت: آمریکا باید از عناصر داخلی برای تغییر نظام سیاسی ایران حمایت ‌کند.
وی همچنین بر ادعای نقش بی ثبات کننده ایران در منطقه تاکید کرد و افزود: سیاست واشنگتن معطوف به مقابله با هژمونی ایران شده است.
با مرور همه اقدامات و ادعاهای ضد ایرانی وزرای خارجه پیشین آمریکا، به این نکته می توان دست یافت که در گفته های پمپئو نکته جدیدی وجود ندارد و بازخوانی نسخه هایی بوده که اسلاف وی پیشتر برای جمهوری اسلامی ایران پیچیده بودند.
اما اگر برای ادعاهای همه وزرای خارجه آمریکا که پمپئو نیز بر آنها صحه گذاشت، دو سرفصل شامل 'مهار نفوذ منطقه ای' و 'مهار فعالیت های هسته ای صلح آمیز' ایران قائل شویم، به این موضع مهم پی می بریم که آنچه مطرح شده، به گفته 'یوسی ملمان' تحلیلگر روزنامه صهیونیستی 'معاریو' آرزوهای 'بنیامین نتانیاهو' نخست وزیر رژیم صهیونیستی است.
مقامات رژیم صهیونیستی همواره رویای مهار نفوذ منطقه ای و برنامه های هسته ای صلح آمیز ایران در سر داشته اند، اما همواره خواسته اند وزرای خارجه آمریکا را در تحقق این آرزوی دست نیافتنی شریک خود سازند.
طی چهل سال گذشته شاهد ایفای نقش وزرای خارجه آمریکا در 'بازی فریب' تل آویو بوده ایم و پمپئو نیز آخرین بازیگری نیست که تن به این نقش داده، اما بد نبود نیم نگاهی په پشت سر خود می کرد و می دید که اسلافش در تحقق آرزوهای مقامات رژیم صهیونیستی به پایان خط رسیده اند، اما جمهوری اسلامی ایران همچنان سربلند ایستاده است.
گزارش از امید غیاثوند
خاورم ** 1071**1651


گروه های زیر مجموعه بین‌الملل

بین‌الملل
بین‌الملل

آخرین اخبار

سپ برترین شرکت پرداخت کشور معرفی شد
براساس نتایج گزارش اقتصادی سال ۹۶ شرکت شاپرک، شرکت پرداخت الکترونیک سامان (سپ)، در اکثر شاخص‌های عملکردی رتبه‌های برتر را از آن خود کرد.
مهاجرت به مشهد برای فتح بهارستان
هر جا باشند اما در مشهد گرد هم می‌آیند. میعادگاه‌شان مشهد و مقصدشان بهارستان است. فکر همه‌ جا را کرده و در ذهن خود انتخابات هیات رییسه را نیز برگزار کرده‌اند. این طور که از اخبار غیر رسمی برمی‌آید سرلیست فهرست آنها برای تکیه زدن به صندلی علی لاریجانی کسی نیست غیر از تولیت آستان قدس.
۱۰دلیل موافقان و مخالفان کمک‌داور ویدیویی
استفاده از فناوری VAR برای کمک به داوری موافقان و مخالفان خود را دارد. دلایل هر دو گروه را برشمرده‌ایم.
ژنرال روس ستاره‌اش را به احترام سرباز ایرانی کند
نوویکف وقتی فهمید ۴۸ ساعت است که تنها با ۳ سرباز جنگیده، به نشانه احترام یکی از درجه‌هایش را از روی دوشش باز کرد و روی سینه سرجوخه محمدی گذاشت و از چوپانی خواست ۳ سرباز شجاع را به شیوه مسلمانان کنار پل آهنی دفن کند. تدفین این ۳ سرباز به‌ خاطر وطن‌پرستی‌شان با تشریفات نظامی از سوی لشگر ۴۷ ارتش دشمن صورت گرفت.
پایان مرحله اول تور دوچرخه سواری ترکیه با نهمی ملی پوش ایران
مرحله اول توردوچرخه سواری ترکیه با نهمی رکابزن ملی پوش ایران به پایان رسید.
ضیایی: تعدد مسابقه‌های مختلف توان‌مان برای تصمیم‌گیری را به چالش کشید
رییس فدراسیون والیبال با اشاره به سال پرترافیک والیبال گفت: کادر فنی تیم ملی ب تنها یک ماه فرصت دارد و همه آن چیزهایی هم که در این مدت می‌خواهد در اختیارش نیست.
صالحی‌ امیری: کارشکنی آمریکایی‌ها برای تحریک روانی والیبالیست‌ها بود
رییس کمیته ملی المپیک با اشاره به سال پرترافیکی که والیبال پیش رو دارد گفت: در حال حاضر تیم ملی والیبال ب شرایط روحی خوبی دارد و دغدغه خاصی نیز وجود ندارد.
ترکیب بلژیک - پرو اعلام شد
ترکیب دو تیم بلژیک و پرو برای برگزاری اولین دیدار خودشان در جام جهانی اعلام شد.
عده ای به هر طریقی به دنبال ناکارآمد نشان دادن دولت هستند
شهرکرد- ایرنا- عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی گفت: عده ای به هر طریقی به دنبال ناکارآمد نشان دادن دولت اعتدال بوده و حاضرند دست به هرکاری بزنند.
بازیکن دانمارک ادامه جام جهانی را از دست داد
ویلیام کوئیست به دلیل شکستگی دنده در جریان بازی با پرو ادامه جام جهانی را از دست داد.

پر بازدید ترین اخبار امروز

پایان کار وزیر کشور آلمان
هورست زیهوفر، وزیر کشور و عضو حزب اتحادیه سوسیال مسیحی بایرن از پایان همکاری خود با آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان خبر داد.
فیروزآبادی گفته بود ویلای لواسان را تخلیه می‌کند ولی نکرده است
بعد از نامه جنبش عدالتخواه دانشجویی به ستاد اجرایی نامه جنبش را همراه با نامه‌ای از ستادبه مقام معظم رهبری ارسال کردند و دوباره رهبر انقلاب بر روی نامه ستاد پارافی مبنی بر تخلیه ویلای مزبور می‌نویسند.
جشنواره جدید ماناپی با صدها گجت هوشمند ویژه جام جهانی ۲۰۱۸
جشنواره جدید ماناپی با عنوان "جام جوایز" به مناسبت جام جهانی روسیه از۲۵ خرداد تا ۲۴ تیرماه با بیش از ۱۰۰ میلیون تومان جایزه برگزار می‌شود.
جلسه مجلس درباره گرانی خودرو لغو شد
عضو هیئت رئیسه مجلس از لغو جلسه علنی پارلمان درباره گرانی خودرو و کالا‌ها خبر داد.
زیباترین دکل برق دنیا- عکس
ساخت یک دکل برق متفاوت در کالیفرنیای آمریکا
الحشد الشعبی عراق به آمریکا هشدار داد
سازمان ملل رفتار آمریکا با مهاجران را بی رحمانه خواند
لندن به قطعنامه های حقوق بشری علیه اسرائیل رای نمی دهد
پنتاگون، نگران تصمیم ترامپ درباره لغو رزمایش با سئول است
حرف های ترامپ درباره رفع تهدید کره شمالی خنده دار است
موسویان: خروج ترامپ از برجام تاثیر منفی‌ بر صلح وثبات دارد
تجارت؛راهگشای تعامل آمریکا-کره شمالی است،نه دیپلماسی
کودکان و والدین مهاجران در آمریکا در قفس نگهداری می شوند
توافقنامه صلح کلمبیا با انتخاب رئیس جمهور جدید به خطر افتاد
کودکان پناهجو، قربانیِ چانه زنی ترامپ بر سر سیاست مهاجرتی