دور، دور مجازی

13:34 ۱۴۱ روز و ۱۰ ساعت پیش ایرنا 298 0
دور، دور مجازی

هفته نامه پرگار چاپ یزد در تازه ترین شماره خود در مطلبی با عنوان « دور، دور مجازی» نوشت: شاید برای شما هم پیش آمده که خیابان های شهر را یکی پس از دیگری، بدون هدف و صرفا برای گذراندن وقت طی کنید و چند تجربه مشابه در این گردشِ بی هدف برایتان رخ دهد.

ایرنا

در ادامه مطلب داود پاک طینت آمده است: اول اینکه شما احتمالا خریدهای غیرضروری داشته اید و تا جایی این خرید، بی هدف و غیر ضروری بوده است که در اولین فرصت از خرید خود پشیمان شده اید و ممکن است از آن وسیله یا خدماتی که بابتش پول داده اید هرگز استفاده نکرده اید.
دوم اینکه همین عدم مشخص بودن هدف در مسیری که طی می کنید موجب شده تا استهلاک را افزایش دهید یعنی در اینگونه موارد افراد ممکن است بی جهت حتی در هنگام توقف نیز، خودروی خود را روشن نگهدارند یا بی وقفه و بدون ضرورت با تلفن همراه خود صحبت کنند.
و سوم اینکه ممکن است شما بعد از گذراندن بی هدفِ زمان و ترددهای بدون برنامه، از نظر روانی حس خوبی نداشته باشید و از تلف شدن وقت و عمرتان گلایه کنید.
در حالی که اگر همین زمان و انرژی و پول را با برنامۀ قبلی و هدفمند صرف می کردید نه تنها احساس پشیمانی از خرید یا گلایه از تلف شدن عمر نداشتید بلکه احساس خوبی بابت گذراندن وقت و انجام تفریح به شما دست می داد.
این حرکت و پرسه زنی و طیِ مسیر بدون هیچ برنامۀ قبلی که در سال های اخیر بین جوانان رواج چشمگیری داشته است را
« دور دور » می گویند.
پدیدۀ «دور دور» از زاویه رسانه ها نیز قابل بررسی است، به عبارتی رسانه ها نیز این قابلیت را دارند که افراد، بدون هدف و صرفا به حالت پرسه زنی با آنها مواجه شوند و همین رویاروییِ بی هدف و بی برنامه، می تواند متناسب با کارکردها و قدرت نفوذی که یک رسانۀ خاص دارد آن را برای کاربر آسیب زا کند.
به عبارتی تبعاتِ «دور دور» در رسانه ای مثل کتاب با رسانه ای مثل تلویزیون یا شبکه های اجتماعی با هم متفاوت است و هر قدر دسترسی به رسانه آسان تر و تنوع محتواهای آن بیشتر باشد احتمال گرایش به «دور دور» در آن رسانه افزایش می یابد و زمینه آسیب زایی آن رسانه بیشتر می شود.
شبکه های اجتماعی موبایلی در حال حاضر جزء رسانه های با دسترسی بالا هستند و به علت قابلیت های مختلفی از جمله، سهولت در دسترسی و استفاده و همچنین تنوع در محتوا، مورد اقبال عموم قرار گرفته اند.
و افراد در رویارویی با این شبکه های اجتماعی، رفتارهایی را از خود بروز می دهند که شباهت های زیادی به رفتارهای آنان در دنیای واقعی دارد و حتی فواید و آسیب های آن نیز، بی شباهت به همان فواید و آسیب ها در دنیای واقعی نیست.
«دور دورِ مجازی» از جمله این رفتارهاست و شباهت های بسیاری با همان پرسه زنی در دنیای واقعی دارد، از جمله شباهت های آن می توان به بی هدفی در مسیر، تغییر مسیرهای ناگهانی از صفحه ای به صفحه دیگر، تایید یا به عبارتی لایک کردن رفتارهایی که در حالت عادی آنها را مغایر با باورها و هنجارهای خود می دانیم و حتی نمی پسندیم و سایر موارد اشاره کرد.
برای آسیب شناسی پدیدۀ «دور دور» در فضای مجازی یا به عبارتی «دور دور مجازی» باید نگاهی هم به خصوصیات این فضا داشته باشیم.
فضای مجازی به علت شبکه ای بودن از تکثر و تنوعِ محتوا برخوردار است و حق انتخاب را برای افراد افزایش داده است.
از طرفی سهل الوصول بودن محتواهای مختلف و عدم رویاروییِ افراد با یکدیگر و نبود ارتباط چهره به چهره، موجب شده است تا اشخاص خود را ملزم به رعایت برخی از ملاحظات و آدابی که در دنیای واقعی به آن پایبند هستند ندانند.
و همین عدم رویاروییِ چهره به چهره در شبکه های اجتماعی، یک احساسِ امنیت کاذب در اشخاص ایجاد می کند تا جایی که کاربر، خود را از اینکه رفتارهایش توسط دیگر اشخاص جامعه در حال رصد و قضاوت است، مصون می داند.
و همین احساس عدمِ دیده شدن از طرف جامعه، می تواند موجب سر زدنِ رفتارهایی از طرف کاربر شود و او را با یک احساسِ آزادی (هرچند کاذب)، به سرک کشیدن و پرسه های بی هدف تشویق کند.
و همین بی هدف بودن و بی برنامه بودن در رویارویی با رسانه، در واقع به نوعی ولو شدن و وادادگی در مقابل رسانه است و شخص ولو و واداده در برابر رسانه یعنی، شخصی که به عمد، در رویارویی با رسانه تفکر را تعطیل کرده است.
و در آن زمان صرفا برای گذران وقت و به عبارتی برای «دور دور» با یک رسانه مواجه شده است در واقع ضریبِ آسیب پذیری خود را افزایش داده است و این آسیب پذیری بنا به خصوصیات فضای مجازی، در پدیدۀ « دور دور مجازی» به مراتب بیشتر از سایر رسانه ها است.
و جلب توجۀ جامعه به آسیب های این پدیده و برنامه ریزی برای گسترش سواد رسانه ای در بین کاربران رسانه ها به خصوص کاربران شبکه های اجتماعی ضروری به نظر می رسد.
هفته نامه پرگار در گستره استان یزد توزیع می شود.
استان یزد 146 رسانه دارای مجوز است که از این تعداد 104 مجوز برای نشریات مکتوب، 27 مجوز برای رسانه های برخط (خبرگزاری و پایگاه خبری) و 15 مجوز برای رسانه های الکترونیک - غیربرخط صادر شده است.
7532 /2047/
@irnayazdd


گروه های زیر مجموعه فرهنگی هنری

عمومی
عمومی

آخرین اخبار

آلتونی با شکست مقابل نماینده نروژ برنز گرفت
کاراته کای تیم بانوان ایران در مرحله نیمه نهایی با شکست برابر رقیب خود از نروژ به نشان برنز دست یافت تا سومین نشان برای کاراته بدست آمده بود.
کاراته کای تیم پسران ایران به فینال رسید
دومین نماینده تیم پسران ایران در المپیک جوانان با برتری مقابل رقیب ترکیه ای خود راهی مبارزه پایانی شد.
اولین مدال طلای المپیکی کاراته بدست آمد
کاراته کای جوان کشورمان با برتری مقابل رقیب مراکشی خود در مبارزه پایانی اولین مدال طلای تاریخ کاراته ایران در المپیک را به نام خود ثبت کرد.
از رئال تا بایرن؛ مقصد بعدی آرسن ونگر کجاست؟
آرسن ونگر اشتیاق خود را به بازگشت به دنیای فوتبال در سال آتی میلادی اعلام کرده است.
۴ بازیکن پرسپولیس و نود، تست دوپینگ دادند
4 بازیکن از پرسپولیس و نود ارومیه پس از پایان مسابقه تست دوپینگ دادند.
دکتر حقیقت: باید در مورد کمال ریسک کنیم
پزشک باشگاه پرسپولیس می گوید که تمام تلاشمان را می کنیم تا کمال به دیدار برابر السد برسد.
اقدام تحسین برانگیز مسی به نفع کودکان سرطانی
برنامه های لیونل مسی برای تاسیس مرکز تخصصی سرطان کودکان امروز به ثمر نشست.
سیدجلال: هواداران پرسپولیس فریب خوردند
کاپیتان تیم پرسپولیس می‌گوید هواداران تیمش با نیامدن خود در استادیوم فریب خوردند.

پر بازدید ترین اخبار امروز

کنکور در شرایط فعلی به نفع کشور نیست
رئیس پژوهشگاه مطالعات آموزش و پرورش با بیان اینکه کنکور جایی در سند تحول بنیادین ندارد و اگر زمینه اجرای کامل سند در مدارس فراهم شود در آینده نزدیک شاهد حذف کنکور خواهیم بود گفت: کنکور آموزش و پرورش را از رسیدن به اهداف متعالی‌اش باز می‌دارد.
ماجرای استوری‌های عجیب بازیکنان تیم ملی چیست؟
حواشی تیم امید گویی تمام شدنی نیست و هر روز خبرهای عجیب جدیدی از اردوی این تیم به گوش می‌رسد.
تهران نقش بزرگی در مبارزه با تروریسم ایفا کرده است
پکن- ایرنا- سفیر جمهوری اسلامی ایران در ژاپن با اشاره به تحولات منطقه خاورمیانه اظهار کرد: ایران، به اذعان مجامع بین‌المللی، در مبارزه با تروریسم در عراق، سوریه و افغانستان، نقش بزرگی ایفا کرده است.
بازداشت راننده پژوی شیطانی در نمایشگاه ماشین
معاون مبارزه با جرایم جنایی پلیس آگاهی تهران بزرگ از دستگیری جوانی که با گشت زنی در فضای مجازی و مسافربری اقدام به فریب و ربایش دختران جوان به قصد آزار و اذیت آنها کرده بود، خبر داد.
پاپ: ممکن است بعد از دعوت رسمی به کره شمالی بروم
پکن- ایرنا- 'پاپ فرانسیس' رهبر کاتولیک های جهان ابراز تمایل خود را برای سفر به کره شمالی در صورت دعوت رسمی اعلام کرد و گفت: قطعا به چنین دعوتی از سوی کره شمالی پاسخ خواهد داد.
برگزیدگان نخستین نمایشگاه رسانه‌های دیجیتال سلامت معرفی شدند
خبرنگاران پیشکسوت قزوین تجلیل شدند
لایحه قانون مطبوعات بزودی به مجلس می رود
قانون مطبوعاتی بزودی به مجلس می رود
مراقبت از پوست
مشکل بیمه خبرنگاران باید یک بار برای همیشه حل شود
رادیو زیارت همزمان با اربعین حسینی در شیراز در دسترس است
چند پارگی جوامع شرقی
جایگاه رسانه در کشور جدی گرفته شود
جایگاه رسانه ها در کشور جدی گرفته شود