دور، دور مجازی

13:34 ۲۶۴ روز و ۴ ساعت پیش ایرنا 371 0
دور، دور مجازی

هفته نامه پرگار چاپ یزد در تازه ترین شماره خود در مطلبی با عنوان « دور، دور مجازی» نوشت: شاید برای شما هم پیش آمده که خیابان های شهر را یکی پس از دیگری، بدون هدف و صرفا برای گذراندن وقت طی کنید و چند تجربه مشابه در این گردشِ بی هدف برایتان رخ دهد.

ایرنا

در ادامه مطلب داود پاک طینت آمده است: اول اینکه شما احتمالا خریدهای غیرضروری داشته اید و تا جایی این خرید، بی هدف و غیر ضروری بوده است که در اولین فرصت از خرید خود پشیمان شده اید و ممکن است از آن وسیله یا خدماتی که بابتش پول داده اید هرگز استفاده نکرده اید.
دوم اینکه همین عدم مشخص بودن هدف در مسیری که طی می کنید موجب شده تا استهلاک را افزایش دهید یعنی در اینگونه موارد افراد ممکن است بی جهت حتی در هنگام توقف نیز، خودروی خود را روشن نگهدارند یا بی وقفه و بدون ضرورت با تلفن همراه خود صحبت کنند.
و سوم اینکه ممکن است شما بعد از گذراندن بی هدفِ زمان و ترددهای بدون برنامه، از نظر روانی حس خوبی نداشته باشید و از تلف شدن وقت و عمرتان گلایه کنید.
در حالی که اگر همین زمان و انرژی و پول را با برنامۀ قبلی و هدفمند صرف می کردید نه تنها احساس پشیمانی از خرید یا گلایه از تلف شدن عمر نداشتید بلکه احساس خوبی بابت گذراندن وقت و انجام تفریح به شما دست می داد.
این حرکت و پرسه زنی و طیِ مسیر بدون هیچ برنامۀ قبلی که در سال های اخیر بین جوانان رواج چشمگیری داشته است را
« دور دور » می گویند.
پدیدۀ «دور دور» از زاویه رسانه ها نیز قابل بررسی است، به عبارتی رسانه ها نیز این قابلیت را دارند که افراد، بدون هدف و صرفا به حالت پرسه زنی با آنها مواجه شوند و همین رویاروییِ بی هدف و بی برنامه، می تواند متناسب با کارکردها و قدرت نفوذی که یک رسانۀ خاص دارد آن را برای کاربر آسیب زا کند.
به عبارتی تبعاتِ «دور دور» در رسانه ای مثل کتاب با رسانه ای مثل تلویزیون یا شبکه های اجتماعی با هم متفاوت است و هر قدر دسترسی به رسانه آسان تر و تنوع محتواهای آن بیشتر باشد احتمال گرایش به «دور دور» در آن رسانه افزایش می یابد و زمینه آسیب زایی آن رسانه بیشتر می شود.
شبکه های اجتماعی موبایلی در حال حاضر جزء رسانه های با دسترسی بالا هستند و به علت قابلیت های مختلفی از جمله، سهولت در دسترسی و استفاده و همچنین تنوع در محتوا، مورد اقبال عموم قرار گرفته اند.
و افراد در رویارویی با این شبکه های اجتماعی، رفتارهایی را از خود بروز می دهند که شباهت های زیادی به رفتارهای آنان در دنیای واقعی دارد و حتی فواید و آسیب های آن نیز، بی شباهت به همان فواید و آسیب ها در دنیای واقعی نیست.
«دور دورِ مجازی» از جمله این رفتارهاست و شباهت های بسیاری با همان پرسه زنی در دنیای واقعی دارد، از جمله شباهت های آن می توان به بی هدفی در مسیر، تغییر مسیرهای ناگهانی از صفحه ای به صفحه دیگر، تایید یا به عبارتی لایک کردن رفتارهایی که در حالت عادی آنها را مغایر با باورها و هنجارهای خود می دانیم و حتی نمی پسندیم و سایر موارد اشاره کرد.
برای آسیب شناسی پدیدۀ «دور دور» در فضای مجازی یا به عبارتی «دور دور مجازی» باید نگاهی هم به خصوصیات این فضا داشته باشیم.
فضای مجازی به علت شبکه ای بودن از تکثر و تنوعِ محتوا برخوردار است و حق انتخاب را برای افراد افزایش داده است.
از طرفی سهل الوصول بودن محتواهای مختلف و عدم رویاروییِ افراد با یکدیگر و نبود ارتباط چهره به چهره، موجب شده است تا اشخاص خود را ملزم به رعایت برخی از ملاحظات و آدابی که در دنیای واقعی به آن پایبند هستند ندانند.
و همین عدم رویاروییِ چهره به چهره در شبکه های اجتماعی، یک احساسِ امنیت کاذب در اشخاص ایجاد می کند تا جایی که کاربر، خود را از اینکه رفتارهایش توسط دیگر اشخاص جامعه در حال رصد و قضاوت است، مصون می داند.
و همین احساس عدمِ دیده شدن از طرف جامعه، می تواند موجب سر زدنِ رفتارهایی از طرف کاربر شود و او را با یک احساسِ آزادی (هرچند کاذب)، به سرک کشیدن و پرسه های بی هدف تشویق کند.
و همین بی هدف بودن و بی برنامه بودن در رویارویی با رسانه، در واقع به نوعی ولو شدن و وادادگی در مقابل رسانه است و شخص ولو و واداده در برابر رسانه یعنی، شخصی که به عمد، در رویارویی با رسانه تفکر را تعطیل کرده است.
و در آن زمان صرفا برای گذران وقت و به عبارتی برای «دور دور» با یک رسانه مواجه شده است در واقع ضریبِ آسیب پذیری خود را افزایش داده است و این آسیب پذیری بنا به خصوصیات فضای مجازی، در پدیدۀ « دور دور مجازی» به مراتب بیشتر از سایر رسانه ها است.
و جلب توجۀ جامعه به آسیب های این پدیده و برنامه ریزی برای گسترش سواد رسانه ای در بین کاربران رسانه ها به خصوص کاربران شبکه های اجتماعی ضروری به نظر می رسد.
هفته نامه پرگار در گستره استان یزد توزیع می شود.
استان یزد 146 رسانه دارای مجوز است که از این تعداد 104 مجوز برای نشریات مکتوب، 27 مجوز برای رسانه های برخط (خبرگزاری و پایگاه خبری) و 15 مجوز برای رسانه های الکترونیک - غیربرخط صادر شده است.
7532 /2047/
@irnayazdd


گروه های زیر مجموعه فرهنگی هنری

عمومی
عمومی

آخرین اخبار

بیماری سخت دروازه‌بان اسبق استقلال
دروازه‌بان اسبق استقلال در سکوت خبری پیگیر درمان بیماری‌اش شده و بی‌سر و صدا مراحل شیمی‌درمانی و پرتودرمانی را پشت سر گذاشته و حالا منتظر نتیجه معاینات جدید است.
موراتا: اتلتیکو در لالیگا و CL برای قهرمانی می‌جنگد
آلوارو موراتا، مهاجم اتلتیکو مادرید می‌گوید این تیم تا لحظه آخر پا پس نخواهد کشید و چه در لالیگا و چه در لیگ قهرمانان اروپا با تمام قوا برای قهرمانی تلاش خواهد کرد.
یک رکورد جدید برای لیونل مسی
مهاجم بارسلونا برای یازدهمین فصل پیاپی حداقل ۳۰ گل در یک فصل به ثمر رساند.
ابهام بزرگ پیش روی برانکو و پرسپولیس
در شرایطی مجوز حضور مهدی ترابی در رقابت پرسپولیس و پدیده شهرخودرو در چارچوب جام حذفی صادر شده که این بازیکن یک بار دیگر هم در این مرحله از جام حذفی امسال به میدان رفته‌ است.
حسینی: هنوز پاداش جام جهانی را نگرفته‌ایم
دروازه‌بان تیم ملی فوتبال ساحلی ایران گفت: متأسفانه ما هنوز پاداش جام جهانی را نگرفته‌ایم و سال گذشته تنها بخشی از آن را دریافت کردیم، البته بسیاری از پاداش‌های دیگرمان که مبلغ خاصی هم نیست نیز عقب‌افتاده است.
پیزارو، مسن‌ترین گلزن تاریخ بوندسلیگا شد
مهاجم با تجربه تیم وردربرمن با گلزنی در بازی شنبه شب برابر هرتابرلین به مسن‌ترین گلزن تاریخ بوندسلیگا تبدیل شد.
طباطبایی: استقلال مقابل تراکتور برنامه‌ای نداشت
هادی طباطبایی، دروازه‌بان پیشین تیم فوتبال استقلال اعتقاد دارد، این تیم در دیدار مقابل تراکتورسازی برنامه‌ای برای گلزنی‌ نداشته است.
تارتار: جلالی استاد من است و به او اهانت نمی‌کنم
سرمربی تیم فوتبال پارس جنوبی جم نسبت به سوءتفاهم ایجاد شده برای هواداران نساجی مازندران توضیحاتی را ارائه کرد.
مهاجرانی: انتخاب سرمربی تیم ملی خیلی آسان است
حشمت مهاجرانی، سرمربی پیشین تیم ملی فوتبال کشورمان می‌گوید که کسی از فدراسیون برای حضور در کمیته فنی با او صحبت نکرده است.
خلیلی: پرسپولیس چند هفته از داوری متضرر شد
سرپرست جدید تیم فوتبال پرسپولیس، گفت: پرسپولیس در چند هفته از داوری متضرر شده است اما قطعا اشتباهات به دلیل عدم تمرکز و غیر عمد است.

پر بازدید ترین اخبار امروز

تمام تلاشمان را برای رفع مشکلات دانشجویان خارجی خواهیم کرد
رئیس دانشگاه فردوسی مشهد گفت: ما در دانشگاه فردوسی تمام سعی خود را خواهیم کرد که دانشجویان خارجی مشکلی نداشته باشند، اما به هر حال باز هم سختی‌هایی وجود خواهد داشت.
پیکر شهدای ‌تروریستی سیستان و بلوچستان وارد فرودگاه اصفهان شد
‌پیکر شهدای حادثه تروریستی شامگاه گذشته سیستان و بلوچستان به شهر اصفهان رسید.
در اینستای ستاره‌های خارجی؛ کیتی پری ترسناک و نیمار هدفون باز!
در این سری مطالب ما سعی داریم به طور هفتگی گزیده‌ای از عکس‌های چهره‌های محبوبتان را با شما به اشتراک بگذاریم.
بارش های مطلوب و ذخیره سازی خوب آب در گنبدکاووس
گنبدکاووس - ایرنا - بارش های خوب سال زراعی جاری به ذخیره سازی خوب این نزولات آسمانی در چند سد، آب بندان و سه تالاب منطقه گنبدکاووس که اقلیمی نیمه خشک دارد، منجر شده و علاوه بر آن این بارش ها نوید بخش سالی پرمحصول برای کشاورزان این دیار است.
دو جایزه برای «بنفشه افریقایی» از جشنواره وزول
مونا زندی حقیقی با دومین فیلم بلندش «بنفشه افریقایی» که در سی و هفتمین جشنواره فیلم فجر حضور داشت، موفق به کسب دو جایزه از این جشنواره شد.
وحدت رسانه ها عامل اصلی مقابله با هجمه روانی دشمنان است
یزد نو دیگری برای یزدی ها ‏در جزیره قشم ‏
تصویربرداری سریال «گاندو» در ترکیه ادامه دارد + عکس
۷ هزارمین شماره روزنامه «ایران» منتشر شد
ساخت سریال‌های «موسی (ع)» و «سلمان فارسی» با فرمت جدید
تیترهای 28 بهمن ماه روزنامه افکار مردم
کاسبی عجیب با زندانیان بزرگ
هادی‌آباد؛ انباشت مشکلات 50 ساله در یک محله
نیاز پایتخت به بیداری
35 سال فعالیت در مسیر دشوار اطلاع رسانی