دور، دور مجازی

13:34 ۱۹۵ روز و ۱۲ ساعت پیش ایرنا 337 0
دور، دور مجازی

هفته نامه پرگار چاپ یزد در تازه ترین شماره خود در مطلبی با عنوان « دور، دور مجازی» نوشت: شاید برای شما هم پیش آمده که خیابان های شهر را یکی پس از دیگری، بدون هدف و صرفا برای گذراندن وقت طی کنید و چند تجربه مشابه در این گردشِ بی هدف برایتان رخ دهد.

ایرنا

در ادامه مطلب داود پاک طینت آمده است: اول اینکه شما احتمالا خریدهای غیرضروری داشته اید و تا جایی این خرید، بی هدف و غیر ضروری بوده است که در اولین فرصت از خرید خود پشیمان شده اید و ممکن است از آن وسیله یا خدماتی که بابتش پول داده اید هرگز استفاده نکرده اید.
دوم اینکه همین عدم مشخص بودن هدف در مسیری که طی می کنید موجب شده تا استهلاک را افزایش دهید یعنی در اینگونه موارد افراد ممکن است بی جهت حتی در هنگام توقف نیز، خودروی خود را روشن نگهدارند یا بی وقفه و بدون ضرورت با تلفن همراه خود صحبت کنند.
و سوم اینکه ممکن است شما بعد از گذراندن بی هدفِ زمان و ترددهای بدون برنامه، از نظر روانی حس خوبی نداشته باشید و از تلف شدن وقت و عمرتان گلایه کنید.
در حالی که اگر همین زمان و انرژی و پول را با برنامۀ قبلی و هدفمند صرف می کردید نه تنها احساس پشیمانی از خرید یا گلایه از تلف شدن عمر نداشتید بلکه احساس خوبی بابت گذراندن وقت و انجام تفریح به شما دست می داد.
این حرکت و پرسه زنی و طیِ مسیر بدون هیچ برنامۀ قبلی که در سال های اخیر بین جوانان رواج چشمگیری داشته است را
« دور دور » می گویند.
پدیدۀ «دور دور» از زاویه رسانه ها نیز قابل بررسی است، به عبارتی رسانه ها نیز این قابلیت را دارند که افراد، بدون هدف و صرفا به حالت پرسه زنی با آنها مواجه شوند و همین رویاروییِ بی هدف و بی برنامه، می تواند متناسب با کارکردها و قدرت نفوذی که یک رسانۀ خاص دارد آن را برای کاربر آسیب زا کند.
به عبارتی تبعاتِ «دور دور» در رسانه ای مثل کتاب با رسانه ای مثل تلویزیون یا شبکه های اجتماعی با هم متفاوت است و هر قدر دسترسی به رسانه آسان تر و تنوع محتواهای آن بیشتر باشد احتمال گرایش به «دور دور» در آن رسانه افزایش می یابد و زمینه آسیب زایی آن رسانه بیشتر می شود.
شبکه های اجتماعی موبایلی در حال حاضر جزء رسانه های با دسترسی بالا هستند و به علت قابلیت های مختلفی از جمله، سهولت در دسترسی و استفاده و همچنین تنوع در محتوا، مورد اقبال عموم قرار گرفته اند.
و افراد در رویارویی با این شبکه های اجتماعی، رفتارهایی را از خود بروز می دهند که شباهت های زیادی به رفتارهای آنان در دنیای واقعی دارد و حتی فواید و آسیب های آن نیز، بی شباهت به همان فواید و آسیب ها در دنیای واقعی نیست.
«دور دورِ مجازی» از جمله این رفتارهاست و شباهت های بسیاری با همان پرسه زنی در دنیای واقعی دارد، از جمله شباهت های آن می توان به بی هدفی در مسیر، تغییر مسیرهای ناگهانی از صفحه ای به صفحه دیگر، تایید یا به عبارتی لایک کردن رفتارهایی که در حالت عادی آنها را مغایر با باورها و هنجارهای خود می دانیم و حتی نمی پسندیم و سایر موارد اشاره کرد.
برای آسیب شناسی پدیدۀ «دور دور» در فضای مجازی یا به عبارتی «دور دور مجازی» باید نگاهی هم به خصوصیات این فضا داشته باشیم.
فضای مجازی به علت شبکه ای بودن از تکثر و تنوعِ محتوا برخوردار است و حق انتخاب را برای افراد افزایش داده است.
از طرفی سهل الوصول بودن محتواهای مختلف و عدم رویاروییِ افراد با یکدیگر و نبود ارتباط چهره به چهره، موجب شده است تا اشخاص خود را ملزم به رعایت برخی از ملاحظات و آدابی که در دنیای واقعی به آن پایبند هستند ندانند.
و همین عدم رویاروییِ چهره به چهره در شبکه های اجتماعی، یک احساسِ امنیت کاذب در اشخاص ایجاد می کند تا جایی که کاربر، خود را از اینکه رفتارهایش توسط دیگر اشخاص جامعه در حال رصد و قضاوت است، مصون می داند.
و همین احساس عدمِ دیده شدن از طرف جامعه، می تواند موجب سر زدنِ رفتارهایی از طرف کاربر شود و او را با یک احساسِ آزادی (هرچند کاذب)، به سرک کشیدن و پرسه های بی هدف تشویق کند.
و همین بی هدف بودن و بی برنامه بودن در رویارویی با رسانه، در واقع به نوعی ولو شدن و وادادگی در مقابل رسانه است و شخص ولو و واداده در برابر رسانه یعنی، شخصی که به عمد، در رویارویی با رسانه تفکر را تعطیل کرده است.
و در آن زمان صرفا برای گذران وقت و به عبارتی برای «دور دور» با یک رسانه مواجه شده است در واقع ضریبِ آسیب پذیری خود را افزایش داده است و این آسیب پذیری بنا به خصوصیات فضای مجازی، در پدیدۀ « دور دور مجازی» به مراتب بیشتر از سایر رسانه ها است.
و جلب توجۀ جامعه به آسیب های این پدیده و برنامه ریزی برای گسترش سواد رسانه ای در بین کاربران رسانه ها به خصوص کاربران شبکه های اجتماعی ضروری به نظر می رسد.
هفته نامه پرگار در گستره استان یزد توزیع می شود.
استان یزد 146 رسانه دارای مجوز است که از این تعداد 104 مجوز برای نشریات مکتوب، 27 مجوز برای رسانه های برخط (خبرگزاری و پایگاه خبری) و 15 مجوز برای رسانه های الکترونیک - غیربرخط صادر شده است.
7532 /2047/
@irnayazdd


گروه های زیر مجموعه فرهنگی هنری

رسانه
رسانه

آخرین اخبار

روسیه، گوگل را جریمه کرد
سازمان نظارت بر ارتباطات، فناوری اطلاعات و ارتباطات جمعی روسیه شرکت گوگل را به دلیل فیلتر نکردن برخی سایت های ممنوعه در روسیه جریمه کرد.
به‌علت گرانی، لطفا دست نزنید!- عکس
خواهش یک آجیل فروش از مشتریانش را در زیر می بینید.
نماز خواندن یک راننده تاکسی- عکس
نماز خواندن یک راننده تاکسی را در کنار خیابان در تصویر زیر مشاهده می کنید.
6 ماده غذایی برای مبارزه با سرطان ریه
یکی از بهترین روش هایی که می توانید برای دور نگه داشتن سرطان از بدن خود مد نظر قرار دهید، مصرف میوه ها و سبزیجات تازه است.
پایان تلخ سرقت مسلحانه از طلافروشی در مشهد
فرمانده انتظامی خراسان رضوی گفت: اعضای باند سرقت مسلحانه نافرجام از یک طلا فروشی در مشهد سه نفر بودند که طی 48 ساعت پس از اقدام به سرقت دستگیر شدند.
انهدام ۲ باند مسلح قاچاق مواد مخدر
فرمانده انتظامی استان سمنان از انهدام دو باند مسلح قاچاق مواد مخدر با همکاری پلیس سه استان خبر داد و گفت: در این دو عملیات، بیش از یک تن مواد افیونی کشف شد.
بطحایی: ساعت بازی را در مدارس نهادینه می‌کنم
وزیر آموزش و پرورش گفت: تلاش می‌کنم ساعت بازی را در مدارس نهادینه کنم تا کودکان از طریق بازی، زندگی را تمرین کنند.
کاریکاتور: شگرد برخی دختر‌ها در اینستاگرام!
«اینستاگرام به روایت تصویر» عنوان کارتون محمدرضا میرشاه ولد است که در صفحه اینستاگرامش منتشرکرده است.
انتقاد شدید آیت‌الله سبحانی به اجرای تئاتر بازیگران زن با کلاه گیس
مرجع تقلید شیعیان گفت: مطلع شدیم در تهران تئاتری برگزار شده که دختران با کلاه گیس در آن بازی می‌کنند، این حرکت در جمهوری اسلامی چه‌معنایی دارد که به معاون وزیر ارشاد تذکر دادیم تا هرچه سریع‌تر به این مسئله رسیدگی کند.
خواص ماست و کدو را دست کم نگیرید
مصرف غذاهای سالم در هر شرایطی توصیه می شود اما یکی از ترکیب هایی که این روزها به شدت رایج شده است ترکیب کدو و ماست است.

پر بازدید ترین اخبار امروز

روسیه، گوگل را جریمه کرد
سازمان نظارت بر ارتباطات، فناوری اطلاعات و ارتباطات جمعی روسیه شرکت گوگل را به دلیل فیلتر نکردن برخی سایت های ممنوعه در روسیه جریمه کرد.
به‌علت گرانی، لطفا دست نزنید!- عکس
خواهش یک آجیل فروش از مشتریانش را در زیر می بینید.
نماز خواندن یک راننده تاکسی- عکس
نماز خواندن یک راننده تاکسی را در کنار خیابان در تصویر زیر مشاهده می کنید.
6 ماده غذایی برای مبارزه با سرطان ریه
یکی از بهترین روش هایی که می توانید برای دور نگه داشتن سرطان از بدن خود مد نظر قرار دهید، مصرف میوه ها و سبزیجات تازه است.
خواص ماست و کدو را دست کم نگیرید
مصرف غذاهای سالم در هر شرایطی توصیه می شود اما یکی از ترکیب هایی که این روزها به شدت رایج شده است ترکیب کدو و ماست است.
مدیرمسوول سیاست روز: ایسنا نقاد منصفانه دولت باشد
بهروز بهزادی: ایسنا باز هم می‌تواند پیشگام باشد
70 درصد چاپ آگهی ادارات به روزنامه های محلی واگذار شود
انتصاب اعضای شورای سیاست‌گذاری پنجمین جشنواره جام‌جم
پیکر 'د' مطبوعات ایران به سوی خانه ابدی بدرقه شد
تیترهای  20 آذر ماه روزنامه ابتکار جنوب
تاثیر شگرف بازی بر تکامل مغزی کودکان
سارا خوئینی‌ها بازیگر«آچمز» شد
تلاش احمدی نژادی ها برای تسخیر ایرنا پیش از 88
32 مدال و کسب جایگاه 18استان در المپیاد استعدادهای برتر