اسب درمانی روشی ناشناخته اما مفید

10:52 ۱۴۶ روز پیش ایرنا 98 0
اسب درمانی روشی ناشناخته اما مفید

اصفهان- ایرنا- اسب درمانی روشی ناشناخته اما نوست که شماری از پزشکان برای برخی بیماریهای سخت از قبیل اوتیسم ، ام اس و یا حتی کمر درد پیشنهاد می کنند.

ایرنا

اسب درمانی در کشورهای پیشرفته بعنوان روش درمانی پذیرفته شده اما در ایران هنوز ساز و کارهای لازم خود را نیافته و هزینه های بالا در کنار نبود زیر ساخت ها مانع استفاده از این روش می شود.
عضو هیات مدیره و دبیر انجمن صنفی اسب کشور اسب درمانی را علاوه بر اشتغالزایی ،ارمغانی از سلامت و شیوه ای درمانی برای بهبود برخی از بیمارها مانند استرس، افسردگی ،درد معده ، فلج مغزی و اوتیسم دانست.
محسن مجتبی پور از سلامت و کشاورزی به عنوان 2 رکن اساسی برای توسعه گردشگری در استان اصفهان نام برد و گفت: تشکیل انجمن صنفی اسب کشوردر اصفهان با هدف ایجاد اشتغال پویا و کارآمد و توریسم درمانی، دراین جهت فعالیت می کند.
وی در گفت و گو با ایرنا افزود: توسعه این صنعت بین المللی یکی از پایه های صادرات است؛ صنعتی که در بخش گردشگری سلامت به عنوان علم مهندسی اسب درمانی نام گرفته است.
وی گفت: سه دانشگاه در ایران ، رشته تکنولوژی پرورش اسب را آموزش می دهند اما این صنعت و رشته های وابسته به آن می تواند با همدلی و توسعه متعامل مسئولان کشور به صورت موفقیت آمیز سبب رشد روزافزون کشوردراین صنعت شود.
مجتبی پور با اشاره به جایگاه عظیمی که این رشته در پهنه اقتصاد جهانی دارد افزود: پرورش اسب ، صنعت ششم و پر قدرت کشور آلمان است و ما با داشتن یکی از اصیل ترین نژادهای جهان تحت عنوان اسب اصیل عرب در دنیا شناخته شده ایم و در دهه اخیر در نقاطی از ایران سرمایه گذاری های کلان و پیشرو در این زمینه انجام شده است.
وی تصریح کرد: انجمن صنفی اسب کشور با همکاری وزارت تعاون، کارو رفاه اجتماعی و تعامل با سازمان های مسئول و با هدف رشد و گسترش اقتصاد مقاومتی می تواند در جهت سلامت روحی و روانی با ابعاد شناخته شده ای که متخصصان قلب ورزشی برآن صحه می گذارند، پیشگام باشد.
مجتبی پورافزود: انجمن صنفی اسب کشور به لحاظ ماهیت تولیدی آن و براساس مسئولیتی که برعهده دارد ، پیوند مستحکمی با تمامی ابعاد گردشگری و روش آن دارد و با تعاملی که بین این دو رشته اصیل ایجاد شده ، می تواند گام هایی اساسی برای رشد اقتصاد مولد و پویا در ابعاد مختلف ایجاد کند.
عضو هیات مدیره و دبیر انجمن صنفی اسب کشور، اظهار کرد: اسب اصیل ترکمن و قشقایی، بصورت حرفه ای در ایران پرورش می یابند و در استان اصفهان بیش از 50 واحد حرفه ای پرورش اسب فعال است.
وی گفت: اسب درمانی برای بیمارانی که از ناحیه کمر و اندام حرکتی دارای مشکل جسمی هستند موثر بوده و به شکل تخصصی و علمی می تواند اثرات بهبود دهنده برای افراد مذکور داشته ودر مقوله درمان روان نیز برای بیماران روحی مانند افسردگی ، استرس های روحی مفید است.
مجتبی پور گفت: سودمند بودن این روش برای بهبودی بیماران مبتلا به اوتیسم دیده شده و نتایج چشمگیری در پی داشته است و ما شرایطی را فراهم آورده ایم تا افراد مبتلا به اوتیسم بتوانند در دوره های اسب درمانی شرکت کنند و از نتایج سودمند آن بهره مند شوند.
وی تاکید کرد : اسب درمانی برای درمان دیگر بیماری ها از جمله ام اس ، فلج مغزی ، بیماری های روانی و ترک اعتیاد سودمند است واکنون روانشناسان بالینی معتقدند که اسب سواری در القا آرامش نقش موثری دارد.
وی راه اندازی باشگاه کوچک اسب سواری با هدف کمک به بیماران اوتیسم و توان خواهان را از خبرهای خوشی دانست که درآینده گامی موثر در گردشگری سلامت استان خواهد داشت.
کارشناس مسئول توانبخشی و دفتر توانمند سازی اداره کل استان اصفهان نیز با تایید اسب درمانی برای درمان توانخواهان گفت: یکی از روش های درمانی بیماری هایی چوناوتیسم ، اسب درمانی است اما کودکان مبتلا به اوتیسم در بسیاری از مراکز به سختی پذیرش دارند.
رحیم نوروزی افزود: برای درمان توانخواهان کارهای پژوهشی زیادی انجام شده ، اما مبتلایان اوتیسم مشکلات زیادی دارند هزینه های آموزش آنها بالاست وما حتی در تامین نیازهای اولیه آنها با مشکل مواجه می شویم .
نوروزی گفت: در دنیا از هر 68 کودک یک نفر به اوتیسم مبتلاست و در ایران از هر 150 کودک یک نفر مبتلا به اوتیسم است و در استان اصفهان نیز 760 کودک مبتلا به این بیماری تحت پوشش بهزیستی قرار گرفته اند.
وی معتقد است اسب درمانی مختص کشورهای اروپایی است که همه چیز مهیاست اما در کشور و استان ما شرایط به گونه ای است که تنها برای تامین هزینه آموزش و نیازهای اولیه این بیماران تدبیر شده است.
اوتیسم نوعی اختلال مغزی است که به طور عمده در کودکان و نوجوانان بروز می‌کند و نکته بسیار مهم در مورد کودکان اوتیسم این است که کودک حین بازی و اسب سواری از محیط و فضای استرس زا دور می شود و در اثر تعامل و بازی با اسب به آرامش می‌رسد و میزان پرخاشگری و لجبازی او که حاصل تنش و محرک‌های محیطی است ،کاهش می ‌یابد.
گ/7141/ 6022


گروه های زیر مجموعه اجتماعی

حوادث و انتظامی
حوادث و انتظامی

آخرین اخبار

چرا توئیتری‌ها خود را برتر از اینستاگرامی‌ها می‌دانند؟
شبکه‌های اجتماعی بخشی پررنگ و جدایی‌ناپذیر از زندگی انسان امروزی را تشکل میدهد که یقینا هر کاربر، وقت زیادی از زندگی‌اش را به آن‌ها اختصاص میدهد. در ایران و جهان روزانه شاید میلیون‌ها داده در ده‌ها شبکه اجتماعی به اشتراک گذاشته میشود.
چند قاعده ساده برای بازاریابی ویدئویی
براساس آمار‌های سیسکو، ویدئو در حال حاضر حدود ۶۴ درصد از ترافیک اینترنت را به خود اختصاص داده است و پیش‌بینی می‌شود که این رقم تا سال ۲۰۲۰ به حدود ۸۰ درصد برسد. یعنی حدود چهار پنجم کل ترافیک جهانی!
علائم کمبود اعتماد به نفس در خودتان را بشناسید
هر کسی اشتباه می‌کند. اما کسی که کمبود اعتماد به نفس دارد، مدام دلیل‌تراشی می‌کند و برای دیگران توضیح می‌دهد. این افراد حتی اگر به موفقیت دست پیدا کنند باز هم خود را ملزم به توضیح دادن به دیگران می‌بینند.
رنگرز: شانس کسب چندین مدال جهانی را داریم
حسن رنگرز، عضو شورای فنی تیم ملی کشتی فرنگی گفت: به نظر من حریف اول محمدعلی گرایی، کیلوهای اضافی بدنش است، البته مدال گرفتن در این وزن سخت است.
تجمع زودهنگام پرسپولیسی‌ها در آزادی
استقبال غیرمنتظره هواداران پرسپولیس در صبح بازی این تیم و السد قطر، باعث غافلگیری مسئولان شد.
صیادمنش بهترین خرید فصل استقلال
«نقل و انتقالات» از تعیین کننده ترین ارکان در هر تیم فوتبال است و می‌تواند در سرنوشت قطعی هر تیم فوتبال تاثیرات زیادی داشته باشد.
بونجاح: خط حمله خوبی داریم
مهاجم الجزایری السد می‌گوید به آقای گلی در لیگ قهرمانان آسیا فکر نمی‌کند. او همچنین گل اولش به استقلال را بهترین گل خود در این فصل دانست.
دایی: پرسپولیس در آزادی راحت تسلیم نمی‌شود
اسطوره فوتبال پرسپولیس در صحبت‌هایش به اهمیت بازی دو تیم فوتبال پرسپولیس و السد اشاره کرد و کار تیم قطری را در ورزشگاه آزادی را بسیار سخت دانست.
اعلام رای دیدار ناتمام صنعت نفت و پیکان
کمیته انضباطی فدراسیون فوتبال رای خود درباره دیدار تیم‌های صنعت نفت آبادان و پیکان از سری رقابت‌های لیگ برتر فوتبال را صادر کرد.
سلمان: کار السد سخت است
نایب‌رئیس تیم فوتبال السد قطر ابراز امیدواری کرد تیمش با پیروزی برابر پرسپولیس جواز صعود به فینال لیگ قهرمانان آسیا را به دست آورد.

پر بازدید ترین اخبار امروز

به یاد مرتضی کیوان و پوری سلطانی
«زن عزیزم یادت باشد که عمو تیغ‌تیغی تو راه را تا به آخر طی کرد». این آخرین جملات وصیت‌نامه مرتضی کیوان در ساعت ۳:۳۰ بامداد ۲۷ مهرماه ۱۳۳۳ بود که خطاب به همسرش، پوری سلطانی، نوشت. اگرچه فقط مرتضی کیوان نبود که در سحرگاه ۲۷ مهرماه اعدام شد؛ به همراه او ۲۶ نفر دیگر از افسران هم اعدام شدند.
زندگی جنسی سالمندان را جدی بگیرید!
همچنان که سنتان افزایش پیدا می‌کند، تغییراتی در وضعیت جنسی‌تان ایجاد می‌شود، اما این تغییرات نباید مانع زندگی جنسی رضایت‌بخش شما شود. سالمندی طبیعی هم در مردان و هم در زنان تغییراتی طبیعی ایجاد می‌کند. این تغییرات گاهی بر زندگی جنسی افراد تاثیر می‌گذارد
خودکشی بازیگر زن مشهور ایرانی با اسلحه! -عکس
شراره رخام عکسی آرشیوی از پشت صحنه یک فیلم را در صفحه اینستاگرامش به اشتراک گذاشت، رخام در این پست، نظر دنبال‌کنندگان صفحه‌اش را درباره خودکشی پرسیده است.
چرا توئیتری‌ها خود را برتر از اینستاگرامی‌ها می‌دانند؟
شبکه‌های اجتماعی بخشی پررنگ و جدایی‌ناپذیر از زندگی انسان امروزی را تشکل میدهد که یقینا هر کاربر، وقت زیادی از زندگی‌اش را به آن‌ها اختصاص میدهد. در ایران و جهان روزانه شاید میلیون‌ها داده در ده‌ها شبکه اجتماعی به اشتراک گذاشته میشود.
چند قاعده ساده برای بازاریابی ویدئویی
براساس آمار‌های سیسکو، ویدئو در حال حاضر حدود ۶۴ درصد از ترافیک اینترنت را به خود اختصاص داده است و پیش‌بینی می‌شود که این رقم تا سال ۲۰۲۰ به حدود ۸۰ درصد برسد. یعنی حدود چهار پنجم کل ترافیک جهانی!
مازنی ها ورزشکارتر شدند
پرداخت صدقه به روش نوین جایگزین روش های سنتی شود
هوشمندسازی پیش نیاز حل مشکلات بیمه سلامت
30 هزار سیستان و بلوچستانی خدمات مشاره تغذیه دریافت کردند
طرح آهن یاری و توزیع ویتامین D در مدارس دشتی آغاز شد
دانشگاه های علوم پزشکی به زائران اربعین خدمات ارائه می دهند
مصرف دارو مبتنی بر نیاز از کمبود آن جلوگیری می کند
72 درصد از جمعیت چابهار زیر پوشش بیمه سلامت هستند
پیشنهاد نامگذاری یکی ازخیابان های تهران با عنوان «پروفسور مزدا»
سه هزار دانش آموز زنجانی در طرح دادرس شرکت می کنند