اسب درمانی روشی ناشناخته اما مفید

10:52 ۲۵ روز و ۱ ساعت پیش ایرنا 34 0
اسب درمانی روشی ناشناخته اما مفید

اصفهان- ایرنا- اسب درمانی روشی ناشناخته اما نوست که شماری از پزشکان برای برخی بیماریهای سخت از قبیل اوتیسم ، ام اس و یا حتی کمر درد پیشنهاد می کنند.

ایرنا

اسب درمانی در کشورهای پیشرفته بعنوان روش درمانی پذیرفته شده اما در ایران هنوز ساز و کارهای لازم خود را نیافته و هزینه های بالا در کنار نبود زیر ساخت ها مانع استفاده از این روش می شود.
عضو هیات مدیره و دبیر انجمن صنفی اسب کشور اسب درمانی را علاوه بر اشتغالزایی ،ارمغانی از سلامت و شیوه ای درمانی برای بهبود برخی از بیمارها مانند استرس، افسردگی ،درد معده ، فلج مغزی و اوتیسم دانست.
محسن مجتبی پور از سلامت و کشاورزی به عنوان 2 رکن اساسی برای توسعه گردشگری در استان اصفهان نام برد و گفت: تشکیل انجمن صنفی اسب کشوردر اصفهان با هدف ایجاد اشتغال پویا و کارآمد و توریسم درمانی، دراین جهت فعالیت می کند.
وی در گفت و گو با ایرنا افزود: توسعه این صنعت بین المللی یکی از پایه های صادرات است؛ صنعتی که در بخش گردشگری سلامت به عنوان علم مهندسی اسب درمانی نام گرفته است.
وی گفت: سه دانشگاه در ایران ، رشته تکنولوژی پرورش اسب را آموزش می دهند اما این صنعت و رشته های وابسته به آن می تواند با همدلی و توسعه متعامل مسئولان کشور به صورت موفقیت آمیز سبب رشد روزافزون کشوردراین صنعت شود.
مجتبی پور با اشاره به جایگاه عظیمی که این رشته در پهنه اقتصاد جهانی دارد افزود: پرورش اسب ، صنعت ششم و پر قدرت کشور آلمان است و ما با داشتن یکی از اصیل ترین نژادهای جهان تحت عنوان اسب اصیل عرب در دنیا شناخته شده ایم و در دهه اخیر در نقاطی از ایران سرمایه گذاری های کلان و پیشرو در این زمینه انجام شده است.
وی تصریح کرد: انجمن صنفی اسب کشور با همکاری وزارت تعاون، کارو رفاه اجتماعی و تعامل با سازمان های مسئول و با هدف رشد و گسترش اقتصاد مقاومتی می تواند در جهت سلامت روحی و روانی با ابعاد شناخته شده ای که متخصصان قلب ورزشی برآن صحه می گذارند، پیشگام باشد.
مجتبی پورافزود: انجمن صنفی اسب کشور به لحاظ ماهیت تولیدی آن و براساس مسئولیتی که برعهده دارد ، پیوند مستحکمی با تمامی ابعاد گردشگری و روش آن دارد و با تعاملی که بین این دو رشته اصیل ایجاد شده ، می تواند گام هایی اساسی برای رشد اقتصاد مولد و پویا در ابعاد مختلف ایجاد کند.
عضو هیات مدیره و دبیر انجمن صنفی اسب کشور، اظهار کرد: اسب اصیل ترکمن و قشقایی، بصورت حرفه ای در ایران پرورش می یابند و در استان اصفهان بیش از 50 واحد حرفه ای پرورش اسب فعال است.
وی گفت: اسب درمانی برای بیمارانی که از ناحیه کمر و اندام حرکتی دارای مشکل جسمی هستند موثر بوده و به شکل تخصصی و علمی می تواند اثرات بهبود دهنده برای افراد مذکور داشته ودر مقوله درمان روان نیز برای بیماران روحی مانند افسردگی ، استرس های روحی مفید است.
مجتبی پور گفت: سودمند بودن این روش برای بهبودی بیماران مبتلا به اوتیسم دیده شده و نتایج چشمگیری در پی داشته است و ما شرایطی را فراهم آورده ایم تا افراد مبتلا به اوتیسم بتوانند در دوره های اسب درمانی شرکت کنند و از نتایج سودمند آن بهره مند شوند.
وی تاکید کرد : اسب درمانی برای درمان دیگر بیماری ها از جمله ام اس ، فلج مغزی ، بیماری های روانی و ترک اعتیاد سودمند است واکنون روانشناسان بالینی معتقدند که اسب سواری در القا آرامش نقش موثری دارد.
وی راه اندازی باشگاه کوچک اسب سواری با هدف کمک به بیماران اوتیسم و توان خواهان را از خبرهای خوشی دانست که درآینده گامی موثر در گردشگری سلامت استان خواهد داشت.
کارشناس مسئول توانبخشی و دفتر توانمند سازی اداره کل استان اصفهان نیز با تایید اسب درمانی برای درمان توانخواهان گفت: یکی از روش های درمانی بیماری هایی چوناوتیسم ، اسب درمانی است اما کودکان مبتلا به اوتیسم در بسیاری از مراکز به سختی پذیرش دارند.
رحیم نوروزی افزود: برای درمان توانخواهان کارهای پژوهشی زیادی انجام شده ، اما مبتلایان اوتیسم مشکلات زیادی دارند هزینه های آموزش آنها بالاست وما حتی در تامین نیازهای اولیه آنها با مشکل مواجه می شویم .
نوروزی گفت: در دنیا از هر 68 کودک یک نفر به اوتیسم مبتلاست و در ایران از هر 150 کودک یک نفر مبتلا به اوتیسم است و در استان اصفهان نیز 760 کودک مبتلا به این بیماری تحت پوشش بهزیستی قرار گرفته اند.
وی معتقد است اسب درمانی مختص کشورهای اروپایی است که همه چیز مهیاست اما در کشور و استان ما شرایط به گونه ای است که تنها برای تامین هزینه آموزش و نیازهای اولیه این بیماران تدبیر شده است.
اوتیسم نوعی اختلال مغزی است که به طور عمده در کودکان و نوجوانان بروز می‌کند و نکته بسیار مهم در مورد کودکان اوتیسم این است که کودک حین بازی و اسب سواری از محیط و فضای استرس زا دور می شود و در اثر تعامل و بازی با اسب به آرامش می‌رسد و میزان پرخاشگری و لجبازی او که حاصل تنش و محرک‌های محیطی است ،کاهش می ‌یابد.
گ/7141/ 6022


گروه های زیر مجموعه اجتماعی

عمومی
عمومی

آخرین اخبار

شَعربافی خراسان، هنری در آستانه فراموشی
مشهد- ایرنا- شَعربافی یا دست بافی در خطه خراسان، از گذشته های دور به عنوان یکی از مشاغل و هنرهای دستی محسوب می شده که این روزها چرخ این صنعت، کند می چرخد و هنر شَعربافی در آستانه فراموشی قرار گرفته است.
سرای فخریه در تهران پلمب شد
تهران- ایرنا- شهردار منطقه 12 تهران اعلام کرد: سرای فخریه به دلیل نداشتن ایمنی با دستور دادستانی پلمب شد.
باید در برابر بیگانگان صدای واحدی از ایران به گوش برسد
تهران- ایرنا- رئیس شورای اسلامی شهر تهران با اشاره به مطرح شدن بحث مذاکره مستقیم با آمریکا از سوی برخی چهره های سیاسی گفت: بنابر گفته رئیس دولت اصلاحات باید در برابر بیگانگان صدای واحدی از ایران به گوش برسد.
هوای کرمانشاه ناسالم است
کرمانشاه - ایرنا - کارشناس پایش اداره کل حفاظت از محیط زیست استان کرمانشاه اعلام کرد که هوای مرکز استان برای گروه های حساس و در معرض خطر ناسالم است.
قاچاقچیان در بوشهر 650 میلیارد ریال جریمه شدند
بوشهر- ایرنا- مدیرکل تعزیرات حکومتی استان بوشهر گفت: درسال گذشته قاچاقچیان کالا در این استان به پرداخت 650 میلیارد ریال جزای نقدی محکوم شدند.
افزون بر50 درصد جرائم فردی توسط معتادان انجام می شود
زاهدان - ایرنا - فرمانده انتظامی سیستان و بلوچستان گفت: بیش از 50 درصد جرائم فردی در این استان توسط معتادان انجام می شود که لازم است در رابطه با درمان این افراد برنامه ریزی و اقدام های لازم صورت گیرد.
کهگیلویه و بویراحمد در مسیر اصلاح الگوی کشت
گچساران - ایرنا - کشاورزان استان چهار فصل کهگیلویه و بویراحمد با هدف کاهش مصرف آب و افزایش میزان درآمد در مسیر اصلاح الگوی کشت محصولات کشاورزی حرکت می کنند و در این راه به موفقیت هایی دست یافته اند.
نگاه عادلانه نظام اسلامی به آموزش کودکان خارجی
کرج- ایرنا- نگاه بشردوستانه نظام جمهوری اسلامی به ملت های ستمدیده همواره درمسائل مختلفی مانند رعایت حقوق کودکان و دانش آموزان خارجی مقیم ایران تجلی یافته، موضوعی که مصادیق آن در مدارس استان البرز به خوبی آشکار است.
وسوسه آب و همهمه خاک در بیابان
بجنورد- ایرنا- خشکسالی و کاهش بارندگی ها از مناطق بیابانی خراسان شمالی، محیطی خشک و شکننده ساخته است، به طوریکه کاهش بارندگی ها سبب شده تا از گستره 2 میلیون و 800 هزار هکتاری استان، بیش از 183 هزار هکتار آن نام بیابان به خود بگیرد.
تعاونی ها پیش درآمدی بر اشتغال پایدار و رونق اقتصادی
خرم آباد - ایرنا - بنا بر اصول اقتصادی قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران، اقتصاد تعاونی در کنار بخش های خصوصی و دولتی به عنوان یکی از بخش های سه گانه اقتصاد کشور تعریف شده اند که استفاده از این ظرفیت ها با تاکید بر فرهنگ کارعمومی می تواند به نتایج اثربخشی در رونق اقتصادی منتهی شود.

پر بازدید ترین اخبار امروز

دلار امروز چند؟- نرخ ارز بانکی امروز 3 تیر 97
نرخ انواع ارز در بازار بین بانکی به واسطه تعطیلات آخر هفته میلادی بدون تغییر نسبت به روز گذشته اعلام شد.
با دفاع و ضد حمله می توان پرتغال را شکست داد
پاشازاده گفت: بعید می‌دانم علیرغم این که ما نیاز به پیروزی داریم کی روش تغییری در سبک بازی تیمش در این بازی بدهد. چرا که با همین شیوه دفاع و ضد حمله می توان پرتغال را شکست داد.
پشت پرده ممنوعیت واردات خودرو چیست؟
شواهد نشان می دهد که صنعت خودرو تحت حاکمیت یک جریان سیاسی در بدنه تصمیم گیر و مدیریتی، در حال تحول به نفع چند شرکت خاص است. شرکت هایی که منافع شان در حمایت سیاسی دولت، حذف رقبای بازار و پایین نگه داشتن تعرفه واردات قطعه است
سرنوشت مصادره‌های پس از انقلاب
با همان لباس نظامی آمد و بین غلامرضا مصباحی‌مقدم و سیدابراهیم رئیسی نشست. در جلسه دیروز مجمع تشخیص مصلحت نظام، سرلشکر فیروزآبادی سوژه قابل‌توجه عکاسان خبری حاضر در جلسه مجمع بود. دلیل آن‌هم خبری بود که در روزهای گذشته فضای مجازی و رسانه‌ها را درنوردیده بود با عنوان «ویلای لواسان» که جنبش عدالتخواه دانشجویی ابتدا منتشرکننده این خبر بود.
سوتی وحشتناک در یک برنامه‌ ورزشی-فیلم
مهمان خارجی که در برنامه آیو اسپرت دعوت بود در پاسخ به این سوال که موسیقی ایرانی گوش می‌دهد جواب جالبی داد.
انتشار بوی گاز در لالی 2 نفر را راهی مراکز درمانی کرد
مصرف قلیان در میان دختران ایرانی 10 برابر افزایش یافت
رفع مشکل کم آبی بوشهر به آب شیرین کن های بزرگ نیاز دارد
یک کشتارگاه در فسا  160 میلیون ریال جریمه شد
مسمومیت با گاز منوکسیدکربن در زاهدان یک کشته برجا گذاشت
ریزگرد هوای دزفول را آلوده کرد
مخزن آب سایت اداری ارکان بجنورد امسال بهره برداری می شود
زنجان یکهزار تخت بیمارستانی کم دارد
رد پای مردان در اعتیاد زنان نمایان است
سالانه 10 هزار ایرانی به سرطان سینه مبتلا می شوند