اسب درمانی روشی ناشناخته اما مفید

10:52 ۳۸۳ روز و ۱۱ ساعت پیش ایرنا 212 0
اسب درمانی روشی ناشناخته اما مفید

اصفهان- ایرنا- اسب درمانی روشی ناشناخته اما نوست که شماری از پزشکان برای برخی بیماریهای سخت از قبیل اوتیسم ، ام اس و یا حتی کمر درد پیشنهاد می کنند.

ایرنا

اسب درمانی در کشورهای پیشرفته بعنوان روش درمانی پذیرفته شده اما در ایران هنوز ساز و کارهای لازم خود را نیافته و هزینه های بالا در کنار نبود زیر ساخت ها مانع استفاده از این روش می شود.
عضو هیات مدیره و دبیر انجمن صنفی اسب کشور اسب درمانی را علاوه بر اشتغالزایی ،ارمغانی از سلامت و شیوه ای درمانی برای بهبود برخی از بیمارها مانند استرس، افسردگی ،درد معده ، فلج مغزی و اوتیسم دانست.
محسن مجتبی پور از سلامت و کشاورزی به عنوان 2 رکن اساسی برای توسعه گردشگری در استان اصفهان نام برد و گفت: تشکیل انجمن صنفی اسب کشوردر اصفهان با هدف ایجاد اشتغال پویا و کارآمد و توریسم درمانی، دراین جهت فعالیت می کند.
وی در گفت و گو با ایرنا افزود: توسعه این صنعت بین المللی یکی از پایه های صادرات است؛ صنعتی که در بخش گردشگری سلامت به عنوان علم مهندسی اسب درمانی نام گرفته است.
وی گفت: سه دانشگاه در ایران ، رشته تکنولوژی پرورش اسب را آموزش می دهند اما این صنعت و رشته های وابسته به آن می تواند با همدلی و توسعه متعامل مسئولان کشور به صورت موفقیت آمیز سبب رشد روزافزون کشوردراین صنعت شود.
مجتبی پور با اشاره به جایگاه عظیمی که این رشته در پهنه اقتصاد جهانی دارد افزود: پرورش اسب ، صنعت ششم و پر قدرت کشور آلمان است و ما با داشتن یکی از اصیل ترین نژادهای جهان تحت عنوان اسب اصیل عرب در دنیا شناخته شده ایم و در دهه اخیر در نقاطی از ایران سرمایه گذاری های کلان و پیشرو در این زمینه انجام شده است.
وی تصریح کرد: انجمن صنفی اسب کشور با همکاری وزارت تعاون، کارو رفاه اجتماعی و تعامل با سازمان های مسئول و با هدف رشد و گسترش اقتصاد مقاومتی می تواند در جهت سلامت روحی و روانی با ابعاد شناخته شده ای که متخصصان قلب ورزشی برآن صحه می گذارند، پیشگام باشد.
مجتبی پورافزود: انجمن صنفی اسب کشور به لحاظ ماهیت تولیدی آن و براساس مسئولیتی که برعهده دارد ، پیوند مستحکمی با تمامی ابعاد گردشگری و روش آن دارد و با تعاملی که بین این دو رشته اصیل ایجاد شده ، می تواند گام هایی اساسی برای رشد اقتصاد مولد و پویا در ابعاد مختلف ایجاد کند.
عضو هیات مدیره و دبیر انجمن صنفی اسب کشور، اظهار کرد: اسب اصیل ترکمن و قشقایی، بصورت حرفه ای در ایران پرورش می یابند و در استان اصفهان بیش از 50 واحد حرفه ای پرورش اسب فعال است.
وی گفت: اسب درمانی برای بیمارانی که از ناحیه کمر و اندام حرکتی دارای مشکل جسمی هستند موثر بوده و به شکل تخصصی و علمی می تواند اثرات بهبود دهنده برای افراد مذکور داشته ودر مقوله درمان روان نیز برای بیماران روحی مانند افسردگی ، استرس های روحی مفید است.
مجتبی پور گفت: سودمند بودن این روش برای بهبودی بیماران مبتلا به اوتیسم دیده شده و نتایج چشمگیری در پی داشته است و ما شرایطی را فراهم آورده ایم تا افراد مبتلا به اوتیسم بتوانند در دوره های اسب درمانی شرکت کنند و از نتایج سودمند آن بهره مند شوند.
وی تاکید کرد : اسب درمانی برای درمان دیگر بیماری ها از جمله ام اس ، فلج مغزی ، بیماری های روانی و ترک اعتیاد سودمند است واکنون روانشناسان بالینی معتقدند که اسب سواری در القا آرامش نقش موثری دارد.
وی راه اندازی باشگاه کوچک اسب سواری با هدف کمک به بیماران اوتیسم و توان خواهان را از خبرهای خوشی دانست که درآینده گامی موثر در گردشگری سلامت استان خواهد داشت.
کارشناس مسئول توانبخشی و دفتر توانمند سازی اداره کل استان اصفهان نیز با تایید اسب درمانی برای درمان توانخواهان گفت: یکی از روش های درمانی بیماری هایی چوناوتیسم ، اسب درمانی است اما کودکان مبتلا به اوتیسم در بسیاری از مراکز به سختی پذیرش دارند.
رحیم نوروزی افزود: برای درمان توانخواهان کارهای پژوهشی زیادی انجام شده ، اما مبتلایان اوتیسم مشکلات زیادی دارند هزینه های آموزش آنها بالاست وما حتی در تامین نیازهای اولیه آنها با مشکل مواجه می شویم .
نوروزی گفت: در دنیا از هر 68 کودک یک نفر به اوتیسم مبتلاست و در ایران از هر 150 کودک یک نفر مبتلا به اوتیسم است و در استان اصفهان نیز 760 کودک مبتلا به این بیماری تحت پوشش بهزیستی قرار گرفته اند.
وی معتقد است اسب درمانی مختص کشورهای اروپایی است که همه چیز مهیاست اما در کشور و استان ما شرایط به گونه ای است که تنها برای تامین هزینه آموزش و نیازهای اولیه این بیماران تدبیر شده است.
اوتیسم نوعی اختلال مغزی است که به طور عمده در کودکان و نوجوانان بروز می‌کند و نکته بسیار مهم در مورد کودکان اوتیسم این است که کودک حین بازی و اسب سواری از محیط و فضای استرس زا دور می شود و در اثر تعامل و بازی با اسب به آرامش می‌رسد و میزان پرخاشگری و لجبازی او که حاصل تنش و محرک‌های محیطی است ،کاهش می ‌یابد.
گ/7141/ 6022


گروه های زیر مجموعه اجتماعی

شهری
شهری

آخرین اخبار

۱۰ توصیه برای سلامت چشم در تابستان!
در شرایطی که بیشتر مردم با آثار پرتوهای فرابنفش خورشید بر پوست آشنا هستند اما معمولاً به آسیبی که آنها می‌توانند به چشم‌های انسان وارد کنند، توجه کمتری دارند.
مذاکره باشگاه تراکتور برای بازگشت اروین
باشگاه تراکتورسازی می‌گوید بازیکن خارجی این تیم حق مذاکره با باشگاه‌های دیگر را ندارد.
تلویزیون مصر: مرسی در دادگاه فوت کرد
تلویزیون رسمی مصر گزارش داد، محمد مرسی، رئیس‌جمهوری پیشین این کشور در دادگاه فوت کرد.
سازمان ملل: فرصت سازش در یمن همچنان موجود است
نماینده ویژه سازمان ملل در امور یمن طی نشست شورای امنیت درباره اوضاع این کشور، گفت: باید به منظور اجرای تمام بندهای توافق استکهلم گام‌هایی برداشته شود و مبادله زندانیان میان دو طرف بیانگر جدیت آنها در اجرای توافق استکهلم است.
از جزئیات لغو اجرای طرح زوج و فرد تا واکنش پلیس به احتمال تولید سواری‌های دیزلی
جزئیات لغو اجرای طرح زوج و فرد از روز شنبه، از رجال نشینی تا فقر در شمیرانات، صادرات داروی ایرانی به بیش از ۳۰ کشور، سرنوشت ارز ۴۲۰۰ تومانی دارو، «بحران مهریه» و نقدی بر شیوه بازنگری در پرونده زندانیان مهریه و بیابان‌های ایران در حال پیش‌روی، تیتر برخی اخبار امروز اداره اجتماعی ایسنا است.
مقاوم‌سازی گود سازمان تامین اجتماعی در نیاوران
شهردار منطقه یک گفت: گودبرداری پر خطر نیاوران که منجر به بروز ناامنی، خطر و خسارت به واحدهای مسکونی همجوار شده بود متوقف و مالک موظف به استحکام و مقاوم‌سازی و پرداخت خسارت به مالکان در کمتر از یک ماه شد.
گزارش شرکت مخابرات ایران از دستاوردهای خود در حوزه فناوری اطلاعات در سال ۹۷
شرکت مخابرات ایران در گزارشی از دستاوردهای سال ۹۷ شرکت، خلاصه‌ای از اقدامات حوزه فناوری اطلاعات این شرکت را ارائه کرد.
ریشه کنی فقر، توسعه پایدار و همکاری در زمینه تغییرات اقلیمی اولویت‌ هستند
وزیر کار ایران در اجلاس وزرای کار جنبش عدم تعهد در ژنو سوئیس گفت: مهم‌ترین مسائل مطرح در آینده کار، ریشه کنی فقر، توسعه پایدار و همکاری در زمینه تغییرات اقلیمی است.
مذاکرات ایران و روسیه در آستانه نشست اوپک پلاس
رویترز به نقل از منابع صنعتی گزارش کرد وزیر نفت ایران با همتای روسی خود دیدار می‌کند.
درخواست عربستان پس از حمله به نفتکش‌ها
وزیر انرژی عربستان سعودی پس از حمله هفته گذشته به دو نفتکش در دریای عمان، اعلام کرد کشورها باید برای باز ماندن خطوط کشتیرانی برای تأمین نفت و سایر منابع انرژی همکاری کنند.

پر بازدید ترین اخبار امروز

پاسخ قطعی برانکو درمورد جدایی از پرسپولیس از زبان فرد مورد اعتمادش +صوت
رضا چلنگر مترجم سابق و فرد مورد اعتماد برانکو و باشگاه پرسپولیس در گفتگو با رادیو تهران از تماس تلفنی با برانکو و جدایی قطعی این مربی کروات از پرسپولیس خبر داد.
نهمین جلسه رسیدگی به پرونده بانک سرمایه آغاز شد
نهمین جلسه رسیدگی به اتهامات 30 متهم دیگر بانک سرمایه دقایقی پیش در شعبه سوم دادگاه ویژه رسیدگی به مفاسد اقتصادی به ریاست قاضی مسعودی مقام برگزار شد.
ثبت رکورد پرواز با مسافت پاراگلایدر آسیا در ایران
طولانی‌ترین پرواز آزاد مسافت با پاراگلایدر در آسیا در ایران انجام شد.
روحانی، یک مدل موسیقی را با خودش به ایران می‌آورد؟
با تصاویری که از «ونیزی» در نشریات مختلف درج شده، کارکرد او به عنوان یک مدل، بیشتر از رهبر ارکستر سمفونیک است.
پخش تصاویر منتشرنشده از لحظات دستگیری نظامیان متجاوز به حریم ایران
مستند "شکار روباه" با هدف بازخوانی ماجرای جنجالی دستگیری کماندوهای ویژه انگلیسی و آمریکایی، به جرم تجاوز به حریم آب‌های ایران در خلیج فارس، امشب (۲۷ خرداد ماه) از شبکه یک روی آنتن می‌رود.
بیمه سلامت در چهارچوب بودجه مصوب حرکت خواهد کرد
ضرورت تدوین نقشه خطر در کشور
اعلام برنامه‌های سازمان انتقال خون ایران تا سال ۱۴۰۰
هر ایرانی سالانه ۱۰.۳ بار به نظام سلامت مراجعه می‌کند
علت کمبود برخی داروها و اقلام پزشکی در بیمارستان‌ها
گذر داروهای ایرانی از ۲۵ گلوگاه کنترل کیفی قبل از رسیدن به دست بیمار
واردات داروی خارجی تالاسمی با دستور وزیر بهداشت
فعالیت ۱۲۰ کارخانه داروسازی و ۱۲ هزار داروخانه در کشور
دخانیات و الکل از علل اصلی سرطان‌های دهان-هشدار درباره آدامس‌های نیکوتین‌دار
چگونه در تابستان از پوست صورت مراقبت کنیم؟