400 نفر سمنانی مشمول مجازات جایگزین حبس شدند

14:19 ۲۹۳ روز و ۲۰ ساعت پیش ایرنا 234 0
400 نفر سمنانی مشمول مجازات جایگزین حبس شدند

سمنان- ایرنا- مدیرکل دفتر امور اجتماعی و فرهنگی استانداری سمنان گفت: 400 نفر از محکومان قضایی در استان با همکاری دستگاه‌های مربوط مشمول مجازات جایگزین حبس شدند.

ایرنا

امیر بینایی روز چهارشنبه در گفت‌ و ‌گو با ایرنا با اشاره به این که طرح جایگزینی حبس یک اقدام مثبت در بخش اجتماعی است، افزود: با مشارکت معاونت اجتماعی دادگستری استان و رایزنی با دستگاه‌های اجرایی سمنان درباره نیاز آن‌ها به نیروهای کار، 400 نفر از محکومان به حبس مشمول پرداخت جزای نقدی و یا اشتغال در بخش اجتماعی و خدمات شهری شدند.
وی با اشاره به هم‌افزایی و همکاری دادگستری استان در اجرای طرح جایگزینی حبس، بیان‌کرد: مشارکت و همکاری بخش‌های اجرایی و قضایی استان برای کاهش آمار محکومان به زندان، پیامدهای مثبت اجتماعی به همراه داشته ‌است.
وی به برخی از اثرات نامطلوب محکومیت به حبس زندان برای افراد و خانواده‌هایشان اشاره و تصریح‌کرد: تعیین مجازات حبس برای یک زندانی، موجب شکسته ‌شدن قبح زندان برای شخص و آثار نامطلوب اجتماعی و فرهنگی می‌شود.
بینایی اضافه‌کرد : در پاره‌ای از موارد این اثرات به فرد ختم نمی‌شود و پیامدهایی را هم برای خانواده او رقم می‌زند.
مدیرکل دفتر امور اجتماعی و فرهنگی استانداری سمنان بیان داشت: محکومیت به حبس برای فرد، خانواده و جامعه آسیب‌های پیدا و پنهان فراوانی دارد که این امر در بسیاری از موارد همان طور که قانون در نظرگرفته با استفاده از مجازات‌های جایگزین، می توان آسیب‌های اجتماعی را کاهش داد.
وی ادامه‌داد: کاهش تعداد زندانیان علاوه بر پیشگیری از پیامدهای ناگوار فردی و اجتماعی، هزینه‌ها و صرف بودجه‌های کلان دولت را نیز کاهش می‌دهد که گام مهمی محسوب می‌شود.
مدیرکل دفتر امور اجتماعی و فرهنگی استانداری سمنان یادآور‌شد: توجه ویژه قضات استان و همکاری و هم افزایی دادگستری و سوق دهی محکومام به اجرای احکام جایگزین توانسته استان را از این حیث در رتبه‌های اول کشور قرار داده و تا حد زیادی از آسیب‌ها و ناملایمات اجتماعی برای فرد و جامعه بکاهد.
به گزارش ایرنا، صدور احکام جایگزین حبس از مهمترین دستاوردهای قانون مجازات اسلامی است.
یکی از راه‌های استفاده از مجازات جایگزین حبس، به کارگیری متهمان یا مجرمان در نهادهای دولتی است؛ به این صورت که آنان با توجه به میزان و نوع جرم ارتکابی به خدمت رایگان در یکی از نهادها و سازمان‌ها محکوم می شوند که ماده 79 قانون مجازات اسلامی در این باره می‌گوید: تعیین انواع خدمات‌عمومی در دستگاه‌ها و مؤسسات دولتی و عمومی پذیرنده محکومان و نحوه همکاری آنان با قاضی اجرای احکام و محکوم، به موجب آیین‌نامه صورت می پذیرد.
استان سمنان با جمعیت 700 هزار نفری،بیش از 2 هزار نفر زندانی دارد که 135 نفر به علت جرایم غیرعمد در زندان به سر می برند.
6026/س.خ


گروه های زیر مجموعه اجتماعی

زنان و جوانان
زنان و جوانان

آخرین اخبار

100کلاس مدارس دشتی آماده اسکان مسافرین نورزوی شد
بوشهر-ایرنا- فرماندار دشتی استان بوشهر گفت: 100 کلاس از مدارس در 4 شهر و شماری از روستاهای شهرستان دشتی آماده اسکان مسافرین نوروزی شده است.
پیک تقاضا برای نفت تا ۱۵ سال دیگر
ویتول که بزرگترین شرکت بازرگانی انرژی مستقل جهان است، پیش بینی کرد تقاضا برای نفت تا ۱۵ سال دیگر به پیک خود خواهد رسید و به گروهی پیوست که درباره ضرورت آماده شدن صنعت انرژی برای گرایش به سوی سوخت‌های پاک‌تر هشدار می‌دهند.
ویدئو - مهاجرت روستائیان مرزنشین به دلیل خشکسالی
چالش‌ها و مشکلات ناشی از کمبود آب، استفاده نادرست از منابع آب، کاهش بارش‌ها و برداشت بیش از حد آب‌های سطحی و زیرزمینی موجب بحران آب در برخی مناطق ایران شده است. یکی از استان‌هایی که با مشکل جدی در این زمینه روبروست، استان خراسان جنوبی است و این مشکل، باعث تخلیه برخی روستاها و مهاجرت‌های اجباری روستاییان به شهرها و روستاهای دیگر شده است.
5585 بازدید از واحدهای عرضه مواد غذایی همدان صورت گرفت
همدان- ایرنا- مدیر سلامت محیط و کار معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی همدان گفت: پنج هزار و 585 مورد بازدید از ابتدای اجرای طرح سلامت نوروزی تا پایان روز گذشته از مراکز گردشگری و واحدهای تهیه و توزیع موادغذایی این استان صورت گرفته است.
حوادث چهارشنبه سوری در استان مرکزی 40 درصد کاهش یافت
اراک - ایرنا - رئیس مرکز مدیریت حوادث و فوریت های پزشکی استان مرکزی گفت: حوادث ناشی از آیین چهارشنبه سوری در نقاط مختلف این استان نسبت به سال گذشته 40 درصد کاهش یافت.
اهمیت واردات با ارز صادراتی برای تأمین نیازهای کشور
رئیس کمیسیون مدیریت واردات اتاق بازرگانی ایران معتقد است در شرایطی که اقتصاد ایران در حوزه‌های مختلف با فشارهای خارجی مواجه است، دستورالعملی که اجازه می‌دهد لااقل بخشی از ارز حاصل از صادرات به واردات اختصاص یابد اهمیت بالایی خواهد داشت.
حوادث چهارشنبه سوری همدان‌ 26 مصدوم داشت
همدان- ایرنا- مدیر روابط عمومی اورژانس همدان گفت: 23 مرد و سه زن در حوادث چهارشنبه آخر سال این استان مصدوم و مجروح شدند.
تب افزایش قیمت طلا فرونشست
قیمت طلا در بازار جهانی پس از افزایش در سه روز گذشته، روز چهارشنبه در واکنش به رشد ارزش دلار آمریکا، کاهش یافت.
شوخی جالب و خنده‌دار احسان علیخانی با یوسف تیموری
احسان علیخانی که سال ۹۷ را با پخش هشت قسمت ابتدایی بزرگترین مسابقه استعدادیابی ایران به پایان برد، همانند سال‌های گذشته اجرای ویژه‌برنامه تحویل سال شبکه سه سیما را برعهده دارد.
10 مصدوم حوادث چهارشنبه آخرسال در سمنان سرپایی درمان شدند
سمنان- ایرنا- رئیس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی استان سمنان گفت: 10 نفر در حوادث چهارشنبه آخرسال به خاطر تماس با مواد آتش زا در حوزه این دانشگاه مصدوم و به صورت سرپایی درمان شدند.

پر بازدید ترین اخبار امروز

«رحمان ۱۴۰۰» گیشه را در دست گرفت
یلم‌های رحمان ۱۴۰۰، متری شیش و نیم، چهار انگشت، غلامرضا تختی، زندانی‌ها، پیشونی سفید ۳ و ژن خوک به ترتیب رتبه‌های اول تا هفتم جدول فروش اکران نوروز ۹۸ را در اختیار دارند.
آخرین سوال نظرسنجی برنامه نود چه بود؟
شب گذشته به دستور مدیر شبکه سه برنامه نود با اجرای عادل فردوسی‌پور متوقف شد.
راهکار امام صادق(ع) برای از بین بردن فقر و افزایش روزی
خداوند زیبایی و خودآرایی را دوست دارد و از فقر و تظاهر به فقر بیزار است. هرگاه خداوند به بنده ای نعمتی بدهد، دوست دارد اثر آن را در او ببیند.
اذعان ترامپ به شکست در جنگ نرم علیه ایران
رئیس‌جمهور آمریکا پس از اذعان به ناکارآمدی رسانه‌های معاند فارسی‌زبان در پیشبرد جنگ نرم علیه ایران بودجه پیشنهادی خود برای این رسانه‌ها را در لایحه بودجه مربوط به سال مالی ۲۰۲۰ کاهش داده است.
100کلاس مدارس دشتی آماده اسکان مسافرین نورزوی شد
بوشهر-ایرنا- فرماندار دشتی استان بوشهر گفت: 100 کلاس از مدارس در 4 شهر و شماری از روستاهای شهرستان دشتی آماده اسکان مسافرین نوروزی شده است.
بقایی به مرخصی آمد
ملاقات تعدادی از متهمان پرونده محیط زیست با خانواده هایشان
با هنجارشکنان چهارشنبه سوری برخورد می شود
وارد کننده گرانفروش موبایل به 12 سال زندان محکوم شد
دو وقف جدید در اوقاف گیلان ثبت شد
نیروهای امدادی و پلیس در حالت آماده باش قرار گرفتند
تعداد مشمولان بخشنامه عفو زندانیان از 94 هزار نفر گذشت
363 واحد صنفی وغیرصنفی متخلف در گیلان شناسایی شد
15 واحد صنفی غیربهداشتی در میاندوآب پلمب شد
هزینه یادبودی که زندانی آزاد کرد