خیز دمکرات ها برای تغییر در کنگره آمریکا

11:37 ۸۲ روز و ۱۱ ساعت پیش ایرنا 65 0
خیز دمکرات ها برای تغییر در کنگره آمریکا

نیویورک - ایرنا - آهنگ انتخابات آمریکا که از ماه های پیش نواخته شده، با نزدیک شدن به 6 نوامبر برای انتخاب 470 نماینده در کنگره تشدید می شود و نگرانی های جدی برای کاخ سفید نشین ها ایجاد کرده است که در صورت تفوق دمکرات ها، مسیر کنگره برای حامیان ترامپ، مسیری دشوار خواهد کرد.

ایرنا

به گزارش ایرنا، انتخابات برای 470 کرسی در کنگره آمریکا (35 کرسی مجلس سنا و 435 کرسی مجلس نمایندگان) در 6 نوامبر سال 2018 (15 آبان 97)برگزار می شود.
در زمان حاضر جمهوریخواهان 54 کرسی در سنا و 233 کرسی در مجلس نمایندگان را در اختیار دارند و دمکرات ها نیز در سنا 44 کرسی و در مجلس نمایندگان 193 کرسی را از آن خود کرده اند، دو نفر در سنا را نمایندگان مستقل تشکیل می دهند.
به نظر می رسد که دمکرات ها تلاش خواهند کرد تا اکثریت کرسی ها را در مجلس سنا به دست آورند و مانع از تک روی های ترامپ شوند به ویژه از زمانی که او با بازگرداندن دولت آمریکا به دوران جرج دبیلو بوش (دوران یک جانبه گرایی) موجب اختلاف عمیق بین واشنگتن با متحدان آن در اتحادیه اروپا شده است.
شماری از مقام های دولت اوباما در مخالفت با سیاست های دونالد ترامپ، نامزد احراز پست ها و مقام های مختلف می شوند.
نشریه هیل اعلام کرد دستکم 64 کارمند دولت اوباما در سال جاری برای دستیابی به موقعیت های فدرال، ایالتی یا محلی نامزد می شوند. 28 مقام دولت اوباما قصد دارند برای دستیابی به کرسی های مجلس نمایندگان آمریکا اعلام نامزدی کنند.
«تام مالینووسکی» دستیار سابق وزارت امور خارجه آمریکا در امور دمکراسی، حقوق بشر و کارگری که قصد دارد برای مجلس نمایندگان از ایالت نیوجرسی نامزد شود، جمهوریخواهان را به دلیل مشارکت در اجرای برنامه های ترامپ مورد انتقاد قرار داد.
مالینووسکی گفت: از ورود مسلمانان به کشور جلوگیری شده است، مهاجران هدف حمله قرار گرفتند، معاهدات و تفاهم نامه های بین المللی لغو شد و طبق وعده های ترامپ، از سرمایه گذاری در زیرساخت ها جلوگیری به عمل آمد.
«دب هالند» عضو سابق ستاد انتخاباتی اوباما که برای احراز کرسی کنگره از ایالت نیومکزیکو نامزد می شود، در صورت موفقیت نخستین نماینده زن بومی آمریکا در کنگره خواهد بود.
انتخابات این دوره قوه مقننه آمریکا از آن جهت اهمیت دارد که با توجه به تکیه زدن شخصی همچون دونالد ترامپ بر مسند ریاست جمهوری و مسایل فراوان حاشیه ای وی همچون دخالت روسیه در انتخابات 2016، رسوایی جنسی، قراردادهای تجاری شخصی با شرکت مخابراتی چینی، خروج از قراردادهای بین المللی و اختلاف با متحدان تاریخی می تواند جایگاه حزب جمهوریخواهان را متزلزل کرده و دمکرات ها با وجود سختی های فراوان، اکثریت را از آن خود کنند.
این انتخابات محکی بر قابلیت ترامپ در حفظ پایگاه حزب حامی خود در هر سه سکوی قدرت تشکیلات سیاسی این کشور خواهد بود و هر گونه تغییری در موازنه قدرت میان دمکرات ها و جمهوریخواهان در این رقابت ها می تواند تاثیرمحسوسی بردستاورد های سیاسی او داشته باشد.
ترامپ با گذشت حدود یکسال و نیم از دوران ریاست جمهوری خود عملا نه تنها موفق به جذب دمکرات ها( به استثنای توافق جنجال برانگیزش با رهبران حزب دمکرات بر سر لایحه بودجه) به همکاری های فراجناحی نشد بلکه بسیاری از قانونگذاران حزب حامی خود را نیز نسبت به خود نومید کرد و موجب فاصله گرفتن آن ها از کاخ سفید شد.
در واقع هرز روی های برخاسته از خود شیفتگی بی حد و حصر ترامپ و بی تجربگی او در تعامل سیاسی، تشکیلات حزب جمهوریخواه این کشور را به بازنگری مواضع خود در مقابل رئیس جمهوری واداشته که خود آن ها به کاخ سفید فرستاده اند.
همین هرز روی ها که به تدریج باعث کاهش بی سابقه محبوبیت ترامپ حتی در میان طرفداران او شده، طبعا لطمات سنگینی بر اعتبار و حیثیت حزب جمهوریخواه هم وارد می آورد و می تواند جایگاه آن ها را در انتخابات میاندوره ای این کشور به مخاطره اندازد.
از این رو، در فاصله یکسال و نیم گذشته در کنار قانونگذاران ایالتی و فدرال این کشور که تصمیم به تغییر گرایش های حزبی خود گرفته و برخی از آن ها نظیر بت فوکوموتو نماینده مجلس ایالتی هاوایی حتی درخواست عضویت در حزب دمکرات این کشور را داده اند، برخی از نمایندگان و سناتور های این حزب با توجیهاتی نظیر ضرورت های خانوادگی و نظائر آن ها، اعلام کرده اند که در انتخابات امسال شرکت نخواهند کرد.
طبق بر آوردهای موسسه راسموسن، در نخستین انتخابات میاندوره ای در زمان هر رئیس جمهوری به طور سنتی شانس آن دسته از قانونگذاران حزب مخالف که خود را دوباره نامزد انتخابات می کنند، بیشتر از نامزدان حزب ریاست جمهوری بوده است و گاه این شانس حتی به 95 در صد هم می رسد اما حزب دمکرات به 28 کرسی برای پیروزی و رسیدن به اکثریت نیاز دارد در حالی که جمهوریخواهان تنها به 8 کرسی محتاجند تا تفوق آنها را در انتخابات 2018 هم حفظ کند و این، خطر را برای آنها کم کرده است.
این آمار ها نشان می دهند که حزب دمکرات در انتخابات مجلس سنا در سال 2018 آسیب پذیرتر از حزب جمهوری خواه است به خصوص از این جهت که در 10 ایالت مونتانا، داکوتای شمالی، میسوری، ویسکانسین، فلوریدا، ویرجینیای غربی، اوهایو، ایندیانا، میشیگان و پنسیلوانیا با این که دارای نماینده دمکرات هستند، دونالد ترامپ در سال 2016 برنده شد اما هیلاری کلینتون در سال 2016، تنها در ایالت نوادا که با جمهوریخواهان بود، به پیروزی رسید.
13 ایالت نیومکزیکو، داکوتای شمالی، میسوری، ویسکانسین، فلوریدا، اوهایو، ایندیانا، میشیگان، مریلند، ویرجینیای غربی، ماساچوست، ورمونت و مین نیز با نماینده دمکرات و فرماندار جمهوری خواه هستند اما هیچ ایالتی با نماینده جمهوریخواه نیست که فرماندار دمکرات داشته باشد.
راسموسن به دلیل همین تغییرات در نقشه گرایش های حزبی در ایالت های آمریکا نوشته است که شانس دمکرات های مدعی حفظ صندلی های سنا بر خلاف روال همیشگی تنزل کرده و به 75 در صد خواهد رسید یعنی این که برخی از دمکرات های آمریکایی حتی ممکن است صندلی های خود را به رقبای جمهوریخواه خود ببازند.
جمهوریخواهان دراین میان فقط به حفظ 8 صندلی برای حفظ اکثریت خود نیاز خواهند داشت که دو صندلی از این 8 صندلی با انتصاب جف سشنز به وزارت دادگستری آمریکا از سوی ترامپ و کناره گیری باب کورکر از سمت خود بدون مدعی مانده است و رقابت بر سر آن ها می تواند به نفع دمکرات ها تمام شود.
بر اساس اعلام سایت بالوت پدیا تا 28 ماه مه سال 2018، تعداد 1205 دمکرات، 976 جمهوریخواه و 334 نفر حزب دیگر ثبت نام کرده اند.
در این انتخابات اگر یک نامزد، بیش از 50 درصد رای را دریافت کند به طور کامل برنده خواهد شد در غیر این صورت، دو نامزد برتر در 8 دسامبر به انتخابات عمومی می روند.
اگرچه در برخی ایالت ها که انتخابات مقدماتی را برگزار کرده اند، نامزدهای دمکرات پیشتاز هستند اما به نظر نمی رسد دمکرات ها برخلاف شکاف و دودستگی موجود در میان جمهوریخواهان، شانس زیادی برای دستیابی به اکثریت در مجلس این کشور را داشته باشند.
از سوی دیگر با نگاهی به جو حاکم در درون حزب جمهوریخواه و روابط نه چندان صلح آمیز آن با رئیس جمهوری آمریکا این طور به نظر می رسد که جمهوریخواهان در این انتخابات از اقبال چندان درخشانی برخوردار نخواهند بود و حتی اگر نمایندگان این حزب در مجلس به اکثریت خود ادامه بدهند، ترامپ در گذراندن لوایح مورد حمایت خود راهی سنگلاخ و تقریبا سخت را پیش رو دارد که با هر گونه تغییری به نفع دمکرات ها در این انتخابات، کاملا فلج خواهد شد.
اروپام*1429*1590 ** 1908


گروه های زیر مجموعه سیاسی

مجلس
مجلس

آخرین اخبار

شوخی‌های جالب؛ از قیمت بالای پوشک تا مهریه اصولی!
هر نوشته‌ای نویسنده‌ای دارد. هر نویسنده‌ای حق دارد اسمش را پای مطلبش ببیند. نوشته‌هایی که در این صفحه می‌خوانید، Status‌های کپی پیست شده‌ای است که در شبکه‌های اجتماعی دست به دست چرخیده و صاحبش را گم کرده.
ساشا سبحانی: منظورم از «برید بمیرید» با همه نبود!
کنار هم قرار گرفتن نام محمد ساشا سبحانی و نادر فتوره چی از آن اتفاقات عجیب است که به برکت حاشیه های پر و پیمان فضای مجازی میسر شده. هرچند این دو نفر از لحاظ سطح دانش و سبک زندگی، از زمین تا آسمان با هم فاصله دارند اما یک وجه اشتراک خیلی مهم دارند و آن پرحاشیه بودن در فضای مجازی است.
تیم ژیمناستیک‌ ایران فینالیست شد
تیم ملی ژیمناستیک ایران با قرار گرفتن در بین هشت تیم برتر به فینال بازی های آسیایی راه پیدا کرد.
مدال تاریخی شمشیربازی سابر برای ایران
نماینده شمشیربازی سابر ایران بازی‌های آسیایی اندونزی توانست مدال برنز را کسب کند.
رتبه ششمی کاروان ایران در پایان روز دوم
کاروان ایران در پایان روز دوم بازی‌های آسیایی ۲۰۱۸ با دو پله سقوط نسبت به روز گذشته، در رده ششم جدول توزیع مدال‌ها قرار گرفت.
هت‌تریک کشتی آزاد؛ پرویز هادی هم طلایی شد
پرویز هادی آزادکار وزن 125 کیلوگرم ایران برای دومین مرتبه مدال طلای بازی‌های آسیایی را بر گردن آویخت تا تیم ملی کشتی آزاد ایران با 3 طلا و یک برنز به کار خود در بازی‌های آسیایی 2018 پایان دهد.
سانداکار ایران از سد نماینده میزبان گذشت
سانداکار وزن منهای 65 کیلوگرم تیم ملی ووشوی ایران با از پیش روی برداشتن نماینده میزبان به مرحله یک چهارم نهایی بازی های آسیایی راه یافت.
پرویز هادی: خوشحالم که کشتی آبروداری کرد
قهرمان سنگین وزن کشتی ایران اظهار کرد: خوشحالم که طی دو روز کشتی ایران در بازیهای آسیایی آبروداری کرد.
مالک مشکی‌پوشان: فکر کردند رابین‌هود هستند
مالک باشگاه مشکی‌‎پوشان می‌گوید اجازه نمی‌دهد کسی با پول گرفتن از بازیکنان، تیم را ببندد.

پر بازدید ترین اخبار امروز

تصاویری از طوفان شدید دیشب در مکه
شب گذشته طوفان و باران شدید شهر مکه را درنوردید و صحنه‌های تماشایی را در خانه خدا به وجود آورد.
«ناب» با صدای علی پهلوان منتشر می‌شود
قطعه «ناب» اثر تازه علی پهلوان، با مجوز دفتر موسیقی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و توسط شرکت ترانه شرقی منتشر و در دسترس مخاطبان قرار می‌گیرد.
فیلم- کشتی حسن یزدانی با فرد مبتلا به سندروم داون
تصاویری از کشتی‌ حسن یزدانی قهرمان مسابقات آسیایی و جهانی با فرد مبتلا به سندروم داون را مشاهده می کنید.
بغداد هرگز تهران را در تحریم ها تنها نخواهد گذاشت
نشست ایران،‌ ترکیه و روسیه؛ این بار در ژنو
پاسخ وزارت خارجه به چند ابهام؛ آیا می‌توان خزر را تقسیم نکرد؟
سفیر کشورمان در ژاپن بر توسعه همکاری‌های پارلمانی تاکید کرد
اولویت اول آمریکا؛ جلوگیری از دستیابی ایران به توانایی‌های هسته‌ای
کافر همه را به کیش خود ‌پندارد
سفرا و مدیران ارشد زن بیشتری در وزارت خارجه منصوب می شوند
برخی از تحریم‌های آمریکا علیه ایران از جمله ارز برای عراق الزام‌آور است
ظریف: آمریکایی‌ها باید از خواب ناز بیدار شوند
ˮکارگروه بررسی مسائل ایرانˮ در وزارت خارجه آمریکا را باید جدی گرفت