پنج امید در هیات رییسه مجلس

14:28 ۸۳ روز پیش ایرنا 109 0
پنج امید در هیات رییسه مجلس

تهران- ایرنا - انتخابات هیات رییسه دهمین دوره مجلس شورای اسلامی در سال سوم با افزایش سهم فراکسیون امید ترکیب جدیدی را شکل داد.

ایرنا

به گزارش خبرنگار پارلمانی ایرنا، جلسه علنی امروز - چهارشنبه - مجلس ساعت 9 صبح با حضور 206 نماینده و به ریاست علی لاریجانی بر خلاف روزهای گذشته بدون تاخیر آغاز شد.

**انتخابات هیات رییسه نخستین دستور امروز خانه ملت بود، از همان ساعت ابتدایی جلسه علنی امروز مجلس رایزنی های نمایندگان کاملا مشخص بود، این تکاپو و رایزنی که از روز گذشته آغاز شده بود در جلسه امروز مجلس نیز ادامه یافت.

**گفت وگوهای دو یا چند نفره نمایندگان اصولگرا و اصلاح طلب در جلسه علنی امروز ازدحام زیادی را در بخش های مختلف مجلس ایجاد کرد، به طوری که لاریجانی رییس مجلس بارها به نمایندگان تذکر داد که در صندلی های خود بنشینند.

** انتخابات هیات رییسه برای سال سوم امروز در مجلس شورای اسلامی با رقابت نامزدها برای کسب 12 کرسی برگزار شد.
با وجود تغییر دو کرسی از 12کرسی هیات رییسه، سهم امیدی ها افزایش یافت و دونفر از نمایندگان اصولگرای فراکسیون مستقلین نیز صندلی های خود را ترک کردند.

**روزی که عارف از لاریجانی جلو زد
رای گیری انتخاب رییس مجلس امروز در حالی انجام شد که علی لاریجانی(مستقلین)، محمد رضا عارف(امید) و حمیدرضا حاجی بابایی(ولایی) نامزد ریاست شدند.
در دور اول عارف با 13 رای از لاریجانی جلو افتاد ولی به دلیل شکسته شدن آرا، انتخابات به دور دوم کشیده شد، نهایتا حاجی بابایی به نفع عارف انصراف داد که این اقدام موجب جلو افتادن لاریجانی و کسب کرسی ریاست توسط وی شد.

**ترکیب هیات رییسه مجلس
براساس ترکیب جدید هیات رییسه مجلس، علی لاریجانی(فراکسیون مستقلین) رییس مجلس شد، مسعود پزشکیان و علی مطهری(فراکسیون امید) نیز به عنوان نواب اول و دوم رییس انتخاب شدند.
همچنین علیرضا رحیمی و علی اصغر یوسف نژاد و محمد علی وکیلی(فراکسیون امید)، احمد امیرآبادی، اکبر رنجبرزاده، امیر حسین قاضی زاده هاشمی(فراکسیون ولایی) دبیران هیات رییسه مجلس
شدند.
اسدالله عباسی(ولایی)، بهروز نعمتی(مستقلین) و محمد آشوری تازیانی(مستقلین) نیز به عنوان کارپردازان هیات رییسه انتخاب شدند.

**5 امیدی، 3 مستقل و 4 ولایی در هیات رییسه مجلس
بر اساس نتایج انتخابات امروز مجلس، تعداد اعضای فراکسیون امید در هیات رییسه مجلس دهم که در دومین سال، سه نفر بود امسال به پنج نفر رسید، تعداد اعضای فراکسیون مستقلین نیز به سه نماینده و تعداد اعضای فراکسیون نمایندگان ولایی به چهار نفر رسید.

**اصلاح طلبان پیروز هستند
یکی از حاشیه های امروز مجلس مشاجره لفظی علی لاریجانی رییس مجلس و مصطفی کواکبیان نماینده تهران در مورد انتخاب رییس مجلس بود.
ماجرا از آن جا شروع شد که بعد از انتخاب مجدد لاریجانی و انصراف حمیدرضا حاجی بابایی، مصطفی کواکبیان خواستار بیان تذکر شد.
وی نهایتا در اخطاری خطاب به علی لاریجانی گفت: انتخاب مجدد شما را به عنوان رییس مجلس تبریک می گوییم، ارادت ما به شما قطعی شد،اما خیلی رییس نباشید، بلکه سخنگوی مجلس و سخنگوی ما باشید.
عضو فراکسیون امید مجلس ادامه داد: طبق آیین نامه داخلی مجلس، آقای حاجی بابایی نباید پشت تریبون می رفت و انصراف خود را به نفع شما اعلام می کرد.
لاریجانی رییس مجلس خطاب به وی گفت: ایشان تبلیغی نکردند و گفتند که انصراف داده‌اند، این خلاف آیین‌نامه نبوده و اشکال قانونی نداشت، آقای حاجی بابایی این حق را داشت که نظرش را اعلام کند.
کواکبیان نیز پاسخ داد: آقای حاجی بابایی نباید تبلیغ می کرد و می گفت که به نفع شما انصراف می دهم، البته ما از این قضیه می گذریم.
رییس مجلس نیز به کواکبیان گفت: شما نگذرید هم مهم نیست.
کواکبیان به لاریجانی اظهارداشت: همین اخلاق‌ شما بد است.
لاریجانی نیز خطاب به وی تاکید کرد: شما به اصل 40 قانون اساسی استناد کردید که اعمال حق فردی نباید منجر به اضرار به غیر شود در حالی که چنین چیزی نبود.
کواکبیان نیز پاسخ داد: ما معتقدیم اصلاح‌طلبان پیروز هستند و رای‌ آنها از 105 به 123 رای افزایش پیدا کرد اما اخلاق خوب برای آینده مجلس خوب است.

**عارف ریاست لاریجانی را تبریک گفت
پس از اعلام ریاست مجدد علی لاریجانی ، محمد رضا عارف و جمعی از اعضای فراکسیون امید مجلس به جایگاه هیات رییسه رفتند و انتخاب مجدد وی را تبریک گفتند.
عارف سپس به همراه جمعی از نمایندگان به نزد مطهری و پزشکیان رفت و انتخاب دوباره آنان به عنوان نایب رییس مجلس را تبریک گفت.

**چپ نشینی نقوی حسینی در مجلس
سید حسین نقوی حسینی نماینده اصولگرا و عضو فراکسیون ولایی مجلس امروز بارها خواستار تذکر بود، وی خطاب به لاریجانی گفت: من سمت چپ شما هستم، این که گاهی شما به چپ هم توجه کنید بد نیست، شما همیشه به راست توجه می کنید.
رییس مجلس خطاب به وی اظهارداشت: این که شما سمت چپ نشسته اید عجیب تر است.
جلسه علنی مجلس شورای اسلامی در ساعت 13 با به صدا درآوردن زنگ پایان یافت.
لاریجانی اعلام کرد: مجلس هفته آینده جلسه علنی ندارد و جلسه علنی 20 خرداد ماه برگزار می شود.
سیام**9121**1336


گروه های زیر مجموعه سیاسی

فقه و حقوق
فقه و حقوق

آخرین اخبار

بازگشت سرافرازانه تیم ملی کشتی آزاد به ایران
تیم ملی کشتی آزاد کشورمان لحظاتی پیش جاکارتا را به مقصد کشورمان ترک کرد.
توفان گرایی با ضربه کردن نفر سوم المپیک
نماینده وزن 67 کیلوگرم کشتی فرنگی کشورمان در بازی‌های آسیایی 2018 جاکارتا با پیروزی در مرحله یک‌چهارم نهایی راهی مرحله نیمه نهایی شد.
شکست مردانی مقابل نایب قهرمان المپیک
نماینده وزن 60 کیلوگرم کشتی فرنگی کشورمان در بازی‌های آسیایی 2018 جاکارتا با شکست در دومین دیدارش مقابل نایب قهرمان المپیک از ژاپن از حضور در نیمه‌نهایی بازماند.
گرایی از حضور در فینال بازماند و به رده بندی رفت
نماینده وزن 67 کیلوگرم کشتی فرنگی کشورمان در بازی‌های آسیایی 2018 جاکارتا با شکست در مرحله نیمه‌نهایی از حضور در فینال بازماند و به رده بندی رفت.
کشاورزی، فصل مشترک گسترش تجارت مازندران با ولگاگراد
ساری- ایرنا- مسئولان 2 استان مازندران و ولگاگراد روسیه در سومین سال تحرک دادن به روابط اقتصادی و مبادله چند هیات اقتصادی، به این نتیجه قطعی رسیده اند که کشاورزی می تواند به شاهراه گسترش تجارت و تبادل اقتصادی میان دو استان تبدیل شود.
رجبی اولین فینالیست تکواندو ایران در جاکارتا
در وزن 80+ کیلوگرم سعید رجبی نماینده کشورمان با شکست نماینده قزاقستان به فینال بازی‌های آسیایی اندونزی راه یافت.
نفس بریده «خورجین» و «اجاق قرقی»
اردبیل -ایرنا - موسم کوچ که فرا می رسید، هنرهای زنان عشایر در قالب انواع دست بافته ها از «ورنی» گرفته تا «خورجین» و «اجاق قراقی» در کنار آلاچیق های فرو نشسته و یا برافراشته در ییلاق و قشلاق خودنمایی می کرد اما با خاموشی کوچ امروز هنر عشایر نیز در حال خاموشی است.
زیرساخت های ورود گردشگر به محور ساسانی ایجاد شود
شیراز-ایرنا- رئیس سازمان میراث ‌فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی کشور، از محور ساسانی در فیروزآباد استان فارس که بتازگی ثبت جهانی شده است، بازدید و بر توسعه زیرساخت های گردشگری این منطقه تاکید کرد.
حکم 2 قاچاقچی میلیاردی در البرز صادر شد
کرج- ایرنا- مدیرکل تعزیرات حکومتی البرز گفت: حکم 2 قاچاقچی میلیاردی کالا در این استان صادر شد.
برانکو: همه ساله برای پرسپولیس نوآوری دارم
برانکو ایوانکوویچ در مصاحبه‌ای عنوان می‌کند همه ساله دست به نوآوری در پرسپولیس زده، به شاگرد سابقش برای انتقال به کرواسی، توصیه کرده و علت عدم حضورش به عنوان سرمربی تیم وطنش چه بوده است.

پر بازدید ترین اخبار امروز

آشکار شدن محل شکافته شدن خانه کعبه
مجید یراق بافان مجری شبکه قرآن با انتشار این عکس در صفحه اش نوشت: نقابش را ز کعبه باد برداشت.
تاجزاده: با آنهایی که رأی نمی‌دهند، موافقم!- «رضا کیانیان» در ۶۶ سالگی آلزایمر گرفت
یک فعال اصلاح‌طلب گفت: حمایت از روحانی به جایگاه ما خدشه زد.
مربی‌ تیم ملی کشتی فرنگی: کسب دو یا سه طلا دور از دسترس نیست
مربی تیم‌ ‌ملی کشتی فرنگی درباره قرعه فرنگی‌کاران، گفت: کشتی‌گیری که مدال طلا می‌خواهد نباید دنبال قرعه آسان باشد.
«نشان ارادت» ویژه برنامه محرم با حضور سلبریتی ها
برنامه ترکیبی و گفتگو محور «نشان ارادت» به تهیه‌کننده پویان هدایتی برای پخش در ایام سوگواری محرم در شبکه نسیم، آماده می‌شود.
مهیار صداقت فینالیست تفنگ سه وضعیت شد
مهیار صداقت در ماده تفنگ سه وضعیت مردان بازی های آسیایی ۲۰۱۸ به فینال رسید.
اظهارات یک نماینده درباره رد دوتابعیتی‌ بودن با سوگند خلاف قانون است
با فدا شدن مسافرین صنعت هوانوردی از بین خواهد رفت
تسهیلات مشاغل روستایی به نام روستایی و به کام دلال و شهرنشینان نباشد
تعامل هدفمند دولت و مجلس گره گشای مشکلات کشور است
نشست مجلس و وزارت خارجه درباره کنوانسیون خزر برگزار می‌شود
ادامه یا منع فعالیت شهردار تهران برعهده شوراست
هدف طرح سئوال از رئیس جمهوری کمک به دولت است
زیرسوال بردن شورای نگهبان و مقامات عالی‌رتبه نظام به چه قیمت
بختیار: مقابله با فساد از سرشاخه‌های اصلی آغاز شود
قوه قضاییه برای حراست از حیثیت خود دادگاه‌ مفسدان اقتصادی را علنی برگزار کند