پنج امید در هیات رییسه مجلس

14:28 ۱۹۸ روز و ۱۶ ساعت پیش ایرنا 186 0
پنج امید در هیات رییسه مجلس

تهران- ایرنا - انتخابات هیات رییسه دهمین دوره مجلس شورای اسلامی در سال سوم با افزایش سهم فراکسیون امید ترکیب جدیدی را شکل داد.

ایرنا

به گزارش خبرنگار پارلمانی ایرنا، جلسه علنی امروز - چهارشنبه - مجلس ساعت 9 صبح با حضور 206 نماینده و به ریاست علی لاریجانی بر خلاف روزهای گذشته بدون تاخیر آغاز شد.

**انتخابات هیات رییسه نخستین دستور امروز خانه ملت بود، از همان ساعت ابتدایی جلسه علنی امروز مجلس رایزنی های نمایندگان کاملا مشخص بود، این تکاپو و رایزنی که از روز گذشته آغاز شده بود در جلسه امروز مجلس نیز ادامه یافت.

**گفت وگوهای دو یا چند نفره نمایندگان اصولگرا و اصلاح طلب در جلسه علنی امروز ازدحام زیادی را در بخش های مختلف مجلس ایجاد کرد، به طوری که لاریجانی رییس مجلس بارها به نمایندگان تذکر داد که در صندلی های خود بنشینند.

** انتخابات هیات رییسه برای سال سوم امروز در مجلس شورای اسلامی با رقابت نامزدها برای کسب 12 کرسی برگزار شد.
با وجود تغییر دو کرسی از 12کرسی هیات رییسه، سهم امیدی ها افزایش یافت و دونفر از نمایندگان اصولگرای فراکسیون مستقلین نیز صندلی های خود را ترک کردند.

**روزی که عارف از لاریجانی جلو زد
رای گیری انتخاب رییس مجلس امروز در حالی انجام شد که علی لاریجانی(مستقلین)، محمد رضا عارف(امید) و حمیدرضا حاجی بابایی(ولایی) نامزد ریاست شدند.
در دور اول عارف با 13 رای از لاریجانی جلو افتاد ولی به دلیل شکسته شدن آرا، انتخابات به دور دوم کشیده شد، نهایتا حاجی بابایی به نفع عارف انصراف داد که این اقدام موجب جلو افتادن لاریجانی و کسب کرسی ریاست توسط وی شد.

**ترکیب هیات رییسه مجلس
براساس ترکیب جدید هیات رییسه مجلس، علی لاریجانی(فراکسیون مستقلین) رییس مجلس شد، مسعود پزشکیان و علی مطهری(فراکسیون امید) نیز به عنوان نواب اول و دوم رییس انتخاب شدند.
همچنین علیرضا رحیمی و علی اصغر یوسف نژاد و محمد علی وکیلی(فراکسیون امید)، احمد امیرآبادی، اکبر رنجبرزاده، امیر حسین قاضی زاده هاشمی(فراکسیون ولایی) دبیران هیات رییسه مجلس
شدند.
اسدالله عباسی(ولایی)، بهروز نعمتی(مستقلین) و محمد آشوری تازیانی(مستقلین) نیز به عنوان کارپردازان هیات رییسه انتخاب شدند.

**5 امیدی، 3 مستقل و 4 ولایی در هیات رییسه مجلس
بر اساس نتایج انتخابات امروز مجلس، تعداد اعضای فراکسیون امید در هیات رییسه مجلس دهم که در دومین سال، سه نفر بود امسال به پنج نفر رسید، تعداد اعضای فراکسیون مستقلین نیز به سه نماینده و تعداد اعضای فراکسیون نمایندگان ولایی به چهار نفر رسید.

**اصلاح طلبان پیروز هستند
یکی از حاشیه های امروز مجلس مشاجره لفظی علی لاریجانی رییس مجلس و مصطفی کواکبیان نماینده تهران در مورد انتخاب رییس مجلس بود.
ماجرا از آن جا شروع شد که بعد از انتخاب مجدد لاریجانی و انصراف حمیدرضا حاجی بابایی، مصطفی کواکبیان خواستار بیان تذکر شد.
وی نهایتا در اخطاری خطاب به علی لاریجانی گفت: انتخاب مجدد شما را به عنوان رییس مجلس تبریک می گوییم، ارادت ما به شما قطعی شد،اما خیلی رییس نباشید، بلکه سخنگوی مجلس و سخنگوی ما باشید.
عضو فراکسیون امید مجلس ادامه داد: طبق آیین نامه داخلی مجلس، آقای حاجی بابایی نباید پشت تریبون می رفت و انصراف خود را به نفع شما اعلام می کرد.
لاریجانی رییس مجلس خطاب به وی گفت: ایشان تبلیغی نکردند و گفتند که انصراف داده‌اند، این خلاف آیین‌نامه نبوده و اشکال قانونی نداشت، آقای حاجی بابایی این حق را داشت که نظرش را اعلام کند.
کواکبیان نیز پاسخ داد: آقای حاجی بابایی نباید تبلیغ می کرد و می گفت که به نفع شما انصراف می دهم، البته ما از این قضیه می گذریم.
رییس مجلس نیز به کواکبیان گفت: شما نگذرید هم مهم نیست.
کواکبیان به لاریجانی اظهارداشت: همین اخلاق‌ شما بد است.
لاریجانی نیز خطاب به وی تاکید کرد: شما به اصل 40 قانون اساسی استناد کردید که اعمال حق فردی نباید منجر به اضرار به غیر شود در حالی که چنین چیزی نبود.
کواکبیان نیز پاسخ داد: ما معتقدیم اصلاح‌طلبان پیروز هستند و رای‌ آنها از 105 به 123 رای افزایش پیدا کرد اما اخلاق خوب برای آینده مجلس خوب است.

**عارف ریاست لاریجانی را تبریک گفت
پس از اعلام ریاست مجدد علی لاریجانی ، محمد رضا عارف و جمعی از اعضای فراکسیون امید مجلس به جایگاه هیات رییسه رفتند و انتخاب مجدد وی را تبریک گفتند.
عارف سپس به همراه جمعی از نمایندگان به نزد مطهری و پزشکیان رفت و انتخاب دوباره آنان به عنوان نایب رییس مجلس را تبریک گفت.

**چپ نشینی نقوی حسینی در مجلس
سید حسین نقوی حسینی نماینده اصولگرا و عضو فراکسیون ولایی مجلس امروز بارها خواستار تذکر بود، وی خطاب به لاریجانی گفت: من سمت چپ شما هستم، این که گاهی شما به چپ هم توجه کنید بد نیست، شما همیشه به راست توجه می کنید.
رییس مجلس خطاب به وی اظهارداشت: این که شما سمت چپ نشسته اید عجیب تر است.
جلسه علنی مجلس شورای اسلامی در ساعت 13 با به صدا درآوردن زنگ پایان یافت.
لاریجانی اعلام کرد: مجلس هفته آینده جلسه علنی ندارد و جلسه علنی 20 خرداد ماه برگزار می شود.
سیام**9121**1336


گروه های زیر مجموعه سیاسی

فقه و حقوق
فقه و حقوق

آخرین اخبار

۶.۸ میلیون عکس منتشر نشده از کاربران فیسبوک لو رفت
باگ نرم افزاری در فیس بوک منجر به لورفتن ۶.۸ میلیون عکس اعضای این شبکه، به خصوص عکسهای پست نشده، شده است.
«اپل» کارخانه میلیاردی در خاک آمریکا می‌سازد
در راستای سیاست‌های ترامپ، اپل مجتمع جدیدی در خاک آمریکا تاسیس می‌کند.
پدیده‌ای نادر در خراسان شمالی: گاوی ۴ قلو زایید
مدیر شبکه دامپزشکی راز و جرگلان از وقوع یک پدیده نادر دامی در این شهرستان خبر داد.
ایرانی‌ها به کدام کشورها بیشتر سفر کرده‌اند؟
معاون گردشگری کشور از سفر ۴ میلیون و ۷۰۴ هزار و ۵۰۹ ایرانی به خارج از کشور در هفت ماه نخست امسال خبر داد. مقصد سفر بیشتر ایرانی‌ها کشورهای زیارتی، ترانزیتی و ارزان بوده است.
عراقی‌ها بر سر دو راهی ایران و آمریکا
معافیت ۴۵ روزه آمریکا به عراق برای واردات گاز طبیعی و برق از ایران رو به اتمام است و عراق قصد دارد هیاتی را به آمریکا اعزام کند که از تحریم‌های واشنگتن علیه ایران، معافیت گرفته و به واردات گاز ایران ادامه دهد. معافیتی که اگر به کسب آن موفق نشود، خطر خاموشی بر سرعراق سایه خواهد انداخت.
سرمربی پینگ پنگ بانوان پس از تور فنلاند: می توانستیم بهتر نتیجه بگیریم اما...
مربی تیم ملی پینگ پنگ بانوان می‌گوید به دلیل شرایط اقتصادی اعزام‌های کمی داریم و همین باعث می‌شود که بازیکنانمان نسبت به بازیکنان تراز اول تجربه کمتری داشته باشند.
۱۵ جلسه محرومیت برای یک خطا
فرناندس به خاطر خطا روی آمانسیو در دیدار گرانادا و رئال مادرید، ۱۵ جلسه از همراهی تیمش محروم شد.
پارلمان کوزوو به تاسیس ارتش رأی داد
۱۰۷ نماینده پارلمان کوزو به تأسیس ارتش این کشور در حالی رأی مثبت دادند که ۹ تن از نمایندگان اقلیت صرب در پارلمان در مخالفت با آن، رأی‌گیری را تحریم کرده بودند.
مایکل کوهن: ترامپ می‌دانست پرداخت حق‌السکوت اشتباه است
وکیل سابق رئیس جمهور آمریکا گفته است که دونالد ترامپ می‌دانسته پرداخت حق‌السکوت به دو زنی که ادعا کرده بودند با او رابطه داشته‌اند، اقدامی اشتباه بود.
خروج ۱۰ هزار آموزش‌دهنده از گردونه نهضت سوادآموزی
رئیس سازمان نهضت سوادآموزی با بیان اینکه ۲۰۰۰ آموزش‌دهنده در دوره توانمندسازی شرکت و گواهی مربیگری دریافت کردند از خارج شدن ۱۰ هزار نفر از گردونه فعالیت در نهضت به علت دریافت نکردن این گواهی خبر داد.

پر بازدید ترین اخبار امروز

زمزمه نقض توافقنامه سوئد از سوی متحد ریاض
تهران - ایرنا - وزیر کشور دولت مستعفی یمن و متحد سیاسی-نظامی ائتلاف سعودی با وجود امضای توافق صلح سوئد از سوی هیات اعزامی دولت متبوع خود از هم اکنون با کوک کردن ساز مخالف، این توافقنامه را به نفع انصارالله دانست و مدعی شد که این جنبش در عمل توافق های به دست آمده را اجرا نخواهد کرد.
۶.۸ میلیون عکس منتشر نشده از کاربران فیسبوک لو رفت
باگ نرم افزاری در فیس بوک منجر به لورفتن ۶.۸ میلیون عکس اعضای این شبکه، به خصوص عکسهای پست نشده، شده است.
«اپل» کارخانه میلیاردی در خاک آمریکا می‌سازد
در راستای سیاست‌های ترامپ، اپل مجتمع جدیدی در خاک آمریکا تاسیس می‌کند.
پدیده‌ای نادر در خراسان شمالی: گاوی ۴ قلو زایید
مدیر شبکه دامپزشکی راز و جرگلان از وقوع یک پدیده نادر دامی در این شهرستان خبر داد.
ایرانی‌ها به کدام کشورها بیشتر سفر کرده‌اند؟
معاون گردشگری کشور از سفر ۴ میلیون و ۷۰۴ هزار و ۵۰۹ ایرانی به خارج از کشور در هفت ماه نخست امسال خبر داد. مقصد سفر بیشتر ایرانی‌ها کشورهای زیارتی، ترانزیتی و ارزان بوده است.
بردسیر استحقاق داشتن نماینده مستقل در مجلس را دارد
دسترسی آسان به خدمات بهداشت و درمان باید در اولویت قرار گیرد
لایحه بودجه 1398 در دستور کار مجلس
دستور جلسات هفتگی کمیسیون‌های مجلس
آمریکا ⁩ و عربستان مسئول چهار سال جنایت علیه بشریت در یمن هستند
فرمایشات رهبری در مورد قانون منع به‌کارگیری بازنشستگان نیازمند تفسیر است
باید کارگروه مرکب از سه قوه برای تعیین مدیران بازنشسته‌ بدون جایگزین تشکیل شود
افرادی وجود دارند که ده برابر مسئولین فعلی توانایی دارند
دولت برای سرمایه گذاران در مناطق کمتر توسعه یافته بسته های تشویقی ارائه کند
پرداخت یارانه در بودجه 98 نیاز به بازنگری دارد