پنج امید در هیات رییسه مجلس

14:28 ۲۶ روز پیش ایرنا 71 0
پنج امید در هیات رییسه مجلس

تهران- ایرنا - انتخابات هیات رییسه دهمین دوره مجلس شورای اسلامی در سال سوم با افزایش سهم فراکسیون امید ترکیب جدیدی را شکل داد.

ایرنا

به گزارش خبرنگار پارلمانی ایرنا، جلسه علنی امروز - چهارشنبه - مجلس ساعت 9 صبح با حضور 206 نماینده و به ریاست علی لاریجانی بر خلاف روزهای گذشته بدون تاخیر آغاز شد.

**انتخابات هیات رییسه نخستین دستور امروز خانه ملت بود، از همان ساعت ابتدایی جلسه علنی امروز مجلس رایزنی های نمایندگان کاملا مشخص بود، این تکاپو و رایزنی که از روز گذشته آغاز شده بود در جلسه امروز مجلس نیز ادامه یافت.

**گفت وگوهای دو یا چند نفره نمایندگان اصولگرا و اصلاح طلب در جلسه علنی امروز ازدحام زیادی را در بخش های مختلف مجلس ایجاد کرد، به طوری که لاریجانی رییس مجلس بارها به نمایندگان تذکر داد که در صندلی های خود بنشینند.

** انتخابات هیات رییسه برای سال سوم امروز در مجلس شورای اسلامی با رقابت نامزدها برای کسب 12 کرسی برگزار شد.
با وجود تغییر دو کرسی از 12کرسی هیات رییسه، سهم امیدی ها افزایش یافت و دونفر از نمایندگان اصولگرای فراکسیون مستقلین نیز صندلی های خود را ترک کردند.

**روزی که عارف از لاریجانی جلو زد
رای گیری انتخاب رییس مجلس امروز در حالی انجام شد که علی لاریجانی(مستقلین)، محمد رضا عارف(امید) و حمیدرضا حاجی بابایی(ولایی) نامزد ریاست شدند.
در دور اول عارف با 13 رای از لاریجانی جلو افتاد ولی به دلیل شکسته شدن آرا، انتخابات به دور دوم کشیده شد، نهایتا حاجی بابایی به نفع عارف انصراف داد که این اقدام موجب جلو افتادن لاریجانی و کسب کرسی ریاست توسط وی شد.

**ترکیب هیات رییسه مجلس
براساس ترکیب جدید هیات رییسه مجلس، علی لاریجانی(فراکسیون مستقلین) رییس مجلس شد، مسعود پزشکیان و علی مطهری(فراکسیون امید) نیز به عنوان نواب اول و دوم رییس انتخاب شدند.
همچنین علیرضا رحیمی و علی اصغر یوسف نژاد و محمد علی وکیلی(فراکسیون امید)، احمد امیرآبادی، اکبر رنجبرزاده، امیر حسین قاضی زاده هاشمی(فراکسیون ولایی) دبیران هیات رییسه مجلس
شدند.
اسدالله عباسی(ولایی)، بهروز نعمتی(مستقلین) و محمد آشوری تازیانی(مستقلین) نیز به عنوان کارپردازان هیات رییسه انتخاب شدند.

**5 امیدی، 3 مستقل و 4 ولایی در هیات رییسه مجلس
بر اساس نتایج انتخابات امروز مجلس، تعداد اعضای فراکسیون امید در هیات رییسه مجلس دهم که در دومین سال، سه نفر بود امسال به پنج نفر رسید، تعداد اعضای فراکسیون مستقلین نیز به سه نماینده و تعداد اعضای فراکسیون نمایندگان ولایی به چهار نفر رسید.

**اصلاح طلبان پیروز هستند
یکی از حاشیه های امروز مجلس مشاجره لفظی علی لاریجانی رییس مجلس و مصطفی کواکبیان نماینده تهران در مورد انتخاب رییس مجلس بود.
ماجرا از آن جا شروع شد که بعد از انتخاب مجدد لاریجانی و انصراف حمیدرضا حاجی بابایی، مصطفی کواکبیان خواستار بیان تذکر شد.
وی نهایتا در اخطاری خطاب به علی لاریجانی گفت: انتخاب مجدد شما را به عنوان رییس مجلس تبریک می گوییم، ارادت ما به شما قطعی شد،اما خیلی رییس نباشید، بلکه سخنگوی مجلس و سخنگوی ما باشید.
عضو فراکسیون امید مجلس ادامه داد: طبق آیین نامه داخلی مجلس، آقای حاجی بابایی نباید پشت تریبون می رفت و انصراف خود را به نفع شما اعلام می کرد.
لاریجانی رییس مجلس خطاب به وی گفت: ایشان تبلیغی نکردند و گفتند که انصراف داده‌اند، این خلاف آیین‌نامه نبوده و اشکال قانونی نداشت، آقای حاجی بابایی این حق را داشت که نظرش را اعلام کند.
کواکبیان نیز پاسخ داد: آقای حاجی بابایی نباید تبلیغ می کرد و می گفت که به نفع شما انصراف می دهم، البته ما از این قضیه می گذریم.
رییس مجلس نیز به کواکبیان گفت: شما نگذرید هم مهم نیست.
کواکبیان به لاریجانی اظهارداشت: همین اخلاق‌ شما بد است.
لاریجانی نیز خطاب به وی تاکید کرد: شما به اصل 40 قانون اساسی استناد کردید که اعمال حق فردی نباید منجر به اضرار به غیر شود در حالی که چنین چیزی نبود.
کواکبیان نیز پاسخ داد: ما معتقدیم اصلاح‌طلبان پیروز هستند و رای‌ آنها از 105 به 123 رای افزایش پیدا کرد اما اخلاق خوب برای آینده مجلس خوب است.

**عارف ریاست لاریجانی را تبریک گفت
پس از اعلام ریاست مجدد علی لاریجانی ، محمد رضا عارف و جمعی از اعضای فراکسیون امید مجلس به جایگاه هیات رییسه رفتند و انتخاب مجدد وی را تبریک گفتند.
عارف سپس به همراه جمعی از نمایندگان به نزد مطهری و پزشکیان رفت و انتخاب دوباره آنان به عنوان نایب رییس مجلس را تبریک گفت.

**چپ نشینی نقوی حسینی در مجلس
سید حسین نقوی حسینی نماینده اصولگرا و عضو فراکسیون ولایی مجلس امروز بارها خواستار تذکر بود، وی خطاب به لاریجانی گفت: من سمت چپ شما هستم، این که گاهی شما به چپ هم توجه کنید بد نیست، شما همیشه به راست توجه می کنید.
رییس مجلس خطاب به وی اظهارداشت: این که شما سمت چپ نشسته اید عجیب تر است.
جلسه علنی مجلس شورای اسلامی در ساعت 13 با به صدا درآوردن زنگ پایان یافت.
لاریجانی اعلام کرد: مجلس هفته آینده جلسه علنی ندارد و جلسه علنی 20 خرداد ماه برگزار می شود.
سیام**9121**1336


گروه های زیر مجموعه سیاسی

عمومی
عمومی

آخرین اخبار

اختلاس 8 هزار میلیارد ریالی در آذربایجان غربی کشف شد
دادستان عمومی و انقلاب ارومیه گفت: یکی از بالاترین رده‌های معاونت در استان مبلغ ۸ هزار میلیارد ریال را اختلاس کرده بود که کشف شد.
16 میلیارد ریال کمک بلاعوض به روستا‌های چهارمحال و بختیاری اختصاص یافت
مدیرکل بنیاد مسکن انقلاب اسلامی چهارمحال و بختیاری گفت: ۱۶ میلیارد و ۲۴۰ میلیون ریال کمک بلاعوض برای اقشار کم در آمد روستایی استان اختصاص یافته است‌.
ˮفن و مهارتˮ تهیه لباس محلی کهگیلویه و بویراحمد ثبت ملی شد
مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کهگیلویه و بویراحمد گفت: فن و مهارت تهیه پوشاک و البسه محلی استان به‌ ثبت ملی رسیده است.
62 میلیون یورو سرمایه‌گذاری خارجی از ناحیه 4 طرح در استان البرز انجام شد‌
مدیرکل اقتصاد و دارایی استان البرز از سرمایه‌گذاری ۶۲ میلیون یورویی از ناحیه ۴ طرح در استان خبر داد.
آخرین جزئیات از پیکر جانباختگان ATR ˮتهران-یاسوجˮ
مدیرکل پزشکی قانونی استان کهگیلویه و بویراحمد از آماده تحویل بودن پیکر تمامی جانباختگان هواپیمای ATR به خانواده آنان خبر داد.
جذب نیروهای مراکز کاریابی لرستان کارفرمایان را از پرداخت 2 سال حق بیمه معاف می‌کند‌
استاندار لرستان گفت: کارفرمایانی که اقدام به جذب و به‌کارگیری نیروی جدید از کار جویان مراکز کاریابی کنند به مدت ۲ سال از پرداخت حق بیمه سهم کارفرمایی معاف می‌شوند.
90 درصد معتادان در گیلان توسط بخش خصوصی درمان می‌شوند
دبیر شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر گیلان‌ با تأکید بر نقش فعال سمن‌ها و تشکل‌های مردمی در امر مبارزه با مواد مخدر گفت: ۹۰ درصد معتادان در گیلان توسط بخش خصوصی درمان می‌شوند.
ظرفیت‌های استان ایلام با تلاش مسئولان به توسعه ختم می‌شود
رئیس کل دادگستری استان ایلام گفت: ظرفیت‌های استان ایلام با تلاش مسئولان به توسعه ختم می‌شود.
خوزستان| دروازه‌بان فصل گذشته پدیده به صنعت نفت آبادان پیوست
شهاب‌الدین گردان دروازه‌بان فصل گذشته پدیده با امضای قرارداد یک ساله به صنعت نفت آبادان پیوست.
مراسم یادبود سردار ˮشهید دایی‌پورˮ در کرمانشاه برگزار می‌شود
مراسم یادبود پانزدهمین شهید مدافع حرم سردار شهید شاهرخ دایی‌پور فردا پنجم تیر ماه در کرمانشاه برگزار می‌شود.

پر بازدید ترین اخبار امروز

خوشگذرانی خانم بازیگر در خارج از کشور
خاطره اسدی؛ بازیگر سینما و تلویزیون، که برای تماشای بازی های جام جهانی به روسیه رفته است، تصویر زیر را از سفر خود به این کشور منتشر کرد.
مصرف غیرقانونی جوش شیرین و جوهر قند در برخی نان‌های سنتی
عضو هیئت مدیره سندیکای خمیرمایه ایران گفت: در فرآیند تولید برخی نان های سنتی به صورت غیرقانونی از جوش شیرین و جوهر قند استفاده می شود.
عکس ˮممنوعهˮ بهاره افشاری پخش شد!
بهاره افشاری در سریال ویژه شبکه نمایش خانگی «ممنوعه» به ایفای نقش می‌پردازد.
خارج گردی ˮکمند امیرسلیمانیˮ با تیپی خاص-عکس
کمند امیرسلیمانی عکس زیر را در صفحه اش منتشر کرد.
ˮفن و مهارتˮ تهیه لباس محلی کهگیلویه و بویراحمد ثبت ملی شد
مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کهگیلویه و بویراحمد گفت: فن و مهارت تهیه پوشاک و البسه محلی استان به‌ ثبت ملی رسیده است.
دشمنان اتحاد و انسجام ایرانیان را نشانه گرفته اند
رییس مجلس از پروژه آزادراه تهران - شمال بازدید کرد
لاریجانی از پروژه آزادراه تهران- شمال بازدید کرد
کلیات طرح اصلاح قانون نظام مهندسی تصویب شد
معافیت مالیاتی مناطق آزاد تجاری بررسی شد
تغییرات اساسی به کمیسیون امنیت ملی مجلس رسید
اصولگرا و اصلاح‌طلب به بروجردی رأی ندادند
نجفی سخنگوی کمیسیون امنیت ملی مجلس شد
فلاحت‌پیشه رییس کمیسیون امنیت ملی مجلس شد
لاریجانی: کشور نیازمند همگرایی میان قوای سه گانه است