پنج امید در هیات رییسه مجلس

14:28 ۲۹۴ روز و ۷ ساعت پیش ایرنا 227 0
پنج امید در هیات رییسه مجلس

تهران- ایرنا - انتخابات هیات رییسه دهمین دوره مجلس شورای اسلامی در سال سوم با افزایش سهم فراکسیون امید ترکیب جدیدی را شکل داد.

ایرنا

به گزارش خبرنگار پارلمانی ایرنا، جلسه علنی امروز - چهارشنبه - مجلس ساعت 9 صبح با حضور 206 نماینده و به ریاست علی لاریجانی بر خلاف روزهای گذشته بدون تاخیر آغاز شد.

**انتخابات هیات رییسه نخستین دستور امروز خانه ملت بود، از همان ساعت ابتدایی جلسه علنی امروز مجلس رایزنی های نمایندگان کاملا مشخص بود، این تکاپو و رایزنی که از روز گذشته آغاز شده بود در جلسه امروز مجلس نیز ادامه یافت.

**گفت وگوهای دو یا چند نفره نمایندگان اصولگرا و اصلاح طلب در جلسه علنی امروز ازدحام زیادی را در بخش های مختلف مجلس ایجاد کرد، به طوری که لاریجانی رییس مجلس بارها به نمایندگان تذکر داد که در صندلی های خود بنشینند.

** انتخابات هیات رییسه برای سال سوم امروز در مجلس شورای اسلامی با رقابت نامزدها برای کسب 12 کرسی برگزار شد.
با وجود تغییر دو کرسی از 12کرسی هیات رییسه، سهم امیدی ها افزایش یافت و دونفر از نمایندگان اصولگرای فراکسیون مستقلین نیز صندلی های خود را ترک کردند.

**روزی که عارف از لاریجانی جلو زد
رای گیری انتخاب رییس مجلس امروز در حالی انجام شد که علی لاریجانی(مستقلین)، محمد رضا عارف(امید) و حمیدرضا حاجی بابایی(ولایی) نامزد ریاست شدند.
در دور اول عارف با 13 رای از لاریجانی جلو افتاد ولی به دلیل شکسته شدن آرا، انتخابات به دور دوم کشیده شد، نهایتا حاجی بابایی به نفع عارف انصراف داد که این اقدام موجب جلو افتادن لاریجانی و کسب کرسی ریاست توسط وی شد.

**ترکیب هیات رییسه مجلس
براساس ترکیب جدید هیات رییسه مجلس، علی لاریجانی(فراکسیون مستقلین) رییس مجلس شد، مسعود پزشکیان و علی مطهری(فراکسیون امید) نیز به عنوان نواب اول و دوم رییس انتخاب شدند.
همچنین علیرضا رحیمی و علی اصغر یوسف نژاد و محمد علی وکیلی(فراکسیون امید)، احمد امیرآبادی، اکبر رنجبرزاده، امیر حسین قاضی زاده هاشمی(فراکسیون ولایی) دبیران هیات رییسه مجلس
شدند.
اسدالله عباسی(ولایی)، بهروز نعمتی(مستقلین) و محمد آشوری تازیانی(مستقلین) نیز به عنوان کارپردازان هیات رییسه انتخاب شدند.

**5 امیدی، 3 مستقل و 4 ولایی در هیات رییسه مجلس
بر اساس نتایج انتخابات امروز مجلس، تعداد اعضای فراکسیون امید در هیات رییسه مجلس دهم که در دومین سال، سه نفر بود امسال به پنج نفر رسید، تعداد اعضای فراکسیون مستقلین نیز به سه نماینده و تعداد اعضای فراکسیون نمایندگان ولایی به چهار نفر رسید.

**اصلاح طلبان پیروز هستند
یکی از حاشیه های امروز مجلس مشاجره لفظی علی لاریجانی رییس مجلس و مصطفی کواکبیان نماینده تهران در مورد انتخاب رییس مجلس بود.
ماجرا از آن جا شروع شد که بعد از انتخاب مجدد لاریجانی و انصراف حمیدرضا حاجی بابایی، مصطفی کواکبیان خواستار بیان تذکر شد.
وی نهایتا در اخطاری خطاب به علی لاریجانی گفت: انتخاب مجدد شما را به عنوان رییس مجلس تبریک می گوییم، ارادت ما به شما قطعی شد،اما خیلی رییس نباشید، بلکه سخنگوی مجلس و سخنگوی ما باشید.
عضو فراکسیون امید مجلس ادامه داد: طبق آیین نامه داخلی مجلس، آقای حاجی بابایی نباید پشت تریبون می رفت و انصراف خود را به نفع شما اعلام می کرد.
لاریجانی رییس مجلس خطاب به وی گفت: ایشان تبلیغی نکردند و گفتند که انصراف داده‌اند، این خلاف آیین‌نامه نبوده و اشکال قانونی نداشت، آقای حاجی بابایی این حق را داشت که نظرش را اعلام کند.
کواکبیان نیز پاسخ داد: آقای حاجی بابایی نباید تبلیغ می کرد و می گفت که به نفع شما انصراف می دهم، البته ما از این قضیه می گذریم.
رییس مجلس نیز به کواکبیان گفت: شما نگذرید هم مهم نیست.
کواکبیان به لاریجانی اظهارداشت: همین اخلاق‌ شما بد است.
لاریجانی نیز خطاب به وی تاکید کرد: شما به اصل 40 قانون اساسی استناد کردید که اعمال حق فردی نباید منجر به اضرار به غیر شود در حالی که چنین چیزی نبود.
کواکبیان نیز پاسخ داد: ما معتقدیم اصلاح‌طلبان پیروز هستند و رای‌ آنها از 105 به 123 رای افزایش پیدا کرد اما اخلاق خوب برای آینده مجلس خوب است.

**عارف ریاست لاریجانی را تبریک گفت
پس از اعلام ریاست مجدد علی لاریجانی ، محمد رضا عارف و جمعی از اعضای فراکسیون امید مجلس به جایگاه هیات رییسه رفتند و انتخاب مجدد وی را تبریک گفتند.
عارف سپس به همراه جمعی از نمایندگان به نزد مطهری و پزشکیان رفت و انتخاب دوباره آنان به عنوان نایب رییس مجلس را تبریک گفت.

**چپ نشینی نقوی حسینی در مجلس
سید حسین نقوی حسینی نماینده اصولگرا و عضو فراکسیون ولایی مجلس امروز بارها خواستار تذکر بود، وی خطاب به لاریجانی گفت: من سمت چپ شما هستم، این که گاهی شما به چپ هم توجه کنید بد نیست، شما همیشه به راست توجه می کنید.
رییس مجلس خطاب به وی اظهارداشت: این که شما سمت چپ نشسته اید عجیب تر است.
جلسه علنی مجلس شورای اسلامی در ساعت 13 با به صدا درآوردن زنگ پایان یافت.
لاریجانی اعلام کرد: مجلس هفته آینده جلسه علنی ندارد و جلسه علنی 20 خرداد ماه برگزار می شود.
سیام**9121**1336


گروه های زیر مجموعه سیاسی

سیاست خارجی
سیاست خارجی

آخرین اخبار

چرا کی‌روش از فدراسیون فوتبال ایران شکایت کرد
کارلوس کی‌روش برای دریافت طلب ۸۰۰ هزار دلاری خود از فدراسیون ایران شکایت کرده است و او دلیل این تصمیم را بی احترامی فدراسیون ایران می‌داند.
ویدئو- آخرین ساعات سال ۹۷ در بازار
ساعاتی مانده به تحویل سال همه ایرانیان خود را برای تحویل سال جدید آماده می‌کنند. تکاپوی مردم از هر جنس و قشری در این ساعات دیدنی است، اما آنچه که در این ساعات بیشتر از همه جلب توجه می‌کند، حضور پرشمار مردمی است که به خیابان‌ها آمده‌اند تا آخرین خریدهای سالشان را برای نوروز انجام دهند.همین مسئله باعث شده خیابان‌ها شور حال خاص نوروز به خود بگیرند.
تخلیه 20 روستای گمیشان برای دوری از خطر سیل آغاز شد
گرگان - ایرنا - فرماندار گمیشان گفت که به سبب طغیان رودخانه ها و حرکت حجم وسیعی از آب های هدایت شده مناطق بالادستی به سوی این شهرستان و با هدف حفظ جان مردم تخلیه بیست روستای منطقه از جمعیت صادر شد.
آخرین وضعیت وقوع سیل در مازندران
ساری -ایرنا- وقوع سیل اوایل هفته جاری و درآخرین روزهای زمستان سال 97 به حدود 200 روستا و یکهزار و 500 خانوار روستایی و شهری به خصوص در مناطق مرکزی و شرق مازندران خسارت وارد کرد و سه نفر نیز در این حادثه جان خود را از دست دادند.
ترافیک در جاده های منتهی به مشهد سنگین است
مشهد - ایرنا - رئیس پلیس راه فرماندهی انتظامی خراسان رضوی گفت: ترافیک در تمام جاده های منتهی به مشهد نیمه سنگین تا سنگین و تعداد خودرو های ورودی بیشتر از خودروهای خروجی از این شهر است.
جاری شدن آب در زاینده رود نشاط نوروزی را دو چندان کرد
اصفهان - ایرنا - استاندار اصفهان گفت: اجرایی شدن دستور رئیس جمهوری مبنی بر جاری شدن آب در زاینده رود، نشاط بهاری برای شهروندان و مسافران نوروزی در این استان را دو چندان کرده است.
ترافیک سنگین در پی بارش ها در جاده کرج - چالوس
کرج - ایرنا - کارشناس کنترل ترافیک پلیس راه استان البرز گفت: بارش برف و باران در محور کرج - چالوس سبب کندی تردد خودروها و ترافیک سنگین شده است.
یکی دو قدمی بهار
اصفهان - ایرنا - می گویند زمستان مشتاق بهار است اما حقیقت آن است بهار زودتر از آنچه فکرش را بکنیم جای پای خود را در فراخنای زمان باز می کند آنجا که ناگهان خود را در میان انبوه سنت ها و شلوغی های استقبال از بهار می یابیم.
مناطق شمال غرب گلستان در خطر سیل قرار گرفت
گرگان - ایرنا - مدیر کل دفتر مدیریت بحران استانداری گلستان گفت : براثر سرریز شدن آب در چند سد و طغیان رودخانه گرگان رود، خطر سیل و آبگرفتگی شهرها و روستاهای شمال غربی استان را تهدید می کند.
ساعات پایانی سال و اوج خرید نوروزی
مشهد - ایرنا - بازارها و خیابان های شهر زیارتی مشهد در ساعات پایانی سال جاری مملو از شور و شادی خرید نوروزی است و شهروندان تلاش می کنند هر چه سریعتر هر آنچه از قلم انداخته اند خریداری کنند.

پر بازدید ترین اخبار امروز

کشیش مسیحی:حضرت علی(ع) وفرزندانش بهترین الگوبرای بشریت هستند
لندن - ایرنا - «کریستوفر کلوسی» کشیش مسیحی و پژوهشگر مطالعات اسلامی معتقد است که حضرت علی (ع) و فرزندان ایشان اسوه‌های بی‌نظیر و کامل برای بشر امروز هستند.
آخرین سوال نظرسنجی برنامه نود چه بود؟
شب گذشته به دستور مدیر شبکه سه برنامه نود با اجرای عادل فردوسی‌پور متوقف شد.
چوپان عشایر در سرمای خراسان شمالی یخ زد
بجنورد- ایرنا- رئیس اداره امور عشایر مانه و سملقان گفت: یک چوپان عشایر اهل استان گلستان در این شهرستان خراسان شمالی سه شنبه شب دچار سرمازدگی شد و فوت کرد.
علفه سنت یک روز مانده به عید در تربت حیدریه
تربت حیدریه - ایرنا - مراسم 'علفه' یا 'عرفه' از سنن ویژه نوروز بین مردم تربت حیدریه از جایگاه رفیعی برخوردار است که یک روز مانده به عید برگزار می شود.
کشتی فرنگی زیر ٢٣ سال قهرمانی آسیا-حریفان کشتی گیران ایران مشخص شدند
قرعه کشی هفت وزن مسابقات کشتی فرنگی زیر ٢٣ سال قهرمانی آسیا برگزار شد.
آمریکا در حال مذاکره با چند گروه تروریستی است
امکان بازنگری دو بار در سال بر روی حقوق و دستمزد کارگران متناسب با نرخ تورم
نشست کمیسیون عمران با مسئولان دولتی برای اندیشیدن تمهیدات سفرهای نوروزی
انتقال آب خزر به فلات مرکزی امکان پذیر نیست
رییس مجلس با آیت الله العظمی میلانی و آیت الله مددی الموسوی دیدار کرد
فلاحت پیشه خواستار اقدامات پیشگیرانه در انتقال داعش به افغانستان شد
فلاحت پیشه: دور تازه اسلام هراسی در دنیا شروع شده است
سبحانی‌فر: دستگاه‌های حاکمیتی و عمومی به دولت الکترونیک بپیوندند
دهقان: ترامپ مروج زنده کردن حس تنفر نژادی در دنیاست
همتی: قاچاق دارو در کشور وجود ندارد