اعتماد عمومی نباید دچار فرسایش شود

11:46 ۸۰ روز و ۱ ساعت پیش ایرنا 94 0
اعتماد عمومی نباید دچار فرسایش شود

تهران - ایرنا – معاون اول رییس جمهوری گفت: انسجام و وحدت در داخل کشور و حفاظت از سرمایه اجتماعی اولویت امروز کشور است.همه ما مسئولان و نخبگان باید طوری عمل کنیم که اعتماد عمومی مردم دچار فرسایش نشود.

ایرنا

به گزارش روز چهارشنبه ایرنا از پایگاه اطلاع رسانی معاون اول رییس جمهوری، اسحاق جهانگیری شامگاه سه شنبه در همایش استانداران سراسر کشور با بیان اینکه باید از تمام قدرت و توان مدیریتی کشور برای حل مسائل بهره بگیریم، گفت: اگر مدیران با قدرت در صحنه حضور داشته باشند و در همه سطوح محکم پای کار بایستند از جنگ اقتصادی پیش رو سر بلند بیرون خواهیم آمد.
وی خاطرنشان کرد: انسجام و وحدت در داخل کشور و حفاظت از سرمایه اجتماعی اولویت امروز کشور است و همه ما مسئولان و نخبگان باید طوری عمل کنیم که اعتماد عمومی مردم دچار فرسایش نشود.
معاون اول رییس جمهوری با بیان اینکه دولت آمریکا در مقطع کنونی تمام تلاش خود را برای ناامن کردن اقتصاد ایران بکار بسته و به تعبیر رهبر معظم انقلاب وزارت خزانه داری آمریکا تبدیل به اتاق جنگ علیه ایران شده است، تصریح کرد: ما در مقابله با تحریم ها، کوله باری از تجربه در اختیار داریم و همانطور که از ابتدای انقلاب تا کنون توانسته ایم از تحریم های اعمال شده علیه کشورمان عبور کنیم این بار نیز می توانیم با تکیه بر انسجام و وحدت ملی و بهره گیری از ظرفیت های مهم مدیریتی کشور از مشکلات عبور کنیم.
جهانگیری با بیان اینکه بزرگترین سرمایه جمهوری اسلامی ایران پس از انقلاب اسلامی، سرمایه اجتماعی است، اظهار داشت: تا زمانی که این سرمایه و حمایت مردمی از کشور، نظام و دولت پابرجا باشد قادر هستیم از همه مسائل عبور کنیم.
وی افزود: اگر اعتماد مردم به مسئولان و کارآمدی نظام از بین برود، اوضاع متفاوت خواهد شد البته به فضل الهی همواره از این سرمایه اجتماعی حفاظت شده و در آینده نیز از آن صیانت خواهد شد.
معاون اول رییس جمهوری ضمن تحلیل رفتار دولتمردان آمریکا و شرایط منطقه،‌ گفت: در برهه کنونی ائتلافی شوم میان سعودی ها و صهیونیست ها برای حمایت از سیاست های آمریکا در جهت آسیب زدن به منافع جمهوری اسلامی ایران شکل گرفته است.
وی یادآور شد: آنها علاوه بر هدف قرار دادن اقتصاد کشور در سطح منطقه ای نیز می خواهند به هم پیمانان کشور و عقبه استراتژیک و عمق راهبردی ایران آسیب بزنند و ما باید به خوبی متوجه این شرایط باشیم.
جهانگیری با اشاره به اینکه سرنوشت ایران، نظام و دولت در مقطع کنونی به یکدیگر گره خورده است،‌ عملکرد و مواضع برخی افراد را در جهت خواست دشمنان توصیف کرد و گفت: برخی به اشتباه تصور می کنند می توان به دولت در برهه کنونی آسیب رساند اما نظام آسیب نبیند و یا برخی فکر می کنند می توان نظام را دچار مشکل کرد اما به ایران ضربه وارد نیاید اما باید همه متوجه باشیم که آمریکایی ها و هم پیمانانش ایران مقتدر و قوی را در منطقه حساس خاورمیانه نمی توانند تحمل کنند و هدف نخستشان ضربه زدن به ایران است.
وی با بیان اینکه تلاش آنها در جهت سیاه نشان دادن آینده و ناامید کردن مردم نسبت به افق پیش رو است، خاطرنشان کرد: افق و آینده ایران را خود ما خواهیم ساخت و من مطمئنم ملت ایران با آن سابقه بزرگ تمدنی و تاریخی تهدیدها را به فرصت مبدل خواهند کرد.
معاون اول رییس جمهوری با اشاره به حوادث اخیر و اعمال تحریم های مجدد آمریکا علیه کشورمان گفت: یکی از فرصت های بزرگ کشور ظرفیت دیپلماسی ما است. دیپلمات های ما در مذاکرات با 6 قدرت برتر دنیا توافقی را به سرانجام رساندند که رئیس جمهور آمریکا مجبور شد برای خارج شدن از آن مقررات بین المللی را یکجانبه برهم بزند.
وی افزود: امروز بر اساس همین تلاش ها، آمریکا به همراه تعداد محدودی از دولت های منطقه که با برجام مخالف بودند در سطح جهانی منزوی شده و حتی اتحادیه اروپا، چین و روسیه در دفاع از برجام ایستاده اند.
جهانگیری ادامه داد: آقای ترامپ در سال گذشته به دنبال این بود که فضای اقتصادی کشور را ناامن و ریسک فعالیت را در ایران افزایش دهد تا شرکت های خارجی از ترس تحریم های آمریکا در ایران سرمایه گذاری نکنند. البته خیلی ها هم تصور می کردند که تصمیم ترامپ تلاطم و اختلال شدیدی در اقتصاد و بازار ارز کشور به وجود خواهد آورد اما با تصمیمات مدبرانه توانستیم این سیاست ها را کم اثر کنیم.
وی با اشاره به اینکه ما اطلاع داشتیم که آمریکا می خواهد با تمرکز بر روی مسائل ارزی فشار جدی به اقتصاد ایران وارد کند، گفت: در فروردین ماه تصمیمات بموقع و درستی در خصوص منابع ارزی و ملی اتخاذ کردیم و خوشبختانه پس از اعلام آمریکا در خروج از برجام توانستیم موضوع را به نحو مطلوبی مدیریت کنیم که کمترین تلاطمی در بازار اتفاق نیفتاد.
معاون اول رییس جمهوری با اشاره به اینکه برخی تلاطم ها در نتیجه شرایط و سیاست های جدیدی که کشور با آن روبرو است در اقتصاد کشور قابل پیش بینی بود، خاطرنشان کرد: امروز برای ما قابل قبول نیست که هیچ کالایی به بهانه قیمت ارز افزایش یابد چرا که هر واردکننده ای که بخواهد کالا به کشور بیاورد می تواند با ثبت سفارش ارز به قیمت 4200 تومان دریافت کند. به طوری که دغدغه اکنون ما این است که میزان واردات در دوماهه ابتدای سال جاری کمی بیشتر از میزان واردات در سال گذشته شده است.
جهانگیری همکاری بخش خصوصی در کمک به پیشبرد سیاست های ارزی را قابل تقدیر دانست و در عین حال با بیان اینکه دولت کاملا به اوضاع بازار و میزان کالاهای ذخیره شده در انبارها آگاه است،‌ اظهار داشت: دولت قصد ندارد طوری در بازار مداخله کند که مطلوب بخش خصوصی نیست اما به مردم اطمینان می دهیم که ستاد تنظیم بازار با دقت کافی وظایف خود را انجام خواهد داد و اگر مواردی وجود داشته باشد که دغدغه جدی ایجاد کند حتما تصمیمات مقتضی را اتخاذ خواهیم کرد.
وی یادآور شد: همه اصناف می توانند در چارچوب قانون مسایل خود را بیان کنند و مسئولان هم موظف هستند در همه سطوح مطالبات بحق آنها را برآورده کنند. از نگاه دولت تبدیل اعتراضات صنفی به اتفاقات ناگوار قابل قبول نیست.
معاون اول رییس جمهوری باردیگر مواضع ماه های اخیر خود مبنی بر ضرورت شکل گیری گفتگوی ملی میان بخش های مختلف جامعه را تکرار کرد و تصریح کرد: استانداران باید با حساسیت جلوی اختلافاتی که در شرایط کنونی هیچ موضوعیتی ندارد را در منطقه و استان خود بگیرند زیرا خط دشمن عمده کردن اختلافات و ایجاد تفرقه میان اقوام و استان ها با یکدیگر است.
فرمانده ستاد اقتصاد مقاومتی خطاب به استانداران گفت: نباید وقت شما صرف مسایل حاشیه ای شود، ما باید مردانه برای حل مشکلات اقتصادی کشور اقدام کنیم و در سالی که به نام حمایت از کالای تولید داخل نامگذاری شده چرخ اقتصاد کشور را بحرکت در آوریم.
جهانگیری دستور رهبر معظم انقلاب برای برگزاری جلسات میان سران قوا به منظور بررسی مسایل اقتصادی و کمک به دولت در این خصوص را یادآور شد و گفت: پس از این رهنمود، جلسه ای با این محور که دولت مسئول اداره کشور است برگزار شد و روسای قوای مقننه و قضاییه و مسولان عالی رتبه این دو قوه و حاضران در نشست اعلام آمادگی کردند که به دولت در این باره کمک کنند.
معاون اول رییس جمهوری با ابراز گلایه از روند کند تخصیص منابع مالی برای اشتغالزایی روستاییان، از استانداران خواست تا با توجه به تامین اعتبار 12 هزار میلیارد تومانی برای اشتغال روستایی در سالجاری و تاکید رییس جمهوری برای دقت و رعایت همه ضوابط از این تسهیلات برای رونق روستاها استفاده کنند.
جهانگیری در بخشی از سخنان خود با تبریک میلاد امام حسن مجتبی(ع) آموزه های آن حضرت در احسان و نیکوکاری و صلح و نرمش قهرمانه را نیاز دنیای امروز دانست و با اشاره به نامه امیر المومنین علی (ع) به مالک اشتر درباره حقوق متقابل حاکم و مردم بر یکدیگر، گفت: ما باید همواره مردم را ذیحق بدانیم و حقوق آنها را رعایت کنیم. به همین دلیل منشور حقوق شهروندی در این دولت تنظیم شد و البته تهیه این منشور کار نمایشی نبود بلکه در جهت باور و رعایت حقوق ملت بود.
وی در پایان با بیان برخی تغییرات در مرجعیت فرهنگی و رسانه ای و انتشار هزاران خبر جعلی و غیر واقعی برای تاثیرگذاری بر افکار عمومی تاکید کرد: اگر با اتکا به خداوند و با اطمینان به مردم با آنها سخن بگوییم قطعا می توانیم همراهی سرمایه اجتماعی برای برون رفت از شرایط جدید را بدست آوریم.
پیش از سخنان معاون اول رییس جمهوری، عبدالرضا رحمانی فضلی وزیر کشور با اشاره به عبور نظام جمهوری اسلامی از چالش ها و بحران های متفاوت در چهل سال گذشته، این موفقیت را مرهون انسجام و وحدت داخلی دانست و گفت: امروز با وجود دشمنی های آمریکا نفوذ ایران در سطح منطقه و جهان افزایش یافته است.
وزیر کشور ضمن توصیه به استانداران برای پیش بینی مسایل و لحاظ همه جزییات برای مدیریت بهتر مسایل سیاسی، اقتصادی و اجتماعی،‌ فراهم کردن شرایط برای حضور و مشارکت احزاب، گروه ها و نخبگان برای کمک به دولت در عبور از چالش های پیش رو را ضروری دانست و اظهار داشت: باید مطالبات مردم در حوزه های مختلف شناسایی، بررسی و مرتفع شود و از انباشته شدن مطالبات جلوگیری کنیم.
همچنین چند تن از استانداران دیدگاه ها و نظرات خود درباره مسایل پیش روی کشور،‌ راهکارهای کارآمدی نظام اداری،‌ استفاده حداکثری از ظرفیت های مادی و معنوی و نیز ضرورت حفظ اقتدار دولت بیان کردند.
سیام**9314**


گروه های زیر مجموعه سیاسی

فقه و حقوق
فقه و حقوق

آخرین اخبار

درگیری شدید سری آ. و لالیگا بر سر مودریچ
باشگاه اینترمیلان قصد دارد از خاویر تباس، رئیس لالیگا به خاطر صحبت های اخیرش راجع به موضوع انتقال مودریچ به اینتر شکایت کند.
مدعی جدید آقای گلی لیگ برتر
تیم فوتبال استقلال خوزستان در حالی در آبادان موفق شد صنعت نفت را با نتیجه ۲-۲ متوقف کند که هر دو گل این تیم را پدیده آنها، وحید خشتان به ثمر رساند.
بازگشت دو ستاره سرباز به ترکیب تراکتور
دو ستاره سرباز تراکتورسازی بعد از دو بازی غیبت بار دیگر برای تیم شان به میدان رفتند.
بازگشت جنجالی آل کثیر به جدول گلزنان
مهاجم گلزن نفت که در پیکان کمتر فرصت بازی پیدا کرده بود توانست از دقایق حضورش بهترین استفاده را برده و با گلزنی نشان دهد که امسال هم می تواند از گلزنان خوب لیگ باشد.
درخشان: پرسپولیس بازی‌ساز ندارد
سرمربی سابق تیم فوتبال پرسپولیس می‌گوید این تیم بازسازی مناسب ندارد.
کی‌روش گزینه جدید سرمربیگری تیم ملی مکزیک
سرمربی تیم ملی ایران به فهرست گزینه‌های هدایت ازتک‌ها اضافه شده است.
تیم منتخب هفته چهارم لیگ برتر
مربیان لیگ برتری بازیکنان منتخب هفته چهارم را برای حضور در تیم هفته، معرفی کردند.
تمرین ریکاوری بازیکنان امید در زمین گلف
تمرین تیم امید کشورمان صبح امروز ساعت 10 صبح به وقت محلی در زمین گلف "جی با با چی کارا" پیگیری شد و همه نفرات زیر نظر کرانچار، شاهرودی، بختیاری زاده و ماجدی تمرین کردند.
اوسپینا به ناپولی پیوست
دروازه‌بان ملی‌پوش و کلمبیایی تیم فوتبال آرسنال با عقد قراردادی قرضی به ناپولی پیوست.

پر بازدید ترین اخبار امروز

گیلان قهرمان اسپوکس مردان و زنان کشور شد
گرگان – ایرنا – مسابقات اسپوکس کشور با قهرمانی مطلق تیم گیلان در دو بخش مردان و زنان در گرگان مرکز استان گلستان به کار خود پایان داد.
از افزایش نرخ سود بانکی تا خشم آمریکا- پیشخوان
تصاویر صفحه نخست روزنامه‌های سیاسی کشور که صبح امروز(شنبه؛ 27 مردادماه) عرضه می‌شود را مشاهده می‌کنید.
استفاده از پابند الکترونیکی جایگزین مجازات حبس می شود
تهران- ایرنا- مدیرکل زندان های استان تهران، با بیان اینکه پارسال تنها یک نفر از پابند الکترونیکی استفاده کرد، اظهار داشت: امسال 50 زندانی زندان های استان تهران از پابندهای الکترونیکی به منظور اجرای مجازات جایگزین حبس استفاده می کنند.
سرمربی تیم ملی کانو: نتایج خوبی در انتظار قایقران‌هاست
الیاس اقلیمی با اشاره به شرایط ملی‌پوشان قایقرانی، گفت: همه پاروزنان به دنبال نتایجی خوب در بازی‌های آسیایی هستند.
پاکزاد: تلاشمان کسب مدال تیمی کامپوند در جاکارتاست
مربی تیم ملی کامپوند زنان و مردان گفت: هرچند بالا بودن رطوبت در اندونزی کار را برای کمانداران سخت خواهد کرد، اما تلاش خواهیم کرد در بخش تیمی روی سکو قرار بگیریم.
رحمانی فضلی «نماینده رئیس جمهور در ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز» شد
عملکرد استاندار آذربایجان غربی در مبارزه با فساد بازگو شود
اعضای ستاد بزرگداشت هفته دولت مازندران معرفی شدند
رحمانی فضلی نماینده رییس جمهور درستاد مبارزه با قاچاق کالا شد
تغییر وزیران هیچ کمکی به اقتصاد کشور نمی کند
جعفرزاده: سوال‌کنندگان از رییس‌جمهور به‌دنبال ضربه‌زدن به دولت هستند
طرح استیضاح وزیران آموزش و پرورش و کشور بررسی می شود
مجلس از سیاست ارزی دولت حمایت می کند
جهانگیری؛ احیای منزلت معاون اولی در دولت روحانی
معاونت اول رئیس جمهوری؛ مسوولیتی سنگین اما نانوشته